N' Snufjes van de Jaarbeurs JULIANA VAN STOLBERG RADIO Eerbiedwaardigste relikwie der Christenheid" Zeventigste verjaardag gevierd Juliana is 'n uitstekende vriendin De Lijkwade van Turijn Hoe Beatrix geniet De stammoeder van het Huis van Oranje Grote buitenlandse deelname St. Gregoriusvereniging Kerkzanger vervult apostolische taak Zij vergeet geen verjaardag en geen verloving PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 14 September 1948 DE ZESTIENDE EEUW was een woelige tijd, die de hoogste eisen stelde aan de persoonlijkheid der mensen, die er in leefden, vooral aan hen aan wie de zorgen van een regering werden toevertrouwd. Zij heeft krachtige persoonlijkheden voort- gebracht, zelfbewuste mensen, die hun eigen lot kloekmoedig in handen namen, maar niet alien wisten zichzelf voldoende te beheersen en velen vielen ten offer aan hun hartstochten en hun "hoogmoed. Tussen hen leefde, als een voorbeeldige vrouw, Juliana van Stolberg, gravin van Nassau. Zij werd de 15e Fe- bruari van het jaar Onzes Heren 1506 als het vierde kind van Graaf Botho van Stolberg en Gravin Anna van Konigstein gebo- ren en zij werd Juliana genoemd naar de Heilige Juliana uit Nico- medie, die in de derde eeuw onder keizer Diocletianus voor het geloof de marteldood stierf. Kledingrhagazijn. uitgebrand PROGftAMMA Een oud dok opgeruimd PROGRAMMA VOOR DE TOEKOMST ONTVOUWD MEN maakt het tegenwoor dig niet vaak meer mee, dat een zanger op het oxaal binnenvalt met de vraag: „Zingen we nog?", en dat dan het antwoord is: „Neen, we doen niks als grego- riaans!" Het systeem van ere- lidmaatschap -voor-leden-van- zangkoren-boven-de-60-jaar vindt meer en meer toepas- sing, en zo is er nog meer: De St. Gregoriusvereniging in Nederland heeft gegeven de grote stoot aan tal van ver- „WIJ ZIJN GOED-AF MET ZO'N KONINGIN" AFSCHEIDVAN HET LOO Personeel brengt hulde aan Prinses Wilhelmina anderingen op onze kerkko- ren. De activiteit van deze, eigenlijk alleen in kringen van kerkmusici goed beken de organisatie, is verbazing- wekkend. Boekbespreking Tijdschriften Contactdagen over polifieke vraagstukken (Speciale correspondentie) HET IS THANS vijftig jaar gele- den, dat de wereldberoemde Lijkwade van Turijn door de ad- vocaat Secondo Pio voor het eerst werd gefotografeerd. Toen hij de opname ontwikkelde vertoonde zich op het negatief het positieve beeld van de Lijkwade, iets zo ongeloof- lijks en verhevens, dat hij de glas. plaat in zijn verwarring bijna liet vallen. De koning van Italie de Lijk wade is eigendom van het Huis van Savoye was er eerst op tegen, dat zij gefotografeerd zou worden, omdat hij van de foto's geen han- delsobject gemaakt wilde zien Pas op voorspraak van Prof. Nogieras, sen Turijns Saleziaan, gaf de vorst zijn toestemming. .Pio begon op 25 Mei 1898 met het fotograferen op glasplaten van 30 bij 40 cm. met een beliohtingstijd van 5 minuten. Omdat het electrisch licht flikker- de gelukten deze opnamen niet goed. Vijf dagen later gebruikte hij vier glasplaten van 40 bij 60 cm. Aangezien het glas voor de lijk wade te veel spiegelde werd het verwijderd en zo slaagden de twee laatste opnamen. De aandacht van de wereld werd op dit wonderbaarlijk aandoend verschijnsel gevestigd door de ,.Os- servatore Romano" van 14 Juli 1898 en door een Franse brochure van A Lotha. In 1931 werd de Lijkwade ten tweede male gefotografeerd door de specialist Giuseppe Enrie, die daarbij van de nieuwste vond- sten der fotografie gebruik maakte. Is dit inderdaad de lqkwade van Christus? De kwestie van de echtheid van de Turijnse Lijkwade scheen sinds ruim dertig jaar geschiedkundig en tekstcritisch niettemin in ontken- nende zin beantwoord te zij®. De nauwkeuriger opnamen van Enrie, alsmede het natuurwetenschapDeHjk onderzoek in zijn verschillende vormen hebben echter tot resulta- ten geleid. waar niemand, geheel afgezien van godsdienstige gronden, achteloos aan voorbij kan gaan. De werkzaamheden van de Turijns- Parijse onderzoekingscommissie on- der leiding van Prof. Vignon, de anatomische proeven van Dr Bar- bet (Parijs), nieuwe medische ge- zichtspunten, in het bijzonder over de doodsoorzaak van de Gekruisig- de verkregen door Prof. Hynek (Praag). alsmede de onderzoekingen van Prof Judica (Milaan) en Johan nes TaeDper S.J. (Freiburg), getui- gen ondubbelzinnig, dat het uitge- sloten is een door mensen beschil- derd doek te zien Het betreft hier de afdruk van een menselijk lichaam, welke van chemische oorsprong is. Deze che- mische inwerking opehet doek kan men echter nog niet geheel schei- kundig verklaren Daartoe zouden eerst opnamen met ultra-violette stralen en kwartslamo-belichting gemaakt moeten worden. Weliswaar kent. de christenheid verscheidene „Lijkwaden des He- ren'. doch twee daarvan uitgezon- derd (een te Cornelimiinster en een te Toledo), zijn zij absoluut als on- echt te beschouwen. Slechts de Lijkwade van Turijn duidt ondub belzinnig op echtheid. ofschoon er eerst in de 6de en 7de eeuw gewag van werd gemaakt. Precieze be- richten stammen uit de jaren 1204. 