NIET EEN, MAAR TWEE WERELDEN t w Luisterrijk besluit van de feestviering der Katholieke Actie in Rome HAAGSE BRIEVEN Marshall schiep nieuwe politiek Nachtwake herschept St. Pietersplein in 'n hchtzee PARIJS IN HET NAJAAR DERCD~PAARDEN Te Berlijn wordt de toekomst van Europa beslist De officiele statiefoto van H.M. Koningin Juliana Sober maar smaakvol Dinsdag 14 September 1948 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD EEN STANDBEEUD VAN MGR. POELS Landarbeiders willen reen wifrtebrood Belgische gesneuvelden herdacht De vrijheidsfakkel - FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Van onze parlementaire redacteur) DE TRIBUNE op het Binnenhof wordt afgebroken en de laatste toeristen komen er dit jaar dus nog vroeg genbeg. 't Uitzicht is nu weer vrij en de rust is binnen de oude muren teruggekeerd. Ook de Volksvertegenwoo'rdiging komt voor „Prinsjesdag" niet meer in openbare vergadering bijeen, maar deze rust is slechts schijn. Woensdag zijn de Tweede Kamer- leden al weer in hun afdelingen on- dergedoken om de behandeling van niet minder dan vier en dertig wets- ontwerpen voor te bereiden. Als de bel straks luidt voor de nieuwe parlementaire ronde, komt er dus heel wat werk aan de winkel. De openbare behandeling van de „Oorlogsschade", de „Pubilekrechte- lijke bedrijfsorganisatie", de „On- dernemingsraden" etc. zal veel tijd vragen. Het zelfde geldt voor de wetsontwerpen, die de hervorming van het Koninkrijk nader zullen moeten uitwerken. Voeg hierbij de vele weken vergende begroting, het hopenlijk eveneens vele, dat de nieuwe regering nog in petto zal blijken te hebben en men vraagt zich nu reeds af hoe dit alles in de komende zittingsperiode zal kunnen worden afgedaan. De volksvertegenwoordigers bij voorbaat kracht en wijze zelfbeper- king toewensend, is het nuttig ons er onderwijl eens op te bezinnen, dat de zo juist aanvaarde Grond- wetswijziging, voor wat de hervor ming van het Koninkrijk betreft, ook de durende en bezielende mede- werking van het volk behoeft. Dit besef werd vooral bij ons levendig, toen wij tijdens de behan deling van bedoeld ontwerp in de Senaat, de vertegenwoordigers van Oost eii West tegenover ons op de gereserveerde tribune zagen zitten. De mannen van de Oost zijn bruin en behoren tot een ander ras. Tot nu toe stonden hun volkeren onder ons bestuur. Zij zaten daar dan ook nog wat ver en ge'isoleerd. In het- geen beneden besproken werd hoor- den zij vooral het grote uur van de vrijheid slaan. Ook wij willen de wijzers geenszins meer terug zetten, maar wij blijven toch ook wensen, dat tevens een nieuw -tijdperk van samenwerking zal zijn ingeluid. Samenwerking, maar hoe? Achter de regeringstafel mag een jonge, energieke bewindsman staan, die het bekoorlijke plan van een nieu we staatsrechtelijke constructie ont- vouwt, waarin blank en bruin ge- lijkberechtigd zullen samenwerken, het zal moeilijk werkelijkheid kun nen worden wanneer wij ons niet alien opmaken om met hem in deze richting te denken en te geloven. Dat is een grote en een grootse opgave. Ons volk, dat in het ver- leden 'vaak grote mogelijkheden heeft verspeeld, omdat het te klein dacht, moet dit wel beseffen. Bij alle problemen van de dag heeft zich voor iedereen een nieuwe taak ge- voegd: Te leren leven in die ge- durfde constructie, waar de vorige week de eerste steen voor werd ge- legd. Onze volksgemeenschap zal zich nu ook in wezen met de mil- lioenen van Oost en West moeten verruimen. Tot dan toe zijn onze gedachten altijd uitgegaan naar „de volkeren overzee". Nu moeten wij onszelf leren deze volkeren nader te treden als medeburgers in de Unie. Hadden wij dit eerder leren doen, verzuchten wij