„Aan de vooravond van Mijn troonsaf stand" Vo or Alkmaar en omgeving Rangen en standen verdwenen rond de herwonnen Kroon KOLONEL-GENERAAL ZHDANOF OVERLEDEN Aangrijpende rede van de Koningin In het eerste rijtuig De eed op oude Grondwet De „keuzebon" Het volk was een verdwijnt STALIN'S NAASTE MEDEWERKER Het enthousiasme steeg ten top Ex-president Benesj ernstig ziek Rondevan Zaandam Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.,; minimum/ 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 Buiten God is nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG NUMMER 11351 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (*dm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank H.M. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD VOORDAT DINSDAGMIDDAG in het Stadion het Jubileumspel begon, hield de Koningin, aan de voor-avond van Haar troonsafstand, de volgende aangrijpende rede: „Ik dank alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid alhier op dit ogenblik. Met vreugde begroet Ik de vertegenwoordigers uit Indonesie, Suriname en de Nederlandse Antillen, die hierheen zijn gekomen om Mijn jubileum te herdenken en de inhuldiging van Mijn dochter bij te wonen. Dat Ik Mij, vanwege Mijn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon heb moeten beperken, doet Mij leed, maar Ik geef alien die Ik niet kan ontmoeten de verzekering, dat Ik met hun herdenking meeleef en met ware belangstelling volg al hetgeen zij hebben ondernomen om Mijn jubileum te vieren. In het bijzonder waardeer Ik daarbij het streven om niet al- leen een feest te vieren zonder meer, maar om dingen tot s'and te brengen van blijvende waarde voor onze toekomst. Een kleine vergoeding voor hetgeen Mij ontgaat is, dat Ik tahns door de microfoon tot u kan spreken en zo in persoonlijke aanraking met u kan zijn. Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van al wat ge- schiedde in deze vijftig jaren; slechts wil Ik een enkel woord zeggen over het alles beheersende gebeuren van de jongste tijd, het verzet hier en in Indonesie, onze vrijheidsstrijd. In het bijzonder richt Ik een woord tot alien, die in die strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. Ik wend Mij tot hen, die nog dagelijks offers brengen in het leed, dat zij hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leven hebben gegeven. E alien, de levenden en hen die zijn heengegaan dank Ik voor hun vaderlandsliefde en voor wat zij Mij gegeven hebben m hun samenwerking. Het is voor Mij een vreugde te weten, dat ook Mijn beide kinderen, ieder op verschillende wijze, hun uiterste krachten hebben gegeven in de grote strijd voor de bevnjding van het vaderland en met u alien Mijn actieve medewerkers zijn geweest Zij kennen als gij het jongste verleden; als Ikzelf hebben zij met u medegeleefd en begrijpen zij u. Thans loopt dit tijdperk voor Mij ten einde. De strijdende taak, die Wij alien tezamen gehad hebben, die Wi] zovele jaren tezamen hebben vervuld, ga Ik neerleggen. Veei is er in de oorlogsjaren gedroomd en verwacht van de toekomst. Voor velen is de werkelijkheid na de bevrijdmg een teleurstelling geworden. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdromen in alien leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van Mijn troonsafstand bind Ik u dit op het hart. Met erkentelijkheid denk ik voorts aan velen, hetzi] hoogof laag geplaatst, die gedurende deze lange jaren Mi] bij het v vullen van Mijn taak hebben bijgestaan. En thans gaan Mijn gedachten terug naar het verre verleden naar Mijn kinderjaren en de liefde van Mijn onvergetehjke gr jze vader. Ik denk aan Mijn moeder, aan wie Ik zo onuitsprekeh] veel verschuldigd ben, aan haar, de wijze regentes, die Mi] op- voedde en met haar moederlijke liefde en zorg omnngde, aan haar wier hart steeds uitging naar de lijdenden in ons volk. Ik denk ana Mijn innigbetreurde man, die Mij bij het vervuHen van Mijn taak tot grote steun is geweest en wiens na9e^acl|2™ bij ons volk steeds in