Communisten bezetten de stad Madioen De rode hoan kraait weer over Amsterdam DE WERELD SOEKARNO KONDIGT DE KRIJGSWET AF VOOR GEHEEL JAVA M DE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN lim Voor Alkmaar omgeving van vandaag De Republiek in rep en roer Vier doden Verkiezingen in Zweden Drie loodsen van de Markthallen door brand vernield MISDADIGE HAND IN HET SPEL? in eenstemmige rouw Groot communistisch offensief in China Republikeinen moeten Batavia ledereen die Moeso kan grijpen bewijst de staat een goede dienst" Beigie heeft gebrek aan rijke buren Reeds 200 arrestaties in Palestina verlaten Roemenie sluit katholieke kerken I}.-. miSsjlSSP Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. MAAND AG 20 SEPTEMBER 1948 Buiten God is 't nergens veilig Vondel 44e JAARGANG - NUMMER 1,1366 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel" 59; Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE OPSTAND IN DE REPUBLIEK INDONESIA heeft een nieuw hoogtepunt bereikt doordat Za terdag de communisten onder aanvoering van hun leider Moeso, die juist een maand ge e- den uit Moskou was teruggekeerd. er in zijn geslaagd met behulp van gewezen Laskar-troepen. de macht in de stad Madioen (Oost-Java) in handen te krijgen. De bestuursorganen werden m gewapend geweld overgenomen. De opstandelingen belastten de vice-burgemeester Soepardi met het bestuur van de stad. Tot militair gouverneur werd benoemd de koionel ^okosoeiono. De regering der Republiek neemt alle maatregelen om het bestuur te herwinnen. Soekarno heett gisterenavond voor het ganse Republikeinse gebied op Java de krijgswet van kracht verklaard. In een radiorede, waarin Soekarno zich keerde tegen de opstan delingen, heeft de president gewezen op de noodzaak van „krasse maatregelen tegen tegenstanders en de afgescheidenen". Soekarno zeide voorts, dat de ordeverstoorders er op uit zijn de regering om te vormen zonder te wachten op de beslissing van het volk. Men wil ons land in het ongeluk storten. Laten wij gezamenlijk de ordeverstoorders vernietigen. Laat u niet in ver- warring brengen. Weest overtuigd van de overwinning. President Soekarno, die thans zijn bestaan en dat van zijn Republiek ziet bedreiqd door de comn^nisten, waarmee hij eerst heeft geheuld. DAAROM ECONOMISCHE CRISIS BIJ VLIEGRAMP OP DE „LUCHTBRUG" COMMUNISTEN GAAN ACHTERUIT Ernstige vergiftigingen door poddestoelen „Bond xonder Naam" benadeeld ET STIJGENDE ONRUST slaat Nederland de branden in voed- m t selopslagplaatsen gade. Een week na de enorme brand in de Vemen is, Zaterdagavond om half tien, brand ontdekt in een van de opslagplaatsen in de Amsterdamse Markthallen en drie zijn er een prooi der vlammen geworden. Een jaar geleden zijn er negen verbrand, en enkele weken geleden zijn in Rotterdam koelhuizen afgebrand. De brand van Zaterdag was in elk geval de derde in korte tijd, en de derde in opslagplaatsen van voedsel voor de winter. Op het ogenblik dat wi) dit schrijven, is er nog geen enkele aanwijzing, dat er bij het ontstaan van deze bran den een misdadige hand in het spel is, maar het is niettemin begrijpelijk, dat wat verleden week gefluisterd werd, thans hard- op wordt uitgesproken: Men gelooft nauwelijks meer, dat hier van een ongeluk sprake kan zijn NA DE MOORD OP BERNADOTTE Wei is thans bekend gewor den, dat ook de politie de op- eenvolgende reeks branden in opslagplaatsen van levensmid- delen verdacht - vindt, en er wordt dan ook een uitgebreid onderzoek ingesteld in verband met het feit, dat dit de derde voedselopslagplaats in korte tijd is, die in brand gaat. Tot Zondagnamiddag was de poli tie er nog niet in geslaagd, de oorzaak van de brand op te sporen. In de textielfabriek „Schutters- veld" in Enschede heeft de stoomketel' van de roemruchte Nederlandse oorlogsbodem Jan van Galen" een plaats gevon- den. Op deze ketel is een 20 m. hoge pijp geplaatst, die een doorsnede