op dit ogenblik, maar liet is hopenlijk nog niet te laat. Deze nieuwe geest moet merk- baar worden irr de verhouding hier te lande tussen Nederlanders en medeburgers uit Oost en West. Zij moet de soldaat bezielen, 't Marva- meisje en al degenen, die naar ginds trekken, niet meer met de bedoe- ling om er zuchtend hun pensioen te halen, doch met de wil om er met en tussen hun medeburgers te leven en te werken, zoals de besten vroeger trouwens ook reeds deden. Wij gaan in Indonesie weer iets groots doen, heeft de jonge minister van „Overzeese Gebiedsdelen" ge- zegd, maar ditmaal sainen. Het ware te wensen, dat mr." Sassen een ge- legenheid vond om deze gedachte, speciaal voor onze jonge mensen nog eens nader uiteen te zetten en ook blijvend te propageren. Wij menen dat de overheid in deze ook buiten de Kamer een taak heeft. Maar om tot onszelf terug te ke- ren, wij denken verder vooral aan gezin en school. De opgroeiende generatie zal men zeker niet meer met koloniale gedachten mogen be- smetten, haar moeten de nieuwe verhoudingen nu van meet af aan worden bijgebracht. Denkt men ook bij „Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen" hier wel voldoende aan? De grote vraag waar het bij de nieuwe constructie om gaat is of het inderdaad mogelijk zal blijken om in de Unie de scheidslijn blank en bruin uit te wissen. Neen, zeggen de tegenstanders. Zouden zij gelijk krijgen, dan is een scheiding dus op de duur onvermijdelijk of blijft hoogstens gezamenlijke behartiging van bepaalde belangen door twee staten over. Wil men de Uniege- dachte echter een diepere zin geven, dan moet men geloven dat het inderdaad mogelijk zal blijken om deze tegenstelling te overbruggen. Ook in deze is dan echter nodig, dat met de meeste spoed begonnen wordt om in de nieuwe verhoudin gen te leren denken en werken. Be- lijders van dezelfde godsdienst hier en ginds moeten elkaar nader ko men en hetzelfde geldt voor cultu- rele, sociale, politieke, jeugd- en vrouwenverenigingen. Er moeten onzerzijds uit al deze geledingen delegaties naar Oost en West en wij moeten soortgelijke delegaties hier ontvangen. Wij moeten over en weer banden leggen en elkanders werk leren kennen en waarderen. Op onze vergaderingen moeten Indonesiers, Curagaoenaars en Surinamers spre- keri. ook geen grote bijeenkomsten meer zonder vertegenwoordigers van Oost en West. Wij moeten leren werkelijk samen te leven en samen te streven. Wanneer wij zo zelf de Uniegeest niet kunnen kweken, dan zullen de Uniebouwers ongetwijfeld tevergeefs werken. Wij ontveinzen ons niet, dat met dit alles grote bedragen gemoeid zullen zijn, maar waar eigen middelen onvoldoende blijken zou de overheid kunnen helpen. (Van een bijzondere medewerker). TOEN DE CANADESE ministerpresident Mackenzie King na 25 jaar de verantwoordelijkheid der regering te hebben gedra- gen heenging, werd Louis Saint-Laurent zijn opvolger. Met grote duidelijkheid heeft deze in een redevoeringenreeks tussen 5 Maart en 29 'April van dit jaar zijn politiek ontvouwdL „De wereld is geworden tot twee werelden herhaalde hij telkens weer, en niet zonder bitterheid. „Wij moeten de onze handhaven en stellen tegenover de communistische; derhalve tegenover de totalitaire en reactionaire maatschappij der communisten een vrije maatschappij vormerj, welvarend en volgens vooruitstre- vende ideeen". Het is op dit door Louis Saint- Laurent geconstateerde, hoewel be- treurde, feit, dat ook Washington zijn buitenlandse politiek heeft ge- '~>°Roosevelt's bevredigingspolitiek, die van het „apeasement", was reeds onder Marshall's voorganger een mislukking gebleken. Sterker, zij werd als uiterst gevaarlijk onder - kend: Stalin, het communisme, zou nimmer te verzadigen blijken en de ene concessie zou automatisch de andere oproepen. Wat Byrnes als secretaris van, staat reeds had moeten vaststellen, werd de grondslag van Marshall's politiek tegenover d§ chantagepoli- tiek van Molotof.