itsi Landbouwtentoonstelling te Aikmaar r~ BONNENPROBLEMEN voor de Bijzondere Politierechter Kath. Lagere Landbouwschool t© Egmond-Binnen geopend Gouden medaille naar Schagen Ammerzoden dankt Marktberichten ^AC, 2 IN AANSLUITING op hetgeen wij gisteren reeds schreven over derde na-oorlogse landbouwtentoonstelling te Aikmaar ver- namen wij nog, dat het aantal inzendingen de verwachtingen overtrof; wat meer zegt, de verschillende juryleden waren over de kwaliteit van het ingezonden fokmateriaal, vooral wat de schapen, geiten en varkens betrof, zeer tevreden. De gouden me daille voor het beste viertal ooien werd toegekend aan de scha- penfokker D. Donker te Schagen. De wnd. burgemeester, de heer G. v Slingerland, heeft na afloop van de tentoonstelling deze medaille namens het gemeentebestuur met een toepasselijk woord aan de winnaar uitgereikt. Intussen was er ook nog aar- dig zaken gedaan; de fokkers uit andere provincies kwamen niet alleen om te kijken, doch er is nogal het een en ander, vooral in de rubriek schapen en varkens, naar andere pro vincies verkocht. Hier volgen de door de jury's toegekende bekroningen: NIEUW_nOORDHQLLANDS DAGBLAD-Donderdag23 September 1948 Onze agenda Bernadofte-herdenking te Den Haag Een de Gruyter-truc doet locomotief kantelen Keuring Akkerbouw- producfen te Purmerend Criminalifeit nog steeds groeiende Buiteniandse afdelings- chefs worden dcrecteuren Parlemenf-sleden van het Britse gemenebest in ons land MARKTOVERZICHT PURMEREND Our/o. ^nna PLAQUETTES IN NOORD- HOLLANDSE RAADHUIZEN PATER VISSERS Dodelijk ongeval te Heer-Hugowaard kl itVI1,1 i'5® en "I 3; 3700 Kg Uien 6; driel. 4.10—4.40 nen in BEKRONINGEN: Paarden (veulens): 1A (zilv. med.) Meta, M. Kaptein, Egmondbinnen; IB: Mareiette, D. Kramer Glijnis Stompetoren; 2: Majolieta, C. Blan- kendpal, Bergen; 3: Madrigal, wed. P. Roskam, Sijbekarspel; eerv. ver- melding: Mariejolijntje, H. de Dood, Aikmaar; Miora, J. Konijn Stom petoren. Eenjarige paarden: 1A (verg. zilv. med.): H. Wessels, Hoogwoud- IB: Liamora, W. Baltus, Aikmaar; 2: Fortuna, C. Blankendaal, Bergen; 3: Lora, J. Govers, Stompetoren; eerv. verm.: Laieta, C. Rotteveel, Oudorp. Tweejarige paarden: 1: Karsilla, wed. Roskam Sijbekarspel; 2: Ko- landa, J. Helder, Egmond a.d. Hoef. Driejarige paarden: 1: Jomora, W. Baltus, Aikmaar; 2: Juul, C. Rotte veel, Oudorp; 3: Jopie, J. Blom, Ou dorp. Vierjarige en ouder: 1A (verg. zilv. med.): Ida Bera, M. Kaptein, Egmondbinnen; IB: Fortuna, C. Blankendaal, Bergen; 2A: Ebumiana J. Helder, Egmond a.d. Hoef; 2B: Irena, H. Rotteveel, Heiloo; 3: Im- brosa, J. Posch, Stompetoren. Rundvee: Vette koeien (afgewis- seld): 1. en 2. C. Struyk, Diemen, tevens kampioenprijs (verg. zilv. m. en collectieprijs, zilv. med.); 3. te vens 2de collectiepr. en zilv. med.: J. M. Groot, Aikmaar; eerv. verm.: Gebrs. Baars, Schagen. Vette koeien (niet afgewisseld): 1. Johan 't Schmal, Bussum; 2. J. Re- nooi, Oostwoud; 3. J. Schmal, Bus- sum. Dikbillen: 1 (tevens reservekam- pioen): J. M. Groot, Aikmaar (verg. zilv. med.) 2. idem; 3. J. Volger, Ou dorp; eerv. verm. C. Gente'naar, Diemen. Vette schotten: 1. A. Blokker, Zij- pe; 2. S. Bleeker, Beemster; 3. P. Bakker, De Rijp. Schapen (geregistr. Texels ras): I^mmen, geboren in 1945 of vroe- ger: 1A (res-kampioen): zilv. med. Gebr. Hogetoorn. Beemster; IB: K. Reijne, Schagen; 2A: J. Stapels Szn, Sijbekarspel; 2B: P. Donker Pzn, Hoogwoud; 3A: D. Haremaker, Beemster; 3B: C. Langelijk Hzn, De Weere; eerv. verm.: J. Wagemaker, De Weere. Idem, geb. in 1946: 1A tevens kampioen v. d. dag: wed. D. Ruy- ter. Nibbixwoud; IB: A. Groot, Oos- terblokker; 2A: J. Blauw Pzn. Stom petoren: 2B: P. Pijper, Twisk; 3A: J. Donker. Schellinkhout; 3B: J. da Jonge, Beemster: eerv. verm.: J. Kramer, Burgerbrug. Idem, geb. v6or 15 Maart 1947: 1. G. Oortwijn, Purmer: 2A: B. Oost- wouder, Beemster: 2B. Fa. A. Smit, en W. Zee, Noordbeemster; 3A: J. Ruyter, Bobeldijk; 3B: D. Kay, Oter- leek. Idem, geb. na 15 Maart 1947: 1. vaderdier, geb. in 1948): 1. zilveren med. Gebr. Hogetoorn, Beemster; 2A: P. Kistemaker, Abbekerlc; 2B' P. Marees Dzn, Beemster; 3B: G. C. Kikkert, De Westen (Schermer); eerv. verm. A. Dekker Kzn, Oterleek en W. v. d. Oord Czn, Barsinger- horn. Varkens (Groot-Yorkshire-ras): Beren geboren in 1946 of vroeger: 1A: veg. zilv. med. (reserve kamp.) D. Oostwouder, Noordbeemster; IB: C. Borst Pzn, H.Hugowaard; 2A: C. Laan Dzn, Berkhout; 2B: K. VeUt, Het Woud, Bergen; 3A: H. van Won- deren, Oudorp; 3B: P. Rol Czn, Starnmeer. Beren, geboren na 31 Dec. 1946 en voor 1 October 1947: 1: Verg. zilv. med. en kamp. van de tentoonstel ling: J. Oostwouder, Beemster (fok- ker: C. Borst Pzn, H.Hugowaard); 2A: wed. A. de Groot, Zuidervaart, Stompetoren; 2B: P. Rol Czn, Starn