Intieme herdenking van het Jubileum STOFFEN FILMS VAN DE WEEK ELEGANT" 3.65 ONS LICHT IN DE DUISTERNIS Ontroerende woorden van de burgemeester r „Zij were/ het rustpunt aller stifle krachten Nog slechts geeerd omdat zij werd bemind woffen en zijden Plechtige H. Mis J Gelukwensen Marktherichten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD ZATERDAC 4 SEPTEMBER 1948 DEZE TREFFENDE WOORDEN, genomen uit het mooie gedicht van Muus Jacobse, die in deze dagen zo sterk tot de verbeel- ding van het Nederlandse volk spreken, vormden eigenlijk de kern van de begeesterde en niet minder ontroerende rede, die de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema gisierenavond tijdens de bijeenkomst van de beide Oranieverenigingen in de muziektuin, ter gelegenheid van de herdenking van het vijftig- jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina uitsprak. LANGESTRAAT 93 ALKMAAR - TELEF. 4326 BIJ INHULDIGING NIEUWE VORSTIN Onze agenda V m een links geweven, prima kous, in moderne tinten Met vele andere soorten verkrijgbaar aan onze kousenbar Stoifenhuis Kousenbar LANGESTRAAT 93 ALKMAAR - TELEF. 4326 LUISTERWEDSTRIJD VOOR DE SCHOOLJEUGD ,,Spieken" was het parool Kaasmarkt was slecht bezocht Alkm. Boys in nieuw tehuis Buitenlandse belangstelling K.A.B.-HOEKJE IN't duister van de tijd staat Nederland vol licht, dat de avondlucht doet gloeien. Uit't hart van Holland slaat een telle brand en laat de vlam ver over grenzen vloeien. De vreemde volkren staan verbaasd aan 't strand. Op bergen zien ze 't licht al hoger groeien. Klein Holland lijkt geslepen diamant, waaruit de vonken langs het luchtruim sproeien. Zij zien het wonder in Oranjekleuren. Een Koningsvrouw, die vijftig jaar regeert. Heldin, die zich met mannenkracht verweert, als't wilde dier haar kindren wil verscheuren. Maar Moeder, die haar Volk aan't hart blijft beuren, ook als ze in rust en in zich zelve keert. Daarna bestijgt haar troon de jonge Vrouw, wie zij haar bloed uit't moederhart mocht geven. Die heft haar hand in 't hoge Godsgebouw en zweert naar recht des Volks te zullen streven. Wat komen mag en staat bij God beschreven voor Haar en Hollands Volk, in vreugd en rouw, naar't voorbeeld van haar Moeder hoog verheven, Zij blijft haar Volk tot in de dood getrouw. Dan voert de gouden koets langs gracht en straten een Koningin van 't oude Oranjeslag, Dan viert een Volk, in jubel uitgelaten, in Haar de kroon van't hoogste Godsgezag. Waar andre volken kruis en kroon vergaten, wordt dit voor Nederland de gloriedag! Die dag van glorie is nu doorgebroken, de zon door nevel, die als gouden rag na 't afscheidswoord, in tranen uitgesproken door Moeder-Koningin, op Holland lag. De lente lijkt wel in ons Land ontloken met groen en bloemen op dees najaarsdag. Zie heel ons Volk, in feestkledij gestoken, zwaait tussen rood wit blauw de Oranjevlag! Want Juliana heeft de troon bestegen en rijdt als Koningin in goudkaros. Muziek en zang weerklinken langs de wegen en slaan de vreugd uit aller harten los. Bidt broeders, bidt, want zonder's Heren zegen komt geen geluk van kroon en koningsdos!. H. J. A. F. KOOLEN O.P. K.F.C. FILMKEURING Marktoverzicht Purmerend De opening De avond, die het karakter had van een intieme huldiging, werd geopena met een woord van de vice- voorzitter van de Christelijke Oran- jevereniging, mr A. Schenkeveld, die Koningin, Wilhelmina sehetste ais de Vrouw. die one volk in een- heid heeft weten te bewaien, on- danks de verschillen in religie en politieke opvattingen en ondanks de grote verscheidenheid der pro- vinciale bevolkingen. Hij wees er- op, dat deze avond, waarop de sa- menwerklng van de twee Oranje- verenigingen. de christelijke en de algemene, zo sterk tot uiting kvvam, gaheel strookte met de opvattingen van onze Vorstin en hij constateerdo met vreugde dat deze samenwer- king steeds hechter werd. Daarna gaf mr Schenkeveld een overzicht van de regeringsperiode van de Koningin, waarbij hij sterk de nadruk legde op het uiterst cri- tieke tijdperk van na de oorlog '14- '18, toen een vloedgolf Van onrust en opstand over Europa stortte en waarbij tronen