* Marshall begon met een reorganisatie van zijn de- partement. De algemene directie- ven, die gevolgd moesten worden, werden door een ..planning staff onder Kennan en Chip Bohlen op- gesteld; een derde, Norman Armour, moest zorgen dat zij gecoordineerd werden gevolgd. Marshall's nieuwe politiek Hoe zag het plan er uit? Voorlopig moest het feit van Rus- land's macht, buiten de grenzen ge- treden door Molotof's eeuwige „neen's" en zijn reeks staatsgrepen in de nabuurstaten, worden geaccep- teerd. Elke uitbreiding buiten het „ijzeren gordijn" echter moest met kracht worden bestreden. Vandaar, dat vanaf Marshall's op- treden een actieve buitenlandse po litiek werd gesteld tegenover de Eussische: in Iran, in Turkije, in Griekenland, in Triest, enin Berlijn. Altijd bereid blijvend tot onder- handelen, steeds de deur open hou- dend voor besprekingen, moest men uitgaan van de stelling, dat de mooie woorden van Rusland over vrede en erkenning der nationali- teiten niets meer waard gebleken waren dan de talloze beloften van Hitler, voor wie de apeasementpoli- tiek van voor de oorlog epkel een reden was geweest om zover te gaan, dat de strijd onvermijdelijk werd. Juist omwille van de vrede moesten kracht en daadvaardigheid de buitenlandse politiek der U.S.A. kenmerken. Deze ..policy of containment" ech ter was in haar aard slechts defen- sief. Er moest meer gebeuren. Dat meerdere is er ook gekomen; Mar shall liet zijn staf het groots-opge- zette hulpverleningsplan ontwerpen, waardoor de economische herleving van West-Europa een feit kon wor den: het beste wapen tegen de com munistische bedreiging en het beste middel om een economische zuig- kracht op de duur althans uit te oefenen op de landen achter het „ijzeren gordijn". zou de rechtstreekse terugslag van het Marshall-plan ondervinden. Geen Amerikaanse politiek kan bedreven worden zonder haar steun te vinden in de Amerikaanse pu- blieke opinie. Welnu, geen beter middel om de noodzakelijkheid de zer politiek te tonen dan de UNO te steunen in haar pogingen om-de vrede te bewaren, c.q. te herstellen. Daardoor zou aan het Amerikaanse volk vanaf een wereldforum tel kens opnieuw kunnen blijken, dat imperialisme en oorlogszucht aan de nationale buitenlandse politiek vreemd en aan de Russiscb-commu' nistische eigen waren. Veto-recht wordt niet gebruikt. Molotow heeft -dit alles terdege begrepen. Daarom verbood hij de Russische satellieten-staten aan het Marshall-plan mee te werken, ja moest Tsjecho-Slowakije, dat bij monde van Jan Masaryk reeds zijn instemming had betuigd. zelfs het boetekleed aantrekken. Na een con- ferentie te Moskou moest het land van Masaryk en Bepesj zijn betui- giiig van instemming herroepen. Het moest steviger in de Russische greep worden gebracht; daarom werd Molotows onderminister. Zo- rin, in Februari 1948 naar Praag gestuurd teneinde ook daar een staatsgreep te bewerken. Het zal nu duidelijk zijn, waarom de U.S.A. noch Engeland ooit van hun vetorecht in de Veiligheidsraad gebruik maakten en Frankrijlc het slechts eenmaal (te onzen gunste!) heeft gedaan. De Sovjet-Unie heeft dit recht al meer dan 25 maal ge- hanteerd! Dit. en het eeuwig „neen" van Molotow, gevoegd bij de ontdek- king van communistische activitei- ten in Noord- en Zuid-Amerika zelf, Amerika moet offers brengen. Hiermede werd diep ingegrepen in het Amerikaanse leven. Belang- rijke offers zouden aan het volk der U.S.A. worden