Provinciate Staten von Noord-Holland huldigen H. M. de Koningin Ook Indonesie krijgt Marshall-dollars Joden en Arabieren zijnheteensgeworden 2) m RADIO I DERODEPAARDEN Regeringsperiode, die rijk was aan grote daden KROONPRINSELIJK PAAR woonde premiere van „Anno Christi" hij Benauwenis Over wapenstilstand te Jeruzasesn Rondom de jubileumfeesten peelwQ^erL/ Coppi en Bartali geschorst NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD VRIjDAG 4 SEPTEMBER 1948 Scheepsberichten H.M. Koningin Wilhelmina rijdt met de Prinses door de Jordaan op Woensdagmiddag. ZUID-SUMATRA WORDT EEN NEGARA Commissarissen Nederlandse Bank Bewijzen van moforrijtusgen gestolen Bernadotie in Frankrijk Benoemingen bij de &.L.M. Mgr. Valeri in ons land aangekomen Koninginnedag ts WiSSemstad Kranige Oma redde haar kleinkind Corel Briels op het Paleis ontvangen Strijd in W.-Palestina weer opgelaaid NA DE AAN5LAG TE KALI DJATI Dader in arrest Vreugdevuur te Uithuizermeden De duiven lachten Post voor de Zuiderkruis Oostenrijk mag tin kopen in Indie Concierge Rijkskommissoriaat krijgt xes jaar Nieuwe toewijiing voor Nederland FEUILLETON F &MILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Tijdens de buitengrewone verga- dering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de Com- missaris der Koningin in Noord- Holiand, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, een rede uitge- sproken, waarin spr. hulde bracht aan de nagedachtenis van Konin- gin-Moeder Emma, waarna hy de jeugd van Koningin Wilhelmina memoreerde en uitvoerig naging, hoe de Nederlandse gcschiedenis zich sinds die jeugd ontwikkclde. Dr de Vos van Steenwijk zeide o.a Reeds de eerste regeringsjaren van de Koningin waren lang niet zonder zorgen, zowel wat de bin- nenlandse als de buitenlandse poli tieke toestanden betreft. In de Inter nationale sfeer was de eerste vre- desconferentie van 1899 in Ben Haag bijeengeroepen. In schrille te- genstelling daarmede was de Boe- renoorlog, bijna gelijktijdig begon- Het initiatief van onze Koningin, toen zij, na de proelamatie van de annexatie der Boerenrepublieken, de Nederlandse kruiser Gelderland ter beschikking stelde om de oude President Kruger naar Nederland te brengen. was geheel uit net hart van ons volk gegrepen. Vreugde en vertrouwen Dat de voortzetting van de Oranje dynastie drie generates achtereen in de vrouwelijke lijn geschiedde heeft nimmer aanleiding gegeven de vreugde of het vertrouwen in ons Koninklijk Huis te temperen De eigenschappen die het Huis van Oranje aan het Nederlandse volk verkrtocht hebben zijn zeker niet minder goed vertegenwoordigd in zijn vrouwelijke leden dan in zijn mannelijke en ons volk heeft dat intuitief steeds gevoeld. Spr. herimierde aan de vele be- zoeken door Koningin Wilhelmina gebracht aan grote en kleinere plaatsen in ons land en aan de be- zoeken wanneer een ramp een deel van Haar Koninkrijk had getroffen. In Noord Holland denkt men daarbij aan de watersnood van 1916, toen de Koningin ook door een bezoek ter plaatse uiting gaf aan Haar medeleven. De tijd tussen beide wereldoorlo- gen is eerst de tijd van oorlogswin- sten en schijnwelvaart, later van diepe economische depressie en in tense werkeloosheid, die in 1934 haar dieptepunt bereikt. Hierbij trad Prinses Juliana, die haar stu- diejaren aan de Leidse Universiteit voltooid had. als voorzitster van het Nationaal Crisiscomit6 voor het eerst actief met de buitenwereld in contact. Dat spreker toen het voor- recht gehad heeft, gedurende an- derhalf jaar bijna dagelijks met haar samen te mogen werken, is een feit. dat hij nog