De Nederlandse blokkade is de oorzaak zegt Hatta Communisten veroveren Poerwodadi en Parakan m a Voor Alkmaar omgeving De Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad DE K.A.B. VIERDE DIAMANTEN JUBILEUM DE WERELD van vandaag mm De positie van Dr. van Mook H1 De post voor Indie Westelijke Drie zijn eigenmachtig optreden' van de Sovjet-regering beu Russisch voorstel tot ontwapening „lk ben niet tegen het communisme" Opstand in Midden-Java breidt zich uit Fonds rustbehoevende moeders opgericht Voorwaarts onder veler bescherming 1 De winterdienst Hogere toewijzing voor Nederland Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.FamTber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. MAAND AG 27 SEPTEMBER 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11372 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank INGEVOLGE de critiek, aller- wegen geoefend op het on- gelukkige voornemen van enige ministers, om door „zuinig- heidsmaatregelen" op het ge- bied van de porti, het briefcon- tact met de militairen in Indie te verslechteren, is nu alsnog bepaald, dat niet alleen post- bladen, maar ook luchtpostbrie- ven voor 10 cent verzonden kunnen worden, mits het ma- ximumgewicht tien gram be- draagt. Dit is een concessie aan het gerechtvaardigde verlangen van alien, die tot het vaderlandse thuisfront behoren. Maar het is nog niet genoeg. Het wil ons al- thans voorkomen, dat vcVder- gaande correctie op het oor- spronkelijke besluit gewettigd is. Temeer, daar intussen door de revolutionaire ontwikkeling in ons overzeese gebiedsdeel een andere maatregel moest worden genomen, nl. van uit stel van de voorgenomen de- mobilisatie. Deze maatregel verwekt uiteraard veel teleur- stelling in ons land. Wij nemen onvoorwaardelijk aan, dat dit uitstel noodzakelijk is, maar dan is het ook gerecht- vaetrdiqd, dat van de zijde van de Overheid alles achterwege gelaten wordt, om het persoon- lijke contact met de mannen overzee te verslechteren. Inte gendeel, het is een eis, ook van goed beleid, dat dit contact zo gcied mogelijk ger.egeld en der- halve zo nodig verbeterd wordt! E DRIE WESTELIJKE MOGENDHEDEN, Engeland, Frankrijk en D de Verenigde Staten hebben besloten de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, aldus werd gisteren in een officieel communique medegedeeld. Het communique werd uit- gegeven, nadat de ministers Marshall, Bevin en Schuman ander- half uur bij een waren geweest op de Quai d Orsay te Parijs ter bespreking van het antwoord der Sovjet-Unie op de laatste Wes telijke nota aan Moskou, dat onbevredigend werd genoemd. VERBOD VAN GEBRUIK VAN ATOOMWAPEN MOH. HATTA, de premier van de republiek van Djogja, heeft tegenover een correspondent van A.P. verklaard, dat de Nederlandse blokkade veel ernstiger is dan het communistische gevaar. Hij schoof de schuld voor de slechte economische om standigheden, die de mensen er toe brachten om zich tot het communisme te wenden, op de Nederlanders en zei, dat het leit. dat het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken geen druk heeft uitgeoefend op de Nederlanders om een eind te maken aan de blokkade, de „indirecte" oorzaak was. K.LM.