gevraagd. Een nadelige terugslag op het wel- vaartspeil in eigen land en een ver- traging van de nationale wederop- bouw zouden het onvermijdelijk ge- volg zijn. De prijzen zouden nog sterker omhoog gaan lopen en het bouwprogramma, waarvoor juist de oorlogsveteranen zo gevoelig zijn, Op de Zondag gehouden bonds- dag van „Credo Pugno" te Kerk- rade, waar eveneens de; Bisschop van Roermond. mgr. dr. J. H. G. Lemmens aanwezig was, heeft de vergadering op" voorstel van de secretaris Pater J. Jacobs MSG be- sloten, er zorg voor te dragen, dat te Heerlen een standbeeld van mgr. Poels zal worden opgericht. De burgemeester van Gunsven. het hart van de mijnstreek, zegde on- middellijk steun toe aan de gem. Heerlen tot oprichting ervan. Te vens werd op deze bondsdag een openluchtmeeting gehouden. die geheel gewijd was aan de herden- king van mgr. Poels waar o.m. mgr. Lemmens het woord voerde De Bond van Land- en Zuivel- arbeiders heeft zich in brieven ge- richt tot de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en tot de landarbeidersbonden N.C.L.B., St. Deus Dedit en A.N.L.B. In deze brieven worden bezwaren geuit tegen de verhoging van de prijs van het wittebrood, waardoor de arbeidersklasse het zwaarst zou worden getroffen. De bond stelt de genoemde land arbeidersbonden voor om gezamen- lijk tegen deze prijsverhoging te protesteren. Zondag hebben 145 Belgen te willemstad bij een tweetal massa- graven hun landgenoten herdacht, die in 1940 op het Hollands Diep naDij Willemstad het leven lieten toen het schip, waarmee zij als krijgsgevangenen door de Duitse weermacnt werden vervoerd, op 'n mijn Hep. Honderden Belgen lieten bij deze ramp het leven. De meesten werden in Willemstad aan de aarde toevertrouw'd. Na afloop begaven alien zich naar de aanlegsteiger aan het Hollands Diep, waar een tweetal kransen in het water werd geworpen, om hen te eren, die destijds door de rivier niet zijn teruggegeven. hebben de waarborgen geschapen, dat inderdaad Marshalls politiek het volk der U.S.A. achter zich heeft. En dat zal zb blijven! Want mocht straks Marshall vervangen worden door de republikein Foster Dulles of Arthur Vandenberg, dan zal in de buitenlandse politiek in dit op- zicht geen verandering optreden. De U S A 6ok als volk. is ongetwijfeld bereid ook de hardste consequenties van deze politiek te aanvaarden. Toekomst wordt beslist te Berlijn. En Europa? Ons werelddeel verkeert in de ongelukkige omstandigheid. dat het geen enkele grote mogendheid op zijn vasteland bezit. sterk genoeg om Rusland het hoofd te bieden. Slechts Frankrijk zou dit kunnen zijn. maar Frankrijk biedt in poli tiek opzicht een beeld van ontstel- lende verwarring. Nog heeft Frankrijk zijn kans niet verloren. Het behoeft slechts zijn betekenis te begrijpen om weer naast. en zo nodig tegenover Rus land de grote mogendheid van Europa te worden. Ook voor de kleine landen. die steeds de dupe ziin geweest van het feit. dat slechts een grote mogendheid Europa be- heerste. is het een belang dat Frankrijk zich herstelt en dat dit herstel niet te lang uitblijft. Hierin vindt Frankrijk het com munisme tegenover zich. De com munisten zullen in Frankrijk en el ders hun uiterste best doen om het herstel te bemoeilijken. zo mogelijk te belctten. Hun doel is. de Mars hall-politick te doen mislukken. En dan denken zij allereerst aan Duitsland. Het is een oude droom van Duitsers en Russen om tesamen Europa te beheersen. En daarna? Bismarck was er zeker van, dat aan het eind een Duitse alleenheerschap- pij zou staan. Stalin weet dat de kansen op een uitsluitend Russische macht op het Europese continent thans groter ziin dan ooit. Tn Ber lijn wordt de toekomst