wankelden en hoof- den vielen. Als onze Vorstin toen niet bewezen had een ihoreel sterke vrouw te zijn, op wie niemand ook maar enige critiek kon uitoefenen, dan zou het er voor ons land slecht hebben uitgezien. Vervolgens sehet ste spreker de periode tot 1940 om tenslotte uitvoerig stil te staan bij de laatste, vaak moeilijke iaren, waarin Koningin Wilhelmina in lij- den en verzet een was met ons ons volk. De handhaving van het Rccht, verankerd in de wapenspreuk der Oranje's, „Je Maintiendrai", „Ik zal handhaven", is Haar altijd ter harte gegaan. Muziek en dans De verenigingsavond werd opge- luisterd door zang, muziek en dans, waarbij vooral de Schermer voiks- dansers onder leiding van mevr. Pranger, en de dansers uit Wijdenes met hun fleurige kledij, vaak meer dan honderd jaar oud, groot succes hadden. De Helderse Zangers, o.l.v. Geert de Boer, zongen, iin het begin iet- wat onwennig, later vast van toon en met veel toewijding, een aantal lie- deren, die in het kader van deze avond zeer goed pasten. Helaas kwam het pianissimo van verschei- dene liederen niet sterk genoeg door, zodat er meer dan eens door het publiek iets van de tekst ge- mist werd. Ook het orkest bleek in het begin niet gew.end aan de ruimte, hetgeen merkbaar was in een controverse tussen koper en strijkorkest. In het tweede nummer, de altijd mooie wals van Strauss: „Ge- schichten aus dem Wienerwald", hadden de orkestleden zich goed hersteld en de rest van het, door het koude weer ingekorte program, werd dan ook op uitstekende wijze afgewerkt. Warme hulde van de burgemeester De feestrede van deze avond werd uitgesproken door de burge meester. die op een buitengewoon gevoelige wijze en in weliuidend proza de figuur van onze schei- dende Vorstin als mens en als Koningin voor het aandachtig lulsterende publiek bellchCte. De edelachtbare spreker wilde ggen feestrede uitspreken, „want om de gebeurteriis van dit afscheid hangt een waas van weemoed, een sluier van verdriet, die wij niet mogen verbreken", aldus de burge meester. Met de overdracht van de regering sluit H.M.een periode van 50 jaar af, waarin Zij geweest is de verpersoonlijking van datgene, wat wij van Haar verwachtten. Om iedere troonsbestijging waart een sfeer van rouw en in de woorden „Le Roi est mort, vive le Roi", klinkt ons de schrijnende tegen- stelling tussen persoonlijke gevoe- lens van Vorstenhuis en gezin. die op zo'n dag van scheiding tot uiting komen, tegen. En hoeze.er de troonsafstand van de Koningin om gezondheidsrede- nen een daad van wijs beleid was, wij kunnen aan de tragiek van dit h,eengaan niet onberoerd voorbij - gaan. Wilhelmina's schouders heb ben in die -vijftig jaar wel de zwaarste verantwoording gedragen, die God ooit een mens heeft op- gelegd. ACHTER DE WOLKEN Collectanten gevraagd Tot en met 16 September wordt er in de Cinema Americain een mooie en ontroerende film vertoond, die zo juist de U.N.A.C.-gedachte tot uitdrukking doet komen, dat vrijwel oveifal in ons land, waar een U.N.A.C.-Comite is en de film ge- draaid werd, een bijzondere actle gevoerd is. Na afloop van deze film zal er bij het verlaten van de bioscoop een collecte voor het hongerende en verwaarloosde kind worden gehou- den. Nu hoopt het plaatselijk U.N.A.C. comite, dat men na het aanschouwen van deze film een offertje zal wiilen brengen voor de millioenen kinde- ren, die door onvolddende zorgen aan dood of misdaad worden prijs- gegeven. Tot en. met 16 September zal er gecollecteerd worden. De collectan ten dames of meisjes. mannen of jongens mits boven de 16-jarige leeftijd worden desgewenst be- langeloos tn de gelegenheid gesteld het vertonen van deze film bij te wonen, waarna zij bij de uitgang met een gesloten bus een collecte voor de U.N.A.C zullen houden. In de dagen, waarop gecollecteerd wordt, zullen er 60 collectanten no- dig zijn, waarvoor zich reeds 26 hebben opgegeven. Hun die zich voor dit mooie en menslievende werk beschikbaar willen stellen, wordt verzocht zich spoedig in ver- binding te stellen met mej., Erke- lens op het Bufeau van Sociale Za- keh, Doelensfraat 30 (Telef. 