BEVIN ZEGT AAN DE RUSSEN WAAR H ET OP STAAT Westelijke Drie vragen dringende" behandeling t I Voor Alkmaar en omgeving Wanneer atoomoorlog is slechts een mogendheid hiervoor verantwoordelijk Verlaging van subsidies maakt levensmiddelen duurder D Z. H. Exc. Mgr. N. M. Schneiders ontving de H. Bisschopswijding DE WERELD van vandaag Moskou voert de koude oorlog tegen ons, die slachtoffers zijn Vreemd DE K.A.B. en de prijzenpolitiek H. J. Kuiper naar Curacao Zware gevechten bij Walikoekoem Republikeinse KabineL vergaderde Kasimo sprak voor de Katholieken van Djogja 4-jarig meisje overreden Afschaffing van distribute voor verschillende artikelen Heden gaat de nota naar Trygve Lie it Diep-ontroerende plechtigheden te s-Gravenhage WEERSVERWAGHTING Nieuui Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11373 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank EVIN, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft giste- 1rvE OPMARS" van de katholieke Volkspartij schrijft nog eens een geharnast artikel over samen werking met communisten en be- toogt daarin, hoe goed het is, in de gegeven omstandigheden geen communisten te benoemen in de vaste raadscommissies van bijstand en; dergelijke. Terecht wordt bo- vendien herinnerd aan de beslis- sing van het Partijbestuur. dat aan de raadsleden van de K.V.P. de richtlijnen natuurlijk niet de op- dracht heeft meegegeven, com munisten in raadscommissies niet te benoemen. Men weet, dat het Par tijbestuur daarbij ook de wens heeft uitgesproken, dat katholieke leden van andere vertegenwoordi- gende lichamen ten opzichte van de communisten hun houding dien- overeenkomstig zullen bepalen. En wat geschiedde er nu Don- derdag j.l. in de Tweede Kamer? Deze Kamer, van politiek vrijwel gelijke samenstelling als de vorige, die beperkende maatregelen nam ten aanzien van wethouders en le den van Gedeputeerde Staten van welke het practisch resultaat is. dat communistische leden van Ged. Staten en wethouders ontslagen kunnen worder, zette wel commu nistische afgevaardigden in de meeste vaste commissies. Dat zal vreemd gevonden worden. Men kan er niet mee uit. met te zeggen. dat de Kamer goed vond, dat deze benoemingen geschiedden door de voorzitter. (trouwens ook een katholiek lid van de volksver- tegenwoordiging!), want het is niet aan te nemen, dat hier niet. gelijk in andere soortgelijke gevallen, te voren overleg zou zijn! gepleegd. Blijkbear is de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer van oordeel. dat er aanleiding bestaat, in dit geval een andere gedragslijn te volgen. Wij kunnpn er in komen, dat dit, vooral na de concrete uitspraak van het Partijbestuur, hier en daar vreemd gevonden wordt en dus zou enige opheldering wel gewenst zijn. Hoezeer wij ook met genoegeii constateren, dat het isoleren in enige van deze vaste commissies zich al uitbreidt. doordat de com munisten niet zijn opgenomen in de vaste commissie voor Buiten landse Zaken, in die voor Indonesi- sche Zaken en in die voor de za ken van West-Indie en nu ook niet in de vaste commissie voor Han- delspolitiek. Maar er zijn toch nog z e v e n vaste commissies, waarin de communisten wel werden opge nomen. En dat is.temeer in de ge geven omstandigheden. vreemd. Onder voorzitterschap van de heer A. C. de Bruyn is in het Jaar- beursrestaurant te Utrecht de ge- bruikelijke najaarsvergadering be- gonnen van het Katholiek Werklie- denverbond. De heer De Bruyn wees in een rede op het nog steeds nijpende pro- bleem van lonen en prijzen, hetwelk de K.A.B. dagelijks bezighoudt. Hij zeide, dat de K.A.B. zich in 's lands belang niet daadwerkelijk tegen de loon- en