ALKMAAR PRAALT IN FEESTKLEDIJ ORANJEBITTER a 14.55 per Res ORANJE CURACAO Firma TH. KRAAKMAN Z00N <ai® W Jubileum werd massale bulde Alkmaar toont haar schoonheid Alcmaria Victrix—Marine 7—4 r HET KERKCONCERT Zon, muziek en bloemen De Middagfeesten Een verrassing voor iedereen Aardige oefenwedstrijd J Waardig slot van eerste feestdag NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD WOENSDAC I SEPTEMBER De zon was reeds een ilink eind boven de kim gerezen, toen sluunerend Alkmaar ontwaakte, gewekt door de zware bourdons van de Grote Kerk en de vele klokken van de Waagtoren. Het waren de eerste feestklanken die vanuit de in stralend zomer- licht badende torens over de stad, die zich tot de komende feesten gereed maakte, galmden. Dit feestelijk klokgebeier was een waardige aankondiging van een dag, die alien, die haar mochten beleven, tot in lengte van dagen tot een schone herim nering zal blijven. WAGENSPELEN IN DE STAD VERLICHTING EN VERSIERING Onze agenda V. Kranige redding PLECHTIGHEID IN DE KERKEN Begin van brand can de Wesferweg Rijtoer door de stad SCHOLA PUBL1CA Je kunt het toch niet meenemen Voor houders van klantenkaarten hebben wij beschikbaar een fles Zolang de voorraad strekt hebben wij enige sierkruikjes met ORANJEBITTER en OUDE GENE VER a 7.75 per stuk in feestverpakking a 6.25 per flesje ALKMAAR - PLATTE STENENBRUG 104 Na een kwartier klokgelui begon de stads beiaardier, B. v. d. Veen, met een zeer geslaagd Feest-praelu- dium, waarna een program van na- tionaie liederen volgde, waarin de melodieen te onderscheiden waren van 't „Koninginnelied",, .Hollands Vlag, e.a. Het geheel werd met het Wilhelmus" besloten. Het zal de luisterende Alkmaarders ongetwij- feld zijn opgevallen, dat de beiaar dier zijn programma bijzonder goed had verzorgd en het ook voortreffe- lijk uitvoerde. De door hem be- werkte liederen en variaties bleken muzikaal goed verantwoord en kwamen dan ook volledig tot hun recht. Na deze welluidende ouverture, het plechtig gebeier en de speelse melodieen maakten jong en oud zich op voor de aubade voor het stad- huis. Intussen zorgde het muziek- corps „Soli Deo Gloria" er voor, dat degenen, die dpor het klokgelui misschien nog niet gewekt zouden zijn, tot de feestelijke werkelijkheid werden geroepen door een muzikale rondgang door de binnenstad. Wat klonk dat tromgeroffel en trompet- geschal feestelijk in de vroege mor- gen. De aubade Rend half tien hadden de leerlin- gen der zesde klassen van alle la- gere scholen zich onder leiding van het onderwijzend personeel voor het stadhuis geschaard, waar om klok- slag half tien de burgemeester met echtgenote op het hordes verscheen te midden van de wethouders van Slingerland en Leesberg en vele le- den van de raad, waarblj zich ook de leden van het Oranje-comite hadden aangesloten. Op de Lange- straat werd het inmiddels steeds drukker. Het was muisstil toen de dirigent, de heer Corn. Jonker zijn stok op- hief en het uit honderden kelen klonk „Leev' Wilhelmina, Neder- lands Vorstin", een lied van de Alkmaarse dichteres Maartje Zwaan. Het is een oude traditie, die aubade door de schooljeugd, maar ieder jaar bekoort zU door de toe- wijding, waarmede die jonge va- derlanders uiting geven aan hun vreugde. Daarna klonk plechtig een canon „Dona nobis Pacem", gevolgd door het vaderlandse lied, een zonnelied. dat op deze stralende zomerochtend wel zeer op zijn plaats was en als besluit het „Wilhelmus". Na afloop sprak burgemeester Wijtema de schoolkinderen op eenvoudige, har- telijke wijze toe. „Jullie zult misschien niet zo hard lopen als Fanny Blankers—Koen, maar toch moeten wij in de toe- komst op jullie kunnen rekenen," aldus de burgemeester, De kinderen kregen als beloning voor hun mooie zang een versnape- ring uitgereikt, terwijl de hoofden van scholen en het onderwijzend personeel in het stadhuis werden ontvangen. Tijdens deze ontvangst sprak de heer G. van Slingerland als voor- zitter van het Oranje-Comit6 een korte rede uit, waarin hij er op wees, dat Koningin Wilhelmina tij- derts haar vijftigjarige regerings- periode zich een groot Vorstin heeft betoond. Onder alle omstandighe- den, ook in de allerzwaarste uren van de afgelopen oorlog, heeft Zij zich Moeder des Vaderlands ge- toond. Van deze plaats bracht spr. dan ook dank aan Haar, voor alles, wat Zij voor het Nederlandse volk heeft gedaan, en voor