Noordhollandse bakkers houden een tentoonstelling c L j ALKMAAR EN CMSTREKEN Marktberichten DEGROOTSTE KEUS -DE LAAG5TE PR'JS In het kader van de Westfriese Feestweek BEEMSTER EN OMSTREKEN PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdog 9 September 1948 ONZE BRANDWEER IS PARAAT Grote oefening aan de Friese weg Dcmsavonden voor Kafholieken. Dr. ten Kley ter aarde besteld De tweede dag Draverijen te Aikmaar Teertank vloog in brand Collecte voor de Militaire fondsen Biljart-wedstrijd Wijziging dienst Aikmaar Bergen Damkampioenschap van Aikmaar en Omstr. Terugbiik op het- seizoen te Bergen DE FEESTELIJKHEDEN TE EGMOND AAN ZEE Onze agenda Markfoverzicht Purmerend TIENTALLEN BAKKERS uit Noordholland boven het IJ en het Noordzeekanaal dingen mee op de grote bakkeriiten- toonstelling en vakwedstrijden, te Hoorn in het kader van de Westfriese Feestweek gehouden. Zij is, in verband met het gou- den regeringsjubileum georganiseerd door de R.K. Bakkerspa- troonsbond en de Bakkerspatroonsvereniging in Westfriesland. Verder zijn er een vijftiental stands van firma's uit heel het land, verband houdend met de bakkerij. Gisterenavond rukte de Alkmaarse Brandweer voor de tweede maal uit, ditmaal naar het ierrein van de fa. Conijn aan de Frieseweg. Ge- lukkig bleek er geen vuiltje aan de lucht te zijn en betrof het ditmaal een oefening, een van de vele perio- dieke, waarop de paraatheid van het corps getoetst wordt. Nog geen vijf minuten na het alarm was de eerste wagen reeds op het terrein aanwezig, voorafgegaan door een auto, waarin de commandant, de heer J. van Maarleveld, met de hoofdbrandmeester waren gezeten. Met de regelmaat van een klok liep de ene motorspuit na de andere bin- nen en in een minimum van tijd was het gehele wagenpark, de lad- derwagens incluis, die meh uitste- kend kon gebruiken, daar er brand- slangen over sloten moesten worden gelegd, ter plaatse. Het erf van de genoemde firma, een houthandel, was moeilijk te be- naderen, men moest vanaf de Hel- derseweg slangen met een roeiboot over het kanaal brengen, hetgeen extra werk en tijd vorderde, doch in de vastgestelde tijd kon er water worden gegeven. Nadat de denkbeeldige brand was geblust en het materiaal weer keu- rig was opgeruimd, gaf de comman dant het sein tot de aftocht. Het geheel nam niet meer dan nog geen uur in beslag, waarbij wij opmerken, dat de opruimingswerkzaamheden, daar er niets was gebeurd, op de slofjes kon worden gedaan. Het eigenlijke werk, de blussing. werd binnen de gestelde tijd volvoerd. Mocht er ooit in een dergelijk com plex een brand uitbreken, dan staat het wel vast, dat onze brandweer zo tijdig' ter plaatse zal zijn, dat ernstige schade zeker zal kunnen worden voorkomen. Dansen, het punt van vermaak, waartegen door de geestelijkheid veel gewaarschuwd wordt. Wij we- ten alien dat het niet gaat ora het dansen op zichzelf, maar om het hoe en waar wordt gedanst. Om daaraan tegemoet te komen werd in April jl. bij wijze van proef door de gezamenlijke jeugdstandsorgani- saties in samenwerking met het RK. Koepelcomite een dansavond, welke onder deskundige leiding stond, georganiseerd voor alle katho- lieken boven 18 jaar. Deze avond, die in elk opzicht geslaagd mag lieten, is dan ook wel het beste bewijs, dat dergelijke avonden niet alleen gewenst, doch uiterst nood- zakelijk zijn. Het uit de gezamenlijke. jeugd- s tandsorganisaties voortgesproten R.K Danscomite Aikmaar biedt dit winterseizoen zeven uitstekend ver. zorgde dansavonden in het Gulden Vlies. De eerste drie avonden zullen resp. zijn op: Zondag 19 Sept. onder leiding van de heer J. van Berkum; Zondag 10 Oct. onder leiding van de heer Jack Smit; Zondag 24 Oct. onder leiding van de heer J. van Berkum. De muzikale verzorging van deze avonden is in handen van een prima band onder leiding van de heer W. Ligthart. Aanvrfng om acht uur tot half 12. Toegang hebben alle katholieken boven 18 jaar. Per avond zijn 250 kaarten be- schikbaar, welke uitsluitend alleen 's morgens van 111 uur aan de zaal verkocht worden a f 1.50 (bel. inbegr.). R.K. Danscomite Aikmaar, ALBERT HIMMELREICH, voorz. Onder grote belangstelling van patienten, vrienden en collega's is dr. ten Kley gisterenmiddag ten grave gedragen. Van vele kanten was deelneming betuigd bij dit overlijden en het meest treffende bewijs hiervoor was wel het grote aantal bloemstukken, dat meege- voerd werd. Bij de baar werd ge- sproken door dr. Hoogeboom na- mens de Alkmaarse collega's. Hij sphilderde dr. ten Kley als een man van grote kennis en