dewereld Vo or Alkmaar van vandaag Russische plannenom de macht in Berlijn in handte nemen Overleg India-Haiderabad door wapenen onderbroken Nooit meer oorlog in Europe Sovjet-rechtbank veroordeelt vijf Berlijners ALS DAG „X" NADERT De Vrijheidsfakkel M ISStill Opnieuw bemiddeling van Veiligheidsraad ingeroepen W'ij willen pal staan voor vrijheid en gerechtigheid Wij erkennen geen enkele overeenkomst Aftreden van dr. van Mook? De Europese Unie Radiotoespraak prins Bernhard Geen rechtvaardigheiddoch wraak Adellijke loopbaan beeindigd Belgen protesteren Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpcl. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1-30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fafn.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG BUREAUX: ONTHULLINGEN VAN AMERIKAANS-DUITS BLAD VAN PORTSMOUTH UIT VERTROKKEN Voorbereidingen voor de grote reis. De bemanning van het slag- schip ..Vanguard" ziet met spanning uit naar de reis, die het Engelse koningspaar volgend jaar naar Australie zal maken. Het oorlogsschip, dat thans in de haven van Weymouth ligt, maakt nog een trip naar Gibraltar en Malta om vandaar terug te keren naar Devonport, waar de grote reis begint. Het aek krijgt een goede beurt. Nederlandse trawler in nocd MONTGOMERY VERKLAART: n BESTANDSLIJNEN BESTAAN VOOR ONS NIET Montagewoningen belangrijke conferentie TE BRUSSEL Brand te Batavia Ter gelegenheid van het feit, dat de Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indie (Ni- win) twee jaar geleden in het leven werd geroepen, zal Z.K.H. prins Bernhard in zijn functie van voorzitter der Niwin mor- genavond een radiotoespraak tot het Nederlandse volk hou den. Deze toespraak wordt uit- gezonden om 20.05 uur over de zenders Hilversum I en Hil- versum II. Oud-Hongaarse zaak gelastigde te Den Haag weigert verdere dienst Met de „Scaldis" gaat de Zwitserse professor Piccard Antwerpen ver laten om te trachten met de beroemde „Batysca- phe" de Atlantische Oceaan op een diepte van 4.000 meter te on derzoeken. Deze „Ba- tyscaphe" is een grote metalen bol, voorzien van glazen kijkgaten. De bol is bevestigd aan een metalen vloeistofre servoir, dat na leegpom- pendenodige stijgkracht moet leveren om de op- pervlakte weer te berei- ken nadat de metalen ballast, die magnetisch aan de bol vast zit, is losgelaten. Het toestel, waarmee prof. Piccard met zijn onafscheidelijke assisjent Max Cosijns zal afdalen. De Franse schatkist is leeg In aansluiting op ons bericht van de baronnesse, die in Te- gelen goede sier maakte, kun nen wij berichten, dat deze da me gisterenavond te Alkmaar is aangehouden. In de namid- dag vervoegde zich bij een win- kelier in de Langestraat te Alk maar een dame, die kousen kocht en daarbij eenzelfde ver- haal ophing als wij gisteren publiceerden. De winkelier, die geen argwaan had, ging naar boven, waar zijn vrouw juist ons blad voor zich had. Onmid- dellijk begreep hij de toedracht van het geval en stelde de po litie van een en ander in ken- nis. Na korte tijd gelukte het de ..baronesse" aan te houden, die bleek te zijn een zekere mej. Th., die voor haar adellijke loopbaan het beroep van dienstbode te Winterswijk had uitgeoefend. Vanmorgen is zij op transport naar Tegelen ge steld. TE VEEL NEDERLANDSE SIGAREN INGEVOERD De Bahrein-eilanden, 80.000 pond en afgekapte honden! Cevolgen van rode landbouwpolitiek Europa ontvangf nieuwe toewijzingen Bokking veroorzaakte vergiftiging Nieuuu Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE ALGEMENE TOESTAND in de wereld laat zich