DE K.A.B. GAAT IN 1951 MASSAAL NAAR ROME HOGE VELUWE Verbondsvergadering behandelt tal van voorstellen Twee S.D.-agenten arresteerden honderden verzetslieden I AANVULLING VAN RENTEN krachtens de Invaiiditeitswet Bekende persoonlijkheden werden het slachtoffer Duurder interlocaal telefoonverkeer Britse communisten beginnen campagne NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD-Woensdag29September 1948 PAG. 5 CEVANCENISSTRAF VCOR VALSE AANCIFTE Commissie voor oorlogs schade ging te ver In het Nationaal Luchtvaartlaboratorium gebruikt men deze „supersonische" windtunnel voor speciale proeven met miniatuur ontwerpen. De zwarte gebogen buis loopt uit in de windtunnel, waardoor de lucht met een snelheid van vijfmaal het geluid wordt gezogen. Ir. S. F. Erdmann controleert de wrijving van de lucht langs de tunnelwanden. Op de voorgrond de camera, waarmee men de- luchtgolven kc/i fotograferen, die de tunnel passeren. op weg naar net Rotterdam?^ slachthuis Belgische onderscheiding DE POSTTARIEVEN VOOR OVERZEE Brabonts Kath. Thuisfront is nog niet tevreden Mgr. Mutscerts-oord morgen heropend BRITSE PARLEMENTS- LEDEN IN ONS LAND Bczoek aan beide Kamers OM SOVIETS BIJ TE STAAN IN HUN STRIID TEGEN HET WESTEN W.A, lieden voor het Hof Minister van Oorlog terug Afseheid D, van, Staveren Marva-officieren be-edigd Burgemeesters in eta hoofdstad Itoliaanse Opera-zangers in ons land Commissaris Backer 5 Oct. voor Het Hof Klompenmokers vrezen massa-ontslag WERELD SPORT- TENTOONSTELLING Tante Miefje wordt Zaterdag 105 jaar Weer een dodelijk ongeval te Bussum De Haagse Rechtbank behandelde enige zaken, welke betrekking had- den op het doen van een valse aan- gifte bij de Schade-Enqu§tecommis- sie. In een paar gevallen bleek, dat de verdachten eigendommen, zoals meubilair, enz. als verloren door oorlogshandelingen hadden opgege- ven bij de Schade-Enqu§tecommis- sie, terwijl deze goederen door hen ten eigen bate waren verkocht, of- wel nog in hun bezit waren. Bij de behandeling werd door de verdediger de aandacht van de Rechtbank gevraagd voor de publi- catie van het Commissariaat voor Oorlogsschade, waarbij geen verdere maatregelen in uitzicht werden ge- steld, indien degenen, die hun for- mulier opzettelijk onjuist invulden, daarvan vodr een bepaalde datum mededeling zouden doen. Men schat- te het aantal onjuiste of valse aan- giften op ong. 10.000. Aan degenen, die dus tijdig berouw toonden, zou de gedane zonde vergeven worden. De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir in de eerste zaak op, dat deze publicatie van het Com missariaat voor Oorlogsschade geen kracht heeft. Hij achtte deze instan ce niet bevoegd om te beslissen of men een zaak, na het vaststellen van de feiten, al dan niet zal doorzetten. Die beslissing komt hem nu wel zeer ongelegen voor. Hij noemde het een herstelpoging, om nog zoveel moge- lijk te redden. Na opgemerkt te hebben, dat wanneer er een straf- baar feit gepleegd is. dit moet wor den vervolgd, eiste hij in de eerste zaak tegen verdachte een gevange- nisstraf van 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Opnieuw kwam he t Bqzonder Gerechtshof te 's Gravenhage in zitting bij een tegen de politie- ambtenaren Poos en Slagter, die tijdens de bezetting een grote rol hadden gespeeld in het oprollen van illegale organisaties. De eerste dag werd besteed aan de behandeling van de O.D.-zaak, waarbij twee en zeventig slacht- offers vielen, onder wie de luite- nant-generaal Roell, die eveneens ter dood werd veroordeeld, doch door ingrijpen van dr. Kessler bij Himmler kon worden gered. De generaal was reeds in deze kwes- tie als getuige gehoord en daarin kwam tot uiting, hoe de twee S.D.