van 2 meter heeft De montage van de enorme pijp was een zeer lastig karwei dat enige dagen in beslag ge nomen heeft. Noors schip in nood De St. Jozefkathedraal en alle overige katholieke ker ken in de Roemeense hoofd stad Boekarest zijn gesloten op last van de minister van Eredienst, Stoian. Intocht van H.M. Ko- ningin Juliana in Den Haag. H.M. Koningin [uliana deed Zater- dagmiddag Haar of ficiele intocht in Den Na aankomst het Paleis Noord- einde verschenen H.M. en Z.K.H. Prins Bern- hard en de Prinsesjes met de burgemeester van den Haag, mr. Visser, op het balcon. Nieuw Noordhollands DE GEBEURTENISSEN IN IN- DONESIE, waar de communisten thans openlijk in opstand. zijn ge- komen tegen de regering van de Republiek, zullen "nu misschien de ogen van de gehele wereld openen voor het communistische gevaar. In dit verband is opmerkelijk het com- mentaar van eenAmerikaans blad, de ..Washington Star" waarin wordt gezegd, dat de communistische cam- pagne 'een gigantisch sabotage-com- plot is, waarbij niet alleen het wel- zijn van het Westen, doch ook dat van de Inheemse volken zelf be- trokken is. Het heeft in werkelijk- heid niets te maken met de aspi- raties voor zelfbestuur of onafhan- kelijkheid, doch is zuiver een uit- buiting van de nationalistische ge- voelens voor strikt communistische doeleinden. De communisten in In donesia, zo gaat het blad verder, zijn ruimschoots gesteund door communisten, die van buiten geko- men zijn en zij hebben in de Re publiek een zodanige invloed ge- kregen, dat zij alle pogingen om tot een constructieve regeling met de Nederlanders te komen, te niet kunnen doen. Het blad no em- het bezoek van minister Stikker aan de Ver. Staten een ^opmerkelijke stroohalm in de wind". PARIJS. „Ongewoon critiek" noemde Marshall de toestand, toen. iiij op 't punt stond zijn vliegtuig in te stappen om zich naar Parijs te begeven voor het bijwonen van de algemene vergadering van de Ver. Naties. Toen Generaal De Gaulle Zaterdag de stad Grenoble binnenkwam, waar hij een rede zou hquden. kwam het tot gevech- ten tussen zijn aanhangers en com munisten; Een persoon werd hier- bij gedood. LONDEN. Officieel is bekend gemaakt, dat op 27 September te Parijs de ministers van defensie der vijf Westelijke landen een bij- eenkomst zullen houden. Diploma- tieke waarnemers geloven, dat deze bijeenkomst de volgende stap zal zijn naar de nauwere verenigmg van de Ver. Staten met de mili- taire plannen van de West-Euro- pese TJnie. BERLIJN. Sir Robertson, de Britse militaire gouverneur van Duitsland, heeft een bezoek aan Hamburg afgelegd en gaat heden per vliegtuig naar Parijs om daar een onderhoud te hebben metBe- vin die in de Franse hoofdstad wordt verwacht voor de bijwoning van de vergadering der Assemblee der Ver. Naties. Inmiddels heeft de Russische commandant van de stad, generaal Kosikof, het bov:et mili taire gerechtshof gevraagd de be- schuldigingen tegen de vijf Duit- sers, die tot 25 jaar dwangarbeid waren veroordeeld wegens deel- name aan de anti-Sovjet-demon- straties op 9 September, nog eens in beschouwing te nemen. De Duit- se politie in de Sovjetzone wordt thans, zo wordt gemeid, in- een kazerne ondergebracht. De politie zou in een para-militaire organisa- tie veranderd worden. HAIDERABAD. Alle regerings- troepen van Haiderabad hebber? zich thans overgegeven aan het Indische leger. Een deel vande overgegeven troepen is uitgezocht om het Indische leger te helP®" bij het ..herstel van recht en orde in de staat". Volgens officiele be- richten hebben de strijdkrachten van Haiderabad 600 man verloren, die van India slechts 10. Demili- tante moslems (Razakars), die aan de ziide van Haiderabad hebbeg gevochten, zouden 2500 doden op het slagveld hebben achtergelaten. Op het Sjantoengfront zijn 300.000 communisten tot het offensief over- gegaan. Honderdduizend communis ten rukken op naar de provincie- hoofdplaats