schetsen door verschillende uitlatingen van hoge persoonlijkheden. Zo zei, gelijk men gisteren heeft gelezen, ae Paus, dat de toestand in de wereld zeker zo ernstig is als die in de tijd van de ondergang van het Ro- meinse Rijk. President Truman wees in een rede voor het Ameri- kaanse wetenschappelijke genoot- schap op de noodzaak voor Ameri- ka, om onverminderde aandacht te Het t.e Berlin onder Amerikaanse licentie verschijnende liberate Iliad „Montags-Echo" verklaart onthullingen te kunnen brengen over nieuwe plannen van Berlijn- ■rminueruc - se communisten in samenwerking Wiiden aan de verdediging van de met de Sowjet-russische bezetang, Verenigde Staten in een periode, die ten doel zouden hebben te ge- waarin verdediging ongelofelijk veel moeilijker is geworden. Wij behoeven niet op blijvende vrede te hopen, als wij niet sterk blijven. bat is de gedachte van het oude „als ge de vrede wilt, bereidt u ten strijd". In die geest sprak ook Montgomery bij het ontsteken van van de Vrijheidsfakkel te Ports mouth, Eisenhower in een verkla- ring te New York, en de Ameri kaanse minister van Marine te Philadelphia! BERLIJN. De aangevraagde conferentie op het Kremlin, tussen de Grote Vier, heeft gisteren nog niet plaats gehad. Wellicht zal het vandaag gebeuren. Allerlei dingen helpen er niet toe mee, om de sfeer voor goede onderhandelingen ge- schikt te maken. Er schijnt nu wel overeenstemming te bestaan over de gedragslijn tussen Amerika, Efl- geland en Frankrijk. Ook zou men het er over eens zijn, „wat gebeu ren moet, als er in Moskou geen overeenstemming wordt bereikt". Uit de verschillende feiten, o.a. uit besprekingen van hoge militaire leiders in Washington en uit het feit, dat andere hoge militaire lei ders minder belangrijke bezoeken en besprekingen hebben afgezegd, leidt men in Washington af, dat de Berlijnse crisis bepaalde militaire aspecten heeft! TS JECHOSLO W AKIJE. Een minister heeft verklaard ,dat niet het aantal atoombommen, maar het aantal soldaten, dat een land bezit, de doorslag geeft. President Gott- wald is op vacantie naar de Krim. De minister van Justitie, in Praag, heeft weer eens een en an- der in het midden gebracht over reactionaire aanslagen en over be- dreigingen van de volksdemocratie e.d. Opnieuw richtte hij een „waar- schuwing" tegen de Kerk, die, zich z.i. van af de kansel met politiek bemoeid. Bekende geluiden, die niet veel goeds voorspellen. DUITSLAND. Hardnekkige ge- ruchten lopen in Thuringen, dat de geallieerden West-Berlijn zouden willen ruilen tegen Thuringen! Amerika zou dit rayon dan weer terug krijgen, waartegen de geal lieerden West-Berlijn zouden ont- ruimen. De Sovjets zitten de wes- telijke mogendheden nu weer dwars met allerlei luchtballons in de luchtcorridor, z.g. voor observatie en de Amerikaanse manoeuvres in Duitsland zijn hervat, met mede- werking van de Britse troepen. BALKAN. De Commissie van de Verenigde Naties, die onderzoe- ken zou, hoe met name Albanie, Bulgarije en Joego-Slavie, zich hou- den ten opzichte van Griekenland, heeft nu openlijk uitgesproken, dat deze landen steun verlenenaan de Griekse rebellen. De toestand vormt een onoverkomelijke hinderpaal voor het vestigen van goede betrek- kingen tussen de vier landen! De drie genoemde nabuurlanden wor- den ervan beschuldigd, zich niet gehouden te hebben aan het bevel van de Assemblee, om niets te on- dernemen, dat de rebellen in Grie kenland tot steun zou kunnen zijn. Ook zijn er Griekse grensschendin- gen geweest. doch bewezen is, dat dit geschiedde tegen de uitdrukke- lijke orders