1353 en later. De Lijkwade werd „JA, DIE KLEINE BEATRIX, die vindt het wel leuk om prin- sesje te zijn en vooral tijdens de jeesten deze dagen kun je mer- ken, hoe prettig zij het vindt als de hele wereld haar en haar Vader en Moeder en zusjes toe- juicht. Ze is er helemaal in en geniet er echt van." Dit zijn woorden van iemand, die de kleine prinses heel goed kent en die ook weet, dat Ko- ningin Juliana over haar oudste dochter wel een zorg heejt, juist ,xom die pret, die zij heejt aan plechtige ontvangsten en als de hele wereld op zijn kop staat voor haar. De kleineprinses, die nu tien jaar is, en toch nog een echt kind is, zal, wanneer zij geen broertje meer krijgt, de tfoonop- volgster worden, zoals dat in de Crondwet wordt bepaald. Zij voert niet de titel van kroon- prinses, die in onze wet niet be. staat, jnaar heet ofjicieel „doch. ter der Koningin en vermoede- lijke erfgename van de Kroon". Dit brengt op de huidige leeftijd voor het prinsesje, ook nu haar Moeder Koningin is geworden, nog geen enkele consequentie mee. Eerst wanneer zij achttien jaar wordt, mits zij de positie van erfgename van de Kroon houdt, begint zij aan het staat- kundige leven deel te nemen. Zij is dan volwassen voor de Grond. wet en wordt ge'insfalleerd als lid van de Raad van State. Zij. zal dan een eigen paleis, een eigen hofhouding krijgen, in een woord, een eigen staat gaan voeren, en een eigen inkomen ontvangen uit de schatkist. Haar officiele namen luiden: Matrix Wilhelmina Armgard, Prinses der Nederlanden, Prin- es van Oranje Nassau, Prinses •an Lippe Biesterfeld. Zij is dus geen prinses van Oranje. Deze titel wordt alleen gevoerd door de gemalin van een eventuele Prins van Oranje, de titel van wat in niet-wet- telijke, maar niettemin in de volksmond gebruikelijke taal de kroonprins zou zijn. door de H. Carolus Boromaeus naar naar Turijn gebracht, waar zij sinds 1694 in de „Koninklijke Kapel" ver- eerd wordt. Alhoewel de geschiedenis van deze Lijkwade dus niet in haar ge- hele verloop te volgen is, is een bewijs voor haar echtheid gelegen in de aard van de wade zelf. On- danks bovenstaande gedeeltelijke uitkomsten van verscheiden onder zoekingen heeft de moctrne natuur. wetenschap uitgewezen, dat het hier een dode betreft. die 36 tot 38 uur in dit linnen was gewikkeld en daarin de afdruk van zijn lichaam en lijden heeft pchtergelaten; de betrokkene was gegeseld, had een doornenkroon gedragen, werd ge- kruisigd, met een lans doorstoken, vluchtig met aloe bestrooid en daarna in dit linnen gewikkeld. Maar nu gaat het om de vraag: wie was de dode? De geschiedenis bericht ons in de H. Schrift over een man, op wie dit alles slaat Jezus Christus. Of zou het hier 'n dubbelganger. of misschien een te- rechtgestelde oproerling betreffen? Deze veronderstelling is volledig uitgesloten, omdat bij de Lijkwade van Turijn eenvoudigweg alles duidt op wat de H. Schrift ons over de dood en het lijden van de Hei- land mededeelt. Voor alles be- schouwe men de majesteit van het Gelaat. Als iemand meent. dat dit te schoon is om waar te zijn, dan kan men zeggen: deze beeltenis is te schoon om door een mensenhand tot stand te zijn gekomen! Paus Pius XI gaf talrijke malen tot bij Zijn laatste audiente voor zijn overlijden, aan zijn prive- mening uitdrukking, door te zeg gen. dat wij bij de Lijkwade van Turijn met de eerbiedwaardigste relikwie der christenheid te maken hebben! Bevoegde autoriteiten zeggen, de morele zekerheid te hebben. dat wij hier de afbeelding van het Lichaam des Heren voor ons zien, ofschoon de Kerk niemand verplicht aan de echtheid van deze relikwie te ge- loven AUWELIJKS is de galm van de feestliederen verstild, of de zakenlieden Kebben hun stands p de 51ste jaarbeurs te Utrecht weer betrokken. En hoewel het de eerste dagen vrij stil was, momenteel vertoont de jaarbeurs het oude -vertrouwde beeld weer van vele kijkers, maar ook van vele kopers. Zoals ieder jaar is het grote handels-paleis- weer een stimulans voor het Nederlandse zakenleven, doch deze keer is er tevens een grote plaats ingeruimd voor buitenlandse inzendingen, speciaal voor