begaafdheia en een huisarts bij uitnemendheid. Dc overiedene was een man, waarop men vertrouwen kon, een echte ware collega. Na dr. Hoogeboom voerden nog enkele sprekers het woord. De laatste was de dominee, mevr. Rappold, die besloot met een kort gebed: Hoewel werd aangekondigd dat op 12 September a.s. de laatste dra verijen op het Sportpark zullen worden gehouden, bestaat er nog een kans dat er op Zondag 3 Oct. een draverij zal worden ingelast, cmdat een vereniging in een andere gemeente die datum heeft vrijge- geven. De vocr a.s. Zondag vastgestelde courses beloven door de vele in- schrijvingen een succes te worden. Voor de Evert Rus-prijs (wie kent niet de altijd jeugdige, volijverige penningmeester van „Vooruit"?), een prijzendraverij over 2040 m., voor paarden welke nog geen f 400 hebben gewonnen, werd ingeschre- ven met niet minder dan 25 paarden. In de „Groet-prijs", een course over 1380 m., voor 2-jarige Neder- landse paarden, is dit aantal 11. De ..Bergen-prijs" over 2040 m. met 19 paarden en de „Schoorl- prijs" over 2340 m. met 7 deelne- mers, zullen eveneens spannende ritten geven. Het slot van de wedstrijden wordt gevormd door een heat-handicap- draverij over 1640 m., waarvoor niet minder dan 23 paarden staan inge- schreven. VERLOTING KATH. VROUWENBEWEGING Wij vestigen er de aandacht op, dat de onderstaande prijzen nog af te halen zijn bij mevr. Slingerland, Kennemersingel 261: 7151 schemerlamp, 4933 vulpen, 3238 spons en zeemlap, 1117 glazen ontbijtservies, 105 emaille pan, 4131 roomstel, 1836 fluitketel, 3658 kin- derkapstok, 3646 fruitmandje, 381 asbak, 2960 kop en schotel, 6058 kop en schotel. Een op de Omval staande teer tank ontlopfte gisterenmiddag en geraakte in brand, waarbij zowel de tank als de dumpauto, waarach- ter de tank gekoppeld was, zijn uit- gebrand. Het is tot nog toe onbe- kend, waardoor de ontploffing is onstaan. Een teertank van de aannemers- firma J. Ooms en Zn. uit Avenhorn werd gisterenmiddag geledigd in een drietal andere tanken. Dit teer wordt door de fa. Ooms gebruikt voor de wegenbouw, waarmede deze firma zich bezighoudt. Het laatste restje teer moest in een nog ledige tank worden gestort en om daar te komen, reed de auto met tank een stukje vooruit met de bedoeling daarna weer achteruit te rijden om zo vlak voor de ledige tank te kun nen komen. Bij het vooruitrijden evenwel is de tank, waarin zich de teer bevond, door onbekende oor- zaak gesprongen, waardoor een tweetal in de buurt zich bevindende arbeiders tegen de grond werden geslagen. De teertank en de vracht- auto vlogen vrijwel onmiddellijk in brand. Direct daarop werd de brandweer gewaarschuwd, die bin nen zeer korte tijd aanwezig was en ogenblikkelijk met het blus- singswerk begon. Bij de explosie liep Evert Rus, de chauffeur uit Avenhorn, brandwon- den op aan gezicht en armen, door- dat hii gloeiende teer over zich heen kreeg. Nadat de eerste hulp verleend was. werd Rus naar het C. JZ. vervoerd. Verder kwamen geen enstige ongelukken voor. De tankwagen en de vrachtauto zi.in totaal verbrand. hoewel door de brandweer niets ongedaan is gela- ten om de brand tot een minimum te beperken. Direct bij aankomst worden twee sohuimstralen op de brand rrezet. zodat het ergste wel- dra geblust was. Toch kon niet ver- hinderd worden. dat de wagens totaal uitbrandden. De brandende teer, welke uit de tank liep, werd direct door de aanwezige arbeiders geblust. NU wjj het voorrecht hebben ge- had om in vrijheid het jubileum- en inhuldigingsfeest te mogen vie- ren, past het ons zeer zeker om daarbij te gedenken, dat wij dit te danken hebben niet alleen aan de moed en opofferingszin van onze bondgenoten, doch ook aan 't beste wat onze eigen Hollandse jongens en mannen hebben gegeven in hun strijd voor de bevrijding van ons vaderland. Zij gaven daarbij niet alleen het beste, doch ook 't hoogste wat zij te geven hadden, nl. hun leven, er op rekenende, dat wjj over, blijvenden voor hun vrouwen en kinderen zouden zorgen. Weer an- deren kwamen als oorlogsinvaliden naar huis en waren daardoor niet meer in staat hun beroep uit te oefenen en derhalve zelf voor hun gezinnen te zorgen. Zonder uitzon- dering rekenden zij echter op ons, ook de jongens, die thans in Indo nesia hun plicht doen. Uit deze gedachte is het initiatief geboren om iets voor de nagelaten betrekkingen van de gevallenen en deze oorlogsinvaliden te doen. Er zijn nl. een 5-tal militaire fondsen, te weten: Fonds 1815 voor oud-mili- tairen, Kon. Nat. Ver. tot steun aan Miliciens „Stamil", Ereschuld