prijspolitiek der regering heeft verzet. Spr. vroeg zich af wat de voornemens der regering zijn ten aanzien van lonen en prijzen. Dit is volgens hem nog niet te zeggen. Er moet van worden uitgegaan, dat de regering een z.g. derde loonronde vooralsnog afwijst. Spreker billijkte dit standpunt, allereerst, omdatnaar hij zeide, een nieuwe algemene loonsverhoging op zichzelf geen op- lossing brengt voor het tekort aan verbruiksgoederen, een loonsverho ging gevolgd door, een evenredige prijsstijging brengt evenmin een op- lossing. De heer De Bruyn gaf te kennen, dat de prijspolitiek in geen geval mag leiden tot verslechtering van de positie der werkers, die naar zijn mening minimaal te noemen'is. Spreker meende, dat het ethisch niet te aanvaarden is. dat zulk een prijs politiek wordt gevoerd. dat de beste artikelen voor de beter-gesitueerden worden gereserveerd. Naar wij vernemen zal de heer H. J. Kuiper. bestuurslid van de Nederlandse Katholieke Arbeiders- beweging zich binnenkort naar Cu rasao begeven. waar hij, in overleg met de betrokken regeringsinstan- ties en de K.A.B. de mogelijkheden tot de stichting van een bona-fide vakEeweging zal onderzoeken. De heer Kuiper vertrekt 4 October a.s. per vliegtuig na^r Curasao. B ren. in een lange rede in de Algemene Vergadering der Ver, Naties te Parijs, de Russen duidelijk gezegd, dat indien de onbe- rekenbare ramp van een atoomoorlog over ons zou komen, slechts een mogendheid hiervoor verantwoordelijk zou kunnen worden gesteld. Ten aanzien van de voorstellen van Wisjinsky zeide Bevin, dat men het niet kwalijk kan nemen, dat wij achterdochtig zijn. Toen Bevin zijn rede geeindigd had, kreeg hij een van de grootste ovaties, ooit aan een spreker in de Algemene Vergadering gegeven. Bevin heeft er geen doekjes om gewikkeld. Zo betoogde hij over het voorstel van Wisjinsky over de ont- wapening tot op een derde: ,.Dit vind ik alsof aan de algemene ver gadering werd voorgesteld de rest van de wereld te ontwapenen. ter- wijl de Sovjet-Unie het stilzwijgen bewaart over haar eigen militaire macht. De basis van ontwapening, zo ging Bevin voort. is collectieve veiligheid. Dit veronderstelt tevens slaken van de aanvallen op onze instellingen en onze binnenlandse politieke aangelegenheden. Anders kunnen wij geen aan ons voorgelegd besluit met enig vertrouwen bestu- deren. Wij twijfelen aan de oprecht- heid daarvan op grond van de ge- beurtenissen. Op de rechten van volken en personen wordt direct of indirect een aanslag gepleegd. Wij zijn in het defensief. Wij zijn de slachtoffers van de koude oorlog, die van Moskou uit tegen ons ge-; voerd wordt. Niet uit eigen verlan- gen of door eigen fout zijn wij nu gedwongen ons van ons herstelwerk af te keren en een deel van onze middelen te gebruiken voor de pro- ductie van munitie, die wij prac tisch opgegeven hadden. Op grond van bittere ervaring gcloven wij, dat alleen een gevoel van veiligheid en vertrouwen tot ontwapening leidt. Daar Wisjinsky blijkbaar de tegenovergestelde mening is toegedaan, moet hij ons cerst maar eens de feiten mee- delen over de gewapende macht van de Sovjet-Unie. Men zegt ons, dat deze uit minstens drie of vier millioen manschappen bestaat te- genover, naar ik meen, bijna 1 millioen voor de oorlog. Wij daar- entegen keerden snel terug tot de situatie van voor de oorlog en moeten dit proces nu stuiten. Onder groot applaus stelde Bevin voor: Bewapening is kostbaar en dwaas. Laten wij bij de atoomener- gie beginnen. Laten wij onze lan- den open stellen voor onderzoek wij alien. Laat klaarheid en kennis ten tonele komen en het eigenlijke bewapeningsvraagstuk zal