r DE STRIJD OM MADIOEN IS DINSDAG INGEZET m Alleen bij dan een regeling met Rusland opheffing blokkade van Berlijn DE WERELD VOORSTEL VAN ARGENTINIE TOT OPHEFFING VETORECHT B Vo or Alkmaar van vandaag Antara over de toestand Geen ver kla ring over de besprekingen te Moskou Aan onze abonne's M Ondanks heftige critiek van V/isjinsky toch op de agenda Arbeider door 1400 Kg verpletterd Vier Nederlandse militairen gedood Van Mook blijft voorlopig aan C.v.G.D. van Djogja te Batavia aangekomen BEVIN IN HET LAGERHUIS: C. P. N. wethouders van Amsterdam ontslagen Engeland erkent Israel nog niet Brand te Hongkong eist 45 doden Een royement voor Mgr. Beran Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advert entie-prij s per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11369 BUREAUX: Bevin weer te Parijs De opening van de Algemene Vergade.ing der V.N in he. Falaie der Franse Republiek. Bij treffen met republikeinse bendeleden KWAKZALVER VERDIENDE f 1000.- PER MAAND Een van de vier xnillioen kin deren, die in de komende win- termaanden extra voedsel zui len ontvangen door bemidde- ling van de UNAC, de organi- satie der V.N., die door enorme vrijwillige bijdragen in staat gesteld wordt de slachtoffertjes van de oorlog te helpen. Met schoolvoeding en verstrekking van levertraan hoopt men hen voor honger en ellende te be waren. Naar schatting zijn echter 230 millioen kinderen in zo emstige mate ondervoed, dat hun leven gevaar loopt. Geen binnenlands luchtverkeer tijdens de winter WEERSVERWACHTING Nieuuu Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De enorme stijging van de prijzen der grondstoffen, die voor de papierindustrie moe- ten worden ge'importeerd, heeft een gTote stijging van de prijzen voor krantenpa- pier onvermijdelijk gemaakt. In verband hiermee en ook in verband met andere fac- toren die de kostprijs hoger maken, zuilen de prijzen der dagbladen in Nederland met ingang van 1 October, met goedkeuring van het Direc- toraat-Generaal van de Prij zen, worden verhoogd. Van 1 October af zal de prijs van het „Nienw Noord hollands Dagblad" zijn: f 0.33 per week f 1.43 per maand f 4.25 per kwartaal. Wij berekenen geen incasso- kosten. De rede van Bevin, gisteren in het Lagerhuis gehouden over de Berlijnse crisis en de nieuwe nota van de westelijke drie, die gisteren tegelijkertijd te Londen, Parijs en Washington aan de Russische am- bassadeurs is overhandigd, vormen wei de hoofdschotel van het poli- tieke menu van vandaag, hoewel voor ons Nederlanders in het bij- zonder als dessert overblijft het be- richt van het optrekken van de republikeinse legers naar de door de communisten beheerste stad Ma- dioen. Wanneer men de Britse pers van hedenmorgen leest over de rede van Bevin, kan men niet zeggen, dat men in Britse kringen daarover erg te spreken is. Algemeen hoort men klachten over het uitblijven van een krachtiger houding. Men vindt geen nieuwe gezichtspunten in Bevin' rede en de Daily Telegraph schrijft dan ook, dat hoewel het publiek de terughoudendheid van de Engelse regering zal aanvaarden de ongerustheid over het uitblijven van een beslissing niet wordt ver- minderd. De conservatieve „Daily Mail" noemt de rede een „meester- stuk van nietszeggendheid". I.ONDEN. De inhoud van de nota, die gisteren tegelijkertijd te Washington, Londen en Parijs is overhandigd aan de Sovjet-ambas- sadeurs, is niet bekend gemaakt. In welingelichte Engelse en Franse kringen verklaarde men echter, dat in deze nieuwe nota aan Rusland gevraagd wordt om een ondubbel- zinnig ja of neen te laten horen op het voorstel om duidelijker om- schreven instructies te geven aan de vier commandanten der zones in Duitsland. BATAVIA. „Met praten zal men er deze keer niet komen", zo schrijft het Bataviase Nieuwsblad naar aanleidin" van de communis- tische opstand de republiek. Het blad is van mening, dat indien de opzet van Moskou gelukt, nl. een toename van de verwarring in Zuid- Oost-Azie. er slechts een weg