en Dankbaarheid, Karel Doormanfonds, Prins Bernhard Stichting, die alle hetzelfde doel beogen, nl. beharti- ging van de zedelijke, maatschap- pelijke en stoffelijke belangen van de militairen van land-, zee- en luchtmacht en van hen. die zich vrijwillig voor de militaire dienst hebben gemgld en van de nagelaten betrekkingen van personen als bo- venbedoeld. Het doel is derhalve duidelijk en zeer aanbevelenswaar- dig. Gedenk in dankbaarheid uw vrijheid. Weet uw plicht en offer naar vermogen. Laat de initialen van de Gezamenlijke Militaire Fond sen een stimulans voor u zijn bij uw gave en Geef Maar Flink aan de militairen, die morgen met hun collectebussen en speldjes uw aan dacht vragen. De gezamenlijke vertegen- woordigers van de ver- schillende fondsen, J E. v. d. ELBURG. Mr A. LEESBERG Jr. J H. NIJHUIS. J. F. H. PLAS. G. B. C. VASBINDER. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus A. C., z. v. J. van Baar en M. Smit; Jan W., z. v. J. Hillenius en N. A. de Wit; Louis L., z. v. L. F. van den Burg en B. C. Schreuder; Cornelia M., d. v. A. J. Wagemaker en M. C. Baltus; Anna E. M., d. v. L. Bons en G. Beers; Bernardina A., d. v. L. E. J. Huiberts en R. Bergen; Engelina W., d. v. F. H. varf der Vliet en W. H. Lanck warden; Bernardus M., z. v. H. Rijs en E. C. v. d. Eng. Overleden: Hermanus E. J. ten Kleij, oud 39 jaar, gehuwd met K. van' der Laan; Catharina Koele- meijer, oud 72 jaar, gehuwd met F. P. N. Eggers; Jan Scherpenhuijsen, oud 65 jaar, gehuwd met C. M. Boode. SCHMIDT—FEEKE In Hotel De Lindenhoek ,van de heer Huiberts, speelden gisteren avond op het nieuwe, door de Bil- jartfabriek „Monopole" geleverde biljart, de bekende biljarters Ph. Schmidt en J. Feeken een wedstrijd van 500 caramboles. Deze wedstrijd, waarvoor grote belangstelling be- stond, had een spannend verloop. Toen er gepauzeerd werd was de stand 261—118 in het voordeel van Feeken. Na de pauze echter was Schmidt even beter op dreef dan Feeken, zodat hij zijn achterstand inliep en zelfs een voorsprong kon nemen van een 100 caramboles. Met een mooie serie van 65 liep Feeken aandig in. In de 27e beurt bouwde Feeken een mooie serie, doch strandde op 97 caramboles en ont- braken er nog 9 aan de 500. Schmidt kreeg nog een kans, maar kwam met 20 caramboles tot 465, daarna maakte Feeken de 500 vol in 28 beurten, De hoogste serie van Fee ken was 97. De voorzitter van de Biljartclub De Lindenhoek, de heer Jongebloed, dankte de beide speler vsoor hun medewerking. De heer van Dam heeft deze wed strijd op rustige, doch zekere wijze geleid. Beide spelers waren zeer in- genomen met het materiaal en de organisatie van deze wedstrijd. Zij beloofden nog eens een revanche- wedstrijd te zullen speler In de dienstregeling van de trams Alkmaar-Bergen is een kleine wij ziging gekomen. De tram Aikmaar (vertrek 18.12) Bergen aan Zee, tot dusver rij- dend op de Zaterdagen en Zon- en feestdagen, zal met ingang van 13 September dagelijks gaan rijden tot Bergen. Alleen op Zaterdagen en Zon- en feestdagen wordt deze dienst door- gevoerd naar Bergen aan Zee. Voorts zal rijden een nieuw inge- legde tram Bergen—Aikmaar. Ber gen vertrek 18.34, stopt te Oostdorp. Aankomst Aikmaar 18.48; niet op Zaterdagen, Zon. en feestdagen. Hoofdklasse: Ravensteyn kampioen. De strijd om de hoogste Alk maarse damtitel is geeindigd. Met de prachtige score van 10 pt. uit 7 partijen in een zeer sterk bezette finale is Ravensteyn eerste gewor- den en heeft daarmede voor de 5e maal de titel Hoofdkl. Damkam- pioen van Aikmaar en Omstreken veroverd. Daarvoor behaalde hij eveneens de titel in 1941. 1942, 1943 en 1947. Sinds 1941 is hij tevens clubkam- pioen en eerste bordspeler van D.D.D. Met recht kan gezegd worden dat de titel in bekwame handen is, want zowel in techniek als spel- opvatting naast stijl en onderne- mingslust heeft hij hier ter plaatse en omgeving zijns gelijke niet, Tevens moet erkend worden, dat hij een der meest sportieve en royale spelers is en in al zijn be- scheidonheid is hem de titel door alle damspelers van harte gegund Zeker zal het spelpeil in onze stad door zijn voorbeeld opgevoerd zijn en nog worden. Ravensteyn onze hulde en harte- lijke felicitaties. Om de 2e en 3e prijs wordt nog gestreden door Oud. Scl.uit en Kruider, alien met 8 pt. en 7 part, le klasse: Het kampioenschap in de le kl. werd behaald door de Laneediiker favoriet Th. de Haas. ..Damlust" te Zd.