zichzelf oplossen. Over de Ver. Naties zei Bevin, dat wij misschien te hoge verwachtin- gen hebben gehad. Indien wij niet op wereldbasis kunnen slagen. het- geen wij hoopten, moeten wij op regionale basis verder gaan. Wij moeten eensgezind zijn met wie wij kunnen werken. Misschien kan uit onze regionale samenwerking die weerldregering groeien. waar de mensheid naar verlangt. „Ik zou Wisjinsky een vraag wil- len stellen", zo zeide Bevin tenslotte. „Is het waar, dat ondanks alles, wat gij in deze kring zegt, het marxis- tisch-leninisme van oordeel is, dat er geen uiteindelijke overeenstem- ming kan zijn met niet-communis- tische staten? Dat alles, wat de Sov- jetregering doet. tactiek is en dat zij bij haar oorspronkelijk plan blijft, wat zij ook zegt?" Vervolgens citeerde Bevin een passage uit Sta lin's boek „Het vraagstuk van leni- nisme", waarin Lenin verklaart. dat het bestaan van de Sovjetrepubliek naast imperialistische staten voor lange tijd ondenkbaar is. ..Een van beide partijen moet uiteindeliik overwinnen. Tevoren zal een reeks verschrikkelijke botsingen tussen de Sovjetrepubliek en de burgerstaten onvermijdelijk zijn". aldus Lenin. ,.Kan Wisjinsky zich er over ver- bazen, dat wij zijn verklaring, dat de politiek der Sovjet-Unie er een is van uitbreiding en versterking der internationale samenwerking. niet zonder meer naar haar uiter- lijke betekenis aanvaarden?" BATAVIA, 27 September (A.F.L Radio Madioen meldde vandaag, dat er ten noordwesten van de stad bij Walikoekoem en Ngrambe, zwaar gevochten wordt. Men veronderstelt dat hier van een hoofdslag tussen de communistische en republikeinse strijdkrachten gesproken kan wor den. Het republikeinse agentschap An- tara verklaart, dat de regering een opstand van kleine omvang in Ke- diri, 80 km ten zuidwesten van Ma dioen, onderdrukt heeft en dat het in de rest van oost-Java rustig is. De Republikeinen hebben hier het heft in handen. Radio Madioen heeft verder mee- gedeeld. dat het aan de regering en particulieren behorende land gecon- fisQueerd en vervolgens opnieuw onder de bevolking in het gebied van Madioen verdeeld is. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). Het republikeinse kabinet is in het paleis van Soekarno bijeengekomen. De zitting werd bijgewoond door Soekarno, de legercommandant Soederman, de voorzitter van de republikeinse delegatie, Moh. Roem en de voorzitter van het Werkco- mite van het K.N.P. (voorlopig re publikeinse parlement), Assaat- De besprekingen betroffen „binnen- landse vraagstukken". BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). De Republikeinse Minister van Voedselvoorziening, Kasimo. heeft een bijeenkomst van de Katholieke Gemeenschap te Djogja bijgewoond. Hij zeide te hopen. dat de katholie ken hun loyaliteitsbetuiging aan de republikeinse regering in practijk zullen brengen. Maandagmorgen is in het Diaco- nessenhuis te Hilve'rsum overleden de 4-jarige Tineke van Ek, die Za- terdag een stukje mocht meerijden op een orgel. er in de Honingstraat afviel en een der wielen over de borst kreeg. HET ZIJN geen prettige berichten, die de regering ons laat mededelen bij monde van de minister van Landbouw enz., die in de toelichting tot zijn begroting van het Landbouw-egalisa- tiefonds nog eens laat weten, dat verschillende subsidies op levensmiddelen moeten worden afgeschalt, als gevolg waarvan enige artikelen in prijs zullen moeten worden verhoogd. Dit is o.a. het geval met wittebrood, suiker, boter, varkensvlees e.d. En reeds heeft de voorzitter van de K.A.B. in Nederland, de heer A. C. de Bruyn, gewaarschuwd, dat geen prijspolitiek te aan vaarden is, die „de