HET CONGRES IncSien gi] het niet eens hint worden, verlaat dan onze stad En hemoe'rt U niet met onze eigen zaken DIEFSTAL EN MISHANDEL1NG RADIO DERODEPAARDEN oyer het probleem Duitsland Zielzorg in de diaspora - Duitsers en Fransen in een sfeer van liartelijke vriendschap I Berlijnse gemeenteraad tot de Grote Vier Tante Pollewop als getuige Vergoedingen gedemobiliseerden Michael Net West-Fries Voikslied Marktherichten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 28 September 1948 PAG. 3 Drakenburgh, 26 September I Tengevolge van een ontploffing in het dorp Lachouat in Algiers werden negentien personen gedood en een honderdtal gewond. Hoe de Abdallah-wijk er na de ontploffing uitzag. VOOR DE POLITIERECHTER Hefr bezoek von de Mijnenvegers aan Gent Pakisfaanse troepen verlaten de Republiek Bemanning sportvliegtuig te Berlijn P.T.T. accepteert ball-point' pennen Geschersk van Antwerpen aan Koningin. Juliana Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" best-oat 25 jaar DE ST. URSULA WORDT GERESTAUREERD De besprekingen met1 de federalisten Voedseivergiff-iging aan boord van logger De beroemde toneelspeler Albert Bassermann komt met zijn vrouw Else Bassermann, met wie hij in het begin van het Hitler- regime Duitsland verliet om naar Zwitserland uit te wijken, een grote tournee door ons land maken met Hendrik Ibsen's „Spoken" De 81-jarige acteur met zijn echtgenote. Onder de t-rein geraakt Brits schip verloor twee schroeven FEUILLETON FAMIL1EROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald 40. N HET DORPJE BITTERFELD woont een pastoor, die als het Zondag is, op zijn fiets kruipt. Schoenen heeft hU niet meer. De banden zijn zo slecht dat zij om de tien kilometer gerepareerd moeten worden en voor een be- schrijving van het vehikel kunnen wij onze lezers in gedachten ver- "vvijzen naar de hongerwinter. Maar de pastoor van Bitterfeld trekt er op uit. Zondagmorgen. Honderd kilometer voor de boeg. Zes heilige missen, twlntig keer een lek dat geplakt moet worden en als deze lange, lange tocht, waarbij een eerbiedwaardig stuk gelopcn moet worden, voorbij is, heeft de herder de voldoening al- thans tien procent van zijn paro- chianen om zijn altaar te hebben geschaard. Zij hebben Christus ontvangen in een hart dat naar mate de tegen- werking van de Russische bezet- tingsautoriteiten feller wordt, snel- ler voor Hem gaat kloppen. Acht uur heeft de pastoor op de fiets ge- zeten of er naast gelopen. Als hij thuis komt vindt hij een aanslagbil- jet op zijn tafel van de Russen, die hem een krankzinnige huur' bereke- nen voor het gebruik van de kerk, diestaatsgebouw is geworden. Zo is het leven in de Duitse diaspora, waar het aantal katholie- ken door de enorme volksverhui- zingen in Oost Europa merkwaardi- gerwijze is toegenomen terwijl de zielzorgers er alleen maar op ach- teruit zijn gegaan. In de officiele cijfers die de Bonifatius Verein daarover mededeelt staat vermeld dat het aantal katholieken in de Russische bezettingszone sinds de verdeling van Duitsland in zones is gestegen van 1.083.437 tot 2.865 011. Het aantal priesters is van 1.987 ge- daald tot 1.564. Dat men niet bij de pakken neerzit moge blfjken uit het aantal noodposten waar gods- dienstoefeningen worden gehouden, dat van 1.700 tot 2.392 is toegeno men. Er zijn op dit Congres bijzondcr interessante dingen verteld. Er zijn tal van meningen naar voren ge- bracht, er hebben tal van mensen gesproken, die over eenzelfdc pro bleem totaal andere opvattingen hadden. De Franse pater du Rivau heeft zijn gehoor een uur lang ver- maakt met zijn bespiegeling over de dwaasheden van de regering in zijn land, die de douanes de op- dracht geeft grenzen te sluiten voor de meest vredelievende zaken, als daar zijn bocken en kranten om vrienden die vroeger vijanden wa- ren, te helpen uit hun geestelijke isolatie. Wij zijn geen vijanden meer Ja de doorsnee-Fransman die terugkomt uit Duitse krijgsgevan- genschap moppert op de Duitsers. Dat is ge'en volk, dat zijn barbaren. Je vraagt