-Scharwoude. en nog wel doorirf de finale ongeslagen de lste plaats te bezetten met 13 pnt. uit 8 part. Werd hii in de voorronden voor de hoofdklasse-finale uitgeschakeld door deze fraaie prestatie heeft hij het recht verkregen volgend jaar in de finale hoofdklasse uit te komen. Proficiat. De wedstrijd om de 2e en 3e prijs is nog niet beslist. De stand is hier: 1 De Haas 13 pt. uit 8 part.: 2. Toeooel 1 pt. 'uit 8 part.; Helder 9 Dt. uit 7 part, en Woonijk 8 pt. "it 7 partijen. 2e klasse: Kampioen C. Biiwaard: 2e nriis T angras Jr.. terwijl Brinkhof. Mie- ■-'ema en Langras Sr. kamppn om de 3e prijs. Langras won reeds van Miedema. 3e klasse: Aan de kop Klinkhamer 8 unt.; 73 Korp en De Wiin 7 nnt.: van T eeuwen 6 pnt. De beslissing is hier nog niet gevallen. BERGEN. Hoewel deze zomer, althans wat het weer betreft, voor Bergen niet ideaal is geweest, de toeloop van pensiongasten heeft er niet veel onder te lijden gehad, voornamelijk doordat men zijn reeds lang te voren bestelde ka- mers niet af wilde zeggen. Er werd ook dit jaar de gasten veel geboden zodat menigeen toch, ondanks het gemis van strandgenoegens, niet onvoldaan huiswaarts is gekeerd. Cultureel leven. De tentoonstellingen, die op drie, ja vaak zelfs op vier plaatsen te- gelijk werden gehouden, nl. in de Takel, in kunstzaal Boendermaker, in Het Huis met de Pilaren en in kunsthandel Hopman, hebben zich mogen verheugen in een grote be langstelling. Weliswaar heeft het Openluchttheater hinder ondervon- den van het koude weer, wat het aantal bezoekers betreft, op de prestaties der Bergense Spelers, die met Don Quichot op de bruiloft van Camacho en De Paradijsvloek van A. Laudy tijdens het seizoen het theater bespeelden, heeft de natuur geen invloed gehad. Ook de filmvoorstellingen in de Rus- tende Jager, welks directie een aantal promiiiente werken bracht, hebben er toe bijgedragen dat de logeergasten een aangename her- innering aan Bergen medenamen. Enkele cijfers. Het hoogtepunt van het seizoen lag in de laatste week van Juli, het- was prachtig zomer weer en op de traditionele verlichtingsavond, die uitstekend geslaagd is, hebben duizenden zich in de dorpskom verlustigd aan een prachtig schouw- spel. De eindcijfers staan nog wel niet geheel vast, maar reeds kan medegedeeld worden dat dit sei zoen ongeveer 22,000 logeergasten in Bergen onderdak hebben geno- ten, minder dan vorig jaar, maar toch aanmerkelijk meer dan het beste vooroorlogse jaar! De VVV heeft haar handen er aan vol ge had, zij heeft circa 5000 inlichtin- gen moeten verstrekken. Er zijn dagen geweest waarin meer dan 4000 gasten in Bergen verbleven. Hiervoor waren 580 hotels, pensions en woonhuizen in gebruik genomen dat is zeker 70 meer dan in 1947. De gasten bestonden voor den groot deel uit buitenlanders, voorname- lijk Belgen, maar ook veel Engel- sen en Zwitsers, daarnaast vrij veel bewoners der Scandinavische lan- den. terwijl er ook een enkele Span- jaard en Italiaan zijn tenten in Bergen bleek te hebben opgesla- gen. Waarmede bewezen is dat ons vacantieoord tot ver over de gren- zen bekendheid geniet. Al met al kan Bergen, ondanks het feit. dat de verwachtingen dan niet voor 100 pet. werden bevredigd toch terugzien op een goed sei zoen. Men hoopt echter volgend jaar meer te kunnen bereiken. Daartoe zal het zeker ncodzake- lijk zijn dat Bergen aan Zee wat meer kan bieden. Wederopbouw is daar momenteel van het allerhoog- ste belang. AANRIJDING Gistermiddag werd op de Lange- straat voor het stadhuis een wiel- rijder aangereden door een hem achterop rijdende auto. De man kwam te vallen, waarbij hij zijn knie verwondde. Ook zijn rijwiel werd beschadigd. De bestuurder stopte even, doch reed onmiddellijk weer door. Zijr^, nummer werd ge- noteerd, zodat een p.v. wel volgen zal. KLACIITEN De laatste dagen komen er op het politiebureau aanhoudend klachten over het lawaai, dat blaf- fende h-onden's nachts veroorzaken. Ook is het voorgekomen, dat in het late avonduur een argeloze voorbij- ganger werd gebeten. Het verdient aanbeveling om zijn hond hetzij aan de ketting, hetzij thuis te houden. EGMOND AAN ZEE De feeste- lijkheden werden Maandag voort- gezet met een wielerwedstrijd. Er zou aanvankelijk gereden worden in twee groepen, doch toen men de ruim 70-jarige P. de Munk aan de start zag verschijnen, lieten de 50- en 60-jarigen dat niet op zich zitten en gaven zich met spoed op. Onder luid gejuich deden zij hun rondjes. De ringrijderjj viel ook zeer in de smaak. Een plechtig moment was het toen de burgemeester de volksspelen voor een ogenblik onderbrak en mededeling deed, dat H.M. de Ko- ningin de eed had afgelegd. Het gehele feestterrein zette