Nieuuj Hitler's de uwe vijfde colonne is vergeleken bij slechts een padvindersvereniging Frankrijk naar de af grond Zuid-Afrika voelt zich een met de Westerse democratic Voor Alkmaar en omgeving Huidige politiek van brutaler dan de Tsaristische GEEN NEUTRALITEIT IN GEVAL VAN DE WERELD van vandaag «sgiai *Belemmeringen Dat is kras! SPAAK TOT DE Voorstel tot een compromis Republikeinen 50 km. van Madioen Oud-minister Beel in Nederland terug 150 Textielpunten bij huwelijk Kleurenfilm vrijgegeven De komende strijd tussen rechts en links Regering-Malan is niet pro-Duits Repatrierende militairen I i Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11374 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De luchfJijn Amsterdam- Sjanghai geopend SPAAK, de Belgische minister-president, heeft in de middagzitting van gisteren van de Algemene Vergadering der Ver. Naties te Parijs de Russen duidelijk gezegd, dat zij het zijn, die de vrede bedreigen. Spaak was uitstekend in vorm en deed voor zijn Britse collega, Bevin, die de dag tevoren de Russen de waarheid had gezegd, niets onder. Herhaaldelijk moest Spaak zijn rede onderbreken door het enonne applaus van de niet-communisti- sche gedelegeerden. In Londen begint heden een Afrikaanse Conference. Bijna veertig gedelegeerden kwamen per schip te Liverpool aan. Zij stapten aan land in hun kleuri- ge kleedij en regalia. Hier is Sir Taibu Daku, een der ge delegeerden, op het perron van het Euston Station in Londen, vergezeld door zijn sleutelbe- waarder (links). Nederlands-Japanse handelsbesprekingen Vrouwen demonstreerden voor vrede en vlees SLOEP MET VIER OPVARENDEN VERMIST Klement Gottwald uit Rusland terug DE MILITAIRE HULP AAN WEST-EUROPA in Januari voor het' Congres Ook Hongarije was op de Krim vertegenwoordigd NIEUWE VERLAMMENDE STAKINCEN DREICEN ALS ER OORLOG KOMT, dan kan Zuid-Airika niet neutraal blijven. Zuid-Afrikg zal zich dan een voelen met de Westerse democratische landen. Men moet rekening houden met het com munistische gevaar, aldus verklaarde gisteren senator Dit du Plessis Viljoen, de parlementaire vertegenwoordiger van Zuid- Afrika, die op het ogenblik met andere parlementaire vertegen woordigers van het Britse gemenebest een bezoek aan ons land brengt. Vertegenwoordiger van Hatta weer te Batavia Juwelendiefsta! opgehelderd WEERSVERWACHTING Grote diefstal van huishoudelijke artikelen mm - De laatste brug in de grote verkeersweg UtrechtDen Bosch, die in de oorlog vernield werd, nadert haar voltooiing. Het is de brug over de Lek bij Vianen. Aan't einde van dit jaar hoopt men de brug voor het verkeer te kunnen openstellen. Noordhollands DE MINISTER voor de volkshuis- vesting en wederopbouw, mr. in 't Veld, heeft op het woningcon- gres te Amsterdam enige dappere woorden gesproken en forse cijfers gegeven. Wij juichen ze vooral toe, wanneer ze beschouwd zouden mo- gen worden als een nadere toelich- ting op de vage en zwakke termen, waarmee de Troonrede het nijpende probleem van de volkshuisvesting en woningbouw heeft afgedaan. Alles, alles moet in het werk wor den gesteld om het probleem van de woningvoorziening, van de volks huisvesting, van de woonruimte- verzorging zo snel en zo goed mo- gelijk op te lossen. Dat is om allerlei redenen, waar- van de meeste wel bekend zijn, niet gemakkelijk, maar daarom juist moeten door de betrokken instan- ties alle krachten worden ingespan- nen en ftlle kansen en mogelijk- heden worden benut, om tot die oplossing bij te dragen. Een week nu voordat de minister, die al eens eerder zijn hart ver- pand bleek te hebben aan de mon- tagebouw, zijn bemoedigende rede uitsprak, waarin ,de bereidheid tot „aanpakken" doorklonk, verscheen, naar ons dezer dagen bleek, in en- kele dagbladen een merkwaardige advertentie. Ze was van een Amsterdams ingenieursbureau, waarin