GEEN OVEREENSTEMMING over de Italiaanse kolonien i i DE WERELD van vandaag Voor Alkmaar en omgeving Belangrijke mededelingen over Benelux te verwachten r WAPENCONFLICTEN BINNEN DE REPUBLIEK Luchtposttarieven yoor Indie worden gewijzigd Het Bijzonder Federaal Overleg Duurder brood in Frankrijk Weer een twistappel voor de Assemblee der Verenigde Naties Suiker gaat van de bon! Kleurenfilm in beslag genomen Economische Unie van grote betekenis NO PRESS" Ontvoering van politieke tegenstanders Queuille wint! Java: PR1NS BERNHARD vraagt steun voor het Niwinwerk f n Vrouw verbrand ALLEEN POSTBLADEN TEGEN VERLAAGDE FRANKERING Inbrekers maakten platteland onveilig De vrijheidsfakkel onderweg FRANKRIJK KAN EUROPA REDDEN Door somen te werken met Engeland EEN KWESTIE VAN SCHOORSTEENVECEN ECONOMISCH GUNSTIGER MILITAIR SLECHTER DE VLEESBON Weer drie weken geldig West-Duitse profestvergadering tegen Sovjet-rechtspraak Nieuu/ Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. PE ALGEMENE TOESTAND laat zich vandaag het best karakterise- ren door de ietwat alarmerende be- richten uit Engeland, dat voorberei- dende defensieve maatregelen neemt. De Engelse dienstplichtigen zullen drie maanden langer onder de wapenen moeten blijven. Het is allemaal voorzorg, verklaarde de Engelse plaatsvervangende premier, die net als Amerika op het stand- punt staat, dat - militaire paraatheid de beste waarborg voor de vrede is. Het is natuurlijk maar hoe men het bekijkt. Is het niet te vrezen, dat het de bekende wedloop wordt, de vi- Cieuze cirkel van de militaire wed loop? Militaire macht is nog of weer het enige .wat in de wereld beslist. Dat meent ook Stalin, van wie een bizarre anecdote de ronde doet. In 1945, bij de besprekingen in Pots dam' zou Churchill zich hebben uit- gelaten, dat de Paus niet blij zou zijn met de schikkingen ten aanzien van Polen en andere katholieke ge bieden, waarop Stalin gezegd zou hebben, trekkend aan zijn snor: Hoeveel divisies zij u ook weer dat de Paus had? DUITSDAND. Behalve de kwestie van de vijf Berlijners, die tot 25 jaar dwangarbeid zijn ver- oordeeld. en waarover men elders meer leest. is er niet veel nieuws over de z.g. blokkade. Onderhande- lingen, welke in Moskou gevoerd worden. De drie vertegenwoordi- gers van het Westen zijn inderdaad gitseren bij Molotoff geweest, en zij waren er anderhalf uur. Volgens de correspondenten hadden de heren na afloop een opgeruimd gelaat. En een nieuw onderhoud met Stalin schijnt op de agenda te staan. Dit zal het beslissende onderhoud zijn. Hoewel er over de besprekingen niets uitlekt, wordt in Londense kringen gevreesd, dat Engeland naar een weg zoekt, om eervol uit de strijd te komen, hetgeen dan bete- kenen zou, dat men toch Berlijn zou willen verlatenMen verwacht binnenkort een rede van minister Bevin over de internationale toe- stand. ENGELAND. En nu kan men het betreuren of niet, maar in deze zaken speelt natuurlijk ook de bin- nenlandse politiek een rol. Gisteren is een speciale zitting van het En gelse parlement geopend met een voorzichtig-gestelde troonrede van koning George. De zitting zal tien dagen duren en een bittere politieke strijd tussen Labour en de Conser- vatieven, tussgn Attlee en Chur chill inluiden. Labour wil de na- tionalisatie van de ijzer- en staal- industrie voorbereiden en van con- servatieve zijde noemt men dat een „cynische partijmanoeuvre". De proef op de som zal zijn een conser- vatief voorst^l, om bemiddeling aan te bieden tussen Haiderabad en India! HAIDERABAD betekent nieuwe moeilijkheden yoor Engeland, dat toch altijd nog belangen heeft m Inldia en Pakistan. Van verschil- lende kanten vreest men ernstige moeilijkheden in het vroegere In- dische dominion. De Engelse voor zitter van de Veiligheidsraad, sir Cadogan, heeft de Veiligheidsraad tegen morgen, Donderdag, om vier uur, in een speciale vergadering bij- eengeroepen, om de kwestie-Haide- rabad te be'handelen. Uit de latere beriehten van het gevechtsfront blijkt. dat de troepen van India vorderingen maken in