alles, wat Zij voor ons volk is geweest. Geen mid- del werd door Haar onbeproefd ge- laten om ten alle tijde de vrede te handhaven. Spreker besloot met de woorden: „Wij hopen, dat God Haar een wel- dadige rust mag geven, welke Zij zeker verdiend heeft, en dat Zij nog lang als Koningin-Moeder on der ons volk zal blijven." Hulde-telegram Door burgemeester Wijtema werd hierop gaantwoord. Allereer: I zei hij, dat het gehele Nederlandse volk meeleefde met dit gebeuren. De tijd dat Koningin zijn een symbool was en verder niets, is voorbij. Het Huis van Oranje en het Nederlandse volk zijn thans onverbrekelljk aan elkaar verbonden. Onze onvergetelijke Ko ningin heeft getoond, dat de woor den van Haar vader: „Een Oranje kan nooit te veel voor Nederland doen," voor de voile 100 pet. waar zpn. Zij heeft het volste recht op onze allergrootste dankbaarheid. „Moge een periods van lang geluk Haar nog beschoren zijn." Tot slot las de burgemeester de tekst voor van het telegram, dat verzonden is aan H.M. de Koningin. Dit telegram luidde: Hare Majesteit Koningin Wilhelmina Amsterdam Het gemeentebestuur van Alk maar, vcrvuld van diepe dank baarheid voor de zegeninjen van Uwer Mai ss'lfiits vijftigjarigo regering, wenst U namens dc ge hele Alkmaarse bevolking ecrbie- dig hulde met de dag van heden en spreekt de bede uit, dat Uwe Majesteit nog lang gespaard mo te blijven. WIJTEMA, burgemeester. VEENDOKP, secretaris. Militair defile Om half elf stelden de troepen, die in Alkmaar gelegerd zijn, zich in carr6 op op de binnenplaats van het R.O.G.-gebouw. waarna de gar- nizoenscommandant, maj. L. J. M. Defize, de manschappen aan een in- spectie onderwierp, daarbij verge- zeld door de parade-commandant, kapitein Wiegel en k$pt.adj. Naafs, De Postharmonie verleende daarbij, als een trouwe buur, muzikale me- dewerking. Na het spelen van het Wilhelmus trok het muziekcorps af om vast een standplaats in te he- men tegenover het stadhuis. De garnizoenscommandant sprak vervolgens de troepen toe en wees op de betekenis van deze feestdag. Ook in de zware jaren die achter ons liegen werd, vooral ook door de militairen. 31 Augustus gevierd en in de donkerste uren kon het Wilhelmus ons ontroeren. De fak- kel, die door het Oranjehuis steeds brandend werd pehouden. wordt nu door Koningin Juliana verder ge- dragen. Voorts wees de majoor er op. dat de Koningin de militairen altijd een warm hart heeft toege- dragen. hetgeen weer bleek uit de dagorder van generaal Kruls. die door kapitein Naafs werd voorge- lezen en waarin alle militairen, die daarvoor in aanmerking komen, vrijstelling van krijgstuchtelijke straffen, behalve degraderingen en piaatsingen in straf-compagnieen, werd toegezegd. Om klokke elf marcheerde het garnizoen langs de Grote Kerk de Langestraat in, waar de burgemees ter als vertegenwoordiger Van H.M. de Koningin, en voor de garnizoens commandant en andere burgerlijke en militaire autoriteiten gedefileerd werd. De troep, bestaande uit de zesde, de vijfde en de derde cojn- pagnie van 4 T.B., wederom onder commando van kapitein Wiegel, maakte een montere en uitstekende indruk en het was voor de vele Alkmaarders, die in groten getale waren opgekomen om dit schouw- spel te zien, een waar genoegen onze soldaten zo ferm door de stra- ten te zien stappen. Dit onderdeel van het feestpro- gramma was zeker een der hoogte- punten van de dag. Concert op het Waagplein De koorzang op het Waagplein, dat om half twaalf begon, in te- genwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, van de raadsleden, het Oranjc-Comlte en een aantal genodigden, is den demonstralie geweest, die ver boven het ge- halte van dergelijke festiviteiten uitstak, Wat hier geboden werd, kan dan ook beter met de naam openlucht-concert betiteld worden. Onder enorme belangstelling heb- ben een dames-, een meisjes- en een jongenskoor, begeleid door het Alkmaars Klein-orkest, onder de eminente leiding van de heer Johan Kuiper, op een wel zeer welluiden de wijze uiting gegeven aan dat, wat er op zo'n feestdag onder ons alien leeft. Na het ..Wilhelmus" hoorden wij een Oranje-Nassau- cantate, geschreven door de Alkm. Dominicaner-pater H. J. A. F. Koo- len, een lied in tien delen, jvaarin alle samenstellende delen van onze volksgemeenschap, ook die' in Oost en West, hun liefde tot Vorstin en Oranje in schone taal uitten. Het was geen gemakkelijke taak