dit mede- deelde, contact te zoeken met firma's welke zich willen belasten met de export van z.g. „prefab"-objecten van dit bureau, „gezien de belem- meringen bij het plaatsen van bun galows en houten scholen in eigen land". Zulk een mededeling roept vragen op, met name over de aard van de „belemmeringen", waarover dit bu reau zo frank en vrij spreekt. Wij kennen ze niet, wij weten niet waarom deze woon- en school- ruimte niet in ons land kan worden benut, waar ze zo schreeuwend- dringend nodig is. Kwantitatief is de productie van deze vooraf klaargemaakte (pre fabricated) gebouwen blijkbaar ook nogal van belang: de firma deelt mede, dat de minimum-afname 25 stuks per maand bedraagt! Waarom, nog eens, kan deze woon. en schoolruimte niet in ons land worden benut? Welk Kamerlid benut het door de Kamerpresident zo aanbevolen Donderdagse vragen- uurtje om hierover eens te infor- meren bij de betrokken minister? De zaak is er belangrijk genoeg voor en.... vragen staat vrij! DE VOORZITTERS van de be- drijfs-, vak- en ondervakgroepen van de hoofdgroep Industrie zijn gisteren bijeen gekomen, om het in- gediende wetsontwerp inzake de pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie te bespreken. Een verslag, dat wij ervan ontvingen, spreekt ervan, dat deze voorzitters „tezamen de Ne- derlandse industrie vertegenwoordi- gen", hoewel ter vergadering hoog is opgegeven van de wens van deze heren, om in de wet op de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie „ga ranties voor 'n democratftche werk- wijze op te nemen". Het een klopt helemaal niet met het ander, want het is allesbehalve democratisch, dat de voorzitters van deze dwang-organisaties zich opwer- pen als „de" vertegenwoordigers van de Industrie. Dat zijn ze n.l. he lemaal niet. Het merkwaardigste is evenwel, dat de woordvoerders van deze hoofdgroep met zijn vele bijgroepen, alsmaar spreken over ondernemers, die niets hebben in te brengen, over zelfstandigheid en vrijheid, over een keurslijf en zo meer, terwijl dez| hoofdgroepen en groepen zelf uit (Duitse) dwang zijn voortgekomen, door de overheid werden en bleven opgelegd en voor de industrie een keurslijf betekenen, waarvan de be- trokkenen liever vandaag dan mor- gen worden verlost! De Hoofdgroep neemt stelling te- gen de grondgedachten van het ont- werp, (waarvan wij niet beweren, dat. het feilloos is) maar zij wekt daarbij ten onrechte de inaruk, te spreken n a m e n s „de" industrie. Dat is n.l. zeker niet het geval. Wij kennen in de industrie grote groe pen bijv. onder de katholieke werkgevers, maar ook anderen die geheel achter de hoofdgedachten van het wetsontwerp P.B.O. staan. De publicaties van de zijde van de katholieke werkgevers, o.a. in het orgaan der vereniging, laten daar- omtrent geen twijfel. Het schijnt ons nogal kras, dat deze Hoofdgroep Industrie, waarvan dan verondersteld kan worden, dat zij op haar laatste benen loopt, zich op deze wijze en met deze argumen- ten, tegen het aanhangige wetsont werp richt. In elk geval kan worden aangenomen, dat haar standpunt noch haar argumenten, door „de" in dustrie worden gedeeld. Dinsdagavond om half tien ver- trok het vliegtuig naar Batavia van Schiphol, dat tevens betekende de opening van de luchtlijn Amster damShanghai. In Bangkok wacht een ander KLM-toestel, dat daar post en passagiers voor Shanghai zal overnemen, terwijl het, toestel, dat gisterenavond uit Amsterdam ver- trok, doorvliegt naar Batavia. Bij 't vertrek was de Chinese Ambassa- deur aanwezig, evenals de directeur der KLM de heer J. Martin. Onder de passagiers voor Batavia bevond zich de heer K. L. J. van Enthoven, adviseur van dr. van Mook, die uit- geleide werd gedaan door dr. J. Ba- nier van het departement van Overzeese Gebiedsdelen. Als passa giers voor Shanghai, met bestem- ming