*\W/* MIDDENSTAND EN CONCURRENTIE-HERSTEL VOETBAL LIEF EN LEED ENGELSEN BOUWEN ENORME VLIEGTUIGEN DRAVERIJEN TE ALKMAAR NIEUWE BOLLENVEILING TE LANGEDIJK IN GEBRUIK op de eerste competiedag Overheid en bedrijfsleven De brand in Amsterdam Dubbeldeks, met wandelgangen en salons S De Gouden Koets J Commissaris der Koningin verricht opening NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 14 September 1948 PAG. 5 VORRINK OVER DE GRENSCORRECT1ES Duitsers de les lezen ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK Aan onze correspendenten verslaggevers en secretarissen van verenigingen Zeer veel wedstrijd-ver- slagen bereiken ons te laat, waardoor wij deze, als mosterd na de maal- tijd, op Dinsdag of Woens dag moeten publiceren. Dat is niet prettig, noch voor de desbetreffende verenigingen, noch voor de lezers. Gaat u eens na, van hoeveel waarde het is, wanneer het verslag van de door een vereni- 'ging gespeelde wedstrijd kort, maar krachtig in het fylaandag-nummer van onze krant staat! Stelt dus alles in het werk om 't zover te krijgen. En.... maakt het verslag kort, doch goed. Wij beschik- ken sleehts over ander- halve pagina en daarin moeten wij voor ieder 'n plaatsje inruimen. Sport-redactie Bloemproducten worden iets duurder VERSCHIJNT WEER OP PRINSJESDAG, „Puur winstbejag en slimme berekening" GRASSHOPPERS bleef in de meerderheid Keeper de Boer von St. Victor in topvorm V Op het congres van de Konink- lijke Nederlandse Middenstandsbond dat Woensdag in Haarlem wordt ge- houden, zullen twee prae-adviezen, resp. van mr W. F. Lichtenauer over ..Overheid en bedrijfsleven" en van drs H. L. Jansen over „Prijs- en rantsoeneringsbeleid", behandeld worden. Drs H. L. Jansen ontwikkelt de stelling, dat tot opheffing van prijs- voorschriften voor alle niet-onont- beerlijke goederen en diensten, daar onder begrepen de meer luxe uit- voering van onontbeerlijke goede ren, zo snel mogelijk dient te wor den overgegaan. Een algemene prijs- stijging is hiervan niet meer te ver- wachten en voorzover zij inciden- teel optreedt voor de kosten van levensonderhoud niet van belang. Daarentegen zal de opheffing de tendens tot handhaving van de raa- ximumprijzen als geldentj^ prijzen ten gunste van prijsdaling doorbre- ken (herstel van de concurrentie) De rantsoenering van goederen doorkruist en vervormt de normale vraag-opbouw, gebaseerd op de ac- tuele verdeling der inkomens. De noodzaak van rantsoenering is af- genomen met het breder worden van de goederenstroom en het toe- nemen van de keuze-mogelijkheid voor de consument. De beperktheid van het inkomen bepaalt daarom weder in overwegende mate de grens van de koopmogelijkhede'n. Sleehts voor enkele onontbeerlijke goederen, waarvan de voorziening nog niet normaal is gewaarborgd, is handhaving van rantsoenering no- dig, voor alle overige goederen kan zij worden opgeheven. Opheffing van prijs- en rantsoeneringsmaat- regelen. zal herstel van een zekere vrijheid en dus van concurrentie medebrengen. De middenstand zal zich terdege op het herstel van deze concurrentie hebben voor te bereiden. Overheidsbemoeiing In een prae-advies gaat mr lich tenauer er vooreerst van uit, dat de tegenwoordige bemoeiing van de overheid met'het bedrijfsleven het uitvloeisel is van de reactie. welke in de 19de eeuw op materieel en geestelijk gebied is opgekomen tegen de toenmalige vorm van het nbera- lisme. Het bedrijfsleven heeft ten aanzien van de overheidsbemoeiing geen duidelijke houding aangenomen en veelal opportunistische motieven doen overwegen bij het bepalen van zijn houding, zowel met betrekking tot het aanvragen van bemoenngen van de overheid als bij de beoor- deling van de gevolgen daarvan. Mr Lichtenauer komt tot de conclusie, dat de wereld allerminst scherp is verdeeld in bewuste voor- en tegen- KOOS VORRINK, de afgevaar- digde van de Nederlandse Partij van de Arbeid op het Duits sociaal- democratisch congres te Dusseldorf, heeft op een persconferentie de Duitse journalisten verzocht terug- houdender te zijn en minder agres- sief in hun commentaar op de eisen van de landen, die vroeger door Duitsland zijn bezet. Wat de door Nederland geeiste