4365), Uitvoerig stond de spreker stil bij de figuur van het koningschap in de geschiedenis der mensheid. Wij kennen alien de koningen uit ver- halen, sprookjes en uit de geschie denis en in onze fantasie verbinden wij aan het begip koningschap macht en heerschappij. daarbij den- kend' aan een sterk militair appa- raat. „De*koning is machtig", denkt de eenvoudige mens en van de ko- ning verwacht hij dan ook alles. Met een onbegrensd vertrouwen ziet men tegen het koningschap op. Maar in de loop der eeuwen is de per soonlijke macht van de koning schuil gegaan achter die der minis ters en het koningschap is los ge- komen van macht en uiterlijke praal. Het koningschap nu Vandaag de dag zien wij in de koning, alle militaire en technische machten ten spi.it, waarmede ook deze regeringsvorm gesteund wordt gaarne de beste. Hij moet de idea- len vervullen waar het volk naar streeft. Aan deze. haast onmenselij- ke eis. heeft Wilhelmina zich nooit onttrokken. Zij heeft Haar gehele leven gewijd aan het welzijn van ons volk. Koningin Wilhelmina heeft ons geleerd, dat de ware vrijheid ligt X in vrijwillige gebondenheid aan het woord Gods, door vroom naar Zijn wetten te leven en een voorbeeld te zijn voor het volk, door de ge- boden en wetten des lands te eer- biedigen en nooit af te wijken van de wegen der edele opvattingen en ten slotte door gebonden te zijn aan de plichten, die ieder mens in deze maatschappij heeft te vervullen. Bij de vervulling van deze plichten had de Koningin geen persoonlijke voor- keur. In de loop der jaren is de ver- houding van het volk geworden van een eerbiedig naderen der Vorstin tot een warme liefde, daarvodr ech- ter stond Zij alleen te midden van negen millioen mensen. Doch de hartelijkheid van het volk moet voor Haar wel een vergoeding zijn geweest. Herinnerend aan de rede van af scheid,. in het Stadion gesproken, merkte spreker op dat dit een klas- siek st'uk is, dat vooral de jongere generatie moet onthouden. 'Burgemeester Wijtema besloot zijn rede met het aandoenlijke vers van Muus Jacobse. waaruit wij en- kele regels citeren: En toen zij oud geworden was. (ontbloeide het diepst geheirh dat ooit het (hart verheugt' Zij droeg, een grijze vrouw (die argloos stoeide de kroon der wijsheid voor de (groenste jeugd. Deze rede, die wij eigenlijk om zi.in inhoud en om de wijze, waar op hij werd uitgesproken. als een der hoogtepunten van de gehele Alkmaarse feestviering willen be- schouwen, werd met een langdurig applaus beloond. En 6en ding be- treuren wij, n.l. dat niet heel Alk maar van deze stemmingsvolle woorden heeft kunnen genieten, Na enige volksdansen en een paar muzieknummers. waaronder vooral het ..Agnus Dei" van Bizet waar- dering oogstte. werd deze mooie avond beslbten. ABONNEMENTSVOOR- STELLINGEN GULDEN VLIES In verband met de vele feestelijk- heden in September is de eerste voorstelling van Serie A vastgesteld op Dinsdag 12 October. Opgevoerd wordt het grote succes van de Haagsche Comedie: „De nacht van de zestiende Januari", welk stuk de gehele maand Augustus in de Ko- ninklijke Schouwburg te Den Haag werd vertoond. De loting voor plaatsbespreking voor Serie A vindt plaats op 8 Sept. a.s. Er zijn nog een beperkt aantal abonnementen beschikbaar. Spoedi- ge opgave gewenst. REGEUNG VUURWERK Het vuurwerk. dat Maandagavond tot besluit van de Oranjefeesten op het Bolwerk tegenover de Berger- hout zal worden afgestoken, begint 's avonds om half elf precies. Op dien avond zal het verkeer te water tussen het Gerechtsgebouw en de Bergerhout voor alle vaartuigen af- gesloten worden, ook voor kano's. VISWEDSTRIJD GAAT NIET DO(jj)R ALKMAAR. De aangekondigde viswedstrijd ten bate van de NIWIN op Zondag 5 Sept. is uitgesteld tot 19 September. N i e u w e collectie Aparte dessins Stoffenhuis Kousenbar Ter gelegenheid van de inhuldi- ging van de nieuwe vorstin op Maandag 6 September a.s., zal er in alle Katholieke kerken hier ter stede een plechtige H. Mjs worden opgedragen om de bijstand van God de H. Geest af te smeken over Koningin Juliana bij haar troonsbestijging. Met het oog op de feestelijkheden zullen deze speciale kerkdiensten