beste artikelen reserveert voor de beter- gesitueerden". Op eenvoudige wijze had Zondagmiddag te Stockholm de bijzet- ting plaats van het stoffelijk overschot van Graaf Bemadotte. Nadat minister Mansholt in zijn toelichting tot de eigenlijke land- bouWbegroting heeft uiteen gezet, dat het landbouw- en voedselvoor- zieningsbeleid van de vorige rege ring zal worden voortgezet, wordt in de toelichting op het Landbouw- Egalisatiefonds gezegd, dat naar het oordeel van de regering slechts de allernoodzakelijkste levensmiddelen kunnen worden gesubsidieerd. Daarom zal de witte bloem <80 procent uitmaling) voor het witte brood duurder worden. Die bloem- prijs wordt zo sterk opgevoerd, dat hiermee tevens de hogere prijs* van het meel voor het normale brood kan worden bestreden, zodat dit brood niet duurder zal behoeven te worden. De broodprijs Behalve het dure luxe wittebrood dat de kosten voor 't gewone brood goed zal moeten maken en dat niet meer aan een maximumprijs go* bonden zal zijn, is uit de begroting op te maken, dat duurder moeten worden suiker, waarvan een subsi- j die van 15 cent per kilo zal ver- vallen, varkensvlees, natuurboter, bdk- en braadvetten en spijsolien en waarschijnlijk ook zeep. omdat de subsidie op de grondstoffen even- eens zal vervallen. Ook de huiden- prijzen zullen stijgen, waardoor de rundvleesprijs gehandhaafd kan blijven. De minister is van mening, dat 't Nederlandse volk thans ongeveer evenveel brood en meel krijgt als zonder distributie. Hetzelfde geldt voor suiker. Wanneer men er rekE- ning mee houdt. dat het verbruik zal verminderen. doordat de subsi die. welke thans nog ongeveer 15 cent per kilo bedraagt, zal worden afgeschaft. Vleesrantsoen De geraamde hoeveelheden vlees hebben betrekking op een rantsoen van 250 gram per week. De subsidie op varkensvlees zal worden ver- minderd door verhoging van de consumentenprijzen, terwijl door verhoging Van de huidenprijzen de subsidie op rundvlees zal kunnen worden verlaagd. De toeslag op bo ter, die belangrijk hoger is dan die op margarine. zal aanmerkelijk worden verlaagd. Ook de prijzen van bak- en braadvetten en spijs olien zullen worden herzien. Voorts bestaat het voornerr«an de te distri- bueren hoeveelhe/en spijsvetten te verhogen met 50 gram per week Er is ook rekening gehouden met afschaffing van de subsidies op de grondstoffen voor de zeepbereiding, die tot dusverre uit het egalisatie- fonds werden betaald. Melk en suiker Daar de binnenlandse suikerpro- ductie niet geheel voldoende is voor net te verwachten gebrutk, dient nog een hoeveelheid van 70.000 ton te worden geimporteerd. Gerekend is ook op een invoer van 20.000 ton viees zonder been. De melkprijs- toeslag kan ten opzichte van vorige jaren lager worden geraamd ten gevolge van de voorgenomen ver hoging van de consumentenprijs voor boter. De toeslag op consufnp- tiemelk wordt op 1 Mei 1949 met 1 cent per liter verhoogd. Geraamd wordt tenslotte, dat het noodzake- lijk zal zijn voor consumptie- en technische doeleinden 240.000 ton traan en olien te importeren. De ge raamde binnenlandse opbrengst van olien en vetten bedraagt 31.000 ton, waaronder 12.500 ton van de „Wil- lem Barendtz". Afschaffing distributie De berichten omtrent de oogsten in West-Europa en Overzee zijn van die aard, dat de geraamde hoeveel heden waarschijnlijk voor verschil lende artikelen voldoende zullen zijn om de distributie hiervan af te schaffen. Het afschaffen van distributieregelingen zal bezuinigin- gen mogelijk maken voor 's Rijks schatkist, alsook voor het bedrijfs- leven. Bovendien zullen de voor 't bedrijfsleyen hinderlijke en nade- lige contmgentering