ER LIGT EEN SCHAT VERBORGEN... Door Beemster en Schermer RADIO Historische Kroningsmantel wordt in gereedheid gebracht Abdoel Hamid Daeng Magassing Amerika wil internationalisatie van het Zuidpoolgebied DERODEPAARDEN Burgemeester van Makassar bezoekt Warmenhuizen Kinderbijslag voor zelfstandigen Het publiek in de Nieuwe Kerk NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD WOENSDAC 1 SEPTEMBER PROGRAMMA Voetbal DISTRICT I K.N.V.B. VERCADERDE Maarten Kuijper gefusilleerd UTRECHTSE FIRMA VOERT OPDRACHT UIT RUSSEN MOGEN EEN EIGEN HUIS HEBBEN Lesvliegtuig over de kop CATASTROFALE POSITIE der charitatieve organisaties in Duitsland Nieuwe vorm van Kath. Actie in Italie Katholieke Actie in West-Duitsland FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Wanneer de zon schijnt op dit wijde polderland kunt ge waarlijk geen echter Hollands landschap voorstellen dan de Beemster en de Schermer Groene landerijen, grijs- blauwe wateren, rechte sloten, boer- derijen genesteld achter hoge en lage dljken. Ook bij somber weer, wanneer de wolken zich hoog op- stapelen aan de horizon en ge door dit land gaaj onder de dreiging, dat elk ogenblik de natuurkrachten hun boos spel zullen beginnen, heeft dit landschap zijn eigen bekoorlijkheid. Wij willen op onze vacantietrip ook even door dit wijde land fietsen en iets vertellen over het moois dat we gezien hebben. Het geheim van de Rijp Een van de ipeest typische plaats- jes in dit land is het langgerekte De Rijp. Het plaatsje, dat midden in het land ligt, heeft als wapen een blauw schild met twee haringen. Ge voelt de overeenkomst van dit wa pen met dat van Enkhuizen, maar ge kunt U niet indenken wat deze plaatsen met elkaar gemeen heb ben. Het geheim is gauw opgelost. Vroeger lag de Rijp aan het woeste water en voeren er schniten van de Rijp uit over de Zuiderzee ter ha- ringvangst. Ook waren er rijke ree- ders, die schuiten uitrusten om naar Spitsbergen en nog Noordelijker te, varen om met de harpoen te jagen op walvissen. In het kleine dorpje Jisp, wat oolt aan het water lag, werd traan gekookt_ Leeghwater Maar in de 17e eeuw kwam in De Rijp een man, die van mening was dat men land kon winnen uit het water. Hij was een geniaal man, die de mensen van zijn tijd versteld deed staan op velerlei gebied. Hij maakte berekeningen, liet dijken aanleggen en bouwde molens, die het woeste water deden wijken voor vreedzaam polderland. A1 heeft de moderne zakelijkheid ook in deze streek molens vervangen door electrische motoren, toch kan men daar nog de meeste molens aantreffen, die met hun ratelende wieken heden ten dage nog de lof verkondigen van Jan Adriaanszoon Leeghwater. Er zijn echter ook nog andere herinneringen aan deze grote man, n.l. de karakteristieke raadhuisjes van de Rijp, Schermer en Graft, door hem ontworpen Ze zijn opge- trokken uit prachtige rode baksteen met wapens in blauw en goud met een deftig trapje, ter weerszijden omhoog. Dit alles herinnert sterk aan de man die deze streek groot heeft gemaakt. In de Rijp wordt over hem nog het volgende verteld: Leeghwater was zo vertrouwd met de zee dat hij onder water dook, daar drie kwartier bleef, onderwijl een do- zijn peren at en nog een psalm af- schreef. Of dit allemaal iets met de waarheid te maken heeft, weten we niet maar vast staat, dat hij ook op het gebied van duiken proeven ge- nomen heeft. De Beemster heeft. bij de viering van haar 325 jarig bestaan in 1936 hulde gebracht aan deze schepper van de polder. De poldergemeen- schap heeft toen als blijvende her- innering aan het jubileum een mu seum gesticht, waar vele interes- sante herinneringen zijn bijeenge- bracht uit het leven van die dor- pen. Om dit museum in stand te houden, was het nodig, dat er een historische vereniging werd opge- richt, die belangstelling voor al dit oude kon verwekken Dit gebeurde en de vereniging werd gedoopt het historisch genootschap Jan Adriaensz Leeghwater. Gebouwen in de Rjjp Op de dam wordt men ook getrof- fen door de oude kerktoren met houten spitsje. Deze toren is al in 1469 gebouwd voor de katholieke St. Bavo en bleef gespaard bij de grote brand in 1654. Het kerkge- bouw, een oude katholieke kruis- kerk, werd vrijwel in dezeifde vorm weer opgebouwd en het is de moeite waard om een kijkje te ne- men in dit stijlvolle, maar echt koude gebouw met z'n witte pila- ren en wanden, waarop de kleurige wapenborden schoon afsteken. Langs de tuingracht, een van de meest sprekende grachtjes in onze DONDERDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws en Ochtendgymn., 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgen- gebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor d'e vrouw, 9.05 Gra mofoonmuziek, 10.45 Orgei, 11.00 Op ziekenbezoek, 11.45 Russische koren, 12.00 Angelus, 12.03 Klaas v. Beeck's orkest, 12.30 Weeroverzicht, 13.00 Nieuws, 13.20 Tenor en orgel, 13.54 Hors d'oeuvre, 14.00 Mandoli- nata, 14.30 Gramofoonmuziek, 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Gramofoonmu ziek, 15.30 Piano, 16.45 Koor, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Blaaskwintet, 17.50 Gramofoonmuziek, 18.30 Voor Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actuali- teiten, 20.00 Nieuws, 20.15 Omroep- orkest en koor, 21.15 Spreker, 21.30 Paderewskl (piano), 21.35 Strijkor- kest, 22.00 Spreker, 22.15 Vocaal en semble en orgel, 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonisch avondconcert. HIGVERSUM II, 415 M. 7,00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.35 Arbeidsvitaminen, J0.30 Voor de vrouw, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgelconcert m.m.v bas-bariton, 11.45 Actualiteit. 12.00 Gramofoon muziek, 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 13.50 Voordracht, 14.20 Solistenconcert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Woorden en accoorden, 17.00 Kalei- doscoop, 17.20 Welk dier?, 17.30 Or gel, 18.00 Nieuws, 18.20 Militair or kest, 18.45 Sportpraatje, 19.00 Spre ker, 19.10 Gramofoonmuziek, 19.25 Nieuws, 19.30 Beethoven-recital door Yehudi Menuhin. viool en Louis Kentner, piano, 20.20 Klank- beeld, 20.55 Gramofoonmuziek, 21.30 Majoor W. G. de Bas b. d spreekt, 21.45 „Beelden uit mijn kinderjaren" 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmu ziek. Hollandse plaatsen is een oud huis met een oude houten puntgevel. Hier is het museum onder gebracht, wat door het oudffefdkundig ge nootschap De Rijp werd ingericht. De burgers zagen, dat verschillende herinneringen aan vroeger dagen hoe langer hoe meer uit het dorp verdwenen en door allerlei opko- pers, die langs de huizen kwamen leuren, voor g£6n geld werden mee- genomen. Het werk van dit genoot schap stellen wij zeer op prijs en wij hopen. dat ZU °°k eens de kans zullen krijgen aan de schone oude gebouwen in het dorp weer een fleurig aanzien te geven. Want het valt iedere bezoeker op, dat het dorp er zo armelijk uit ziet: verve- loos zijn de huizen, slecht onder- houden de straten, rommelig zijn de tuintjes. Hier is voor het histo risch genootschap De Rijp nog veel te doen. Knikkersport in Groot- Schermer Wanneer men na het bezoek aan de Ri.jp naar de Schermer fietst en men komt in het schilderachtige dorp Groot Schermer, dan zal men daar iets heel bijzonders zien. Iede re Zondagmiddag in de zomertijd wordt daar in het dorpje geknik- kerd, door jong en oud, en speciaal de volwassenen strijden met een enthousiasme, dat zijn weerga niet heeft. De ouden vooral hebben efen heel speciaal spel, Ze steken een paar centen in de' grond en probe- ren met een stuiter de centen van de tegenpartij te raken. Men schiet de stuiter weg op een heel eigenaar- i dige manier, waarbij de rechter- duim een belangri.ike rol speelt. De centen. die men raakt, zijn ge- wonnen. Het gebeurt in de regel op het looppaadje langs de huizen, dat altijd netjes schoongeveegd is. Het dorp is te afgelegen en het is niet zo gemakkelijk te bereiken, daarom is dit nog weinig bekend, maar wanneer dit beter was, dan geloof ik dat dit aardige gebruik wat aan vroegere tijden herinnert, ook vele bezoekers zal trekken, evenals de Alkmaarse kaasmarkt. De legende van Platte Tijs Heel merkwaardig is het verhaal wat U in deze streken wordt verteld over de rover Platte Tijs. Vroeger maakte men daar de kinderen mee bang, nu geloven ze niet meer aan sprookjes Platte Tijs was een boe- reknecht in de Schermer, dlfe over- dag het druk had op de boerderij en s'nachts op roof uit ging. In een herbergje in de Schermer dobbelde hij op een gure najaarsavond met een onbekende. Hij had reeds alles wat hij bezat verspeeld en zette tenslotte zijn ziel en zaligheid in. Hij wierp toen het hoogste aantal ogen tlvaalf, maar de vreemdeling greep de stenen en wierp de duivels- worp dertien. Op datzeifde ogenblik zakte Platte Tijs in elkaar en was dood. Dit aardig volksverhaal heeft toch een historische ondergrond. Want uit de oude stukken kan men opma- ken, dat in het midden van de 18e eeuw een misdadiger zich schuil hield in De Beemster ..Matthijs Wil- lemsen, alias platte Thijs". Het einde van een vacantietrip In De Schermer nemen wij af- scheiiT van het mooie Noordhoiland- se land. Inderdaad een vacantieuit- stapje langs de karakteristieke plaatsjes in het Noorderkwartier was ook een waar genot. Wij weten, dat er nog veel meer te zien is, maar onze vacantie is nu