weer vroeg in de morgen worden gehouden. hetgeen echter hopen wij, geen beletsel zal vormen om op dien bijzondere dag ter kerke te gaan. Bij de paters Dominicanen, in de kerk van de H. Dominicus aan de Laat en in de St. Jozeph op de Singel, zullen de H.H. Missen wor den gezoneen om kwart voor zeven In de Dekenale kerk aan het Verdronkenoord is de plechtigheid om half acht. In alle kerken zal de vottefmis van de H. Geest worden gezongen. R.K. VERPLEGINGSFONDS De leden-deelnemers, die hun toegangsbewijzen voor de a.s. feest- avonden niet hebben afgehaald, zal nog eenmaal da gelegenheid worden gegeven dit alsnog te kunnen doen. Deze na-uitreiking zal plaatsvin- den op Donderdag 9 Sept. a.s., des avonds tussen 8—10 uur. in Cafe Haring. Oudegracht 130. alhier. Verzoeke dan tevens de kennis- geving of contributieksart mede te nemen. Om teleursteliing te voor- komen wordt verzocht aisnog aan dezn laatstp oproeo gehoor te geven Wij verwiizen naar de adverten- tie in dit rummer. DOKTERSDIENSTEN ALKMAAR.. De doktersdienst op Zondag 5 September wordt waargenomen door A. C. Grans- bergen, arts. Geesterweg 11, telef. 2294, en J. Lourens, Oudegracht 293, tel. 2892. Op Maandag 6 Sept. zullen \Vaar- nemen: G. J. Sluimer. arts, Emma- straat 36, tel. 3193 en W. Steensma, arts, Oudegracht 186, tel. 2382. Op Zondag en Maandag zal de apothekersdienst verricht worden door Apotheek Wanna, Ritsevoort. VICTORIA De film, welke deze week draait, is getiteld „Een trein gaat voorbij". Ongetwijfeld heeft deze film wel iets goeds in zich vooral door de uitbeeldmg van de zielestrijd en de verleiding, waarvoor de hoofdper- soon, op uitstekende wijze uitge- beeld door George Raft, komt te staan. Herhaalde malen wordt hem op zijn fouten, die hij tenslo'tte ook inziet, gewezen, maar de dood van iemand. die veel van hem houdt, is noodzakelijk om hem tot inkeer te brengen. Een moment van angst zou hem haast nog in een verkeerd dag- licht stellen, doch dit loopt echter goedi af. Het einde bevredigt ieder- een, die deze goede film gaat zien. Enkete vechtpartijen en een moord vojtooien het geheel_ Juist dit laat ste maakt het noodzakelijk een voorbehoud te maken voor personen boven 18 jaar. Het voorprogramma geeft inte- ressante op'namen van de jubileum- feesten in Amsterdam. A.B.T. Het voorprogramma, dat deze week in de A.B.T. draait is goed verzorgd, buiten het gewone Neder- lands nieuws waarin we o.a. onze grote meesters in de schiiderkunst en enige flitsen van de tentoonstel- jing gehouden in Groningen zien, is er het buitenlands nieuws met een muzikale film en een, zeer goed geslaagde, op muzikale "impressies gebouwde, tekenfilm. Alvorens de hoofdfilm begint, wordt door een kleine Rode Kruis Film,"een beroep gedaan op ieders medewerking bij het Rode Kruis- werk. Wat de hoofdfilm betreft kun nen we kort zijn. Het is een affaire tussen de familie Fortuin en een oom uit Indie, eveneens Fortuin ge- heten, deze oom komt in pension bij zijn familie onder de naam van van Zandte Dat dit de nodige ver- wikkelingeri met zich meebrengt, is gemakkelijk te gissen. Ondanks en- kele geestige scenes voldoet deze film maar weinig. CINEMA AMERICAIN Achter de wolken Toen de grote worsteiing der vol- ken ten einde was, zwierven in het overwonnen Duifsland, te midden der puinhopen millioenen kinderen van allerlei natlonaliteit. Deze kin deren, die geen ouders en geen land meer kenden, hadden de on- beschrijfelijke ellende van de Duitse kampen mede gemaakt en het was in deze beruchte kampen, dat zij hun ouders verloren. Is het wonder dat deze kinderen volkomen apathisch waren gewor den en een grote vrees hadden voor alles wat °P een kamp geleek? Het was dan ook geen gemakke lijk pro'bleem, waarvoor men zich gesteld zag om deze kinderen te redden en de Unrra, die deze taak op zich nam, wachtte een moeilijk werk. Wanneer eenmaal het ver trouwen der kinderen was gewon- nen, kon verder worden gewerkt aan het doel, wat meer zon te bren gen in het leven dezer kinderen. Een enkele maal was een moeder zo gelukkig de hel van het concen- tratiekamp te kunnen ontviuchten, maar dan moest zij weer