het teken zal staan van dienende liefde. Nu wend Ik Mijn blik naar de naaste toekomst, naar de troons- bestijging van Mijn dochter. Het is voor Mij als Moeder een aan- grijpend ogenblik, nu Mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak in een moeilijke en mgewikkelde tijd een tijd die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf njst nu voor Mij op het beeld van onze stammoeder, wier naam zi] draagt. Groot was het geloof, groot waren de taaie volharding en offervaardigheid groot was het verstand, de bezieling en het moederlijk hart van Juliana, de moeder van de Vader des Vaderlands. Ik kan Mijn dochter geen betere wens medegeven, dan dat zij, geheel als kind van haar eigen tijd, bezieling moge pu ten u t deze lichtende gestalte, voor wie - als voor veel Nederlanders van vroeger en latere tijd geldt. ik heb de goede strijd gestreden ik heb de loop geeindigd s ik heb het geloof behouden". BEATRIX zat met de Ko ningin en het Prinselijk Paar in het eerste rijtuig, zo werd ons verteld. Maar het bleek niet waar te zijn. Wij zagen het anders: in het eerste rijtuig, dat Dinsdagmiddag van de Dam langs de mensenzee, naar het Stadion vertrok, zat de Ko ningin met Prinses Juliana en Prins Bernhard. In het tweede rijtuig zaten de beide oudste Prinsesjes met mevrouw Pen- nink. Juichkreten klonken bij het vertrek .van het Pale is, waarboven juist de ballon van Boesman verscheen. Na het Stadionspel was er weer een zegetocht. Nu zaten Beatrix en Irene naast hun vader in het eerste rijtuig en Margriet in het tweede. De honderdduizenden vormden langs de weg een dichte, bonte ere-wacht en de kleine Margriet keek haar ogen uit. H.M. de Koningin is Maandagmiddag in de hoofdstad aange- komen. In de hal van het Amstel Station be groet burgemeester d'Ailly de Lands- vrouwe. DAT ZAGEN, WE in het Sta dion Dinsdagmiddag: weer, zoals zovele malen tevoren, triomfeerde Oranje. De band tussen Oranje en volk was sterker gebieken dan de po- gingen van de overheerser om hem te breken. De Kroon keerde weer. Het symbool van de Vrijheid was weer in Ne- derland. Schallend, als een juichkreet, klonken de tonen van „Death and Glorie", tonen, die ons tijdens de sombere op en droegen hem tot voor de Koningin. Een afscheid aan de rege- rende Vorstin, een welkom aan de Prinses, die over wei- nige dagen zal heersen. Schet- terende bazuins'toten rolden tegerr de tribunes. Honderden ruiters, het rood, wit en blauw aan de top van hun lansen, stroomden binnen. En de ouden van dagen gaven hun boodschap aan de jeugd. Her- inner je je leven lang, wat geschonken om door te vech- ten. De beschermers van volk en vrijheid, de landmacht, de luchtmacht, de zeemacht, mar- cheerden binnen. Met forse hand werd de floers rond de Kroon weggetrokken. De rouw was verscheurd. Een ge- marteld volk werd de vreugde weergegeven. Donkere tijden waren voorbij. Zij, die ons volk in de meest benauwde ogenblikken hadden bijge staan, traden naar voren. Pa ters met hun witte habijten en wereldgeestelijken. Comi- te's in hun streng-zwarte kle- ding. Nu was Neerlands be- volking compleet. Rangen en standen waren verdwenen, t volk van Nederland was over- gebleven, een geheel, ge- schaard om Oranje. Stoere schouders hieven de Kroon bare malen ook ons heeft voorgehouden: weest een- drachtig. Eendracht en nog eens eendracht is het enige wat ons volk groot kan ma- ken. Klaroenen schalden. De ruiters verspreidden zich rond het grasveld. Met vlaggen en vaandels kwam het Neder landse volk in al zijn geledin- gen binnen. Het grote terrein was geheel gevuld. Door de luidsprekers klonken de eer ste tonen van het Wilhelmus. Maar zij werden overstemd door de tienduizenden, die door het zingen van 't volks- lied hun hulde, trouw en dank aan de Vorstin betuigden. DREES HULDICT DE KONINGIN Minister-president Drees heeft Dinsdagmiddag een ra- diorede uitgesproken, waarin hij er op wees, dat toen H.M. Koningin Wilhelmina vijftig jaar geleden werd ingehuldigd het scheen alsof een weg van