-werktuigkundige smokkelde goud en diamanten Crote brand te Bergeyk BATAVIA, 26 Sept. (Aneta). Zaterdagmorgen heeft kolonel Sajoeto te Poerwodadi in het gewest Semarang een commu- nistisch bewind geproclameerd van het nationale front. Poer wodadi ligt ten noorden van Solo. Ook is een communisti sche opstand uitgebroken in Parakan ten Noordwesten van Magalang. In zijn Zondag- avondcommunique spreekt An- tara, het republikeinse persbu- reau, van een „uitbreiding van de communistische opstand in Midden-Java". Voor de Noorse rederij A. F. Klaveness en Co. zijn bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam vijf schepen in aanbouw. Het tweede schip van deze serie, de „Sunnyville van 13.000 ton, liep Zaterdagmiddag van stapel, precies een jaar na zijn voorganger de „Bougainville". Na gedoopt te zijn door de echtgenote van de Noorse consul-generaal, mevr. L. Gronvold, loopt de „Sunnyville" langzaam van de helling. Dr. Beel op weg naar Nederland NEDERLANDS SPORTVLIEGTUIC landt in Russische zone (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 26 Sept. „Door dit alles mogen wij de K.A.B. in ons bisdom en in het gehele land tot voorbeeld stellen voor cmderen en wij willen hopen en vertrouwen, dat voor de toekomst die heerlijke geest moge bewaard blijven. Wij hebben er ons grootste vertrouwen in", aldus waren de laatste woorden uit de predikatie, die Z.H. Exc. Mgr. J. Huibers in de dekenale kerk te 's-Gravenhage hield voor de afgevaardigden van 60.000 leden der K.A.B. In zijn kort woord tijdens de Pontificale H. Mis be- schreef Zijn Hoogwaardige Excellentie de groei en bloei van de nu diamanten organiicttie, die, begonnen met 48 leden in Am sterdam zestig jaar geleden, nu in 1948 op 26 September een luisterrijk feest vierde in den Haag en in het Kurhaus te Sche- veningen. Luisterrijk om de uiterlijke wasdom en de innerlijke levensvatbaarheid in een moderns maatschappij. - 60 jaar K.A.B. in het Bisdom Haarlem. Tijdens de Zaterdag in Pulchri Studio te 's-Gravenhage gehouden receptie: Z. Exc. Mi nister Mr. J. R. H. van Schaik complimenteert het bestuur: rector Kraakman (voorgrond) en naast hem de voorzitter van het bonds- bestuur der jubilerende organisatie, de heer J. van den Akker. Mi Generaal-majoor Djokosoejono, die door minister-president Hat ta werd gedegradeerd tot kolo nel, na eerst onder het kabinet Sjarifoedin vrij grote macht te hebben gehad, als hoofd van de overkappingsorganisatie van alle republikeinse strijdkrach- tdn. Nu is hij weer op het eer ste plan gekomen bij de staats- greep in Madioen. Kolonel Djo kosoejono is door de commu nisten benoemd tot militair gou verneur van Madioen. EEN TREIN MEER TUSSEN ALKMAAR EN HOORN Nieuuf No ordhollands |ET WAS NIET voor de eerste maal, dat er, intern, achter de schermen als men wil, van de Ne- derlandse politiek, de laatste weken strijd gevoerd werd over de positie van dr. van Mook, thans luitenant- gouverneur-generaal van Indonesie. Het heette, dat de regering het aftreden van v. Mook wenste en dat hij zou worden opgevolgd door de oud-minister-president, dr. Beel. Dat deze beslissing een onderdeel schijnt te zijn van de Indische politiek van het kabinet-Drees, heeft hier en daar nogal critiek ontmoet. Dat is op zichzelf geoorloofd. Min der juist lijkt het, de „eerbaarheid" van zulk een beslissing in twijfel te trekken, omdat zij een gevolg zou zijn van overwegingen van partij- politiek. Hierbij wordt nl. een en andermaal over het hoofd gezien, dat de consequentie van een be- paalde, ook door de omstandigheden voorgeschreven politieke constellatie zeker niet perse tegen het lands- belang behoeft te zijn, integendeel. Het kabinet-Drees is een extra- parlementair kabinet; de invloed van platte partijpolitiek daarop is vanzelfsprekend minder sterk dan bij een parlementair kabinet. Dit kabinet-Drees nu heeft een bepaal- de politiek op het oog, ook ten aan- zien van Indonesie. Hoezeer het kabinet-Drees zegt, de Indische politiek van het vorige kabinet te zullen voortzetten, het lijdt geen twijfel, of „de accenten zullen hier en daar nog wel eens anders vallen". De grondslag van de Indische