-agenten te werk waren ge- gaan, om deze groep te pakken te kunnen krijgen. De President had er zijn veront- waardiging aan het begin van de zitting over uitgesproken, dat de verdedigers verstek hadden laten gaan, zonder hiervan aan de Recht bank bericht te geven. Inderhaast moest nu een toegevoegd verdediger worden aangewezen. Tevens had de President nog al moeite om de pu- blieke tribune rustig te houden, want voortdurend werd daar ge- interrumpeerd, wanneer verdachten bepaalde verklaringen aflegden. Op de tweede zittingsdag, kwa- men enige verraadzaken naar voren van personen, die naar Engeland wilden vluchten en daarbij iemand ontmoetten, die wel voor een logger kon zorgen. Toen deze personen te Scheveningen en IJmuiden op de boot verschenen, werden zij ont- vangen door de z.g. schipper, doch onmiddellijk daarna vielen zij in handen van verdekt opgestelde Duit- sers. Verschillenden van deze En- gelandvaarders vonden later de dood, netzij voor een vuurpeloton, hetzij in verschillende concentratie- kampen of gaskamers, aangezien er ook Joden bij aangetroffen werden. Volgens ee#. verklaring van de Duitse chef hadden de twee ver dachten zodanig gewerkt voor de S.D. en de contra-spionnage van Schreieder, dat ze er een onderschei- ding voor ontvingen. Na het oprollen van de eerste O.D.-groep van Generaal Roell volg- den later opnieuw arrestaties van nieuwe O.D.-leden, waarvan Jhr. Schimmelpenninck de leider was. Deze werd na vele mishandelingen voortdurend verhoord, hetgeen met de term „verscharfte vernehmung" werd aangeduid. In de middagzitting kwam ter sprake, hoe F. J. Goedhart, die met Koos Vorrink het Parool in 1941 oprichtte, in handen van de S.D. viel en daar volgens S.D.-verklarin gen allerlei zaken vertelde, zodat Poos en Slagter verder konden in grijpen. Poos voegde hieraan toe, dat F. Goedhart vrijwillig een schets had afgestaan van de plaats waar de geheime drukkerij gevestigd was. Sensationeel Later op de dag verscheen de Duitser Schreieder als getuige voor het hekje, om opnieuw zich te gaan verdiepen in het Englandspiel, waar- in, zoals bleek, Poos en Slagter een voorname rol hadden gespeeld. Zo zelfs. dat zij de Diutse „Verdienst- medaille" ontvingen, de enige die ooit aan Nederlandse politiemannen werden uitgereikt. Vervolgens trad mej. Trix Ter- windt, de bekende K.L.M.-stewar- dess, naar voren, die op verzoek van de president haar lotgevallen ver telde tijdens de bezetting. Zoals bekend werd mej. Ter- windi in 1943 boven Drente ge- dropt, om in contact te komen met verzetslieden In Nederland. 's Morgens had de reserve-kapi- tein Hazelhoff Roelofsma reeds verteld, dat, toen hij In Engeland kwam, er geheel geen contact met bezet Nederland bestond en dat H.M. Koningin Wilhelmina daar- over verontwaardigd was geweest. Van de Koningin had hij vervol gens opdracht gekregen dit con tact te zoeken en te bevestigen en Hare Majesteit daarvan op de hoogte te houden. Na haar daling werd mej. Ter- windt door Poos of Slagter, dat wist zij niet precies, opgewacht en daar na aan verschillende verhoren on- derworpen. Onder ademloze stilte hoorden de toehoorders vervolgens de lotgevallen van de heer H. Lau- wers aan, die indertijd als luitenant in Nederland werd gedropt met de eerste cijfercode, om van hier uit met Engeland in contact te komen. Later viel hij, zoals ook reeds be kend, in handen van Schreieder en werd gedwongen voor de Duitsers te blijven seinen. Hij kon echter voortdurend laten blijken, dat er iets niet in orde was, maar tot nu toe onbegrijpelijk, zijn deze waar- schuwingen nooit opgevolgd, Ook mej. Terwindt bevestigde deze ver klaringen van luitenant Lauwers. Men had in Engeland moeten ont- dekken uit