van het Griekse opper- bevel. Nu eens afwachten, wat de V.N. verder zal doen! legener tijd het bcstuur over de voormalige rijkshoofdstad geheel over te nemen. Het blad zegt, dat verleden week te Berlijn vertrouwelijke besprekin gen hebben plaats gehad tussen de leiders van de S.E.D. en haar ne- venorganisaties. Tijdens deze be sprekingen zouden richtlijnen voor de politieke tactiek in de naaste toe- komst zijn vastgelegd en zou zijn besloten, in de komende weken te Berlijn iedere gelegenheid waar te nemen om stakingen en demonstra- ties te houden en botsingen te pro- voceren. De Berlijnse communisten zouden er volgens de Montags-Echo op spe'culeren,' dat de blokkade in de winter aanzienlijk scherper vor- men zal aannemen. die het verkeer in nog grotere mate zullen stagne- ren dat de levensmiddelen- en brandstoffenvoorziening critiek zul len worden, dat h6e langer hoe meer fabrieken zullen moeten sluiten, en het aantal werklozen zal toenemen De algehele zorg en verwarring zullen een situatie scheppen, wel- ke de S.E.D. de aanleiding zal geven als beschermster van de orde op te treden. De dag waarop dit zal geschieden, de dag ,,X Zal volgens het Maandagochtend- blad kort op de 7e November, de datum der Amerikaanse presidents- verkiezingen, volgen. In dit verband deelt het liberaal orgaan mede, dat de zuivering van de politie in de Oostelijke zone en in de Oostelijke sector en de aan- vulling van de politietroepen met communistische activisten arbei- dersploegen en uit Rusland terug- kerende leden van het Paulusle- ger", worden yoortgezet. Het aantal in Sowjet-russische dienst staande officieren der vroegere Duitse wehr- macht schat de „Montags-Echo op ongeveer 25.000. onder wie 80 gene- raals en 18 admiraais. Voorts weet het blad te berichten, dat veldmaarschalk Paulus tegen- woordig lezingen houdt over de mo- derne krijgstactiek aan de militaire academie te Moskou, dat generaal Von Richthofen, de ex-commandant van het Spaanse legioen „Condor", aan het hoofd staat van een mili taire luchtvaartachool op de Krim en dat admiraal Saalwachter op- dracht heeft de duikboothaven Riga uit te breiden en te moderniseren. Het blad verwacht, dat het z.g. Pau- lusleger in de naaste toekomst in Oost-Duitsland vooral rondom Ber lijn zal worden gelegerd, om op de dag „X" politieactie te bedrijven. DE VRIJHEIDSFAKKEL, ter her- innering aan het binnentrekken van de Britse troepen in Nederland, is uit Portsmouth met een motor- boot van de marine naar Bayeux vervoerd. Dit is het eerste gedeelte van de reis naar Eindhoven en Am sterdam. De burgemeester van Eind hoven en drie ambtenaren uit zijn gemeente waren naar Portsmouth gevlogen, om veldmaarschalk Lord Montgomery, chef van de Britse imperiale generale staf, de fakkel te zien aansteken, naast t D-day - monument, dat hij in Juni had ont- huld. Burgemeester Kolfschoten sprak een korte rede uit en legde een krans op het gedenkteken. Een groot aantal vacantiegangers keek toe, toen de fakkel werd ontstoken en door serg.-maj. D. Morris, die krijsgevangene was gemaakt te Arn- hem, langs een erewacht naar de South Paradepier werd gedragen. In antwoord op noodsignalen, af- komstig van de kleine Nederlandse trawler „Roger" is Maandagavond een reddingsboot van Lowestoft vertrokkeh, die het vissersvaartuig binnengaats sleepte. De ..Roger" was overvallen door ruw weer en op weg naar de Engelse kust begaf de machine het, drie mijl voor Lowe stoft. U OP EEN MASSA-BIJEENKOMST van de republikeinse communis tische partij (Partai Komunis Indo nesia), gehouden op 8 September te