grenswijzigingen betreft heeft Vor- rink verklaard, dat die sleehts heel klein zijn, daar Nederland sedert lang van elke grote wijziging heeft afgezien teneinde alle gevaar voor irredentisme te vermijden. Ander- zijds zouden annexaties niet te rechtvaardigen zijn op het ogenblik, dat men Europa tracht den te ma- ken. De Duitse politici en journa listen mogen echter niet vergeten, dat Nederland ingevolge de oorlog en de bezetting grote schade heeft geleden en dat het zijn goed recht is vergoeding te eisen, o.m. voor de door de Duitsers in 1944 veroor- zaakte overstromingen. Vorrink betreurde, dat de toon van de Duitse pers al te dikwijls te agressief is ten opzichte van de bil- lijke eisen van de door de nazi's beroofde staten. Die toon, zo besloot hij, draagt er niet toe bij om de wrok van na de bezetting te doen uitwissen. standers van het ingrijpen der over heid in economische aangelegenhe- den. Veeleer is er naar zijn mening een beangstigend aantal opportunis- ten, die gaarne vruchten plukken, doch niet afkerig zijn van de hulp van Vadertje Staat in geval van misoogst. In de practijk van onze samenleving zal het bedrijfsleven moeten helpen streven naar een compromis tussen zijn natuurlijke belangen en het sterke streven naar vfergaande bemoeiing van de over heid. De gezamenlijke inspanni^g van overheid en bedrijfsleven moet on der meer worden gericht op princi- piele herziening van het stelsel van belastingheffing van ondernemingen De waardevolle middenstandswet- geving uit de jaren voor de oorlog bevatte waardevolle en contsructie- ve elementen in de aanbevolen geest waarvan later helaas wel is afge- weken. „Het politieonderzoek naar de oorzaak van de grote koelhuisbrand in Amsterdam heeft nog niet uitge- wezen, waardoor deze enorme brand ontstaan is", aldus verklaarde de hoofdfinspecteur van het brand- weerwezen en hoofd van net bu reau brandweer van het ministerie van bmneniandse zaken in een on- derlioud met een verslaggever van het A N.P. Men zoekt de oorzaak van de brand in de nieuwe met pek beplakte kurkinstallatie, die juist was aangebracht. Ook werd nog niet vastgesteld, waardoor de brand zo een grote omvang heeft aange nomen, want het is niet bekend in welk stadium de brand gemeld werd. Het is heel wel mogelijk, dat het vuur reeds uren lang heeft lig- gen smeulen. Daarom wordt ook nagegaan, /welke instructies de nachtwaker en - de in het koelhuis aanwezige machinist ontvangen hadden met betrekking tot de con- trole in het gebouw. Hoofdinspec- teur, van Boven verklaarde, dat het blussings'werk zeer belemmerd werd door de moeilijke toegang tot het gebouw. Alle deuren waren voor de isolatie en als beveiliging tegen aiefstal afgesloten en aan de bin- nenkant nog met een ijzeren staaf gebgrricadeerd. De brandweer heeft deze deuren dan ook moeten for- ceren. Vol lof sprak de hoofdinspecteur over het blussingswerk van de Am- sterdamse brandweerlieden. Door hun optreden hebben zij de roachi nekamer naast het koelhuis „Ame- nka" en het koelhuis „Australie" weten te behouden, hoewel de deu ren in de brandmuur tussen beide kOelhuizen, niet zoals het behoort, gesloten waren. Door die open deu ren ondervond de brandweer veel hinder van de rookontwikkeling in het koelhuis „Australie". Zij hebben de deuren later met levensgevaar gesloten. Ook kon het vuur langs het dak niet overslaan, Daarin hak- ten brandweerlieden een brede gleuf waarlangs water naar beneden gespoten werd. De hoofdinspecteur van Boven was van mening, dat er door een verdere compartimente- ring van het verwoeste koelhuis de brand noolt een dusdanige omvang bad kunnen nemen. Hij noemde de ze brand een waarschuwend voor. beeld en deed een dringend beroep oo directies van grote bedrijven om toe te zien, dat in hun fabrieken en opslagplaatsen preventieve maatre- gelen tegen brandgevaar genomen worden. Z. A. P. De resultaten van de wedstrijden, door Z.A.P. elftallen, zijn niet dave- rend te noemen. Z.A.P. 1 won uit van Zeemacht 1 met 52. 