Haiderabad, ondanks de tegenstand in sommige gebieden. Haiderabad is het enige vorstendom in het gebied van India, dat zich niet bij India wil aanslui- ten Er wonen 18 millioen mensen, en het gebied is nog zo groot als Brit- tannie. De strijd van India ncht zich vooral tegen Secoenderabasd, dat het bolwerk der Razkaren, de militante Mohammedanen, is. De strijd tegen Haiderabad is een voortzettmg van de oude tegenstelling tussen Hin- does en Mohammedanen. DIVERSEN. De Russische com mandant van Berlijn heeft thans of- ficieel bij zijn Britse collega ge- protesteerd tegen de mcidenten van j.l. Donderdag, waarbij de Sovjet- Vlae van de Brandenburger Poort \verd gerukt. Van Joodse zijde wordt steeds meer critiek geleverd op de houding van Bernadotte, die in het geschil met de Arabieren hiet neutraal zou zijn. Churchill heeft aan de hertog van Windsor gevraagd, de publicaties van diens fnemoires te staken! Pierre de Gaulle de broeder van de generaal, heeft in New York verklaard, dat waarschijnlijk zeer spoedig nieuwe verkiezingen zullen worden gehou- den". De generaal zelf heeft lntus- sen bescheidenlijk gezegd, dat hij geen nieuwe Napoleon is Onder leiding van de premier van Oost-Indonesie, Anak Agoeng gde i Agoeng, zijn enige leden van het i hijzonder federaal overleg naar Ne- derland vertrokken, met uitzonde- ring van de eerste minister van Pasoendan, R. A. Poeradiredja, in verband met de opening van de zit ting der voorlopige volksvertegen- woordiging van Pasoendan. Met ingang van Woensdag zal het brood in Frankrijk 45 pet. duurder zijn dan een dag tevoren, tenge- volge van een nieuwe verhoging van de tarweprijzen in Frankrijk, die jaarlijks door de regering tegen oogsttijd worden vastgesteld. Volgens een Dinsdag gepubliceer- de verordening wordt de prijs van het brood in Parijs van 24 frs. per kg tot 35 frs. en in de provincie tot 39 frs. verhoogd. Noordhollands Buite'n God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11362 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VANNACHT OM DRIE UUR zijn de vertegenwoordigers der Grote Vier voor de laatste maal uiteengegaan, na een aantal mislukte conferences over de Italiaanse kolonien. Er kon geen overeenstemming worden bereikt over de toekomst van deze Italiaanse gebieden en nu zal ook deze kwestie aan de algemene vergadering (Assemblee) der Verenigde Naties worden voorge- legd, welke op 26 September a.s. te Parijs begint. Rusland strijdt thans voor denkbeelden, die het vroeger verwierp, en de andere mogendheden hebben ook hun belangen bij deze kwestie niet voldoende ondergeschikt weten te maken aan de eis, om tot overeenstemming te komen. Bij de besprekingen is gebleken, dat de Verenigde Staten een deel der Italiaanse kolonie Libye in het kader van het Uno-beheerschap, aan Engeland willen geVen. Rusland ver- langde tenslotte, dat alle Italiaanse kolonien onder internationale voog- dij zouden komen. Amerika wilde ook een deel van Cyrenaica aan Engeland geven, „tot- dat het gebied onafhankelijk kan worden". Een definitieve beslissing over Tripolis wilde men een jaar uitstellen. Amerika, Frankrijk en Engeland werden het er in de loop van de besprekingen over eens, dat Ita- liaans Somaliland onder beheer van Italie zou komen, voor onbepaalde tijd. Daar voelde Rusland niets voor. Het wilde wel beheer aan Italie geven, maar dan voor een bepaalde tijd. Toen dat niet lukte, wilden de Russen de hele zaak onder interna- tionaal beheer stellen, maar daar waren de anderen niet voor te vm- dPToen Amerika verklaarde, dat wat Rusland wilde, hetzelfde was, als wat Byrnes in 1946 wilde, maar waar Rusland toen tegen was. zei Wisjinsky. dat de omstandigheden nu veranderd waren! Rusland wilde voor het Internatio nale beheer een consultative raad van de Grote Vier, Italie en twee vertegenwoordigers van de koiomen Waarom wil Rusland Italie eerst aiies geven en daarna eigenlijk Voor de radio heeft Z. K H. Prins Bernhard gisteren in verband met het twee-jarig bestaan van de Niwin nog eens op gedocumenteer- de wijze