Nederlandse vrouwen defileren voor het Oranjehuis SCHUMAN'S PAD GAAT NIET OVER ROZEN Nationaal Huldeblijk De Republiek wil niet verwikkeld worden in een internationaal conflict Voor Alkmaar en o mgeving Fen keur von klederdrachten trok over het Binnenhof DE ORANJEDANS TOT SLOT Opnieuw reed H.M. de Koningin door feestend Amsterdam aan de Koningin overhandigd Vier militaire gouverneurs moeten spoed betrachten Alleen lid van in die nationaal karakter draagt Prinses Margaret m Socia/isten wiilen niet in zijn kabinet Overal vertoonde zich het beeld van juichend e men sen Duitsers wiilen hun stem laten horen Hotta voor het K.N.I.P. Demonstrates te Djogja Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11353 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ARRIVEERT ZONDAG MGR. BERAN BEZOCHT EX-PRESIDENT BENESJ Een deleqatie van het Comite Nationaal Huldeblijk heeft Don- derdaqochtend in het Paleis op de Dam aan H.M. Konmgin Wilhelmina een gecalligrafeerde oorkonde aangeboden, waarin vorm en doel van het huldeblijk zijn omschreven. De delegate voor het paleis. In het midden mej. A. C. Schippers van de U.V.V. met links de burgemeesters van Den Haag en Rotterdam, Visser en Oud, en rechts de burgemeester van Amsterdam d'Ailly, voorzitter van het Comite Nationaal Huldeblijk. Franco beveelt gemeente- raadsverkiezingen Reeds meer dan een millioen bijeen Tsjechische auto's naar Nederland STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT M Woensdagmiddag is mevr. A. Noordewier-Reddingius ter ge legenheid van haar 80ste ver- jaardag in de burgerzaal van het Raadhuis te Hilversum ge- huldigd. De burgemeester van Hilversum biedt haar de zilve ren medaille der stad aan. ZJDANOF BEGRAVEN EEN RARE JONKHEER De Rotterdamse haven heeft zich ter gelegenheid van de feestelijkheden in een kleed van licht gehuld. Een grote kraan weerspiegelt haar con- touren in de rivier. Groot marinebal in de hoofdstad Huishoudgoed voor bedrijven Koningin Juliana zal Sportfantasie bezoeken Prinsesjes varen De drie oudste prinsesjes heb ben gisteren in een bootje van de waterpolitie een tochtje van circa anderhalf uur door de grachten en havens gemaakt. Geen audientie BIJ AANKOMST COMMISSIE VAN DRIE Twee zilveren wethouders Nieuuu Het historische Binnenhof te 's-Gravenhage was gistermiddag getuige van de meest spontane huldiging van Hare Majesteit de Koningin en Prinses Juliana, die Den Haag sedert het begin der feestelijkheden heeft meegemaakt en welke door de Prinses zelve in ontvangst genomen werd. Bij deze gelegenheid gebeurde het, dat de vrouwen, die zich op het Bin nenhof verzamelden, uit alle stre- ken van ons land kwamen; het warme Brabant ontmoette het stoere Friesland, de donkerogtge Zeeuwsen dansten met de meisjes uit Spakenhurg, en de Katwijk- sters namen voor deze ene keer haar Scheveningse rivalen onder de arm en dansten uitgelaten op de tonen van het Haagse politie- muziekcorps. Zij hadden haar Prinses gezien en voelden zich een en nauw aan elkander ver- bonden en zij gaven dan ook op spontane wjjze aan deze gevoe- lens uiting. Verkeerde men aanvankelijk nog enigszins in onzekerheid of Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juli ana aanwezig zou zijn om het de file van de Nederlandse vrouwen in klederdrach't en feestrok op het Binnenhof te aanschouwen, deze onzekerheid werd weggenomen toen de Prinses om 2 uur met een klein gevolg door de Ridderzaal het Binnenhof betrad. Zij werd welkom geheten door mevrouw E. van den Bosch de Jongh, presidente van de stichting „De Nederlandse vrouw 1898—1948 en het dagelijks bestuur der stichting, terwijl de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper met zijn echtgenote, en