politiek blijft gehand- haafd. Maar op de uitwerking en vooral op het tempo komt het aan. Zeker is, dat er in Indonesie ge- heel nieuwe verhoudingen zullen komen. Zeker is, dat er dan in Indie een geheel nieuwe toestand in- treedt. En zeker is ook, dat die nieuwe toestand een streep zet onder de periode van de luitenant-gouver- neur-generaal dr. van Mook, die sinds Augustus 1945 als een veel- en felomstreden figuur fastm heeft ver- worven. Een aftreden van dr. van Mook was reeds vroeger herhaaldelijk ,.aan de orde der geruchten". Het bete- kent in de orde der politieke reali- teit een veel minder sensationeel gebeuren dan sommige schrijvers ons willen doen geloven. Alleen, dit kan niet worden ont- kend: het tijdstip, het aftreden-nu, nog concreter gezegd, het aftreden van dr. van Mook enige dagen ge- leden, leek minder gelukkig, wel wat voorbarig, wel wat overhaast, ge- kozen. Onverwachte feiten hebben dat plotseling bevestigd. De situatie met betrekking tot de houding van de republiek tegenover Nederland en jegens de deelstaten e.d. is door de opstand van de communisten op- nieuw ingewikkeld en verward ge- worden. De „troonswisseling' te Batavia is dan ook nu, naar kan worden aan- genomen, uitgesteld en dat vermoe- delijk wel'voor enige maanden. Maar het is niet aan te nemen, dat van dit uitstel afstel zal komen. Voor het prestige van de regering, ook ten opzichte van het buitenland, is dat niet te hopen ook. Wel is te hopen, dat de regering niet te lang meer behoeft te wachten voor en aleer zij opening van zaken over lilies wat zich ds laatst© wgkgii rondom de positie van dr. v. Mook heeft afgespeeld, kan geven. Voorafgaande aan de eigenlijke verklaring wordt in het communi que gezegd, dat de drie ministers zich gemachtigd voelen deze ver klaring af te leggen „met het oog op het feit, dat de Sovjetregermg in afwijking van de afspraak tussen de vier mogendheden verkozen heeft haar versie van deze onderhande- lingen eenzijdig te publiceren". De verklaring gaat dan verder: „De Sovjetregering blijft in gebreke de in de nota's van de drie regeringen van 22 September 1948 gevraagde verzekering te geven, dat de ille- gale blokkademaatregelen worden beeindigd. Daarenboven eist zij nog, dat het handels- en personenverkeer tussen de westelijke zones van Ber- lijn zowel door de lucht als per spoorweg, te water en te land door het militaire bestuur der S.U. in Duitsland gecontroleerd zal worden. Bovendien ontwijkt de Sovjetnota ten aanzien van het muntstelsel een antwoord en bepaalt zij niet als de drie westelijke regeringen duide- lijk haar standpunt. Dienovereenkomstig doen de drie regeringen de Sovjetregering een nota toekomen, waarin zij volledig hun standpunt bepalen en haar ver wittigen, dat zij zich gedwongen zien met het oog op de vasthou- dendheid van de Sovjetregering ten aanzien van het handhaven der blokkade en het instellen van be- perkingen op de luchtverbindingen, overeenkomstig hun verplichtingen, door het Handvest der V.N. opge- legd, de zaak voor de Veiligheids raad te brengen". Hedenmorgen zou, naar verwacht werd, de nieuwe nota aan Mos kou, waarin de Westelijke Drie hun besluit meedelen, gelijktijdig in de drie hoofdsteden worden gepubliceerd. De nota zal gelijk tijdig aan de Sovjet-ambassadeurs te Loneen, Parijs n Washington worden overhandigd. Men verwacht, dat de V.N. een copie zullen ontvangen van de nota, die aan de Sovjetregering gezonden zal worden, benevens een memo randum over het standpunt van de drie westelijke mogendheden. De Amerikaanse regering zal Maandag een witboek van 100 pag. publiceren, waarin een volledig overzicht wordt gegeven van de