Madioen, heeft Moeso in een rede betoogd, dat de leiding der repu- bliek in handen moet komen van de progressieve krachten, zoals de PK1 die o.a. oplevert. Hij zeide: in deze revolutie zijn de Nederlanders onze vijanden en als er onder ons volk personen zijn, die tegenwerken. zul- len zij op een lijn worden gesteld met de Nederlanders. Moeso betoog- de verder, dat de arbeiders na af- loop van hun werk moeten oefenen in de guerillavoering. Wij erkennen geen enkele over eenkomst, status-quolijnen bestaan voor ons niet meer. Onze strategic is er in de eerste plaats op gericht, zoveel mogelijk Nederlanders te doden en hun wapenen buit te maken, Moeso betoogde verder, dat voor de Mohammedanen thans het ogen- blik is gekomen voor „de heilige oorlog". I ORD MONTGOMERY heeft L. Maandag te Portsmouth de bevrijdingsfakkel ontstoken. Ter gelegenheid hiervan verklaarde de veldmaarschalk, chef van de ge nerale staf van het Britse imPe' rium, dat het dragen van de fakkel van Portsmouth naar Eindhoven een symbool was voor de eenheid tussen Belgie, Engeland, Frank- ryk en Nederland. Op haar weg door deze gebieden zou de fakkel de bewoners herin- neren aan de donkere bezettings- iaren en de gehate vijand. Doch ze zouden ook dankbaar terugdenken nan de komst, van de bevrijdende legers. „Het dragen der fakkel is echter meer dan dit, het is een symbolische daad, die het gevoel van saamhorigheid en wederzijds begrip tussen de vier landen leven- dig zal houden", aldus de maar- schalk. Ik zal nooit het welkom verge- ten, dat onze legers bij het oprukken na de zware strijd in Normandie te beurt viel. De wilde tonelen van vreugde en geestdrift bij het bin- nenrukken van Belgie en later Ne derland. zullen voor de rest van mijn leven in mijn hermnering blij- V Montgomery zeide een goede re- den te hebben om zich Eindhoven te herinneren. Hij had zijn hoofd- kwartier aldaar gevestigd en de Engelse koning had hieraan een be- zoek gebracht. Na de gevechten was er een grote en blijvende vnend- schap tussen de Britse soldaten en achtte zich gelukkig deze herm nering te vernieuwen. „In de dagen, dat de oorlog ten einde liep, konden wij niet bevroeden. dat wij Ivier jaar na de gevechten in een sfeer van internationale onzekerheid en wan- trouwen zouden leven. Laat dit voor ons alien een bittere teleurstelling en een zaak van diepe bezorgdheid zijn". „Laat ons in deze onzekere wereld stand houden voor vrijheid en ge rechtigheid. Nooit wensen wij te zien, dat Europa weer braaW komt te liggen door de vernielingen van een oorlog. Wij moeten een zijn en sterk en besloten tegen agressie te strijden, in welke gedaante deze ook moge verschijnen. Door eenheid en kracht hebben wij in het verleden de vijand van ons afgeschud en zo zal het ook in de toekomst zijn in- dien wij elkaar standvastig bijstaan. Op deze wijze zullen wij vrijheids- lievende landen een bolwerk vor- men tegen agressie. Op deze wijze zullen wij het voor ons en onze kinderen mogelijk maken ons te verheugen in de jaren van vrede en groei&nde welvaart, die voor ons liggen", zo besloot Lord Montgo mery. Tot 1 September 1948 zijn 1003 montagewoningen gereer! gekomen. Op die datum waren er 3464 in aan- bouw en voorts nog 1429 gegund. Van de ongeveer 30 door de stichting „Ratiobouw" goedgekeurde systemen werden er 22 bij deze montagebouw toegepast. Het groot- Twee toonaangevende dagbladen in Batavia hebben critiek geleverd op de berichten, volgens welke de Nederlandse regering dr. van Mook misschien zou verzoeken af te tre den. De „Nieuwsgier" schnjft, dat het wegzenden