de burgemeester van Den Haag, mr W. A J. Visser, eveneens met zijn echt genote, aanwezig waren. Eindeloze massa Nadat Zij op de eretribune had plaatsgenomen, werd een aanvang gemaakt met het defile. Het muziek- corps van de Haagse politie ,,On- derling Kunstgenot" o.l.v. Joh. P. Kock, speelde marsmuziek, terwijl voor de ingang van de Ridderzaal de enige Padvindstersband van Ne- derland, het gilde uit Haarlem, zich had opgesteld, die eveneens voor de muzikale omlijsting van deze mid- dag zorg droeg. Een koor, bestaande uit Nederlandse vrouwen uit alle de- len van het land, zong onder lei- ding van mevr. S. Bosgra-Zand- leven het openingslied, Het defile begon met een groep vrouwen in feestrokken. Daarna volgden de Zeeuwse vrouwen met hun wit ge- steven kappen, de vrouwen uit Overijsel en Drente, Gronmgen en Staphorst. Waar men niet meer de beschikking had over klederdrach ten die nu nog gedragen worden, had men de oude costuums uit grootmoeders tijd weer te voor- schijn gehaald; een rijkdom aan kleuren en sieraden, sprekend van een groots en rijk verleden. Vrou wen van Zuid Beveland in stijlvol zwart. met witte kappen en gouden oorijzers, vrouwen uit Brabant met witte pofmutsen en zware gouden halskettingen, meisjes uit Noord- Holland, in stijve zwarte jakken en fel gekleurde halsdoeken, het haar weggestopt onder zilveren kappen, waarover heen kanten mutsjes. Uit Tilburg was een troepje meisjes ge- komen in wollen fraai bewerkte rokken. groepen vrouwen in feest rokken marcheerden af en aan. Ook de politie De middag werd beeindigd met twee coupletten van het Wilhelmus, waarna vier maal een driewerf hoe- ra opklonk voor de Koningin, de Prinses, Prins Bernhard en de Prin- sesjes. Hierna daalde de Prinses de trappen der tribune af en verliet Zij langzaam het Binnenhof. Toen konden de duizenden vrouwen on- belemmerd uiting geven aan haar vreugde. Begeleid door een juichend ,,Oranje boven" nam men elkaar on der de arm en danste in het rond. De mannen van de G.G.D. en Rode Kruis lieten zich niet onbetuigd en met de Zeeuwse of Spakenburgse schonen aan de arm tolden zij mee in het rond. Een enkele agent van politie kon niet aan de massale vreugdeuiting ontkomen en werd meegevoerd door de enthousiaste vrouwen. De Britse speciale missie, met aan het hoofd Prinses Margaret, die de inhuldiging van Prinses Juliana zal bijwonen, zal a.s. Zondag 5 Sept. om ongeveer half vijf des middags op Schiphol aankomen. Prinses Mar garet en de andere leden der missie zullen op Dinsdag 7 September aan de lunch de gast zijn van de Cana- dese ambassadeur en op Woensdag 8 Sept. van de Britse ambassadeur. De graaf van Athlone ey zijn ge- malin, Prinses Alice nicht van HM de Koningin zullen de plechtigheden als persoonlijke gas- ten van Prinses Juliana bijwonen. Ook zij zullen aan de lunches deel- nemen. Zij arriveren Zaterdag met de nachtboot uit Harwich in Hoek van Holland. Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag, heeft een bezoek gebracht aan ex-president Benesj op Sezimo Usti. Volgens een gisteren uitgegeven officieel bulletin is de rechterarm en het rechterbeen thans geheel ver- lamd De verlamming van de lin- kerzijde is erger geworden en de patient heeft het bewustzijn nog meer verloren. De bloedcirculatie is nog normaal evenals de werking der longen, dank zij penicilline. Uit Sezimo Usti, het buitenver- blijf van ex-president Benesj, wordt hedenmorgen gcmeld, dat „het einde nabij is". "W~ f' '/'A In November a.s. zullen in ge- neel Spanje gemeenteraadsver- klezlngen worden gehouden, al- dus een communique na afloop van een ziRing van het Spaanse kabinet. De gemeenteraadsleden zullen op drie manieren worden gekozen. Een derde