beslist: de strijd daar is de beste toetssteen voor de mogelijkheid van succes der Marshall-politiek. Daarom wordt hij ook zo verbeten gevoerd. Gisteravond is burgemeester Kolf- schoten van Eindhoven vergezeld van zijn wethouders in een speciaal legervliegtuig uit Portsmouth te ruggekeerd, waar zij de ceremonie van het ontsteken der bevrijdings- fakkel door veldmaarschalk Mont gomery hebben bijgewoond. De bur gemeester verklaarde dat Montgo mery hem de verzekering had ge- geven. dat hij volgend jaar per- soonlijk naar Eindhoven zal komen om in deze stad de bevrijdingsfak- kel in ontvangst te nemen. De bur gemeester heeft aan Montgomery een tweetal geschenken gegeven. het ene was een zilveren sigaren- doos, op hef deksel waarvan het wapen van Portsmouth met links dat van Eindhoven staat gegraveerd met het opschrift: „In everlasting remembrance", Waarcfnder een hand met een brandende fakkel en de datum 13 September 1948. Het twee de geschenk was de bronzen plaqu- ette in edelhouten standaard met het portret van H.M. Koningin Ju liana. Xx': - t (Speciale K.N.P.-berichtgeving) Rome, 12 September Met een zelfs voor Rome uitzonderlijke luister heeft de Eeuwige Stad het tachtigjarig bestaan van de Katholieke Actie voor de mannelijke jeugd gevierd. De afgelopen dagen stonden geheel in het teken van de Katholieke Actie. Werd het vorige weekeinde het 20-jarig bestaan der Kath. Actie voor jonge vrouwen besloten met de grote Pausrede op het St. Pietersplein, Zaterdag en Zon dag gaven indrukwekkende hoogtepunten van de feestviering der Katholieke Actie voor jonge mannen. Zaterdagctvond om 21 uur trokken uit verschillende punten van Rome niet tienduizenden maar honderdduizenden jonge mannen der Katholieke Actie met brandende fakkels naar het St. Pietersplein, voor de viering van La Notte Sata, de H. Nacht, de nachtwake der jonge mannen, gevolgd door de pontificale H. Mis te middernacht. Om 22 uur ontstoken 320 speciale i zende Via della Conciliazipne tot I arbeiders met fakkels de feestver- lichting van de Sint Pieter geheel de voorgevel van de Sint Pieter en de geweldige colonnaden van het St Pietersplein waren met branden- j de lampen verlicht, terwijl de mach- tige koepel der basiliek door sterke schijnwerpers werd beschenen. Daarbij gevoegd de honderdduizen den fakkels, die df? deelnemers meedroegen werd niet alleen het St. Pietersplein. maar ook de aangren- ver aan de Tiber herschapen in een golvende zee van licht en geluid, waar met de lichtgloed het enthou- siasme hoog oplaaide, gevolgd door ogenblikken van indrukwekkende stilte, zoals op het verheven mo ment der Gonsecratie. Men schat het aantal aanwezigen op ver over de half millioen. Onder hen bevonden zich behalve de tal- rijke kerkelijke hoogwaardigheids- bekleders ook, vele leden der rege ring o.w. ministerppesident De Gas- peri en minister Gonella, en talrijke senatoren en afgevaardigden. Twee' en vijftig delegaties uit het buiten- land o.a. ook uit Nederland. namen aan de nachtwake deel. De nacht wake begon met het gezamenlijk zingen der Paushymne, waarna Prof. Luigi Gedda, president der Katho lieke Actie voor de mannen en vroeger president der Katholieke Actie voor de' mannelijke jeugd, de deelnemers toesprak. „Indien de vele standbeelden om ons heen zouden kunnen spreken", aldus Prof. Ged da, „dan zouden zij ons toeroepcri: Deze jonge mannen zijn cys dier- baarste en kostbaarste bezit. In de tachtig jaren dat de Katholieke Ac- tie voor de jeugd bestaat, heeft Ita- lie thans weer 't karakter gekregen van een christelijk land Prof. Carlo Caretto, voorzitter der K.A. voor de. 