voor de schrijver om bij de muziek van Cath, van Rennes een passende tekst te schrijven, maar hij is daar volle dig en goed in geslaagd. Het tal- rijke publiek heeft ademloos toe- geluisterd en dankte na afloop van het werlc met een hartelijk applaus. Wagenspelen in de s'lad Voor het eerst werden in het kader van de Oranje-feesten wa genspelen in de stad opgevoerd en wel op een drletal punten, n.l. de Stenenbrug aan he! einde van de Langestraat, voor het stadhuis en op het Pletn in de Boomkamp- straat. Met deze opvoeringen, die onder auspicien van het NIVEC stonden, is een zeer oude en mooie traditie herleefd en het Oranje- ComiJe komt dan ook een woord van lot toe voor dit initiaticf. Ook voor dit onderdeel van het feestprogramma had het publiek veel belangstelling. De medewer- kenden aan het spel speelden hun rollen uitstekend en het geheel bood mede door de aardige decors van Jan van Erklens, een sfeervolle aanblik. Het spel „De Schat" van Olaf Landel bleek uitstekend geschikt voor dergelijke korte opvoeringen, en verhoogde in niet geringe mate de feestelijke stemming, die zich in de loop van de dag van de bevol king meester had gemaakt. Fleurig festijn Het Bloemencorso, dat in de mid- dag plaats had, bood vele aantrek- kelijke momenten, er was door ver schillende deelnemers voor een mooi versierde wagen gezorgd, maar de grote lijn in het geheel ontbrak. Bij het Centrale Ziekenhuis was voor de ouden van dagen een goed plaatsje gereserveerd, zodat ook zij getuige konden zijn van het fleuri- ge schouwspel. De kinderen, die in grote getale aan dit corso mede- werkten, hebben uitstekend hun best gedaan en mochten zelfs enige prijzen in de wacht slepen. Over 't algemeen echter beantwoordde het bloemencorso, ondanks de zorgen, door verschillende deelnemers er aan besteed. niet aan de gewekte verwachtingen. Het totaalbeeld van dit bloemen corso was echter fleurig en geva- ricerd, de grote stnkken deden het goed en de opstelling, waar- aan de heren Heerkens Thijssen (Van onze redacteur) Toen wu, kort voor de laatste dag van Augustus eens hier en daar ons iicht gingen opsteken over de feestversiering van de stad, waren de inlichtingen zoda- nig, dat er ampcr een vonkje smeulend kon worden gehouden. Het was dus voor ons, evenais voor menig Alkmaarder, een ver rassing, ja, dfe verrassing van de dag, toen wij in de avonduren tij dens een rondrit door de stad, deze als een grote feestfakkel op zagen gleeien. Alkmaar lichtte op de avond van de laatste Koninginnedag in Augus tus op en vele grote gebouwen oaad- den in een zee van iicht, waardoor zowel de schone lijn van architec- tuur als de prachtige bloemversie- ringen nog beter tot hun recht kwa men dan in hgt milde zonnelicht. De vele voetballiefbebbers hebben een aardige, vlotte wedstrijd gezien waarin niet minder dan elf doel- punten werden gescoord. Deed Alcmaria het wat kalmpjes aan, de Marinemannen speelden met een enthousiasme en in een tempo, dat prettig aandeed. De uit- slag 74 is wat geflatteerd. Een kleine Alcmaria-zege of misschien zelfs een gelijk Spel zou de krachts- verhouding juister hebben weer ge geven. Alcmaria nam het eerst de lei ding door Untied, die uit een voor- zet van rechts de bal mooi ineens inschoot 10. Wanneer niet lang daarna Dukers uitloopt en de bal niet kan bemach- tigen, wordt het leer opnieuw in- gezet en kan Helderman niet an- ders doen dan de bal met de han- den keren. De strafschop keerde Dukers goed, maar toen de bal op nieuw werd ingeschoten was hij geslagen 1—1. Nog geen minuut daarna krijgt Schmidt een mooie kans, die hij niet onbenut laat 2—1. Bij een schefpe corner van Ever- steijn, gr(jpt de Marine-doelman mis en Schmidt brengt de stand op 31. Nog voor de rust heeft een prachtig opgezette aanval succes en wordt bekroond mgt een verdiend doelpunt 32. Na de pauze werd weer met de- zelfde animo begonnen en spoedig hadden de Marinemannen met twee doelpunten van goed gehalte de achterstand omgezet in een 3—4 voorsprong. Deze achterstand prik- kelde Alcmaria toch even en we zagen daarna verschillende Alcma- ria-aanvallen. De Marine-verdedi- ging wist geruime tijd stand te hou den, doch wanneer de Buyzer een- maal een hoge voorzet kan geven, kopt van Wieringen mooi de ge- lijkmaker in het net 4—4. Na goed werk kan De Buyzer voorzetten, waarna Untied A. de leiding hergeeft 5—4. Onverwacht kwamen in de laat