op zoek naar haar verloren kind. In dit ver- haal vindt de moeder tenslotte haar kind terug, maar hoevelen zullen er niet zijn geweest, die tevergeefs hebben gezocht? Achter de wolkenis een uit stekende film, welks geschiedenis tot het hart spreekt en een bezoek aan Cinema Americain kunnen wij dan ook van harte aanbevelen. De opnamen, gemaakt met toestemming van de Amerikaanse bezettings- autoriteiten, in het door de Ameri- kanen bezette gedeelte van Duits- land, zijn werkelijk mooi en passen zo uitnemend in deze realistische geschiedenis. GULDEN VLIES: 8 uur Ca- baretavond. Na afloop vro- lijk Oranje-Festijn BIOSCOPEN: HARMONIE: De Waternimpf, ontraden. VICTORIA: 7 en 9.30 uur 'n Trein gaat voorbij, 18 jr A.B.T.: 8 uur, Qp Stap, 14 jri CINEMA: 7 en 9.30 uur, Achter de wolken. 14 jr. APOTHEKEN: Wanna „Rit- sevoort", Ritsevoort 5 NACHTDIENST TAXI's: Zaterdag: Koopman, Lin. degracht 43, telef. 3916. Zondag: J Smidt, Omval 60; telef. 3931 TENTOONSTELLINGEN: BERGEN: Zaal Boenderma- ker: C. Boendermaker. GESLAAGD Bij het te Amsterdam gehouden examen der Eerste Nederlandse Modevakschoolvereen. ..ENSAID", slaagden van de school te Alkmaar voor het diploma ..Lerares- en lera. res-lingeriecoupeuse": mej. B. Wet- steijn. Alkmaar en mej. D. v. Twuy- ver, Anna Paulowna; voor ..Costu- miere en moderne stofversiering":! mej. R. Bernards, Alkmaar: mevr. Fraay-Blooker, Alkmaar, R Tame- ris, Aikmaar; mej. L. Toepoel, Hopgwoud; mej Han de Vries, Dirkshorn; mej. T. Schoen, Heer Hugowaard; jnej. C. Waterdrinker, Heer Hugowaard en mej. B. Uiten- tuis, De Riip. Voor ..Lingerie, baby- en vakkleding";, mej. E. Bakker, Alkmaar; mej. G. de Geus, Heer Hugowaard; mei, T. Meeuwsen, Middenmeer; mej. C. Spoor. Dirks horn; mej. A. Vels, Alkmaar, mej. H. Vermeuleh, Alkmaar. 8.15—9.00 8.30 9.00 9.15 10.00 2.00 7.30—9.00 8.00 10.30 DE HAKMON1E prolongeert ,.De waternimph" door de K.F.C. ontraden werd die „Spieken" was het parool! ALKMAAR. Op het Waagplein is gisteren voor de schooijeugd vanaf de vifetde klasse een luister- wedstrijd gehbuden. De stadsbeiaar- dier, de heer B. J. v. d. Veen, had een tiental vaderlandse liederen uitgezocht, welke door hem op het carillon werden gespeeld. Beneden op het plein stonden honderden kin deren vol aandacht te luisteren en ,te noteren, Wat de titel van de di verse liedjes was. Het ging niet allemaal even v}ot met die titels. Grondig onderling overleg met medeleerlingen en on- derwijzend personeel was vaak no- dig om het tot een goed resuitaat te brengen. En dat dit nodig was, bleek wel uit het feit, dat een van de on- derwijzers zelfs niet wist, hoe de j,itel van het laatste nummer was. ..Meneer, er zijn hedges bij, welke zij beter 20 jaar geleden hadden kunnen spelen, dan hadden de kin deren het misschien geweten." De mening van de orgamsatoren was echter weer, dat het juist goed was, dat de kinderen niet alles wisten. Da.n kon er een schifting gemaakt worden voor diegenen, die er acht, negen of tien goed hadden, zodat 't dan tenminste een wedstrijd zou zijh. Wij van onze kant geloven wel, dat die hoop ijdel zal blijken, want het list ztch aanzien, dat het gros van de schooijeugd wel met tien goede oplossingen uit de bus zal komen. Met elkaar hebben de meis jes en jongens overlegd, net zo lang totdat zij alle titels hadden. Zelfs de onderwijzers deden aan deze sport mede, jyant voorzeggen is en blijft toch altijd een sport. Met grote belangstelling wachten wij thans de resultaten af. Tot volgende week Zaterdag kunnen de kinderen hun oplossingen insturen. Dan zal alles uitgezocht worden en komen de prijswinnaars uit de bus. Dus tot zo lang geduld. ALKMAAR. Het bezoek op de kaasmarkt was gisteren niet zo da- verend, als wij gewoon zijn. Nu is dit gedeeltelijk wel te wijten aan het slechte weer, maar ook de ju- bileumfeesten in Amsterdam trek- ken een hoop publiek weg. Men gaat van het standpunt uit; „De kaasmarkt is er volgende week toch wel weer." Opmerkelijk was het echter, dat er gisteren meer vreem- delingen dan Hollanders waren. En de vreemdelingen die er waren, waren niet zo zeer touristen, als wel personen, die hier