aangedrongen op intense voortzetting van de steun aan het Niwinwerk. Hij gaf een overzicht van het werk in de afgelopen twee jaar. T_ De Niwin wil de mannen in In donesia boven hetgeen waarop zij als militair aanspraak hebben, een aanvullende welzijnsverzorging ge ven, die omgerekend de materiele waarde wil getuigen van hartelijk- heid en dankbaarheid, doch vooral ook een bewijs wil zijn, dat het Ne- derlandse voik zijn zonen niet ver- geet, ook al zijn zij vele duizende kilometers van het vaderland ver- wijderd. In de afgelopen twee jaar is het de Niwin mogelijk geweest negen en een half millioen gulden te be- steden, dank zij de activiteit van de circa 500 plaatselijke Niwin-comite's en van de 39 steunpunten in het buitenland. De Prins wees er op, dat wij voor dit werk alles onbaatzuch- tig moeten doen en niet voor elk geschenk een „dankje" willen ont- vangen. En als er klachten komen, moeten we trachten het steeds be- ter te doen. Het bedrag van negen en een half millioen is gebruikt voor uitzending van artisten, filmapparaten, muziek, sportmateriaal, toneel, steun aan de geestelijke verzorgers en pakketten- acties. Het was veel, maar beteken- de in twee jaar voor 200.000 per- sonen slechts zes en een halve cent per man per dag. De Prins herinnerde er verder aan, dat thans de derde Kerstpak- kettenactie in voile gang is en hij deed een beroep op de offervaar- digheid en medewerklng. daarbij dank zeggend aan de in de Niwin samenwerkende organisaties. niets, vroeg de vertegenwoordiger van Amerika. Tot in het onzinnige hield Rusland overigens vol, dat de conferentie geen conferentie was van de vier ministers van Buiten- landse Zaken. Een telegram van Australie, dat ook gehoord wenste te worden en dat gericht was „aan de conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken", wenste Wisjinsky terug te sturen naar het telegraafkantoor, „omdat het ver- keerd geadresseerd was". Ook met besprekingen over deze „belangrij- ke" kwestie ging weer veel tijd verloren. Terwijl de Senaat beraad- slaagtgaat de vrede verloren... (Eigen berichtgeving) Het staat thans vast, dat de sui ker weldra distributievrij zal wor den. Een besluit hieromtrent is be- reids door de ministerraad genomen. De juiste datum, waarop dit besluit ingaat, is nog niet bekend. In elk geval kan het vrijkomen der suiker in het begin van November ver wacht worden. De verwijzingsofficier van de commanderend generaal heeft de kleurenfilm, die de cineast Henk Al- sem gemaakt heeft van de inhuldi- gings- en jubileumfeesten, in beslag genomen. Tevens is de heer Alsem geschorst in zijn functie van kapi- tein bij de legerfilmdienst. Koningin Juliana ontvangt Indonesische Vorsten. - H.M. Koningin Juliana heeft op Paleis Soestdijk enige leden van de Indonesische delegatie naar de jubileum- en inhuldigingsfeesten ontvangen. In de bibliotheek onderhield H.M. zich geruime tijd met haar gasten. De eerste foto van Koningin Juliana in een officiele functie na haar troonsbestijging. Koningin Juliana, de Sultan van Ternate, de Sultan van Assahan en de Sultane van Ternate. Ter gelegenheid van de twintig- ste Belgische deelneming aan de Jaarbeurs te Utrecht heeft de di- rectie van de Koninklijke Neder- landse jaarbeurs een Beneluxdag georganiseerd. Een groot aantal autoriteiten uit de drie landen heeft aan deze dag een bijzonder cachet verleend. O.m. waren aanwezig Z.Exc. de Belgische ambassadeur, de han- delsraad van de Belgische ambas- sade, de Consul-generaal van Bel- gie te Amsterdam, de Consul-ge- neraal van Belgie te Rotterdam, en de secretaris-generaal van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse douane-unie en Z.Exc. de minister van economische zaken, de voor- zitter van de Ned. Kamer van Koophandel cp de algemeen-se- cretaris van het Nederlands Comi- te Benelux. Na de ontvangst der gasten in de receptiezaal van de raad van beheer in het jaarbeursgebouw werd een bezoek gebracht aan de officiele Belgische sectie in de Irenehal. Tijdens het noenmaal heeft Z.Exc. minister dr J. R- M. van de