'n Goed begin! Ook Z.A.P. 3 hield de punten thuis tegen Hol- landia T. 3, uitslag 61. Tenslotte de Junioren ZAP a, die met 10 van L.S.V.V. wonnen. De andere elftallen moesten in hun tegenstan- ders hun meerderen erkennen. Zie hier de uitslagen: Z.A,P, 2—Texel 2 1—4 Wiron 3—Z.A.P. 4 3—0 Oudelsuis 3Z.A.P. 5 70 Jun. ZA-P. b—S.R.C. a 1—2 Adsp. Z.A.P. aL.S.V.V. a 03 Z.A.P. b—W.G.W. b 0—3 Z.A.P. c—W.G.W. c 0—8 K. G. B. M. F. C. In een matig gespeelde wedstrijd is het K.G.B. niet gelukt de punten thuis te houden. Direct na de aftrap viel MFC fel aan en reeds in de eerste minuten lag de bal achter keeper Visser. 01. Voor de rust wist M door 'n misverstand in de K verdediging nogmaals te doel- punten, 02, terwijl de voorsprong nog vergroot had kunnen worden als niet de K keeper een penalty op schitterende wijze gestopt had. 10 minuten na rust speelde mid- voor de Wit de bal prachtig vrij en scoorde uit moeilijke positie, 12. Hierna vergrootte M de voorsprong door een buitenspel doelpunt, 13, Even later stopte de hele K-verde- diging voor hands, doch de MFC- rechtsbuiten zette door en scoorde, 14. Uit een corner kopte Schouten de bal in het net, 2—4, waarmee het einde kwam. R. K. V. V. HUGO BOYS K.B. was voor de rust merendeels in de aanval. maar er kwamen geen doelpunten. Zowel de HB als de KB verdediging was goed, alhoewel de KB keeper niet erg klemvast was. De back Molenaar en Wopereis, resp. van HB en KB speelden zeer goed. Voor de rust wist KB het reeds lang verwachte doelpunt te maken. Maar na de rust kwatn uit een worstelihg voor het KB-doel het eerste tegenpunt. »Deze was van de voet van de junior-speler C. Doodeman. HB ging het nogmaals proberen en uit een prachtige cor ner van de rechtsbuiten kopte Ka- ger neties in. 21. De voorhoede- speler Wester 'KB! liep nog een enkele keer uit, samen met zijn rechtsbuiten de Reus, maar tot doelpunten kwamen zij niet meer. VI ak voor het einde gaf de rechts buiten nog een strak schot on doel en de eindstand is 31 voor Hugo- Boys. De Britse vliegtuigindustrie is hard aan het werk om het de laat- ste jaren verloren terrein weer te herwinnen. Want kort geleden zijn binnen 'n week tijd enige belangrijke aan- winsten voor de Engelse luchtvaart in het licht gesteld. De eerste be- trof de eerste viermotorige schroef- loze vliagende vleugel, verder de Brabazon, ,het eerste gas-turbine verkeersvliegtuig en tenslotte een nieuw en zeer snel veertig-pers.- landvliegtuig, de Hermus Vier, die geacht wordt de verbindingen tussen het Britse Gemenebest met dagen te kunnen bekorten. De vliegende vleugel heeft een kruissnelheid van 550 mijl per uur en wordt in staat geacht om 40 passagiers, in de helft van de tijd die een Constellation nodig heeft, van Lqnden naar New York te 'brengen. Voor .langzamer" verkeer tus sen 300 en 400 mijl per uur bou- wen de Engelsen reusachtige model- len, vele malen groter dan de hui- dig'e verkeerstoestellen, n.l. de Bra bazon en de aan 140 passagiers plaats biedende Saunders Roe vliegboot. De Brabazon hoopt men in No vember te zien proef vliegen. Tot nu toe is er echter ten aanzien van dit vliegtuig reeds een storm van protest opgegaan. Men schat de kos ten die met het bouwen van han gars, vliegveld en met he admini- stratiekosten gemoeid zijn op elf millioen pond sterling en zelfs als het vliegtuig een ondubbelzmmg succes zal blijken te zijn, zullen tientallen jaren voorbij gaan eer De verhoogde prijzen voor import- bloem en daarmee gelijk te stel- len inlandse witte bloem hebben mede tot gevolg, dat een aantal artlkelen voor de consumenten duurder is geworden, zo deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Met mgang van heden is kindermeel, geheel of grotendeels vervaardigd uit tarwebloem, per pakje van 150 tot 300 gram netto 3 ct. duurder ge worden. Kindermeel van rijst of tarwe- gries, blijft in prijs gelijk. Gemengd meel. zowel los als verpakt. wordt 2 cent per 500 gram duurder. Verpakte tarwebloem. zelfrijzend baRmeeld en banketbakkerspoeder stijgen 2 cent in prijs per pakje of zakje van 200 gram. Alhoewel er nog kans was dat er in October nog een dravci'ij zou kunnen worden gehouden, deelde de voorzitter van „Vooruit" mede, dat dit de laatste courses waren. Hij dankte het publiek voor de opkomst in dit seizoen en hoopte het volgend jaar de draverijen te kunnen hou den met