van dr. van Mook thans zou betekenen het wegwerpen van de kans misschien de laatste dat hij zou^lagen in Indonesie. Het „Nieuwsblad" meent, dat het verwijderen van cle gezagvoerder in dit uiterst critieke stadium van de reis „niet meer dan partijpolitiek zou £etekenen. In het begin van 1949 zal te Brus- sel een Europese economische con ferentie worden gehouden om de mogelijke voordelen van een Euro pese Unie te bespreken. De conferentie te Brussel zal.wor den bijgewoond door industrielen, leden van vakverenigingen en eco- nomen. Het plan voor een sluitend Europees economisch systeem zal n alomvattend pfogramma mhouden van de belangrijkste mdustrien van Europa vervoer, steenkool, ljzer en staal, en de ejectrische mdustrien. In het bijzonder zullen zij Euro pese landbouwkundige problemen onderzoeken, in verband met de im port van voedsel uit landen over zee en Oost-Europa. Sinds Maandagmorgen hebben de troepen van India de grenzen van de staat Haiderabad over- schreden en marcheren Sij in groot tempo naar strategische punten. Dit geschiedde, nadat de staat een voorstel van India van de hand gewezen had, om in de nabijheid van de hoofdstad troepen te lege- ren. Dagen tevoren waren buiten- landers reeds in allerijl geevacu- eerd terwijl voorts een grote stroom Mohamedaanse vluchtelin- gen het land verliet en nog tracht te wyken voor de binnenrukkende legers, die Haiderabad van drie zijden omsingelen en aanvallen. India had tevens verzocht maat- regelen te treffen tegen de miiitante Mohammedanen, die voortdurend uitvallen deden naar grondgebied behorende aan deze staat, doch ook hierop was Haiderabad niet mge- gaan. Tengevolge van de bezettmg van deze laatste overgebleven vorsten- staat van het voormalig Brits-Indie zal de spanning tussen India en Pa kistan toenemen. Na de onafhanke- lijkheidsverklaring van vorig jaar sloten zich de ruim 600 vorstendom- metjes bij de Hindoestaat aan, doch Haiderabad koos de zijde van Pa- kistan. Volgens de door radio-Pakistan verspreide berichten stuiten de troepen van India op aanzienlijke tegenstand en zijn op de meeste plaatsen reeds tot staan gebracht. Inmiddels heeft de aangevallen staat Dinsdagmiddag is brand uitgebro- ken op het terrein van de afdeling materieel van het departement van binnenlandse zaken te Batavia. Op dit terrein waren kortgeleden twee loodsen geplaatst, waarin materieel van de algemene politie was opge- slagen. Het vuur greep snel om zich heen en al was de brandweer in record- tijd ter plaatse, er kon niet worden voorkomen, dat de loodsen met in- boedel volkomen uitbrandden. De schade bedraagt ruw geschat drie ton. Door het snelle ingrijpen der brandweer, die met twee motorspui- ten verscheen, slaagde men er in ieder geval in te voorkomen, dat het vuur naar de nabijgelegen goe- dangs oversloeg. De dakrand van een dezer goedangs had reeds vlam gevat. De oorzaak van de brand, die uiteraard grote belangstelling trok, staat nog niet met zekerheid vast. Mogelijk is er een vonk overge- sprongen van een wals, welke zich vlak bij een der loodsen bevond en die nog rookte. zich in een spoed-telegram tot de Verenigde Naties gewend, om dit geschil voor te leggen en onmiddel- lijk een vergadering bijeen te roe- pen, die uitspraak zal doen. Te vo- ren was reeds een telegram ontvan- gen, waarbij werd gezegd, dat India op het punt stond Haiderabad bin- nen te trekken. Ook het politiek bestuur van de Arabische liga heeft besloten een bemiddelingspoging te doen in zake het geschil. Wanneer deze bemiddeling resultaat oplever- de, zou de Liga het feeginsel