daardoor even- eens kunnen vervallen. Het nadelig saldo Het werkelijke nadelige saldo van dit fonds werd voor de buitengewo- ne dienst voor het lopende jaar ge steld op ruim 600 millioen gulden. Voor het komende jaar wordt een tekort begroot van rond 365 millioen Tegenover de ruim 465 millioen, die aan uitgaven zijn geraamd (148 mi- lioen voor subsidies op akkerbouw- producten, 48 millioen voor vee- en vleesaankopen en 266 millioen voor zuivel, margarine, olien en vetten), worden namelijk rond 100 milioen aan ontvangsten geraamd (2 milli oen voor vee en vlees en de rest voor zuivel en aanverwante artike len). Uit deze cijfers blijkt de ver laging der subsidies, welke de re gering op de levensmiddelen wil toepassen. E WESTELIJKE DRIE zullen een dringende behande ling vragen aan de Veilig- heidsraad van hun klachten tegen de Russische blolrkade van Berlijn krachtens art. 9 van het Handvest, aldus is gisterenavond officieel door het Franse ministerie van bui tenlandse zaken medege- deeld. „Dringend" betekent, dat de Raad zo spoedig mo gelijk bijeen moet komen, waarschijnlijk binnen 48 uur, nadat de Ver. Naties de for- mele klacht hebben ontvan- gen. Volgens Parodi, die Frankrijk in de Veiligheidsraad vertegen- woordigt, zal de kwestie a.s. Donderdag door de Raad in behandeling worden genomen. Britse, Amerikaanse en Franse experts hebben zich Maandag ge- wijd aan de opstelling van de ge- zamenlijke nota, welke de d|ie mo- gendheden aan de Veiligheidsraad zullen overhandigen. De experts waren o.a. de Ameri kaanse ambassadeur in Engeland, Lewis Douglas, die terzijde werd gestaan door Charles E. Bohlen, ad- viseur van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, Sir William Strang, hoofd van de Duit- se afdeling van#het Britse ministerie van buitenlandse zaken, Gladwin Jebb, adviseur van het Britse minis- CONSECRATOR WAS Z. H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS (Van onze verslaggever) DEN HA AG, 27 September. Toen Z. H. Excellentie Mgr. N. M. Schneiders omhangen met de Bisschoppelijke gewaden en ge- tooid met de Hogepriesterlijke kentekenen van mijter, staf, ring i handschoenen zegenend door de overvolle St. Marthakerk aan de Hoefkade alhier schreed, had zo juist een ontroerende Heilige Wijding een einde genomen, tijdens welke Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, deze jonge Apostolisch Vicaris van Makassar zalfde tot Hogepriester van Gods Kerk. Mede-consecratoren waren Hunne Hoogwaardige Excellenties Mgr. Dr. H. M. Mekkelholt S.C.J., Apostolisch Vicaris van Palem- bang en Dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van het bisdom Roer- mond, terwijl assistentie werd verleend door Mgr. Th. Bekker als presbyter-assistens, de Pastoors G. Schneiders en A. Stumpel S.J. als diaken en subdiaken, Pater Dr. C. Damen, vice-rector van het College te Rome, en de Hoogeerw. Pater Ingelbeen als troon- diaken. Ceremoniarus was de secretaris van Mgr. Huibers. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bift. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. OVF.kDAG koeler Aanavankelijk half tot zwaar hewolkt me* plaatselijk enige regen. Later tijdelijke opklarin- gen. Matige en in het noorden van het land tijdelijk krachtigc wind 'tussen zurd en zuidwest. Morgen overdag koeler. waarna voortdurend het antwoord klonk na iedere vraag en ieder ver- zoek van de Consecrator. Voor het Evangelie volgde aller eerst de ceremonien van de Bis schopswijding, waarbij achtereen- volgens de handoplegging door de Consecrator en de mede-Consecra- toren plaats had. het hoofd en de handen van de Wijdeling met de H Olie werden gezalfd