hem eens te vertellen waar hij geweest is en al gauw komt het eruit, dat hij het bij die en die boer voortreffelijk getroffen heeft. Een Duitser komt uit Franse krij gsgevangenschap naar huis. Mopperen op die Fransen. Volk van uitzuigers, slavendrijvers en woeste- lingen Men vraagt hem waar hiJ gezeten heeft. Bij die en die boer m de Campagne. En nog nooit \«an mijn leven heb ik het zo goed ge- had Men begrijpt hoe deze geestighe- den inslaan in dit gezelschap, waar Duitsers en Fransen maar welk puik soort mensen! bijeen is in een hartelijke sfeer van vriend schap, die onze Oosteujke buren vooral zichtbaar goed deed. Hier is de hartelijke vriendschap van men- sen die begrijpen, dat wij tegenover de Duitsers als mens een dure plicht hebben. Een plicht die nieniand be- ter begrepen heeft destijds dan de bekende verzetsman pater Bleys, die nauwelijks terug in het bevrijde Nederland al weer de missie onder de gedesilusioneerde Duitsers begon te stimuleren en het Genootschap voor Geestelijke vernieuwing mee is gaan helpen oprichten. De Duitsers die uit hun land nog sterk het merkteken van de enorme problemen meebrengen, waarmede zij vechten, hebben van de gastvrij- heid in ons land kennelijk genoten. Zij hebben hier vier dagen lang ge dachten uitgewisseld en ervaren, dat er ook onder degenen, die door hun landgenoten de grootste schade ondervonden hebben, nog vrienden zijn, die hen willen helpen. In deze geest van naastenliefde is dit Con gres gehouden, waarvan de zake- lijke gevolgen, neergelegd in een resolutie, die een nauwer contact tussen de verschillende Europese organisaties die voor hetzelfde doel werken als dat van het Genoot schap, hoewel belangrijk voor de' toekomst, niet halen kunnen aan die geestelijke winst, die door har telijke vriendschap is verkregen. Niet halen kunnen ook aan de waarde der informaties, die men hier over en weer heeft opgedaan met hetgeen door afgevaardigden uit diverse landen werd bekend ge- maakt. Op het congres heeft ook een pro fessor in de economie uit Bonn ge sproken, die met de toestanden in Oost-Europa bijzonder goed op de hoogte is en die over het dreigende gevaar van Rusland ernstige waar- schuwingen heeft laten horen, met name aan het adres van degenen die verantwoordelijk zijn voor .de realisatie van een program van so- ciale vernieuwing in Christelijke geest. Als ons edn zaak duidelijk is ge worden, dan is het wel deze, dat overal in Europa de overtuiging sterker en sterker wordt, dat wij in plaats van de oude kapitalistische systemen snel moeten komen met nieuwe sociale maatregelen, waar- door de mens als volwaardig lid van een scheppende gemeenschap wordt erkend. Hoe zal deze grote nieuwe beweging, waarvan alles afhangt, zoals prof. Berkenhopf ons duidelijk maakte, ooit tot stand kunnen ko men, wanneer hier de simpele wet der naastenliefde uit het Evangelie niet tot gelding wordt gebracht. Wanneer het Christendom Europa niet verovert? DE BERLIJNSE GEMEENTERAAD heeft Maandag in een resolu tie aan de vier grote mogendheden medegedeeld, dat, indien zij het niet eens kunnen worden over de kwestie-Berlijn, de Duitse hoofdstad dienen te verlaten en de Duitsers zeli hun eigen zaken dienen te laten opknappen. De resolutie, die door de plaats- vervangende burgemeester. dr. Frie- densburg, werd voorgelezen, zegt verder, dat zolang de bezetting van Duitsland duurt, Berlijn onder het bestuur van de vier mogendheden dient te blijven en dat de ene mo- gendheid niet meer invloed te Ber lijn mag hebben dan de andere. Het viermogendhedenbestuur wordt noodzakelijk geacht om Berlijn voor de toekomst als Duitse hoofdstad te behouden. Verder zegt de resolutie, dat in dien de bezettingsmogendheden het niet eens zouden kunnen worden over de gezamenlijke evacuatie, de Duitsers wensen, dat zij tenminste hun bezetting tot militaire taken beperken en de Duitsers de vrije hand bij het bestuur van de stad geven. De gemeenteraad, waarin de anti- communisten de meerderheid vor- men, zegt verder te betreuren, dat de