deze berichten. dat het verkeerd was gegaan. Tot tweemaal toe vroeg de procureur-fiscaal hier- op, of dit soms een tegenspel van Engeland was, doch beide keren bleef de heer Lauwers het antwoord schuldig. Hierna werd de zitting verdaagd tot de volgende dag. een uitgesproken stimulerende en activerende taak. Het aantal gesalarieerde ver- bondsbestuurders werd met twee uitgebreid. Gekozen werden de he- ren Wiessers (Kath. Grafische Bond) en J. Middelhuis (Kath. Bond in de Kleding- en Textielin- dustrie) Voorts werd besloten tot opnch- ting van een eigen credietinstelling ter bevordering van het woningbe- zit onder de leden van K.A.B. Aan het sociaal-economisch vor- mingsinstituut te Doom werd de stichtingsvorm gegeven onder de naam van „A. C. de Bruyn-insti- tuut". Bij de Ke,bandeling der door de bonden ediende vraagstukken: arbeid vrouwen en meisjes, kost- winnersvergoeding militairen en uitbreiding van het werk van de rustoorden in de K.A.B. Op de voortgezette Verbondsver gadering van de Katholieke Arbei- uersbeweging te Utrecht werd me- degedeeld, dat het ledental in het eiste haitjaar steeg met 11.319 en per 1 Juli j.l. 268.b54 bedroeg. Een grootscheepse propaganda-jubueum- actie „naar de 300.000 leden'' werd aangekondigd. Dit aantal aenkt men in 1950 te bereiken. De Verbonasbestuurder J. H. Kui- per zal op 4 Oct. naar Suriname vertrekken om aldaar behulpzaam te zijn bij de bouw en inrichting van de zich daar ontwikkeiende katholieke vakbeweging. Tevens zal hij ter orientatie omtrent de toe- stand, ook Curacao bezoeken. Een Verbondscommissie zal studie ma- ken van het geheele ziekenlonds- vraagstuk, ten einde het door de K.A.B. in te nemen standpunt be- treffende deze materie en met na me betreffende de toekomstige sta tus de K.A.B.-Ziekenfondsen voor te bereiden. In 1951 zal ter gelegenheid van de jubilea van de encyclieken „Rerum Novarum" (60 jaar) en ..Quadragesimo Anno" (20 jaar) een massale Rome-bedevaart wor den gehouden. Dc plannen hier- voor zijn reeds in voorbereiding. In 1941 moest een dergelijke reis in verband met de oorlogsomstan- aigheden worden uitgesteld. Een belangrijk deel van de ver- gadering was gewijd aan het rap port inzake de organisatie en de financien der K.A.B., uitgebracht door een daartoe ingestelde com missie. Ten aanzien van de in dit rapport vervatte voorstellen, bleek in de vergadering vrijwel algeme- ne overeenstemming te bestaan. Naar aanleiding van bedoeld rap port werd o.a. besloten tot het in- stellen van een centraal weerstands- fonds voor uitkeringen bij even- tuele staking en uitsluitingen. Om practische redenen werd het wet- gevend orgaan van de K.A.B. in omvang beperkt. Daartoe werd ge- vormd een verbondsraad. De verbondsvergadering zal voor- taan en algemeen congres zijn met Maandag is een grote kudde Iers vee, 325 stuks per schip te Rotter dam gearriveerd. De dieren zijn eerst naar het abattoir te Schiedam gebracht om gewogen te worden en na gedrenkt te zijn in zulke ge vallen staan er altijd grote- bakken met water gereed in groepen van 40 tot 70 stuks naar het openbaar slachthuis te Rotterdam gedreven. De dieren waren door de zeereis en de warmte vermoeid. Op de Beukelsdijk is een zeer zware os gevallen en het bleek ondoenlijk het beest in een gerequireerde wa- gen over te brengen. Na vele ver- geefse pogingen is de os, om die- renmishandeling te voorkomen, op verzoek van de politie doodgescho- ten. Een der andere dieren is cp het Hofplein gaan liggen en ge- storven, Teneinde het vlees voor consumptie geschikt te houden is door een deskundige, zoals te doen gebruikelijk, het dier de hals af- gesneden. Het transport door de stad van deze kudden veroorzaakte hier en