steeds met dank- baarheid en waardering herdenkt. Geestelijke waarden Evenals in een gezin, waarvan de leden in tijden van voorspoed min of meer gedachtenloos naast elkaar leven, maar in ziekte en tegenspoed de diepere betekenis van de gezins- band gaan beseffen, zo hebben velen in ons Nederlandse volk pas in de jaren van oorlog en verban- ning leren begrijpen wat de drager van de Kroon ook in de moderne staat nog aan geestelijke waarden voor het volksbestaan vertegen- woordigt. De bevrijding bracht geen ont- spanning der krachten, waarvan de oorlog zulk een zware tol had ge- eist. Zo werd dit Jubileum tegelijk een afscheid, ingevolge het zeer ernstige besluit der Vorstin om het bewind over te dragen aan jongere handen. Dit zware besluit kan het Ne derlandse volk slechts verliohten door zich straks achter de jonge Vorstin te stellen en te helpen de Nederlandse gemeenschap weer op te bouwen en een eervolle plaats te doen innemen in de gemeen schap der volken. Een gemeenschap waarvan wlj willen hopen. aldus spr., dat zij eenmaal tot de erkenning zal ko- men, dat de oorlog, die gesel der mensheid. die zij zichzelve bracht, zal worden uitgebannen voor nu en altiid. Studlefonds voor kinderen De vergadering werd gehouden in tegenwoordigheld van een Sf00t aantal genodigden waaronder Mgr. Huijbers. Btsschop van Haarlem, de oud-katholieke bisschop van der Woord, verschlllende predlkanten van kerkgenootschappen en verte- genwoordigers van Nijverheid, Han del en de rechterlijke macht. Het voorstel tot stlchting van een studiefonds voor kinderen van per- soneel der provincie werd met al- gemene stemmen aanvaard. De ver gadering besloot een hulde-adres te zenden aan H. M. de Koningin. Na afloop van de vergadering be- gaf het gezelschap zich naa- de tuin van het gouvernementsgebouw, waar ververslngen werden gebruikt. Daar zorgde het Haarlemse Politie Muziekcorps voor een muzikale op- luistering Aldabi. Rotterdam—Buenos Aires, 1 Sept van Santos naar Montevideo. Bloemfontiin. 1 Sept. van Beira naar Mozambique. Kalababi. Rotterdam—Batavia, Sent van Port Said. Kota Inten. 2 Sept. 7.30 uur van Quebec te Rotterdam Nieuw Amsterdam. 1 PpPt 12 uur van Rotterdam te New York Nigerstroom. 1 Sept. van Dakar n?ar Freetown. Veendam, 1 Sept. van New York "'■Waterman, Java—Rotterdam, pass. 1 Sept. 10 uur Point de Galle. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta) In verband met de /conomische en financiele verbondenheid tussen Nederland en Indonesie zal Indo nesie met Nederland delen in de dollarhulo die In het kader van het Marshallplan aan zestien ian den in West-Europa wordt ver- strekt, aldus een mededelmg van het departement van economische zaken en Visserij. ,.De motivering van de ^nanciele hulp aan Indonesia is enerzijds, dat door het op de been brengen van het economische apoaraat, m Tnao- nesie Nederland als Marshalland wordt geholnen. anderzijds. dat door deze rehabilitate de mternationa - grondstoffenvoorziemng belangnjk verruimd kan worden Voor het tweed e derde en yierde kwartaal van dit jaar is een totaal bedras van enkele millioenen dollars voor Indonesie gereserveerd. voor due kwart bestaande uit zgn. ..