meer; 3: C. Borst Czn, H.Hugow. Beren, geboren na 30 Sept. 1947, doch niet jonger dan 6 maanden: 1: D. Oostwouder, Noordbeemster; 2A: D. Donker Pzn, Schagen; 2B: L. Laan, Bobeldijk; 3A: Varkensfok- vereniging Spierdijk; 3B: K. Veldt, Het Woud, Bergen; eerv. verm. Gebr. Pojle, Schoorl. Drachtige zeugen (geb. vo6r 1 Sep tember '46, minstens 6 weken drach- tig): 1: (res. kampioen, zilv. med.): S. Bakker Jzn, Aartswoud; 2A: D. van Kamper, Hoogkarspel; 2B: C. Klaver Wzn, Hoogwoud; 3A: K. Veldt, Het Woud, Bergen; 3B: P. Conijn, Oterleek; eerv. verm. Jb Pleyter Jzn, N.Niedorp en C. Hoed- jes, Wogmeer. Idem, geb. na 31 Aug. 1946, doch voor 1 Jan. 1948, minstens zes w. drachtig: 1: S. Borst, H.Hugowaard Nrd; 2A: idem; 2B: P. Stam, Hem; 3A: D. Oostwouder, Noordbeemster; 3B: P. Staam, Hem; eerv. verm. J. Bleeker, Assendelft en P. Stam, Hem. Zeugen, geb. voor 1 Sept. 1946, m. biggen: 1A (kampioen en verg. zilv. med.): J. Schouten, Koedijlc; IB: P. Pijper, Twisk! 2A: J. Bleeker Czn, Assendelft; 2B: J. Stam, Berkhout; 3: K. Veldt, Het Woud, Bergen. Idem, geb. na 31 Aug. 1946, doch voor 1 Sept. 1947 met biggen: 1A: G. M. Tromp, Beemster; IB: C. Kla ver, H.Hugowaard; 2A: C. Borst Pzn H.Hugowaard; 2B: P. Veldt, Aker- sloot; 3: S. Borst, H.Hugowaard-N. Twee- of drietallen fokvarkens u. een toom, geb. tussen 1 Nov. '47 en 30 Juni 1948: 1A: C. Borst Pzn, H.- VEEL, BELANGSTELLING VOOR KLEIN ARTIS ALKMAAR. Het Museumschip Klein Artis, waarover wij de vori- ge week reeds uitvoerig schreven, trekt veel belangstelling, niet alleen van het publiek. maar ook van on- derwijszijde. Dagelijks ziet men klassen onder geleide van het on- derwijzend personeel er heen trek- ken en genieten de leerlingen van de boeiende en leerrijke explicatie die de leider van de expositie weet te geven. Vrijwel iedereen is het er over eens dat wat er in dit merkwaar- dige schip te zien is. de moeite in alle opzichten loont. Men staat een- voudig verstomd wat er alzo in een schio te bergen is. Trouwens. wij meldden het reeds eerder Tot en met Maandag blijft Klein Artis, dat ligpleats heeft aan de Oude- gracht bij de Ridderstraat hier ter bezichtiging. zodat men nog gele- genheid heeft deze unieke en leer- zame verzameling te bezlchfigen De entree is laag. zodat een ieder er een kijkje kan gaan nemen. DE RINGRIJDERIJ OP DE LAAT Voor de ringrijderij op de Laat, die gistermiddag werd gehouden, bestond ditmaal niet zoveel belang stelling van de zijde van het pu bliek: het aantal ingeschreven rul- ters bedroeg 50. De wedstrijd had een vlot verloop. De wisselbeker, vorig jaar gewon- nen door Treiny Kostelij'k te Noord- Seharwoude, werd ditmaal gewon- nen door G. Hegeling uit Aikmaar, die het hoogst. aantal ringen be- haalde. 2. J. Hoogschagen, Aikmaar, 3. Jb. Mul. Stompetoren. 4. P. Koop- man, Stompetoren, 5. B. Schouten, Bergen, 6. Jb. Berger, Aikmaar, 7. Jn. Koopman, Stompetoren, 8. Ali Leegwater, Oterleek, 9. J. v. Gracht, Heerhugowaard, 10. H. Wageman, Stompetoren. 11. L. Konijn, Oter leek, 12. J. Terra, Stompetoren. GULDEN VLIES, 8 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen. ST. JOZEFKERK, 8 uur: Tri- duum K.A.B. CAFE HARING, 8 uur: Espe- rantisten. BONNEN HALEN: Donder- dag 23 Sept.: M. en O. Vrijdag 24 Sept.: P. en Q. CINEMA, 8 uur: Achter de wolken, 14 jaar. HARMONIE, 8 uur: Het ver- haal van een soldaat, 18 jr. VICTORIA: 8 uur: Schim- menjacht. Volwass. A.B.T.: 8 uur: Bandieten aan 't werk, Revolverserenade; 14 jaar. APOTHEKEN: Schouten-Oele Koorstraat 11. NACHTDIENST TAXI's: H. Jong, Lindelaan 100, tel. 3628. BURGERLIJKE STAND Geboren: Yvonne, d. v. J. C. Dek ker en I. E. L. J. A. Fabisch. Gehuwd: Dirk W. J. ten Haaf en Gesina M. Lauritsen. Overleden: George C. Jacet, oud 63 j., gehuwd met J. B. J. Stecker; Ronny Struys, oud 2 mnd; Maria E. Strijkers, oud 86 j., wed. van J. J. Veel; Johanna C. Bock, oud 53 j. BRIDGE-CLUB „SAUS-ATOUT" HEILOO. Op Dinsdag 28 Sept, des avonds 20 uur zal 'n jaarverga- dering gehouden worden in „De Rustende Jager". De agenda ver- meidt o.a.: Periodiek aftreden van voorzitter en penningmeester, be- noFming van een commissaris van materiaal en verkiezing technische commissle. Tevens is deze avond bedoeld als kennismakings-avond. Hugowaard; IB: S. Borst, idem; 2A: D. Donker Pzn, Schagen; 2B: P. Donker Pzn, Hoogwoud; 3A: C. Borst Pzn, H.Hugowaard; 3B: S. Schilder Jzn, Beemster; 3C: J. N. Klaver, Spanbroek; eerv. verm. P. Stam, Hem, P. Pijper, Twisk en H. van Wonderen, Oudorp. Geiten en bokken (geregistreerd) Melkgeiten, geb. in 1947: 1: Gretha, P. Kok, Castricum; 2: Truus, P. Groentjes, idem; 3: Mina, J. van Zon, Aikmaar; eerv. verm.: Betsy, W. Fonk, Aikmaar. Idem, geb. in 1948: 1: Marie, J. Veldt, Castricum; 2: Corrie, P. Groentjes, idem; eerv. verm.: Bep- pie, P. van Esseveld, Aikmaar. Idem, geb. in 1945 of eerder: 1: Lisa, J. Veldt, Castricum; 2: Jansje, J. Nieuwenhuizen, idem; 3: Marie, G. Brakenhoff, idem; 4: Tonl, P. Groentjes, idem; eerv. verm.: Aga tha, J. Groentjes, Castricum; Toni, S. Groentjes, idem. Geitenlammeren: 1: (bronzen me iucin, stu. na u .naari h»i. i. vjeiieiiuimmeren: i: (Dronzen me* (beste ram van de tentoonstelling) i daille); Marie, P, Kok. Castricum; verg. zilv. med. G. Kikkert. De Wcs- 1 2: Nellie, B. Groentjes, idem: 3: Cnr- rie, J. Pannekeet, Heiloo verg. zilv. med. G. Kikkert. De Wes ten (Schermer) 2A: G. Kant Zn, Weere 'Wipkel); 2B: A. S. Keyser, Wieringerwaard: 3A: P. Kistemaker Abbekerk: 3B: W. v. d. Oord Czn, Barsingerhorn. Ramlammeren (drietallen) van een vaderdier, geb. in 1948: 1. zilv. med. K. Reiine. Schagen; 1A: Gebr. Hogetoorn, Beemster. zilv. med.; 1. N. Ruvter, Beemster; 2. A. Dekker Kzn. Oterieek; W. v. d. Oord Czn, Barsingerhorn. A. Groot, Oosterblok ker en P. Marrees Dzn, Beemster; 3. Jb de Goede Purmer. K. Smit, Noordbeemster, W. v. d. Oord Czn, Barsingerhorn. C. Langedilk Hzn, De Weere, J. Ruyter, Bobeldijk; eerv. verm, D. v. d. Oord, Oude Nie- dorp, W. v. d. Oord Czn, Barsinger horn. C. Langediik Hzn, De Weere, J. Wagemaker, De Weere en Gebr. Ruvter. Oosterblokker. Ooien. met in 1948 geboren 1am- meren, w.o. minstens een ooi- en een ramlanr 1. zilv. med. J. Wage- maker. De Weere; 2A: J. Reijne, Barsingerhorn: 2B: J. Wasemeker, De Weere: 3A: G. Kant Zn, Wee- -p (Wiokel); 3R: idem: eerv. verm. P. A. Koning Beemster en J. Wa gemaker, He Weere. Ooien met In 1948 geb. lammeren w.o. geen ooilammeren (ooien met 2 of meer remlammeren): 1A: (vers, zilv. med.) P. Pijper. Twisk; IB: K. Reijne, Schagen; 2A: Gebr. Hoge toorn. Beemster; 2B: P. Pijper, Twisk; 3A: P. C. Vis. Venhuizen; ?B: J. Reijb°. Barsingerhorn; eerv. verm. Jac. Clav Czn, Sijbekarspel; H de Goede. Purmer. Ooien met in 1947 aeb. lammeren (ooien met 1 ramlam): 1. Gebr. Ho- setoom Beemster. Deze ooi werd voor 300 gulden verkocht naar Zd- Kolland. 2A: J. Reiine. Barsinger horn; 2B: idem; 3A: G. Oortwijn, Purmer; 3B: G. Kant Mzn, Weere (Winkel); eerv. verm. N. Kikker, De Koog, Texel; C. Wijdenes, Sijbe karspel, J. Wagemaker, De Weere. Ooien (viertallen, geb. in 1946 of vroeger): De gouden medaille van de gemeente Aikmaar, die voor de ze rubriek beschikbaar was gesteld, werd gewonnen door de kampioen in deze afd. vqp de Gebr. Donker Pzn, te Schagen; IB: W. v. d. Oord Czn, Barsingerhorn: 2. Jb Reijne. Barsingerhorn; 3: D. Appel. Veen- liuizen (H.Hugowaard); en wed. D. Ruyter, Nibbixwoud. Ooien (viertallen, geb. in 1947): 1A: verg. zilv. med., tevens reserve- kampioen, W. v. d. Oord Czn, Bar singerhorn; IB: Gebr. Hogetoorn, Beemster; 2A: W. v. d. Oord Czn 2: Nellie, B. Groentjes, idem; 3: Cor rie, J. Pannekeet, Heiloo; eerv. ver- melding: J. Groentjes, Castricum en M. Maat, Heiloo. Boklammeren: 1: G. 61, J. van Zon, Aikmaar; 2: Nico, P. Wonder, Bergen. Bokken (geb. in 1947 of eerder, eenjarige): 1: (bronzen medaille)' Inspecteur, afd. Castricum; 2: Ito, J. van Zon, Aikmaar. Idem overigen: 1: Huibert, afd. Bergen; 2: Hadsji, J. van Zon. Aik maar; 3: Helios, P. Obdam, Heiloo. Collectie van vijf melkgeiten uit een afdeling: 1 en 2; afd. Castri cum; 3: afd. Aikmaar. Kampioen melkgeit werd Marie4 H 1451, van Jb Veldt te Castricum" (zilv. med.). Kampioen bok werd Huibert, H 738, van de afd. Bergeh (zilv.-med.) Cornells van K. uit Enkhuizen had aan een tweetal arbeiders, welke voor hem werkzaam waren in zijn bedrijf, te hoge lonen be- taald. Door de Rijksbemiddelaars was evenwel ook voor het bedrijf, dat van K. had, nl. een kuiperij, een loonregeling vastgesteld. Van K. verklaarde niets ven de arbeids- voorwaarden af te weten. Mr. Vellinga vond de overtreding ernstig en eiste f 250.— of 2 mnd. De uitspraak van mr. Peereboom was f 200.— of 2 mnd. De Helderse inwoner Klaas Schr. stond terecht voor overtreding van de Textielbeschikking 1943. Hij had nl. textiel gekocht voor zijn vrouw en had daar geen punten voor ge- geven. Voor de rechtbank zei ver- dachte, dat hij de lap stof in pand had gekregen, De Officier van Justitie zei, dat S. terecht stond voor het inont- vangst nemen van de lap stof. Eis en uitspraak waren conform f 50.— of 20 dagen. Over Cornelis van der K. uit Hoorn was een rapport ingewonnen, hetwelk niet bepaald gunstig was. Volgens het rapport waren de re- classeringskansen gering en had voorwaardelijke veroordeling weinig zin. Mr. Vellinga was niet te spre- ken over het feit, dat verdachte de distributiekaarten van zijn gezin had verkocht. Toch wilde de Officier hem wel een kans geven en eiste f 40.of 24 dg. en 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Peereboom deed hierop de volgende uitspraak: f 40.