daar stagnatie. voornamelijk daar waar wat gras groeide. Enkele exemplaren liepen uit de kudde. Ten aanzien van het bovenstaan- de deelt de afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat de bemoeienissen van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees met het vervoer eindigde op het moment, waarop de dieren in het abattoir te Schiedam waren gewogen en gedrenkt, Het vervoer daarna geschiedde onder auspicien van de slagerscombinaties, die ook de drijvers betalen. De Belgische Ambassadeur, de heer L. C. Nemry, heeft namenszijn regering twee Nederlanders onder- scheiden. Vice-Admiraal b.d. N. J. van Laer hoofd van de Nederlandse delegatie in de Gemengde permanente com missie voor toezicht op de Schelde, werd benoemd tot Groot-officier in de Kroonorde en mr. A. M. C. Stein- Kiihler, lid van de Eerste Kamer en leider van een der katholieke pa- troonsorganisaties, werd benoemd tot Groot-officier in de Kroonorde. In de Memorie van Toelichting op de PTT begroting voor het komende jaar wordt o.m. gewag gemaakt van een verhoging van het tarief voor interlocaal telefoonverkeer Dit is nodig gebleken door moei- lijkheden in de materiaalvoorzie- ning, onvoldoende huisvesting en ge- brek aan personeel. Het telefoonbe- drijf wordt door deze moeilijkheden beiemmerd bij het in evenwicht brengen van de beschikbare midde- len en de groeiende behoefte aan telefonisch verkeer. Maandagmiddag hebben de ge- westelijke commissarissen van Ka th oliek Thuisfront in de provincie Noordbrabant een vergadering ge houden waarin o.a. de aangekon- digde verlaging der posttarieven voor de militairen in Indonesie nog verre van bevredigend werd ge- acht. Men besloot daarom tele- grammen te zenden aan de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen en de minister van Oorlog van de volgende inhoud: „Zien in de nieuwe regeling nog steeds een gebrek aan aanvoelen van de mentaliteit van de ouders, die hun zoon voor Indie moeten j afstaan, Vrezen dat de stemming onder de Brabantse bevolking door deze maatregel zeer slecht be- invloed wordt. vooral nu de getal- len gesneuvelden toenemen en de demobilisatie is opgeschort verzoekt nog ruimere faciliteiten op post- gebied." (wg. Kath, Thuisfront in de provincie Brabant). Morgen, 30 September, zal het Herstellingsoord van de R.K. Her- stellingsoordvereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel Mgr. Mut- saerts te Venlo worden heropend. Om 11.15 uur 's morgens wordt 'n receptie gehouden. Daarna zal er gelegenheid zijn tot bezichtigen van het Herstellingsoord. Hierna volgen een samenkomst en een gezamen- lijke maaltijd. I. wet 1922 of Zeeongevallenwet 1919 indien het ongeval plaats vond na Op 1 October 1947 trad de Nood'- 31 December 1946. wet Ouderdomsvoorziening in wer- king. Beoogde deze wet verbetering te brengen in de positie der ouden van dagen, te weten de personen boven de 65 jaar, de positie van de invaliditeitsrentetrekkers liet nog veel te wensen over. Op 1 October 1948 zullen echter twee wetten in werking treden die een verbetering betekenen voor hen die in het genot zijn van een invali- diteitsrente, weduwen- en wezen- rente ingevolge de Invaiiditeitswet. Aan de inhoud van deze wetten behoort iets vooraf te gaan over de toestand van het ogenblik. In de oorlogsjaren werd toch op de inva- liditeitsrente een toeslag gelegd in gevolge het toeslagenbesluit. In grote lijnen was deze regeling zo, dat op de invaliditeitsrenten een grondtoeslag van 50% en op de ouderdomsrenten een grondtoeslag van 25% werd gelegd. Voor gehuw- den kwam hier een toeslag van 25% van het grondbedrag bij en voor ieder kind beneden de 14 jaar een toeslag van 20% tot een aantal van 6 kinderen. De