zal door de gezinshoof- den en een derde zal door de of- ficiele syndicale Phalangisten-orga- nisaties worden gekozen. De aldus aangewezenen zullen de overblij- vende groep kiezen van een lijst van .leidende personen op het ge- bied van zaken en cultuur", die wordt opgesteld door de burgerlijke gouverneurs die door de regering zijn benoemd. De gemeenteraads- verkiezingen op 12 April 1931 ver- oorzaakten de van van de monarchie en leidden tot de republiek. Buitenlandse waarnemers te Ma drid zien in de aankondiging van de gemeenteraadsverkiezingen „een poging om de aandacht te vestigen op de democratische evolutie van naar het Franco-regime'. Opnieuw is Hare Majesteit de Koningin uitgereden voor het ma- ken van een rijtoer en wel door Amsterdam-Oost, waar duizenden Haar enthousiast toejuichten. Pre- cies volgens schema, om kwart over vijf, na haar onofficieel be zoek aan de onderzeeboot ,.De „Zwaardvis", verliet de Vorstin 't paleis op de Dam en in een tempo van ongeveer 25 km per uur reed de vorstelijke auto, met openge- slagen kap, over Rokin, Munt, de feestelijk versierde Reguliersbree- straat, waar de Oranje-lichtguir- landes waren ontstoken, evenals op het Rembrandtsplein en langs het grootste deel der route. Langs het ontredderde Flora-thea ter over de Blauwbrug met daar- acliter 't in vol bedrijf zijnde Luna- park, waarvan de standhouders en bezoekers in allerijl hun zweefmo- lens en schiettenten verlieten om de Koningin te zien voorbijtrekken on dan langs de oudjes op hun stoelen en banken voor het Verzorgingste- huis aan de Amstel. de Pretoriusstraat inzwenkte en via het Katholieke Onze Lieve Vrouwe- gasthuis aan het Oosterpark kwam. Nauwelijks ontwaardde H.M. de langs het trottoir opgestelde nonnen in hun witte kledij en tientallen zie- ken op rolbedden, of Zij gaf Haar chauffeur opdracht het tempo tot stapvoets te reduceren. Luide toe- juichingen vielen haar van nonnen en zieken ten deel. Voor hun socie- teit in de Sarphatistraat waren de H.M Koningin Wilhelmina heeft Donderdagmorgen omstreeks 12 u. ten paleize ontvangen de vice-voor- zitter van de raad van state, mr. Beelaerts van Blokland burgemees ter d'Ailly van Amsterdam, burge meester P J. Oud van Rotterdam, burgemeester Visser van Den Haag, de commissarissen der Koningin in de provincies Friesland en Limburg mr H P Linthorst Homan en mr. drF J. M A. H. Houben, mej. A. C Schippers, vertegenwoordigster van de unie vrouwelijke vnjwilli- gers, dr. A. J. M. van Dal. secreta- ris van het comitS nationaal hul deblijk, de secretaris-generaal van het departement van binnenlandse zaken dr. C. Prinsen en de heer P. Besanger, directeur van het bureau nationaal huldeblijk, die hare ma jesteit een kunstig gecalligrafeerde oorkonde aanboden, bevattende de mededeling van de vorming van comity nationaal huldeblijk. Burgemeester A. J. d Ailly hield bii de overhandiging een toespraak, waarin hij hare majesteit mede- deelde hoe uit alle lagen der be- volking kleine en grote giften wa ren en worden bijeengebracht, zo- dat hier van een waarlijk nationaal huldeblijk kan worden gesproken De bestemming. die hare majesteit aan deze gelden heeft wiilen ver- lenen. heeft alom grote weerklank de aanbieding van het nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin kan nog worden medegedeeld, dat dfe burgemeester in zijn aanbiedings- rede onder meer heeft gezegd, dat de opbrengst van de collecten in ons land op dit ogenblik het mil lioen reeds ver heeft overschreden. Ook uit Oost en West komen over de offervaardigheid van onze rijks- genoten verheugende berichten bin- nen. Hare Majesteit heeft goedgevon- den, dat door een jaarlijkse inzame- ling het fonds blijvend zal worden