Belgische, hetgeen uiteraard het handelsverkeer met het buitenland ten goede zal komen. Het leven in het slot Stolberg on der de vrome moeder, die tot haar dood in 1538 het oude geioof trouw bieef, was een prettig leven. Er kwamen nog meer kinderen, in het geheel twaaif, en grote gezinnen zijn doorgaans vrolijke gezinnen, men leert er het verschil in karak- ter zien en waarderen, er wordt doorgaans veel gebeden en veel ge- lachen. Het is geen wonder, dat Maaike, de Prinses van Oranje, de dochter van Willem de Zwijger, in een vah de aardigste en vertrouwelijkste brieven uit de zestiende eeuw, haar grootmoeder, de Juliana van Stol berg, over wie we thans schrijven, de „Vrouwe Moeder" noemt. In dat grote gezin van haar ouders te Stol berg leerde Juliana reeds wat het is een „vrome moeder" te zijn. Met haar veertiende jaar was z» reeds verloofd en haar bruidegom Graaf Philip II van Hanau-Miinzenburg telde nog slechts negentien jaar. Zij huwden en hun "huwelijksleven, waaruit vijf kinderen geboren wer den, was kort en gelukkig. Op d£ 28ste Maart 1529 stierf de jeugdige Graaf reeds terwijl zijn vrouw twee dagen later het leven schonk aan een dochter, die ook Juliana ge noemd werd, die haar het grootste gedeelte van haar leven trouw ter zijde gestaan heeft en die zij bij zonder liefhad. In 1531 huwde Juliana van Stol berg voor de tweede maal met Graaf Willem van Nassau Dillen- burg en zij trok naar Dillenburg, waar ze haar verdere leven sleet, waar ze haar zorgen besteedde aan het Hof en de overal beroemde hofschool, waar ze, in de wisselin- gen van een der meest woelige tij- den uit.de geschiedenis van Europa, een voorbeeld van standvastigheid was en van hoog vertrouwen in God. De hoge opvatting van het moe- derschap, deze standvastigheid, de trouw, waren haar kenmerkende eigenschappen, men kan het zien in de verschillende brieven die van haar bewaard zijn gebleven. Naar de zede destijds tekende zij door gaans met „uw getrouwe moeder ten alien tijd" of „mijn leven lang" of „tot aan mijnen dood", in deze handtekening leeft haar gehele ka- rakter, „Gij kent uwe oude Juliana", schrijft zij in een van haar latere brieven en degene, die de brief ont- ving, alien, die ooit langer met haar te doen hadden, kenden hun „oude Juliana". Zij veranderde niet, zij was als zij altijd geweest was. het hart vervuld van de liefde voor God en de liefde voor de naaste; haar grote gezin niet alleen, maar al die haar na waren, raad gevend en troostend in de tegenslagen des levens, die haar zelf allerminst be- spaard bleven. Zuj wist streng te zijn als het nodig was, bijvoorbeeld ten overstaan van haar ongelukkige schoondochter, de gemalin van de Prins, van Saksen, maar zij was altijd menselijk, hoe vaak blijkt dat uit haar brieven. In een van de meest ontroerende brieven, die ze schreef, toen ze in angst verkeerde over het lot van haar zoon, de vrolijke Lodewijk, die op de Mookerheide gevallen was, zegt ze aan de Prins: „Mijn Heer schrijft ons dat zon- der den wille Gods niets geschieden kan, dat wij dus met geduld moeten dragen wat de Heer ons toezendt. Dat alles weet ik, en dat wij schul- dig zijn dat te doen; maar menschen blijven menschen1 en kunnen zulks zonder Zijn genade niet volbren- gen". „Menschen blijven menschen en hoe nobel menselijk was ze. Her- haaldelijk geeft ze blijk van een fijne geest, zij kan lichtelijk spotten met de zwakheid van degene tot wie ze zich richt, maar nooit zal haar een kwetsend woord ontvallen. En hoe leefde ze mee met de stri.jd van de Prins in de Nederlanden, hoe juichte ze bij iedere victorie en zondagmorgen woedde te Stads- Kanaal een telle brand, tengevoige waarvan het grote kledingsmagazijn annex wonmginrichting van de fa. Gebr. Zwgrtsenberg totaal werd verwoest en een aangrenzend woon- huis, bewoond door een der firman- ten, ernstige schade opliep. Het vuur, dat in de grote voorra- den textielgoederen, meubelen en tapijten een gretig voedsel vond, ,had zich spoedig over het gehele perceel verspreid, zodat men er niet in slaagde de brand meester te wor den. De aangerichte schade is door het verloren gaan van o.m. kost- oare bontwerken en Perzische ta- pijten. zeer aanzienlijk en wordt vooriopig op tenminste 500.000 guL den geraamd. bracht ze God dank daarvoor, hoe was ze begaan met het leed van de velen, als het lot ongunstig bleek, zij, de moeder van helden, de moe der van Adolf, die viel, zo jorjg reeds, bij Heiligerlee, de moeder van Lodewijk en van de zwaar be- proefde Willm de Zwijger. Zij was als degenen van wie Hen- riette Roland Hoist dichtte. Vanuit het kleine