Zuid-China, maken de reis mee acht Spaanse paters Jezuieten en zes Carmelitessen, onder wie de Moeder Overste der Carmelitessen, die in" Zuid China missiewerk zul len vcrrichten. Spaak, die van vier kleine blaad- jes papier sprak, zeide, dat Europa thans genoeg heeft van ieder tota- litair stelsel, na alles wat het had meegemaakt van het nazisme en het fascisme. Zich kerend tot Wisjinsky zeide Spaak: „Wij vrezen u omdat u in elk hier vertegenwoordigd land een vijfde colonne handhaaft, waar- bij die van Hitler slechts een pad vindersvereniging is. Spaak noemde de huidige politiek van de Sovjet- Unie brutaler dan die van de Tsa- ren. Hij herinnerde er aan, dat Wi sjinsky steeds spreekt van imperia- lisme, doch er is slechts een grote mogendheid uit de afgelopen oor- log met geannexeerd gebied te voor- schijn gekomen en dat is Rusland. Rusland trok centraal Europese landen binnen, nam een deel van Finland over en thans reikt de in- vloed van Rusland tot aan de Rijn. Wij begrijpen niet waarom Wisjin sky vraagt op grond waarvan wij vrees koesteren. Niemand in het Westen ontzegde het communistische regiem het be- staansrecht, doch niemand in die landen verlangde naar een „zodanig totalitair of autoritair regiem". Na een vergelijking te hebben gemaakt tussen „het democratische ideaal" en het „gebrek aan vrijheid in de landen aan gene zijde van het stalen scherm", verzekerde Spaak, dat het pact van Brussel in het kader van het handvest was gesloten, en tegen niemand was gericht. Minister Spaak beschreef de argu menten van Wisjinsky, dat de ver- dragen tussen de Sovjet-Unie en haar buurlanden uitsluitend gericht waren op vrede en het West-Euro- pese verdrag op oorlogsophitsing, als ..niet zeer subtiel". Was er wer- kelijk iemand in de wereld, zo vroeg Spaak zich af, die geloofde, dat In de loop van de volgende week wordt te Tokio een uit 4 personen bestaande delegatie uit Nedefland verwacht voor het voeren van be- sprekingen over een financiele- en handelsovereenkomst. Van de zijde van het Nederlandse Ministerie van Economische Zaken zal dr. Cator aan deze besprekingen deel nemen. Voorts zijn nog drie vertegenwoor digers van het Departement van Economische Zaken uit Batavia in de delegatie opgenomen. Dinsdagmiddag heeft een groepje van enkele tientallen vrouwen ge- demonstreerd voor het Rotterdamse Raadhuis. Zij droegen borden bij zich met opschriften als „Oorlog is misdaad Vrede is daad" en „Meer vlees", welke borden zij op het Ge- dempte Doelwater plaatsten. Na door de politie tot doorlopen te zijn aangemaand hebben de vrouwen zich verwijderd. De politie ont- I fermde zich over de onbeheerd staande borden. Luxemburg, Belgie of Nederland deel zouden willen nemen aan een agressieve oorlog? In de afgelopen 25 jaar hadden Belgie en Luxemburg twee oorlogen meegemaakt, kon iemand geloven, dat zij een derde konden overleven? Deze landen hadden zich slechts ter verdediging aaneengesloten. „Zolang een land volhoudt dat zijn eigen wil boven de wil van de meerderheid staat, zal dezeorgani- satie (der V.N.) niet in staat zijn te doen wat wij er van verwachten. Gij hebt systematisch geweigerd met de V.N. samen te werken elke keer dat de organisatie een aanbe- veling deed, die tegen uw eigen wensen inging". Met betrekking tot het plan-Mar shall zei Spaak, dat zonder het plan- Marshall Europa verloren is. „Wat de toekomst van de V.N. betreft: laat ons beginnen met een compromis. Laat ons zeggen dat wij, van onze kant, voorlopig iedere gedachte aan herziening van het Handvest en afschaffing van het misbruik van het veto- recht opgeven en dat wij zullen BATAVIA, 29 Sept. (Aneta). Volgens het laatste legeroverzicht van een militaire woordvoerder te Djogja. aldus meldt Antara, zijn de Republikeinse troepen Madioen aan een zijde tot op 50 kilometer gena- derd. Voorts werd