en de stat, ring en het Evangelieboek werden overhandigd. Tijdens deze plechtigheden zong de Consecrator Mgr. Huibers het eerste deel van de Praefatie, waar in de woorden voorkwamen, die de Wijdeling de volheid van het Pries- terschap verleenden „Schenk Uw Priester de volheid van Uw bedie- ning, bekleed Hem met de versier- selen der voile verheerlijking en heilig Hem door de dauw der he- melse zalving." Tenslotte, na de Nuttiging volg- den de slotwijdingsplechtigheden, waarbij de mijter en de handschoe nen werden gewijd die de Wijdeling werden opgezet en aangetrokken. Tal van geestelijke Hoogwaardig- heidsbekleders waren lang voor het aanvangsuur in de kerk gearriveerd, onder wie Mgr. Eras uit Rome en veder Oversten van Orden en Con- gregatie's zowel mannelijke als vrou- welijke, verschillende Monsignori uit het Bisdom en verder uit den lande, vele andere geestelijken, waaronder uit rioorn en overig Westfriesland. Voorts waren talriike wereldlijke autoriteiten aanwezig. onder wie de Minister-President van Oost-Indone- sie en de burgem. van Den Haag Mr. Visser, voormannen uit het organi- satieleven en parochiewerk en voor het overige vulden talrijke gelovi- gen het sobere, voor dit grote feest indrukwekkend versierd kerkge- bouw. Zij knielden in de overvolle Dan volgde het ontroerendste ogenblik, toen Mgr. Huibers de nieuw-gewjjde Bisschop bij de rechterhand nam en de mede- Consecratoren Hem de linkerhand toestaken en de Bisschop vervol gens deden plaats nemen op de zetel van de Consecrator. Hiema ontving Mgr. Schneiders de staf in de linkerhand uit handen van Mgr. Huibers, Die, naar het altaar gekeerd het Te Deum aanhief, welke lofzang Verder gezon- gen werd door de Schola del' Mis- sionarissen van Scheut-Sparren- daal en alle gelovigen. Daarop trok de indrukwekkende stoet door het kerkgebouw, terwijl Mgr. Schneiders zijn Bisschoppe lijke zegen gaf aan de geknielde geestelijkheid en gelovigen. Tot slot klonken vanaf het altaar de woor den van de plechtige zegen uit de mond van de juist gewijde Bisschop, die tot devies koos: ..Moge ik door U, o H. Maagd beschermd worden", daarmede zijn Bisschoppelijke Mis- siearbeid stellend onder de hoede van de H. Maagd Maria. Het Bisschoppelijk wapen De nieuwe Bisschop koos, zoals reeds werd gezegd, tot devies „Per Te Virgo sim defensus", welk de- vies onder het wapen geplaatst is, dat in de bovenste schuine helft op een hemelsblauw fond een hart met 12 sterren draagt en op de onderste helft een scheepje met voile zeilen in de kle'uren rood en groen, symbo- liserend de apostolische missiear- beid. Na de heilige wijding volgde een receptie in de pastorie van de H. Martha-kerk, waarbij vele geeste- terie van buitenlandse zaken inzake UNO-aangelegenheden en de Frans- man Couve de Murville. U^t officiele Britse bron wordt vernomen, dat de drie westelijke ministers wellicht zullen besluiten om gebruik te maken van hun recht de zaak persoonlijk le behandelen, wanneer deze voor de Veiligheids raad wordt gebracht. Vanmiddag zullen Groot Brittanie, Frankrijk en de V.S. gelijkluidende nota's overhandigen aan de V.N., waarin formeel de blokkade van Berlijn als een bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid wordt gekwalificeerd. De nota zal gestuurd worden aan Trygve Lie, de secretaris-generaai van de Verenigde Naties. De rede, die Bevin gisteren in de Assemblee der Ver. Naties te Parijs heeft gehouden, was een dier crisis- speechs, waarvan hij het monopolie schijnt te bezitten. Het was met zulke fel bewogen toespraken, dat hij het leiderschap veroverde van het grootste vakverbond van de wereld, de een millioen leden