Dillenburg had ze deel aan de geweldige worsteling om de vrijheid. Want er is altijd iets, waarvoor wij vreezen vyij zijn als vrouwen van vissers op zee, die dag aan dag water en winden lezen: hun heel bezit deint op de golven mee. Ons hart is ingescheept op 't wereld-woelen, haar stormen en haar stilten doen ons aan haar branding breekt op ons en wij gevoelen haar rillingen door onze diepte gaan. Zij, de stammoeder van de Oran- jes heeft door haar voorbeeld. haar raad en medeleven Oranje klaar gemaakt voor de overwinning. Zij stierf zacht en kalm in de morgen -van de 18de Juni 1580. ,.Ik heb de goede strijd gestreden. Ik heb de loop geeindigd. Ik heb het geloof behouden". Met deze. hare woorden besloot H. M. de Koningin Wilhel mina in het Stadion te Amsterdam Dinsdag haar afscheidsrede. terwijl ze deze grote vorstin. de stammoe der van het Huis van Oranje. om haar geloof. haar taaie volharding, haar grote offervaardigheid. haar wijsheid en haar moederlijk hart aan haar naamgenote .onze nieuwe koningin, ten voorbeeld stelde. „Deze tiid". zei Hare Majesteit. ..vraagt sterk'e mensen". Juliana van Stolberg toonde in haar lange en zwaarbenroefde leven, een van de- zen te zijn. Zakeiyk en kunstzinnig. Ruim 2200 deelnemers hebben dit jaar weer stands betrokken in de grote Jaarbeurshallen en op het ter- rein aan de Croeselaan. Helaas moesten enkele honderden aanvra- gen worden afgewezen omdat de ruimte al weer te klein is gebleken. Op het Vredenburg tfeffen we aller- eerst de groep electrotechnische ar- tikelen aan. Ook nu weer vele nieuwtjes, voornamelijk natuurlijk van Philips, die in deze branche on- gtewijfeld de' toon aangeeft. Een verrassing was de kleine „Philet- tina", een lief radio'tje, tegen een populaire prijs straks te brengen, n.l. f lOij.en aanmerkelijk beter dan de vooroorlogse van f 80.—, voor deze dure tijd dus wel iets bijzonders. Ook de beroemde „Phi- lishave" zagen wij er in een nieuwe uitvo^ring van wit philite en met het s'cheerhoofd aan de zijkant. Het apparaat ligt aanmerkelijk beter in de hand dan het vorige type. Zakelijk bezien laiedt deze beurs veel interessants, maar ook degene, die in de handel niet thuis is en op dit terrein een vreemdeling in Je rusalem, zal met plezier de prach- tige stands bewonderen van die fir- ma's die zake'lijkheid aan het kunst- zinnige weten te paren. Zo trof ons b.v. de stand van de Lee'rdam glas- fabrieken met o.a. prachtige glas- spiegels, het unieke werk van de Maastrichtse Kristal-Unie met haar luxueuse en haar eenvoudige, maar zeer smaakvol glaswerk, het Goudse a^rdewerk van Goedewaagen, die meer maakt dan pijpen alleen, zie maar eens naar die mooie lampen, met kap en al worden ze geleverd. Een schat van tinnen gebruiksvoor- werpen, waarop onze voorouders jaloers zouden zijn, iets van de me- taalfabrieken uit Tiel, sieraarde- werk van de Mosa-fabrieken uit Maastricht, smaakvolle serviezen van de ..Zenith" uit Gouda, het is er te kust en te keur. Groot en klein spoor Een bijzonder aantrekkelijke stand was er van de Ned. Spoorwegen, die altijd en overal tegenwoordig als de kippen er bij zijn. Het publiek wordt er beziggehouden door een prijsvraag waarbij men gratis re- tours kan winnen. We hebben ook een kwartier met onze neus boven plattegronden gelegen en hebben ons briefje, onder het motto: „God zegen de greep", uiteindelijk maar in de bus gedaan. Voor de ouders is er de verras sing, dat geldt meer voor de vaders, van het echte ouderwetse spoortje weer, u weet wel, dat degelijke type met locomotief en wissels, seinpalen en bruggen. Haal er uw hart maar aan op! Schoentjes als een droom Binnen- en buitenlandse schoen- fabrikanten hebben getracht, de droom van vele dames te verwe- zenlijken, en het gekke is, het is hun nog gelukt ook! We zagen er juweeltjes van vakmanschap, schoe- nen. die teer zijn als eenbloem, kleurig als een Meimorgen. Middel- eeuwse puntlaarsjes van groen en bruin# suede, stevige, doch elegante sneeuwschoenen in moderne tinten en op een stevige rubberkool. En balschoentjes, te mooi om over te praten. Daarnaast kinderschoenen, werkschoenen, lederwaren. tassen, enfin. wij weten niet hoe het u zal vergaan, maar onze wederhelft was er niet weg te slaan. Op vooroorlo\s peil Als men langs de vele stands met textiel, gebruiksvoorwerpen, papier en verduurzaamde levensmiddelen, een branche die steeds meer aan aantrekkelijkheid gaat winnen, schrijfwaren en kantoorinstallaties wandelt, krijgt men vooroorlogse visioenen. Een verheugend ver schijnsel is, dat de handel veel vlot- ter gaat en dat ook de leverings- tijden