van Tsi Nan, die on- langs uit Tsingtoa door luchtlan- dingstroepen is versterkt, Tweehonderd duizend commu nisten vallen de nationalistische stellingen aan in de centrale sector en in het Zuidwesten van het Sjan- toenfront, evenals dan de spoorlijn van Tientsin naar Poekouw. Sterke Chinese regerings-lucht- landingstroepen zijn in Tsinan ge- land, terwijl de hevige strijd om de hoofdstad van Sjangtoeng voort- duurde De verdedigers, zo werd gemeid," bleven ondanks voortdu- rende aan vail en koppig in hun stel lingen. In een van de rapporten werd gezegd dat in een sector een aanval werd gedaan door een door de communisten geleide macht van 60 duizend man. 65 kilometer van Tsinan werd een sterke, zich naar het Noorden Dewegende door de communisten geleide troepenma.cht opgevangen. De communistische commandant in Mandsjoerije heeft nog 200.000 man in actie gebracht op het belang- jijkste slagveld, bij de stad Tsjm Tsjow, de belangrijkste vesting van de regering in de corridor van Mandsjoerije. £yj dat ,,'de regering van Hatta opbouw betekent, die van Moeso daarente- gen vernietiging". Radio Djogja heeft medegedeeld, dat bij besluit van de opperste legerleiding (generaal Soedirman) vanaf Zondagavond 22 uur be noemd is tot legercommandant voor het gehele gebied van Oost- Java Kolonel Soengkono. Soeng- kono heeft volmacht gekregen om de verdediging te versterken. „Madioen", zo zei Soekarno, „moet weer spoedig in onze handen ko men. Hiermee verklaar ik tevens, dat alle vitale bedrijven thans ge- militariseerd zijn, daaronder tele- foon, post, telegraaf, spoorwegen, gas, electriciteitsondernemingen en staatsbedrijven, die olie, suiker en textiel produceren. Voor degenen, die daar arbeiden, zijn de militaire ordonnanties en regelingen van toe- passing." Soekarno wekte op tot samenwer- king met het leger en andere over- heidsinstellingen om „u te bevrijden van de angstpsychose en de ware democratie te bereiken". „Geeft u onder geen beding hulp", zo zei hij, „aan de opstan delingen en laat u niet verleiden door hun leiding. De recente on- geregeldheden en ontvoeringen hebben het masker van de PKI afgerukt. Het blijkt, dat zij reeds lang het plan hebben de regering omver te werpen. Hoort, hoe boos hun plan is. In hoofdstuk twee van dat plan, dat al opgesteld is in Februari, wordt gezegd, dat alle legale actie, zoals omschreven in hoofdstuk zes, overboord moet worden geworpen en dat de ille- gale acties onverwyld uitgevoerd moeten worden." Het plan, aldus Soekarno, zegt, dat overal verwarring gesticht dient te worden en dat tijdens het Mas- loemi-kabinet misdadige organisa- ties aangespoord worden om overal en iedere dag waar dan ook roof- overvallen en diefstallen te plegen, want de politie zou dit alles toch niet kunnen tegengaan, omdat ze nog niet sterk genoeg was. Wanneer, zo zei Soekarno, dit tot uitvoering gebracht zou kunnen worden, dan zou een zekere vrees het gevolg kunnen zijn. Die vrees zou weer tot gevolg hebben, dat het volk het vertrouwen in zijn rege ring zou verliezen." Soekarno noemde Moeso een verrader van het land en hij deed een beroep op het volk om achter de regering te staan. De regering zal strenge maatregelen nemen om de opstand te onderdrukken. De president verklaarde: „Ieder- een, die Moeso kan grijpen bewijst de staat een goede dienst, doen iedereen die zich bij Moeso aan- sluit bedreigt het voortbestaan van de republiek. Soekarno verklaarde voorts, dat Madioen spoedig weer onder het ge zag van de regering zal worden ge- steld. Ook de sultan van Djogja hield een radiotoespraak, waarin hij een beroep deed op alle politieke par- tijen om samen te werken tegen de communisten. Hij verklaarde: „Hat- ta's beleid staat voor wederopbouw en herstel, Moeso wil afbraak. Hij wekte tenslotte de bevolking op om niet te veel links te koersen. Soekarno zei, dat de opstandelin gen gebruik maakten van eenheden