rechtstreekse onderhandelingen tussen de bezettingsmogendheden over de Berlijnse kwestie waren afgebroken, maar juicht de stap der westelijke drie om de zaak thans voor de Ver. Naties te brengen toe. De gemeenteraad ziet de stap bij de Ver. Naties als de enig overge- De officieren van de Nederlandse flottilje, die thans in de haven van Gent voor anker ligt, zyn buifi'emeester van Gent, de heer Claeys, op het stadhuis ontvangen. Burgemeester Claeys heette de Nederlandse marine-officieren wel- kom en herinnerde aan het roem- rijke aandeel, dat de Nederlandse vloot in de geallieerde overwmning heeft gehad. Hij reikte vervolgens arm de commandant van de „vui- kaan" de bevrijdingsmedaille uit, terwijl de bevelhebbers der vier miinenvegers de erkentelijkheids- medaiUe van de stad Gent ontvm- aen De commandant van de „Vui- kaan", Kuller. sprak hiernaeen woord van dank. De plechtigheid eindigde met het spelen van de volksliederen van beide landen. WOENSDAG 29 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Piano, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewyde muziek, 8.30 Lichte muziek, 9.00 Ziekenbezoek, 9.30 Symphomsch concert, 11.00 Alt, 11.30 Lezing, 12.15 Harmoniemuziek, 12.30 Weerover- zicht, 12.33 „Vrij en blij", 13.00 Het nieuws, 13.15 Orgel, 13.45 Duetten, 14.00 Kamermuziek, 14.30 Koor, 15.00 Kamermuziek voor de jeugd, 16.00 Postzegelverzamelen, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Orgel, 18.00 Bachkora- len 18.20 Orkest, 18.30 Voor de Ne- derl. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19 15 Pianomuziek van Mozart, 19.25 Koor, 19.30 Actualiteiten, 19.45 En- gelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 Resi- dentieorkest, 22.00 Sans Souci, 23.00 Nieuws, 23.15 Selecties, 23.45 Koor. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 8 50 Voor de vrouw, 9.00 Slowaakse suite van Novak, 9.30 Smetana, 10.20 Onze keuken, 10.30 Voor de vrouw, 11.00 Non stop-programma, 12.00 Orkest Frans Wouters, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Orgelspel, 13.00 Nieuws, 13 20 Hawaiianmuziek etc., 14.00 Causerie over Shaw, 14.15 Kamerorkest, 15.00 Hoorspel, 15.30 Voor zieken, 16.00 Kinderkoor, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragenbus, 17.15 Gracie Fields, 17.45 Onder de tropenzon, 18 00 Nieuws, 18.20 Piano, 20.00 Het Nieuws, 20.15 Operaprogramma, 21.15 Hoorspel, 22.00 Orgel, 22.15 Kamermuziek, 22.45 Van boek tot boek, 23.00 Nieuws, 23.15 Frans Nienhuys 25 jaar artist. De Alkmaarse politierechter had gisteren naast een aantal andere zaken zeker een tiental diefstallen en een gelijk aantal gevallen van mishandeling te behandelen. De veehouder Jb. K. uit Wierin- gerwaard had zijn koestok mis- bruikt door er een zekere meneer de Gast mee af te rossen, die zich met zijn zaken bemoeid had. Hij was iri^ zijn vader al 'n 20 min. bezig om een lastige koe op een wagen te laden; het beest wilde echter niet meewerken. Juist kwam daar die meneer de Gast voorbij, die aangesloten was bij de Ver. voor Dierenbescherming en aanmerking maakte, dat K. de koe wat al te hardhandig behandelde. K., die door de obstructie van het koebeest toch al niet al te best in zijn humeur was, zei toen tegen de ongenode toeschouwer: ga je weg, of ik sla je weg; misschien heeft hij het niet gezegd, maar in ieder geval heeft hij het toch gedaan; hij nam zijn koestok, die als corpus delicti op de presidentstafel lag, en sloeg daar de dierenbeschermer mee op zijn tabbert. Hij werd tot f 40.boete subs. 20 tipgen veroordeeld, terwijl zijn gammele koestok verbeurd werd verklaard. De los-arbeider M. F. T., die op zekere dag in een der stadsplant- soenen aan het schoffelen was, ge- bruikte zijn schoffel voor een doel, waarvoor ie niet bestemd was. En- kele schooljongens, die over het gras langs de slootkant van de Bleekeps- kade liepen hetgeen natuurlijk verboden is moesten dat onder vinden. Zonder enige waarschuwing sloeg T. er met de schoffel op los, met het gevolg, dat een der jongens, die bij het vluchten