versterkt. Er zal een commissie worden be noemd, waarin medische deskundi- gen zullen worden opgenomen, wel ke commissie omtrent de besteding der gelden uit dit fonds zal beslis- sen. Daarbij zal tegen versnippe- ring worden gewaakt. studenten opgesteld. die op hun ei gen studentikoze manier de Komn- gevonden De gelden, bijeenge- gin hulde brachten, hetgeen spon- bracht jn de overzeese gebieden, Vooral de jeugd bevolkte hier de straten en de wagens moesten zich herhaaldelijk een weg banen door vele rijen dikken mensenhagen. Op de Middenweg hield de kara- vaan van wagens een ogenblik halt voor het Oranjevaandel tegenover Frankendael, dat het bestuur van t Oranjecomite Oud-Watergraafsmeer daar had opgesteld. Twee meisjes boden vervolgens de Landsvrouwe vrijmoedig een fraai bouquet aan. En voort gmg het weer. Door de Linnaeusstraat, waar de stoet tegenover het Politiebureau gin taan in ontvangst werd genomen. Op de Dam had zich, zoals voort- durend, een grote menigte opgesteld die de Vorstin luide toejuichte. Het enthousiasme laaide opnieuw op, toen Hare Majesteit zich even voor de vensters vertoonde. Donderdag is uit Praag een trein vertrokken, die 150 .,Aero Minor auto's naar Nederland zal brengen. Op grond van een met Tsjecho- Slowakije gesloten overeenkomst zal Nederland daartegenover 300 ton boter leveren. Het gaat Schuman bij de vor ming van zijn kabinet niet voor de wind. Zoals v jj gisteren nog in een deel van onze oplage konden meedelen, heeft de socialistische Parlementsfractie besloten met aan een regering-Schuman deel te nemen, omdat zij haar goedkeu- ring niet kon hechten aan Schu- man's economisch program. Toen Schuman gisteren het Elysee verliet, deelde hij mee, dat hij een regering zou samenstellen zonder de socialisten, doch kort na 4 uur vanmorgen heeft hij de onderhan- delingen, die moeten leiden tot de vorming van een nieuwe regering, opgeschort, omdat op het allerlaat- ste ogenblik moeilijkheden zijn ge- rezen bij de aanwijzing van de Minister van Binnenlandse Zaken. De onderhandelingen, die Schu man Woensdag opende, en die gis teren de gehele dag duurden, sche- nen vanmorgen vroeg tot een suc- cesvol einde te komen. Onder de functies, die voorshands werden aangeboden en aanvaard, bevond zich die van Minister van Binnen landse Zaken voor Francois Mitte- rand van de democratische en socia listische verzetsunie. Miterad be- kleedde in de vorige regering van Andre Marie de functie van Minis ter van Voorlichting. In een bijeen- komst van zijn fractie, weigerde deze zijn nieuwe benoeming goed te keuren. Mitterand deelde Schuman dit mede en zeide, zich aan de uit- spraak van zijn fractie te moeten houden. Schuman drong er echter op aan, op deze beslissing terug te komen en tenslotte werd besloten, dat de fractie van Mitterand later op de dag weer bijeen zou komen, om nogmaals een besluit te nemen. De portefeuille van Binnenlandse Zaken in het Kabinet van Schuman wordt door parlementaire waarne mers als een weinig benijdenswaar- dige beschouwd. De toekomstige Minister van Binnenlandse Zaken zou in hun ogen een politiek moe ten voeren, die hem persoonlijk zowel als zijn partij weer onpopu- lair zou maken. Donderdagochtend werden in Frankrijk nieuwe stakingen gemeld. Te Roubaix telt men 15.600 sta- kers op 19.000 arbeiders, daaren- tegen wordt de Tourcoing geen en kele staking gemeld. Er werd be sloten 24 uur te staken. Voorts hebben zich nog stakingen in het steenkolenbekken van het noorden plaats gehad. In de Haute Garonne verzoeken de vakverenigingen de arbeiders van het departement vandaag te 17 uur het werk neer te leggen, om aan protestmeetings deel te nemen- De te Marseille door het Alge- meen