maximum toeslag die dus kon worden verkregen was 50% grond toeslag, 25% huwelijkstoeslag en 6 x 20% kindertoeslag 195%. Op de weduwenrenten werd een grondtoeslag gegeven van 50% en bij samenloop van weduwen- en wezenrente werd voor ieder kind een toeslag gegeven van 25% even eens tot een maximum van 6 kin deren. Werd ultsluitend wezenrente toe- gekend, dan bedroeg de grondtoe slag 50% en werd indien er meer dan drie kinderen waren een kin dertoeslag gegeven van 25% voor ieder kind boven een aantal van twee tot voor een maximum van 4 kinderen. Deze regeling werkte vanaf 1 Juli 1941 en is sindsdien ongewijzigd ge- bleven. Door de veranderde omstan- digheden was deze regeling echter onvoldoende, zodat thans een ver betering wordt beoogd door een tweetal wetten, n.l. 1. de wet aanvulling der renten krachtens de invaiiditeitswet. 2. de kinderbijslagwet voor lnva- liditeits- ouderdoms- en wezenrente- trekkers. De eerstgenoemde wet houdt in hoofdzaken het volgende in. Voor alle personen die hier te lande wonen en beneden de 65 jaar zijn, wordt op het g r o n d bedrag van de rente een toeslag van 100% verleend. Dit geldt dus voor alle hier te lande wonende invaHditeits- rentetrekkers beneden de 65 jaar. Daarboven wordt nog een gezins- toeslag van f35.per maand ver leend aan de volgende groepen van rentetrekkers: 1. gehuwde mr/nen in het genot van invaliditeitsrente; 2. gehuwd geweest zijnde mannen of vrouwen in het genot van inva liditeitsrente. die wettige of gewet- tigde kinderen van henzelf of van een vroegere echtgenote of echtge- noot hebben. dan wel pleegkinde- ren. Deze kinderen of pleegkinde- ren moeten beneden de 16 jaar zijn, Deze toeslag kan echter ook ve~- leend worden, indien zij alleen of bovendien nog kinderen hebben als boven omschreven dus van de leef- tijd van 16—21 jaar, indien zij nog schoolgaan. 3. weduwenrentetrekkers met wettige, gewettigde of pleegkinde- ren beneden de 16 jaar en/of schoolgaande kinderen van 16 tot 21 jaar. Deze gezinstoeslag wordt echter niet verleend. indien de bovenge- noemde personen in het genot zijn van een rente ingevolge de Ongevallenwet 1921 Land- en Tulnbouw Ongevallen- Vond het ongeval voor die datum plaats. dan wordt de gezinstoeslag van f35.per maand slechts ver leend voorzover deze toeslag het bedrag der ongevalienrente over- treft. Wordt de rentetrekker 65 jaar, dan vervallen de toeslagen met in- gang van de eerste dag van de maand, waarin hij 65 jaar wordt. Indien hij overigens aan de voor- waarden daartoe voldoet, kan hij dan in aanmerking komen voor een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De gezinstoeslag komt aan de rentetrekker ten goede. Wordt hij echter voor rekening van een ge- meente of instelling verpleegd dan kan de Rijksverzekeringsbank de gezinstoeslag geheel of gedeeltelijk aan de echtgenote ten goede doen komen. De parlementaire delegatie van 't Britse gemenebest is, na een bezoek te hebben gebracht aan Rotterdam, in de Eerste en Tweede Kamer ont- vangen en door de voorzitters, resp. prof. R. Kranenburg en dr. L. G. Kortenhorst, verwelkomd. In de Eer ste Kamer werden bovendien nog voordrachten gehouden over de Be nelux. de Westeuropese Unie en In donesie. De heer P. Kerstens sprak over Indonesie en na in het kort de wor- dingsgeschiedenis van Nederlands- Indie voor de oorlog te hebben be- handeld. raakte hij kernpunten aan, waaromheen de huidige situatie zich aldaar ontwikkelt. Tot slot zette spr. uiteen wat men hoopt te be reiken. n.l. in samenwerking met alle goet?willende Indonesiers. het stichten van de Verenigde Staten van Indonesie en de Nederlands- Indonesische Unie. waartoe, naar hij hoopte, in het belang van het ge- hele