afgelopen en de gewone werkweek wacht weer. Maar wij hebben moeten er- kennen, dat ook in het zo zeer ge- smade Noordholland, een kaal en koud landschap, zo zegt de vreem deling daar houdt de beschaving op, zo beweren anderen rijk is aan verborgen schatten, veel rijker, dan ge ooit had durven denken. Ge behoeft niet te denken, dat ge per s£ naar het buitenland moet gaan om wat moois te zien, neen, een ieder, die zien wil, kan veel vinden in het eigen land, zelfs in de eentonige dor- pen van Noord-Holland. B. Voets, Kapelaan. Onder voorzitterschap van de heer G. Kruyver werd in „Krasna- polsky" te Amsterdam de jaarver- gadering van het District I van de K.N.V.B. gehouden. Het voornaamste punt van de agenda was het bespreken van de voorlopige agenda van de komende bondsvergadering. VooraL de ama- teursbepalingen vormden een punt voor een uitgebreide discussie. De heer Koolhaas (Ajax) deelde mede, dat de westelijke eerste klas- sers tegen het voorstel zijn om een versteilkste d.igradatie door te voe ren. Hij motiveerde deze houding met het feit, dat zoveel jongens in Indie zijn. waardoor vele verenigin- gen ernstig gedupeerd werden. De aftredende leden van Bet dis- trictsbestuur, <*e heren A. H. W. Geurts en R. G. v. d. Wal, werden bij acclamatie herkozen. Bij K. B. Is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van Maarten Kuiper, tot de doodstraf veroor- deeld bij sententie van het Bijzon- der Gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is Maandagmor- gen voltrokken. Kuipers was tijdens de oorlog agent van polltle en ar- resteerde talloze joden en andere onderduikers. EEN AANTAL Nederlandse bladen heeft een foto gebracht, die volgens verschillende onderschrif- ten een afbeelding zou geven van ..Juliana's mantel", van de kro ningsmantel, die door Koningin Ju liana bij Hare inhuldiging op 6 Sept. a.s. gedragen zal worden, of van een afbeelding van een model daar- van. Het gaat hier niet om de histori sche kroningsmantel, die door de Oranje-vorsten op de dag hunner inhuldiging gedragen is, doch om een imitatie, een symbolische „kro- ningsmantel", die een gans andere rol zal spelen, een stuk, dat met het historische gewaad slechts weinig punten van overeenkomst bezit. Er is hier echter een misver- stand in het spel en, nu allerwege in den lande de aandacht op de historische kroningsmantel is ge- (Van onze eigen verslaggever) Abdoel Hamid Daeng Magassing, nauw verwant aan de Inlandse vorstenhuizen van Celebes, Burge meester van de hoofdstad van de Staat Oost-Indonesie en vice-voor- zitter van het Parlement van die staat, bezocht op uitnodiging van de Stichting Culturele uitwisseling Ne- derlandCuragao, Indonesie en Su- riname, Noord-Holland. Het hoofd- doel van zijn missie, zoals hij dat tijdens het onderhoud, dat een onzer redacteuren ten huize van de familie Kraakman te Warmenhuizen met hem mocht hebben, uiteenzette, be- staat uit het kennismaken met de Hollandse cultuur in meest uitge breide zin, met het doel door we- derzijds begrip de band tussen Oost- Indonesie en Nederland te verste- vigen. Hij stelde het bijzonder op prijs, het volksleven ten plattelande te leren kennen, niet in het minst omdat het hem in aanraking bracht met de landbouw, die in zijn land nog in de kinderschoenen staat. Wat hem hier het meest was opgevallen, was de enorme bedrijvigheid overal. ..Gerust, uw land werkt zich er weer bovenop" was zijn, voor ons vlei- end, oordeel. Dit is zijn eerste reis naar Neder land geweest, maar hij hoopt bier nog vele malen te komen, want dit volk trekt hem aan. Hier huist een energie, die in zijn land lang niet in die mate aanwezig blijkt, en dus ook moet worden aangekweekt. Ja, door die landbouw hier is Z.Ed.Achtb. gei'mponeerd. In Cele bes wordt wel veel copra verbouwd maar intensieve cultuur zowel als grondbewerking met grote mecha- nische hulpmiddelen is er nog gro- tendeels onbekend. Daarin te voor- zien is een eerste vereiste. Trou- wens, om het volk vooruit te bren- gen, en dat is het grote streven van mr. Magassing, moet vooral het economische leven beter op gang komen. Daartoe zal het b.v. ook nodig zijn om niet alleen te onder- zoeken of het mogelijk is om Hol landse gewassen, maar ook koeien en paarden over te brengen. Op 't ogenblik kent men in Celebes als rund hoofdzakelijk de Karbouw, die behalve als trekdier, ook voor de vleesproductie en de op Indische wijze bereide zuivel wordt gehou den. De paarden zijn daar veel klei- ner, hoofdzakelijk van Australische oorsprong, en als trekdieren van ondergeschikt belang. Of de Hoge gast soms zelf van vorstelijke bloede was? Neen, dat hij direct van adel was roemde hij een te groot