van de 28ste brigade gewezen Las- kartroepen onder leiding van over- ste Dachlan. „Hiermee heeft overste Dachlan verraad gepleegd aan zijn land en de leger-eed geschonden' „Volksgenoten, uit naam van de strijd voor de Indonesische vrijheid, zeg ik u: op dit kritieke ogenblik, waarin wij de ergste beproevingen doorstaan, staat gij voor de keuze tussen twee dingen: Moeso en de PKI volgen, die onze Indonesische vrijheidsidealen naar het bankroet zullen voeren of Soekarno en Hatta volsen, die met Gods hulp het land zullen leiden in de richting van de vrijheid voor Indonesie en de be- vrijding van elke onderdrukking. Ook de republikeinse minister van Binnenlandse Zaken en voor- zitter van de Mohammedaanse par- tij (Masjoemi), Soekiman, heeft een radioredevoering gehouden en daar bij, aldus Aneta, onder meer ver klaard: „De PKI van Moeso stelt zich ten doel de staat onder Soe karno en Hatta omver te werpen. In de communistische staat zal geen godsdienst kunnen bestaan en er zal een dictator aan het bewind zijn". Hij deed een beroep op alle Islamie- ten om zich aan de zijde van de re gering van Soekarno en Hatta te scharen. De sultan van Djokja verklaarde in een radioredevoering onder meer, Spaak, de Belgische eerste mi nister, heeft verklaard, dat Beigie het begin van een economische crisis ondervindt, De reden voor deze crisis is „dat onze eigen po- sitie beter is dan die van onze buurlanden, die niet genoeg geld hebben om onze goederen te ko- pen, noch genoeg goederen, om aan ons te leveren." Spaak zei nog, dat de door Bei gie gesloten handelsovereenkomsten meer dan 70 milliard francs belo- pen, doch dat deze overeenkomsten niet kunnen worden uitgevoerd, omdat er gebrek aan betaalmidde- len onder de buurlanden van Beigie bestaat. Vandaar de vermindermg van onze industries productie, al dus Spaak. Spaak bestreed de communisti sche stelling, dat het plan-Marshall de werkloosheid in Beigie zou doen toenemen. Naar zijn meninj. was juist „de Amerikaanse hulp het enige geneesmiddel' tegen werkloos heid". Beigie streefde, zo zei hij, met alle kracht naar nauwere ver- binding tussen alle democratische naties. Overigens zou er geen plaats zijn voor kleine economische een heden tussen de twee reuzen: de Sovjet-Unie en de Veren. Staten BERLIJN, 20 Sept. (Reuter). Een York-vliegtuig is Zondagavond bij het vliegveld Wunstorf veronge- lukt. Het betreft een R.A.F.-ma- chine, die deel uitmaakte van de „luchtbrug". De bemanning van 4 koppen kwam om het leven. Dit is het eerste ernstige ongeval, dat met een vliegtuig van de „luchtbrug" geschiedt. Zondag zijn in Zweden verkie zingen gehouden voor de leden van de Zweedse Tweede Kamer. De voorlopige uitslagen geven het vol gende beeld: Sociaaldemocraten 112 (115); Li berate Volkspartij 57 (26); Agrari- sche partij 30 (35); Conservatieven 22 (39); Communisten 9 (15). De stemmenaantallen zijn de vol gende: Sociaaldemocraten 1.749.672 (1.436.571); Volksp. 846 335 (398.293); Agrarische partij 474.075 (421.094); Conservatieven 447 308 (478.921); Communisten 241.178 (318.466). In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werden Vrijdagmiddag op- genomen de heer H. van Alphen oud-burgemeester van Zandvoort, woonachtig in Bergen met zijn echtgenote, zijn dienstbode en twee loge's. De vijf patienten lijden aan de gevolgen van het eten van giftige paddestoelen. Naar wij vernamen, is de toe- stand van de patienten zeer ern- stig. Zij verkeren alien in levens- gevaar. De Haarlemse Rechtbank behan- delde een geval van diefstal door 'n 44-jar Haarlemse hulpbesteller bij de Posterijen, die deze functie al tien jaar uitoefent, doch voor de verleiding bezweken was, toen hij opdracht kreeg brieven met geld- zendingen. bestemd voor de radio- priester Henri de Greeve, apart te houden. Hij deed een greep in de enveloppen en eigende zich meer dan eens grotere en kleinere bedra- gen toe, die