DER FEEST- EN WINKELWEEK M0 man, onder leiding 10.00 SLUTTING BAKKERIITENTOONSTELLING EN WIN- Onlusten te Berlijn zijn geen zuiver Duitse aangelegenheden Vertrouwen in communistische wethouders opgezegd- Inbraak in Willibrordusstichting te Heiloo 1 RADIO Binnen een jaar eenheid van accijnzen in de Benelux DERODEPAARDEN Honderden en honderden van Noord en Zuid, van Oost en West, komen bijeen in HOORN KOOPSTAD VAN Communisten gebruiken hun gewone methode Na urenlange debatten in de Amsterdamse gemeenteraad Daders waren oude bekenden van de politie De bonnenlijst Rapport over de financiele politiek Kniebuiging PAG. 3 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 9 September 1948 De gehele dag is de Bakkerijtentoonstelling geopend - Fesstelijk versierde en verlichte etalages der talrijke winkelzaken 7ATCDr>Ar 11 CCDT CI I IITIkir: 4.30 MUZIKALE OMGANG DOOR DE STAD van 22 WEST- 8.00 GRANDIOZE FAKKELOPTOCHT met deelname van WeStfrieZeil L-r\ I tKDAvj I I btr I jLUI I I "No FRIESE MUZIEKCORPSEN a^e Westfriese corpsen, vanaf Doelenveld OD nP71 van dhr. Leo Koning. Officiele ontvangst ten Stadhuize KELWEEK OP DEZE ECHT WESTFRIESE DAG MAG OOK U NIET ONTBREKEN1 MARSHALL VERKLAART: Personeel van v. Gend en Loos fraudeerden Douane-ambtenaar schiet collega dood De doodslag te Helmond Meer werkloosheid onder musici en artisten Minder technische studenten DE HEER H. KUYPERS ZEVENTIG JAAR Oud-directeur van „De Maasbode" De Grondwetswijziging in het Staatsblad Heeft Sjarifoeddin zijn toekomst vergooid? Gezant te Budapest overhandigt geloofsbrieven Onderscheidingen llfAp KONINGIN VERLAAT HEDEN AMSTERDAM De moord te Boxmeer Gestolen goed naar Napels gesmokkeld? A FEUILLETON Geval'en ruiter ter aarde besteld FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald WESTFRIESE FEEST- EH WIMKELWEEK IE HOQRN WASHINGTON, 8 Sept. (AP). Marshall hceft op een pers- conferentie verklaard, dat de com- munistische aanvallen op de Ber lijnse gemeenteraad grotendeels ten doel hebben de besprekingen van de vier militaire gouverneurs in de war te sturen. Marshall verklaarde verder, dat aan deze pogingen kracht.g weer- stand moet worden geboden Hij weigerde echter te ^eggenofeen dergelijke weerstand militaire maatregelen zou omvatten. Tevoren had Marshall van het militaire opperbevel in Washington een gedetailleerd rapport ontvan- gen over de toestand in Duitsland enGfsteren heeft Marshall in de na tional veUigheidsraadeenuteen^ zetting gegeven van het politieke beeld te Berlijn. In antwo'ord op een vraag deelde Marshall op de persconferentie me- de dat de onlusten in Berlijn vol- gens het gewone communistische recept verliepen. Nadat hij opgemerkt had, dat de besprekingen werden werd Marshall gevraagd of hij van mening was. dat de onlusten, die vanmorgen hun hoogtepunt bereik- ten met de ontvoering van 19 poll- tiemannen van de Westelijke sec tor en een schaduw over de be sprekingen werpen. Marshall antwoordde de vragen- steller, dat hij dit zelf maar moest uitmaken. Marshall zei. dat nog steeds over- wogen werd West-Europa Ameri- kaanse militaire hulp te verlenen. Hij zei aan te nemen, dat de be sprekingen over dit onderwerp tus- sen Groot-Brittannie, Frankrijk en de Benelux-landen thans verder ge- vorderd waren dan in het begin van de zomer. Marshall zei vobrts, dat de han- delwijze, welke de socialistische een Voor de Almelose Rechtbank moesten een zevental personeel- leden van de Firma v. Gend en Loos terecht staan, die zich aan ernstige fraude hadden schuldig ge- maakt. Uit verzonden goederen wer den regelmatig op vrij grote schaal kledingstukken, wijn e.d. gestolen, die tegen hoge prijzen werden ver- kocht. Er werden straffen geeist, die va- rieerden van 1 jaar tot 3 maanden gevangenisstraf. Te Gronau heeft zich een drama afgespeeld, waarbij een Duitse douane-ambtenaar, dp 40-jange Duitse E. B., die geschorst was uit de dienst wegens zijn vroegere lid- maatschap van de N.S.D.A.P., doch over veertien dagen weer in functie zou komen, gaf geen gehoor op het bevel „halt". waarop hij werd neer- geschoten. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Uit het onderzoek is gebleken. dat B. de laatste maanden regelmatig de Duits-Nederlandse grens pas- seerde. zodat vermoed wordt, dat hij smokkelde. heidspartij in Berlijn volgde, een duidelijk bewij's ttvert van de me- thodes, die gewoonlijk door de com munisten worden gevolgd om een wettige regering omver te werpen en een communistische regerings- vorm te introduceren. Marshall zei, dat de Berlijnse ge meenteraad een beheerste houding had aangenomen. De raadsleden dienden gecompli- menteerd te worden voor hun po gingen om het stadsbestuur op or- delijke en democratische wijze voort te zetten, Gevraagd of hij de Berlijnse on lusten als een zuiver Duitse aange- legenheid zag, antwoordde Marshall ,,Neen". De incidenten zijn uitge- lokt door communistische elemen- ten bi\nen en buiten Duitsland en hebben grotendeels ten doel de be sprekingen in de war te sturen. Dat is echter niet gelukt, voegde hij er aan toe. Omtrent de doodslag te Helmond, waarvan de 44-jarige J. van S. het slachtoffer werd kan nog het vol- gende gemeld worden: Sedert geruime tijd bestond er een gespannen verhouding tussen een dochter van van S. en de vrouw van de dader en Marinus van der K. Maandagmiddag geraakte van S. achter de woning van van der K in gesprek met diens vrouw. Er vielen harde woorden, waarbij van der K„ die in huis was, in woede ontstak, een broodmes greep en hiermede van S. een diepe steek in de linker zijde toebrScht, tengevolge waarvan van S. vrijwel onmiddellijk over- leed. De werkeloosheid onder musici en artisten wordt groter. Van het hoofdbestuur van de Ned. Toonkun- stenaarsbond is het initiatief uitge- gaan om een oplossing voor dit vraagstuk te vinden,1 De Stichting van de Arbeid gaat op verzoek van dit hoofdbestuur en andere belang- hebbende organisaties een commis- sie ter bestudering van dit probleem in het leven roepen. De commissie zal voorts een on derzoek instellen naar de mogelijk- heid tot het nemen van maatrege len tot werkverruiming voor deze groepen. Na urenlange debatten heeft de Amsterdamle gemeenteraad gis- terenmiddag een motie aangeno men, die de leiders van de niet- communistische fracties bij monde van de heer Faber hadden inge- diend, waarin met 27 tegen 9 stem- men het vertrouwen in de com munistische wethouders werd op- gezegd. Hierna diende de heer Fa ber, sprekend namens de nict- communistlsche raadsleden, een voorstel in, om de communistische wethouders Seeger en Polak te ontslaan. Dit voorstel zal in (II komende raadsvergadering wor- Een wel zeer brutale inbraak heeft in de nacht van Dlnsdag op Woensdag plaats gevonden in de St. Willibrordusstichting te Hei loo, welke inbraak werd gepleegd door een tweetal psychopathen, afkomstig uit de stichting Ave- reest te Drente. Dank zij het door- tastend opireden van de Rliks- politie uit Heiloo was het echter mogelijk de beide daders kort daarna te pakken te krijgen, zij het dan, dat een van het duo neergeschoten moest worden. Woensdagmorgen omstreeks vier uur werd de opperwachtmeester N. Waterdrinker gewaarschuwd. dat twee verdachte personen zich met grote pakken ophielden op het sta tion van Heiloo. Tesamen met wachtmeester C. Schut toegaf hij zich naar hetr station om de zaak daar eens te onderzoeken. De twee indivuduen gingen bij het naderen van de beide politiemensen direct aan de haal met achterlating van de pakken. waar zii zich mee bezig hadden gehouden. Deze pakken ble- ken te bestaan uit textiel, wat zij hadden ontvreemd uit de kleerma- kerij van de St. Willibrordusstich ting. zoals later bleek. De twee he- ren hadden een platje aan de ach- terziide van- het