Brink een rede gehouden, waarin deze het een uitstekende gedachte noemde om door het organiseren van een Beneluxdag het zakenleven der drie landen met elkaar in contact te brengen. De economische samen- werking tussen de drie landen kan immers nooit slagen indien het uit- sluitend de regeringen zijn, die de Unie voorbereiden. Vooral het be- drijfsleven heeft tot taak de Unie te bewerkstelligen. Men moet over en weer op de hoogte zijn van de prestaties van de landbouw, de In dustrie en de handel en er moet een gezonde wedijver tot stand komen tussen de leden van het bedrijfs- leven van de Unie onderling. Binnenkort zullen zeer belang rijke mededelingen worden ver- strekt door de Nederlandse rege ring, waaruit zal blijken, dat het de regering voile ernst is met het streven naar verwerkelyking van de Benelux, De grondslag is ge- legd en het einde is en blijft de economische Unie, die voor ieder van de drie landen van grote be tekenis is. De minister wees er voorts nog op, dat het niet in de eerste plaats van belang is de vraag te stellen, welke houding moet. worden aan- genomen om de belangen van het eigen land te behartigen, doch dat een ruimer standpunt dient te wor den ingenomen. Men moet letten op de belangen der drie landen geza- menlijk. Het is zelfs mogelijk een nog ruimer standpunt in te nemen en niet te letten op het belang van een of van de drie landen maar op de samenwerking van alle West- Europese landen. OP SCHIPHOL aanko- mend voor een bezoek aan den Haag, zei de Australische Minister van Buitenlandse Zaken, dr. Herbert Evatt, dat hij de pers niet te woord wilde staan. ,,No press", was zijn bescheid. Evatt zal in den Haag een bespreking hebben met min'-'er Stik- ker en andere Regerings- personen. Hij reist daarna door naar Parijs. Toen- de veehouder G. Faber te Winsum gisterochtend na een korte afwezigheid op zijn boerderij terug- keerde, kwamen zijn vier kinderen ■hem tegemoet en riepen, dat moe- der was verbrand. De man begaf zich onmiddellijk naar de keuken en vond daar een gekanteld petroleumtoestel. Enige ogenblikken later ontdekte hij in de schuur het verbrande lichaam van zijn 34-jarige vrouw. (Eigen berichtgeving) Naar wij vernemen ligt het in het voornemen de tarieven voor luclR.: post aan en van militairen in Indie met ingang van 1 October a,s. te wijzigen. Particuliere bneven aan deze militairen zullen van die da tum af niet meer tegen het lage bin- nenlandse tarief verzonden kunnen worden, doch slechts tegen het veel hogere tarief van 30 cent per 10 gr. Verzendlng per luchtpost van correspondentse, gericht aan mi litairen in Indie zal tegen het Herdenking gevallen Militairen in Indonesie. Op een bijeen- komst van onlangs uit Indonesie gerepatrieerde militairen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, werden de gevallenen plechtig herdacht. Na een rede van de plv. burgemeester, w#fiiouder L. J. M. Feber (rechts) werden tijdens het spelen van een koraal de vlaggen halfstok gestreken ter herdenking van d* doden. DE FRANSE nationale vergade ring heeft met 335 tegen 225 stemmen haar instemming be- tuigd met de nieuwe regering van Henri Queuille. Men beschouwt deze stemming in de nationale vergadering als een bevestiging van het vertrouwen, dat men Zaterdag in de regering heeft uitgesproken, toen Queuille voor zijn benoeming de meerderheid van stemmen kreeg. De stemming volgde na een on- belangrijk debat over de algemene politiek der regering, aldus meldt Reuter dat door de communisten werd geopend. Het onderwerp van de stemming was een motie van de regering, het debat voor onbepaalde tijd te verdagen. BREDA, 14 Sept. Gedurende 'n half jaar hebben twee inbrekers Noordbrabant en Zeeland onveilig gemaakt. Zij zijn thans door de Rijkspolitie gegrepen en zullen voor de Officier van Justitie worden ge- leid. De twee mannen legden zich speciaal toe op Let bezoeken van vrijstaande boerderijen in de tijd dat de bewoners op het land bezig waren. Zij wisten steeds een manier te vmden om de woning binnen te komen, waar zij alle