Vakverbond bevolen staking, schijnt een zekere omvang te heb ben. De aangesloten leden hebben te 11 uur het werk gestaakt en zul len eerst vandaag te 11 uur het werk hervatten. Tussen 13 en 16 uur zal geen enkel schip uitvaren. In het centrum van de stad is het ver- keer echter normaal en de winkels zijn open. In de streek van Compiegne sta ken duizend arbeiders van de Glas- fabriek Chantereins. Te Clermond wordt gestaakt in de autobanden- fabriek. Tenslotte staken op Corsica sedert Zaterdag 180 arbeiders van de Nationale Spoorwegmaatschappij te Propiano. zullen voor de openbare gezond- heidszorg in die gebieden worden aangewend. De Koningin verzocht burgemees ter d'Ailly haar dank aan alien te wiilen overbrengen. Zij zeide het bijzonder op prijs te stellen en er zeer door te zijn getroffen, dat m- derdaad door Nederlanders van alle gezindten en afkomst bijdragen zijn geleverd voor de bestemming van dit fonds en zij sprak de hoop uit, dat het nationaal huldeblijk zowel in Nederland als in de overzeese gebieden zal mogen bijdragen tot 'n verbetering van de gezondheidstoe- stand. A In aansluiting op het bericht over De vier militaire gouverneurs te Berlijn zijn Donderdag opnieuw bijeen geweest. Naar het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone) heeft ge meld, hebben volgens welingelichte kringen de vier geallieerde militaire j gouverneurs in Duitsland een aan- sporing ontvangen, binnen 10 dagen hun besprekingen te beeindigen. Enige vrijheid van handelen zou hun echter zijn toegestaan wat be- treft het doen van mogelijke con- cessies. In genoemde kringen was men van mening, dat de beslissende conference van de gouverneurs nog moet komen en dat het voorbarig zou zijn zich over te geven aan pes simisme of optimisme. De onderhan- delaars in Moskou wiilen tegen 15 September een uiteindelijke beslis sing bereiken over de Berlijnse Stalin bevond zich onder de dui zenden mensen die het Rode Plein in Moskou bevolkten, en luisterde de woorden van minister Molotof, die een rede hield bij de begrafenis van „een van de meest geliefde zonen van het volk der Sovjets", Zjdariof. De hoogste partij en regerkigsfunctionarissen en afge- zanten van communistische partijen in het buitenland woonden do be grafenis bij. „33 jaar lang heeft ka- meraad Zjdanof zijn volk op de beste wijze gediend'zo zeide mo lotoff. Terwijl de kist langzaam daalde werden saluutschoten gelost en speelde een orkest het volkslied De Haarlemse rechtbank heeft de 63-jarige assuradeur, jhr. L. Stern uit Haarlem veroordeeld tot ander- half jaar gevangenisstraf wegens het oplichten van een inwoner van Wijk aan Zee, vader van een door de Duitsers doodgeschoten gijzelaar die verdachte 600 gulden had afge- staan naar aanleiding van een ge- fantaseerd verhaal, waarmede de assuradeur op het gemoed van de vader had gewerkt. Hij had hem verteld dat hij de geexecuteerde v66r zijn dood had ontmoet en ge sproken in het kamp Haaren officier van Justitie noemde dachte een „sluwe parasiet". Verdachte stond al voor de elide keer voor de rechter wegens delic- ten, die door de officier werden bestempeld als ..weerzinwekkende methoden om aan geld te komen. Hij eiste twee en een half jaar ge vangenisstraf, doch de rechter deed er een, jaar af. De ver- BATAVIA, 2 Sept. (A.P. en Reuter) Dr. Moh. Hatta, de Repu- blikeinse premier, heeft heden voor het Republikeinse Parlement (K.N.I.P.) een verklaring afgelegd, waaTin hij o.m. zeide, dat de Republiek moest vermijden verwikkeld te worden in een inter nationaal politiek conflict, maar dat de strijd voor een onafhan- kelijk Indonesie moet worden voortgezet. Voorts betoogde Hatta, dat het niet nodig was het kabinet te wijzi- gen daar