hierna het Wilhelmus in. Na voorlezing van een gedicht, geschreven door W. Eisenberger, werden de volksspelen hervat. Te half e£n had in het Raadhuis te Egmond aan Zee een buitenge- wone raadszitting plaats. Voor het eerst in de geschiedenis waren de raden van Egmond-Binnen en Eg mond aan Zee tezamen vergaderd. De burgemeester vroeg van alle leden de belofte van trouw aan onze nieuwe vorstin. Hierna werd besloten het volgende adres aan H.M. de Koningin te zenden: „De gemeenteraden van Egmond aan Zee en Egmond-Binnen, in plechtige vergadering bijeep, op de dag der plechtige inhuldiging van Uwe Majesteit, betuigen hulde, trouw en aanhankelijkheid. Zij wensen Uwe Majesteit, onder Gods bescherming, een zegenrijke regering, tot heil van land en volk. De gemeenteraden van v Egmond aan Zee en Egmond-Binnen." Des midadgs had op het Sport- terrein een gecostumeerde voetbal- wedstrijd plaats, die de talrijke toe- schouwers menige vermakelijke scfene bezorgde. Vervolgens hadden athletiekwed- strijden plaats, waarvoor door het comite fraaie medailles waren be- schikbaar gesteld. Grote liefhebberij was er ook voor het katknuppelen. Om half zeven begon het gezellig samenzijn voor de jeugd van 15 toU 18 jaar in de zaal van de Vergulde Valk. Onder leiding van de heren Koelink en P. Dekker werd daar een levende stoelendans uitgevoerd, waaraan door alien zeer actief werd deelgenomen. Te ongeveer 8.30 begon het bal voor de groteren, dat tot laat in de avond duurde. In de loop van de dag werden door de jury de volgende uitslagen bekend gemaakt; Gevelversiering: 1. Hartgrink. 2. Koloniehuis .JCerdijk". 3. P. Dekker. Straatversiering: 1. Oosterberg. 2. Gedeelte Voorstraat. Etalagewedstrijd, afd. Vakbe- kwaamheid: 1. J. Overpelt, 2. C. Wijn, 3. J. Lampe. Afd. Etalage: 1. Wesselingh, 2. Roodhart, 3. J. Heere. Het muzikale gedeelte op deze dag werd verzorgd door het muziek- corps ..Eensgezindheid" uit Egmond- Binnen. HET SPORTPARK GEOPEND. EGMOND AAN ZEE. Zondag- middag is het Egmondse Sportpark geopend met een vriendschappeiijke wedstrijd van Egmondia tegen T.H. B. uit Haarlem. Pastoor van Zanten wenste Egmondia geluk met dit mooie nieuwe sportveld. Hij ver- trouwde, nu Egmondia een eigen home had, dat dit het spelpeil ten goede zou komen. Bovenal hoopte hij, dat er eendracht en een goede ciubgeest zou heersen. Burgemeester Niele deed hierna de aftrap en hiermede was het his- torische. moment aangebroken, dat voor het eerst, in de geschiedenis van Egmond aan Zee een voetbal- veld werd gebruikt, dat op de duin- grond bijna niet aan te leggen was. Na vele jaren arbeid, waarbij het diunterrein bijna 3 meter moest worden afgegraven, zijn wij nu zo ver, dat in Egmond aan Zee zelf gevoetbald kan worden. Na een spannende wedstrijd tegen een club, die twee klassen hoger staat dan Egmondia, was de stand even voor het eind 33. Enkele se- conden voor het laatste fluitsignaal wist T.H.B. nog het winnende doel- punt te scoren, zodat tenslotte Eg mondia verloor met 43. HET ORANJE COMITE. EGMOND AAN ZEE. De secre- taris van het Oranjecomite verzoekt ons namens het comite dank te brengen aan alle medewerkers, die mede geholpen hebben aan het wel- slagen van de feesten in Egmond aan Zee. Een bijzonder woord van dank aan de Postfanfare uit. Aik maar, De Eensgezindheid uit Eg mond Binnen, de gelneente-opzich- ter, Van Pel, de Politie en tenslotte aan de aannemer van de nieuwbouw bij de Gasfabriek, die belangeloos arbeiders en hout beschikbaar stel- de, om aan de muziek een behoor- lijke plaats te kunnen geven. EEN 90-JARIGE TUITJENHORN Zaterdag be- reikte de heer A. Latenstein de leeftijd van 90 jaar. De gehele dag was het een komen en gaan van personen, die de jarige kwamen ge- lukwensen. Het fanfarecorps Sint Hildegardis bracht 's avonds een serenade. De heer Latenstein is op een na de oudste inwoner van ons dorp. Hij geniet nog een goede ge- zondheid en men kan hem nog dagelijks bezig zien. BIOSCOPEN: HARMONIE: De Waternimpf, ontraden. A.B.T.: 8 uur, Op Stap, 14 jr. 8 uur. VICTORIA: Een trein gaat voorbij, 18 jaar, 8 uur CINEIV^A: Achter de wol- ken. if. 8 uur, 14 jaar. APOTHEKEN: Wanna „Rit- sevoort", Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI's: J. Smidt, Omval 60, telef. 3931 R.K.V.V. HUGO-BOYS HEERHUGOWAARD-NOORD Zondag kwamen er twee proefelf- tallen in het veld. Het derde moest met 3 debutanten de strijd aankno- pen tegen Con Zelo 3. De uitslag van het eerste was 10 in het voordeel van de Boys. Ook het tweede speel- de tegen een elftal van Con Zelo. In deze wedstrijd zagen wij niet veel voetbal. De techniek ontbrak bij velen van de H.B.