vreedzame ontwikkeling in het vooruitzictot was voor Haar en voor het Koninkrijk der Nederlanden. Koningin Wilhelmina heeft echter voor een geheel andere taak ge- staan dan toen kon worden voorzien. Wereldoorlogen, cri ses en revoluties hebben tij dens Haar bewind Europa, ja de wereld, uit haar voegen gelicht. Nederland zelf was 5 jaar lang in de macht van vreemde overweldigers. En in de Overzeese Gebiedsdelen liet de oorlog een nasleep achter van moeilijkheden als waarvoor 't Koninkrijk nooit tevoren heeft gestaan. Minister-president Drees zei vervolgens, dat de Kroon nieuwe glans heeft gewonnen door de wijze waarop zij door Koningin Wilhelmina werd gedragen. Hij besloot met de wens, dat na een halve eeuw een lichtend voorbeeld te zijn geweest van onbegrensde plichtsvervulling en toewij- ding, aan de Koningin een rijk gezegende levensavond zal zijn toebedeeld. Voor de uitgang van 't Amstel Station luistert H.M. de Koningin naar een zanghulde van Amsterdamse mannenzangveremgmgen DR. L. J. M. BEEL ONDERSCHEIDEN Ex-president benesj van Kinderen door bessen vergiftigd Kolonel-generaal Alexandro- wiets Zhdanof, de secretaris van het Hoofdbestuur der Rus- sische communistische partij, is, naar Radio Moskou mede- deelt, op 52-jarige leeftijd over- leden. Zhdanof was de hoofd- verdediger van Leningrad en werd somtijds „de logische op- volger" van Stalin genoemd. Rupsen-invasie op Walcheren JUBILEUMSPEL „IN NEERLANDS TUIN" Bij de aanvang van het Jubileumspel „In Neerlands tuin", dat Dinsdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd ge geven als hulde en afscheid van H. M. Koningin Wilhelmina, werd een grote kroon als symbool van de eenheid des volks, het Stadion binnen gedragen. "•-Tyx, Nieuuj Noordhollands Het lag aanvankelijk in de be- doeling, dat de plechtige afkondiging van de veranderingen in de Grond wet welke veranderingen deze week nog in de veragdering der Eerste Kamer behandeld moeten worden nog vo6r 4 September a.s. zou geschieden. Dit is echter niet mogelijk gebieken. Zo mogelijk zullen de veranderingen voor de nieuwe zitting der Staten-Generaal, welke op de derde Dinsdag van September wordt geopend, worden afgekondigd. Koningin Juliana zal dus op Maandag a.s. de eed afleg- gen op de Grondwet in de thans vigerende tekst. Naar het ANP verneemt is door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening in principe besloten om tot afschaffing van de zogenaamde keuzebon voor brood- en bloemprodncten oyer te gaan. De datum, waarop dit zal plaats hebben, is nog niet defi- nitief vastgesteld, doch zal zeer spoedig worden bekend gemaakt. De opheffing zal tot gevolg heb ben, dat biscuits, beschuit, gebak, koekjes, vermicelli, spaghetti en maccaroni dus zonder bon verkrijg- baar zullen zijn. Het broodrantsoen wordt dan verhoogd tot 2000 gram per persoon per week. „IN NEERLANDS TUIN" werden de perken van banket- bakkers en schoolkinderen, ouden van dagen en mijnwer- kers, domine's en verpleegsters, Philipsmannen, B. P. M.-ers, K.L.M.-ers en paters plotseling vertreden. Alles was zo mooi geweest bij het jubileumspel in het Amsterdamse stadion, maar toen Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana, Prins Bern- hard en de drie kleine prinses jes ten afscheid over de sintel- baan reden om onder de Mara- thontribune door de terugtocht 1 naar het paleis op de Dam aan te vangen, vergaten de „bloe- 1 men" hun functies. In lange en dichte rijen omzoomden zij het groene veld. Een golf van ge- juich ging er langs met het passeren van de caleche. Van de tribunes klaterde het ap- plaus als een waterval. Daar ging een koksmuts omhoog, de kinderen werden op de schou ders getild, gehele perken ver- plaatsten zich. Het spel was uit. Alleen nog de KONINGINdie daar heen ging. Uitbundig be- jvbeld. Een feestelijk enthou- siasnle ten top. Bij Kon. Besluit van 27 Augustus is dr. L. J. M. Beel benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. Gistermiddag is de ze onderscheiding aan de oud- minister-president