waren in verband met uitwisseling of familie- bezoek. Het beste vertegenwoordigd wa ren de Engelsen. Verder waren er nog Amerikanen, Belgen, Fransen, Zwitsers en Denen. De kaasverkoop aan het Kleine Waaggebouw was wel niet zo groot als vorige week, doch verliep evenwel vlot. Ruim vierhonderd kaasjes werden ver- kocht. DE VUILNISDIENST In verband met het Kronings- teest op Maandag a.s. zal op die dag de Reinigingsdienst ook geslo ten zijn. De bewoners van de Maandagse wijk worden verzocht geen vuilnis- emmers buiten te zetten vo6r Don derdag 9 September. PAARD DRUKT RUIT IN Gisterenmorgen schrok een paard, staande voor een gemeentewagen, van een vat olie, dat van een vracht- wagen werd gerold. Het paard stap- te verschrikt achter uit en met dat was de Koningsstraat een spiegel- raam kwijt. FEESTPROGRAMMA VOOR MAANDAG 6 SEPTEMBER 008.15 Klokgelui. Beiaardconcert. Sportdemonstraties op het Sportpark. Proclamatie. Militaire Parade (ver- moedelijk heeft het gar- nizoen die dag een taak in Amsterdam; in dat ge- val gaat de parade niet door). Buitengewone Raadsver- gadering, waarna receptie ten stadhuize. Sportmiddag. Kerkconcert in de Grote Kerk. Cabavetavond in 't „Gul- den Vlies". Groots vuurwerk op het Bolwerk (tegenover het Gerechtsgebouw en de Bergerhout). Morgen zullen de Alkm. Boys hun nieuw terrein aan de Sportlaan in gebruik nemen met een wed strijd tegen Watergraafsmeer. Te half drie wordt het terrein officieel door de burgemeester ge- I opend. De burgemeester zal ook de aftrap voor de wedstrijd doen. De commandant van de Alkmaar se vrijwillige brandweer, de heer J. van Maarleveld, heeft gisterenmid- dag vrij onverwacht bezoek gekre- gen van een collega uit Midden- Zweden Deze vertelde aan het hoofd te staan van een beroepscorps van dertig man, die have en goed van dertigduizend mensen had te vrijwaren voor het allesverterende vuur. Als men bedenkt, dat be- doelde plaats bi.jna geheel uit hou- ten huizen bestaat, is het begrijpe- lijk voor welk een zware taak zulk een corps staat. De Zweed had alle bewondering voor de organisatie van onze brand weer en vooral het feit- dat reeds na enkele minuten op het brand- alarm de mannen gereed staan uit te rukken, maakte diepe indruk op deze vakman. Als bijzonderheid ver- melden wij nog, dat als de Alk- maarders in Zweden zouden moeten assisteren, zij direct kunnen aan- koppelen op de slangen van hun collega's daar deze de zelfde maten koppelingen hebben, doch dat as- sistentie in Zaandam om tegeijover- gestelde redenen, onoverkomelijke moeilijkheden teweeg zou brengen. De burgemeester van Alkmaar heeft van de burgemeester van Bath uit Engeland een telegram ontvan- gen ter gelegenheid van het rege ringsjubileum. Voorts ontving de burgemeester een telegram van, de secretaris van het adoptie-comite. Op beide telegrammen is door bur gemeester Wytema schriftelijk ge- antwoord. Wij komen hierop nader terug. TWEEDE AVOND CANTECLEER Zoals wel te voorzien was is ook de tweede opvoering van. Cantecleer een succes geworden. Het Gulden Vlies was ook deze avond weer ge heel ilitverkocht. Het Oranjecomite, onder wiens auspicien beide opvoe- ringen plaats vonden, was dan ook zeer erkentelijk voor de uitstekende bijdrage, die de spelers en speel- sters van Cantecleer aan deze feest- week geleverd hebben. De voorzit- ter van het Oranjecomite, wethou- der G. van Slingerland, die met een der bestuursleden, de heer J. van I Maarleveld. ook op deze tweede i avond van zijn belangstelling blijk gaf, heeft in warme bewoordingen Cantecleer hulde gebracht na af loop van de voorstelling, terwijl aan de damesspeelsters en de regisseuse bloemen werden aangeboden We kunnen veilig aannemen, dat in nagenoeg alle gezinnen een dag- blad als dageiijkse huisvriend zijn intrede doet, om enkele ogenblikken aller aandacht te vragen. Toch kun nen we niet aan de indruk ontko- m^p, dat velen „lezen" zonder tie diepe zin var. het geschrevene te begrijpen. Daarom kan het o.i. geen kwaad; even de schijnwerper te plaatsen op het artikel over de Amerikaanse iilmproductie, hetwelk op die da tum in dit blad werd opgenomen. Het is een