open blijft voor het blussen van de brand en dat een beslissing dienaangaande snel dient te worden genomen. DAMASCUS. He Arabische hoge commissie heeft bekend ge maakt. dat te Gaza een Arabische regering van Palestina is gevormd. Minister-president is Achmed Hilmi Pasja, terwijl als minister van bui- tenlandse zaken zal optreden Dja- mal Hoesseini. PARIJS, 23 Sept. (Reuter). De Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, is vanmorgen weerm Parijs a&ngekomen, om weer deelte nemen aan de hijeenkomst van de Assemblee der V.N. In de agendacommissie van de Ver. Naties heeft Argentinie Woensdag voorgesteld het recht van veto der vijf grote mogend heden in de Veiligheidsraad op te heffen. Hij diende nl. een ver- zoek in dit voorstel als een agen- dapunt van de algemene vergade- ring op te nemen. Er ontspon zich over deze kwes- tie een groot debat, waaraan vooral de Russische afgevaardigde Wisjin- ski deel nam. De Argentijnse afge vaardigde had onder megr gezegd: „Wij kunnen de tyranme van de grote mogendheden niet blijven dul- den noch van hen, die de betekenis van' het Handvest willen verdraai- en". Wisjinsky antwoordde hierop: „Uw grootste vijand is niet de ty- rannie van de Grote Vijf", doch de tyrannie van het Handvest zelf Niettemin werd het Argentijnse voorstel met 5 tegen 3 stemmen aan- genomen. Er waren 6 onthoudingen. Premier Spaak had voorgesteld het Argentijnse voorstel op de agenda te plaatsen, doch hier het advies bij te geven aan de Assem blee''het voorstel te verwerpen. Dit voorstel werd echter verworpen. Wisjinsky vroeg vervolgens, dat vier andere onderwerpen van de agenda afgevoerd zouden worden: 1 het Balkan-rapport; 2. het pro- bleem-Korea; 3. het rapport van de Kleine Assemblee over de oprich- ting van een permanente commissie van de Assemblee; 4. het rapport van de Kleine Assemblee over de methoden om de internationale sa- menwerking op politiek gebied te bevorderen. De werkzaamheden van de com missie voor de Balkan en Korea noemde Wisjinsky ook een schen- ding van het Handvest, omdat het hier inmenging betreft in de bin- nenlandse aangelegenheden van lan- den, welke geen lid zijn van de V.N. Zoals bekend heeft Rusland nooit deelgenomen aan de vergaderingen van de Kleine Assemblee. Doordat een ketting, waarmee in een ijzergieterij te Bergen o'p Zoom een stalen gietkast van ongeveer 1400 kg werd opgetakeld, brak, viel het gevaarte en kwam terecht op de 45-jarige arbeider F. Proost uit Bergen op Zoom. De ongelukkige was op slag dood. Hij was gehuwd, doch laat geen kinderen na. BATAVIA, 22 Sept. (Aneta) Vier Nederlandse militairen wer- den gedood en zes licht gewond, toen Nederlandse patrouilles in de loop van de vorige week in het gebied benoordoosten van Bobot- sari (Midden-Java) in contact kwamen met uit republikeins ge bied ge'infiltreerde benden, aldus meldt de correspondent van Ane ta uit Semarang. te SoerabaTa was en wiens zetel te Djombang was gevestigd. Het eerste treffen vond plaats op 14 September en de volgende dagen werd een tegenactie ingezet, waar- bij artillerie werd gebruikt. De benden, die bewapend waren met zware mitrailleurs en mortieren, werden uit elkaar geslagen en leden gevoelige verliezen, terwijl ook een hoeveelheid wapens en munitie in handen der Nederlanders viel. Bij een treffen op 18 September zijn minstens 30 bendeleden gedood. De overgebleven leden der benden schijnen zich te hergroeperen achter de status quolijn. Er bestaan aanwij- zingen, dat deze benden communis- tisch georienteerd zijn. BATAVIA, 23 Sept. (Aneta) De militaire autoriteiten te Djogia hebben verklaard, dat Dinsdag „een drieledige aanval is ingezet tegen de rode legers rondom Madioen". Volgens Radio-D]ogja hebben de communisten de spoorbrug bij Madioen opgeblazen. Militaire autoriteiten te Djog ja hebben volgens Antara ont- huld, dat Republikeinse troe- pen er in geslaagd zijn de communistische troepen terug te werpen tot ongeveer 20 km. ten Oosten van de stad Ma