^ants en voor de rest uit lemngeft De grants zijn bestemd om tot een redeliik consumptieniveau te geraken. zodat in deze groep vooral levensmidde- len tabak en ook textiel worden ondergebracht; onder de tweede groep worden artikelen gerang- schikt. die na verwerking lets op- leveren en bij de productieverho- ging en daardoor bii de uitvoer een belangrijke rol welen, voorname- liik dus grondstoffen voor net C PANNING in de interau.unale politieke toestanden, moei- lijkheden op economisch en ji- nancieel gebied, strijd om de hoogste geestelijke beginselen en waarden we lezen dage lijks niet anders in de kranten, we horen het telkens opnieuw in de nieuwsberichten van de radio. Temidden van al deze woelingen staat de Kerk. Gods Kerk. Hoe zou zij veilig kunnen zijn zonder HemAchter het ijzeren gordijn, in China, overal waar haar vijanden, van rode en andere kleur, haar op alle mo- gelijke wijzen bestrijden en ver- volgen. De Kerk, Gods eigen Kerk in de benauwenis en ver- drukking. Maar Hij leidt haar door a lies heen. Twintig eeu- wen heeft zij de gevaren getrot- seerd. Gods Geest bestuurt haar ook nu. MARCUS De adviesraad van Zuid-Sumatra heeft op 17 Augustus met grote meerderheid een resolutie aangeno- men waarin de wens geuit werd te geraken tot de Negara Soematera Selatan (Zuid Sumatra). Verder werd verzocht in afwachting daar- van het gebied reeds op democra- tische wijze als zelfstandige staat- kundige eenheid met de status van een Negara in te richten en de ad viesraad te erkennen als de voorlo- nige volksvertegenwoordiging. bij gouvernementsbesluit van 30 Aug. zijn deze in de resolutie vervatte wensen vervuld, waarbii Let de bij- zondere taak der volksvertegen woordiging zal zijn in overleg met de regeringscommissaris voor oe- stuursaangelegenheden voor „™J- Sumatra zo spoedig mogelijk de staatkundige regeling te verwezen- liiken en zich uit te spreken over de verhouding van de Negara tot de komende verenigde staten van In donesie en het koninkrijk. De minister van financien heeft krachtens artikel 38, eerste lid, der Bankwet 1948 met ingang van 25 Augustus 1948 benoemd tot leden van de raad van commissarissen van de Nederlandse Bank N.V de heren' G H. Crorte te Amsterdam, ir M. H. Damme te Amsterdam, H L van Eeghen te Amsterdam m'r W G F. Jongejan te 's-Gra- venhage. B G. Kernkamp te Gro- ningen, M. ter Kuile te Enschede, ir W. H. van Leeuwen te Dent* m'r K Pvan der Mandele te Rot- terdam, Ed. Nijgh te Rotterdam. A. Pierson te Amsterdam, prof. dr. E de Quay te 's-Hertogenbosch en m'r. M. P. L. Steenberghe te 's Gra- V0Op 8grond van betzelfde artikel zijn de commissarissen. benoemd overeenkomstig artikel 28 der bank- wet 1937, op 25 Augustus 1948, af- getreden. drljfsleven, machinerieen, materiaal voor wegenaanleg enz. De aan Grants" in dollars ontvangen be- dragen, aldus vervolgt de medehng behoeven niet in dollars te worden terugbetaald. De waarde van de hiermee gekochte goederen moet m Nederlandse guldens wordenge- stort in een fonds, dat in_ overleg met de Amerikaanse regenng voor rationele welvaart.sdoeleinden aan- gewend kan worden De lemngen zullen na verloop van enige jaren, waarin nog geen ferugbetaling ver- schuldied is in jaarlijkse termijnen. verdeeld over een periode van zd jaar moeten worden' terugbetaald in dollars. Bij een controle van motorrijtui- gen op de weg naar papieren werd door een bestuurder van een motor- rijtuig een nationaliteitsbewijs voor dat motorrijtuig getoond dat een jaar geleden uit een drukkery •s-Gravenhage was ontvreemd. in die drukkerii waren toen ongeveer 50 nationaliteitsbewuzen gestolen Bii bet onderzoek dat zich over net gehele land uitstrekte. werd het grooste deel van de nationaliteits bewuzen in beslag genomen waar- bij 16 nersonen als verdachte wer den gehoord. De dader en drie he- lers werden in bewaring gesteld. De bewijzen waren verkocht voor nrij- zen varierend van f 70.