gebouw beklommen en door het wegsnijden van een ruit zich toegang verschaft, waarna zij naar de kleermakerij ziin gegaan en met enkele rollen textiel weer zijn vertrokken. Hun manier van doen op het station wekte evenwel argwaan. zodat de Rijkspolitie ge waarschuwd werd. Toen de beide daders er vandoor gingen. werd door opperwachtmees ter Waterdrinker direct de Rijks politie te Limmen opgebeld. temeer, daar hii vermoedde. dat de beide heren zich wel van een lift zouden bedienen. Zijn vermoeden bleek juist te ziin en bit aanhouding van een vrachtawgen /Sleek, dat de da ders daarop haddeh plaats genomen. Zij gingen echter wederom aan de haal. Direct werd hen gesommeerd te blijven staan. daar pr anders ge- schoten zou worden. Een der da ders liet izch hierop vallen, maar de ander rende door. Toen hii na herhaalde sommatie nog niet bleef staan, werd er op hem geschoten en getroffen door een schot in het onderlijf viel hij neer. Bij onderzoek bleek, dat men hier met een paar oude bekenden te doen had en wel J. Koren en R. van Engelen, die reeds eerder had den ingebroken in de St. Willibror dusstichting. Vooral van Engelen is een berucht en gevaarlijk type. On- geveer 4 weken geleden ontsnapte hij uit de psychopatheninrichting in Avereest (Drente). zodat om zijn aanhouding al werd verzocht. Ko ren. die met proefverlof van de- zelfde inrichting was, verkeerde ook al niet meer op de plaats, waar hij behoorde te zijn. Van Engelen, die in de buik werd geschoten werd direct „overgebracht naar het St. Elisabeth-ziekenhuis, waar hij geopereerd is. Naar wij vernamen. verkeert hij op het ogen- blik nog in levensgevaar. Hoewel het juiste aantal Inschrij- vingen nog niet bekend is, staat het vast, dat zich dit jaar aan de Tech nische Hogeschool te Delft om streeks 700 eerste jaars studenten lieten inschrijven. Vorig jaar waren het er ongeveer vier honderd meer. Woensdag vierde de heer Henri Kuypers, oud-directeur van „De Maasbode", zijn zeventigste ver- jaardag. Van 11 December 1903 tot I Juli 1940 was de heer Kuypers dlrceteur van deze courant, Hij is oprichter van de Verenigde Neder- landse Dagbladpers en thans nog vice-voorzitter van die vereniging, voorts oprichter van de R.K. Dag bladpers, waarvan hij twaalf jaar voorzitter is. De heer Kuypers, die nog actief deelneemt aan het open- bare leven heeft op een druk be- zochte receptie in zijn tot een bloemhof herschapen huis, Woens- dagmiddag veler gelukwensen in ontvangst genomen. De Bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huibers fe- liciteerde de jubilaris met het vele dat hij in zijn lang en werkzaam leven had tot stand kunnen bren- gen. De directie 'en hoofdredactie van ,.De Maasbode", de heren J. Kuy pers en prof. dr. T. Tesser O.P. en Leo J M. Hazelzet vert'egenwoor- digden dit blad. Voorts was de Raad van Beheer van het Algemeen Nederlands persbureau, waaarin de heer Kuypers voor de oorlog zitting had, vertegenwoordigd door de he ren Robert W. P. Peereboom. C. M Dosker en dr. Ph. B. Libourel, de directie van het ANP dor de heer J. van den Bogaert. (de president- directeur de heer H. H. J. van de Pol was door ongesteldheid verhin- derd). Van hun belangstelling gaven blijk dr. C. Beekenkamp als verte- i genwoordiger van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen. de burgemeesters van Lisse en Hillegom de heren mr. W. H. J. M. Lambooy en jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden en de oud-redacteur van de Maasbode, pater Hyacinth Hermans den behandeld en mocht dit wor den aangenomen, dan zal het ont- slag volgens de wet van 15 Juli 1948 ingaan. Deze raad werd gehouden na de plechtige zitting, waarin de procla- matie werd voorgelezen en de adressen verzonden. Het woord nemend zei de heer Faber namens de niet-communis- tische leden: Tegen de uitdrukkelijke wens van de raad zijn de communisten