ste minuten nog twee doelpunten. Een van de Buyzer, dat niet vrij was van buitenspel en een van Schmidt, die een fout van de doel- man afstrafte. DE SPOORWEGEN VOETBALLEN Het voetbalelftal van de Ned. Spoorwegen te Alkmaar, nam Zon- dag 29 Aug. deel aan -wedstrijden om de Zilveren Eeuwfeestbeker, welke elk jaar te Utrecht worden gehouden. Hier strijden dan de kampioenen van de acht districten uit het gehele land. Alkmaar wist in dit zeer sterk bezette tournooi de derde prijs te wlnnen.. Eindhoven behaalde de eerste prijs, Groningen de tweede prijs Voor Alkmaar een zeer eervol res'ultaat. Hoe sprookjesachtig Iicht de gevel van het Centraai Ziekenhuis niet op tussen de bomen als men staat aan de Kennemerstraatweg, met het mooi verlichte Hoogheemraadschap en de sierlijke bloemenzaak van Nuyens. Wat een vorstelijke aanblik tjiedt niet de Stationsweg met de stingers van rode, witte, blauwe en oranje lampjes, met een eenvoudig, streng, maar toch warme gevql- contour als van Paviljoen Kinheim, en hoe schittert daarnaast niet in voile praal restaurant Schuyt. Aan het eind van de Stationsweg het rijk verlichte „Royal" met de witte gevel Neem de sprookjes-tuin, die het Nassau-park geworden is, met die tientallen lichtjes in de bomen, met die rij van rijk versierde gevels, die s avonds behangen zijn met lam pions en zowaar hier en daar ook met vetpotjes. Of moeten wij u geleiden naar de Laat, waar aan de Dominicuskerk de spreuk van Hare Majesteit werd uitgebeeld ..Christ Avant Tout" en waar men onder tientallen verlichte bogen doorrijdt. Neem het huis van de heer Ringers aan de Oude Gracht of het convent van de Broeders aan de Nassaulaan, overal werd met zorg en smaak gewerkt om te kun nen komen tot een resultaat, als Alkmaar gisteren mocht aanschou- wen. Daarmiddenin schittert het Stad huis met duizenden lampjes als een fonkelende diamant tussen het edel- gesteente, laaide het silhouet van de Stadhuistoren in felle gloed te- gen de nachtdonkere luchten, twin- kelde de gevel van het Hoge Huis als sterren, die vallen en verschieten in een lichte herfstnacht. Bezie het Ritsevoort en de Lindenlaan, de in- tieme gloeilampjes in het Payglop of de Huigbrouwersstraat, omvang met een oogopslag de contouren van V. D. of verlustig u aan het riante uitzicht, dat ge kunt hebben op een der bruggen van de Oude Gracht. Wandel onder de feSrieke verlichting van de Mient door of ga u tegoed doen aan het koninklijk uitzicht dat het Luttik Oudorp u tegen het vallen van de nacht biedt. En zie dan al die stille lichten leven krijgen, herboren worden .in het wa ter onder u, dat met een donkere gloed glanst langs de brug- en wal- kanten. Het is of u zich in een andere wereld waant, een weriid, die nog veel gemeen heeft met het sprookje uit onze kinderjaren, en dat wij, ondanks alles, moeten zien vast te houden tot het einde toe. Een week fantasie, die werkelijkheid werd. en Vleugel hun uiterste zorg had den besteed, voldeed uitstekend. De jury heeft de volgende prijzen toegekend: Afdeling versierde fietsen en autopeds: Eerste prijs: E. en Tj. Knol, no. 67 en 68; Vera Kos, no. 69; A. Smit, no. 200 en no. 201, A. Moejes. Twee de prijs: no. 26, Gerdie Blaauw; 43 Martin Blom: 54 Jet Bots en no. 62 Kleverlaan. Derde prijs: no. 28 Elly Wezelman; no. 31 en 32 J. Schermer en Jan Nelis; no. 72 Klaas van Til en no. 78 Loes Roobeek. In de afdeling Verenigingen be- haalden prijzen: No 4 Rochdaleschool een le prijs; no. 22 Kon Ver. Oost en West de 2e prijs; no. 3 de Wandelsportveren. Jeep, kreeg een derde prijs, alsmede no. 9 Fobido, de personeelsvereni- ging van Openb. Werken; no. 5, de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, behaalde de vierde prijs in deze groep. In de afdeling luxe-wagens be haalde de firma Jac. Met N.V. een eerste en enige prijs. Bij de Reclame-wagens behaalden prijzen; Van Gend Loos; de les- wagen van Garage Chr. de Vries (no. 14) en de wagen van S. Krom (no. 20). resp. een eerste, tweede en derde prijs. De poliiie zorgde, zoals trouwens de gehele dag, ook hier weer voor een uitstekende afzetting van de weg, daarin geholpen door de pad- vinders. die,' zoals Wij vernamen, ook zeer veel voorbereidend werk voor dit bloemenfestijn hebben verzet. Wij maken er onze lezers, wel- licht ten overvloede, op opmerk- zaam, dat de uitspraken van de jury bindend zijn. Voorts kan wor den medegedeeld, dat de prijswin- naars hun prijzen krijgen thuif"e- stuurd. Voor de kinderen zullen de ze bestaan in waardebonnen. GULDEN VLIES: 8 uur, Can- tecleer met: Je kunt het toch niet meenemen! Bioscopen HARMONIE: De Waternimpf, ontraden. VICTORIA: 7 en 9.30 uur, Sneeuwwitje en de zeven dwergen, alle leeftijden. A.B.T.: 8 uur, Geef hun mu ziek, alle leeftijden. CINEMA: 7 en 9.30 uur, Di terugkeer van Monte Christc 14 jaar. APOTHEREN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. N ACHTDIEN ST TAXI's; D. de Leeuw, Stuartstraat 90. Telef. 