'mannelijke jeugd, bracht dank aan God, die ons dit wonderbare uur liet beleven. Aan alle jonge mannen gaf hij dit als dagorder mede: ,,Optimisme ,,Een verschrikkelijk erfdeel is ons nage- laten maar dank zij dit optimisme zal ook ons een leven van rust en vrede en van constante arbeid wor den geschonken". Aan de regering vroeg Prof. Ca retto zorg te dragen voor arbeid, brood en huisvesting en eiste hij de doorvoering van een waarlijk voor- uitstrevende sociale politiek. Van de priesters eiste hij een uitzonder- lijk voorbeeld van heiligheid. Zich opnieuw richtende tot de jonge mannen zeide hij: „Gezamenlijk zul len wij arbeiden voor de vrede. On ze jeugdinternationale omvat alle volkeren'en verenigt hen in liefde, gepaard met een onwankelbare trouw van Hem, die wij tot de dood liefhebben, Pius de Twaalfde". Te middernacht werd de pontifi cale H. Mis opgedragen. De fakkels, die inmiddels gedoofd waren, wer den bij het gezamenlijk gezongen Credo opnieuw ontstoken. Tijdens deze H. Mis naderden de honderd duizenden jonge mannen alien ter H. Tafel. Zondagmiddag om 16 uur begon de grandioze tocht der honderddui zenden met vaandels en vlaggen van het Altaar des Vaderlands op de Piazza Venezia door de straten van Rome naar het St Pietersplein voor de grote Paushulde. Komende van de Bronzen Deur, werd de H Vader rondgedragen over het St Pietensplein. naar alle zijden Zijn Zegen schenkende te midden van een orkaan van toejuichingen en een enthousiasme, waaraan geen einde scheen te komen en dat zicn voortplantte door de menigte. dia opeen gepakt stond. tot aan de Tiber en de Engelenburcht toe. De geest- drift en de ontroering, die het ver- schijnen van de witte bijna door- schijnende ascetische figuur van de plaatsbekleder van Qhristus op de mensenmassa maakte, is niet te be- schrijven. Van de troon, opgerichf op de trappen van de Basiliek, hield de Pads zijn toespraak. die via de luidsprekers doordrong tot alle om- liggende -straten en pleinen, en waarvan de hoofdzaken al vermeld werden. De herfst heeft zijn intrede nog niet gedaan, maar Parijs, de resi- dentie-stad van alle mode-koningen, beleeft al geruime tijd de ene na- jaarsshow op de andere. Deze twee eenvoudige modellen, een mantel en een jurk, deden ook onlangs de ron de op een show, en wel in«het mode- huis van Alex Maguy. De wollen redingote links met de dubbele rij knopen heeft een aardig dessin van geel met zwarte blokjes. De garne ring bestaat uit zwart fluweel aan de manchetten, op de heupen, waar zakjes gesuggereerd wordep, en op de revers, die naar achteren door- lopen in een brede, wijde kraag. De rok is van achteren wat klokkend en wijder. Minder royaal is het herfstjurkje van rode wol, waarvan de taille met een gelakte leren ceintuur omsloten wordt. In het lijfje en de rok zijn slechts enkele plooitjes of plooien aangebracht. Dit uiterst sobere, maar toch smaakvolle toiletje wordt ge- completeerd met een kort, wollen kledingstuk in zwart en wit, voor de eerste koude in de najaarsdagen! 28. „God geve dat het niet al te zwaar zal zijn," zei Claus hartelijk. ,.En ook niet te zwaar voor hem," voegde ze er aan toe. „Dat zal het niet worden, daar zorg ik voor," verzekerde de dok- ter. Daarom blijf ik hier. Maar nu is het zover, zijn tijd is gekomen." Rustig keek dokter Sorensen van de een naar de ander. ,.Ik heb hem gedurende de laatste drie dagen in leven gehouden, meer kan ik niet doen Nu is zijn tijd gekomen. Hij is een sterke man, Munk, zijn woede jegen^Zita en Wilier is sterker ge weest dan de dood." „Misschien heeft zijn liefde voor Bente er wel het meest toe bijge- dragen," meende Claus ernstig. waarna ze alien een ,,Wel bekome het u" toewenste. .Dokter, we zullen net als an- de'rs ons kopje koffie drinken. en reken maar dat