dioen. De communisten be- heersen nog de gehele stad Madioen, een gedeelte van de stad Ponorog, ten zuiden van Madioen en een deel van Ma- getan, ten westen van Madioen. Militaire autoriteiten spraken het vertrouwen uit, dat Madioen „binnen de kortst mogelijke tijd" heroverd zal zijn. Uit Batavia meldt Reuter nog, dat volgens berichten uit republi keinse bron te Batavia, de T.N.I, de communistische weerstand heeft geneutraliseerd in Tjepbe, in Bodjonegoro en in Blitar en dat de opstandelingen zijn teruggedre- ven in het gebied in en rond Ma dioen. Het republikeinse persbureau An tara meldt in een overzicht van de toestand dat op de hoofdwegen van de stad Madioen thans vrachtauto s voorzien van rode vlaggen, af en aan rijden. De republikeinse leger- eenheden in de stad zijn ontwapend, de gehele politie is ontbonden en vele diensthoofden zijn vervangen. Het voormalige F.D.R. (de bij de communisten aangesloten linkse partijen, welke verenigd waren on der de naam ..Democratisch volks- i front") heeft na de staatsgreep te I Madioen een nieuw gewestelijk be- stuur gevormd, dat als naam kreeg Regering van het nationale front Sedert Dinsdag is tot militair gou- verneur benoemd Soemarjono Soer- jono. die wordt bijgestaan door Soe- pardi, voorheen vice-burgemeester van Madioen. Beide zijn, naar An tara hieraan toevoegt, leden van de Pesindo, de republikeinse jeugdor- ganisatie, die zich als laatste der vier in het democratische volks- front verenigde partijen heeft aan gesloten bij de communisten. Anta ra meldt voorts, dat Djokosoejono is belast met het militaire commando. In alle vorige berichten van de re publikeinse zenders, ook die oyer de communistische zender radio Ge- lora Pemoeda, werd Djokosoejono genoemd 51s ..militair gouverneur". Tot resident in het nieuwe bestuur werd benoemd Abdoel Moetali, eveneens van de Pesindo, die vroe- ger republikeins assistent resident Vele diensthoofden te Madioen zijn gevangen genomen. Zij, die hun positie wisten te bewaren, staan nu onder controle van een raad. die de werkzaamheden moet regelen en hierop moet toezien. Na ontbinding van de gehele politie, is men begon nen kracHten aan te werven voor een nieuw politiecorps. De organi- satie van vele dessaraden is in over- eenstemming gebracht met de nieu we situatie. Over het aanzien van de stad Madioen meldt Antara, dat de scholen, bestuurskantoren en passars, zijn heropend. Het republi keinse dagblad ,,Api Rakjat", dat door de opstandelingen is ove'-geno- men, is weer verschenen onder de naam „Front Nasional". De algeme ne Ieiding berust bij een lid van de Pesindo en de hoofdredactie bij een lid van Sjarifoeddins Partai Sosia- lis. De voormalige hoofdredacteur is nu lid van de redactie. De b~igade van majoor Dahlan, die thans ge- vechtscommandant is in Madioen, werd volgens Antara ontwapend. BATAVIA, 22 Sept. (Aneta). De „Nieuwsgier" vernam uit Den Haag, dat de Nederlandse rege ring in verband met de spanning in Indonesie besloten had de kwestie van de landvoogdwisse- ling enige maanden uit te stellen om daarna definitief een besluit te nemen na een nieuwe bespre- king met dr Van Mook. BATAVIA, 22 Sept. (Aneta). De delegatietrein uit Djogja, met leden van de C.V.G.D. is hedem avond even voor half acht plaatse lijke tijd te Batavia aangekomen. De leden der commissie wensten zicn niet uit te laten over de situatie. De reis was zonder incidenten ver- lopen. Blijkens mededelingen van medereizigers is te Djogja de toe stand volkomen rustig. De trein ver- voerde alleen de commissie en leden van haar staf. Geen enkele republi- kein heeft de reis meegemaakt. Het kabinet en de landvoogd be- reikten inmiddels overeenstemming zowel ten aanzien van de houding in verband met de ontwikkelmgen in de republiek, als betreffende de structuur van de interim-regering aldus het blad. De Haagse correspondent van de ..Nieuwsgier" heeft meegedeeld, dat dr Van Mook Maandagochtend na ontvangst van een verzoektelegram van de voorlopige federate regering Drees mededeelde voornemens te zijn Dinsdag naar Batavia terug te keren, welk plan Drees met vol- doening vernam. De ministerraad erkende de noodzaak van v. Mook s terugkeer en kwam Maandagmiddag en Maandagavond bijeen. 