Sidohardjo ver- overd, 30 kilometer ten zuiden van Madioen tussen Wnogiri en Ponoro- go gelegen. In het Westen bereikten de Republikeinse troepen Ngawi, terwijl om Magelan, 25 kilometer ten Westen van Madioen, de botsin- gen voortduten. Tijdens gevechten te Sidohardjo sneuvelde een officier van de T.N.I. Volgens deze woordvoerder is bij de arrestatie van aanhangers van Moeso te Djogja een document ge- vonden, waaruit blijkt, dat enkele hooggeplaatste regeringspersonen bij de opstand betrokken waren en dat het plan was, Madioen tot centrum voor een langdurige guerilla te ma ken. pogen het Handvest in zijn hui dige vorm doeltreffend te maken. Wilt gij dan, van uw kant, be- Ioven samen te werken om het Handvest stipt uit te voeren, het systematische en zonder reden gepleegde verzet tegen de toe- iating van nieuwe leden te staken en de aanbevelingen van deze organisatie uit te voeren. Wij hebben u nodig om ons werk te doen slagen, maar wij verzoeken u dat werk niet te saboteren". Maandagmiddag is een gaffel- sloep met twee Nederlanders en twee Engelsen aan boord uit de haven van Scheveningen vertrok- ken. De sloep „Lueky Star" ge- naamd, werd 's avonds terug ver wacht. doch er is niets meer van vernomen. De motorboot Hondsrug, een Nederlandse kustvaarder, meldde gisterochtend om 5 uur, dat de bemanning nog een zeilbootje had gezien, doch door de schemer nog niet goed kon onderscheiden. De Hondsrug bevond zich toen onge- veer 45 mijl ten N.W, van Scheve ningen. Gisterenavond omstreeks half 12 waren nog geen nadere berichten omtrent het scheepje ontvangen. Bij zijn terugkomst uit de Sovjet- Unie, waar hij een bezoek aan de Krim heeft gebracht, verklaarde Klement Gottwald, de Tsjecho-Slo- waakse president, dat hij besprekin gen gevoerd had met Sovjet-leiders en tot overeenstemming gekomen was, dat de Sovjet-Unie in 1949 voedsel aan Tsjecho-Slowakije zou Ieveren. Hij vertelde niets over eventueele verdere besprekingen. Naar verluidt heeft de president ook een bezoek aan de Oekraine gebracht. Volgens Siroky, de vice-premier, zal Gottwald binnenkort verslag uitbrengen tegenover de centrale commissie der communistische par- tij over de vraagstukken van het overschakelen „van kapitalisme naar socialisme". Dinsdalgavond om elf uur arri- veerde met het lijnvliegtuig uit Batavia dr L. J. M. Beel, gedele- geerde van het opperbestuur. Dr Beel werd op het vliegveld bij zijn aankomst begroet door de minister van overzeese gebiedsde len, Z.Exc. mr E. M. J. A. Sassen, -mr J- Visser, chef protocol, de heer H. Hermans, secretaris van de mi nister-president, de heer De Pont, juridisch adviseur van de Neder- lands-Indische regering en mevr. Beel met haar dochtertje. Dr Beel. die er opgewekt uitzag en een goede reis had gehad, kon de verzamelde journalisten slechts een korte verklaring geven. Hij zeide eerder in Nederland te zijn teruggekeerd dan oorspronkelijk de bedoeling was geweest, als gevolg van de ontwikkeling der situatie in Indonesie, welke hij met grote belangstelling en bezorgdheid heeft gevolgd. Dr Beel zal in Den Haag bespre kingen voeren met de regering en van deze besprekingen zal afhan- gen, wanneer hij naar Batavia zal terugkeren. Op een desbetreffende vraag ant- woordde dr Beel, dat de uitleiding van republikeinse ambtenaren te Batavia niet is uitgesteld. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat z'i> die op of na 1 October a.s. een aanvrage om textielpunten indienen in verband met huwelijk 150 punten zullen ontvangen. Voor 1 October inge- diende aanvragen worden nog vol gens de oude richtlijn behandeld. De textielpositie laat niet toe aan bovenbedoelde maatregel terug- werkende kracht te verlenen. WASHINGTON, 29 Sept. (Reuter) Volgens de Washingtonse corres pondent van de „New York Times" zal het plan tot militaire hulp voor West-Europa in het kader van het Europees herstelprogram op de 81e zitting van het Amerikaanse Con gres in Januari als eOn van de eer- ste punten besproken worden. Een woordvoerder van he-' Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat ook Hongarije vertegenwoordigd is geweest op de conferentie op de Krim en wel door de vice-premier en hoofd van de Hongaarse communistische partij, Matyas Rakos. Dit is het eerste be- richt van gezaghebbende zijde, al dus Reuter, dat ook Hongarije aan de conferentie, die gepresideerd werd door maarschalk Stalin, heeft deelgenomen. De schorsing van de Res.-Kapitein H. M. A. Alsem als Officier van de legerfilm- en fotodienst is opgehe- ven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de reserve-kapitein Alsem zich aan geen strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt, met uit- zondering van een vermoedelijke overtreding van de deviezenbepaling waaromtrent de militaire autoritei- ten aan de Nederlandse Bank advies zullen vragen. De kleurenfilms, welke de kapi- tein Alsem onlangs vrijwillig aan de verwijzingsofficier van de Gene- rale Staf had overgedragen, zijn we- derom te zijner beschikking gesteld. Dinsdag is de onrust in Frank- nijk toegenomen en werd opnieuw melding gemaakt van botsingen tussen GauIIisten en communisten, toen laaistgenoemden Gaullisti- sche bijeenkomsten in verschil- lende delen van het land tracht- ten te verstoren. De tekenen van een komende strijd tussen rechts en links in Frankrijk nemen toe, aldus Reuteri Functionarissen van het mijnwer- kersverbond zijn er van overtuigd, dat een overweldigende meerder heid der leden zich voor een sta king op 4 October zal uitspreken. Bijna 400.000 mijnwerkers zouden hierbij betrokken zijn en het werk in de mijnen zou volkomen stilge- legd worden. Een tweede verlam- mende staking dreigt in het gas- en electriciteitsbedrijf uit protest tegen een regeringsdecreet. waarbij het personeel van alle genationaliseerde ondernemingen met 10 pet. wordt ingekrompen. De binnenlandse toestand ver- oorzaakt grote bezorgdheid, die tot Senator Viljoen heeft tijdens een conferentie een en ander over de Unie van Zuid-Afrika verteld, ten- einde daarmee bij te dragen tot 'n betere verstandhouding tussen Ne derland en Zuid-Afrika. Hij had n.l. de indruk opgedaan, dat men in ons land niet het juiste begrip had van de tegenwoordige regering van Zuid-Afrika onder dr Malan. Hij herinnerde eraan, dat men in zijn land twee partijen heeft, de regeringspartij van dr Malan en de oppositie-partij van generaal Smuts De nationale partij streeft voor- eerst naar het bereiken van voor- spoed in het binnenland, aldus de heer Viljoen. Na de oplossing van de problemen in het binnenland, is er het internationale vraagstuk. Wij streven naar vriendschap met alle naties. Voorts willen wij ons scharen bij de Westerse bevolkin- gen. Ten aanzien van het beleid van de tegenwoordige regering merk- te senator! Viljoen nog op, dat men in 1914 en 1939 neutraal ge- bleven is. Een deel van de tegen woordige regering had toen een enigsztns anti-Britse houding, en men zei daarom, dat het produits, dat het fascist geworden was, al dus de heen Viljoen. „Ik kan u de stellige verzekering geven, dat zulks niet het geval is". De leden van de vorige regering waren in de meeste gevallen Brits- sprekend, zo deelde hij mee. De te genwoordige regering is meer Zuid- Afrikaans sprekend, maar er zijn ook velen, die Brits-sprekend zijn. Hij merkte voorts op, dat 80 tot 90 pet. van de tegenwoordige rege ring van Nederland afstamt. Hij achtte het ook voor Nederland een groot belang, dat de vriendschaps- banden met Zuid Afrika worden versterkt. Met betrekking tot de immigratie merkte hij op, dat de Unie van Zuid Afrika de goede immigranten gaarne verwelkomt. Voor geschool- de arbeiders bestaan er in