— of 16 dgn. en 3 mnd. voorw. met proeftijd van 2 jr. Herman de B. uit Hoorn had een levensmiddelenkaart verkocht. doch ontkende dit nu, toen mr. Peere boom er naar vroeg. De kaart was hij niet verschuldigd aan H., waar verdachte toen in de kost was. ten- minste, dit was de lezing van De B. zelf. De getuigenverklaringen noop- ten echter om De B. vrij te spre- ken, daar de ten laste legging niet bewezen Was. f' was gebleken, dat Hendrik H. Hoorn een levensmiddelenkaart had gekocht van getuige van der K. en niet van De B., hetgeen aanvan- kelijk werd aangenomen. Eis en uit spraak waren f 25.— of 15 dg. Ook textielkaarten verkopen is strafbaar. Dat ondervond Antonia Catharina N. uit Den Helder, die haar belasting niet kon betale'n en toen maar een kaart verkocht. Uit spraak f 20.— of 12 dg. De Helderse kapster Jacoba G. was bij haar patroon weggebleven zonder toestemming van het Ar- beidsbureau. Door ziekte van haar moeder was zij later gekomen en toen had de kapper W. haar .toege- voegd in een gesprek: „Je kunt wel opdonderen", aldus verklaarde Ja coba. Zij had ontslag gekregen, maar W. verklaarde, dat zij ontslag geno- men had. En om dit te bowijzeji had verdachte twee getuigen mee- genomen, die met hun verklaringen de kapper W. in dit opzicht nu niet bepaald in een gunstiger daglicht stelden. Getuige W. verklaarde nu, dat hij wel gedacht had, dat Jacoba met een excuus teruggekomen was. Een excuus dus van haar kant, na- dat W. had gezegd, dat ze wel op kon donderen. Een rare wereld. Mr. Peerboom sprak haar dan ook vrij. Geert SI. uit Barsingerhorn had zijn broer geholpen bij het olie- persen. Hij had dit op een vorige zitting niet toegegeven en deed dit nog niet. Thans waren ook de beide verbalisanten verschenen, die hun verklaringen aflegden, wat tot ge- volg had, dat broeder Geert f 50.— boete kreeg of 30 dg. moest zitten. Twaalf eenheden vaste brandstof- fen in ontvangst nemen mag natuur- lijk en dat een mens daarvoor bon- nen afgeeft, is uitstekend. Maar als je die bonnen nu gaat kopen van een onbekende, wordt de zaak duis- ter. Dat ondervond Petrus Philip- pus de Koning uit Heerhugowaard. Het resultaat van deze „zwaarte" zaak was f 100.— of 30 dagen. Op Donderdag 30 September a s des avonds om 8 uur, zal in de Rid- K,e£za^ te ^en HaaS een plechtige oyeenkomst worden gehouden, ge- wijd aan de nageda'chtenis van graaf Folke Bernadotte De bileen- komst is georganlseerd door de ver- enigmg voor Internationale rechts- orde, het Nederlandse Rode Kruis en de nationale padvindersraad HEILOO's „LUCHTPOST" HEILOO. De uitslag van de op 5 September gehouden wedvlucht Pater—de Geus 1, 18; L. Leertou- vanaf St. Kath. Waver zijn als volst wer 2, 7, 13, 19; H. W. Jensen 3; R. Middelburg 4, 8, 16; J. A. Mannes 5, 11, 12; Hoed—de Vries 6; H Bak ker 9, 14, 15, 20; W. M. Groot 10, 17; J, Schermsel 21. Heiloo's Luchtpost had 111 dui- ven in concours. De duiven werden geiost 7 uur met Noorden wind De sneiste duif vloog 850.6 M. per'mi- nuut. De wedvlucht vanaf Vilvoorde op 12 September gehouden en waarin Heilo s Luchtpost 61 duiven in~ con cours had was als volgt: T Pater—de Geus 1, 11; Hoed—de Vries 2, 6, 9; C. Feijen 3; L Leer- touwer 4, 7; H. Pel 5; J. A Man nes 8; M. W. Groot 10. Voor deze vlucht werden de dui- Van gGl°st 7.30 uur met W.Z.W. wind. De snelste duif vloog met 'n snelheid van 1391.8 M per minuut. Woensdagmorgen had te Rotter dam een botslng plaats tussen een uit zeven wagens bestaande trein van de R.T.M, en een true met op- legger van de firma de Gruyter uit Den Bosch. De bestuurder van deze auto, de 35-jarige W. J. Siegers uit Vught, was met de situatie ter piaatse onbekend en daaraan moet het ongeluk worden toegeschreven. Door de botSlng vloog de locomo- -Ylt de rails en kantelde De machinist kwam er ongedeerd af Het verkeer ter piaatse is echter uren iang gestremd geweest. De uitslag van de keuring van akkerbouwproducten op de tentoon- stellingen te Purmerend is als volgt- Tarwe, Albatarwe: 1. J. Enthoven, Beemster; 2. Gebr. Knook, Purmer; 3. T. Vaalburg, Schermer. Staring tarwe: 3. J. Enthoven. Haver, Bin- derhaver: 2. B. Schoo, Beemster. Wodanhaver: 1. Gebr. van Baar, Beemster. Gerst, Keniagerst: 2. C. de Heer, Purmer. Peulvruchten, Hala-capucijners: 1. P. Koning, Beemster en 1. Gebr. Knook, Pur mer. 2. Gebr. v. Baar en 1. C. van Baar. 3. K. Schuitemaker, Beemster. Rondo C.B.: 1. J. Schagen, Beem ster en 1. P. Koning, Beemster. Unica: 1. J. de Heer, Purmer en 1. J. Enthoven, Beemster. Aardappelen, Eersteiingen: 1. P. Koning, Beemster en 1. Gebr. Knook Purmer. Blauwe eigenheimers: 3. C. Koemeester, Beemster. Bintje: 1. Gebr. Droog. Beemster en 1. Gebr. Knook. Purmer. 2. P. Koning, Beem ster. 2. J. Vaalburg, Schermer. 