's Middags werd overeenstemming bereikt over beide genoemde punten, terwijl des avonds besloten werd de landvoogd- wisseling enkele maanden" uit te stellen. Ten aanzien van dit laatste zal alleen een besluit worden geno men na nieuwe besprekingen met de landvoogd, aldus het blad. De Rotterdamse politie heeft ge- arresteerd de 51-jarige physico- therapeut C. E. A. W„ een kwak- zalver, op wiens visitekaartje te lezen stond: particuliere inrichting voor physische therapie en verder mededelingen over spreekuren van de geneesheer-directeur enz. Vele patienten verkeerden in de mening met een bevoegd arts te doen te hebben. Op een plein in de Rotter damse binnenstad troonde W. ach ter zijn bureau, omrlngd door tal- rijke kleine flesjes, die voor het merendeel gevuld waren met ge- neesmiddelen, welke men verpakt bij een apotheek kan kopen. Hij haalde ze alleen uit de ori- ginele vetpakking en vulde er de flesjes mee. Ook homoepatische ge- neesmiddelen waren er onder. Een duur kortegolf-bestralingsapparaat waar menig arts jaloers op kon zijn, maakte de nodige indruk, evenals een onderzoektafel. W. verdiende gemiddeld f 1000.per maand. De prijs van de geneesmiddeien vari- eerde van f 1.10 tot f 12.—. Hielpen aeze met, dan kwam het bestra- iingsapparaat er aan te pas. Voor een behandeling daarmee moest 10.worden betaald. Dr. W.. die veel klanten van bui ten had, zal voorlopig niet te con- sulteren zijn. Zijn spullen zijn door de politie i*i beslag genomen. Pro- ces-verbaal is cpgemaakt. Het had in de bedoeling van VV. gelegen een arts, die door zijn houding tijcfens de oorlog weimg praktijk had over- gehouden. aan ziTn zaak te verbm- ten, teneinde de lading te 'dekken. Bernadotte's laatste rapport Na een bewogen zitting, die onge veer vier uren duurde heeft de ge- meenteraad van Amsterdam met 27 tegen 15 stemmen het ontslag, dat de niet-communistische fractie s hadden geeist van de twee C.P.N.- wethouders, aangenomen. Hierna volgde onmiddellijk de verkiezing van twee nieuwe wet houders, waarbij werden gekozen de heren W. Steinmetz (K.V.P.) en A. in 't Veld (A.R.) beiden met 27 stemmen. De discussie's, die aan de stem- mingen voorafgingen, liepen s0™s hoog, omdat de communistische raadsleden bleven vasthouden aan hun mening, dat zij aan hun prmci- pen moesten gehoorzamen terwijl de niet-communistische fractie s stelling namen tegen de beweringen als zouden zij alien tiet imperialis- me steunen en de werkelfjke demo cratic voorbijzien, omdat zij ae communisten nu eenmaal met mocn- ten. In een uitvoerige verklaring zette de woordvoerder van de niet-com munistische fractie's uiteen, waarom de C.P.N, wethouders het vertrou wen hadden verloren en waarom derhalve maatregelen dienden te worden genomen. Hierop legden alle C.P.N, raadsleden diverse ver- klaringen af, die moesten aantonen, dat de raad zich volkomen voorbij- ging met deze besluiten. Na stent" ming volgde dan de uitslag, die tot gevolg had, dat de beide C.P.N.- wethouders werden ontslagen. EVIN, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren in het Lagerhuis verklaringen afgelegd over de Palestijn- se kwestie en de crisis te Berlijn. Aangaande Palestina zeide Be vin, dat Engeland zich stelde achter de laatste voorstellen van Bernadotte, aan wiens nagedachtenis Bevin warme hulde bracht. Ten aanzien van de crisis te Berlijn verklaarde Bevin: „wij be- schouwen de opheffing der blokkade van Berlijn als de essentiele voorwaarde waarop een regeling met Moskou gebaseerd kan zijn. De regering had de voorstellen van Bernadotte nauwkeurig bestu- deerd en zij was tot de slotsom ge- komen, dat zij als den enkel plan opgevat moest worden en dat in zijn geheel ten uitvoer gelegd diende te worden. Dit, het