Zuid Afrika goede kansen, maar zij moe ten werkkracht hebben, een be- hoorlijk verstand en enig geld voor de eerste periode van hun verblijf in het land. Het zou minder goed zijn als er ongeschoolde krachten naar Zuid-Afrika kwamen, want er zijn daar al millioenen ongeschool de arbeiders en het zou voor de immigranten een teleurstelling op- leveren welke ook de naam van Zuid-Afrika geen goed zou doen. „Wanneer er zich personen in Zuid-Afrika komen vestigen, dan zullen zij hun land vaarwel moeten zeggen. Zij moeten met hart en ziel Zuid-Afrikaan worden." De binnenlandse problemen. Sprekende over de problemen welke er voor Zuid-Afrika bestaan. herinnerde hij eraan, dat er 850.000 kleurlingen zijn, een verbastering van allerlei rassen. Zij hebben al- leen stemrecht in de Kaapprovincie. Daarnaast zijn er 8 tot 9 millioen naturellen, de kaffers, waarmee niets denigrerends bedoeld wordt. Zij hadden in de Kaapprovincie een gelijk stemrecht met de blanken, maar irt 1936 is er wijziging geko men. Zij komen nu op een aparte kiezerslijst. Zij hebben hun eigen vertegenwoordigers. maar dezen moeten blanken zijn. Dan heeft Zuid-Afrika ongeveer 2millioen blanke inwoners. Tenslotte bestaat er het probleem der Indiers. Er zijn er ongeveer 250.000. Hij merkte op. dat men in Zuid- Afrika deze mensen niet wil onder- drukken. Zij hebben hun rechten. Met medewerking van India wor den er echter plannen voorbereid om de Indiers te repatrieren. Daar- voor zijn gelden nodig, welke de te genwoordige regering zal moeten verstrekken. Men wil de kleurlingen alle rech ten geven. maar zij moeten op een eigen gebied bijeen zijn. Zij zullen ook stemrecht hebben, maar hun vertegenwoordigers in het parle- ment moeten blanken zijn. Voor wat de naturellen betreft. merkte de heer Viljoen op, dat de regering 15 millioen HA land zal moeten kopen. waar de naturellen gaan le- ven. Zij zullen geen vertegenwoor digers in het parlement hebben. maar zullen georganiseerd zijn in hun stamverband en daarmee ver- binding met de regering hebben. Hierna gaf de heer Viljoen nog een kort overzicht van de mogelijk- heden van Zuid-Afrika op handels- gebied. Ook in dit verband zou er naar zijn mening een betere ver standhouding tussen Nederland en Zui'd-Afrika moeten komen. uiting komt in de reactie van of- ficiele zijde en in de pers op de huidige slag om Berlijn. Franse commentatoren betreuren het, dat Frankrijk officieel partij gekozen heeft in het geschil. Aan de bijeen- komst van de ministers van defen- sie der 5 Westelijke landen wordt zo weinig mogelijk aandacht ge- wijd om te vermijden, dat de tegen- standers hierdoor nog meer kracht aan hun argumenten kunnen bij- zetten, aldus Reuter. Drie personen werden hedenmer- gen vroeg tijdens een bijeenkomst van aanhangers van De Gaulle te Parijs gearresteerd wegens het on" bevoegd dragen van wapens. Een grote politiemacht was op de been om schermutselingen tussen Gaul- listen en communisten te voorko- men. Met het toestel van de Commis sie van Goede Diensten is dr. Dar- maset Awan, de persoonlijke ver tegenwoordiger van Hatta te Bata via, heden uit Djogja te Batavia teruggekeerd. Sjahrir was niet mee- gekomen. omdat hij in Djogja nog verscheidene besprekingen zou voe ren. Darmaset Awan verklaarde aan Aneta. dat hij in Djogja een bespreking met Hatta had, „niet alleen over de uitleiding van de republikeinse ambtenaren uit Ba tavia." Hij wilde zich echter niet uitlaten over de aard van de an dere besproken onderwerpen. Hij zeide te verwachten, dat hij in Batavia wederom met Nederlandse autoriteiten zou spreken. Na een omvangrijk onderzoek is de politie er in geslaagd de dader te grijpen van de diefstal van ju- welen ter waarde van f 18000 in een Haags hotel ten nadele van een Indische verlofganger. De' dader, de 28-jarige Th. J. de