land, ook de Republiek eens zal toetreden. In de Tweede Kamer bracht de voorzitter dr. L. G. Kortenhorst de dank der Nederlanders over voor wat het Britse gemenebest tijdens de oorlog ook voor Nederland had gedaan. Tevens wenste hij, dat de delegatie groot nut zou kunnen trek- ken aan het bezoek van ons land en tenslotte verzocht hij op de hoog te te mogen worden gehouden met de beslissingen, die in de komend^ conferentie van de Common Wealth zullen worden gehouden. De parlementaire vertegenwoor- diger van Canada sprak hierna een kort dankwoord voor de hartelijke ontvangst. Douglas Hyde, de vroegere redac- teur van het Britse communistische dagblad „Daily Worker" die tot het katholicisme is overgegaan, schrijft in het katholieke weekblad „Catho- lic Herald", dat de Britse commu nisten een campagne zijn begonnen ter ondermijning van de Engelse weerbaarheid, ten einde de Russi- sche expansiepolitiek te ondersteu- nen. Op 20 September heeft het be- stuur van de Britse communistische partij een verklaring gepubliceerd, waaraan Hyde het volgende ont- leent: „Versnelt de demobilisatie, vermindert de militaire uitgaven. Thans is het voor de arbeiders tijd om tot het offensief over te gaan". Deze laatste zin is gericht aan het adres van de vakverenigingen. Deze worden opgeroepen om grootse ac- ties te ontketenen en met economi- sche en hogere looneisen voor de dag te komen. Hyde, die alleszins bevoegd is, zegt. dat deze communisten steunen op de Sovjetpolitiek, welke de V.S. en Engeland vijandig gezind is. Zij zullen volgens hem onrust in de in- dustrieen verwekken, eveneens met behulp van de ontevreden werklo- zen, gepensionneerden en oorlogs- verminkten. teneinde een economi- sche chaos te veroorzaken en de paraatheid op militair gebied te verzwakken, hetgeen de Sovjet- Unie nu juist zo van pas zou ko men. De communisten zijn er op uit een en ander aan te duiden als een „actie voor de vrede". Momen- teel worden, door middel van die Britse vakbonden, waar zij sleutel- posities innemen. dan ook 14 „vre- desconferenties" georganiseerd. Dit geschiedt dus op zulk een bedekte wijze. dat vele arbeiders, die niets met een openlijke rode actie tema- ken zouden willen hebben, er thans dreigen in te lopen. Hyde bericht o.m.: „Zoals gebruikelijk. wanneer de communisten campagnes begin nen, hebben anderen zich spontaan bij deze actie aangesloten". Te Bir mingham werd door de locale vak- bond een vredesconferentie georga niseerd. waar de Anglicaanse bis- schop Barnes een rede hield. Of- schoon de organisatoren welover- wogen geen uitnodiging aan de communistische partij stuurden, op- dat zij geen afvaardiging zou zen den paste deze conferentie volko- men in het kader van de rode „vre- desacties". Bovendien werd te Bir mingham hernieuwd een beroep op de arbeiders gedaan om steun te verlenen aan de Internationale Fe derate van Vakverenieingen, wel ke onlangs door de TUC het ka tholieke arbeidersgilde in Engeland werd veroordeeld omdat zil een instrument is gewo'rden van de Sovjetpolitiek en de communisti sche intriges. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stonden Maandag te- recht twee beruchte W.A.