voor- staan, de zaak aan de Veiligheiijf- raad voor te leggen. de bevolking ontstaan. De Britse ste aantal der gereedgekomen wo- soldaten werden gastvrij in de hui- ningen komt voor rekenmg van de zen ontvangen en hij, Montgomery, 1 Oostenrijkse womngen. DIVERSEN. Noorwegen heeft een Deens voorstel om een gemeen- schappelijk Scandinavisch parlement in te stellen, goedgekeurd. Er zijn j weer berichten over activiteit van j de communistische troepen in China contra de regeringsstellingen; de aanvallen zijn vooral gericht tegen de spoorlijn Peking-Moekden, die op twee plaatsen voor de regerings- troepen afgesneden is. Een Ame- rikaans hoogleraar heeft gewaar- schuwd, dat de V.S. over honderd jaar een gemakkelijke prooi zouden zijn voor de rest van de wereld, als de Amerikanen niet bijtijds hun leventje van luxe e.d. prijs geven, de daling van het geboortecijfer vooral werd onrustbarend genoemd. (Van een speciale correspondent) Naar wh vernemen is de Hongaar- se zaagelastigde,- de heer R. (PoUak) Polonyi, die onlangs_ verY,an§®?-T1f door een gezant, de heer G. Boloni. niet meer op zijn post teruggekeerd De h^er Polonyi is tijdens de bezel tins gedeporteerd geweest. In 1J32 werd hij aan het Hongaars gezant- schap te Den Haag verbonden a s pers-attache, verrichte ook lltera'r werk en is met een Nederlendse ge- huwd. Kort na de bevrijdmg keerde •hii naar Nederland terug als gevol- machtigde van de Hongaarse rege- tine: later, toen de diplomatieke be- trekkingen tussen Nederland en Hongarije weer aangeknoopt waren, werd hij tijdelijk zaakgelastigde De heer Polonyi heeft zich met kunnen verenigen met het commu nistische regiem en heeft daarom de dienst van zijn commumstisch gedi- rigeerd vaderland verlaten. Na een geheim proces heeft een Sowjet-rechtbank vijf Beriyners veroordeeld tot 25 jaar arbeids- kamp, de zwaarste straf, die, na de af'schaffing van de doodstraf door de Sowjet-rechtspraak wer den opgelegd. Het Sowjet-nieuws- bureau wist nog te vermelden, dat alle vijf beklaagden hebben be- kend en om verzachting van hun vonnis vroegen, omdat zij waren misleid door de provocatieve, fas- cistische en oorlogophitsende re- devoeringen van enige (West) Duitse politieke leiders. De Berlijnse gemcenteraad heeft nog gepoogd een raad van verdedi- gers voor de vijf beklaagden te laten optreden, doch de Sowjet-aanklager heeft dit onmogelijk gemaakt. Een vertegenwoordiger van de burge meester en een advocaat. meldden zich bij het gerechtsgebouw, doch werden niet binnengelaten en moes- De Franse regering is al in finan- ciele moeilijkheden. Frankryk heeft ni in de eerste acht maanden van het lopende belastingjaar vrijwel de gehele schatkist uitgeput. Volgens de financiele pers beschikt de staat slechts over 30 a 40 milliard frs. in contanten, terwijl de staatsuitgaven bijna 100 milliard frs. per maand belopen. Voor het einde van het jaar zal over minstens 200 milliard frs. de beschikking moeten worden verkregen. Bijna de helft van dit bedrag zal ongetwijfeld door middel van belastingverhogingen worden verkregen. ten een schriftelijk verzoek rndie- nen Later heeft de aanklager be- volen, dat hun de toegana tot de rechtzaal moest worden ontzegd. De voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad luchtte zijn veront- waardiging in de woorden, dat dit vonnis niet was gedicteerd door rechtvaardigheid, maar door wraak- zucht en dat een weg gevonden moest worden, om deze vijf mannen te redden. IN WARSCHAU vormen zich rijen voor de levensmiddelenwinkels en Zondag werden de magazijnen be- stormd door