kwam te val- len, een scheur in zijn schedelhuid kreeg. Het was nogal aangekomen, want de wonde bloedde hevig en de wond .moest in het ziekenhuis gekramd worden. De schoffelaar i gaf toe, dat hij wat onbesuisd te 1 werk was gegaan en de officier vond ook, dat hij wel enigszins an- ders op had kunnen treden. Daar de man echter een bianco straf- register had, kwam hij er ditmaal met f 50.boete subs. 5 dg. af. Een biljartqueue wordt gebruikt om te biljarten, maar dat het ook een uitstekend middel is om iemand mee af te drogen, bewees Nicolaas S. uit Ursem. Nicolaas, die absoluut" het praedicaat Sint niet verdient, was met nog een manspersoon aan het biljarten, toen een vrouw voor bij kwam in het cafe waarmee hij ongenoegen had. Allereerst vond hij het noodzakelijk haar een beetje uit te schelden en toen hij niets meer wist, rammelde hij de vrouw in kwestie een beetje af met de queue, wat van hem helemaal niet netjes was. Bovendien had hij nog een voorwaardelijke veroordeling lopen, zodat hij voorzichtig had moeten zijn. Om zijn gemoed een beetje tot bedaren te brengen krijgt Nicolaas een maand de tijd om na te denken over zijn zonden. Diefstal en oplichting Wilhelmina v. O. uit Oterleek, die door schulden in geldnood was ge- raakt, had zich laten verleiden tot valsheid in geschrifte; zij had na- mens haar man, die aangesloten was bij een landarbeidersbond, om on- derste'uning gevraagd en kreeg zo een bedrag van f 75.in bezit. Zij nam voor de politierechter een zeer rouwmoedige houding aan en ver- telde, dat zij het bedrag, waarvoor zij de landarbeidersbond had opge- licht, alweer gerestitueerd had. Ml. Holsteyn had echter niet veel ver- trouwen in het vrouwtje en achtte een gevangenisstraf gewettigd. Om- dat zij echter het bedrag had terug- betaald, bleef het voorlopig bij een voorw. gevangenisstraf van 3 mnd. met een proeftijd van 3 jaar; voorts kreeg zij een geldboete van f 75. subs. 50 dagen. H. v. d. B. uit Hoorn werd by verstek wegens diefstal van een koperen ketel veroordeeld tot f 25.— of 10 dagen. L. R. uit Zijpe had zich vergrepen aan een partij stenen, die aan de Staat toebehoorden; hij wilde eeft schuurtje achter zijn huis bou- wen en had 350 stenen weggenomen, die bij St. Maartensvlotbrug lagen opgestapeld. De Officier wees er op, dat dit vergrijp de laatste tijd meer voorkomt en wilde een voorbeeld stellen door verd. tot f 50.of 25 dagen te veroordelen; de politie rechter ging met deze eis mee. G. V. uit Grootebroek werd bij verstek wegens diefstal van een bascule, die 's nachts buiten was blijven staan, tot f 25.— of 10 dagen veroordeeld. Tante Pollewop getuigt Het Is nog nooit gebeurd, dat een van Godfried Bomans' scheppingen voor de rechtbank kwam, maar gisterenmiddag was dat wel het het geval. Voor de politierechter verscheen namelijk Tante Pollewop, die getuigen moesi tegen Sophia Frederika B. uit Heiloo, die tegen onze tante had gescholden. Vanzelf- sprekend nam tante dat niet en diende een aanklacht in. Bij de be- handeling van de zaak bleek, dat een jongetje van elf jaar de getuige K. had uitgescholden voor Tante Pollewop, op aandringen van een ander. Tante kon dat niet verkrop- pen en was ook begonnen met uit- schelden. Verdaqhte kon dat op haar beurt ook niet verkroppen en zorgde er nu voor, dat het trio werd volgemaakt. Jammer was het even- wel, dat verdachte niet meer precies wist, wat zij gezegd had. Wel gaf zij toe een vloedgolf van woorden te hebben gebruikt, maar wat er in die vloedgolf allemaal voorkwam, kon zij niet herhalen. Maar gemene woorden waren het vast niet ge weest, want die gebruikte zij nooit. Tante Pollewop was in haar getui- genverklaring heel wat concreter en nu bleek, dat verdachte tegen tante wel een beetje ruw was geweest. Verdachte kreeg voor bezinning f 15.— of 5 dg., terwijl Tante Polle wop de onkosten vergoed kreeg. Het is gebleken, dat nog steeds een aantal gedemobiliseerde mili- tairen van het Kon. Ned. Indisch Leger zich niet heeft gewend tot de demobilisatie-officier van het K.N. I.L.