-leden uit 't Gooi, die gedurende de bezettings- jaren een ware terreur hadden uit- geoefend in dit schone deel van Nederland en die o.m. zijdelings be- trokken schenen te zijn bij de moord op de schrijver A. M. de Jong, hoe- j wel dit terloops bij de zitting ter I sprake kwam. De 57-jarige A. Nij- land en zijn assistant de 41-jarige I Piet Rienks. in de bezetting bekend om zijn creatie van Keuvel en Kles- sebes en andere hoorspelen, hadden er bijzondere smaak in, om jacht te maken op Joden en behulpzaam te zijn bij razzia's. Beiden werden zo- doende beruchte figuren in 't Gooi. ook al, omdat anonieme verraders na het schrijven van een briefje wisten, dat deze twee het werk dan wel opknapten. Het onderzoek tegen Nijland werd aangehouden. doch de Advocaat-fiscaal mr. Keune eiste tegen Piet Rienks twaalf jaren, na- dat hij nogmaals de gehele geschie- denis van het politiek cabaret had opgehaald, waarin Rienks een groot aandeel had. Gisteravond arriveerde per extra legertoestel de Minister van Oorlog mr. W. F. Schokking op het vlieg- veld Schiphol, na een verblijf van ddn dag te Parijs, waar hij bespre- kingen voerde met de Ministers van Oorlog van de West-Europese Unie. De minister was vergezeld door de chef van het militaire kabinet Kol. M. R. H. Calmeyer en Majoor Kaub. Het gezelschap werd op het vlieg- veld verwelkomd door de adjudant van de Minister, Jhr. mr. C. C. van Lidth de Jeude. Op het terrein van de oude Alexander-kazerne te 's Gravenhage werd een tiental Marva-officieren be-edigd, hetgeen met meer dan ge- bruikelijke plechtigheid geschiedde, daar dit tevens de laatste maal zou zijn dat Luit.-Admiraal C. E. L. Helfrich in deze functie een be- ediging zou bijwonen. Onder de milittaire autoriteiten bevonden zich o.m.: de Luitenant- admiraal C. E. L. Helfrich, de Schout bij Nacht H. C. W. Moorman, de Commandant Zeemacht de Sch. bij Nacht J. J. L. Willinge, de Gen.- majoor der Mariniers De Bruyne, Schout bij Nacht jhr. E. J. van Holthe, de sous-chef Staf Kap. ter Zee jhr. H. A. van Foreest, de Com mandant der oude Alexander-ka zerne Kap. ter Zee P. Wentholt. Beurt voor beurt legden de tien officieren de eed af. Het waren. M. C. Kist, L. Klopping, D. Dalmeyer. P. J. Annyas, M. Meyjes, C. M. C. van der Valk. E. A. Kruys, Y. C. v. Dorssen, L. Veenhuysen en A. A. E. Scholten. De Marinierskapel besloot deze korte plechtigheid met het Wilhelmus. Een 60-tal leden van de Vereni- ging van Burgemeesters in Noord- Holland bracht een bezoek aan Am sterdam 's Ochtends kwamen de burgemeesters bijeen in de raadzaal ten stadhuize. In de namiddag werd een bezoek gebracht aan het Rijks- museum, waar o.a. de Pinacotheek- tentoonstelling werd bezocht. Voorts was het gezelschap de gast van de ere-voorzitter van de ver- eniging mr. Arn. J. d'Ailly, die hen in zijn ambtswoning aan de Heren- gracht ontving. Een Italiaans Opera-ensemble zal de volgende maand een aantal con- certen in Nederland komen geven. waarbij aria's en duetten uit ver schillende opera's ten gehore zullen worden gebracht. Het ensemble bestaat uit: Maria Vinciguerra (lichte sopraan), Maria Vares (dramatische sopraan), Anto nio Madas (lichte tenor). Ugo Can- telmo (dramatische tenor) en Er nesto Vezzos, de jongste bariton van Italie. De kunstenaars worden aan de vleugel begeleid door Nino Gajon. Op het repertoire staan: De Bar- bier van Sevilla van Rossini. But terfly en Turandot van Puccini. Amico Fritz, Cavalleria Rusticana en Paljas van Mascagni en Ballo in Maschera, Traviata, Rigoletto, A'ids. Forza del Destino en Trovatore van Verdi. Voorts: Arlesiana van Cilea en Andrea Chenier van Giordani. De voormalige commissaris van de provincie Noordholland A. J Backer zal op Dinsdag 5 October voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam moeten, verschijner.. die deze functie heeft uitgeoefend van 5 Februari 1941 tot Mei 1945. Als zodanig heeft hij pro-Duitse voorschrifteu opgevolgd, anti-Ne- derlandse acties gevoerd en o.m. de Provinciale Staten doen vervangen door een Bestuursraad, Voorts gaf hij lijsten door van burgemeesters die de voorschrifen der Duitsers niet wilden opvolgen. Een grrot aantal burgemeesters uit Noordholland is els getuige ge- dagvaard De zitting zou oorspron- kelijk