onderhandelingen. Maarschalk Sokolofsky, militair gouverneur der Sovjet-Unie in Duitsland, heeft zijn voornaamste adviseurs bijeengeroepen op het Sovjet-hoofdkwartier te Karlshorst om de toestand te bespreken, nu de Berlijnse crisis aan de Veiligheids raad wordt voorgelegd. Volgens Duitse kringen, die nauw contact hebben met het Sovjet-Rus- sisch militair bestuur, heeft maar schalk Sokolofsky reeds welom- schreven instructies uit Moskou ge- kregen. Wisjinsky, de Russische afgevaar- digde, heeft Zaterdae op de Alge- mene vergadering der Verenigde Naties te Parijs een resolutie inge- diend, waarbij hij voorstelde de strijdkrachten der Grote Vijf met een derde te verminderen alsmede het gebruik van het atoomwapen geheel te verbieden. De bewape- ningsvermindering zou voorlopig voor een jaar gelden. Er zou een internationaal controle-orgaan inge- steld moeten worden, dat toezag op de uitvoering dezer besluiten. Aneta meldt uit Batavia, dat de douane te Singapore een boord- werktuigkundige van de K.L.M. heeft gearresteerd na landing van een vliegtuig van de vliegdienst der K.L.M. tussen BataviaPalembang —Singapore. Bij de visitatie ontdek- te de douane een hoeveelheid goud en cnamanten ter waarde van meer dan een millioen Singapore dollars. De smokkelarij werd ontdekt, toen de boord-mechanicien trachtte de douaneformaliteiten te ontlopen-. De smokkelwaar was verborgen in een speciale smokkelgordel. Na een kruisverhoor, dat vijf uur duurde, kon de politie een Chinees arreste- ren, die eveneens in de zaak was betrokken. Volgens de correspon dent van Aneta te Singapore, was dit een onderdeel van een smokkel- organisatie tussen Java en Singa pore. Zaterdagmorgen heeft een gewel- dige brand gewoed te Bergeyk, waarbij de lakspuiterij van de N.V. Kunstnijverheid „Het Spectrum", de opslagplaatsen en twee aangrenzen- de huizen geheel werden verwoest. De opslagplaats voor afgewerkte producten kon grotendeels worden ontruimd doch de belendende ga- renfabriek heeft alles verloren. Nader meldt Antara. dat Soejoto zich tot opperste militaire leider heeft uitgeroepen. Van de zijde van het republikeinse leger wordt ver klaard, dat „de affaire-Perakan bin- Hatta gaf uiting aan zijn vertrou- wen op een snelle herovering van Madioen. Op een vraag van de cor respondent, waarom hij geen ge bruik had gemaakt van de hem on- langs geschonken dictatoriale be- voegdheden door de communistische partijen te verbieden, antwoordde Hatta: ,.Ik ben een democraat. Ik ben niet tegen het communisme, maar tegen de destructieve activi- teit van de communistische leiders." Hatta zei verder, dat het moeilijx was een definitie te geven van het communisme. Sommige zogenaamde communisten steunen nu de republi keinse regering. De communistische filosofie is een religie zonder God. Men kan een religie niet met ge- weld onderdrukken. Hatta was ver der van mening, dat Indonesie een in hoofdzaak Mohammedaans land de communistische filosofie niet kan aanvaarden, doch dat slechts economische omstandighe den er toe kunnen leiden, dat het volk de economische kant van het communisme aanvaardt. Hatta ver- klaarde, dat de communisten van plan waren geweest om in Novem ber een revolutie in do gehele repu bliek te laten uitbreken, doch -ge bruik hadden gemaakt van de moei- lijkheden, die zich in Soerakarta hadden voorgedaan, om de revolutie te proclameren voor het vastgestelde tijdstip. BATAVIA, 27 September (Aneta). Dr. L. J. M. Beel is Zondag per vliegtuig naar Nederland vertrok- ken. PATERSWOLDE. Een Neder- lands Sportvliegtuig, gemerkt PH- NCP, dat Zaterdagochtend van het vliegveld Eelde was opgestegen met bestemming Kopenhagen, was aan- vankelijk als vermist opgegeven. Men vermoedde echter, dat het zich in de Russische zone van Duitsland bevond.