woord, maar dat zijn geslacht nauw aan dat der Oost-Indonesische vorsten verwant is, is onlochenbaar. Zijn vader stamde uit de aanzienlijkste koop- mansstand, die reeds in voortdurend contact met de vorsten stond. Zelf was Abdoel Hamid na zijn studies in de magistratuur gegaan, om reeds vroeg, in 1928, gemeenteraadsliJ van Makassar te wordeti en nadien tot burgemeester te worden benoemd. Zijn plaats, een stad van rond 210.000 inwoners, ongerekend de ge- zinnen van leger en marine-perso- neel. is de meest vooraanstaande in de Oost-Indonesische gemeenschap, waarvan ook de Europese bevolking snel toeneemt. Zijns inziens was de positie der inlandse vorsten door de nieuw ont worpen staatsregeling aanzienlijk versterkt. Zij nemen nu actief deel aan de opbouw van de federatie en vormen de grote schakels tussen opper- en binnenlandss bestuur. De godsdienst in Celebes en het grootste deel van „Oost" is Maho- medaans, gelijk mr. Magassing zelf. Christenen wonen hier en daar ver- spreid, alleen in het oude christe- lijke centrum de Minahassa in grote getale. Slechts op het eiland Bali is het Boedhisme leidinggevend. Over kranten gesproken (het bloed kruipt waar het niet gaan kan), in Celebes zijn er drie, een Chinese, een Europese (Nederlands) en een Inlandse, die in de taal van de Deira (volksgroep) van Makassar schrijft. Spr. zou het op zeer hoge prijs stel len, indien ook een uitwisseling van Nederlandse en Indonesische jour- nalisten zou kunnen plaats vinden, omdat dit tot verbetering van het wederzijds begrip juist enorm veel kan bijdragen. Bij voorbaat heette spr. dan ook Nederlandse kranten- mensen welkom in zijn land. Wat hij hier meer ging doen? Om te beginnen had spr. eerst de Wieringermeer bezocht en daar ver steld gestaan over de voortvarend- heid, waarmede de wederopbouw was aangevat en over de doelmatig- heid van de landbouwbedrijven. Ook in de gebieden rond Warmenhuizen stond het bezoek aan diverse bedrij- ven, collega's en instellingen op 't programma. Daarna vertrekt hij naar Amsterdam, want hij was tot zijn groot genoegen uitgenodigd om als vice-president van het Parle ment Oost-Indonesie de feestelijk- heden van ons Vorstenhuis van na- bij mee te maken. Vervolgens zou hij het bedrijfsleven van Rotterdam en de organisaties van Den Haag bestuderen en o.a. een vergadering van de Ned. Ver. van Gemeenten bijwonen. Na een bezoek aan het Zuiden van ons land, w.o. Philips te Eindhoven, zou het K.L.M.-vlieg- tuig hem weder wachten om hem met bekwame spoed naar Insulinde terug te voeren. Aangezien over en- kele weken aldaar het grote con- gres wordt geopend, en hij daarbij slechts node zou worden gemist. Maar hij. beloofde zoveel en zo goed als hij kon, meerdere malen terug te komen, om Nederland en de Nederlanders te leren kennen en begrijpen. Radio Moskou maakt bekenfl, dat bij decreet van de Opperste Sowjet elke staatsburger der USSR het recht heeft gekregen voor zichzelf een huis te bouwen en dit prive te bezitten. Het decreet stelt vast, dat man- nen en vrouwen elk een huis van een of twee verdiepingen mogen bezitten, bevattende een tot vijt kamers, in of buiten de stad. Het betrokken bouwterrein moet aan be- langhebbende voor onbepaalde tijd in pacht worden gegeven. Dit ler" rein blijft voor altijd onder hun be- heer. Het decreet is uitgevaardigd om de uniformiteit der wetgeving op dit gebied te verzekeren en is de uitvoering van een bepaling uit ar- tikel tien van de Grondwet der USSR, dat het recht der burgers op een woonhuis, verworven door ar- beid erkend. vestigd, verheugt het ons het ge- rezen misverstand te kunnen op- helderen. Een blik op de betreffende foto maakt wel meteen duidelijk, dat het daarop afgebeelde gewaad niet de oude, eerbiedwaardige, histori sche kroningsmantel der Koningin uit het Huis Oranje is, die op het ogenblik bijna anderhalve eeuw oud is en die zowel door Koning Willem I, als door Koning Willem II, Koning Willem III en het laatst, in 1898, ook door Koningin Wilhel- mina is gedragen ter gelegenheid van de plechtige inhuldiging. Zoals de officiele staatsieportret- ten uitwijzen heeft dit historische gewaad zuiver een cape-model en is het voorzien van een hermelijnen pelerine met kraag. De authenti'eke purperkleurige, fluwelen mantel is versierd met gouden, zwaard en pijlenbundel dragende leeuwen en de mantel is gevoerd met hermelijnbont. Het ge waad is aan de voorzijde recht ne- derhangend tot op de grond, met rechte hoeken. Dit authentieke kroningsgewaad is niet in handen van een Amster- damse bontwerker, doch bevindt zich op het ogenblik, onder dege- lijke politiebewaking, In de Dom- stad, waar het, na een rust van een halve eeuw, in