3. Gebr. v. Baar, Beemster. Bevelan- ders: 1. Gebr. Knook, Purmer. 2. J. Enthoven, Beemster. Koopmans blauwe: 1. Gebr. Droog, Beemster. 1. C. Koemeester, Beemster. 2. Gebr. Knook, Purmer en 2. Gebr. v. Baar, Beemster. 3. N. C. Quist, Purmer. Alpha: 3. T. Vaalburg, Schermer. Neerlander: 1. Gebr. Droog, Beem ster en 1. J. Schagen, Beemster. Koolzaad (Lemblic): 1. J. Entho ven, Beemster. Niki duivenbonen: 1. Gebr. Droog, Beemster. 2. B. Schoo, Beemster. Mansholt karwij: 2. Gebr. Droog, Beemster. Karwij- zaad: 1. Gebr. Droog, Beemster. 2. B. Schoo, Beemster. Volk-karwij: 2. Gebr. Knook, Purmer. Suikerbieten: 1. J. Enthoven, Beemster. Groenkraag voerbieten: 2. J. C. Conijn, Purmer. Kuhn sui kerbieten: 1. J. C. Conijn, Purmer en 1. P. Koning, Beemster. Suiker bieten: 1. Gebr. Knook, Purmer. 2. idem. Rijnburger uien: 1. P. Koning, Beemster. Rode uien: 1. Gebr. Knook Purmer. Gele uien: 3. C. Koemees ter, Beemster. IJselster: 2. C. Koe meester, Beemster. Favoriet nieu- we: 1. J. Enthoven, Beemster. Wit- kiem, tuinbonen: 1. C. v. Baar Cz., Beemster. Groeningia: 1. C. v. Baar Cz., Beemster. t De criminaliteit is nog steeds groeiende, zo wordt in de toelieh- ting tot de begroting van Justitie gezegd. Dit is een van de redenen, waarom de uitgaven van het depar- tement stijgen. Op het gebied van de politie zijn reeds belangrijke be- zuinigingen aangebracht, terwijl nog naar verdere bezuiniging wordt gestreefd. Er dient echter een goed geoutilleerd politie-apparaat te ziin. Voor 1948 was gerekend op het op- nemen van 4000 politieke delinquen- ten in strafgestichten, dit aantal is niet bereikt en zal over 1949 het aantal van 3000 niet te boven gaan. In de begroting van buiteniandse zaken wordt medegedeeld, dat het terwille van het internationaal ca chet bij onderhandelingen nodig is, de chefs van afdelingen een hogere rang te geven. Zij zullen dus tot directeur worden benoemd, wat een jaarwedde zal meebrengen van 10.000 gld. Een gezelschap bestaande uit par- Jementaire vertegenwoordigers uit Canada, Australie, Nieuw-Zeeland, de Unie van Zuid-Afrika, Eire, In dia Pakistan, Ceylon, Malta, Noord- lerland, 't eiland Man, de Bahama- eilanden, Mauritius, alsmede ver- moedelijk een gedelegeerde van de Bermuda-eilanden, zal op Maandag 27 September in Nederland aanko- men en op 30 September doorreizen naar Belgie. Zij zullen in ons land verschillende besprekingen voeren WIERINGERMEER op Woensdag 29 September. Te voren wordt een be- zoek gebracht aan ALKMAAR. De veehouders beginnen wat hun afzet betreft meer in beweging te komen daar men hedenmorgen een aantal vette koeien zag aangeboden wat het getal van de vooroorlogse begint te naderen en niet alleen dat het getal groter wordt maar de kwaliteit blijft zo uitstekend. Men kan ook op de geldekoeienmarkt zien dat over 't geheel het vee heel wat beter in staat is. De handel daarin was niet zo als men dit ge- woon was. Het bieden ging lang zo vlot niet en alleen de beste met melk hielden zich nog het beste op prijs, maar de mindere soorten zak- ten wel iets in. Met de verse melk- koeien was het ook maar heel stroef. Het was dan ook wel geluk- kig dat het aanbod daarvan niet te groot was. Wat wel vlug kopers kan vinden zijn de tijdkoeien. Daarvoor was veel belangstelling. Voor de pinken en de graskalveren is de vraag nog niet te best, daar gaat het maar heel traag toe. Ook met de ge- bruiksstieren wil de goede gang er maar niet in komen, het was er weer heel lusteloos. Op de wolvee- markt was het tamelijk druk, er was nog al heel wat fokmateriaal aangevoerd en er werd ook nog wel aandacht voor geschonken maar de omzet ging maar heel kalm aan. De ooilammeren blijven ook nog steeds het meeste gevraagd en de prijzen bleven vrij goed staande. De bok ken en geiten schijnen weinig af- trelc meer te hebben, het was er hedenmorgen al heel stug. Met de biggen begint het verloop er ook niet beter op te worden. maar een stroeve gang en zo heel langzaam aan gaan de prijzen dalen. Op de paardenmarkt ook weer weinig te doen en met de veulens was het ook heel stil. De pluimveemarkt was weer tamelijk druk en er was aardig vraag. Alleen voor de slacht- konijnen was minder vraag waar- door lagere prijzen. VERNIEUWING FILfAAL ALBERT HEIJN Barsingerhorn; 2B: K. Reijne, Scha gen; 2C: Jb Reijne, Barsingerhorn; i 3A: J. Roeper Jzn, Oosterend Texel; I 3B: Gebr. Donker Pzn, Schagen; 3C: J. de Jonge, Beemster; eerv. verm. J. Wagemaker, De Weere, C. Lange- dijk, De Weere. D. Appel, Veenhui- U Hugowaard)een geiioegen zijn in een "dergeTiike Ooilammeren (viertallen, van ben zaak de clientele te bedienen. De inrichting van het bekende filiaal van Albert Heyn aan de Lan- gestraat, waar de heer C, Fok al ruim 16 jaar de scepter zwaait, heeft in de loop