- Op verzoek van Schiphol is door autoriteiten in de Engelse zone bij de Russen geinformeerd. Deze bevestigen, dat het vliegtuig bij Schwenn was geland. Waar- schijnlijk was het door motorsto- ring of zuidwestenwind afgedreven. Het vliegtuig werd bestuurd door de sportvlieger W. Molema en had als passagiers aan boord de heren J. Ubink, waarnemend hoofd-redacteur van het Nieuwsblad van het Noor den en O Wedema, verf-handelaar te Groningen. Nederlandse verte- genwoordigers in de Britse zone van Duitsland pogen thans in con tact met den te komen. Dit diamanten feest we schre- ven vorige week reeds een korte inleiding begon Zaterdagmiddag met een twee uren lange receptie in Pulchri Studio, een gebouw, waar in de regel de muze van schilderkunst, muziek, film en lite- ratuur hoogtij viert, maar waar nu de reeele woorden klonken "van bondsvoorzitter de Bruijn en de af gevaardigden uit andere bisdom- men, waar voorts honderden uit het held van o.m. de Pauselijk Inter- nuntius Mgr. Giobbe en diens secre- taris, van Minister van Schaik, Tweede Kamerleden, het gemeente- bestuur van 's Gravenhage en tal van andere autoriteiten. In gespannen aandaclit en met kinderlijke vreugde hoorden de aanwezigen In grote ontroering voorlezen, hoe onze Heilige Vader Paus Pius XII daeht over de K.A.B., Zijn katholieke arbeiders en hoe Zjjne Heiligheid de bc- stuurders, afgevaardigden en alle leden dankte voor hun toewijding, opofferingen en gehoorzaamheid aan het Kerkelijk Gezag. En aan het slot van dit Pauselijk telegram zegende de Heilige Vader Zijn kinderen, Zijn toegewijde arbei ders. Dit telegram werd namens de ver gadering beantwoord met 'n schrij- ven van kinderlijke verknochtheid en eerbied. Voorts werd een tele gram verzonden aan Koningin Ju liana, om ook de vaderlandse ge- voelens tot uiting te brengen. Fonds voor moeders >v gehele land langs het jubilerende bestuur van de Diocesane bond trokken. Was dit reeds voldoende? Och diamanten feesten zijn zeld- zaam en daarom droeg Monseigneur Huibers voor zijn jubilerende K.A.B. een Pontificale Hoogmis op met assistentlie van de Hoogeerw. Deken van's Gravenhage en van de K.A.B. geestelijke vaders Pater En- gelbertus en rector Kraakman, ver der van de parochiegeestelijkheid. Daarenboven zong het parochiale koor met versterking van promi- nente zangers van de overige paro- chies een ontroerende ,.Ecce Sacer- dos" van Bruckner en een prachtige Maria-Magdalenamis voor vier stemmen van Philip Loots en tot slot een 8-stemmig Te Deum van Hubert Cuypers, zo grandioos vol en mannelijk, dat de honderden en nog eens honderden afgevaardigden in grote dank en eerbied hun hoof- den bogen onder de jubelende me- lodie van dit „Wij loven U o God". Had mgr. Huibers reeds des mor- gens in de Pontificale H. Mis in een warme toespraak de leden van de K A.B. op het hart gebonden, in hun goede strijd te volharden en hun weg gericht te houden op het nakomen van Gods Geboden en daarvan niet af te wijken, aan de genieenschappelijke koffietafel heeft de Bisschop in een vaderlijk woord zijn mannen van de Haarlemse K.A.B. nog eens toegesproken en zijn vreugde over de groei van de beweging uitgesproken. Jelui doen prachtlg werk, dat ook werk van Katholieke Actie is, zei de Bisschop veelbetekenend en dat is een groot goed voor jezelf, voor je gezinnen en voor anderen! Vaderlijke goedheid Des middags werd de grote her- denkingsbijeenkomst gehouden m de grote concertzaal van het Kur haus te Scheveningen in aanwezig- Toen werd het geschenk van de leden aangeboden en het was een treffend ogenblik te horen, hoe deze mannen met hun gedachten het dichtst bij de oorsprong van het gezin bleven. Want de voorzitter van het feestcomite deelde mede, dat er als feestgeschenk een fonds was ge- vormd voor moeders, die dringend behoefte aan rust hadden en om te beginnen was er reeds een spaarpot gevormd van f 2(7.000.terwijl de directeur van ..Johannes de Deo" ziekenfonds even later kwam ver- tellen, dat deze instelling een cij- fertje van f 4000.