voor de meeste artikelen vrij kort geworden is, wel een bewijs hoe snel onze industrie zich heeft hersteld, al zijn we er dan ook vol- ■gens experts nog niet helemaal. Het Nederlandse boek, sinds kort een geregelde verschijning op de beurs, komt ook goed verzorgd voor de dag, maar de grote plaats is deze keer ingeruimd aan de meubelindu- strie, geen wonder, de vraag is ge- weldig en de export b.v. is vijftien magj van die voor de oorlog. Aan de stalen meubelen, hoe practisch ook, kunnen wij nog maar niet wennen, Misschien een uiting van ons con&rvatisme, ach, laten wij er maar niet over twisten. Het zwaartepunt van de tuinbouw en de agrarische afdeling valt niet zozeer op de producten als wel op de technische hulpmiddelen, die steeds meer geperfectionneerd wor den. Een bezoek aan deze afdelin- gen is voor die tuinder of land- bouwer, die doordrongen is van het nut en de noodzakelijkheid van me- chanisatie, van onschatbare waarde. Moge ook deze beurs, die weer veel heeft gevergd van het organi- satietalent van de ondernemers, weer die aandacht hebben, die Ssij verdient en er toe bijdragen, dat ons handels- en zakenleven, een zeer voornaam onderdeel van onze volkswelvaart, weer tot grotere bloei komt. Na een bezoek aan huilende schoonzuster te Utrecht, die naar Canada is vertrokken en huilende familieleden, die helaas blijven, heb ik mijn troost maar bij de satel- lieten van Mercurius gezocht. Van- daar ongevraagd een klein over- zicht van de jaarbeurs. L. S. WOENSDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Reveille, 8.00 Nieuws, 8.15 Ge- wijde muziek, 8.30 Symphoniecon- cert, 9.00 Ziekenbezoek, 9.30 Sym- phonisch concert, 11.00 Pianorecital door Ali de Wit; 11.30 Lichte klan- ken, 12.00 Trio, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Koor, 13.00 Kieuws, 13.15 Orgel 13.45 Engelse composities, 14.30 Blaaskwintet, 15.00 Kamermuziek, 16.00 Postzegelverzamelen, 16.15 Voor jongens en-meisjes, 17.30 Zang door Tenor, 17.50 Orkest, 18.00 Mu- ziekvereniging, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 NCRV-kwartet, 19.30 Actueel ge- luid, 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Phil- harmonisch orkest, 21.20 Lezing, 21.40 Koor en orgel, 22,10 „Sans Souci", 23.00 Nieuws, 23.15 Gramo- foonplaten. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Muziek van Rossini, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.20 Onze keuken, 10.30 Voor de vrouw, 11.00 Non-stop-programma, 12.00 Malando en z'n Tango-orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Voor het platte- land, 12.38 Orgelspel, 13.00 Nieuws, 13.15 Metropole-orkest, 14.00 Ge- sproken portret, 14.15 Kamermuziek, 15.00 Hoorspel, 15.35 Platenlolerij, 16.00 Kinderkoor, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragenbus, 17.15 Miller-sextet, 18,00 Nieuws, 18.15 Gramofoonmuziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Operaconcert, door orkest, koor en tenor, 21.15 Hoorspel, 21.55 Cabaret, 22.45 Van boek tot boek, 23.00' Nieuws en dansmuzlek. Na negen maanden harde arbeid is men erin geslaagd een 57 jaar oud dok, dat op de bodem van de ha ven van Priok lag, aan het water- oppervlak te krijgen, de haven uit te slepen om het vervolgens ten Westen van het eiland Enkhuizen voorgoed tot zinken te brengen. Het zes duizend tons dok was door, de eigenaresse, de ,.Droogdok- Maatschappij Tandjong Priok", in Februari 1942 voor de komst van de Japanners tot zinken gebracht. Ja- reniange pogingen, door de Japan ners ondernomen, brachten het dok weer boven. Lang hebben de Japan ners het dok niet kunnen gebrui- ken. Na de capitulatie brachten extremisten het dok nogmaals tot zinken. Veertig platen waren nodig om de „huid" van het dok te dich- ten. Het ijzer was in de loop der jaren zeer zwak geworden eh tel- kens vielen er weer nieuwe gaten te dichten „Ja, af en toe krijg ik hier in huis een telefoontje uit de stad met de vraag of het goed is dat zij even langs komt. Of ik wel tijd heb en of ik werkelijk geen andere afspraken heb. Altijd valt mlj dat weer op, hoe de prinses erop aandringt precies te zeggen of zij niet ongelegen komt. Zo is zij altijd geweest: ze wil gewoon zijn". Wij zitten tegenover een vroe- gere studiegenote van de prinses uit Leiden. Een van de velen die tot haar intieme vriendinnen zijn gaan behoren. Die zyn gaan ont- dekken, dat het heel goed moge- lijk is met een prinses gewoon om te gaan en hartelijke vriend- schap met haar te sluiten. Hoe groot de stoet van vrienden uit de Leidse tijd is, is eerst goed onder de oorlog gebleken. Er kwa men langs