-centrum Nederland te Nijme- gen,. teneinde de hen volgens de ordonnantie sociale voorzieningen gedemobiliseerden toekomende ver goedingen te ontvangen. Aan alle zich in Nederland be- vindende gedemobiliseerde dienst- en reserveplichtigen van het KNIL, zij die behoord hebben tot stads- wacht- en vernielingsbrigades enz., die op 15 Augustus 1945 in werke- lijke dienst waren, wordt in hun eigen belang aangeraden zich schrif- telijk te melden bij genoemde demo bilisatie-officier. Deze oproep geldt niet voor beroepsmilitairen. Radio-Djogja deelde mede, dat de Republikeinse Minister van Defensie een verzoek heeft ingewilligd van de regering van Pakistan om, in verband met de ernstige situatie, de 250 Pakistanse militairen uit het Britse leger, die zich nog op het gebied van de Republiek bevinden, toe te staan, naar Pakistan terug te keren. Deze Pakistaners zouden deel zijn geworden van de „interna- tionale brigade". Naar Aneta mede deelt, fcestaat ook van Nederlandse zijde geen bezwaar tegen deze terugkeer. Naar bekend is geworden, be vinden de passagiers van het Gro- ningse sportvliegtuig, dat Zaterdag een noodlanding maakte in de Rus sische zone, zich momenteel in de Russische sector van Berlijn. Van- daag zullen zij op transport naar Nederland worden gesteld. De pi- loot, de heer W. Molema, zal nog enige tijd in Berlijn blijven, ten einde de reparatie van het toestel af te wachten. bleven mogelijkheid om de moeilijk- heden inzake Berlijn door middel van de organen der vredelievende mogendheden te regelen. De resolutie zegt tenslotte, dat Berlijn dringend wenst, dat de blok- kade wordt opgeheven en dat het vrije verkeer met alle delen van Duitsland en het buitenland wordt hersteld. Voor Berlijn en, indien mogelijk, voor geheel Duitsland dient Idn enkele valuta onder con- trfile van de vier mogendheden in- gevoerd te worden. Hangende het ingestelde onder- zoek naar de deugdelijkheid van het schrift verkregen met de zgn. ko- gelpuntpennen (ball-pointpennen) had het Staatsbedrijf der PTT het gebruik van deze pennen in zijn dienst verboden. Bedoeld onderzoek heeft uitge- wezen, dat dit verbod niet behoeft te worden gehandhaafd, in verband waarmede het is ingetrokken. Ter gelegenheid van haar troons- bestijging zal de stad Antwerpen aan Koningin Juliana een geschenk aanbieden bestaande uit een aan tal gravures van de fresco's in het Antwerpse stadhuis en van schil- derijen van Rubens en Van Dijck, uitgevoerd door Antwerpse mees- ters. De gravures zullen worden aangeboden in een lederen omslag. IP dikwijls wij cle H. Mis bij- wonen, horen wij op het einde de priester bidden tot de H. Aartsengel Michael.Daar moesten wij morgen, op zijn jeest, eens bijzonder op letten en dan vuriger mee-bidden. Michael is de strijder voor Gods eer en wij vragen hem, ons te willen verdedigen in de strijd. Is er dan strijd? Behoeven we dat nog te vragen? Zijn we dan blind? We staan er midden in en onze da gen zijn meer dan andere getui gen van de geweldige botsing d"Cr geesten die alom in de we- reld plaats grijpt. Is er haast een land, een plekje op de we- reld, waar niet gestreden wordt, zo niet met oorlogswapenen, dan met die van de geest? Het gebed tot Sint Michael heeft meer dan ooit zin! MARCUS Het historisch genootschap „Oud West-Friesland" bestaat in Augus tus van het volgend jaar een kwart eeuw. Dit feest zal in de historische Zuiderzeestad Hoorn gevierd wor den op 5 en 6 Augustus, met een officiele opening, korte vergadering, officiele ontvangst ten stadhuize, een koffietafel, een tentoonstelling getiteld „Westfriesland's Oud en Nieuw" en 's avonds ontspannings- bijeenkomsten voor de leden in het Parkhotel. Gedurende de tweede dag zullen alle gasten met H.M. oorlogsbodem v. d. Steng een kruistocht op het IJselmeer maken, terwijl verder nog een optocht van oude huifkarren en ringsteken per huifkar op het pro- gramma staat. Middenstanders, het Comite van Actie en de Vereniging voor Vreem- delingenverkeer hebben de handen ineengeslagen om deze