— er bijvoegde. Toen sprak dr. Olierook, de gees telijke promotor van zovele vereni- gingen zijn feestrede uit, waarin hij qlles in vogelvlucht, maar onmid- dellijk de zestig jaren overdacht en de pioniers belichtte er zijn er zoveel, Willem Pastoors, Jan Smit. de Wever, Schaepman, Prof. Aalberse die alles hebben ge- daan, om voor de arbeiders vol- waardige wezens te maken in een wereld, die ook voor hen alien ge- schapen is. Eerlijke verdeling der aardse rijkdommen, maar dan in christelijke geest met geiijkwaar- dige aandelen voor alle schepselen Gods, dus ook de arbeiders. Tenslotte rfep hij alien op. waar- dig te zijn om katholieke arbeiders genoemd te worden. En daarom verzocht hij hen. bond hen op hun hart, hun apostolaatswerk te blij ven verrichten in alle omstandighe den. Als geheel werd deze herden- kingsbijeenkomst opgeluisterd door het Harmoniekorps St. Gregorius en de Rustenburger koorknapen o.l.v. Henk Hodgervorst. Deze harmonie hadden we reeds in Utrecht ge- hoord, met vol elan en onder groot enthousiasme musiceerden ze daar en deden het ook hier. Zo werd dit diamantenfeest een waardig geheel in het grote organisatieleven van de katholieke arbeiders. ^"»ROTE VERANDERINGEN wor- U den er als regel in de winter- dienst van de Spoorwegen ten op zichte van de zomerdienst niet aan- gebracht. Want er wordt steeds een z.g. jaardienst opgezet van Mei tot Mei. Toch zijn er wel enkele ver- beteringen. Zo wordt de dienst Am sterdam-Utrecht en Arnhem-Nijme- gen met ingang van 3 October a.s. weer electrisch. Er komt baanver- betering op verschillende hoofdlij- nen. Utrecht-Leiden wordt op werk- dagen een gave uurdienst. Op de oude lijnen worden enige nieuwe treinen ingelegd. Alle treinen van de normale elec- trische dienst zullen te Velsen- Hoogovens stoppen. De van Maan dag t.m. Vrijdag lopende forensen- trein Haarlem (v. 17.47)-Uitgeest- Castricum (a. 18.21) wordt doorge- trokken naar Alkmaar. Terug is op genoemde dagen ingelegd een nieu we electrische sneltrein Alkmaar (v. 20.01)-Amsterdam C.S. (a. 21.35). Deze trein heeft te Alkmaar aan- sluiting van Den Helder en stopt te Uitgeest, waardoor directe aanslui- nenkort beslecht zal worden". Op verschillende andere plaatsen, zo wordt er aan toegevoegd, heeft dit leger zuiveringsacties uitgevoerd. Te Bodjonegoro is Vrijdagavond ge- durende tien minuten geschoten. Van gezaghebbende zijde verneemt Aneta, dat er „een actie is uitge voerd tegen een bende ordeverstoor- ders en dat ook enige leiders van de P.K.I, gearresteerd zijn". „De stem van Vrij Indonesie" (om- roep van het leger der republiek Indonesia) meldt, dat „de republi keinse troepen in het gebied van Madioen goede voortgang maken en dat naar verwacht wordt de omsin- gelingsbeweging binnenkort vol- tcoid zal zijn". Djokja meldt veroveringen Radio-Djokja meldde hedenavond, dat Magetan en Ngrambe, centra van communistische politieke activi- teit, door de republikeinse troepen zijn heroverd. Door troepen van de T.N.I, zijn de It.-kolonel Dahlan. voormalig commandant van de 29ste T.N.I.