totalisator. Aangevangen werd met de Evert Rus-prijs. De eerste serie .was voor Leidstar in handen van P. Kramer, terwijl M. Vergay met Lucky Ax- ville de 2e won. De draverij voor 2-jarigen werd op keurige wijze gewonnen door Noordlooper. De eigenaar, de heer C. P. Neijens, mocht een bloemen- hulde, schilderij en *een hartelijk woord van de heer A. Blom in ont- vangst nemen. King Spencer $von de Berger prijs terwijl B. de Vries met Irene Fran ces beslag legde op de Schoorl-prijs. De Egmonden-prijs werd gewij- zigd in een Engelse heat. De drie series werden res- pectievelijk gewonnen door Fel low 1700 M., Juweeltje 1640 M. en Johanna N 1640 M. In de beslissing werden geplaats de 3 winnaars be- nevens de 2 paarden welke in de series de snelste tijd gemaakt had den. De beslissing werd gelopen met 5 paarden. De heer C. P. Neijens wist zijn tweede eerste prijs te win- nen met Johanna N. De uitslag is: Evert Rus-Prijs. Prijzendraverij voor paarden, welke nog geen f 400.- hebben gewonnen. Afstand 2040 M. le serie deelname 10 paarden. Leid star, eig. en rijder P. Kramer, af stand 2020 M., tijd 3.09; KM tijd 1.336. Marathonlooper, eig. en rijder C. P. Neijens, afstand 2040 M. Miss Ole, afstand 2040 M., rijder J. Wa- genaar. 2e serie deelname 8 paar den. Luckq Axville, eig. Stal West- land, rijder M. Vergay, afstand 2040 M. tijd 3.112, K.M. tijd 1.337. Lady Gregor, eig! A. P. Kaiser, rijder J. Wagenaar, afstand 2000 M. Kapitein Axkit, eig. J. Kammeijer, rijder Joop van Leeuwen, afstand 2060 M. Groet-Prijs, Draverij voor 2 jarige Nederlandse paarden. Afstand 1380 M. Deelname 8 paarden. Noordloo per, eig. en rijder C. P. Neijens, af stand 1380 M., tijd 2.13, K.M. tijd 1.364. Nita K„ eig. Stal Amtserdam, rijder W. Leeuwenkamp, afstand 1400 M. Narciso, eig. Stal Hollandia, rijder M. Vergay. afstand 1380. Bergen-Prijs. Prijzendraverij voor paaden. welke f400.doch geen f 2000.hebben gewonnen. Afstand 2040 M. Deelname 14 paaden. King Spencer, eig. Mw. H. Rietveld, rij der F. A. Bosveld, afstand 2100 M„ tijd 3.04, K.M. tijd 1.276.Little Axkit, eig. Mw. A. Venneman, rijder W. Leeuwenkamp, afstand 2020 M. Kobi, eig. K. Meinardi, rijder E, G. in 't Veen, afstand 2040 M. Schoorl-prijs. Prijzendraverij voor paarden, welke f2000.doch nog geen f 10.000.hebben gewonnen. Afstand 2340 M. Deelname 6 paar den. Irene Frances, eig. H. de Vries, rijder B. de Vries, afstand 2400 M., tijd 3,276, KM. tijd 1.265. Jacob Dia- mant, eig. en rijder J. K. van Gos- liga, afstand 2340 M. Lady Zora, eig. en rijder J. Wagenaar, afstand 2340 M De derde aankomende, Ingenieur Scott, werd gedisq, wegens onre- gelmatig draven. Egmonden-prijs. Heat-handicap- draverij internationaal. afstand 1640 M. Basis 1.29. Door de grote deel name wordt deze heat in 3 series gereden als Engelse Heat, le serie 7 paarden. Fellow, afstand 1700 M, tijd 2,27. KM tijd 1,265. Harras 1680 M en Goudster 1640 M. 2e serie 7 paarden: Juweeltjet afstand 1640 M, tijd 2,237, KM tijd 1.277. Janneke, 1680 M en Hanover T 1680 M. 3e serie 6 paarden. Johanna N., afstand 1640 M tijd 2,43, KM tijd 1.28. Lady Sopran'e E 1660 M en Graaf Norbert 1640 M. In de beslissing lopen 5 paarden n.l. 3 winnaars en de twee snelsten van de 3 series. Johanna N. eig en rijder C. P. Neijens, afstand 1640 M, tijd 2.206, KM tijd 1,257. Janneke, eig. R. Wassenaar, rijder K. Kramer afstand 1680 M. Juweel tje eig. en rijder E. G. in 't Veen, afstand 1640 M. De opening van de Staten-Gene- raal op 21 September zal, evenals dit voor de oorlog placht te ge- schieden, met luister en praal plaats hebben. H.M. Koningin Juliana zal daartoe in de Gouden Koets een rijtoer maken van het Paleis Noordeinde naar de Ridder- zaal, omgeven door marecbaussee, militairen van de landmacht, poli tic en de Stafmuziek van de Mili- taire kapei. Deze plechtigheid staat mede in verband met de komst van het Koninklijk Gezin naar Den Haag, dat er van 18 tot 23 September zal verblijven en dat door de Hagenaars met grote luitter zal worden ontvangen. Op 18 September wordt de Ko ningin aan de grens der gemeente door burgemeester Visser en de GouveYneur van Den Haag toege- sproken, waarna het Gezin in de creme caleche