herdenking zo luisterrijk mogelijk te maken. Het aloude St. Ursula Kerkge- bouw te Warmenhuizen, dat sedert jaren onder bescherming van het genootschap „Oud West-Friesland" staat, zal worden gerestaureerd. De stichting Restauratie heeft nl. in een schrijven gedatecrd, 17 Sept. 1948 van de Minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ontvangen, dat hij zich ge heel verenigen kan met bedoelde restauratie en dat de rijkssubsidie voor dit werk zal worden vastge- steld in overleg met Ged. Staten van Noord-Holland. Het historisch genootschap „Oud West-Friesland" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het schrijven en componeren van een Westfries volkslied. Reeds zijn vele inzendin- gen ingekomen. Desniettemin be staat nog gelegenheid om copy hier- voor in te dienen bij de heer Sas- burg, Koepoortsweg te Hoorn. Het ligt in de bedoeling dit volks lied gedurende het 25-jarig bestaans- feest ten gehore te brengen. Woensdag, Donderdag en Vri.idag a.s. zullen te Den Haag besprekin gen plaats hebben tussen de Neder landse regering, de leden van de Prelederale Regering die zich nog in Den Haag bevinden, de leden van het B.F.O. (Bijzonder Federaal Overleg) en de deputatie uit de Federale COnferentie van Bandoeng. Hierna hoopt men met het overleg gereed te zijn en zal de regering zich intern beraden over de defini- tieve vorm van het wetsontwerp betreffende de interimregering. Naar wij vernemen heeft het B.F.O. de regering verzocht een voorontwerp van Wet betreffende deze materie eerst nog aan de con ference van Bandoeng voor te leg- gen. Zondagmiddag liep de logger Sch 275 de haven van Scheveningen binnen. Gedurende de reis heeft zich voedselvergiftiging voorgedaan waaraan de gehele bemanning heeft geleden. Bij binnenkomst lagen nog 4 leden van de bemanning te bed. Een is door de G.G. en G.D. naar huis gebracht, terwijl de an- deren op eigen gelegenheid naar huis zijn gegaan. Naar de politie mededeelt, is een pan met vertinde bodem vermoede- lijk de oorzaak.van de vergiftigings- verschijnselen. OBDAM, 27 Sept. 10.700 kg slabonen 2942; afw. 2125; 60.000 kg bieten A 6.106.20, B 4.504.60; knolbieten A 6.B 4.504.60; 5200 kg rode kool 66.60; 15.500 kg Sa- voye kool 5—6.70; 9100 kg witte kool 5.—; 8600 kg uien 7.—, grove 6.10—7.10, driel. 5.—, nep 6.90— 10.50; 48000 kg peen B 6.—, C 4.50; 5400 kg aardappelen: Ysselster 4.90, Bevel 5.10—5.20, Eigenh. 5.40—5.90. WOGNUM, 27 Sept. Bevelan- ders 4.70—5.70; slabonen 18—35; breekpeen 45.50; waspeen 10. bospeen 610; kroten 36.50; uien 6.507.50; drielingen 55.10; toma- ten 40—52; groene kool-1113; drui- ven 38—98; sla 2.40—4; andijvie 8-11 spruitkool 22—30; spinazie 22; Beur- re Hardy 32—55; meloenen 2146; Legipont 27—58; Nouveau Poitean 1640; Conference 3258; Bonne Louise 35—57; Zwijndr. Wijnpeer I 2642; Jacques Lebel 28—40; Beur- re Durandeau 2838; William Du- chesse 32—41; Sterappel 30—40. ALKMAAR, 27 Sept. Vee- markt 170 vette koeien, 1 gras- kalf, 10 nuchtere kalveren en 56 vette schapen. Alles Centrale. NOORD-SCHARWOUDE, 27 Sept. 24.000 kg aardappelen: bl. Eigen- heimers 5.406.30, Bintje 5 5.40; Bevelanders 4.60—5, kr. 4.204.30; Koopmans bl. 6.164.000 kg witte kool 4—5; 8000 kg uien 7—7.30, drie lingen 5.—; 4400 kg peen II 5.50, III 48100 kg slabonen 2036. ALKMAARSE EXP.VEILING, 27 Sept. Bl. Eigenheimers 4—6, slabonen z.dr. 2041; stoksnijbonen 38—61; stamsnijbonen 30; Pjonk- bonen 12—18; komkommers 5—20; tomaten A 30—64; tomaten bonken 2230; bloemkool IA 3037, I 22-30 II io19; rode kool 611.50; witte kool 6;Savoye kool 69; groene kool 6—8.50; spruitkool 20—30; spi nazie 6—19; postelein 6—14; sla 2-11 andijvie 4—7.50; rode bieten 6—8; bospeen 6—14; winterpeen 6—7; waspeen 1012; uien 69; uien dr. 4- prei 6—10; augurken klein-grof 50, grof-fijn 72—1.23; druiven: Fran- kenthalers 75—1.06, Alicant 70—1.03 Westfrisia 70; suikermeloen 42—60, netmeloen 20—52; Ananas meloen 1546; Tranp. de Cronsels 3052; Beurre Clairgeau 30, Beurre Hardy 4260; Beurre Merode 2228; Bon ne Louise d'Avr. 42—52; Conference 3042; Hertogin Elsa 2230; Maag- depeer 2228; Triomph de Vienne 35—46; William Duches 30. GROOTEBROEK, 27 Sept. To taal 17.000 kg:: Blauwe Eigenhei mers 6.30; idem blanke 5.605.70; IJselster 5; Bevelanders 5.80—6; 85.000 St. bloemkool:: I 29—42, afw. 16—25, stek 3—14; 1200 kg slabonen 32—39; 11000 kg rode kool 6.20—8.90 5200 kg gele kool 6,808.70; 6200 kg witte kool 45; 650 kg peen II 6; 10.000 kg uien: gr. 7—7.10, grof 7.30 7.40, driel. 