bekende en onbekende wegen vaak brieven uit Canada. Dap rende ik, gelukkig met mijn kostbaar bezit, vaak naar anderen, die haar kenden en dan ontdekte ik een hele reeks van mensen, die zij geschreven had. Hartelijke spon- tane brieven waren dat, onvergete- lijke uitingen van fijn gevoel ook! Eens had ik haar laten weten, dat wij een kindje gekregen hadden en ik had er de naam bij geschre ven. Het was de bijbelse naam Ruth. Maar ik had niet gezegd waar- om wij haar zo genoemd hadden. Prinses Juliana had het wel begre- pen en zij heeft het mij aanstonds geschreven: „Ik vond het zo buiten- gewoon sympathiek van je, dat je dat kind Ruth g #.oemd hebt in deze tijd van jodenvervolgingen, waar- aan wij hier met zoveel angst en verdriet denken Wat mij het meest is opgevallen in mijn omgang met prinses Juliana in haar studententijd, dat was haar verlangen naar een gewoon leven, zoals ieder meisje dat heeft. Niets liever dan ongemerkt tussen de ge- wone mensen in de tram zitten tus sen Katwijk, waar zij woonde, en Leiden. Zelf je kaartje betalen uit je eigen portemonnaie, dat vond ze heerlijk. Kampeerpartijtje op de Veluwe Het was een spontaan, maar toen reeds een zeer zelfstandig iemand, een typisch modern mens in de goede zin van het woord, vertelt ons deze intieme vriendin, die van die critische zin zelf ook niet ver- stoken lijkt. Een typisch staaltje van de wijze, waarop zij een onaf- hankelijk standpunt innam, was dat kampeerpartijtje op de yeluwe, met een heel stel vriendinnen. Er werd op Zondag een godsdienstoefening gehouden en iedereen trok voor die gelegenheid een mooiere jurk aan. De meisjes vonden allemaal dat de plechtigheid op die mamer wat meer cachet kreeg en dat dat nodig was. De enige, die er niets voor voelde, was de Prinses. Zij kwam in haar tennisjurk en vond dat dat best giifg. Het was zo opvallend anders, dat enkele vriendinnen haar toefluisterden, dat zij toch beter zou doen een jurk, die wat beter was, aan te tre'ckcn en die lange mou- wen had. „Maar mijn beste jurk, mijn avondtoiiet, heeft helemaal geen mouwen", was het antwoord. Ik wil er alleen maar dit mee aan- tonen, dat zij altijd zelf over de dingen nadacht en oordeelde los van alle conventies. Zo heeft ze b.v. later haar kinderen ook zonder enig bezwaar bij Kees Boeke in BUthoven op school gebracht. Zij heeft trouwens in Den Haag het lager onderwijs gevolgd volgens het systeem van Jan Ligthart. In die zin geloof ik, dat de prin ses, die nu koningin wordt, modern is, zoals ook haar mgn dat is. Nuch- ter, eerlijk, uitgesproken intelligent, critisch, eenvoudig, het zijn .alle maal eigenschappen, die met die moderne opvattingen in verband staan. Zij kan zeer scherp zien hoe iemand of iets is, maar zij uit zich zeer voorzichtig, want met die hel- dere kijk, die mensen van deze tijd vaak hebben, gaat een uiterst fijn gevoel gepaard. Ik kan mij niet herinneren, dat zij ooit iemand, be- wust of onbewust, gekwetst zou hebben. „Om je dood te lachen!" Zij ziet ook aanstonds het grap- pige in situaties en mensen. Ik herinner mij, dat wij als novieten van de Vrouwelijke Studenten in Leiden eens een wandeling naar haar huis in Katwijk maakten. Daar stond voor de deur een oerstijve hofdame, een en al etiquette, klaar om ons, vrolijke jongemieisjes, op te vangen. De prinses zag de poes- pas, die deze dame daar r*»s.dstrooide en zij fluisterde heel voorzichtig mij in het oor, zodat niemand an ders het kon horen: „Om je dood te lachen". Zij zag het potsierlijke van de situati», maar in haar ogen zag ik tevens dat begrip voor die voorbije levensstijl. Dat begrip en dat gevoel voor humor, dat heb ik altijd zo in haar gewaardeerd. En dan krijg je van zo iemand, die geen verjaardag vergeet, geen feest- je in de gezinnen van al haar vrien dinnen voorbij laat gaan zonder een hartelijkheid, die altijd tijd vindt, hoewel zij geen minuut over heeft, om bij iedere verloving of huwelijk er bij te zijn, dan krijg je van haar. soms telefoontjes: „Zeg, kan het echt vanmiddag, ben je niet te druk met wat andersEn mag ik een boterham blijven eten?" Geloof mij, wij zijn goed-af met zo'n Koningin!" „Een halve eeuw slotvrouw van het Loo", dat was eigenlijk het the- ma van de hulde welke Zaterdag aan haar H. K. H. prinses Wilhel mina op de bassecour van het ko- mnklijk paleis „Het Loo" werd ge bracht door alien, die daar op eni- gerlei wijze aan verbonden zijn. Een kleurige landelijke stoet met ver scheidene fraai opgetuigde wagens bestaande uit het voltallige perso neel van de intendance, de congier- gerie, de koninklijke boerderijen, de