-spelers. Ook het spelpeil van Con Zelo was niet hoog. Deze wedstrijd bracht de Hugo Boys een overwinning. 30 voor H.B. Verdere elftallen moesten niet spelen. A.s. Woensdag zal er voor het laatst veldtraining zijn, dan wordt er wederom een aanvang gemaakt met de zaaltraining. Zaterdagavond na het lof, dus om ongeveer 8 uur, is er ledenverga- dering in de zaal van de heer Jac. Groenland. Alle leden worden ver- wacht, tevens de leden van de sup- portersclub. Adspiranten hebben geen toegang. EEN FLINKE FEESTKERMIS PURMEREND Met de belang stelling, welke men elders voor de jubileumtentoonstellingen en feesten aan de dag legt, gaat die van de kermisexploitanten gelijk op. Onder- scheidenen van hen hebben inge- schreven voor de feestkermis te Purmerend, welke nu zeker een omvang zal hebben minstens gelijk aan de najaarskermis. Ook dat deel van het feest belooft dus zeer be- langrijk te worden. Er is voor de allegorische optocht in verschillende kringen nog al be langstelling getoond. Men had het daarbij in het algemeen nogal over ..zegewagens", „praalwagens" enz. Dit heeft bij sommigen de gedachte gewekt dat het niet de bedoeling zou zijn dat daarin groepen werden opgenomen. En nu is juist 't tegen- deel waar. Groepen van verenigin- gen en dergelijke zijn van harte welkom. Opgave uiterlijk Dinsdag 14 dezer. DE TUINBOUW OP DE TENTOONSTELLINGEN PURMEREND Het spreekt van- zelf, dat op de jubileumtentoonstel lingen de tuinders uit de omgeving van Purmerend niet wilden ontbre- ken. Hoewel er dit jaar geen ten- toonstelling wordt gehouden waar men in wedstrijd dingt naar de hoogste bekroningen, zal het publiek er toch van opzien waarmee de tuinbouw voor de dag komt. De Afslagver. „Beemster-Purmerend en Omstreken" komt uit met een col- lectieve decoratieve stand, welke een ruimte zal beslaan van 150 tot 200 vierkante meter. Daarop zullen de tentoonstellingbezoekers weer eens goed kunnen zien hoe hoog de kwaliteit van het tuindersproduct, voornamelijk het Beemster fruit, is opgevoerd. In de tentoonstellings- hall D, waar behalve de tuinbouw en de landbouw.ook de afd. bloe- men is ondergebracht, zal dit stellig een uitzonderlijke expositie vormen. Toen wij Woensdagavond een kijk- je namen in de 500 m2 grote tent, was de tentoonstelling nog niet ge heel gereed, omdat er enige stoornis was opgetreden. Er waren verschil lende onverwachte moeilijkheden te overwinnen geweest, maar de bak- kers zijn gewend, om voor hete vu- ren te staan en zij lieten zich de kans, om vobr duizenden belang- stellenden zoete broodjes te bakken niet ontgaan. Gisteravond tot laat in de nacht zou men alles gereed maken en de jury voor de vakwedstrijden zou deze, Donderdag, morgen om zes uur haar werk beginnen, De indruk van de eigenlijke bakkerijtentoon- stelling (wedstrijd-inzendingen) kan dus op dit ogenblik maar globaal zijn Maar toch duidelijk genoeg om te constateren dat er veel, velerlei en goed werk geleverd is. Er ligt piekfijn wittebrood van 't zuiverste bloem, heerlijke luxe broodjes, prachtig opgemaakte taar- ten zijn er en verrukkelijke koekjes in velerlei maat en verscheidenheid. Verscheidene opgemaakte sierstuk- ken in harde suiker, opgemaakt met oranje. De vakwedstrijd is verdeeld over 29 klassen en de vaktaal spreekt DE HEER P. DE VRIES 25 JAAR R A AD SLID CASTRICUM. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer P. de Vries, voorzitter van de Kath. Ar- beidersbeweging alhier, zijn intrede deed in de Gemeenteraad en gedu- rende die tijd de functie van Wet- houder meermalen heeft vervuld, o.a. die van Sociale Zaken en van Openbare Werken, waarvan het Jaatstgenoemde nog steeds onder zijn wethouderschap ressorteert. In de raadzaal vond een korte huldigingsplechtigheid plaats, waar. bij de heer Berlee als oudste raads- lid, de heer Beumer namens de Commissie Openbare Werken, de secretaris de heer v. Lunen en ten slotte de burgemeester het woord voerden. De heer Berlee prees de heer De Vries voor hetgeen hij gedurende zijn 25-jarig raadslidmaatschap voor het algemeen Welzijn, doch in het bijzonder voor de arbeidende klasse had tot stand gebracht. De Burgemeester vond het pret- tig om met de heer De Vries samen te werken. Ook de heer Beumer sloot zich hierbij aan, evenals de heer v. Lu nen. Namens het gemeentepersoneel werden bloemen aangeboden. Ook thuis mocht de heer De Vries cadeaux en bloemen in ontvangst nemen, o.a. ook van de afd. K.V.P. KRONINGSFEEST MET BOOMPLANTING