- tot f 225. Graaf Folke Bernadotte is Woens- dag op het vliegveld Le Bourget aangekomen. Hij zal Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, een bezoek brengen en daarna weer vertrekken naar ^jn vredeshoofdkwartier op Rhodos. Hij deelde aan verslaggevers mede, dat hij over de Palestijnse kwesie op- timistisch gestemd was. Tot Onderdirecteur bij de K-L-M. zijn benoemd de heren: F. Von Bal- luseck, D. Millar en M. van Pelt. Voorts worden per 1 Januan a.s. tot Onderdirecteur benoemd de he ren S. van den Bent en Drs. M. J. van der Ploeg. De heer v. d. Ploe# is thans nog verbonden aan-de N.V. Philips als Directeur der Administratie. Woensdagavond te half twaalf is met het vliegtuig van de K.L.M uit Rome oo Schiphol aangekomen Mgr Valeri, de speciale afgezant van An de Paus bij de inhuldiging van Ko ningin Juliana. Ter begroeting wa ren op het vliegveld aanwezig de Pauselijke Internuntius Mgr Giobbe en mr J Visser, Chef van het Pro tocol van het Departement van Bui tenlandse Zaken. Per auto, die door motorrijders werd voorafgegaan en gevolgd. reis- de Mgr. Valeri door naar Den Haag, waar hij zal logeren. WILLEMSTAD, 2 Sept. (A.N.P. Aneta) De verjaardag van de Koningin is te Willemstad gevierd met een militaire parade en een receptie, gegeven door de Gouver- neur terwijl voorts voetbalweastri.1- den om de Koninginnebeker en fak- keloptocht werden gehouden. Het driejarige zoontje van een spoorwegbeambte te Vroomshoop heeft zijn leven te danken aan zijn tachtigjarige oma. Jan raakte bij het spelen in het nabij gelegen die pe kanaal. Zijn oma zag hem in het water verdwijnen en begaf zich in het kanaal. Ze kon Jan boven water houden. doch ze miste de kracht om zichzelf en kleine Jan op het droge te helpen. Voorbijgangers schoten toe en wisten grootmoeder 'en kleinkind op de kant te trekken. H. M. de Koningin heeft op haar In de Amsterdamse Stadsschouw- burg is gisteravond het zinnespel in drie bedrijven ,,1948 Anno Christi dat A. Defresne in opdracht van de minister van O., K. en W. naar aan leiding van het gouden regeringsju- bileum van H. M. de Koningin heeft geschreven, voor de eerste maal opgevoerd. Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard woonden deze premiere in haar geheel bij. Om acht uur betraden zij de zaal en namen terzijde van de konings- loge plaats, na het hun toegezongen Wilhelmus te hebben aangehoord De Prinses was gekleed in een lich- te gebloemde japon, waarover zij bij het binnenkomen een korte rode mantel droeg. De prins in zwart colbert costuum. De zaal was geheel gevuld. Zeer vele burger)ijke en militaire auto- riteiten burgemeester d'Ailly in zijn loge talrijke bekende figu- ren uit het kunst- en zakenleven bevonden zich onder de toeschou- wers. Gedurende de pauze onderhielden de Prinses en de Prins zich in de grote foyer met verschillende be- zoekers. Toen het volkslied, waarmede het stuk besluit, uitgezongen was, vul- de een minuten- lang applaus de zaal Ook het Prinselijk Paar klap- te de acteurs en auteur-regisseur, die zich bij zijn spelers voegde, har- telijk toe Een groot aantal bou- quetten werd deze alien als hulde en dank aangeboden. De hulde en dank betroffen allereerst de hoofd- figuren: Albert van Dalsum, Char lotte Kohler, Paul Huf, Ben Groe- nier, Jacques Snoek en Frits van Diik. Circa elf uur verliet het Prinselijk Paar de schouwburg en keerde rechtstreeks naar het paleis terug toegejuicht door een menigte feest- vierenden evenals bij de aankomst Door de bemiddeling van verte- genwoordigers der V.N. zijn Ara bieren en Joden het eens gewor- den over een uiteindelijk staakt- het-vuren te Jeruzalem. aldus is officieel te Amman bekend ge- maakt. Dezelfde vertegenvvoordi- gers