5, nep 10.4011.30. WARMENHUIZEN, 28 September. 26500 kg aardappelen bl. eigenhei mers 6.10—6.70, witte eigenheimers 5.40—6, koopmans blauwe 6.406.50, noorderlingen 5.20, bevelanders 5.20 —5.50, 4100 kg slabonen 22—32, 7800 kg uien 77.40, grove 6.606.70, nep 10.80—11.50, 14400 kg bieten I 6, id II 4.50, id III 3, 1000 kg groene kool 7.10, 5500 kg rode kool 67.50, 106000 kg witte kool 5. BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTR.. 27 Sept. Schotse muizen 47; Bl. Eigenheimers 47; Beve landers 57; Koopmans Blauwe 6 8; slabonen m. dr. 2338; idem z. dr 2443; stoksnijbonen 3670; idem stam 2046; komkommers 721; tomaten A 4169; bloemkool 659; rode kool 612; groene kool 814; spinazie 5—17; sla 310; andijvie 5 9; rode bieten 46; bospeen 10 21; waspeen 10; uien 69, driel. 5; prei 817. Druiven: Frankenthalers 80—135; Alicant 130; West-Frisia 70 90. Suikermeloen 25130. Appels: Bramley Seedling 1036; Codlin Ceswick 1033; Cox Orange Pippin 1678; Glorie van Holland 1354; Graham Jubile 1342; Jacques Le bel 1242; Transparante de Cronsels 2056; Zoete Winterkroon 1344. Peren: Bonne Louise d'Avranches 2074; Boeregroen 1638; Conferen ce 1358: Fertilon 2044; Hertogin Elsa 1443; Kamperveen 1236; Le gipont 1632; Maagdepeer 1644; Nouveau Poiteau 839; Soldaat La- boureur 1256; Williams Duchess 1044; ZwijndrechtsS Wijnpeer 14 43. ZWAAG, 27 Sept. Spinazie 7 22; uien 59; sav. kool 7.109.30; witte 5; gele bew. 56.50; rode 6 10; slabonen 2040; snijbonen 25 72; tomaten 2763; augurken 27 60; breekpeen 1.802; waspeen 13 20; bospeen 923; andijvie 4.10 6,90; sla l.oO7.20; bloemkool 16 49; komkommers 1014; perziken 1026; bl. pruimen 46; Reine Victo ria 2162; witte druiven 791.19; Alicanten 701.07; Frankenthalers 551.13; West-Frisia 6181; meloe nen 1895; Cox Orange Pippin 60 85; Transp. de Croncels 1860; Zoe te Armgard 2742; Schellinkhou- ters 2061; Glorie v. Holland 37 59; Notarisappel 55; Pres. v. Holland 2944; James Grive 6185; Signeur Tillisch 4871; Beurre Clairgeau 25 —65; Beurr£ Hardy 40—73; Beurre Durandeau 3554; Bonne Louise 2968; Conference 3164; Doyenne du Cornice 5971; Legipont 1967; Solda> Laboureur 2458; Maagde peer 1739; Hertogin Elza 27—56; William Duches 16—60; Nouveau Poiteau 2655. ENKHUIZEN, 27 Sept. Aange- voerd door 84 vartuigen 7074 pond kuilaal 1.19—1.40; 1534 pond ljjnaal 892.00; 232 pond snoekbaars 72 75; 122 pond baars 2335; 328 pond bot 7172; 341 pond voorn 12 ct. per pond. Zaterdag is de 24-jarige J. S. uit Den Haag op het station Schiedam op het moment, dat de electrische trein uit Rotterdam naderde, van het perron gevallen en onder deze trein terecht gekomen. S. werd overreden en moest in ernstige toe- stand in het ziekenhuis te Schiedam worden opgenomen. Het Engelse schip ,.Zelo", dat op weg was van Amsterdam naar Newcastle, kwam ter hoogte van Texel in aanvaring met een boei, waardoor het 2 schroefbladen ver loor. Op eigen kracht is het vaar- tuig naar IJmuiden teruggekeerd en vandaar opgevaren naar Amster dam, waar het in een dok is opge nomen. Sara hechte zo aan uiterlijke din gen. zelf was ze kerngezond en sterk, ze wist zich uitstekend te kleden en ze had weinig begrip voor ziekte en zwakte. Zelfs met de ziekte van haar eigen moeder had ze nauwelijks werkelijk medege- voel getoond. Sara kon koud zijn en hard en Bente was zo ontzet- tend overgevoelig en kwetsbaar, en Ole vreesde dat het bezoek haar geen goed zou hebben gedaan. Hij had slechts tijd kunnen vinden om zijn zuster vluchtig te begroeten nu liep hij in ae tuin op haar te wachten, ze had hem om een on- derhoud verzocht voor