De Noord-Zuidverbinding in 1949 gereed let I otaiisdior-pai mag weer draven m BEHARTIGENSWAARDIGE WOORDEN VAN.DE NIEUWE KAMERPRESIDENT GEDULD DERODEPAARDEN w Hoe lit het met DE WITTEBROODPRUS? Tegen de nieuwe zakelijkheid in de politiek In 7 minuten dwars door Brussel Kosten: 500 millioen bancs per jaar sinds 1901 >ok een Midden-Oosten? Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp Men moet niet gauw in toorn ontsteken! HAAGSE BRIEVEN Meer belangstelling voor de debatten! Berlijnse kwestie komt Maandag in behandeling E^enLn ^nTsi^M^holt en WYers) winnaar de finish! Om acht uur had dr. Kortenhorst destartklop de courses duurden dus ruun dne uur. Het geregle m Zich, op d. laatste secto,. asset, de Kxuidtalnlaaa en d. St Goedelekerk (op achwgrend links. De enorme afaetingen het werk kornen he, best ultin, wannee, huizen vergelijkt. men de naburige Jacob, op weg naar Rachel zijn bruid, Sliep 's nachts op het harde gesteente. Toch klonk uit zijn mond geen klagend geluid, Ook gl drong hem de kou in 't gebeente. Oom Laban had immers diens dochter beloofd, Die 7 jaar werken vergoedde? Jacob werd geen illusie ontroofd; Kreeg meer zelfs dan hij vermoedde. Na 14 jaar hoeden van oom Laban s vee, Kreeg hij als een dubbele beloning, Rachel en Lia als huisvrouwen mee. Enhet geld voor een nette bewomng. Wanhopige br'uigoms van thans, hebt geduld. Het voorbeeld van Laban is machtig. Na 14 jaar wordt ook TJw wens wel vervu Den Haag is Uw noden indachtig. Engels kustvaariujg heeft machine-defect CESTOLEN EFFECTEN VERBRAND ter waarde van f 50.000 FEU I LLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Van onze Brusselse correspondent) In 1949, de juiste datum is nog niet bekend, zullea acht honderd treinen per dag over zes sporen dwars door Brussel razen, van Noord naar Zuid en omgekeerd. Want volgend jaar l/omt in de Belgische hoofdstad een gigantisch werk gereed: een ^nnel onder de stad van 2 kilometer long, 35 meter breed en gemiddeld 15 meter diep. Een werk, dat in 1901 werd begonnen en smds- dien 500 millioen francs per jaar heeit gekost! Als het zover is zullen de Brus- selaars hun eigen ggen niet kunnen geloven, want voor hen is de Noord- Zuidverbinding iets historisch ge- worden, een werk, waaraan genera- ties hebben gewerkt en dat voor- jsestemd leek nooit gereed, te komen. Reeds enige jaren nadat de aan- leg van de eerste spoorweg op het vasteland (die Brussel met Meche- len verbond) een feit was gewor- den, werd het plan geopperd om onder de hoofdstad door een tunnel te graven, waardoor de treinen uit het Noorden rechtstreekse lijnver- binding met het Zuiden zouden kunnen hebben. Het was de geniale staatsman Leopold II, die het plan met alle kracht bevorderde en zelf de eerste werken liet uitvoeren. In 1901 kwam een plan gereed, dat de algemene goedkeuring wegdroeg en dat ook thans nog de basis is van de huidige werken. Het was een groots plan, <jiat van een brede visie getuigde en dat slechts ondergeschikte verbete- rinffan behoefde om pasklaar te zijn voor het inmiddels sterk gemoder- niseerde spoorwegverkeer. Verhoogde stations De Noord-Zuidverbinding maakt gebruik van spoorbruggen en van een tunnel. Omwille van die spoor bruggen moesten de stations in Noord en Zuid aanzienlijk hoger komen te liggen, hetgeen inmiddels reeds is geschied. Een geweldige metalen spoorbrug voert vanaf het Zuidstation naar de Oude Kapelle kerk, welke enige honderden me ters verder gelegen is. Daar duikt de spoorweg een tunnel in, die onder het hoger gelegen stadsge- deelte is gegraven en die uitkomt bij de bekende Kruidtuinlaan, in de onmiddellijke nabijheid van het lager gelegen Noordstation. Daar wordt de spoorweg weer over een enorm betonnen viaduct geleid, dat aansluiting geeft met de (verhoog de) sporen van de lijn Brussel-Ant- werpen. Op deze wijze zijn dan alle spoorlijnen van het Noorden recht- streeks met het Zuiden verbonden. Nu lopen de lijnen dood, resp. in het ..Noordstation" en in „Brussel- Zuid". Er bestaat wel een „om- weggetje" over een klein goederen- spoortje, maar dat vergt 20 minuten tijd en 'heeft uiteraard slechts een zeer bescheiden capaciteit. De' ex- presse Parijs—Amsterdam maakt daar echter nog steeds een dank- baar gebruik van. Nuttig en modern Dat gaat nu allemaal veranderen. De treinen, die uit