het kabinet in functie zou kunnen blijven tot de algemene ver- kiezingen, welke zo spoedig moge- lijk gehouden zullen worden, aldus Antsrs Tijdens de rede van Hatta was de vergaderzaal geheel gevuld met toe- hoorders. terwijl het gebouw onder strenge bewaking stond. Hatta verwees naar zijn program van vier punten: Uitvoering van de bestandsover- eenkomst, voortzetting van de onder handelingen met de Nederlanders, bespoediging van de vorming van de V.S. van Indonesie en wederop- bouw in de republiek. De republikeinse premier gaf vervolgens een uiteenzetting, waar- om de republiek het voorstel Cnt- chley-Dubois aanvaard had als grondslag voor de verdere onder handelingen. Hij zer. „Wij weten, dat er artikelen in het voorstel staan, welke niet bevredigend zijn, maar de republiek heeft het voorstel lou- ter aanvaard als basis voor onder handelingen." Hij zei, dat de republiek zelfs be- reid was met de Nederlanders en interimregering besprekingen te voeren waaraan hij toevoegde ,,de republiek is bereid deel uit te ma ken van een interimregering met 'n nationaal karakter". De bevoegdheden van de interim regering moesten echter duidelijk omschreven worden. Hatta noemde de volgende voor- waarden waarop de republiek be reid is deel te nemen aan de inte rim-regering: 1. de regering moet steunen op democratische principes; 2. de interim-regering moet ver- antwoordelijk zijn voor de democra tische verkiezing van een constitu- erende vergadering voor de opstel- ling van een grondwet en de ratifi- catie van de Nederlands-Indonesi- sche Unie. Hatta legde er de nadruk op, dat de „souvereiniteit" in principe in han- den van de Nederlanders behoorde te zijn, waaraan hij toevoegde dat zij in de practijk" behoort te steu nen" op artikel 1 van de aanvullende artikelen van de Renville-overeen- komst. Hatta zei, dat de „sterke positie van de regering in het buitenland verzwakt was geworden door de binnenlandse chaos, welke veroor- zaakt is door steeds toenemende politieke tegenstellimgen". Over het incident aan Pegansaan- Oost te Batavia zeide Hatta: ,,Wij krijgen de indruk, dat de Nederlan ders opzettelijk trachten de politieke onderhandelingen te dwarsbomen, omdat zij zelven reeds buiten de re publiek om een plan voor de in stalling van een interimbestuur heb ben ontworpen. Het incident kan niet als een kleinigheid beschouwd worden, omdat de bezetting van het pand Pegansaan Oost 56 niet slechts i een schending van de immuniteit betekent, doch ook een inbreuk op lets dat voor de Oosterlingen heilig is In dit pand vond n.l. de onaf- hankelijkheidsverklaring plaats en het was de eerste officiele residence van de president. Hatta zeide, dat de Nederlanders hiermede hebben getoond, dat zij hun „rijksverband"- idealen weer hebben opgevat. Sprekende over de huidige pre- federale regering wees Hatta er op, dat deze mogelijk door de Ne derlanders zal worden gebruikt om de „Indonesische republiek te ver- morzelen" en voegde hieraan toe „onze broeders in de Malino-ge- bieden en de andere bezette ge bieden zullen ertoe gebracht wor den de Nederlandse wil aan de re publiek op te dringen. De Neder landers voeren een verdeel- en heerspolitiek in optima forma. kwestie, als, zoals in Berlijn wordt verwacht, de besprekingen met suc- ces verlopen, zo voegde men er aan toe. Men verwacht te Berlijn, aldus Reuter, dat de rapporten over het valuta-vraagstuk in Berlijn vandaag (Vrijdag) zullen worden voltooid tijdens een slotvergadering van de vier militaire gouverneurs en naar Moskou zullen worden opgezonden. In politieke kringen te Berlijn werd verklaard, dat de deskundigen, die apart vergaderden over financiele en vervoersproblemen, hun rappor ten gisteravond