zal overstappen voor het maken van een rijtoer door de gemeente. Zesduizend personen zul len ergens staan opgesteld, die Hare Majesteit met bloemen begroeten, die daarna naar het Paleis aan het Noordeinde worden meegedragen, om er tot een kleurrijk mozaik te worden omgevormd. Bij aankomst aan het Paleis zullen 500 zangers van verschillende koren onder leiding van Jos. Vranken Jr het lied „Welkom Juliana" zingen, De avond van deze dag maakt de Koninklijke Familie per auto een grote rijtoer door de tsad en op 20 September zal 't gemeentebestuur aan Komngin Juliana een ere-avond in de Kon. Schouwburg aanbie- den. Hier zal worden opgevoerd ,,liet spel der vergissingen" van Sha kespeare. Op Prinsjesdag, 21 Sept., volgt dan de rijtoer met de gouden koets. terwijl des avonds de Ko ninklijke Familie opnieuw per auto een grote rijtoer door de gemeente zal maken, om de avond te beslui- ten met het bijwonen van de feeste- lijkheden te Scheveningen, waar de vissers grootscheepse versieringen hebben ontworpen. Tenslotte woont de Koninklijke Familie op 22 Sept. de opvoernig bij van het massaspel „Wij herdenken", dat 49.000 kinde- ren zullen spelen. „Een man, die zich uit puur winst bejag en slimme berekening aan de zijde van de vijand heeft geschaard", aldps kwalificeerde de advocaat- fiscaal bij de Vier^e Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, mr. A. H. van de Veen, de 50- jarige Amsterdamse advocaat E. Th. Hermans. Hij hield zich bezig met het liqui- deren van vrijmetselaarsloges, werd „verwalter" voor een zestal joodse zaken, kocht via zijn relaties een groot aantal geliquideerde joodse goederen, die hij met grote winst van de hand deed en deed in Am sterdam en later in Gorkum dienst als hulplandwachter. De eis luidde 12 jaar en levens. lange ontzetting uit alle openbare rechten. men deze enorm hoge kosten „eruit" heeft. Hoe groot de Brabazon is blijkt wel uit het feit, dat in de gebouwde hangar de Queen Mary en de Queen Elizabeth naast elkaar plaats zou den kunnen vinden. Er zullen twee dekken in de vlie gende reus komen, waarop de pas sagiers kunnen wandelen en waarin salons, eetzalen, een bar en slaap- kamers gebouwd worden. De Saun ders Roe vliegboot is evenals de Brabazon uitgerust met tien gas- turbine motoren, d.w.z. motoren met straalaandrijving die propellers in beweging brengen. De Hermes Vier wordt reeds in massa-productie vervaardigd. Dit viermotorig vliegtuig, met een kruissnelheid van 300 mijlen per uur kan 40 passagiers vervoeren. De eerste 25 vliegtuigen van dit type worden in Januari a.s. geleverd aan de British Overseas Airways. De British European Airways zal spoe- di?f zijn vloot van Vikings vervan- gen door de nieuwe 40 persoons twee-motorige Ambassador. Wat we verwachten, is gebeurd. Na de 3 wedstrijden van de vorige competitie, die steeds in de beste verstandhouding gespeeld werden, was dat ook Zondag weer in orde. Het uitvallen van Gr. linksbuiten was een ongelukje. In de eerste helft was Gr. in de meerderheid. Wij tel- den zelfs 7 corners voor Gr., waar van er twee in een doelpunt werden omgezet. Na de rust zagen we een sterker aanvallend WW. Het was echter van korte duur, want Gr. zette een mooie aanval op met als resultaat 'n derde doelpunt. Gr. werd hier- door aangemoedigd en wist na goed spelen no. 4 te scoren. Dat wer\l V wat er erg. Het zette alles op alles, Gr. hield dapper stand, doch kon niet verhinderen, dat WW een te genpunt maakte. Uitslagen van de andere elftallen: SEW 2—Grassh. 2 5—1 DWB 2—Grassh. 3 4—0 DWB jun.Grassh. jun. 12 DWB-adsp. a—Grassh.