2288. Tentoonstelllngen. BERGEN: Zaai Boenderma- ker: C. Boendermaker. Kunsthandel Hopman: Jaap Sax. Huis met de Pilaren' Charley Toorop. Filarski: Herwijnen en Dirk' Vis. De Tabel: Jaap Min. ALKMAAR. Maandagmiddag te ongeveer 5 uur geraakte bij de Spoorbrug alhier de 8-jarige J. S. uit de St. Jozefstraat te water. De 69-jarige heer D. Polak, Sta tionsweg 141, van de weg af attent gemaakt door voorbijgangers op de reeds zinkende knaap, bedacht zich geen moment en begaf zich gekleed te water. Hij mocht het genoegen smaken de jongen uit het water te halen. Voorbijgangers hebben de knaap naar huis gebracht. Dit is reeds de tweede maal dat de heer Polak een redding ver- richtte. Het eerste der serie kerkgoncer- ten ter gelegenheid van de Jubi leum- en Kroningsfeesten, mag als een groot ducceJ worden be- schouwd. Honderden luisteraars waren in de Grote Kerk aanwezig, om het beperkte maar zeer goed gekozen programma te aanhoren. Het karakteristieke van dit concert m.a.w. het in stijl blijven van de algemene stemming, werd bepaald door de gecombineerde kerkkoren o.l.v. Joh. Kuiper en de organist H. v. Westrienen, die zich uitsluitend hadden bepaald tot het kiezen van Hollandse nummers en Hollandse componisten. Dit werd nog geaccen- tueerd door alle aanwezigen die staande „Wilt heden nu treden" uit Valerius „Gedenck-Clank" en het „Wilhelmus" zongen. De andere ae- dewerkende koren omlijstten de ..Nederlandse kern" met werken in andere talen. Zo hoorden we van de geheelonthouders zangver. D.O. V., o:l:v: B. Nuijen, een romantische Vhrtolking van „Du Hirte Israels" van Bortniansky en „Pres du Fleu- ve Etranger" van Gounod. De stem ming was soms wat wankel. Joh. Kuiper zong met de R. K. kerkzangers ..Hollands Glorie" van Richard Hoi; voor een dergelijke gelegenheid blijkt dit stuk het nog uitstekend te doen. Het werd mooi gezongen en ook de begeleiding van strijkorkest en vleugel waren in orde. De Ned. Herv. Oratorium Vereniging o.l.v. Corn. Jonker, zong o.a. het bekende „Halleluja" van Handel en „Stimmet an die Saiten" ALKMAAR. Ingevolge de wens van het Nederlands Episcopaat, neergelegd in het Herderlijk schrij ven, dat verleden Zondag van de kansel werd voorgelezen, werd gis- terenmorgen in alle R.K. kerken een gezongen H. Mis opgedragen ter ge legenheid van de verjaardag en het regeringsjubileum van onze Vorstin. Vele gelovigen hebben aan de bis- schoppelijke wens gehoor gegeven en hebben zij met de priester aan het altaar Gods zegen afgesmeekt over H.M. Koningin Wilhelmina en over het hele Huis van Oranje. In de Dekenale kerk van St. Lau- rentius aan het Verdronkenoord werd om 7.30 uur een gezongen H. Mis opgedragen. waarna door net kerkkoor het Te Deum werd ge zongen, gevolgd door het Salvam Fac en het Wilhelmus. Bij de Paters Dominicanen aan de Laat en op de Singel waren de gezongen H.H. Missen reeds om kwart voor zeven. Ook in deze ker ken werd na de piechtigheid het Te Deum gezongen en met het Wil helmus besloten. PLAATSEN CABARET-VOOR- STELLING De kaartenverkoop en de plaats- bespreking voor de cabaret-voor- stelling in het Gulden Vlies door het Noordhollands Cabaretgezel- schap op Zaterdag 4 September, zal vanaf Woensdag 1 September plaats vinden in het Gulden Vlies op de gebruikelijke tijden. Nog maar nauwelijks hadden we de militaire parade aanschouwd, of de telefoon rinkelde en de medede- ling kwam door: „Brand aan de Westerweg"! Terstond togen we naar de plaats des onheils, en toen we daar aankwamen was de Alk maarse brandweer met ruim voi- doende materiaal reeds aanwezig. Gelukkig echter behoefde zij niet in te grijpen, omdat omwonenden het brandje, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, reeds in de aan- vang hadden gedoofd. De bewoners van het perce^l Wes terweg 111 waren naar de binnen stad getogen, maar hadden intussen alvast wat op