kasten en la den nasnuffelden, om dan met de distributiebescheiden en sieraden te verdwijn'en. Doorgaans liet het twee- tal weinig of geen sporen achter, zodat de politie telkens weer voor puzzles kwam te staan. Bij de arre- statie ontkende beiden aanvankelijk alles, doch naderhand gaven zij toe, ingebroken te hebben in een zestien tal gemeenten in Brabant en Zee- land. blnnenlandse tarief van 1 October af alleen toegestaan zijn voor zo- ver het betreft enkele briefkaarten en luchtpostbladen. Deze militaire luchtpostbladen zullen van dan af, voorzien van een zegel van 10 cent, voor het publiek beschikbaar worden gesteld tegen de prijs van 11 cent. Het ligt in de bedoeling, nadat de voorraad aldus gefrankeerde postbladen zal zijn op- gebruikt, tegen de prijs van 1 cent nieuwe, ongefrankeerde postbladen in omloop te brengen, die door de gebruiker van een zegel zullen moe ten worden voorzien. Ook voor de correspondentie, die door de militairen zelf naar Nederland wordt verzonden, zal met ingang van 1 October een wij- ziging komen in de voorschriften. De militairen zuilen voortaan al leen vrijdom van luchtbriefport genieten voor correspondentie niet zwaarder dan 5 gram. Zoals be kend, genoten de militairen tot op dat ogenblik een vrijdom van luchtpost tot 20 gram. BAYEUX, 14 Sept. Voor de derde maal brandde het vuur van de vrijheid in het stadje Bayeux aan de Normandische kust, van- waar de victorie der geallieerde le- gers begon. Gistermorgen kwam de bevrijdingsfakkel, die door veldmaar schalk Montgomery in Portsmouth in ontstoken. in Quistrehan aan. On danks het vroege uur, waarop de Engelse motorlaunch in het plaatsje werd verwacht, hadden velen zich naar de haven begeven om de aan- komst bij te wonen. Onder hen be- vonden zich de burgemeester van Quistrehan, de heer M. Iloy, een vertegenwoordiger van de Britse ambassade, enkele oud-strijders en talrijke inwoners uit het stadje. De burgemeester nam de fakkel met een kort woord in ontvangst. Mr E. Botje. die de stichting „Be- vrijdingsherdenking Eindhoven" vertegenwoordigde, en de reis van Portsmouth meemaakte, antwoordde hem. Nadat door een harmonie het Engelse. Nederlandse en Franse volkslied waren gespeeld, werd het bevrijdingsvuur overgedragen aan een peleton wielrenners uit Bayeux die de fakkel naar het gemeente- huis van Bayeux brachten. Zoals bekend zal de fakkel Zaterdag a.s. in Eindhoven arriveren, de dag, waarop Eindhoven vier jaar gele- den van het Duitse juk werd be- vrijd. Volgens het republikeinse pers- bureau Antara zouden in Soerakarta gevechten zijn uitgebroken tussen communisten en hun politieke te genstanders. Men meent, dat de ver- antwoordelijkheid hiervoor voorna- melijk rust bij de Pesindo, die zich onlangs bij de republikeinse com- munistische partij heeft aangeslo- ten. Volgens Antara zijn deze ge vechten gisteren begonnen. De treinen tussen Soerakarta en de republikeinse hoofdstad Djogja- karta rijden niet meer. Volgens be riehten stelt de republikeinse rege ring een onderzoek in. Waarnemers zijn van mening, dat de gevechten een voorspel kunnen zijn van een conflict op grote schaal tussen de republikeinse communisten en de aanhangers van de regering-Hatta. De Nieuwsgier van heden deelt mede, dat vorige week door politie ke tegenstanders een aanval werd eedaan op het centrale hoofdkwar- tier van de Pesindo te Soerakarta. Hierbij werden belangrijke docu- menten weggenomen. BATAVLA, 14 Sept. (Aneta). Antara meldt, dat de Republikein se regering in verband met de on- geregeldheden een beroep deed op de bevolking om geen acties op eigen gezag te ondernemen. In een officiele verklaring zegt de regering: Tegen verstoorders van de orde. van welke zijde ook, die het algemeen welzijn hinder aan- doen, zal de regering krasse maat regelen treffen. De regering ver- zoekt om de personen. die bij de aanslag op het pesindo hoofdkwar- tier ontvoero werden, zo spoedig De „Times" geeft in een artikel te verstaan, dat een werkelijk her- stel van West-Europa voor een groot gedeelte afhangt van