-adsp. a 22. Grassh. adsp. bKGB adsp. b 02 Grassh. adsp. cDWB adsp. b 03 „ALKMAAR" (GO-AHEAD) De nieuwe competitie heeft zich voor ons goed ingezet. Ons eerste wist thui£ van Broek in Waterland met liefst 8—0 te winnen. Het tweede speelde uit tegen Alkm. Boys 4 en wist de Boys de baas te blijven met 32. De onzen wonnen deze, wedstrijd verdiend. - Het derde 'deed het niet zo goed en jnoest met tien man napr Succes 2. In deze wedstrijd was het Succes die de boventoon voerde en dan ook verdiend met 50 won. De z.g. ploeg van de oude man- netjes. het vierde, vestigde een re cord door Zeevogels 4 met een ne- derlaag van 102 naar huis te stu- ren. Wat de jongeren betreft. deze wigten tegen de junioren van Fo resters in een mooie en spannende strijd de doelen schoon te houden en eindigde de strijd hier met een 00 gelijk spel. D.R.E.O. Bekijken we de uitslagen, dan blijkt dat de kleintjes een goed voorbeeld hebben gegeven. Deze jongens hebben goed gespeeld en over enige jaren -komen hieruit de geschikte spelers voor de hogere elftall.en Het eerste elftal heeft niet geheel teleurgesteld. Een ding, en dat is zeer voornaam. wordt daarin gemist. n.l. een goede voorhoede. Het zal voor de elftalcommissie een puzzle worden om de juiste spelers hiervoor te vinden. Achterhoede en middellinie hebben goed werk ver- ripht. Speciaal ons trio Cor. Piet en Jan. Zij stonden als een rots in de wederom een keurcollectie melkvee, branding. R.K.V.V. KOLPING BOYS Geen der elftallen slaagde er in om ook maar een winstpuntje te behalen. Een eervol resultaat boek- ten de adspiranten a met een klei- ne 12 nederlaag tegen het sterke AFC a. De adsp. b deden het in Heerhugowaard tegen Hugo Boys b ook heel aardig. een 21 nederlaag. Het verzwakte jun. a elftal kon het thuis niet bolwerken tegen AFC a. Een 07 nederlaag was hier de uit slag. Het tweede elftal deelde in de malaise. De 02 nederlaag valt echter nog wel te dragen. Tenslot te verloor het eerste elftal in Heer hugowaard van Hugo Boys. Er is vrij aardig gespeeld en een gelijk spel was wel verdiend geweest. S. V. W. NIEUWS SVW is op bezoek geweest bij Koedijk en heeft deze wedstrijd met 21 gewonnen. Na 10 minuten spelen kwam er een SVW aanval die met een hoog schot van Boekel de keeper van Koedijk verraste. De strijd ging over en weer met SVW wat meer in de a.nval. Een minuut voor de rust wist Koedijk gelijk te bal sen maken. Na dc hervatting epn sterk opdringend SVW, maar succes blijft uit. Snoek lost een hard schot, wat de back van Koedijk met 't hoofd tracht te keren, maar de bal komt in doel. 12. SVW 3 won thuis met 5—1 van HSV 3. SVW 4 verloor met 41 van Petten 3. Geen slechte dag dus voor de SVW-ers. FIEVO-NIEUWS De uitslagen luiden: Flevo 1—Blauw Wit 2 7—1 Flevo 2—Blauw Wit 3 4—2 Flevo 1—Kaagvogels 3 4—2 Flevo 2-KSV 3 5—13 Deze wedstrijden zijn Zaterdag en Zondag gespeeld. Acht punten van de vier wedstrijden. Een goede start. OBDAM In een zeer sportid- ve wedstrijd is het St. Victor ge- lukt de beide kostbare punten thuis te houden. De achterhoede was zeer goed te noemen de keeper C. de Boer was in topvorm. Nu nog wat beter plaatsen dan mcgen wij met dit elftal zeker tevreden zijn. Het 2de elftal verloor met 4 in- vallers van Bergen 2 met 70 Adsp. a won van St. George piet 31. Junioren a won van junio ren a St George met 20. Aldus geen slechte dag voor St. Victor: van de 8 punten 6 in veilige. haven. TEX. BOYS—WIRON Als er 7 minuten gespeeld zijn breekt Wiron door, een der Boys- achterspelers speelt de bgl op zijn keeper terug, deze trapt mis en de toestormende Wiron-speler kan de rustig in het verlaten doel plaat- 0—1. 1 Na 20 min. spelen krijgen de Boys een penalty toegewezen, welke ech ter wordt naast geschoten. Kort voor de rust brengt de linksbuiten der thuisclub de bal mooi voor doel, en dan is het K. v. Heerwaarden, die met een prachtig schot de stand op gelijke voet brengt. 11. Direct na de rust is Wiron er over rechts vandoor en weet in de eerste minuut de stand op 12 te brengen. De achterhoede der Boys zet de buitenspel-val in werking. zodat me- nige aanval der gasten door buiten- spel verloren gaat. Als er nog 6 minuten zijn te spelen krijgen de Boys een corner te nemen. Deze wordt door de linksbuiten genomen, maar de hoog genomen bal wordt achter de doellijn geplaatst en komt via de sterke wind weer op 't veld. De Wiron-spelers blijven alien staan zodat de toestormende rechtsbuiten rustig in kan koppen 22. De gas- ten zetten de laatste minuten alles op alles, maar in de stand komt geen verandering meer. NIEUWS VAN G.S.V. Een goe4 begin is het halve werk. Zo dachten ook onze voetballers er over. En het was een goed begin. Drie overwinningen van de vier is een hele prestatie. GSV 1 speelde thuis tegen Jisp 1 en behaalde