van de voorbije weken een geheel ander aanzien gekregen. Door het wegbreken van een toonbank heeft men een ruime- re entrCe verkregen en door het opnieuw groeperen van de te ver kopen artikelen is eveneens ruimte uitgespaard. Gebfoken werd met het systeem van de grote bakken, waarin eertijds het uitgewogen goed een plaats vond om over te gaan tot frisse, ruime en overzichtelijke wandkasten, die door glasplaten hy- gienisch van de omgeving zijn af- gesloten en waarin een ruime sorte- ring van koloniale en vooral krui- denierswaren, die de laatste jaren meer en meer verpakt worden ver kocht, is ondergebracht. De ver- bouWing, waardoor de zhak een geheel ander en moderner aanzien heeft verkregen, is tot stand geko men met medewerking van de Fir ma Tromp en Peperkamp, van de heer Schut voor schilderwerk en van de heer Meimari, die voor een doelmatige electrische verlichting zorgde. Het gehele interieur maakt een uitstekende indruk en het zai de heer Fok zeker nog lange jaren S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD. SVW I speelt a.s. Zondag haar eerste thuis- wedstrijd en wel tegen VIOS I. De Warmenhuizers staan bekend als harde werkers en volhouders. De S.V.W.-ers weten dus wat hun te wachten staat. Verder worden nog gespeeld VZV 2—SVW 2. Junioren: VIOS a—SVW a Adspiranten: VIOS a—SVW a. Kijkt op#le bekende plaatsen naar de opstellingen en dan..,. veel succes. HEERHUGOWAARD-NOORD. De fancy-fair in onze parochie komt steeds meer op de voorgrond en er wordt ijverig gewerkt om deze zo goed mogelijk te doen slagen; daar- om doen wij nog eens een extra be- roep op uw medewerking. A.s. Zaterdag wordt een ophaal- dienst georganiseerd, die langs de huizen gaat om de beschikbaar ge- stelde artikelen op te halen, alsmede alle artikelen, die geschikt zijn voor de vrolijke keuken. Laten alle pa- rochianen van H.H.Waard Nrd., en vooral de vrouwen, hun voor'raad nog eens goed nazien. want we kufi- nen nog veel gebruiken. Mogelijk kunt u dan nog meer beschikbaar stellen als u reeds heeft toegezegd. Woensdagmiddag werd een lang gekoesterde wens in Egmond Binnen werkelijkheid. De Lagere Landbouwschool, waarvoor gerui- me tijd is gewerkt. en misschien ook wel is gestreden, is er dan eindelijk gekomen, dank zij de sa- menwerking tussen de L.T.B. en St. Deus-Dedlt en met de onmis- bare steun van het Departement van Landbouw en Voedselvoorzie- ning. Een groot aantal genodigden, die, zoals later ook uit hun woorden bleek, tevens belangstellenden wa ren, had zich in de klaslokalen ver- zameld toen Rector v. d. Hoogte, de voorzitter van de onderwijsvereni- ging van de L.T.B,, zijn gasten ver- welkomde. Daartoe behoorden de burgemeesters Smeets van Castri- GYm en V' d Heuvel van Akersloot; Mr. Vermeulen, algemeen secretaris van de L.T.B. en de heer van Baar, penningmeester; de heer S. Schroe- vers, directeur van de Landbouw- winterschool te Aikmaar; Wethouder F. v. d. Reep van Egmond-Binnen; Pater Gerritsen O.S.B. geesteiuk adviseur van de L.T.B. afd. Aik maar; Pastoor Kooy van Egmond aan de Hoef en het hoofd der school te Akersloot, de heer N. v. d. Hoist De Rector bracht in he'rinnering hoe in eendrachtige samenwerking tussen vele instanties dit mooie werk tot stand was gekomen en hoe met de oprichting van deze school weer aan de wens van de L.T.B., die ook gekoesterd wordt door het Departement, een groot aantal landbouwscholen, die vak- kundige en principiele mensen op kunnen leiden, is tegemoet geko men. Hierna verzocht de Rector aan kapelaan van Reisen van Egmond- Binnen. om het nieuwe schoolge- bouw in te zegenen. Het was een korte. doch indrukwekkende plech- tigheid die besloten werd met het ophangen van een kruisbeeld in een der klaslokalen. De opening De eigenlyke opening geschiedde door Ir. N. van Vliet, directeur van de afdeling Landbouw-onderwijs van het Departement uit Den Haag, die allereerst de organisaties geluk wenste met de totstandkoming van deze, in zijn ogen zeer belangrijke school. Spreker ging terug tot een 27 ■jaar geleden, toen men begon met dergelijke scholen op te richten, die destijds ..proefscholen" werden ge- naamd. Nu, de proef is uitstekend geslaagd, deze scholen, voortgeko- men uit het vroegere avond-onder- wijs, hebben wel degelijk hun be- staansrecht bewezen. Vooral het dagonderwijs is ingeslageh. In het begin was het nog al eens moeilijk de jongelui en ook de ouders van het belang van deze landbouw scholen te overtuigen, maar allengs begon men in land- en tuinbouw- kringen het belang en het practische nut dezer scholen in te zien zodat nu overal de scholen niet alleen vol lopen, maar zelfs te klein blijken te zijn. Ook deze Egmonder school is al volgeboekt! Ir. de Vries wees voorts nog op het belang van het feit, dat