uitgereikt in de vergadering van de ministerraad. Tsjecho-Slowakije is, volgens een gisterenavond uitgegeven com munique ernstig ziek. De zieke heeft gisterenmorgen het bewust- zijn verloren en gaat snel achter- uit. „Een dergelvjke ernstige ach- teruitgang moet elke hoop doen verdwijnen, dat hij weer zal her- stellen", aldus het bulletin. Naar verluidt lijdt Benesj aan aderverkalking. Voor zijn instorting werkte Benesj kalm aan zijn me- moires. Hij heeft het eerste deel, dat over Munchen handelt, gecorn- geerd en het tweede deel is reeds uitgegeven. Het landhuis van Benesj te Sezi- movov Usti wordt bewaakt door politiemannen in burger en bezoe- kers moeten een formulier invullen en zich legitimeren. Vier kinderen uit Apeldoorn moesten Donderdag j.l. na£v het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn worden overgebracht, omdat bij ben \cigiftigingsverschijnselen waren opge'riden In het ziekenhuis bleek dat de kinderen bessen van oe nachtschade hadden gegeten en dat zij, hoewel deze bessen slechts wei- nig gevaarlijk zijn, waarscnijnlijK door een te grote hoeveelheid te eten ziek zijn geworden. Een der patientjes is inmiddels overleden. In de officiele bekendmaking van het hoofdbestuur der Communisti sche Partij in de Sowjet-Unie en van de Ministerraad wordt gezegd: ..Zhdanof was een vooraanstaand 'leider van onze partij en van de Sowjetstaat, lid van het politiek bureau van het hoofdbestuur der communistische partij in de Sowjet- Unie, secretaris van het hoofdbe stuur der partij, afgevaardigde van de Opperste Sowjet der USSR." In 1 het communique wordt zijn dood genoemd „een zeer groot verlies voor de pSrtij en voor het gehele Sowjetrussische volk". Zhdanof was £en van de voor- mannen bij de oprichting van de Kominform Zhdanof was Stalin s naaste medewerker en werd be- schouwd als het meest doortastende lid van het Sowjetrussische polit- bureau. Voor September 1947 (oprichting van de Kominform te Belgrado) was hij lid van het hoofdbestuur van de oorspronkelijke communis tische Internationale (Comintern) totdat deze ontbonden werd. Als hoofdverdediger van Lenin grad tijdens de oorlog vuurde hij de bevolking aan, het Duitse beleg te doorstaan. Hij was leider van °e geallieerde bestuurscommissie voor Finland en mede-ondertekenaar van het Fins verdrag. De begrafenis zal te Moskou plaats hebben aan de voet van de muur van het Kremlin. Zhdanof werd 2 Februari 1896 ge- boren als zoon van een schoolin- specteuf. Op 19-jarige leeftijd werd hij reeds lid van de communistische partij, waarna hij onder de Russl- sche soldaten aan het front bolsje- wistische propaganda begon te voe- ren. In 1934 werd hij secretaris van de communistische partij te Lenin grad. In 1938 werd hij voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Sowjet- congres. Zijn promotie tot kolonel- generaal volgde in 1944. In 1943 ont- ving hij de orde van Lenin, het vol- gend jaar die van Suvorof. In Maart 1946 werd hij benoemd tot secretaris van de communistische partij ddr Sowjet-Unie en tot voor. zitter van de Opperste Sowjet. We. gens drukke werkzaamheden werd hij in Februari 1947 van de laatst- genoemde functie ontheven. Volgens het Franse persbureau AFP is Zhdanof na een lange en pijnlijke ziekte overleden. Walcheren schijnt het land van de plagen te zijn Na de colorado- kevers en de torren is er thans een rupsen-invasie. De rupsen brengen grote schade aan de koolgewassen toe door de kool tot op de nerven af te vreten. Ook kruipen zij de woningen binnen. Men tracht het kwaad door besproeii'ng te bezwe- ren. Gisteren organiseerde de Zaan- landse wielerclub DRS, een Ronde van Zaandam over 125 Km. De uit- slag luidt: 1 Gerrit Peters, Haarlem 3 uur 18 min. 10 sec.; 2. Vooren, Bever- wijk op 3 meter; 3. De Best, Haar lem op 4 meter; 4. Lakeman, Am sterdam; 5. Loos, Amsterdam; 6. Steenbakker, St. Michels Gestel; 7. Schellingerhout, Zaandam; 8. Mot- ke, Amsterdam; 9. C. Bakker, Zaandam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1