LIMMEN. Evenals op de goed geslaagde feestdagen van de vorige week, heeft Limmen zich ook op de dag van de kroning niet onbetuigd gelaten. In de avond had zich een grote menigte verzameld op de Kerkweg. Vandaar ging het in fak- kelootocht met muziek voorop naar de Hoogeweg. hoek Molenweg, al- waar men overging tot het planten van een Canadeese populier. Dr. M. J. F. van Oppen als voorzitter van het Oranjecomite sprak zijn dank uit aan de heer Kraakman, die be- langloos een stuk grond ten ge- schenke gaf voor een toekomstig Julianaplantsoen. Hierna werd door burgemeester Nieuwenhuizen het woord gevoerd, waarna hij zelf de symbolische handeling van de boomplanting verrichtte. Een groot vreugdevuur besloot deze plechtige en mooie avond. RAAD DE RIJP Maandagavond waren de raadsle- den uit de Rijp in een voltallige ver gadering bijeen. Als enigste punt op de agenda was geplaatst, voorlezing van de procla- matie van H.M. Koningin Juliana. Nadat door de voorzitter, de Edel Achtbare Heer Burgemeester Dalen- berg de proclamatie was voorgele- zen, die door de raadsleden staande werd aangehoord, hield de voorzit ter een korte tohspraak. Medegedeeld werd dat 's morgens een telegram was verzonden, waarin de gemeente haar dank en erkente- lijkheid betuigde. Door Ds. Keuning werd namens alle raadsleden dank gebracht aan de voorzitter voor zijn zo treffend gesproken woorden, ook namens de gemeente voor het verzonden tele gram. EEN MAGERE DAG VOOR „DE HENGELAAR" DE RIJP-GRAFT. Zondagmor- gen trok de visclub „De Hengelaar" met goede moed naar de Zuiddijk, vast van plan om met een behoor- lijk aantal baarsen thuis te komen, maar het liep mis. Toen de heer Schouten de eerste stoot op zijn toeter gaf, gingen 33 wormen Let water in en maar wachten op de dingen die komen zouden. Maar er kwam niets of lie- ver zo goed als niets. Drie maal drie kwartier turen en het resul- taat was gemiddeld 2 baarsjes in totaal 73 stuks. waarvan 7 de ver- eiste maat hadden. De winnaars waren: 1. D. de Moes; 2. J. de Boer; 3. Jac. Pluk- ker; 4. J. Schouten; 5. Tj. Klomp- maker; 6. H. Klompmaker; 7. H. v. Braam; 8. C. Alles; 9. Jb. Roemer; 10. P. Vilten. over ongeknipt en geknipt waterbus- brood, over watervloerbrood en ge knipt tarwebusbrood, over vlecht-, sier- en kunstwerk, over „vierkante meter" (collectie broodsoorten of banket). Inzenders zijn patroons, -zonen, gezellen en cursisten. Er vaart een heerlijke geur van kostelijk gebak door de enorme ten- toonstellingstent, waar de komende dagen veel te genieten valt en waar de bakkers elkaar in edele wed strijd bekampen. Een belangrijke plaats wordt in de tentoonstellingsruimte ingenomen door een aantal stands, vooral van bakkerij-benodigdheden-fabrieken. Ook daar valt veel allerschoonst wittebrood te bewonderen en de standhouders maken ons blij met de hoop en het vertrouwen uit te spre- ken dat vol-wittebrood in November weer te krijgen is. Er is een stand van de koninklijke fabrieken Wes- sanen Meelfabriek te Wormerveer en van de meelfabriek Holland te Amsterdam, agent Jb. Koster, ver- tegenwoordiger van Westfrlesland A. J. Verberne te Hoorn, Hier be- wondert men een extra collectie brood, zoals het er weer zal zijn, als de bloem vrij komt. En hier ziet men dat er beschuit is en beschuit! En ALKMAARSE EXPORTVEILING 8 Sept. Andijvie 414; spinazie 416; postelein 414; worteltjes 412; tomaten 1851; groene kool 718; rabarber 46; rode kool 6-18 gele kool 11.50; prei 912; uien 6-13 bieten 47; druiven 701.25; sper- ciebonen 2543; stoksnijbonen 30-50 pronksnijbonen 1230; bloemkool IA 40—56; I 25—35j II 15—22; kom- kommers 530; meloenen 2062; knolselderie 712; worteltjes 716; radijs 24; selderie 14.50; selie 24; sla 214: aardappelen 57; peren 2068; appels 15—50. ZWAAG, 8 Sept. Aardappelen 5.507.70; spinazie 530; uien 8.90 ID; bieten 66.80; sav. kool 11.50 17.40; witte kool 7.60; gele bew. kool 10—13.70; rode kool 3.90—10.30 slabonen 2646; snijbonen 2158; tomaten 30—64; augurken 1375; breekpeen 619; bospeen 723; andijvie 47; sla 1.503.60; bloem kool 1054; komkommers 615; perzikken 842; Reine Victoria 9 54; witte druiven 1.281.38; Ali- canten 1.111.25; Frankenthalers 571.12; Westfrisia 1.08; meloenen 2369; Transparant de Cronsels 20 —54; Zigeunerin 18—58; James Grieve 4872; Beurre d'Amanlis; Beurre Hardy 5074; Beurre de IVierode; Bonne Louise 5183; Clapps Favorite 5371; William Duchess 3755; Triomphe de Vien- ne 37—78. BEEMSTER, 8 Sept. Schotse muizen 89, bl. eigenh. 