zullen Vrijdag over een uit- breiding van de neutrale zone m het gebied van Jeruzalem onder- handelen. uit Amman dat Arabie- Enkele uren, nadat bericht ontvangen was ren en Joden het tenslotte eens wa ren geworden over een wapenstil stand in Jeruzalem, berichtte het hoofdkwartier van het Syrische le- ger in Damascus, dat de strijd aan het Noordelijk front van Palestma was opgelaaid. De joodse tr°eP®" zouden zware verliezen geleden hebben, toen zij een tegenaanval ondernamen. De Arabieren zouden gisteren de joden verdreven hebben Sit stellingen, van waaruit zij poog- den de verbindingen tussen dejtroe- oen van het Arabische ..bevrijding-- leger" en de Libanon af te snijden. Verwacht wordt, dat waarnemers der V.N. vandaag het stnjdgebied Syrie en de Libanon zijn bezig met het opstellen van een gemeen- schappelijke protestnota aan Graai Bernadotte, die vandaag uit Zweden op Rhodos terug verwacht wordt. De politieke commissie van de Arabische liga zal Maandag volgens de Syrische premier, Mardam Bey, ..de belangrijkste vergadering tot dusverre" in Alexandria beleggen. Besproken zou worden de coordina te van de politiek der verschlllende Arabische landen. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). De dader van de aanslag op zes militai- ren te Kali Djati bleek zich schuil te houden in een kampong in de omgeving van de vliegbasis. Hij pleegde bij de arrestatie gewapend verzet. Om verder onheil in de dichtbevolkte kampong te voorko- men, moest hij buiten gevecht ge steld worden, waarbij hij dodelijk getroffen werd. paleis ontvangen de heer Carel Briels. regisseur en schepper van de drie Stadionspelen met tien van zijn naaste medewerkers. Bij dezen be vonden zich de heer B. Stroman, schijver van het kroningsspel en Max Vredenburg, die dit spel toon- zette. De overige dames en heren waren door loting aangewezen. Het jubileum-vreugdevuur in de gemeente, Uithuizermeden, een der vier hoeken van het koninkrijk, zal niet ontstoken worden op 6 Sep tember, doch op Zaterdag 4 Septem ber De ontsteking geschiedt met fakkeis door een groep van twintig gedemobiliseerde oorlogs-vrijwuli- gers Verder speelt de stafmuziek van'het eerste regiment infanterie. Een deputatie van honderd man in: fanterie uit ZuidLaren zal een carre vormen. Te Eersel, dat behalve het rege- rnigsjubileum, ook zijn 1200-jarig bestaan viert. werd Maandagavond een ..wedvlucht" gehouden, met met postduiven, maar met postduiven- houders. Auto's werden beschikbaar gesteld voor het vertrek naar onbekende en niet verlichte terreinen, vanwaar men moest terugkeren in het club- lokaal te Eersel. hetzij te voet of per rijwiel. Het s.s. ..Zuiderkruis" is op 30 Augustus met troepen uit Batavia naar Nederland vertrokken. De op- varenden kunnen in Port Sam nost ontvangen. mits deze uiterlijk September in de brievenbussen wordt <gedaan. WASHINGTON, 2 Sept (A.N.P.— ^neta). Oostenrijk heeft Dinsdag een machtiging van de E.C.A. ont vangen voor de aankoop van tin un Nederlands-Indie tot een bedrag van 1600 dollars. Een kraaiend prinsesje De Dam was. gistermorgen in een kinderparadijs herschapen, toen honderden schoolkinderen, met mu- ziek voorop. een grote optocht had- den geformeerd en zij langs het pa leis gingen defileren. Hun vrolijk, kinderlijk gejuich werkte zo aanste- kelijk, dat H.K.H. Prinses Juliana, met op Haar arm Prinses Marijke, naar buiten kwam en even later eveneens H.M. de Koningin. Het ge juich hield toen bijna niet meer op, vooral niet toen de kleine Marijke vrolijk kraaiend met de kinderen me ging doen. Later kwam Prinses Juliana met de kleine prinses