Seeger en Polak nog wethouders, de wet van 15 Juli 1948 schept de mo- gelijkheid wethouders. die het ver trouwen niet bezitten, worden ont- slagen. Deze wet eist dat de raad dit vertrouwen uitdrukkelijk opzegt zodat aldus de heer Faber de gezamenlijke fractievoorzitters nu twee moties indienen om de raad opnieuw, teneinde daarmee aan de wet te voldoen, te doen uitspreken, dat de heer Seeger en de heer Polak niet meer het vertrouwen van de raad bezitten. De verschillende communistische raadsleden openden de debatten en voerden bijna uitsluitend 't woord. Zij veronderstelden, dat het hun goed recht was de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije toe te juichen als nastrevers van de vrede, terwij] zij zover gingen om te vragen of er ook maatregelen genomen zouden worden tegen de KVP om wat in Spanje gebeurt? Met hun debatten kdnden zij echter weinig uitrichten en bij stemming bleek dat het ver trouwen der C.P.N.-wethouders was opgezegd door alle niet-communis- tische raadsleden. De vier wetten tot verandering van de Grondwet zijn Woensdag in het Staatsblad verschenen. BATAVIA, 8 Sept. (Aneta) De Nieuwsgier van heden meldt uit Djokja te hebben vernqmen, dat men het er in republikeinse rege- ringskringen vrij algemeen over eens is, dat Sjarifoeddin zijn poli tieke toekomst voorgoed heeft ver gooid. Verscheidene nationalisten in de republiek aarzelen niet, op zijn politiek gedrag het woord immoreel toe te passen. In bepaalde republi keinse kringen heeft men de indruk, dat het Moh. Hatta overigens niet ongelegen zou komen, indien het rode front in de republiek tot di- recte actie zou overgaan, opdat Hatta zelf de gelegenheid zou krij gen, om eveneens krachtig in te grijpen, aldus het artikel in de Nieuwsgier, De nieuw benoemde Nederlandse Gezant en buitengewoon gevolmach- tigd Minister te Budapest, Z.Exc- H. A. Hooft, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan Zakasits, Presi dent der Hongaarse republiek, overhandigd. De Nederlandse Gezant verklaar de, dat het doe] van zijn arbeid in Hongarije in hoofdzaak zal zijn het verstevigen der bestaande vriend- schapsbanden tussen beide landen. De President wees in zijn ant- woord op de Nederlandse hulp aan Hongarije in de periode tussen de beide wereldoorlogen geboden, die de vriendschappelijke relaties tus sen de beide landen had verstevigd. Bij K. B. is benoemd tot Rldder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de schout-bij-nacht G. B. Salm. Is toegekend de bronzen leeuw aan de kapitein-luitenant ter zee L. H Quant. 'is toegekend het bronzen kruis aan de hoofdofficier-vlieger der 2de klas E. L. A. H. Rombeek, de adju- dant-onderofficier-vlieger G. H. Bakker en de sergeant-telegrafist K Luyendijk. Is benoemd tot ridder in de orde van oranje-nassau, met de zwaar- den, de luitenant ter zee der le klas E. J. Metz. Is het bronzen kruis posthuum toegekend aan wi.ilen de lste stuur- man B. C. Graswinckel, wijlen de 3de stuurman J. C van der Peijl en wijlen de 4de stuurman A. van der Poel. vi n wmMi 's-GRAVENHAGE 8 Sept. Voor het tijdvak van 12—25 September 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor Brood 207-1, 207-2 Brood 800 gram brood. 208 Brood 400 gram brood. Alle Bonkaarten 209 Algemeen 120 gram spijsolie. 210 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 211 Algemeen 1 ei. 212 Algemeen 200 gram rijst. 213 Algemeen 400 gram brood. Bonkaarten KA, KB, KC 810 215 Algemeen 250 gram botier of margarine of 200 gram vet. 216 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 217 Algemeen 50 gram thee. 218 Algemeen 125 gram koffie. 219 Algemeen 250 gram waspoeder. 220 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. B 229 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. Bonkaarten KD, KE 810 221 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 222 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 223 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. 