C. die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest, had te Rotterdam een deel van de buit verkocht. Hij leg- de een volledige bekentenis af. Een bedrag van f 11.000 aan juwelen werd in beslag genomen, terwijl de dader bij zijn arrestatie nog f 1145,van de opbrengst der ju welen in bezit had. Medegedeeld door het K.N.M.I. de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. OVERWEGEND DROOG Wisselende bewolking en over- wegend droog weer. In het zd- oosten van het land tijdelijk zwakke, overigens meest matige westelijke wind. Weinig veran- dering in temperatuur. DE MINISTERS van Defensie van de vijf landen der Westelijke Unie hebben Dinsdag besloten een per manent internationaal commando in te stellen, om de verdediging van hun gebied voor te bereiden binnen het kader van het vijfmogendheden- verdrag. Het permanente comman do zal tot taak krijgen deze politiek uit te voeren en een coordinatie tot stand te brengen voor de productie en de verkrijging van het materiaal bestemd voor hun gestandaardiseer- de militaire apparatuur. PARIJS. Frankrijk is vol vrees voor een mogelijke nieuwe wereld- brand. Dit blijkt uit de persstem- men van de bladen. Het uiterst rechts blad „L'Epoque" schrijft in een beschouwing over de kleine rol, die Frankrijk in internationale aan- gelegenheden heeft gespeeld, dat het merendeel der Fransen in 1939 niet wenste te sterven voor Danzig en nog onverschilliger is voor het lot van Berlijn op dit ogenblik. Zijn enige wens is, aldus gaat het blad verder, gespaard te blijven voor een wereldbrand, waarin het liever niet zou geloven, ook al voelt het diep in zijn hart, dat hij bijna onvermij- delijk is. WASHINGTON. De directeur van het Internationale Monetaire Fonds heeft in zijn jaarverslag een beroep gedaan op de landen in Europa en Azie, die met inflatie te kampen hebben, de overheidsuitgaven te be- perken, hoge belastingen te hand- haven en te streven naar een be- grotingsoverschot. Grotere export naar het westelijk halfrond is de aangewezen weg om het hardnekkig wereld-dollartekort te overwinnen. Het gehele dollarprobleem zou ech ter minder nijpend worden, indien Duitsland zijn pleats zou kunnen innemen in het normale inter-Euro- pese handelsverkeer. De Haarlemse politie heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Voorschoten een uitgebreide dief stal van huishoudelijke artikelen opgelost, waarvan de rijkspolitie te Voorschoten lucht had gekregen. Uit een fabriek aldaar werden nl. sinds enige tijd grote hoeveelheden artikelen vermist. De verdenking was gevallen op een aldaar werk- zame Haarlemse monteur. Bij het onderzoek is gebleken, dat de ge- stolen goederen aan Haarlemse winkeliers en kappers werden ver kocht. Een 'nuiszoeking bij de mon teur en in verschillende Haarlemse winkels leverde een grote lijst op: 2800 pannen, 2160 lepels, 2450 kam- men, grote hoeveelheden vulpen- houders, rijwielcnderdelen en an dere artikelen werden in beslag genomen. In de woning van de monteur vond de politie ook nog een partij granaten, waarvan de herkomst duister is. De 41-jarige monteur G. J. B. is door de Voorschotense politie in arrest gesteld. Met het troepentransportschip Si- bajak, op l3 September uit Tand- jong Priok vertrokken, vermoede lijke aankomst 10 October a.s. te Rotterdam, zullen de navolgende militairen uit het gewest repatri-' eren. Kon. Landmacht: sold. C. C. de Boer, Koepoortsweg 52 Hoorn; sold. H. J. Boogaard. Middenweg 101, Den Helder; sold. I C. Q. J. Steigstra, Westerland 1. Wieringen. Mariniersbrigade: T. Korp. P. v. d. Slikke en gezin, Oosterend op Tex el. Kon. Marine: kwartm. L. Zwart en echtg. Bergstraat 7 Egmond aan Zee. K.N.I.L.: sergt. maj. P. Spaans en echtgen., Achterom 4 Hoorn; sergt. J. Swier en gezin, Nieuwstraat 140, Schagen. vt?" >i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1