de ateliers van de firma Veltman, met het oog op het gebruik bij de plechtigheden, ,een bijzondere behandeling ondergaat, waarbij het gereinigd ig en waar er nu herstelwerkzaamheden aan wor den verricht en bepaalde verande- ringen aangebracht Het hermelijn was ten gevolge van de' invloed van de tijd en mede van de bederfwerende stoffen, waarin de mantel bewaard gewor- den is, vergeeld, het fluweel had zijn schone, frisse glans en kleur gelukkig slechts tijdelijk verlo- ren en he.t goud der versieringen was dof en zwart geworden. Dit alles was, dank zij de midde- len der moderne reinigingstechniek, met heel veel nauwgezette arbeid volkomen te herstellen. Daarnaast worden aan de mantel bepaalde veranderingen uitgevoerd. Met name is bij de mantel, die, zo als reeds gezegd, aan de voorzijde recht afhing tot op de grond, met rechte hoeken, een bepaald verloop van lijnen aangebracht, een ronde lijn, waardoor de rechte hoeken ko men te vervallen en waardoor 't staatsiegewaad, dat door Koningin Juliana bij de inhuldiging onder de mantel gedragen zal worden, meer zichtbaar zal zijn, dan bij het oor- spronkelijke model het geval zou zijn geweest. Ook de oorspronke- lijke haaksluiting zal door een spe- ciale, ingenieus uitgedachte, on- zichtbare sluiting worden vervan gen. Als een merkwaardige 'bijzonder- heid willen wij hier niet onvermeld laten, dat de heer Veltman sr., de stichter van de firma, aan wie nu voor de komende plechtigheid het in gereedheid brengen van de kro ningsmantel is opgedragen. ook v66r vijftig jaar, in 1898. voor de gele genheid van de inhuldiging van Ko ningin Wilhelmina, de kronings mantel behandeld heeft Zondagmiddag is een leerling- vlieger van de Nationale Lucht- vaartschool op het vliegveld Hil- versui/i bij de start met zijn toestel omgeslagen. Het vliegtuig kwam op zijn rug terecht en liep enige scha fe op. De leerling-vlieger kwam ongedeerd van dit avontuur af. (Van onze parlementaire redacteur) OP VERZOEK van het Partijbe- stuur van de Katholieke Volks- partij is door het Centrum voor staatkundige vorming enige tijd ge- leden de commissie-Michielsen inge- steld, die de mogelijkheid van kin derbijslag aan zelfstandigen nader zou hebben te bestuderen. Deze commissie is inmiddels met haar arbeid gereed gekomen en het re- sultaat ligt zelfs als een proeve van ontwerp voor ons. Voor de uitbreiding van de kin derbijslag tot de zelfstandigen voert de commissie theoretische en prac- tische gronden aan. Zij stelt htjt te recht zo, dat wanneer een arbeider in loondienst recht heeft op een rechtvaardig loon, waarin de actu- ele uitvoering van het recht tot ge- zinsvorming is verdisconteerd, dit- zelfde geldt voor de zelfstandige, die zich door arbeid een inkomen verwerft. Daarnaast nijpt maar al te zeer de nood. Er zijn groepen van zelfstandigen, aldus de commissie in haar toelichting, wier inkomen niet uitkomt boven 't loon van de minst betaalde arbeiders en in het bijzon der word! hier dan gedacht aan de gezinnen van de kleine boeren. Deze iioodtoestand doet de com missie dan ook wensen, dat deze uit breiding meer urgent zal worden geacht dan de verbetering van de reeds bestaande, hoewel de com-, missie te dien aanzien eveneens haar wensen heeft. Ook zou zij niet mogen wachten op de algehele her- ziening der sociale verzekering, waarover zoals men weet enige tijd geleden de daartoe door de Minister van Sociale Zaken inge- stelde commissie-van Rhijn reeds heeft gerapporteerd. Vooral dit laatste bewijst dat de commissie- Michielsen de urgentie van de voor- gestelde uitbreiding groot acht, want ook hier moet een organisatie- vorm worden opgebouwd, die men straks bij de bundeling toch weer opnieuw onder de loupe zal hebben te nemen. Overigens maakt de com missie het niet moeilijker dan no" dig is. Ook voor de zelfstandigen schakelt zij, naar keuze, de Raad van Arbeid en de erkende bedrijfsverenigingen in, 'die, zoals bekend, de kinderbij slag voor de loontrekkenden reeds onder hun hoede hebben. De uit te keren bedragen zullen eveneens dezeifde zijn en men denkt verder ook hier aan de driemaande- lijkse uitbetaling. Toch brengt een kinderbijslagre- geling voor zelfstandigen al uit de aard der zaak heel wat meer moei- lijkheden met zich dan een gelijke regeling voor loontrekkenden. Er zijn zelfstandigen, die een dergelijke bijslag niet nodig hebben, toch zul len ook hier de sterken voor de zwakken hebben te staan. De proeve geeft terecht geen afronding van de inkomensgrens naar boven en ver- plicht dus iedereen, die anders dan krachtens arbeidsovereenkomst een ambt, beroep of bedrijf uitoefent, tot premiebetaling. De commissie ziet zelfs geen reden om