een keurige welverdiende 4—1 over- winning. GSV 2 won in Oosthuizen van het heel goed spelende eerste elftal. Ook hier was het de keeper >die op keurige wijze zijn doel ver- dedigde. Uitslag 13. Graftdijk 3 bracht het er slechter af. Alhoewel met de rust de stand 13 was in het voordeel van GSV. moesten zij de puntjes afstaan aan de gasthe- ren, die er 43 van maaktne. De adspirantjes sjeelden uit tegen de Oosthuizers a. In een mooi gespeel de wedstrijd. waarbij de linkervleu- gel en de doelverdediger uitblon- ken, wisten zij met 40 te winnen. Een speciaal pluimpje verdiende K. de Groot, -die vanuit een corner een prachtdoelpunt wist te maken. LANGEDIJK. Het bestuur van de veilingsvereniging Langedijker Groenten Centrale te Broek op Langendijk kwam Maandagmor- om half twaalf in vergadering bij- een voor een zeer bijzondere ge- beurtenis. De Commissaris- der Koningin in deze provincie, Baron De Vos van Steenwijk had zich n.l. bereid verklaard, 't nieuwe bloem- bollengebouw, dat zo juist gereed- gekomen is, officieel te openen. Deze bijeenkomst werd bijge- woond door een aantal genodigden, o w. het gemeentebestuur, de archi- tecten en de aannemers van de bouw. De Commissaris werd verwel- komd door de heer S. de Boer Kz„ voorzitter van de L.G.C., die in zijn begroetingswoord hartelijke woorden van dank sprak aan het adres van het provinciaal bestuur, dat zich steeds zoveel aan de tuinbouw ge- legen heeft laten sPr- herin" nerde aan de steun, die de tuinbouw in de crisisjaren heeft mogen ont vangen van provinciewege, terwijl de oprichting van verschillende voorbeeldbedrijven, die de tuinders met nieuwe cultures in aanraking brachten, met dankbaarheid werd gememoreerd. Ook de aandacht, die het prov. bestuur steeds heeft ge- toond voor het Geestmerambacht stelde spr. op hoge prijs. De Commissaris heeft vervolgens het woord gevoerd. Zijn belangstel- ling gaat steeds uit naar hetgeen met het platteland verband houdt, omdat Baron de Vos van Steenwijk zelf ook van het platteland afkom- stig is. Hij zag in het werken en streven van de Noordhollandse tuin ders een bewijs van hun activiteit naar het voorbeeld van de voor- ouders die Nederland groot hebben gemaakt Zij whlen het niet laten afhangeri van hetgeen hun door an- deren wordt aangeboden. De geschiedenis van de Noordhol landse tuinbouw. die spr. dezer da gen heeft doorgelezen, heeft hem er ten zeerste van doordrongen, hoe wisselvallig dit bedrijf wel is, door- dat men zo afhankelijk is van fac- toren waarop men zelf geen in- vloed kan uitoefenen. Vakmanschap en goede koopmanschap zijn niet voldoende. De afzet van het product naar het buitenland speelt hierbij wel degelijk een allesbeheersende rol. Het is daarom toe te juichen, dat door uitbreiding van het aantal producten, zoals bloembollen, de tuinbouw zijn risiCo's meer verdeelt, voor zover dit dan mogelijk isc „Er is nog heel wat te wenser over in ons land, maar toch", al dus spr., „als men ziet wat er in Engeland en bijv. Noorwegen ge- schiedt, dan kan men trots zijn op Nederland. Het snelle herstel van ons land dwingt in het buiten land aller bewondering af." Spr. wees op de grote waarde van de eigen arbeid. Het is niet zo, dat wij een speelbal zijn. De kleine ge- meenschappen vormen wel degelijk het grote geheel Daarom moeten wij ons niet verliezen in kibbelpar- tijen, maar eendrachtig verder gaan. De vorming van grotere economi sche gemeenschappen, zoals thans door de samenwerking van Neder land- met Belgie en Luxemburg wordt nagestreefd noemde spr. een levensvoorwaaFde voor ons land. Ook in ons land zullen naar zijn mening echter naar dit voorbeeld grotere economische eenheden moe ten worden gevormd. omdat t^aajjr door het weerstandsvermogen ten zeerste wordt bevorderd. Over de ruilverkaveling waar tie heer De Boer op had gedoeld. zeide de commissaris, dat dit wel de aan dacht van het college heeft, maar dat hij vreesde, dat voor de_ze ruil verkaveling de meest geschikte tijd wel voorbij was gegaan. Spr. eindigde met de beste wensen voor de LGC en de tuinbouw in het algemeen, waarna het gezelschap zich naar he't gebouw begaf, waar de Commissaris het lint doorknipte en alien het werkeli.ik keurig inge- richte gebouw bezichtigden Tenslotte werd in hotel De Boer een lunch gebruikt. A. V. V.