bloemisterij, ije moestuin, en de houtvesterijen'Gortel en Hoog Soe- ren, alsmede talrijke kinderen van personeelsleden en een groot aantal gepensionne'erden, trok gedurende een half uuf langs de prinses, die gezeten was op de bordes van het paleis. Duizenden toeschouwers sloegen he schouwspel gade en juichten H. K. H. prinses Wilhelmi na. voor zij zich na afloop naar bin nen begaf, bij herhaling hartelijk toe. In de bioscoopzaal van het pa leis werd na het defil£ een toepas- selijk spel voor H. K. H. opgevoerd door de kinderen van de school te Hoog Soeren. Rrlnses Wilhelmina verscheen na afloop van het spel op het podium en dankte alien, daarbij de hoop uit. sprekend nog vele jaren temidden van de gehele Loo-bevolking te mo- gen doorbrengen. Een onvergetelijk ogenblik was het voor de vele oude- ren toen H. K. H. ten afscheid per- soonlijk de hand drukte. Bladerend in oudere jaargangen van het 'blad van de vereniging ont- moeten we in bonte volgorde een reeks aandacht vragende onderwer- pen als zangersretraite, orgelbouw, allerlei cursussen voor zangers-, or gel- en directie-diploma's, prijsvra- gen voor kerkelijke composities. zangtechniek, Gregoriaans, het ker kelijke vollcslied, liturgie, jongens- koor, oprichting korenbonden, op- drachten aan musici. stijlkennis, en al wat ge nog maar meer op het gebied van de kerkzang kunt uit- denken. Deze St Gregoriusvereniging vier de deze week haar 70-jarig bestafin te 's-Hertogenbosch. Het was uiter aard een viering in stijl. De dag ving aan met een Pontificale Hoogmis in de St Jansbasiliek. Om half drie des middags begon de feestvergadering, die werd opgeluisterd door het Sa- cramentskoor uit' Breda onder la ding van L. Toebosch; dit koor zo'ng ook het Lof, dat na de vergadering werd gecelebreerd, aldus -de taak van „Die sangheren Onser Lieven Vrouwen", die de plechtigheid van de morgen hadden gdzongen, ver- gemakkelijkend. Het nieuwe orgel In de St Jan kon, hetgeen zeer werd geapprecieerd, kennis worden gemaakt met het nieuwe kerkorgel. Eenmaal verwend door het oude machtige instrument, zal dit nieu we orgel zeker nog wensen onver- vuld laten. Toch is het werk de naam van kunstwerk waardig. om dat het een product is, van vakman schap en kunstzin en tweede conditie voldoet aan de accous- tische eisen die voor dit kerkorgel gesteld mogen worden. Met zijn ruim 2000 pijpen, verdeeld over on- geyeer 30 registers, biedt het de organist nog rijke mogelijkheden en zal het de koorzang een koninklijk aspect kunnen geven. Programme der toekomst i Laten we echtef terugkeren naar de feestvergadering. Allereerst werd het woord gevoerd door prof, dr Smijers, voorziter van de vereni ging, die tot zijn vreugde onder de aanwezigen ook mgr Mutsaerts, mgr Hendrikx en burgemeester Loeff mocht begroeten. In een korte uit- eenzetting wees hij op het vele, dat in het verleden was gepresteerd, en herdacht hij enige prominente figu- ren, die in de laatste jaren aan de vereniging ontvallen waren, terwijl hij pater Huygens, die onlangs de leiding van de Kerkmuziekschool in Utrecht neerlegde, een otium cum dignitate wenste. Met een oproep om samen te werken en nog eens samen te werken om het doel van de vereniging te bereiken, besloot hij zijn rede, waarna hij de feest- redenaar, dr Kat, rector cantus van de Kathedraal van Haarlem, inleid- de. Deze spreker ging diep in op de belangrijke, geestelijke, aposto lische taak van de kerkzanger. Hij schilderde deze als een schone, maar ook uiterst verantwoordelijke op- dracht, omdat de practische bele- ving van het Christendom door het volk, voor een gedeelte van zijn taakopvatting afhangt. Spr. wees hierna op de consequenties voor de geest elijkheid: speciale geeste lijke leiding en grote interesse voor het koor; op consequenties voor zan gers en directie: de grote stoot voor- waarts, die zij kunnen geven, maar BERGEN JN WOORD EN BEELD Bij de Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms Coster en Zoon te Alk- maar- verscheen de tweede druk van het mooie boekje „De Heer- lijkheid Bergen in woord en beeld" van de hand van de reeds verschei den Mevrouw M. van Reenen-Vol- ter. Deze druk werd aanmerkelijk uitgebreid en biedt naast een goed overzicht van de geschiedenis en de folklore van het oude Bergen ook veel bijzonderheden uit de nieuwere tijd waarbij aandacht is besteed aan de laatste oorlogsjaren. Mevrouw M. E. Baronnesse Taets van Amerongen-van ROenen heeft het bekende boekje met veel we- tenswaardigs aangevuld, waardoor het ook voor hen, die Bergen slechts sinds kort hebben leren kennen, aantrekkelijk is