r.k. geeste- lijken hiervan vrij te stellen. Hoe echter deze verplichting om zich als verzekerde te laten inschrij- ven, te controleren? Bij de loon- trekkende loopt alles via de werk- gever. de zelfstandige zal zich ech ter zelf moeten aanmelden. De com missie-Michielsen wijst er op, dat de Raden van Arbeid reeds die zelf standigen geregistreerd hebben, die over personeel beschikken. Verder zou dan de registratie van de com- missie-Woltersom benut moeten worden, in October '40 verricht. Laat ons hopen, dat men hier niet dezeifde moeilijkheden ondervindt, die bij een gelijke regeling in Bel- gie werden ondervonden. Overigens zijn er natuurlijk ook strafbepalin- gen. Voorts is nodig, dat de betrokkene een opgave doet /van de netto-in- komsten welke hij uit hoofde van zijn ambt, beroep of bedrijf geniet. Niet overbodig voegt de proeve hier aan toe, dat door de minister ter uit voering van dit artikel nadere re- gelen zullen worden gesteld. Wat is immers het netto-inkomen? Wel ke afschrijvingen, etc. zullen mogen worden gedaan? In de toelichting zegt de commissie, dat het wel wenselijk zal zijn om aansluiting te zoeken bij de normen van de inko- mensbelasting. Wij vragen ons af of dit zelfs niet zonder meer zou kunnen. Afzonderlijke opgaven vra gen afzonderlijke administratie, af zonderlijke controle en brengen de betrokkenen twee keer in de ver- leiding om valse opgaven te doen, ten aanzien waarvan de proeve overigens eveneens strafbepalingen stelt. De opgave van de inkomsten wil men gebruiken om de premiebeta- lers in klassen in te delen. De com- missie-Van Rhijn heeft in het rap-, port over de herziening van de so ciale verzekering de vraag gesteld, of ook de laagste inkomens nog premie zullen moeten betalen. De commissie-Michielsen spreekt slechts van een grote degressie. Ook dit weinige kan echter voor de minst- bedeelden nog veel zijn. Bij de loon- trekkende wordt het afgehouden, zelf afzonderen blijft in die geval- len veel moeilijker. De proeve heeft overigens in zoverre een stok achter de deur, dat zij het recht geeft om de premie op de bijslag in minde- ring te brengen. En dan tenslotte: Wie betaalt de premie? Volgens de commissie-Van Rhijn in het eerder genoemde rap port zouden dat de zelfstandigen zelf moeten doen. De heer Michiel- sen heeft hiertegen indertijd in een artikel in de „Maasbode" reeds be- zwaren geopperd en prof. Romme in „De Volkskrant" eveneens. De laat ste deed toen de idee aan de hand: Gedeeltelijk zelf betalen, gedeelte- lijk doen voortkomen uit de omzet- en weeldebelasting. Prof. Romme was adviserend lid van de commis sie-Michielsen en men vindt zijn idee nu in de proeve terug. De com missie-Michielsen schat, dat er in totaal een millioen kinderen onder deze regeling zullen vallen. De kosten zouden dan zijn f 136 mill. En uit de premies en uit opcenten op de omzet- en weeldebelasting zou dus een bedrag van 68 millioen moeten komen. De zelfstandigen zelf zullen het graag met de commissie eens zijn, dat doorberekening en van de be- stemmingsheffing en van de premie in beginsel gewenst is. Voor de con- sument betekent dit echter, dat de artikelen weer iets duurder worden. En hier doet zich dan weer in laat ste aanleg de spanning voor tussen sociale wenselijkheden en mogelijk- heden, waarbij de regering het laat ste woord heeft te spreken. Alle Duitse charitatieve orgvnisa- ties, het Rode Kruis inbegrepen, zijn door de munthervorming In dusdanige moeilijkheden gekomen, dat zij hun taak niet meer uit eigen kracht aankunnen. Niet slechts ont- breekt Int aan middeleh om de noodlijdenden te helpen, doch bo- vendien hebben deze organisaties niet genoeg meer om hun eigen in- richtingen en het daaraan verbon- den personeel te bekostigen. In verband met deze noodtoestand hebben de vertegenwoordigers van de Katholieke Deutsche Caritasver- band. de Innere Mission-Evangeli- sches Hilfswerk, de Arbeiter-^ohl- fahrt, het Rode Kruis en de Pari- tatische Wahlfahrtsverband de vol gende resolutie opgesteld: ,.De onafhankelijke Duitse liefda- digheidsorganisaties kwamen op 18 Augustus 1948 opnieuw te Frankfort bijeen, om de gevaarlijke pdsitie te bespreken, waarin hun inrichtingen sinds de geldsanering zijn geraakt. In de wetgeving ten aanzien van de waardevermindering van het geld is niet voorzien in overbruggingshulp voor deze organisaties. In tegenstel- iing tot het bedrijfsleven kunnen zij zichzelf niet financieren door het ten gelde maken van goederenvoor- radon. De uitbetaling van de door de Ministers van Financien der ver- scheidene ..Lander" verleende hulp- credieten stuit on onvoorziene moei- "'-heden. De charitatieve organi saties hebben zich met een