bestemd waren voor liefdadige doeleinden. De Officier van Justitie eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De voorlopige federale Regering van Indie heeft aan 32 republikeinse fersonen, (ambtenaren of verwan- »n van ambtenaren) aangezegd, Jtatavia te verlaten. In een medede- ling zegt de regering, dat zij tot deze maatregel gedwongen was, omdat de kans bestond, dat onder de dekmantel van onderhandelingen met de Nederlandse delegatie, „an- dere activiteiten worden gepleegd Er was verder reden te vrezen vc»r werkzaamheden, in strijd met de wet, de veiligheid, de rust en de orde. Alle elf leden van de Veilig- heidsraad hebben Zaterdag tij dens een vergadering in een sfeer van zeldzame eenstemmigheid, hun verontwaardiging uitgespro ken over de moord op Graaf Ber- nadotte. Er werd een ogenblik stilte in acht genomen ter ere van de nagedachtenis van de bemid- delaar. Sir Alexander Cadogan, de Britse voorzitter, verklaarde bij de ope ning van de vergadering: „De raad komt vandaag bij een onder de scha- duw van het verschrikkelijke nieuws uit Palestina van de moord op Graaf Bernadotte. Ik ben er zeker van dat de raad als geheei zijn afschuw wenst uit te drukken over deze zinlose en ranupzalige misdaad." Cadogan zeide, dat hij weinig kon toevoegen aan de hulde, die over de gehele wereld was ge bracht aan de moed, energie en in- tegriteit van Graaf Bernadotte. Hij had zijn gehele energie gewijd aan de uiterst moeilijke taak, waarvoor hij zijn leven had gegeven. „Wij, de Veiligheidsraad. hebben het voor- deel gehad zijn werk te kunnen volgen, waarvan wij zulke hoge verwachtingen hadden. Er kan geen sprake zijn van opgeven van zijn werk. Veeleer moeten wij onze in- spannlngen verdubbelen om de vrede aan dit onrustige land te brengen." Trygve Lie bracht eveneens hulde aan de nagedachtenis van de ver- moorden, „waardoor ernstige pro- blemen waren geschapen van zelfs nog groter belang dan gewoonlijk het geval is bij de dood van perso- nen op zich zelf." Volgens Lie wa ren Bernadotte en Kol. Serot de zevende en achtste vertegenwoordi- gers van de V.N., die bij de vervul- ling van hun taak in het Midden- Oosten het leven lieten. „Hun ver- moording kan alleen worden uitge- legd als een directe inmenging in 1 de pogingen van de V.N. om het Palestijnse vraagstuk op te lossen". Het leger en de politie van Is rael hebben reeds 200 leden van de groep-Stern gedetineerd in verband met de moord op Graaf Bernadotte. Onder hen bevindt zich de uit Polen afkomstige 34- jarige Norman Nahum Nimri, die zeven jaar verbonden is geweest aan de geheime dienst van het hoofdkwartier van het Britse leger in Palestina. In het geheim nam hij echter een vooraanstaan- de positie in bij de politieke afde- ling van de groep-Stern, naar la ter is gebleken. *|E BRANDWEER is om half tien J Zaterdagavond uitgerukt, en om tien uur werd de melding „grote brand" doorgegeven. Toen stond de loods in lichter laaie en ondanks krampachtige pogingen van de met groot materiaal uitgerukte brand- weer kon niet verhinderd worden, dat het vuur naar twee belendende Volgens een officiele verklaring zijn de meeste arrestanten uit Jeru- zalem overgebracht naar een plaats „ergens in Israel". De stoffelijke overschotten van Graaf Bernadotte en Kolonel Serot zijn Zondagochtend per vliegtuig van Rhodos vertrokken om resp naar Stockholm en Parijs te worden overgebracht Aartsbisschip Timo- theus leidde een Grieks-Orthodoxe dienst op het vliegveld. Generaal Aage Lundstroem, de stafchef van Graaf Bernadotte, vier Zweedse officieren van zijn staf en drie Franse, twee Belgische en twee Amerikaanse officieren, waarnemers van de V.N., begeleidden de stoffe lijke overschotten Op het vliegveld waren voorts aariwezig de gouver- neur-generaal van de Dodecanesos, de Griekse minister van voorlich- ting Michael Ailanos (die de Griek se regering vertegenwoordigde) en ongeveer 500 Griekse