het petroleumstel op- gezet, Dit stel is door de een ot andere oorzaak in brand geraakt. hetgeen gelukkig spoedig door de omwonenden werd opgemerkt. Na- dat een ruit was ingeslagen heeft men met behuip van een tuinslang het brandje geblust. Met de eerste wagens waren aan wezig de oud-commandant de heer Ringers, de tegenwoordige comman dant de heer van Maarleveld. als mede de brandmeesters de Wit en v. d Idsert. uit Haydn's Schopfung. Ook hier goede en genuanceerde koorzang zoals we van dit koor reeds lang gewend zijn. De organist speelde met goed gekozen registratie twee stukk envan Jac. Bonset, Praelu- dium „0 Heer die daer" en een wat modern getinte Paraphrase over het Wilhelmus. Nogmaals, het was een uitnemend geslaagd kerkconcert, ook wat de belangstelling betreft. ALKMAAR. Gisterenavond maakte het dagelijks bestuur van 't Oranje-Comite, met als gast burge meester Wytema, de ere-voorzitter van het comite, een rijtoer door de feestelijk versierde en verlichte stad. In een viertal open caliches reed het gezelschap door een groot deel van de stad, daarbij geassisteerd door een tweetal politie-agenten op motor met zijspan. Het was jammer dat het publiek niet op de hoogte was van dit ge beuren, het vergevorderde uur, het was over tienen eer men afreed, bracht dat mede, anders zou zij al gemeen het voorbeeld van enkele groepen, die de burgemeester her- kenden, hebben gevolgd en burge meester V/ytema overal hartelijk hebben toegejuicht. ORANJEFEESTEN IN DE STRAFGESTICHTEN ALKMAAR. Ook de bewoners van de beide strafgestichten in onze stad, het Huis van Bewaring en de Strafgevangenis, hebben op Ko ninginnedag ervaren, dat zij niet buiten de volksgemeenschap staan en dat er wel degelijk aan hen ge- dacht wordt. Met medewerking van de directie hebben de regenten en de in Alk maar werkende reclasseringsvereni- gingen de gestraften een prettige dag aan kunnen bieden, die een welkome afwysseling betekende in het ieven van alle dag. Er werd om te beginnen een rantsoen van vijf cigaretten de man uitgereikt, er was koffie met krentenbrood, des middags werden de mensen, die dat met gewend zijn, onthaald op fruit en ook aan snoeperij was gedacht De dag werd doorgebracht in de, door eigen krachten versierde, ver- blijven en er heerste een feestelijke stemming, die nog verhoogd werd door zang en spelen, welke op de binnenplaatsen werden uitgevoerd. MUZIEK op de mient ALKMAAR. - Op Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond zal 'n accordeonband op een versierde en verlichte boot gewilde muziek ten gehore brengen. Het zal voor de vele wandelaars een verpozing be- tekenen, na een tocht door de prach tig versierde straten, even te luiste- ren naar hetgeen op dc Mient, temid- rien van lampions en groen, ten ge hore zal worden gebracht. STADS-SPEL OP 4 SEPTEMBER Het is met de aanmelding voor deeiname aan het stadsspel vrij droevig gesteld. Om deze reden is besloten nog e£nmaal gelegenheid te geven voor aanmelding en wel hedenavond van half acht tot half negen in 't Gid- senhuis, Baanstraat 1. De bedoeling is. dat 1 persoon als vertegenwoordiger van een groep van ten hoogste tien deelnemers op- treedt. Nogmaals wordt er op gewezen. dat lidmaatschap van een jeugdver- eniging in 't geheel niet vereist is, Alle jongens en meisjes van 12 iaar en ouder zijn van harte wel- kom, mits ze zich nu nog aanmel- den Mocht de deeiname niet groter worden. dan zal het spel geen door- gang kunnen vinden'. ALKMAAR, Men deelt ons mede. dat het concert, te geven door de vier muziekkorpsen. hedenavond niet om acht uur doch om half acht begint. De volgorde van ontreden is: 1 Soli Deo Gloria; 2. Postharmonie: 3 St Caecilia en 4. Excelsior. JUBILEUM Vandaag. 1 September, is het 25 iaar geieden. dat de heer G. Ruiters. Comanstraat 30 te Alkmaar. in dienst trad bij de N.V. Verenigde Verzekering Maatschappijen V.V.M. te Utrecht, Als beambte ten kantore begon- nen wist hij zich op te wgrken tot rlistrictsinspecteur, in welke functie hij ook de achting geniet van supe- leuren en ondergeschikten. Op zijn jubileumdag zal hat hem en zijn gezin dan ook niet aan be langstelling ontbreken. Voortdurend krijg ik aanvragen van onze leden van buiten Alk maar, waarom zij hun kaart nog niet ontvingen. Daarom nogmaals deze mededeling: wie zijn kaart nog niet heeft ontvangen, kan deze in ontvangst nemen bij het Secreta- riaat der