56, Koop- mans bl. 67, slabonen m. dr. 35 46, slabonen z. dr. 3550, stoksnij bonen 3471, stamsnijbonen 20—56, Pronkbonen 3347, komkommers 7 —19, tomaten a 4358, bloemkool 576, rode kool 813, savoye kool 914, groene kool 1318, spinazie 6 —16. sla 2—8.50, andijvie 4—7, rode bieten 4—6, bospeen 1220, was- peen 1220, uien 69.50, id. drielin- gen 46, augurken grof-grof 31 34, klein-grof 35—37, basterd 43—44, bommen 6, perziken 32. franken thalers 701.10, alicant 1.10, suiker- meloen 1595, netmeloen 1055, kirke's 1556, reine victoria 664, gele pruimen 6—27, codlin ceswick 1034, ellison's oranje 1246, gra ham jubile 1346, jacques lebel 10 —37. james grieve 2076, manks codlin 1656, rode tulp 2044, transparante de cronsels 1668, beurre beucke 1548, beurre hardy 1866, beurr£ m£rode 1546, bonne louise d'avranches 1968, boeregr. 32, clapp's favorite 3059, confe rence 28—48, hertogin Elsa 1744, kamperveer 1541. maagdepeer 13 40, seigneur d'esperen 2064, trosjespeer 1241, triomphe de vienne 2076, Williams duchess 16 —49. Het beginf er nu voor de vlees- voorziening wel beter uit te zien, daar de vette koeien nu flink be ginnen los te komen en niet alleen dat het kwantum groter wordt, maar ook de kwaliteit is uitstekend zodat er veel koeien In de A-klasse geplaatst worden. Ook de aanvoer van runderen op de vrije markt was tamelijk groot; de handel was maar zo zo. Met de verse melk- koeien ging het tamelijk stroef, de vraag was maar heel -bescheiden. Beter ging het met de beste kalf- dragende koeien; deze worden nog wel goed gezocht. De gang in de geldekoeien, waar een flink maal melk van is te verwachten was heel aardigi. Met de mindere soor- ten ging het minder goed. Bij de pinken was ook niet veel leven en de enkele graskalveren die er waren konden ook maar moeilijk kopers vinden. Voor de gebruiks- stieren bleek wel iets meer belang stelling te bestaan, ofschoon het nog ver van vlug was. Met het wolvee begint de gang ook te temperen. De prijzen zijn niet zo vast meer voor de fokkers en beginnen nu ook de leverings- prijzen te benaderen. Dit is met de iammetjes al hetzelfde. Het schi.jnt wel dat de liefhebberij voor de bokken en geiten geheel weg is en het blijft daar een stugge boel. Met de biggenprijs gaat het voor de fokkers ook de verkeerde kant op. daar het met een niet te grote aanvoer maar heel strekzaam was en de prijzen lager. Op de paarden- markt was het ook niet druk. Al leen de veulens zijn weer iets meer in trek en ze zijn de laatste weken dan ook in prijs flink gestegen. De pluimveemarkt gaf een kalme gang te zien, maar de prijzen ble- ven vrij goed gehandhaafd. voorts diverse bakkerijbenodigdhe- den. In de opvallende stand van de fa. van Wees, Grote Noord, die vooral Calve Delft vert^genwoordigt met de bakkerijgrondstoffen, zijn nieuwe snufjes, het kristalpoeder voor aller- lei lekkernijen, eier-kapsel en schuimwerk, roompoeder e.a. Voorts essence van Gruno en Elmar-banket- spijs en speculaaskruiden van ten Doeschate uit Zwolle. Er is een volledige bakkerij (ovens van Pappelaar uit Tilburg) in wer- king, waar gedurende de tentoon stelling warme krentenbollen zon der bon verkrijgbaar zijn, terwijl de cursisten van de Ambachtsschool o.a. wafels bakken. Er wordt veel reclame' gemaakt voor ovenbouw (Depasse uit Brus- sel), er zijn diverse speculaas- en koekjesvorm-machines (Arnold Kal- meijer den Haag, Hartland Aikmaar met een uitgebreide overzichtelijke stand van verschillende bakkerij- machines en A. M. van Munster te Amsterdam). Er zijn verschillende stands van bakkerijgrondstoffen, behalve de reeds genoemde: Hero de Jager, Koog aan de Zaan, („Weespermop- penpoeder"), Gebr. van Vliet. Krom- menie, en Joh. v. d Molen Aikmaar. Hier zijn o.a. diverse garneerartike- len te zien. De Hoornse Zuivelhandel en Mar- garinehandel v.h. C. Brieffies te Hoorn exposeert eieren en nog eens eieren en versuitgeslagen ei-struif. Diverse bakkerijgrondstoffen in smaakvolle stands zijn er ook. Van E. A. van Esso's fabrieken N.V. te Rotterdam en Handelsonderneming ..Emergo" te Landsmeer. De fa. Briiggeman, in goud en zil- ver, heeft ook een stand Die heeft niet direct met de bakkerij te maken, maar toch is het de belangrijkste: zij exposeert de voorraad prachtige prijzen voor de tentoonstelling en wedstrijd, waaronder de statige zil- veren beker voor het kampioenschap van dit grote bakkersfestijn. De tentoonstelling belooft veel belangstelling te zullen trekken. Zij is geopend Donderdag en Vrijdag van 11 uur v.m. tot 5.30 en van 7 tot 11 uur, Zaterdag tot des avonds 10 uur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2