krachtig pleidooi voor het handhaven van onze eigen, we mogen gerust zeggen op christelijke begmselen gegrondveste levensstijl, tegen de steeds aanwassende vloed golf van Amerikaanse „cultuur" door middel van de film. Aan de president van de groepering van Amerikaanse filmmaatschappijen, die ons land komt bezoeken, wordt onomwonden duidelijk gemaakt, dat wij in Europa in de film meer wen- sen te zien dan alleen een object, gericht op Winststrevingen, specula- tie op de sensatiezucht van het pu bliek, en een uitstalling van „ver- hchte" levensopvattingen, maar een middel tot volksopvoeding, een mid- del om werkelijke beschaving te brengen, naast werkelijke ontspan- mng. Waar het N.N.H.D. bepleit ver- sterking van de nationale filmpro- ductie, willen wij hieraan toevoe- gen, dat hier een grote taak ligt voor de standsorganisaties nl.: de vraag en de smaak van het publiek in gynstige zin bei'nvloeden. Aan de hand van bovenaange- haald artikel zullen we zeer zeker tijdens ons winterprogram op deze kwestie terug komen. NIEUWE TENTOONSTELLING BERGEN. Heden, Zaterdag- middag, werd in het Huis met de Pilaren aan de Kerkstraat een ten- toonsteiling geopend van schilde- rijen, tekeningen en beeldhouw- werk van D. Oudes, p. Stenneberg, beiden uit Alkmaar en van G Wij- ker te Egmond. PSYCHOTECHNISCH ONDERZOEK EGMOND AAN ZEE. Het Psy- chotechnisch Bureau -van prof. Wa- terink uit Amsterdam, stelde Don derdag een onderzoek in naar de geschiktheid van de sollicitanten naar leerling diamantslijper aan de op te richten diamantslijperii. Hier- uit blijkt, dat er dus weldra een begin zal worden gemaakt met de inrichting van de diamantslijperij te Egmond aan Zee. Er namen 14 personen aan het onderzoek deel. HEILOO, 3 Sept. Sperciebonen 48—60, snijbonen 36—64, pronkbo- nen 2132, doperwten 5459, to- maten 7188, andijvie 613, prui- men 16—37, peren 29—73, appelen 2144, druiven 95110, postelein 58; bloemkool 5270, kropsla 3 9, meioenen 2248. OBDAM, 3 Sept. 22000 kg sla- bonen 4457, afwijkend 4146, 4800 kg rode kool 6.108.90, 8500 kg savoye kool 12.3015.50, 34000 kg bieten, knolbieten A 66.20, B 4.50, lange bieten A 7.00, B 6.00, C 3.00, 20.000 kg aardappelen, Beyelanders 5.405.70, Geelbloem 5.40, blauwe Eigenheimers 5.906.10, rode Eer- stelingen 7.00, 3500 kg uien 7.60— 8.60, nep 13.20—14, drielingen 7.10, 5800 kg peen B 6.00, C 6—6.10, 200 krop sla 2.00. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 3 Sept. Andijvie 5—13, spinazie 417, postelein 7—14, worteltjes 7—18, tomaten 46—94, groene kool 1117, rabarber 47, rode kool 7-17 gele kool 11, prei 712, uien 512, bieten 410, druiven 331.08, sper ciebonen 3251, stoksnijbonen 30-56, pronksnijbonen 2030, bloemkool IA 50—68, I 35—45, II 15—28, kom- kommers 520, meioenen 2070, worteltjes 11—24, radijs 2—5, sel- derie 14, selie 13, sla 212, aardapp. Eigenh. 57, peren Clapps 4060, appelen 2045. GROOTEBROEK, 3 Sept. 8Q.OOO kg aardappelen: Eerstelingen 7.40— 7.60, Blauwe Eigenh. 6.507, blanke Eigenh. 6.106.40, Bevelanders 5.70- 6.30, Yselster 6.50. Industrie 5.20, Wilde Due 5.80, 4300 kg slabonen: goed 4860, afw. 2651; 14250 st. bloemkool I 5382, afw. 1438, stek 313, II 4048; 1225 kg peen I en II 610; 6000 kg gele kool 11.4015.40 11.000 kg rode kool 6—7.10; 800 kg groene kool 14.80—16.40; 4300 kg witte kool 5; 5350 kg uien 6.606.70 47.500 kg bieten I en II 4.506. HOOGKARSPEL. 3 Sept. 5700 kg late aardapp. 5.706.90; 100 st. bloemkool I 34—70; 750 st. afw. 15— 31; 250 stuks stek 28; 4500 kg rode kool 68.20; 2500 kg gele kool 13.80- 14.80; 900 kg groene kool 13.6014.60 6600 kg witte kool 5; 25.000 kg kro- ten I 6—6.20; 9000 kg kroten II 4.50 1500 kg kroten III 3; 540 kg peen I 10;. 4500 kg peen II 6; 2500 kg peen III 4.?04.90; 3500 kg stambonen 41—56. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 3 Sept. Schotse muizen 8, bl. Eig. 46, Koopmans blauwe 67; slabo nen m.dr. 41—52, z.dr. 40—60; stok snijbonen 4482; stamsnijbonen 20- 64; pronkbonen 3448; komkommers 622; tomaten A 7696: bloemkool 8—49; rode kool 68; Savoye 'kool 710; groene kool 7—16; spinazie 8—^-28; sla 1.508; andijvie 58; bos- peen 1020; waspeen 610; uien 511; perziken 1042; druiven: Frankenth. 