Schola of op de openings- avond, dus 1 October a.s„ in het Gulden Vlies van 7 tot 8 uur n.m. Sommigen sturen mij een post- wissel met het verschuldigde be- drag. Dat is natuurlijk ook goed; direct na ontvangst hiervan krijgen ze het programma en de lidmaat- schapskaart toegezonden per post. Ook nieuwe leden kunnen zich op deze manier, dus door middel van een postwissel,, aanmelden. Zorgt er dan echter voor, duideiijk naam en adres te vermelden! Aanmelding is dus mogelijk: schrifteltjk (J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la, Alkmaar), tele- fonisch (4506) en per postwissel, Wanneer u zich schriftelijk of te- lefonisch aanmeldt, zorgt er dan voor. dat u 't geld thuis klaar legt, de dag daarna komt de incasseer- der met kaart en program en zo komt hii tenminste niet vergeefs, Helpt alien mee aan een vlotte af- werking. KKAMUE REDDING Gisterenmiddag om ongeveer half vier geraakte het 3-jarig zoontje van de familie van Dei- num uit de Houthavenstraat spe- lenderwijs in de Hoornsevaart De 14-jarige Martien Goossens, wo- nende op de Frieseweg, bedacht zich geen ogenblik en sprong ge heel gekieed in het water. Het mocht de kranige redder gelukken de jeugdige drenkeling op het droge te krijgen. Alle hulde voor Martien! VAK1ETE EAVELIK In ons verslag van VariGt6 Fa- veur in het Gulden Vlies vergaten wij te vermelden het optreden van Antoine Faveur met zijn accorde- on-orgel, welk instrument gecon- strueerd werd door een Schiedam- se orgelbouwersfirma, Antoine Fa veur gaf hier een demonstratie met dit instrument, welke ten voile ge slaagd genoemd kan worden. De lichte klanken van het accordeon worden hier gepaard aan de diepe sonore klank van het orgel, hetweik echter bespeeld wordt door middel van het accordeon. Door Faveur werd getoond, dat hij uitstekend met dit instrument overweg kon. De algehele regie was bij Chris Hofman in goede handen_ ALKMAAR. Zoals reeds werd aangekondigd, speelt „Cantecleer" vanavond in het ..Gulden Vlies", in het kader van de Oranje-festivitei- ten, een Amerikaans stuk, waarvan de Nederlandse titel luidt: „Je kunt het toch niet medenemen". Een echt feeststuk, niet te zwaar, maar toch met voldoende ernst en spanning, om ook de behoefte aan iets uit het betere genre te kunnen voldoen. De rollen zijn in handen van be- trouwbare krachten en Bep Speet, die in Alkmaar ook al weer een naam heeft op te houden, zal de regie voeren. Wij twijfelen er niet aan of ook deze opvoering van „Can- tecleer" zal een succes worden. Men taime derhalve niet te lang met het kopen van kaarten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Aafje d v M. J. Wijk- huizen en A M. Wijers, Nicolaas W. z v J. H. 'Freeker en C. M. Mo- lenkamp, Marten z v M. Randsma en T M. Steenis, Femmy d v A. Rauwerda en R. Tolsma, Aafje d v G. van Oort en A. C. de Haas. Leo z v L. Hagenaar en A. G Meyer, Johannes Hendrik z v S. C. Erkamp en A. C. A Bakker. Gehuwd: Adriaan P. van Amstel en Hanna Herman. Overleden: Christiana Selleger eeh. met L. van der Wilk oud 50 j., Petrus A. van Langen gehuwd met Th. C. M. de Winter, oud 51 jaar, Christiaan Spaarenberg wedn van H. M. D. Ponstijn, oud 81 jaar! ZAKEN JUBILEUM Bij de fa. Koorn, handel in Koffie en Thee op het Fnidsen alhier werd dezer dagen een dubbel zakenju\i- leum herdacht. De zaak zelve bestond 140 jaar, terwijl een der employe's, de heer Timmerman, zijn 25-jarig jubileum als vertegenwoordiger vierde. De twee jubilea werden op een dag herdacht, waarbij het personeel een gezellige dag werd aangeboden. Aan de jubilerende vertegenwoor diger werd namens zijn collega's, alsmede door de directie, cadeaux aangeboden. CONCERT WAAGPLEIN Men deelde ons mede, dat het concert, te geven door de vier mu- ziekcorpsen hedenavond begint om 7.30 uur en niet om 8 uur. De volgorde van optreden is: I. Soli Deo Gloria. 2. Postharmonie. 3, St. Caecilia. 