worden gehouden op 15 Juni doch werd toen tot nadere datum uitgesteld. Gisterenmiddag nam de heer D. v. Staveren, voorzitter der centrale commissie voor de filmkeuring in de rolzaal afseheid. in verband met zijn aftreden op 1 October als voor zitter van genoemde commissie. De heer van Staveren werd toe- gesproken door minister mr, J. H. van Maarseveen. In zijn toespraak deelde de minister mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had de heer van Staveren te benoemen tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Vervolgens werd de aftredepde voorzitter toegesproken door de hr. P. L. Ge-ritse. die zijn grote ken- nis van het filmwezen prees. Ook werd het woord gevoerd door mr. J. Hangelbroek, door prof. dr. F. L. E. Sassen. door Daan van der Zee en tenslotte door de heer L. H. Eker, secreta'Ms van de centrale commis sie voor de filmkeuring. Hierna sprak de heer van Staveren eon af scheidswoord. Daarna sprak de nieuw benoem- de voorzitter. de heer H. F. J.- M. A. von Frijtag Drabbe. Men schrijft uit klompenmakers- kringen, dat er een massa-ontslag van arbeiders in de klompen- industrie dreigt. indien er niet meer hout op de markt komt en indien de prijzen, die thans voor hout ge vraagd worden, niet omlaag gaan. Men beklaagt zich erover. dat sinds de inkoop van hout vrij is, er voor de klompenindustrie haast geen hout meer te krijgen is. Voo- de zomer van 1949 staan in Stockholm twee belangrijke gebeur- tenissen op het program. De ..Lin- giade" en een wereld-sporttentoon- stelling die gelijktijdig gehouden worden met het we'-eldcongres voor lichamelljke opvoeding. De ,.Lingi- ade" van 1949 is de tweede van de reeks: de eerste had in 1939 plaats bij de herdenking van de Perihen- riklling, de beroemde Zweedse pio- nie" op het gebied van turnen, die in 1939 is overleden. Maar terwijl de eerste ..Llngiade" 7000 turners uit 37 landen samen bracht ve-wacht men dat er ongeveer 15000 aan de tweede zullen deelnemen. Voor hen wordt een groot kamp ten zuiden van Stockholm in gereedheid ge bracht. De Internationale sporttentoon- stelling is een noviteit in die zin dat het de eerste tentoonstelling zal zijn welke uitsluitend gewijd is aan de llchamelijke opvoeding en alles wat daar verband mee houdt. Ze zal de ontwikkeling in beeld brengen van athletiek, gymnastiek en lichamelij- ke opvoeding maar ook van toeris- me en reiswezen. zowel als van het materiaal en de uitrusting welke er voor sport en gymnastiek gebruikt worden. Op Zaterdag 2 October a.s. zal mej. Maria Janssen te Barneveld waarschijnlijk Nederlands oudste in- woonster, 105 jaar worden. Mej. Janssen of „Tante Mietje", zoals zij te Barneveld genoemd wordt, wordt verzorgd door haar nicht, de 78-jarige Weduwe G. Haanschoten, Tante blietje Is nooit getrouwd geweest en was in haar jonge jaren werkzaam in de linnenkamer van 't Kasteel ,.De Schaffelaar", dat des- tijds bewoond werd door de familie Baron van Nagell. In later jaren had ze met haar zuster Geurtje en nicht Garretje een naaischool in Barne veld. Garretje verpleegt haar thans. Geurtje is al jaren dood. Mietje deed in hoofdzaak de huishouding en verdiende verder wat met mangelen Aan de droeve-lijst van verkeers- ongevallen met dodelijke afloop in Bussum is weer e6n toegevoegd. Een dezer dagen reed de 60-jarige mevrouw B. wonende aan de Brink- laan te Bussum op een rijwiel op de Bussumer Grintweg. Bij het oversteken van de Lage Naarder- weg lette zij niet op een uit de richting Hilversum komende auto, werd gegrepen en moest met een ernstige schedelbasisfractuur naar de Majellastichting worden ver- voerd, Daar is zij Dinsdagmorgen overleden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5