-NIEUWS Voor de rust weet A.V.V., dat tegen Oudesluis speelde. de leiding I te nemen en te behouden. Na de rust gaat de strijd gelijk op. maar de stand blijft geliik tot twintig minuten voor het eind'e Ondanks enthousiast spel van AW en ver schillende goed geplaatste schoten waarbij de lat af en toe even te laag bleek te zitten, moesten zij de leiding afstaan aan Oudesluis. dat vervolgens zich van een veilige voorsprong te verzekeren. Eind stand 13. Ook het tweede ver loor van USVU io Uitgeest met 4-2. De adspiranten zorgden echter voor een overwinning. Met 30 wonnen zij te Oudendijk. dat ging beter. STRANDVOGELS—WINKEL Door de linksbinnen van S. wordt het eerste doelpunt gescoord. Str. weet echter voor de rust nog 2 maal het doel te vinden, zodat de rust ingaat met een 3voorsprong. N,a de rust is W., vooral de eerste 20 min., het meest aanvallend. De mid- voor weet door te breken en de stand op 31 te brengen. Even later krijgt W. een penalty toegewezen, welke in een doelpunt wordt om gezet. Maar nu komt S. ook weer los. Bij een aanval wordt hands ge maakt in het beruchte gebied. De penalty wordt door de keeper ge- keerd, maar hij kan de bal echter niet bemachtigen en het wordt 4z voor S. 5 min. voor het einde weet W. de stand te verkleinen tot 43 CON ZELO-NIEUWS Uitslagen van Zondag 12 Sept. Callantsoog I—Con Zelo I 22 Con Zelo II—Winkel III 2—3 AWB I—Con Zelo III 9—2 Adspiranten: Con Zelo A—SRC B 8—0 Con Zelo BHollandia B 04 Spoedig na het begin is Con Zelo I in de meerderheid en het Callants oogdoel komt steeds in gevaar, maar doelpunten blijven nog uit. Na 35 min. krijgt Con Zelo een corner te nemen, die door de spil goed wordt genomen en mede door de wind in het doel verdwijnt. (.01). De Waar- landers zijn nu steeds in de aanval, maar voor de rust komt er geen verandering in de stand. Na de rust heeft Callantsoog de wind mee en is dan ook meer in de aanval, maar de verdediging van Con Zelo houdt goed stand, doch kon tenslotte niet verhinderen dat Callantsoog uit een vrije trap de stand gelijk maakte. (11). Nu doet Con Zelo er een schepje op en na 15 min. maakte de midvoor er 12 van. Het werd een spannende strijd met Callants oog iets meer in de aanval. Wegens overtreding van de. rechtsback van Con Zelo wijst de' scheidsrechter naar de beruchte stip en de stand is weer gelijk, waarmede het einde kwam. De wedstrijd stond onder goede leiding en er werd aan beide zijden sportief gespeeld. Over de wedstrijd van het tweede het volgende: Con Zelo wint de toss en speelt enigszins voor de wind. Winkel trapt af en gaat meteen ten aanval, maar Con Zelo is paraat. Na 15 min. moet Bertus echter vissen en is de stand 01. Con Zelo doet er nu een schepje op en door een fout van de Winkeler keeper maakt de linksbuiten de stand gelijk (1-1). Nog voor de rust krijgt Winkel een penalty toegewezen welke in een doelpunt wordt omgezet (12). Na de rust is het spel van de Winkelers beter dan dat der Waarlanders. wat met een doelpunt wordt beloond. In deze 2 |aar is naar onze militairen overzee onder anderen verzonden: 453.127 KILO LECTUUR t w. 6.596 403 tijdschril- ten en 450.176 boeken. 1058 FILMS waaronder 333 hoofd- films. 473 UUR P0PULAIRE RAOIOPROGRAMMA'S op3860gramofoonplaten. 774.740 KERST-, JUBILEUM- EN KINDER- PAKKETTEN 263 ARTISTEH 32 CANTINE-WAGENS 933 KISTEN SP0RTMATER1AAL 1354 RADI0T0ESTELLEN 31 RADIODISTRIBUTIE- INSTALLATIES voor hospitalen. 498 GRAMOFOONS EN 51.021 PLATEN Voorts fototoestellen, rol- films, mondharmonica's, piano's, vleugels enz. Dit werd mogelijk ge maakt door eendrachtige samenwerking -an de NIWIN-corr.ite s tesamen met Band Ned -Indie. Kath. Thuisfront.LimburgsThuis. front. Prot. Interk. Thuis- front, U.V V Koninginnegracht 26 Den Haag Giro 511000 Dit is voor Con Zelo het teken om er nog een schepje op te doen, maar het spel wordt te kort gehouden, doch na een goed half uur spelen, zet Kees onhoudbaar in en de stand is 23. waarmede het einde kwam. Con Zelo, volgende keer meer pun ten hoor. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5