de leer lingen het contact met het ouderlijk bedrijf be waren, ja er een groot deel van hun vorming opdoen. Dit is van onschatbare waarde, want de ervaring op het ouderlijk bedrijf opgedaan, neemt men zijn hele le- ven mede. Daarnaast heeft echter de economische structuur van de sa- menleving en de ontwikkeling der techniek een intensieve scholing noodzakelijk gemaakt. Sprekende over de taak van het Departement zeide Ir. de Vries nog dat het geven van subsidie, wat graag gedaan wordt, en het toe- zicht, niet het belangrijkste zijn, be- langrijker is de aard van het onder- wijs, en dat is hier goed. Spreker was van mening, dat de staatsgelden nergens nuttiger gebruikt worden dan voor dit soort onderwijs. Nadat hij nog over het contact tussen leerling en leraar gesproRen had, dat van een bijzondere aard is bij deze scholen, die immers vrijwillig worden bezocht, wenste Ir. de Vries de besturen, hoofd en leraren en \*)oral ook de nieuwe leerlingen, die zich in grote getale in het ge- bouw verdrongen, een goed succes toe. Welgemeende woorden Nadat de voorzitter van de afd. Veehouders in Kennemerland op dichterlijke wijze zijn gelukwens had uitgesproken, was het woord aan de heer Vermeulen, die de tot standkoming van deze school zag als een vrucht van de samenwerking tussen vele instanties en waarover hij terecht verheugd was. Hij drong aan op ernstige studie bij de jonge- ren en wees erop dat er uit de bo- dem moet wdrden gehaald wat er ;n zit, willen wij in Nederland mee kunnen komen. Namens de katholieke arbeiders in de Landbouw sprak de heer Sal man van „St. Deus Dedit" uit Haar lem. die zdlde dat dit ook voor de landarbeiders een mooie dag is, want nu kunnen ook hun kinderen (jeze school bezoeken. Hierdoor kwam er weer meer werkgelegen- heid voor de arbeider, die toch lie- ver zijn boterham in eigen land verdient dan dat hij naar de vreem- de gaat. De heer N. Kaag, voorzitter van de L.T.B. Aikmaar aie erkende eerst de school te Aikmaar te wil len hebben was sportief en had zich teruggetrokken toen hij hoorde dat Egmond al een eind op streek was. Hij wenste de sch,ool veel succes. Wethouder Schuit van Heiloo noemde de stichting van de school ook voor zjjn gemeente van groot belang en zag er tevens een afweer- middel in tegen bepaalde ldeologie- en, die voor ons volk alleen maar rampzalig kunnen zijn. Tot slot sprak het hoofd der school, de heer A. van den Berg,® die als hoofd van een katholieke lagere school veel ervaring heeft op onderwijsgebied en die zich met hart en ziel aan dit nieuwe werk wilde wijden. Hij deerde mede dat er ongeveer zestig leerlingen zijn, over drie klassen verdeeld, en dat het bestaan der school voor de eer ste jaren verzekerd is. Hij hoopte op een prettige samenwerking met de jeugd en dankte voor het ver- trouwen, dat de besturen der orga nisaties door deze benoeming in hem hadden gesteld. Met een kort woord sloot daarna Rector van de Hoogte de bijeen- komst, waarna men zich in cafe Appelboom voor een tas thee vere nigde. De School Met beperkte middelen, maar toch doelmatig, is de nieuwe landbouw school te Egmond ingericht. Het oude katholieke schoolgebouw aan het Krijt no. 117, dat vroeger openbare school was, werd door de gemeente voor het landbouwonder- wijs afgestaan; althans ten dele, want er is nog 'n klas van de lagere school gevestigd en een bewaar- schoolklas, die echter door een doel matige afscheiding van de land bouwschool zijn gescheiden. Naast een fietsenlokaal is er dan de eigen- lijke klas, waarin 24 nieuwe school- banken, een grote, moderne de- monstratietafel, een uifklapbaar, breed schoolbord en andere, nood- zakelijke leermiddelen, zoals wand- platen, kasten en dergelijke. Het geheel staat keurig in de verf en is goed verwarmd. Het hoofd is er best tevreden mede en de leerlin gen die zich de eersfe dag reeds in de banken zetten en om een plaatsje vochten, zullen het er ze- ker wel kunnen vinden. De leerlingen worden op de vol gende dagen verwacht: le klas Maandag en Donderdag te 9 uur 2e klas Dinsdag te 9 uur, 3e klas op Woensdag te 9 uur. Binnenkort zal In de vestibules van de raadhuizen van Bodegraven, Harenkarspel, Koedjjk, Langedijk, St. Maarten, St. Pancras, Reeu- wijk en Warmenhuizen, een mar. meren plaquette worden aange bracht, geschonken door bewoners van de gemeente Ammerzoden. Toen deze bewoners in 1945 gelei- delijk uit hun vluchtoorden terug- keerden, vonden zij in hun dorp een onbeschrijfelijke chaos, veroorzaakt door oorlogshandelingen. Men was nagenoeg van alles beroofd en zelfs de kleinste gebruiksvoorwerpen ont- braken. Bodegraven was toen de eerste ge meente, die Ammerzoden adopteer- de en weldra volgden de bovenge- noemde gemeenten. Acht plaquettes, die op het ogen- blik in Ammerzoden