-brigade, en de vroegere com mandant van de A.L.R.T. (republi keinse zeemachti Atmadji, gevan- gen genomen. Vliegtuigen van de republikeinse 'uchtmacht onderhou- len de verbinding tussen Djokja en Oost-Java en werpen pamfletten uit. \ldus Radio-Djokja. Ngambre en Magetan zijn resp. ■en dessa en een plaats tussen Solo "n Madioen. gelegen op de noorde- 1 ijke en oostelijke helling van het Lawoe-massief. resp. ongeveer 40 en 20 km westelijk van Madioen. Ge zien het bericht over uitbreiding Parakan is de situatie dus blijkbaar ■an de opstand tot Poerwodadi en •o, dat het offensief tegen Madioen orderingen maakt en dat in het noordelijk deel van het republi- einse gebied de opstandige bewe ging zich uitbreidt. Een republikeinse officier werd i'-vangen genomen door de commu nisten bij de communistische op stand te Parakan, waar een z.g. nasional-front-regering werd inge- stcld. DE VERENIGDE NATIES zijn thans voor de vuurproef geplaatst nu de Westelijke Drie hebben besloten de Berlijnse kwestie voor te leggen aan het oordeel van de Veiligheidsraad. Het is een vuurproef, die men steeds voor de wereldorganisatie heeft ge- vreesd. In officiele kringen te Was hington is de meest verspreide me ning, dat de Russen, indien zij be- merken, dat er een krachtige meer- derheid tegen hen is, zij de Ver. Na ties zullen verlaten en elke band met de organisatie zullen verbre- ken waardoor zij een einde zouden maken aan het bestaan van de orga nisatie, die werd opgericht om de vrede in de wereld te bewaren. De behandeling in de Veiligheids raad van een geschil met Rusland, doet wel in het bijzonder de aan- dacht vestigen op het Vetorecht. De huidige toestand zou namelijk kun nen worden voorgelegd uit hoofde van twee hoofdstukken van het Handvest. Hoofdstuk zes, dat over de vredelievende regeling vdn ge- schillen zegt, dat de betrokken par tijen niet mogen deelnemen aan de stemming, hetgeen de mogelijkheid zou uitsluiten van een veto van een der vier grote mogendheden. Indien de pogingen tot een vredelievende regeling zouden mislukken, wordt hoofdstuk zeven van kracht, waarin staat, dat de Veiligheidsraad moet beslissen, of er een bedreiging van de vrede, een inbreuk op de vrede of een daad van agressie bestaat en dat zij dienovereenkomstig maatre- gelen moet treffen. De vier grote mogendheden kunnen dan van hun veto-recht gebruik maken en het is waarschijnlijk, dat Rusland dit zal doen. De Verenigde Staten hebben ech ter al twee jaar geleden laten we- ten, dat zij zich, veto of geen veto, gebonden zullen achten door de be sluiten van de Ver. Naties en dien overeenkomstig zullen handelen. Niettemin verwacht men in kringen van de Ver. Naties, dat de Veilig heidsraad enige practische maatrege- len kan nemen. Waarnemers gelo ven, dat het enige voordeel is, da< het geschil voor het wereldforun wordt gebracht. Te Washington is bekend gemaai dat de toewijzingen in het kade van het plan-Marshall voor Neder land en voor de Franse zone van Duitsland zijn verhoogd. De toewij zing voor Nederland voor het lo pende kwartaal is verhoogd met 15 millioen dollar tot 120 millioen dol lar. ting naar Haarlem ontstaat. Des ochtends bestond een te grote tussenruimte in de vervoers- gelegenheid van Alkmaar naar Hoorn v.v. Hierin is thans voor- zien door het inleggen van een trein in beide richtingen, nl. Alk maar (v. 10.06)-Hoorn (a. 10.39) en Hoorn(v. 10.13)-Alkmaar (a. 10.45). In de dienstregeling zijn overi- gens weinig veranderingen van be- tekenis aangebracht. Hier en daar is een trein vervroegd of verlaat. Zo zal de middagsneltrein Enkhui- zen-Hoorn-Amsterdam met ingang van 3 October vijf minuten eerder vertrekken. Hij komt echter, merk- waardigerwijs, slechts 2 minuten eerder in Amsterdam aan!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1