224 Algemeen 500 gram waspoeder. E 235 500 gram bloem of zelfrij- zend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuit. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voortaan eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst gepubliceerd zal worden. Het sy- steem van wekelijkse lijsten, dat in de vacantiemaanden reeds onder- broken werd, zal nu dus definitief verlaten worden. Een en ander houdt ook in, dat de broodbonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk worden aangewezen. De bonnen voor tabak zullen voorlopig nog'op de oude wijze wor den bekend gemaakt, dus telkens op de Donderdag, volgende op het verschijnen van de bonnenlijst. Hedenavond omstreeks 20.30 uur zal H.M. Koningin Juliana met Haar gezin de hoofdstad verlaten en zich naar het paleis Soestdijk begeven. H.M. vertrekt per auto en zal de volgende route gebruiken: Dam, Rokin, Muntplein, Reguliersbreestr., Rembrandtplein, Utrechtse straat, Frederiksplein, Sarphatistraat, Alexanderplein, Mauritskade, Lin- I neausstraat, Middenweg, Diemen, Rijksstraatweg. 1 r, VRIJDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Reveille, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Gramofoonmuziek, 9.15 Ziekenbezoek, 9.30 Gramofoonmu ziek, 11.00 Sopraan, 11.30 Gramo foonmuziek, 12.00 Pianoduo, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 „Vrij en Blij"; 13.45 i Gramofoonmuziek, 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 14.40 Kamer- muziek, 15.10 Sangh en Spel, 16.00 Voordracht, 16 20 Gramofoonmuziek, 16 30 Viool, 17.00 Omroeporkest, 17.45 Sextet. 18.15 Lezing, 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Gramofoonmuziek, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.15 Symphoniecon- cert, 21.15 Lezing, 21.35 Gramofoon muziek. 22 00 Kamermuziek, 22.30 Negro Spirituals, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8 50 Voor de vrouw, 9.00 Gramofoon muziek, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Russisch volksliederen en duetten, 11.05 Voordracht, 11.20 Gramofqpnmuziek, 12.00 Orgel. 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport. 12.45 Piano, 13.00 Nieuws, 13.20 Musette-orkest. 13.50 Gramp- foonmuziek, 14.00 Kookkunst, 14.20 Kwintet, 15.00 Voordracht, 15.20 Gramofoonmuziek, 16.00 Kamermu ziek, 17 00 ..Filmland", 17.20 Wii en de muziek. 18.00 Nieuws, 18.15 Feli- citaties, 18.45 Orgelspel, 19.00 Le zing, 20.00 Nieuws, 20.05 Gamelan- muziek, 21,00 Men vraagt.en wij draaien,21.30 De Ducdalf, 21.50 Pianomuziek van Chopin. 22.00 Bui- tenlands weekoverzicht. 22.15 Gra mofoonmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmuziek Omtrent de geheimzinnige moord te Boxmeer, waarvan wij gisteren melding maakten, vernemen wij na- der, dat de vermoedelijke dader H. bij de Limburg-Duitse grens werd aangehouden. Hij had een koffer bij zich waarin zich vrouwenkleding bevond en andere voorwerpen, die verdenking wekten. H. is toen ge- grepen en in verzekerde bewaring gesteld. De vermoedelijke drder heeft na de oorlog in Duitsland ge- woond, omdat hij hier te lande werd gezocht als politiek delinquent Naar de verdachte heeft medege- deeld zou een uit Nijmegen afkom stig persoon een schot gelost heb ben, waarmee de te Essen woon- achtige vrouw in de nek is getrof fen. Tot dusver heeft men echter geen enkele aanwijzing waar deze persoon zich bevindt. Aangenomen wordt dat hij zich in Duitsland be vindt. Verscheidene smokkelaars, in het bezit van geslepen en ongeslepan diamanten ter waarde van verschei dene milliarden lires, cocaine en waardevolle stoffen, naar 't schijnt afkomstig van in Nederland ge- pleegde diefstallen, zijn te Napels gearresteerd. De aandacht van de politie werd getrokken doordat een groot aantal personen een zeker huis in de om- geving van