memo randum tot de Militaire Regering gewend, teneinde haar hun belan- gen en zorgen kenbaar te maken." Zoals men weet geschiedt de be- ediging en inhuldiging van Koningin Juliana op Maandag 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam in een openbare en verenigde ver gadering der Staten-Generaal. Naar wij vernemen, heeft de voor- zitter der Verenigde Vergadering oudergewoonte een aanzienlijk aan tal plaatsen in de Nieuwe Kerk ter beschikking van het publielc gesteld teneinde aan het vereiste van open- baarheid der bijeenkomst zoveel mogelijk uitbreiding te geven. Een zeer groot aantal aanvragen is reeds bij de Griffie binnenge- stroomd en zoveel mogelijk is ge- tracht, aan de onderscheidene ver- zoeken om plaatsen te voldoen. Juist met het oog hierop moest het aan tal genodigden worden beperkt. De openbare veiligheid vordert, dat niemand zonder toegangsbewijS de kerk betreedt, weshalve dege- nen, op wier verzoek gunstig is be schikt, een dezer dagen een toe- gangskaart zal worden toegezonden, gelijk ook telken jare bij de ver enigde vergadering in de Ridderzaal geschiedt. Het is ondoenlijk geble- ken, alle verzoeken om plaatsbewij- zen, welke niet of slechts ten dele konden worden ingewilligd, afzon- derlijk te beantwoorden. Naar ons ter ore kwam, zijn thans geen kaarten meer beschikbaar. Gelet op de afzettingen en de andere noodzakelijke verkeersmaat- regelen rondom de Nieuwe Kerk. is het gewenst, dat een ieder aanwezig is op het uur, op de kaart aange- duid. Naar VQorts verluidt, zouden ver- scheidene genodigden van de ver- onderstelling uitgaan, dat hun ook toegangskaarten voor hun echtge- noten worden verstrekt. Men heeft ons gemachtigd mede te delen, dat die veronderstelling op een vol- strekt misverstand berust. Wel is het Nederlandse Vrouwen- comite voltallig uitgenodigd. De bekende Romeinse psychiater, prof. C. de Sanctis. lieeft een nieuwe, niet-parochiele vorm van katholieke actie voor medici, advo- caten, onderwijzers enz. uitgedac'nt. Het doel is, dat al deze intellectue- len Srnn werk geheel iri katholieke zin verrichten. Zij moeten door in hun beroep het goede voorbeeld te geven, de mensen zien te winnen, en niet zozeer door het katholicisme rechtstreeks te verkondigen aan degenen met wie zij in aanraking komen. Deze vorm van praCtisch aposto- iaat staat geheel los van de Itali- aanse Katholieke Actie. De deelne- mers komen op gezette tijden bij een om van gedachteno te wisselen. Aan een correspondent van het Britse katholieke weekblad „Catho. lie Herald" verklaarde prof. De Sanctis: ,.Wij willed hen overtuigen, die ten onrechte menen, dat de dogma't loi ataan van het leven en dat b.v. het katholieke verbod van echtscneiding en kinderbeperking tegen de natuur en niet na te leven Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft officieel medegedeeld, dat de Ver enigde Staten plannen overwegen voor ..internationalisatie in eni- gerlei vorm" van het Zuidpool gebied. De V.S. hebben zich hier- omtrent gewend tot Groot-Brit- tannie, Argentinie, Australie, Chi li, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. De verklaring zegt, dat het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken verwacht, dat deze kwestie een uitgebreide uitwisseling van meningen zal vereisen, bestu- dering van voorstellen en waar- schijnlijk ook verzoening van on- derling afwijkende inzichten. Voordat een dergelijke uitwisse ling van gedachten en de noodzake lijke nadere bestudering is vol- tooid, aldus de verklaring, zou, naar aangenomen wordt, geen enkel doel gediend zijn met een conference en daarom wordt op het ogenblik niet over het houden van een conferen ce gedacht. De verklaring vermeldde niets over de reactie van de onderschei dene regeringen op de stap van de V.S. Het is echter bekend, dat Ar gentinie en Chili, die met Groot- Britttannie een geschil hebben over zekere streken in het Zuidpool gebied, zich hebben verzet tegen een internationaal bestuur. Andgrzijds zou Groot-Brittannie, naar verluidt, het Amerikaanse voorstel niet ongunstig ontvangen ofschoon het de Falkland-eilanden in elk geval buiten het geding zou willen laten. De verklaring, dat een conferen ce op het ogenblik geen nut zou hebben, wordt beschouwd als een verwerpen van het Argentijnse voorstel tot het houden van een conferentie van de belanghebbende landen. De Katholieke Actie in West- Duitsland heeft richtlijnen voor de verdeling der levenslasten uitge- werkt. Zij vraagt onmiddellijk hulp voor alien, die door de oorlog en de munthervorming hun middelen van bestaan hebben verloren. In 't bijzonder wijst zij erop, dat de ont- heemden gelegenheid moeten krij gen om zich te vestigen en voorzien moeten worden van toereiVende woonruimte. Voor de financiering van dit plan zullen voornamelijk doerr de bTZittnrs van ruime geld- middelen bedragen moeten worden afgestaan. 