nogmaals voor het raam, en nog steeds zwaaide Marij ke met beide handjes naar de kin deren. Vissers huldigen Scheveningen zal H.M. Koningin Juliana, nadat Zij op 21 Septem ber a.s. de Staten-Generaal heeft geopend, 's avonds feestelijk inhalen Het Septembernummer van De Speelwagen is ter gelegenheid van de Nationale Feesten in een feest- gewaad gestoken. De vignetten zijn in twee kleuren uitgevoerd en de meeste bijdragen staan In het teken van het 50-jarig Regeringsjublleum van H.M. Koningin Wilhelmina. Jhr. van Nispen tot Sevenaer schrijft over het onderwerp: Een halve eeuw monumentenzorg en Jan Roselaar laat zijn dichtader vloeien Over de ontwikkeling van het zuivelbedrijf in Hollands Noor- derkwartier schrijft P. Jz. Eriks, terwijl M. Zwaagdijk de landarbei- der van voor 50 jaar ten tonele voert. J. H. van Aken beschrijft een stukje vaderlandse geschiedenis middels een stel damasten tafellin- nen De vooruitgang van het auto- mobilisme wordt in een ge'illustreerd artikeltje aardig beschreven en ook de Zaanse windmolens in de periode 1898-1948 komen aan bod. Met een gedegen artikel over: Een balve eeuw streekgeschiedenis besluit E- Kroeskop dit lezenswaardig Feest- nummer, dat ook ditmaal weer fraai gelllustreerd is. De sportcommissie van de Itali- aanse Wielerbond heeft zich bezig gehouden met het verloop van de recente wereldkampioenschappen, De Sche'veningse vissers, bekend om En_sPecjaalD™^1;h®!4H°Pgaev|" hun grote aanhankelijkheid aan het Oranjehuis, zijn nu reeds begonnen met hun dorp in feestkledij te ste- ken en hoe zou het anders kunnen dan dat de grote netten het decorum zullen vormen, zoals eens, toen H.M. Koningin Wilhelmina in Amsterdam werd ingehuldigd. Dit bijzonder voorrecht zal Scheveningen zich niet laten ontgaan en daarom ma- ken alien zich op, om 21 September tot een onvergetelijke dag te doen worden. Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage heeft de Haagse con- cierge H. A. V. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met ontzetting voor het leven uit de kiesrechtefl en uit het recht om ambten te bekle- den of bij de gewapende macht te dienen. Hij was tussen Mei 1942 en Sept. 1944 als huisbewaarder bij het Rijkskommissariaat" werkzaam ge- weest. had tussen Februari 1944 en October 1944 als lid van de land- wacht controlediensten verricht en in Juli 1944 iemand gearresteerd en overgebracht naar een Duitse m- stantie. Burger-vader Amsterdams burgemeester d'Ailly mag zich vooral deze dagen in een bijzondere populariteit verheugen. Dat bleek opnieuw, toen gisteren 800 kinderen om hem heen verza- meld waren. en de herinnerings- boekjes over de feesten vtfer- den uitgedeeld De binnenplaats van het Stadhuis heeft waarschijnlijk nimmer zulke enthousiaste burgers gezien als dat nu heti gevai was. Toen de burgervader zich met de kinderen ging ophouden, was er geen remmen meer mogelijk en vooral zijn glanzende ambtsketen moest het ontgelden en honderden handjes wilden het waardigheids- teken even vasthouden en bewonde- ren en tot slot vochten ze er om, wie hem het eerst een hand tot af scheid zou geven. Een woord voor de N.S. De Nederlandse Spoorwegen heeft het in deze dagen wel bijzonder zwaar. In bet middlpunt van Nederland en iedere dag moeten duizenden reizigers verwerkt wor den, die alien de lichtjes in Amster dam willen gaan bewonderen. Maar de N.S kan het gelukkig aan. Het best was dit wel uitgedrukt. toen de chef van het Amstelstation Maan dag H.M. de Koningin verwelkom- de. Ziin fiere bouding vertolkte de gemoedstoestand van de hele spoor wegen en daarom dit kleine woord