Napels in en uit gingen. Bij een onderzoek bleek er een groot aantal internationale smok kelaars aanwezig te zijn, waarvan de nationaliteit nog niet met zeker- heid is vastgesteld. De Tentoonstelling „Groningen 1948" stond vandaag in het teken van de Benelux-gedachte. Vele be- langstellenden woonden heden- middag de rede bij van de secre- taris-generaal van de Benelux mr. dr. J. E. M. H. Jaspar, die in het paviljoen op het tentoonstelling- terrein werd gehouden. De heer Jaspar werd ingeleid door Prof. Dr. G. van der Leeuw, voorzitter van de commissie van de Benelux te Groningen. De heer Jas par betoogde dat wij samen met nuchterheid, critiek en gezonde idealen moeten bouwen aan de ver- wezenlijking van de Benelux ge- dachte Wij moeten, aldus spreker, een open oog hebben voor de ver- schillen die nu eenmaal bestaan. Spreker gaf vervolgens een over- zicht van de stand van zaken van de Benelux. Volgens spreker zal de unificatie van de accijnzen groten deels op 1 Januari 1949 zijn beslag hebben terwijl de plannen voor de unificatie voor het recht binnenkort aan de Minister van Justitie worden voorgelegd. Wat betreft de financiele politiek zeide spreker, dat de be- trokken commissie binnenkort met resultaten voor de dag zal komen. Mr. Rom. Colthof, secretaris van het economisch studiecomitg, belichtte tot slot het standpunt van het he- drijfsleven en zeide, dat het rende- ment van de indu'strie in het kader. van de Benelux tweemaal zo hoog ligt, als de industriele nationale in- dustrie Het Nationaal Archief van de Verenigde Staten te Washington heeft het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina herdacht met een speciale tentoonstelling, gewijd aan documen- ten betreffende de betrekkingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten. De Nederlandse ambassadeur, dr. E. N. van Klef- fens (links) bekijkt samen met de staatsarchivaris dr. Wayne C. Grover het document van het eerste verdrag, dat op 8 October 1782 in Den Haag werd ondertekend. QE MENS is pas groot, als hij zijn knie weet te buigen en bidt. Als hij zijn eigen kleinheid bewust wordt en zich in alles nolkomen ajhankelijk voelt van God, zijn Heer, Meester, zijn Vader. 's Morgens bij het op- staan, 's avonds bij het slapen gaan knielen wij een ogenblik neer. Dat behoeft niet lang te duren. Als het maar eerlijk en oprecht is. Echt gemeend en van binnen uit. Als die gesteldheid er is, neemt ook ons uiterlijk gedrag een stijlvolle houding aan. Knielen is knielen, niet hangen, niet hurken. Knieen op de grond, niet bang voor zere knieen. En een kniebuiging in de kerk, voor het Allerheiligste, ook die is flink en royaal. Niet zo maar een flauwe, vage bewe. ging, maar wat het zijn moet. Sierlijk, stijlvol, schoon. MARCUS Onder zeer grote belangstelling is op de Algemene Begraafplaats te Blaricum het stoffelijk overschot van de heer W. Kamerling, die Za terdag j.l. als ruiter in het ere" escorte door een beroerte werd ge troffen, ter aarde besteld. Op de begraafplaats waren aan wezig de burgemeester en oud-bur- gemeester van Blaricum, de bestu- ren van de Gooise jachtvereniging, de Blaricumse paardensport vere niging, de directie van de Vlasver- eniging en zeer vele zakenrelaties. Namens vrienden voerde dr. Val- ken het woord, kol_ Hetstra als col lega uit het gijzelaarskamp te Mi chel Gestel, Jhr. Six namens de Gooise jachtvereniging. Deze laatste heeft enige dagen geleden namens Z.K.H. Prins Bernhard de familie gecondoleerd. Dr_ J. H. Kremer sprak tenslotte namens het vierde gelid van het ere-escorte, waarvan de overledene deel uitmaakte. 