Palestijnse vraagstuk, kon niet door polemieken opgelost wor den. De regering hoopte dan ook, dat de V.N. zonder tijdverlies hun gehele autoriteit achter de voor stellen zouden plaatsen. In antwoord op gestelde vragen zeide Bevin, dat bovenstaande ver klaring niet de erkenning van Is rael inhield. Dit hield verband met de politiek. die de Britse delegatie der V.N. moest volgen. Men zou zien wat hieruit voortkwam en de ont- wikkelingen achtereenvolgens be- studeren. Overgaande tot de Berlijnse crisis zeide Bevin: Engeland is bereid de Sov jet-mark als enige valuta in Berlijn te erkennen voor zover het Berlijnse vraagstuk door de vier mogendheden werd behandeld. In dien wij dit vraagstuk op een an dere wijze zouden behandelen, zou dit betekenen, dat wij aan pressie zouden worden onderworpen, even ernstig als die, welke gevormd wordt door de blokkade van Berlijn Het zou mogelijk worden ons werk en ons bestuursorgaan aldaar te verlammen. De Sovjet-Unie had gemeend, dat wij binnen enkele weken in derge- lijke moeilijkheden zouden geraken dat wij Berlijn hadden moeten ver- laten. De Sovjet-Unie had gemeend, dat honger en wanordelijkheden zo snel zouden komen, dat de positie der drie westelijke mogendheden onhoudbaar zou .worden. Na de pres tatie van de Britse en Amenkaanse luchtmacht in vredestijd te hebben vergeleken met die in oorlogstijd, zeide Bevin, dat indien de zinloze blokkade zou worden gehandhaafd. hij er op vertrouwde, dat de Britse en Amerikaanse luchtmacht geza- menlijk in staat zouden zijn Berlijn door de winter heen te helpen. Over de besprekingen te Mos kou zeide Bevin: ,,Ik moet u te- leurstellen. Het stadium, waarin de besprekingen zich bevinden, maakt het niet mogeltjk een ver klaring hierover af te leggen. Wij houden nauw contact en wij zui len in de komende week te Parys overleg blijven plegen. Wij be- schouwen de opheffing der blok kade te Berlijn als de essentiele voorwaarde waarop een regeling gebaseerd moet zijn". (Applaus.) Over de geruchten over onenig- heid tussen de drie westelijke mo gendheden zeide hij: ,.Wij zijn het niet slechts geheel eens over de ten opzichte van Berlijn te volgen poli tiek, doch ook over de politiek, die wij gezamenlijk zouden volgen, in dien onze politiek ten opzichte van de Duitse hoofdstad zou falen". „Hiermede zeg ik niet, dat oorlog voor ons onvermijdelijk is. Dat sta dium hebben wij nog niet bereikt". Het optreden der Sovjet-Unie ten opzichte van Berlijn noemde Bevin een „schamele dank voor de gealli- eerden, die in de oorlog aan de zijde der Sovjet-Unie stonden". De uitgifte van nieuw geld in de westelijke zones van Duitsland was een succes geworden. Er werd zo- veel mogelijk geproduceerd en de arbeider kon van zijn loon rneer dingen kopen die hij nodig had. Wij trachten een gezond politiek leven in Duitsland aan te moedigen, zo vervolgde hij, en wij hopen steeds, dat vroeg of laat een regering voor een verenigd Duitsland ingesteld zal worden. Engeland zou n% en later niets doen om de vorming van een dergelijke regering te verhinderen. Berlijn was thans een symbool van weerstand, een soort vooruit- geschoven post. Toen de blokkade opgelegd werd moest er een ernstig besluit genomen worden. Dit was genomen. Terugtrekken zou bete- kend hebben naar een nieuw Mun- chen te gaan. „Ik geloof dat Oost en West samen kunnen leven. Ik ben bereid dit te verklaren en te zeggen: leef in vrede in het gebied dat gij hebt". Bij deze zinsnede werd door de leden van de oppositie afkeurend geroepen. „Wij wensen tegen niemand te vechten, aldus Bevin. Wij hebben misschien het grootste offer ge bracht van alle landen voor ons hefstel". De gewone Engelsman had zich op allerlei gebied veel ontzegd. Een volk dat zich zoveel ontzegd had SYRIE CTDOA Ondrr b*he*r»d UN O TRANS JOROANIC EGYPTL ISRAEL I 1 Arabisch q»bi»d infblijvtn b'l Tram Jordamp CARTO- verdiende te blijven bestaan. ,>Het zal voortleven, wat er ook gebeurd". De oppositie Nadat Bevin het