voor de N.S. rond de iubileumfees- ten Met trots kan bet Centraal Sta tion dan ook verteRen. dat geen en kele reiziper bebo^ft achter te bu.i- ven. als bii is uitgekeken. In vier dagen tiid kwamen 335.410 reizigers Amsterdam binnen. De E.C.A. heeft Woensdag een bedrag van 8.756.000 dollar toege- wezen om de levering van industri es en landbouwproducten aan Ne- 1 derland te financieren. Coppi en Bartali tijdens de weg- wedstrijd voor profs te Valkenburg. Besloten werd beide renners voor twee maanden te schorsen, ingaan- de 1 September. Aan Coppi en Bar tali wordt verweten, dat zij zich hebben laten overheersen door hun wederkerige naijver in plaats van te strijden voor de zege. daarbij vergetend dat hun de eer was toe- vertrouwd het prestige der Itali- aanse- wielersport hoog te houden. Daardoor hebben zij de eenstem- mige afkeuring van alle sportmen- sen uitgelokt. Bartali heeft reeds verklaard dat hij tegen zijn schorsing in appel gaat. ZATERDAG 4 SEPTEMBER Nationaal Programma HILVERSUM I en II 7.00 Nieuws en Ochtendgymnastiek, 7 30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Orgelspel, 8.35 Gramofoonmu ziek, 9.20 Kamerkoor, 9.40 Sextet voor strijkers, 10.00 Morgenwijdlng, 10.30 Kamerorkest, 11.00 H.M. Ko ningin Wilhelmina doet afstand van de troon, 11.45 Te Deum van Hen- drik Andriessen, 12.00 Amateurs- kunst uit de vier windstreken met o.a Hoorns Accordeon Orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 De Nederlandse stnjd- krachten in Insulinde treden aan, 13.45 Septet, 14.00 Muziek uit Indo nesie, 14.30 Kinderkoor, 14.50 Le- zing. 15.10 Stafmuziek der Amstbr- damse politie, 15.30 Eerste rijtoer van- Koningin Juliana door de hoofdstad, 17.00 Concertgebouw- orkest, 17.30 Hoorspel voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Reporta ges van 31 Augustus in Indonesie en de West, 18.40 Lezing over de in huldiging, 19.00 Jeugdorkest m.m.v. vioolsolist, 19.30 Klankbeeld voor de jeugd, 19.55 Nieuws, 20.00 Herhaling van de reportage van 11.00 uur, 20 20 Omroeporkest m.m.v. piano- soiist, 21.00 Lezing, 21.20 Nederland se succesnummers door het Metro- pole-orkest, 22.00 Lezing, 22.15 Be kende Nederlandse Radio-ensembles 23.00 Nieuws, 23.15 Slot van de Sportfantasie in het Olympisch Sta- dion te Amsterdam, 23.30 Een ouderwetse feestdag op gramofoon- platen. Het voltallige Kabinet maakte Woensdagavond een rondvaart door de grachten van Amsterdam, om een blik te slaan op de hoofdstad in feesttooi. By het Instappen voor het huis van de burge meester aan de Heren- gracht v.l.n.r. de heren van den Brink, van Maar- seveen, van Schaik, Sas- sen. Drees, Mansholt, bur gemeester d'Ailly, Got- zen, Stikker, Wijers, Joe- kes, Lieftinck en Schok- king. 21. Ole antwoordde dat hij altijd van paarden gehouden had, zowel van rijden als van mennen. „Ik ben in de eerste plaats landbouwer", zei hij, ..ik wil alles doen wat ik kan om het Goed er weer bovenop te brengen. Maar ik wil me wel dege- iijk ook met de stoeterij bemoeien, Jorgen Semillie, zal ik je dankbaar zijn." „U kunt op mij rekenen. En dan moeten we juffrouw Bente niet ver- geten, er is geen mens, die zoveel verstand van paarden heeft als zij. Ze hebben alles gedaan wat ze konden om haar uit de stoeterij te verdrijven. maar dat is hun met gelukt. Och. ik zit maar te praten en te praten en het is nu alles Uw eigendom, en nu zal juffrouw Ben te wel niet op het Huis blijven." „Maak je over juffrouw Bente ook maar geen zorgen, Jorgen, zij gaat niet weg. Ik wil je wel verlel- len dat ik om haar hierheen geko- men ben. Ze is m'n verloofde, Jor gen Semillie, en het zal niet lang meer duren voor we bruiloft hou den." Ole was er op voorbereid geweest dat Jorgen blij en verwonderd zou zijn; maar hij was toch niet ver- dacht op wat nu gebeurde. De Ford nam nameiijk een grote sprong en stond daarna stil. „Neemt U ons niet kwalijk dat we van pure schrik biijven staan, de auto en ik," zei Jorgen, zich tot Ole kerend. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt, wie had kunnen den- ken dat het zo'n vreugdedag zou worden. Kijk, nou laat die rommel van boven weer ios, daar in de hoek. Ik heb anders alles nog na- gekeken, met hamer en nijptang, terwijl U bij de notaris was. Als ik morgen tijd heb, zal ik het ding nog eens goed onderhanden nemen, de zaak zal blijven zitten," bromde Jorgen, naar een paar spijkers kij- kend, die on Ole's knieen terecht gekomen warerj. „Zo, nou gaan we weer. maar U zit niet goed, er zit daar zo'n lelijke bult, ja, ik weet het wel. Schuif wat verder naar achtcren en dau goed. ieunen. Kijk, zo gaat het beter." „Ja, je hebt gelijk, Jorgen. nu zit ik werkelijk veel beter," antwoord de Ole. „Nietwaar, het is net of we zitten of we zitten.. ja, ik kan het niet zo goed onder woorden bren gen, wat ik bedoel: maar U begrijpt me wel. Ik heb net zolang gewurmd tot ik goed zit, wij mensen van Fu- nen weten het onszeif wel een beet- je gemakkeiijk te maken. Nou, daar gaat-ie dan, en ik zal verder m'n wafefl houden". Jorgen bezat wel degeiyk men- senkennis; hij had begrepen dat Ole nu iiefst aan zijn eigen gedach- ten overgelaten wiide worden. Met de grootste belangsteriing had Ole geiuisterd naar alles, wat Jorgen hem verteld had; maar nu, nu ze het Huis naderden, gingen zijn ge- dachten een andere richting uit. Hij zag de fjord met de beboste oevers voor zich, even later Waren ze het kleine dorpje doorgereden en zag hij Enekaer liggen Het huis lag er als een sprookjesslot tussen bos en fjord. Merkwaardig, dat het nu van hem was, hij voelde met onomstote- lijke zekerheid dat zijn verdere leven ten nauwste met Enekaer ver bonden zou zijn en dat dit hem vast zou houden. Hij begreep best dat hem grote moeilijkheden wachtten; maar hij wist ook dat hij tot het uiter^e zou vechten om ze te dverwinnen. En hij dacht aan Bente, dat rustige, be- scheiden meisje, dat nu haar lot aan het zijne verbonden had. Ondanks haar mankheid en ten- gerheid was ze ongetwijfeld trots en sterk, en goed moest ze ook zijn, iedereen sprak met waardering over haar. Even dacht hij aan haar ge- zicht, dat door het ongeluk zo ont- sierd was, en doemde Henriette's mooie kopje voor hem op; maar met ai zijn wil schoof hij het beeld weg. Hij wiide niet meer aan Henriette denken. Opnieuw zag hij Bente dui- delijk voor zich. zoals ze daar ge- staan had en hem aanzag. Ongetwij feld lag er iets verborgen in die ogen, iets, dat zich eenmaal open- baren zou. Ze had verdriet gehad en tegenslag, nu moest hij haar naar zijn beste krachten beschermen. Ze hadden de korte oprijlaan be reikt, waarna het Huis voor hen lag, badend in de zon. Het leek hem een klein paradijs toe. Zijn bloed begon sneller te stromen toen hij het erf opreed. Jorgen had geen woord gezegd zolang Ole in zijn gedachten ver- diept zat. Nu vroeg hij of hij Ole tot aan de voordeur zou brengen of dat ze naar de garage zouden gaan. „Rij maar naar de garage", ant woordde Ole. Hij dacht aan de stervende Munk en wiide iiefst alle leven vermijden. Hij was ervan overtuigd dat Munk nog leefde; deze sterke. man zou niet heengaan vodr hij wist dat zijn dierbaarste bezit in goede handen was. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3