24. Zijn houding was onge- dwongen, terwijl er iets zelfbewusts van hem uitgmg, ongetwijfeld was hij sterk. Ole schatte hem op een goeie dertig, terwijl Wilier in wer- kelijkheid reeds veertig was. Hij leek echter nog heel jong. Hij keek Ole aan, knikte even en keerde zich tot Jorgen. „Je weet, dat ik verboden heb, vreemden in de stallen toe te la- ten," zei hij kwaad. Meteen daarop wendde hij zich echter tot Ole. „Ja, neemt U me niet kwalijk, ik wil niet onbeleefd zijn, maar de stoe- terij moet niet voor iedereen toe- gankelijk zijn. Misschien wilt U me wel zeggen, wie U bent?" Willers stem klonk beslist, maar beleefd. Hij sprak Deens met een licht ac cent. „Mijn naam is Offer", antwoord de Ole, Wilier strak aanziend. „Bent U soms paardenkoopman?" vroeg Wilier, een paar stappen dichterbij komend. „Nee, ik ben geen paardenkoop man, maar ik heb het recht hier in de stal te zijn." „Ik begrijp U niet. Wat bedoelt U? Hebt U het recht, U in mijn stoeterij op te houden?" Willers stem en houding werden afwijzen- der. „Ik meende, dat de stoeterij het eigendom was van de heer Munk", antwoordde Ole bedaard. „Maar nu is die van mij. Ik ver- onderstel, dat ik U geen uitleg be- hoef te geven. Als U me wenst te spreken, ben ik tot Uw dienst, maar maakt U het kort, ik heb het druk." „Ik zal het heel kort maken. Ik heb een paar uur geleden Enekaer en ook de stoeterij gekocht. Alle stukken liggen getekend bij notaris Frandsen, de koop is gesloten", zei Ole met nadruk, maar uiterst be daard. Met verwondering nam hij de verandering op Willers gezicht waar; diens blik werd dreigend, het bloed steeg hem naar de sla pen, er kwam iets heftigs en ruws over hem. Blijkbaar was hij een driftig en hartstochtelijk man. Hij kwam vlak voor Ole staan, de hand om de korte, dikke rijzweep ge- klemd, die ver uit de schacht van zijn rijlaars te voorschijn stak. „Me dunkt dat U de grap wel wat al te ver drijft. Ik ken U niet en ik verzoek U onmiddellijk te verdwijnen." Wilier maakteeen beweging, die niets aan duid'elijk- heid te wensen overliet. „Het spreekt vanzelf, dat ik me niet uit mijn eigen stal laat weg- jagen", antwoordde Ole. Hij sprak met een rustige zekerheid, welke indruk maakte op Wilier, maar die tevens zijn woede nog feller prik- kelde. „Ik geloof geen woord van wat U zegt, en in ieder geval gaat U er uit. Verdwijn. anders zal ik U er uit smijten." Wilier stond op 't punt, zijn laatste restje zelfbeheer- sing te verliezen. Zijn gezicht was vertrokken, de aderen op zijn voor- hoofd waren dik gezwollen. Toen Ole bleef staan, hief hij de hand op, alsof hij hem een slag wilde geven. Ole zag hem vast in de ogen, hij was niet bang, maar hij overwoog wat te doen. Wilier was groter en sterker dan hij, en dat hij vechten kon,. was duidelijk. Ole was goed getraind door het werk op het land en de arbeid in de magazijnen van zijn vader, hij was lenig en vlug, maar sedert zijn jongensjaren had hij niet gevochten. En nu zou hij moeten vechten met een man, die door het dolle heen was. Het was een hinderlijke gedachte, dat hij zich van het landgoed zou moeten laten verjagen, dat hij zo juist ge kocht had. Een slecht voorteken en een schande, die hij niet licht te boven zou komen. „Schaam je," riep hij luid, een stap opzij doerfd. „Denk je dat ik hier sta te liegen. Ieder woord, dat ik gezegd heb, is waar. Vraag het Jorgen maar, dan zul je het ho- ren." Jorgen had zich op de achter- grond gehouden, maar nu kwam hij tussen Ole en Wilier 'staan. „Het is zoals meneer Offer zegt. ik ben zelf mee geweest naar de stad en ik weet er alles van." ..Houd je bek!" brulde Wilier buiten zich zelf van woede, en drong opnieuw op Ole toe; maar Jorgen bleef tussen hen staan. Even aarzelde Wilier, onbewege- lijk, het hoofd naar voren, van Ole naar Jorgen kijkend. ,.Kom toch tot jezelf, man" zei Ole. ..Neern de telefoon, dan weet je direct hoe de zaken staan. Nota ris Frandsen is thuis, dat weet ik." ..Als het waar is, is het een sme- rige streek. En dan heb ik afge- daan op Enekaer. Ik vertrek meteen." „Lees dit", zei Ole, een papier uit zijn zak halend. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3