geexposeerd worden, zijn vervaardigd op het atelier van Carel Teulings in Den Bosch, in samenwerking met Berg- meyer's natuursteenhandel aldaar. De marmeren platen zijn afkomstig uit de marmergroeven van Lunel in Frankrijk, de aangebrachte figuren zijn uitgevoerd in beeldenbrons. De voorstelling toont een vrou- wenfiguur (de liefdadigheid), staan de tussen de nog brandende mines van de kerk en het kasteel van Am merzoden, de opbeurende hand rei- kende aan een voor haar knielende vrouw en twee kinderen. In de lin- ker-benedenhoek is het wapen der gemeente afgebeeld, aan welke het geschenk wordt overgemaakt en in de rechter-benedenhoek het wapen van Ammerzoden. Tussen beide wa- pens in staat te lezen: „Aangeboden door de burgerij van Ammerzoden en Well". In de Paterskerk te Heerlen viert Zondag 26 Sept. Pater Vissers, in Noord-Holland geen onbekende, zijn koperen priesterfeest. Gisteren is de heer P. Zurebier, wonende aan de Groenedijk te Heer hugowaard, een ernstig ongeluk overkomen, dat hem het leven heeft gekost. Nadat hij met paard en wa- gen van de smid te Veenhuizen, Heerhugowaard Noord, waar zijn paard was beslagen, vertrokken was, is het beest waarschijnlijk ge- schrokken en op hoi geslagen. De bestuurder moet van de bok zijn gevallen, want het gespan kwam later alleen naar huis, terwijl men de bestuurder op de weg aantrof. Zijn levensgeesten waren reeds ge- weken. De deelneming is in het dorp al gemeen. ZWAAG, 22 Sept. Spinazie 16- 25; uien 4.20—11.10; bieten 6—6.30; Savoye kool 1116.10; witte kool 5—5.60; gele bew.kool 7.3011.50; rode kool 7.5012.60; slabonen 32 50; snijbonen 2471; tomaten 3155 augurken 5—81; breekpeen 4.40—6; wasp een 1113; bospeen 822; an- dijvie 9.60—16; sla 4.10—7.20; bloem- kool 1657; komkommers 715; perziken 22—30; Reine Victoria 41- 66; witte druiven 11.03; Alicanten 27—98; Frankenth. 55—1.03; West- frisia/6372; meloenen 18—80; Cox Orange Peppin 30—55; Transp. de Croneels 3258; Schellinkhouters 2661; Glorie van Holland 25—62; Notaris appel 3445; James Grive 22—80; Signeur Tillisch 52—67; Beurre Alex. Lucas 20—49; Beurre Glairgeau 25—55; Beurre Hardy 37—66; Bonne Louise 17—66; Confe rence 27—58; Legipont 20—64; Sol- dat Laboureur 28—54; Maagdepeer 12—36; Hertogin Elsa 20—53; Wil liam Duchess 22—58; Triomph de ViCnne 27—49; Nouveau Poiteau 2549. HEILOO, 22 Sept. Sperciebonen 34—55; snijbonen 42—58; pronkbo- nen 42—58; pronkbonen 1424; an- dijvie 9—25; ppuimen 8895; toma- ten 31—52; appelen 3241; bloem- 84; komkommer 6—13; kropsla 3—9; meloenen 29—60 wortelen 8—20 per bos. BEEMSTER, PURMEREND E, O., 22 Sept. Schotse muizen 78;' F si§n®e?r\. 57> Koopm. blauwe b—8.50; slabonen m.dr. 30—46; sle- z-dr-* 3047; stoksnijbonen 34—69; stamsnijbonen 26—56; pronk bonen 2038; komkommers 621; tomaten A 4155; bloemkool 647- rode kool 6—14; Savoye kool 6—11; groene kool 9—15; spinazie 6—17; sla 2 6; anclijvie 46; rode bieten 4-7; gare bieten 11-15; bospeen (—20; waspeen 10; uiem 7—9; idem smf at' 14~2}: au6"rken: grof- ftev /o; kKleln-grof 35; basterd 32; stek 18; bommen 6—5; druiven- Frankenthalers 70—100; Alicant 70- 90; suikermeloenen 10—1 20- nrui- men: Reine Victoria 648; appels- wink" 7 v,Hng 6~32; Codlin Ces- ifi ~Z Cox Orange 16—68; El- hiif 9ong0cM ~"54: Oraham Ju- Tr=r, S1fbe Tillisch 16—54; SS2P- de Cr. 13—56; Zoeter Win- terkioon 10—36; peren: Beurr6 Clairgeau 8-29; Beurre Hardy 10-57 eYrre p^abruil 6—42; Beurr6 Mer. 8—35, Bonne Louise d'Avr 14—62' Boer^groen 10-37; Conference 13- lO1 49m'w d Heyst l.346; Fertilon 10—42, Hertogin Elsa 6—40; Kam- P^veen 6-S8; Legipont 13-54; SM- daat Laboureur 13—43; Triomphe de 10eT William., Zchess 8-88, Zy, ijndr. Wijnpeer 1240 47 nnn wCHAaRWOUDR 23 Sept. J!? aardappelen: Eerstelin- gen 4.90—5.90; bl. Eigenh. 5.706.10; Bevel. 5.10—5.30; Bintje 5.10—5,70; Noordehngen 4.70-4.90; 178.000 kg 1M0- an°nn k~5'i 20v° kg rode k°o1 11.40, 3000 kg gele kool 57 50; 2500 kg groene kool 9,90—12 10; 9000 ke mo- rnn'n drie!- 3-5.80;- nep'lUO- snnog kroten: I 8. II 4.50; 24 nnn PSfnL 11 6'5°: 111 5-5.70 34.000 kg slabonen 25—40 WARMENHUIZEN, 23 Sebt vhnfV°erd: 88.500 kg aardappelen: s-chotse muizen 5.50; Eigenh. 5.30- c.20; Bevelanders 5.30-5.70- KoOb- fna"a bl. 8-506.601 13.400 kg rode iTlim 'i0' K1 k,g gele 6'4°: 92500 9 kg groene 10.70— 11.60, 5800 kg slabonen 25—38; 12 100 11.80; 1000 kg peen: II 6,' III 4.50 BLOKKER, 22 Sept Slabonen 85—46; snijbonen 28—65; uien 4—9 60 andijvie 7.8010; bloemkool 1752- groene kool 8-9.80; rode kool 6 50- -6:80aUgRUe?nenv32772; 6.8U, Reine Victoria 4060- Ali. Frankenthalers'72-94 tomaten 2.j50; Bonne Louise 4460 Leg'pout 40-60; Burre Hardv 35fis Williams 35-52 Conference of";6,! Clone van Holland 36-52

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2