burgers. Griekse politie, padvinders en acht Amerikaanse matrozen van de torpedojager „Glennon" vormden een erewacht rondom het vliegtuig. opslagplaatsen oversloeg. Het gaat hier n.l. om zeer brand- baar materiaal: de wanden van de loodsen zijn van stroo en haver- doppen, om de aardappelen tegen de kou te beschermen en de daken zijn eveneens geheei van stroo. Tegen half elf hebben de twee belendende loodsen ook vlam ge- vat. De corrtmandant van de brand- weer de heer Schuitemaker, heeft bevei gegeven de muur van geperst stroo, die is opgetrokken tussen loods 12 die wel en loods 13 die niet brandde, weg te hakken. De brandweer bracht tussen deze twee loodsen z.g.n. „straalpijpen aan. Dit zijn koperen buizen, waar in gaatjes zijn aangebracht en waar door water wordt geperst. Hierdoor krijgen zij 't effect van een sproeier zodat de ruimte tussen de beide loodsen constant goed nat werd ge houden. De wind was gelukkig Zuid-West en woei in de richting van de stad, dus niet in de richting van de ove- rige loodsen. Een dikke rookmassa ligt over het terrein. De grote schare belangstellenden, die op de late avond naar de markthallen trok, kreeg van de brand dan ook weinig meer te zien dan dikke rookwolken, waaruit nu en dan en kele vlammen zichtbaar werden. Om kwart over elf Zaterdagav. meldde de brandweer „brand mees- ter". Op dat ogenblik was het ter rein rond de aardappelloodsen in een ware chaos herschapen. Door de enorme hoeveelheden water, die de met zeer groot materieel uitge rukte brandweer op de loodsen heeft gespoten, is het terrein ver anderd in een modderpoel, waarin stukken van aardappelkratten, aard appelen en karren liggen verspreid. Het vuur begon in loods 11 en is daarna overgeslagen op de loodsen 10 en 12, die ook grotendeels als verloren moeten worden beschouwd. De loodsen 13, 14 en 15 konden worden behouden. Na de branden van .vorig jaar en vandaag zijn dus van de 15 aardappelloodsen, die de markthallen rijk wareft, er nog slechts drie overgebleven. Het werk van de drijvende mo- torspuit „Jan van der Hey den" heeft de brand beslecht. De enorme hoe veelheden water, die het waterka- non van deze boot tussen de lood- I sen 12 en 13 spoot, belette het vuur definitief de overige loodsen aan te tasten. De situatie was Zondag nog niet helemaal zonder gevaar. Het stro en het kaf, dat als isolatiemateriaal gebruikt werd om de loodsen vorst- vrij te maken, is grotendeels uit elkaar gehaald, maar smeult nog hardnekkig. zodat nog steeds twee motorspuiten water geven. In loods 11, was een grote partij gedroogde zuurkool, die een waar- de van ongeveer 95.000 vertegen- woordigt, opgeslagen. Deze partij was eigendom van de grossiers Lindeman en Hogestegen. In loods 10, die eveneens verbrand is, had de grossier van Bladeren een partij fruitconserven in flessen en een partij noten, ter waarde van /20.000 opgeslagen. In loods 12 lag een grote partij aardappelen van^de fa. Ham en Maas, welke voor f 10.000 verzekerd was. De loodsen 13, 14 en 15 hebben waterschade gekre gen doch men was er tijdig in ge slaagd de daar aanwezige aardap- p'elen naar buiten te brengen. Na 1 uur 's middags was geen van de gebruikers meer in de lood sen geweest; de brand ontstond om- streeks half tien des avonds. Men is er ook in geslaagd zes auto's te redden. AMSTERDAM, 19/9. Zondagmor- gen werden op Tersctielling nood- seinen opgevangen van een Engels schip, dat op 90 mijlen ten Z.W. van Terschelling de Noorse hout- boot „Skum" in hachelijke omstan- digheden had aangetroffen. Op de noodseinen voeren de sleepboten „Noord-Holland" van de fa Weissmuller uit IJmuiden en de ..Holland" van de rederij Doeksen uit Terschelling ter assistentie uit, waarna zij enige tijd later contact maakten. Zij slepen de ,,Skum thans naar Londen. Persoonlijke ongeluk- ken zijn niet voorgevallen. w - Hi...—'—

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1