tel- lende Britse transportarbeidersbond, en tenslotte zulk een prominente positie in de Britse regering. Met' zulk een toespraak brak hij in het verleden de oppositie op de con- gressen van de T.U.C. en hiermede dempte hij twee jaar geleden ook de revolte in de Labourpartij tegen zijn buitenlandse politiek. Toen Bevin, van de voorbereide tekst af- wijkend, een beroep deed op Rus- land om de deur voor de wereld te openen en licht en kennis te laten binnentreden, brak zijn stem. De indruk was overweldigend. Van dat ogenblik af hielden alle gedelegeer- den, met uitzondering van hen, die behoren tot het Sovjetblok, hun adem in, tot zij hem aan het eind van zijn rede de grootste ovatie konden geven, die men ooit in de Ver. Naties gezien of 'gehoord heeft. Wisjinsky echter verliet terstond de zaal en zijn gezicht was ondoor- grondelijk. PARIJS. De ministers van de- fensie der vijf westelijke mogend- heden, de Ver. Staten, Engeland. Nederland, Frankrijk en Belgie, zijn gisteren te Parijs begonnen met hun lijke autoriteiten hun eerbiedige ge- ^p ^ng^ ^SfvooHsTe11 aanweztge we" voerder, die in contact staat mei reldlijke autoriteiten volgden en tenslotte honderden gelovigen uit deze volkrijke parochie. die een zoon tot de hoge waardigheid van Bisschop geroepen zag en die in de eigen eenvoudige kerk de schone plechtigheden gebeuren zag en tot slot vier Hogepriesters in haar mid den opnam. banken, stonden in de zijbeuken en tot aan de deuren der kerk en von- den voorts, zo goed mogelijk, een plaats op het zangkoor, waar tijdens het Heilig Offer de driestemmige Mis van Perosi werd gezongen. Ook buiten het kerkgebouw wachtten drommen gelovigen op de komst van Hunne Hoogwaardige Excellentie's en op de overige auto riteiten, waarbij de woningen rond- om getooid waren met de Pauselijke wimpel. De volheid der bediening Nadat de Pauselijkf lastbrief door de secretaris van Mgr. Huibers was voorgelezen, volgde het onderzoek en het vermaan aan de Wijdeling, De Bisschopswijding van Mgr. Schneiders was in de kerk van Sint Martha te den Haag een grootse plechtigheid. Bijgaan- de foto is gemaakt tijdens het plechtige moment der salving. de Britse minister van defensie. Alexander, zou men voornamelijk hebben gesproken over een gezamen- lijk actieprogramma zelfs mobi- lisatie inhoudende in het licht van de spanning tussen Oost en West. Men zou overwogen hebben wat er gedaan zou worden, indien deze spanning tot gewapend optre- den zou leiden en de mate, waarin Engeland, de Ver. Staten en Canada de continentale mogendheden actie^ met land-, lucht- en zeestrijdkrach- ten zouden kunnen helpen in geval van agressie, WASHINGTON. Gezien in het licht van de huidige spanning tussen Oost en West, doet het zeer merk- waardig aan een bericht te lezen. dat het wereld-monetaire-fonds een lening van zes millioen dollar zal verlenen aan Tsjecho-Slowakije. de eerste lening aan een land van het Sovjetblok. Volgens de directeur van het fonds is deze lening bedoeld als tijdelijke bijstand", welke no- dig was. omdat Tsjecho-Slowakije verleden jaar getroffen was door een slechte herfst. daardoor levens middelen van Rusland had moeten kopen. welke betaald moesten wor den door de uitvoer van Tsjechische goederen naar Rusland, die anders naar West-Europa of naar Amerika geexporteerd zouden zijn en dus deviezenwinst hadden opgeleverd. Ook Australie heeft een crediet aan Tsjecho-Slowakije verstrekt en wel van 500.000 pond sterling, om steun te verlenen aan de Tsjechische wol- industrie. welke in de laatste jarcn "oor de oorlog steeds meer wol van Australie betrok.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1