het herstel van Frankrijk en zijn handelscapaciteit. De veiligheid van het Westen zou bereikt worden door samenwerking tussen Engeland en Frankrijk. In dien Frankrijk, aldus de „Times", onder communistische overheersing zou komen te staan, zou het onmid dellijk van de Amerikaanse hulp afgesneden worden en het verlies zou Frankrijk niet alleen treffen. Het werkelijke herstel in West- Europa, hetgeen inhoudt, dat de landen na vier jaar zichzelf kunnen bedruipen. hangt onder meer af van een volledig gebruik van Frank- rijks eigen bronnen en mogelijkhe- den. Door schade en schande had men in het verleden gezien, zo be sluit het blad, dat er slechts veilig heid voor het Westen kan zijn, in dien Frankrijk en Engeland een lijn txekken. Een schoorsteenveger uit Not. tingham, Arthur Cuttriss, heeft de trein naar Londen genomen om een paspoort en een visum voor de Sowjet Unie aan te vra. gen. De reden is niet, dat hij de Engelse schoorstenen moe is en nu voor de verandering eens wat Russische wil vegen. Neen, hij wil gewoon de toestand in de wereld eens met maarschalk Stalin gaan bepraten. „Een man als ik, zegt hij, heeft meer kan- sev iets van Stalin gedaan te knjgen, dan die politieke diplo- maten, die nooit iets bereiken". mogelijk over te geven aan de be- voegde regeringsinstanties. In beriehten uit Solo wordt ont- huld, dat tot dusver tien personen zijn onvoerd, onder wie dr. Moe- wardi, voorzitter van de nieuwe volksrevolutionnaire beweging. „Door het uitblijven van een accoord met de Republiek wordt zeer veel initiatief vertraagd en kan niets in grote lijn ondemomen worden, zodat een snel en groots herstel wordt tegengehouden". Aldus Dr. Ir. D. Tollenaar, han- delsvertegenwoordiger te Semarang, en hij gaat verder: „In de door de Nederlandse troe pen bezett.e gebieden op Java i# thans een duidelijke economische herleving te bespeuren, die zelfs kan uitgroeien tot een grote bloei, mits een regeling met de Republiek niet te lang meer op zich laat wachten". Intussen heeft Lt.-Generaal Spoor verklaard, dat de militaire situatie op Java met de dag slechter wordt. De oorzaak hiervan ligt m de tal rijke inbreuken op de wapenstu- stand van Republikeinse zijde. De vleesbonnen, die deze week worden aangewezen zullen op- nieuw een geldigheidsduur van drie weken hebben. Het publiek zal er rekening mede moeten hou- den, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. Nadat het Berlijnse stadsbestuur bekend had gemaakt, dat geen toe- gang kon worden verkregen bij de rechspraak tegen de vijf inmiddels veroordeelde Berlijners hebben de verschillende organisaties in de West-Duitse gebieden een protest- vergadering gehouden in het Scho- neberg-Rathaus, waarin ten scherp ste stelling werd genomen tegen de ontoegankelijke rechtzitting en uitspraak van de Sowjet-autoriei- ten De' beschuldigden waren na de onlangs gehouden demonstratie's, en waarbij een rode vlag naar beneden werd gehaald en verscheurd, gear- resteerd. Onder hen bevond zich een jongen van zestien jaar, terwijl de leeftijd van de anderen eveneens jeugdig was. Er werd een resolutie aangenomen die besloot, dat deze rechtspraak in geen enkel opzicht verschilde met die van de Nazi's, wanneer over an- dersdenkenden werd geoordeeld. Dr. Suhr, de voorzitter van de Berlijn se gemeenteraad wees er in zijn re de op, dat de vlag, die was neerge- haald en vernield, niet de Russische emblemen droeg, zodat alleen van 'n partijvlag kon worden gesproken, terwijl burgemeester dr Friedens- burg protesteerde tegen liet feit, dat niemand toegelaten kon worden, zelfs niet, nad^t in principe was toe gestaan dat een waarnemer, na een schriftelijk verzoek kon worden toe gelaten. Toen dit verzoek werd in- gediend, achtte zich niemand van de Russische ambtenaren bevoegd een betreffende verklaring af te ge ven. Voorts werd er met nadruk op gewezen, dat de beschuldigden niet op heterdaad waren betrapt, omdat een van hen eerst vier en twintig uur later van zijn bed werd gelicht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1