80—1.10, West-Frisai 70- 100; suikermeloen 1095. Pruimen: Kirke's 18—62; Reine Victoria 6—56 Gele 6—19. Appels: Charlemowsky 10—54; Codlni Ceswick 6—34; James Grieve 1866; Laxton Superbe 10 43; Manks Codlin 8—56; Rode Tulp 847; Transp. de Cronsels 13—64; Zigeunerin 10—64. Peren: Beurre d'Amanlis 1459; Beurre Merode 1041; Bonne Louise d'Avranches 1364; Clapp's Favorite 1768; Dia mant 10—49; Hertogin Elsa 7—46; Seigneur d'Esperen 14—58; Trosjes- peer 942; Triomphe de Vienne 14—59. NOORD-SCHARWOUDE. 4 Sept. 80.000 kg aardapp,: Eerstel. 6.30— 6.70, Eigenh. 5.506.20, hi- Eigenh. 6.50—7.10, Bevelanders 5.306, Bin- tjes 6640, Ysselster 6.80—6.90; Koopm. blauwe 690—7.20; 30.000 kg rode kool 6—9.70; "2600 kg gele kool 9—10.40; 4700 kg witte kool 5—5.60; 1600 kg groene kool 16.50—18.30; 2500 kg uien 5.708.90; 9500 kg kro ten: soort I 6, II 4.50 en III 3.—; 27,000 kg slabonen 3349. ALKMAAR: A.B.B.: „Op stap", volw.; Americain: „Achter de wolken", 14 jaar; Harmonie: „Ba- thing Beauty", ontoelaatbaar; Victoria: „Een trein gaat voorbij", volw. DEN HELDER: Tivoli: „Het dal der beslissing", ontoelaatbaar; Mati nee: „Leve de vooruitgang", 18 jr. „Pioniers in gevaar", 14 jaar; Witte: „De man zonder geheu- gen", 18 jaar. HOORN: Victoria; „Kermisklanten" volw.; „Geef hun muziek", alle leeftijden; Winston; „De weg naar Sacramento", 14 jaar; „Het zit in de lucht 14 jaar. ENKHUIZEN: Munt: „Gejaagd in de nacht", volw.; ..Secret Service" 14 jaar. SCHAGEN: Royal: „Cover Girl", 18 jaar. LUTJEBROEK; City: „Michael Stro- goff, de Koerier van de Czaar", 14 jaar. ZWEEFVLIEGDEMONSTRATIES IN KROMMENIE De Eerste Zaanse Zweefvliegclub geeft Zondag 5 September a.s. grote demonstraties zweefvliegen in Krommenie op een terrein, gelegen aan de Heiiigeweg (ingang hoek WeverstraatHeiiigeweg;. Door de ze club zal een voliedige demonstra- tie worden gegeven van de oplei- dingsmethode met auto-lier-start en 1500 m. staalkabel. Gestegen zal worden tot 1000 meter hoogte. waar na het toestel los verder zal vliegen. De heer J. Vastenouw zal met een zweefvliegtuig nog een stuntpro- gramma geven boven het terrein. Ook voor de kinderen staat nog iets aardigs op het programma, n.l. een ballonnenwedstrijd. Achter een Oster-legervliegtuig zal het zweefvliegtuig „Arendsjong" van vliegveld het Gooi naar Krom menie worden gesleept. Als extra attractie zullen gratis K.L.M.-vluch- ten worden verloot op de entreebe- wijzen. De aanvang van de demon straties is 2.30 uur, de entreeprijzen zijn f 0.50 voor volwassenen en f 0.25 voor kinderen tot 14 jaar. i Niet alleen dat het aanbod bijna overal heel wat minder was door de verstelde markt, maar ook het bezoek was lang zo goed niet, zodat er over het algemeen maar een stugge gang heerste. De verse melk- koeien gingen dan ook maar heel stroef van de hand, ook in gelde koeien zat niet veel gang. De prij- zen, die eenmaal hoog liggen, be- lemmeren wel de vlugge gang De levering begint te haperen en 't is dan ook wel te verwachten, dat de komende weken, nu de maand Augustus achter de rug is, het getal wel beter zal worden en de kwali- teit zal heel wat beter zijn dan het vorige jaar. Met het jonge vee ging het ook niet te best. Ook voor de gebruiksstieren was heel weinig vraag Men hoort daar nog al eens van de kunstmatige be- vruchting spreken en of dit invloed op deze handel zal brengen, zal de toekomst leren. Op de wolveemarkt was het ook niet zo druk. Het ging er ook heel kalm toe en de prijzen waren eer minder. Met de bokken en geiten was het al heel treurig gesteld; het kleine aanbod daarvan kon nog maar heel slecht ge- plaatst worden Op de biggenmarkt ging het vrij aardig, daar bleven de prijzen goed staande. Het aan bod daarvan was dan ook niet te groot. Op de paardenmarkt was de aanvoer van die aard, dat men van handel bijna niet kan spreken. Voor de veulens is wel meer lief- hebberij en zijn dan ook ftardig in prijs verhoogd. Ook de pjuimvee- markt was minder bezet. De han del daar was echter heel goed met iets vastere prijzen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2