ze zou ver- trekken. Hij hoorde haar voetstappen en zag haar vlqg naar hem toe ko men. Met waardering keek hij naar haar kleine, zelfbewuste figuurtje. Misschien had Sara iets pikants, (loch bepaald knap was ze niet, maar 'ze verstond uitmuntend de kunst zich door haar kleding en kapsel en heel haar wezen zo voor- delig voor te doen, dat. ze de in- druk maakte van 'n kleine schoon- heid. Het keurige ,<nantelpak om- sloot nauw haar ranke gestalte, ze droeg het hoofd hoog en liep vol gratie op haar sierlijke, modieuze ^ehoentjes. Ole vroeg van alles over de toe- stand van zijn vader en deed haar een aantal vragen met betrekking tot de toestand thuis, maar uit haar antwoorden bleek duidelijk dat ze hoofdzakelijk gekomen was om over hem en zijn aangelegenheden te praten. .Laten we wat op de veranda gaan zitten, ik ben zo moe", zei ze, terwijl ze Ole voorging naar de veranda voor de tuinkamer. „Wat is dat toch vreselijk, Ole", zei ze, neervallend in een stoel. „Ik zou er nog vrede mee kunnen heb ben dat ze mank is, hoewel dat waarachtig al erg genoeg is; maar het andere is nog veel erger. Ben je nu heus verplicht, met haar te trouwen?" In haar stoel overeind komend, zag ze Ole vragend aan. ,Het is alles noodzakelijk, ik meende dat je dit begrepen had", antwoordde Ole. „En dan die tante met haar gro te Laarzen, ik geloof dat ik nooit van m'n leven zoiets gezien heb. Ja, kijk nu maar niet zo geergerd, ik moet daar toch met je over mo- gen spreken. Het is voor ons ook nogal van belang, denk maar aan al het geld, dat we hebben moeten geven. Ik vrees dat we dat geld le- lijk zullen missen in de zaak. Het is tegenwoordig geen gemakkelijke tijd". „Ik heb zeker niet meer gekregen dan wat me volgens vaders mening toekomt. Je zult zien dat er nog genoeg voor je over blijft, Sara", zei Ole, tamelijk scherp. „Maar hoe is het met jou? Ik denk heus ook aan jou. Ik heb een hele tijd zitten praten met je no- taris in de stad, ik moest enkele stukken hebben voor vader. Veel wilde hij niet loslaten; maar ik heb zo het gevoel, dat het er allesbe- halve goed voor staat. Als je nu l et landgoed sens niet zou kunnen houden, en je geld kwi.it was; els le aan op een goeie dag op straat zou staan, alleen met Bente, en misschien de manhaftige tayte. Dan zou je inderdaad een groot of fer gebracht hebben, Ole"* „LIoe groot het offer ook zal zijn, daff ik brengen moet, ik zal het breAgen", antwoordde Ole. Dat is nu eenmaal afgesproken, en daarbij blijft het." ,.Ja, ik weet het verder niet; maar ik dacht zo, je moest er van af zien te komen. Het moet je toch hinderen dat kan niet anders". „A1 hindert het me nog zo en al doet het me nog zo'n pijn. het moet zo wezen, Sara, en ik wil er ver der liever niet meer over praten". Ole stond op het Punt, heen te gaan, maar Sara hield hem tegen. „Er is nog iets. Niet dat ik on- aangenaam wil zijn, het is louter uit nieuwsgierigheid dat ik het vraag. Ik zag de brievenbesteller, toen hij de post op tafel legde in de hal, hij kwam juist tegelijk met mij en ik was alleen in de hal ter wijl ik m'n mantel uit deed. Er was een brief van Henriette voor jou bij, zag ik, ik herkende dade- lijk haar kleine, eigenwijze hand- schrift. Corespondeer je nog altijd met Henriette? Toen je nog altijd thuis was, schreef ze je bijna iede- re o\.g, of doet re dat nu soms nog?" Ole voelde zich onaangenaam ge troffen; maar zo was Sara nu een maal, ze zag en ontdekte altijd al les. Het kwam niet bij hem op, er om te liegen, hij gaf toe dat hij werkelijk een brief van Henriette had gekregen. „Ze vertelde me dat ze verioofd is, ik snap niet waarom ze me geschreven heeft. Ik heb haar sedert dien avond nooit geschreven en ik ben ook niet van zins het te doen". „Kom, ik vind dat je haar een felicitatie moest sturen", vond Sara spottend. „Je moest haar vertellen dat je je getroost hebt, dat zou net goed voor haar zijn". Sara zag dat Ole kwaad werd; eensklaps sprong ze op en sloeg de armen om zijn hals. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3