17. Juffrouw Ellen vroeg wanneer de bruiloft plaats zou vinden. Oie kwam door die vraag mm of meer in verlegenheid, maar voelde dat hij een antwoord diende te geven en meteen beslissen moest. „Munk zal niet kunnen blijven leven, de dokter meent dat hij het niet lang meer zal maken. Maar zelfs als hij sterft, trouwen wij di rect. dat is de wens van Munk", zei hij, „En het is ook het beste voor Ben- te. Zil is nu enig kind. Ze heeft 'n halfbrtier gehad. Munk is heel jong in het huweiijk getreden en is drie maal getrouwd geweest. Deze half- broer is vele jaren geleden gestor- ven, ik geloof dat Munk veel ver- driet van hem beleefd heeft. In ieder geval sprak hij niet graag over zijn zoon. En dan is er mevrouw Zita; weliswaar is zij genoodzaakt j geworden, Enekaer te verlaten, maar als ik haar goed ken, zal zij wel proberen er terug te komen. U zult heel wat moeilijkheden moeten cverwinnen, meneer Offer; maar kom zo dikwijls als U wilt bij me, ik zal U helpen zoveel ik kan", be- sloot de notaris met een vriendelijk knikje. „Ja ik moet voortmaken", zei Ole, plotseling bedenkdnd dat Munk in angst en spanning op hem lag te wachten, waarna hij haastig afscheid nam. HOOFDSTUK VI Ole haastte zTfb naar het winkel- erf, waar Jorgen op hem wachtte. Jorgen was in druk gesprek gewik- keid met een paardenkoo^man over een mooi koetspaard. De paarden- koopman stelde zich voor als Johan Vorm. Ole kende hem van naam en wist dat hij handel dreef in mooie paarden. Jorgen Semillie vertelde me dat U het bestuur over Enekaer zult overnemen", zei hij. „Dat is zo", antwoordde Ole, ta- melijk gereserveerd. „En ik weet dat U behoefte zult hebben aan edn of twee lichte paar den, Als Wilier alle paarden uit de stoeterij meeneemt, hebt U geen en kel rijpaard en geen paard voor licht werk. Ik zou graag willen dat U eens naar deze zwarte keek". De paardenkoopman was eep uiterst vriendelijk, minzaam man, daarom stond Ole hem beleefd te woord. Hij zei dat hij nog niet wist of hij paarden nodig zou hebben. „Maar waarom denkt U dat Wil ier de paarden van de stoeterij zal nemen?" vroeg hij_ „Dat heeft hij me zelf nog geen week geleden gezegd. Ik heb twee paarden zo goed als van hem ge- kocht. Jorgen Semillie weet dat het waar is", antwoordde de koopman. „Dat klopt", bevestigde Jorgen. „Ik hoorde hoe Wilier en Vorm net vrijwel eens waren over de prijs en zo." Ole kon hem aanzien dat hij er het land aan had en dat het hem ergerde. „lk vrees dat die koop niet door zal gaan. In ieder geval krijgt Wil ier noch de paarden, noch de stoe terij U kunt mijn woorden gerust aanriemen," voegde Ole er met na- druk aan toe, toen hij Vorms ver- bazing zag. Even stond Vorm sprakeloos voor hij van z'n verwondering bekomen was. „Wat denkt U dat Wilier daar- van zeggen zal?" vroeg hij ten laat ste. „Dat interesseert me absoluut niet," zei Ole. „Ik heb vandaag Ene kaer gekocht, en ik heb het iand- goed gekocht met de stoeterij en alles, wat er bij behoort. Als Uw weg U langs Enekaer voert, moet U eens aankomen; maar ik denk niet dat U Wilier zult treffen." „Nou, dat is me wat, dat hebt U hem dan maar es netjes gezegd," vond Jorgen; eenskiaps drong het tot hem door dat Ole het druk moest hebben, dus begon hij pogin- gen aan te wenden, de auto te star- ten. Ole, die nu reeds wist wat hit inhield, stapte haastig in, De winkeiknecht en de paarden koopman iachten; maar Jorgen deed of hij het niet merkte, en na de ge wone sprongen en schokken kwam de wagen tenslotte op gang en reed het erf af. Jorgen wierp Oie een verwonderde blik toe, doch met langer dan een seconde; in de stad moest je uitkijken en op je stuur letten. Eenmaal goed en wel op de landweg gekomen, kon hij zich ech ter niet langer inhouden. „Als U me niet kwalijk neemt zou ik graag willen zeggen dat ik blij pen om wat u tegen de paarden koopman hebt gezegd. Tjonge, wat zal dat een feest wezen, wanneer we werkelijk van die duivel ver- iost zijn. En als het waar is, dat hij de stoeterij niet KrijgtEven zag Jorgen Ole van terzijde aan, daarop wijdde hij zich weer aan de auto. „Die krijgt hij in geen geval", verzekerde Ole hem. „Hij heeft aan iedereen, die het maar horen wilde, verteld dat de stoeterij van hem was, en hij heeft verder duidelijk lalen doorscheme- ren, dat het hele landgoed zijn. eigendom was Ja, U moet het me met kwalijk nemen dat geen biad- voor de mond neem, maar het nogai van belang, weet U, ook voor mij." (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4