ik een fijn likeurtje heb." Met een uitnodigend kmkje wendde tante Stance zich tot de dokter, die direct de invitatis aah- narm Ze vroeg of Ole hem gezel- schap hield, maar Ole bedankte. Mogelijk was zijn „Dank u" wat heel kortaf het was hem wat al te luchthartig op deze ernstige dag._ Ole liep met Jorgen, die tijd ge noeg had, naar buiten. Jorgen zou met Dorte samen naar huis gaan en nog een kopje koffie in de keuken drinken. Weer bracht hij Ole naar de stoeterij; terwijl hij de dieren verder voerde, vertelde hij hem al les, wat er te vertellen viel. Hij was nu nog vrijmoediger tegenover Ole dan eerst en deze merkte dat hij een goed overzicht van de werk- zaamheden had. Onomwonden sprak hij over de transacties en gedragin- gen van Wilier en mevrouw Zita ge- 1 durende de paar laatste jaren, trans acties. die het daglicht niet konden velen. „Munk heeft de mensen altijd te veel vertrouwd, en mevrouw kon hem om haar pink winden. Mooi is ze, die duivelin, en lange tijd heeft ze hem om de tuin weten te leiden; Munk is wel een kleine der tig jaar.ouder dan zij, en dat deugt niet." „Hoe oud is Munk?" vroeg Ole. „Dat zal ik u zeggen, hij wordt dit najaar vier en zeventig," Ole keek verwonderd ondanks Munks grijze haren had hij hem dat toch niet gegeven. „Bente en ik en Jens Madsen en Claus en Tante ontdekten al spoe- dig hoe de zaken stonden, en Bente heeft waarachtig alles gedaan wat ze kon, om haar vader de ogen te openen; maar er hielp geen lieve moederen aan, pas toen ze al te bru- taal hun gang gingen, zag hij het eindelijk. Maar ik verzeker u dat hij toen ook kwaad was, en niet zo'n beetje, en mevrouw Zita moest er uit." Ole bracht het gesprek op de kan sen bij de wedrennen in de naaste toekomst. waarop Jorgen een be- denkelijk gezicht trok. Nu Junker, op wie al hun hoop was gevestigd. verknoeid was, stonden de zaken er niet best voor. „Munk is nooit een goed 'financier geweest, hij heeft heel wat geld over de balk gegooid, ook voordat mevrouw Zita kwam. Zo'n paardenfokkerij en ren- stal brengen grote kosten mee, en van 't jaar zal het moeilijk wezen Jorgen sprak verder over de kan sen, welke de paarden bij de aan: staande rennen maakten; maar hij verborg de bezwaren en de gewel dige uitgaven evenmin. ..Als Junker maar in topvorm geweest was," zei hij. „Die is ingeschreven voor d Derby en voor de grote Scandinavi sche wedrennen, maar dat wore niks." ,.Ik zou Junker graag eens willen zien," zei Ole, de aanhalige Mostei op de hals kloppend. Jorgen was d. rect bereid en terwijl ze het erf af- liepen, praatte hij onafgebroker. door. Hij vertelde hoe uitmuntend Bente de paarden getraind had, nie- mand kon met ze omgaan als zij. „Ze werkte van 's morgens vroeg tot's avonds laat en wist ze in vorm te brengen voor de wedstrijden. Ze bracht Junker op 1'22" het beste dat we hier ooit in ons land gezien hebben en ze was er van over- tuigd dat ze hem nog verder bren gen kon ook." Ole sprak ook over tante Stanct en wist niet wat hij te horen kreeg toen Jorgen over haar begon. „Ze is een type," verklaarde Jorgen, „de mensen denken dat ze niet helemaa! snik is, u begrijpt wel wat ik be- doel. Af en toe drinkt ze stevig, maar werken dat ze kan, wel voor twee tegelijk. Ze is sterker dan de meeste mannen. ze werkt altijd al leen en wil met rust gelaten wor den; maar zij is het, die grotendeels onze trainingsbanen aangelegd heefi Ja die zult u pas morgen kunnen zien. Ze heeft er vele duizenden kruiwagens steenslag en grind op- gebracht en is er nog steeds mee bezig. U moest haar zien als ze aah het werk is." Hij brak z'n woorden- vloed af en liep op een lange schuur toe. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3