woord had ge- voerd, sprak R. A. Butler voor de oppositie (conservatief). Hij ver klaarde naar aanleiding van Bevin s uiteenzetting: ,,Het gehele Huis staat achter hem. Als dat de politiek der regering is, kan hij naar Parijs terug gaan en vertellen, dat we hem bij de uitvoering van zo'n politiek zul len steunen". De conservatieve spreker gaf te kennen, dat hij wenste te weten ,,of de Russen enigerlei overeenkomst zouden nakomen", niet zozeer of het mogelijk was een technische overeenkomst te bereiken aangaan de de valuta enz. „Het feit", zo zei hij, „dat er zulk een sterke reactie bij het Duitse volk is ten gunste van de Westerse regeringsvorm en tegen het commu- nisme, legt een zware nieuwe ver- plichting op onze schouders, omdat het duidelijk is, dat er, indien er in Duitsland iets verkeerd mocht gaan, scherpe represailles genomen zou den worden tegen hen, die dat standpunt krachtig hadden verde- digd". De westelijke mogendheden moe ten volgens Butler hun politiek in West-Duitsland voortzetten. Butler was van mening, dat lets, dat meer omvatte dan het ..Pact van Brussel", gesticht moest wor den „Het nieuwe Italie" en Portu gal moesten daarin opgenomen kun nen worden. Degenen, die zodanig pact zouden voorbereiden, zouden ook rekening moeten houden „met de strategische betekenis van net Iberische schiereiland". ,,Wij zouden een omlijnde kracht in het Westen kunnen vinden, waarvoor de Sov jet-Unie begrip zou hebben". Woensdaismorgen zijn de opslag- plaatsen van een verzekerings- maatschappij voor de Zeevaart door brand vernield, waarbij vele personen om het leven kwamen. Ruim honderd personen bevonden zich in het vijf verdiepingen hoge gebouw. Daar de trap was vernield, sprongen velen, onder wie een Chi nese vrouw met haar baby, naar beneden en vonden zo de dood. An- deren werden in netten opgevangcn. Alle beschikbare materiaal rukte uit om de brand te bestrijden. Er had geen ontploffing plaats in een ruimte waar films en ander licht brandbaar materiaal was opgesla- gen. De brand, die de derde is aan de waterkant van de stad in de af- gelopen maand, vormt de ernstigste 'brand sinds 14 jaar. De aan beide zijden gelegen op- slagplaatsen van de Nederlandse Trans-Atlantische Stoomvaartmaat- schappij en verschilionde Chinese firma's liepen ook gevaar. Zoals men zich herinnert, heeft de Aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, onlangs de Tsjechoslowaakse rooms-katholieke minister van Volksgezondheid. pater Plojhar, be- schuldigd van het profiteren van bepaalde voordelen in een Duits concentratiekamp gedurende de oor log. Bovendien, zo luidde de be- achuldiging van Mgr. Beran ver- der was pater Plojhar een pnester van' Duitse nationaliteit en mocht dus niet als echte Tsjechoslowaakse aelden. Reeds tevoren had Mgr. Be ran pater Plojhar in zijn priester- lijke functie geschorst, omdat Ploj har geweigerd had zich teriig te trekken als minister van Volksge zondheid. De vereniging van verzetslieden uit de illegaliteit tijdens de Duitse bezetting (het ..Verbond der Strij- ders voor de Vrijheid'had wegens de ernst der door de Aartsbisschop geuite beschuldigingen een onder- zoek gelast. Als resultaat van di onderzoek heeft het Verbond be sloten Mgr. Beran als lid te royeren wegens „ongegronde beschuldigin gen jegens pater Plojhar Up grond van ervaringen opge- daan gedurende het afgelopen win- terseizoen, waarin het reizigersver- keer in het algemeen sterk terug- liep heeft de K.L.M. besloten om met' ingang van 1 November het binnenlands luchtverkeer geduren de de a.s. wintermaanden stop te zetten. Meaege'deeld door het K.N M.l te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. OVERWEGEND DROOG Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk ochtendmist. Mor- gen overdag toenemende be- wolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot ma- tige wind tussen West en Zuid Ongeveer dezelfde tempera- tuur als vandaag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1