al aan de gouver neurs zouden hebben overhandigd. Dr. Friedensburg, loco-burgemees- ter van Berlijn, heeft tn een radio- rede die door Radio Hamburg gis teravond werd gerelayeerd, geeist, dat de Duitsers het recht krijgen hun stem te laten horen bij de be sprekingen, die thans in Berlijn worden gevoerd, opdat „zij er voor konden zorgen, dat er geen vage beloften zouden worden gedaan Dr. Friedensburg zeide voorts, dat de technische moeilijkheden, waar mede men bij de oplossing van de valuta-kwestie in Berlijn te kampen had, buitengewoon groot waren, en verlicht zouden kunnen worden „als wij ook recht van spreken krijgen' De Apollohal geleek gisteravond een groot gepavoiseerd oorlogsschip, waarvan de deining werd veroor- zaakt door dansendie en hossende matrozen en hun geenterde burgers. Er bleek een overweldigende be- langstelling te bestaan voor het bal, dat de marine had georganiseerd en niet ten onrechte, want was niet de band van de Marinierskapel in vol ledige bezetting aanwezig en ston- den niet aan de tegenovergestelde zijde de melody-makers, die afwis- selend in hun nimmer versagend tempo tango's, foxtrotts en walsen ten gehore brachten. Om half tien verstilde de lichte muziek even onder de indruk van hun kameraden der matrozenkapel uit Hilversum. die met slaande trommen en schallende hoorns de Apollohal stormenderhand verover- den. Middenin de hal, in het carre, dat de feestvierenden om hen ge- vormd hadden, bliezen zij een tap- toe, die weerkaatste tegen de gla- zen' wanden van de Apollohal. Dan nam de band hun taak weer over en deed de onbezorgdheid tot diep na middernacht hoogtij vieren. De opbrengst van de avond komt ten goede aan het Karel Doorman- fonds. Apotheken, scholen, kantoren en bedrijven kunnen bij de plaatselijke Distributiediensten aanvragen eens per half jaar in aanmerking te ko men voor textielpunten voor hand- doeken. Slagerijen kunnen boven- dien punten voor lakens aanvragen. Naar wS vernemen zullen H. M. Koningin Juliana en Prins Bern- hard der Nederlanden het sta- dionspel „Sportfantasie" op 4 Sep tember bijwonen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 7 en Woensdag 8 September geen audientie verlenen. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta) De perschef der Commissie van Goede Diensten te Batavia ontvmg onder- staand telegram van de zijde der Commissie uit Djogjakarta: „De Commissie van Goede Dien sten arriveerde gisteravond in Djogja, zonder dat zich onderweg inctdenten hadden voorgedaan. Aan het station te Djogja was zij echter getuige van een luidruchtige de- monstratie van de jeugd. De de- monstranten, die spandoeken droe- gen met anti-Nederlandse op- schriften, overhandigden aan de voorzitter der commissie, Critsch- ley, een resolutie, waarin er bij de republikeinse regering op werd aangedrongen de onderhandelingen uitsluitend te hervatten op basis van volledige souvereiniteit van de republiek en algeheel terugtrekken van alle vreemde troepen van In- donesische bodem. Het Franse persbureau meldt om trent de demonstratie te Djogja nader, dat door de C.V.G.D. een rapport over het gebeurde telegra- fis'ch naar Lakesuccess is gezonden. Een zeldzaam jubileum werd Donderdag te Gendringen in Oost- Gelderland gevierd. Hier vierden n 1 de beide wethouders, de heren j] B. ter Horst en B. J. Kemper- man, resp wonende te Varsselder- Veldhunten en Ulft, hun] vijf en twintig jarig wethouderschap. In een bijzondere raadsvergade- ring in Hotel Dillen onder leiding van burgemeester A. C. Delen, waarbij de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford, aanwezig was, werden de beide jubilarissen gehuldigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1