4. Excelsior. MUZIEK IN DE AVONDUREN Het Oranje-Comite zal het zeer op prijs stellen, indien zij die d'aar- toe in de gelegenheid zijn, zoals bijv. Radiohandelaren e.d., tijdens de avonduren voor wat opgewekte muziek zouden kunnen zorgen, ten- einde in hun omgeving de feeste lijke stemming te verhogen. Het is de bedoeling. dat deze muziek zo- danig gegeven wordt, dat omwo nenden er geen last van ondervin- den. Men regele dat in onderling overleg. KAPELAAN BRANS NAM AFSCHEID 'T VELD. De parochianen van de St. Martinusparochie hebben afscheid genomen van kapelaan H. W A. Brans. De gezamenlijke jeugd had hun aalmoezenier een afscheidsavondje georganiseerd, dat mede dank zij de goede voorberei- dingen door Nel en Tiek van Hest schitterend is geslaagd. Onder lei ding van deze dames werd door leden van het meisjeszangkoor o m. ten beste gegeven. een keurige mu zikale revue uit de eerste drie ja ren van ziin priesterleven, terwijl ook de JVG met een zeer goed pro. gram op de planken kwam. Als bewijs van oprechte erkentelijk- heid werd door schoolgaande en de rijpere jeugd. aan welke laatste vooral hij zijn hart verpand had, een compleet Gazelle-rijwiel aan- gehoden Ontdaan door deze veelzijdige uiting van dankbaarheid en waar- dering dankte hij de gehele jeugd allerharteliikst en sprak de vurige hoop uit. dat de jeugd het er met alle kracht op zou toeleggen het door hem in deze drie jaren ge- sproken priesterwoord zoveel mo gelijk in practijk te brengen, Wij t.wijfelen er niet aan. dat deze jeugdavond. waarvan de leiding bij D. van Diepen in goede handen bleek bij kapelaan Brans in dank- bare herinnering zal blijven voort- leven. In aansluitins hierop werd even- eens in cafe Slijkerman door de ouderen afscheid van hem genomen Aan de kapelaan werd namens al le oudere parochianen een buikig couvertje aangeboden, terwijl velen een harteliik woord van dank spra- ken voor de als maar stuwende kracht van de kapelaaan in het ka- tholieke organisatieleven, waaraan hij steeds zijn zeer gewaardeerde medewerking heeft gegeven. In tussen is zijn plaats reeds weer in- genomen door kapelaan Rijk (neo- mist), die wij een hartelijk wel- kom toeroepen. Mogen alle na- rochianen ook aan deze jonge pries ter hun voile medewerking geven, opdat ook hij onder ons en voor ons in de dienst van God met veel vrucht kan werken. JUBILEUMFEESTEN EGMOND AAN ZEE. In tegen- stelling met het eerste bericht van het Feestcomite, zullen nu twee feestdagen georganiseerd worden op 4 en 6 September as. Een feestverlichting zal aan het Raad- huis worden aangebracht. Om het dorp een feestelijk aanzien te ge ven looft het comite prachtige medailles uit voor gevel- en straat- versiering. Buurtverenigingen wor den aangeraden de handen ineen te slaan en zich als deelnemer op te geven bij de secretaris van het comite, De Egmondse winkeliers hebben hun medewerking toegezegd aan een etalagewedstrijd. Hieraan is voor de gehele bevolking een gra tis wedstrijd verbonden. Tijdens de feestdagen zullen er bij de deel- nemende winkeliers formulieren verkrijgbaar zijn, waarop ieder kan invullen. welke etalage door de jury voor een prijs in aanmerking kcimt. Hij of zij, die dezelfde uit- slag ingevuld heeft, als de uitslag van de jury, ontvangt epn fraaie prijs. Zijn er meerdere goede op- lossingen, dan zullen een drietal prijzen worden verloot. De feestelijkheden zullen een aanvang nemen met een grote zang- hulde van de gehele bevolking, des morgens om 9 uur voor het Raad- huis. Deze zanghulde zal worden gebracht aan de Burgemeester en het Gemeentebestuur. Voorts staan op het programma kinderspelen, volksspelen, athle- tiek-wedstrijden, gecostumeerd voetbal en een grote lichtstoet. Programma's van de feestelijkhe den zullen verkrijgbaar zijn, waar in tevens de tekst staat van de te zingen liederen voor het Raadhuis. Voor de aanmelding van de diver se spelen verwijst het comity naar de circulaire, die u per post is thuis bezorgd. Let vooral op het onderste gedeelte. BAVO-NIEUWWS URSEM. De afgelopen Zondag kwamen er drie elftallen in het veld, Het eerste speelde in De Rijp tegen DREO I. In een zeer slappe vertoning van beide zijden, won DREO met 2—1. Het tweede eveneens in de Rijp tegen DREO II speelde een wed strijd om maar niet over na te ver- tellen. De uitslag zal ik onze lezers besparen, evenais van het derde dat thuis tegen SVW III speelde. Hetzelfde recept als van het 2de. Het wordt tijd dat de competitie een aanvang gaat nemen', Zondag spelen alle elftafllen tegen DWB. Het eerste en de adspiranten uit, 't tweede en derde thuis om 1 uur en half drie. Adspiranten aanvang 1.30 en het eerste 2.30 uur. We vertrek- ken gezamenlijk om 12.45 uur van af het clubhuis met de touringcar van Beer/ister. MVr wordt verzocht vooral deze week de Nop goed door te lezen. Tevens ontvangen wij deze week nog:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2