geworden. Het is een prettig leesbaar boekje geworden, mede door de talrijke mooie photo's, dat wij van harte kunnen aanbevelen. JAARBOEK RADBOUD- STICHTING Het jaarboek van de St. Rad- boud-stichting, dat ons dezer dagen werd toegestuurd, is een heel boek- werk geworden. Het geeft uitvoerig verslag van het wel en wee van onze R.K. Universieit te Nijmegen, vermeldt alle promoties en examens en geeft aan het slot een overzicht van de financieen. Voor hen, die met het universitaire leven in aan- raking komen of nog moeten ko men biedt het een uitstekende leiddraad. VERKEERSBOEK VOOR DE JEUGD De Firma van der Plaats gaf een aardig verkeersboek voor de jeugd uit dat aantrekkelijk is gemaakt door een spaar-ruil-systeem van plaatjeg, die in het boek gepla(ct dienen te worden. De jeugd leert op een gemakkelijke manier de weg door ons land te vlnden en wordt tevens opgevoed in de ingewikkelde verkeerstechniek. Een en ander is verwerkt in een reisverhaal van twee helden, Pirn en Bram Snor, door A. Hildebrand geschreven en met vele goede illustraties voor- zien. Een aantrekkelijk boekje voor de jeugd, waar echter menig ouder ook plezier van zal beleven. FILMFRONT In het kader van de Belgisch Nederlandse culturele samenwer- king verschijnt sinds enige tijd een filmtijdschrift „Filmfront" genaamd dat op uitstekende wijze het oude bekende katholieke Filmfront blijkt te kunnen vervangen. Het is met de filmtijdschriften na de bevrij- ding niet erg gelukkig gegaan. We hebben- ..Parterre" zien sneuvelen, geyolgd door ..Katholiek filmfront" Met Filmfront is een tijdschrift verschenen, waarin niet alleen al ien, die op filmgebied iets te zeg gen hebben, aan het woord komen, doch dat tevens, door het grotere afzetgebied, een betere finantiele basis biedt dan alle voorafgaande bladen. In de korte tijd van haar bestaan heeft het blad voldoende bewezen, levensvatbaarheid te be- zitten. Het is uitstekend geredi- geerd en biedt zowel de filmlief- hebber als de filmvakman interes- sante lectuur. waarbij aan de grote taak. het publiek filmisch op te voeden, een ruime plaats verzekerd is. Wij kunnen dit blad, een van de weinigen dat op de bres staat voor ware filmkunst, met inachtneming der christelijke beginselen, niet warm genoeg bij onze filminnende lezers aanbevelen, In aansluiting op ons bericht, waarin werd vermeld, dat het in het voornemen van de Stichting Katholiek Gemeenschapsoord lag, om enkele studiedagen te organise- ren over het vraagstuk der vrije meningsvorming en meningsuiting binnen de Katholieke Volkspartij, kan thans medegedeeld worden, dat Prof. Dr. J. E. de Quay het voorzitterschap van deze conferen- tie op zich heeft genomen, terwijl de heren Dr. A. Wijffels en Dr. L. A. Albering als inleiders zullen optreden. De bijeenkomst, welke gehouden wordt op het Oord van de Stich ting Landgoed „Drakenburgh" te Baarn vangt aan op Vrijdagmiddag 1 October en eindigt des Zaterdags te ongeveer 7 uur n.m. Zowel het Centrum van staatkun- dige vorming als het bestuur van de Katholieke Volkspartij hebbbn hun medewerking toegezegd. Belangstellenden kunnen zich voor nadere informaties richt^n tot het Secretariaat .van de Stichting Land goed ..Drakenburgh", post Baarn. Tel. (K 2950) 9803. ook de afbreuk, die zij aan de goede, zaak kunnen doen. Even schonk hij aandacht aan de muzikaal-artistieke zijde van de kerkzang, waarna hij als program voor de toekomst stelde: Geen eenzijdigheid, maar aanvaar- den van alles wat goed en schoon is, gregoriaans, klassiek, modern, polyphoon. Vervolgens: Grote aandacht voor de scholing van de koren, zangtechnisch, muzi- kaal, liturgisch. Daarnaast stevige aandacht voor het jongenskoor. En als derde punt: zorg voor het gewone, goede volkslied van de ge- lovigen. Bisschoppelijk woord Aan het slot van de vergadering sprak mgr Mutsaerts 'n kort woold. Hij wees vooral op het voorrecht, dat de zangers in hun uitverkiezing bezitten, en dat ook hun in de mond legt, het woord, dat Koningin Ju liana zo pas nog gebruikte: „Wie ben ik dan toch, dat ik d&t mag doen?" Met het oog op hun heilig ambt, mogen de koordirecteuren niet iedere goede zanger als lid aan- nemen, maar moet evenzeer als voorwaarde worden gesteld, dat hun leven inderdaad overeenkomt met de leer, die zij in de kerk zingend verkondigen. Na een aansporing tot deelneming aan retraites, schonk Monseigneur aan alien zijn bis- schoppelijke zegen. Een schone dag, die de zanger weer moed geeft, om zijn opoffe- ring-vragende taak weer met vurige ijver voort te zetten. J. M. R.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4