de huismoeders, nadat de rantsoenen voor vet, vlees, boter en eieren weer verminderd waren. De voedselvoorziening loopt in Polen spaak tengevolge van de land- #ouwpolitiek van de communistische regering. Sinds Juli is de collecti- vering van boerenbedrijven afge- kondigd en dit veroorzaakt moei lijkheden. Het deelnemen aan dit cooperatieve werken heet vrijwil- lig, maar onder de Poolse boeren heerst een paniekstemming. Abbas Eskandari, Perzisch afge- vaardigde en secretaris van de com missie, door de Majlis (parlement) benoemd om een onderzoek in te stellen naar de status van de Bah rein-eilanden (een groep eilanden, waar olie gewonnen wordt), heeft bekend gemaakt, dat hij een belo- ning uitlooft van 80.000 pond ster ling voor eenieder, die er in zou slagen de eilanden kan Perzie terug te geven en de problemen op te lossen in verband met de Anglo- Iranian Oliemaatschappij. Eskandari spoorde de eilandbe- woners aan de handen van de bui- tenlanders af te kappen, die hen in slavernij houden en de Perzische vlag over geheel de Bahrein-eilan den te laten waaien met hulp van de leider van de ondergrondse partij. De E C.A. heeft Maandag de grootste lijst van toewijzingen gepu- bliceerd. die tot dusver voorkwam. Opmerkelijk was de goedkeuring van de eerste aankoop in het kader van het plan-Marshall in Argenti- nie. n 1. voor een bedrag van 356.086 dollar aan huiden vor de Duitse dubbelzone. Aan Nederland werd een bedrag toegewezen van 2.261.107 dollar voor de aankoop van timmerhout en hout zagerijproducten, vaten en ruwe suiker alsmed.e oceaanvrachten. Het totaal van de Maandag goed gekeurde aankopen was 47.687.179 dollar waardoor het totaal tot dus ver aan Marshall-hulp uitgegeven bedrag is gestegen tot 1.495.261.557 dollar. De Belgisch-Luxemburgse Federa- tie van tabakverwerkende industne- en heeft aan de leden der regering een schrijven gezonden waarin ge- protesteerd wordt tegen de gevoer- de handelspolitiek. Met name wordt er wat de sigarenindustne betreft, op gewezen dat Nederland voor de oorldg ongeveer 200.000 sigaren per maand naar Belgie uitvoerde. Hoe- wel tussen de vertegenwoordigers van de Nederlandse en Belgische ta- baksnijverheid werd overeengeko- men dit aantal op te voeren tot 500.000 en deze overeenkomst ter kennis werd gebracht van de auto- riteiten, die een handelsaccoord voorbereidden, werd, aldus het pro test-schrijven, in de Nederlands- Belgische handelsovereenkomst een hoeveelheid van 48 millioen Neder landse sigaren opgenomen Wat de kerftabak betreft, is de toestand voor Belgie al even on- gunstig. Volgens de BelpschLuxem- burgse federatie zou Nederland 30 keer zoveel kerftabak naar Belgie uitvoeren als voor de oorlog, het- geen het dubbele is van hetgeen in het handelsverdrag is Nadat nog gewezen is op de Nedei- landse prijzenpolitiek, die het ae BelgischeP sigarenindustrie onmoge- lijk maakt te concurreren, dringt de federatie er bij de regering op aan. aan deze toestand een einde te ma ken. Dit is reeds het tweede protest in enige maanden tijd, waarin ge wezen wordt op deze toestand. Het afgelopen week-einde werd te Meppel een 20-tal personen ziek na het gebruik van gebakken bok king De vergiftigingsverschijnselen vertonen geen overeenkomst met paratyphus. terwijl ook de toestand van de patienten niet ernstig is. Dc politie nam de nog voorradige vis in beslag, waarna deze naar de inspec- tie voor de volksgezondheid te Utrecht werd opgestuurd voor na- der onderzoek. De oorzaak van de vergiftiging is nog niet bekend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1