Nederland in het Noordstation arriveren, zullen met locomotief en al achter een electrische tractor worden gekop- peld en in 7 minuten tijd over de bruggen en door de tunnel naar Zuid worden gesleept, van waaruit zij op eigen kracht verder kunnen gaan. Er bestaan jjlannen om ook de spoorlijnen uit de andere streken van Belgie door de Noord-Zuidver binding te leiden, waardoor van Brussel een stercentrum van het spoorwegnet wordt gemaakt. De verbinding kan tegelijkertijd ook als „ondergrondse" dienst doen. Voorts worden er een aantal grote publieke garages en zal er ook het ketelhuis een plaats krijgen van de stedelijke centrale verwarming. Men rekent er zelfs op, dat in oorlogsfijd de tunnel een ideale schuilplaats zal blijken te zijn. Een nuttig en modern werk dus, die tunnel. Alleen heeft het werk erg veel moeite, tijd en geld gekost. Duizenden aren grond moesten wor den onteigend, duizenden huizen af- gebroken. Men voerde het werk in sectoren uit, waardoor voorkomen werd,' dat het drukke verkeer ge- stremd werd. Sommige straten moesten tot viermaal toe volkomen worden omgelegd! Ctjferdans Dat het werk geen peulescnil is, blijkt wel uit de statistieken. In de ..verbinding" is 20.000 ton staal. 70.000 ton ijzeren palen. 50.000 ton betonijzer, 450.000 kubieke meter beton, 135.000 ton cement, 920.000 ton grint en zand verwerkt. Men heeft maar even 260.000 vrachtwa- gens nodig gehad om het uitgegra- ven zand (1.3 millioen ton) te ver- voerenEn wat de belastingbe- talers het meest interesseert: de werken vorderen per jaar 500 mil lioen Belgische frans. Maar nu is het leed weldra ge- leden. Een/'laatste stuk tunnel, tus- sen de Kruidtuinlaan en de Sint Goedelekerk, moet nog afgewerkt worden. Daarna zal het wonder kunnen gebeuren, dat u en ik in zeven minuten tijd heel Brussel doorkruisen! PARIJS, 30 Sept. (AP) He Griekse premier Tsaldaris en de Egyptische minister van buiten- landse zaken Mohamed Pasja heb ben gisteren een uur lapg geconte- reerd om voorbereidingen te treffen voor de vorming van een blok in het Midden-Oosten, waaraan twaalf landen, alien lid der UNO, zullen deelnemen. De vertegenwoordigers van deze twaalf landen, die over het alg®" meen vijandig staan tegenover de Russische politiek zullen Zaterdag bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan de formule voor de sa- menstelling van dit blok. De landen, die hieraan zullen deelnemen. zijn Afghanistan. Egypte Ethiopie, Griekenland, Irak, Iran, de Libanon. Pakistan, Saoedie-Ara- bie. Syrie, Turkije en Yemen. Volgens een welingelichte zegs- man beschouwt Tsaldaris dit als een eerste stap in de richting van een regionale groep in het Midden-Oos ten binnen het kader der UNO en gelijkend op de Benelux. Latei zou deeineming aan deze groep eyentu- eel ook openstaan voor met-UNO- leden als bijvoorbeeld Trans.iorda- nie Men meent evenwel te weten, dat Israel niet zou kunnen meedoen. vele dat wel in het bij (Van onze parlementaire redacteur) voor middemacht passeerde het TotaHsator-paard, gegeven en ae ai vele jaren een fel om- menteerd wedden bij paardenraces is streden onderwerp en de laatste maanden is zonder het geval geweest. toen bleek dat de vorige regenng van I n was de knoop nu definitief door te hakken en het we - niet lanaerte verbieden. maar onde, b.p.rkend. voomaard.n wetleliik tee te staan. Andemtael liet.n voon en t zich met kracht horen en Donderdagavond had dan nu de Kamer het beslissende woord te spreken. Dezelfde tegenstel itgenTelen Ifrhook hier gelden. zij bleken zelfs frcrcties uReen te doen valleir, maar het ontwerp kwam er tenslotte toch met tegen 25 stemmen. Het waren op de allereerste plaats de woordvoerders van de prot-- christelijke partijen, die er hun af- keuring over uit spraken, dat ook de nieuwe regering van P'an bleek om het totalisator-paard te xaten draven. Voor zover zij wedden als een kwaad beschouwden, viel er vanzelfspre'kend weinig te discussi- eren. Hier werd dan immers een principe beleden, wat minister Mansholt toch wel een tikje oneer- biedig als het berijden van stok- paardjes kwalificeerde. Voor dit principe maakten zich zowel de heer v. d. Heuvel (A.R.), als de heren Krol (C.H.) en van Dis (St. Geref.) sterk. Aan hun zijde schaarde zich ook de heer Scheps, van het prot. werk- verband van de PvdA. Wel konden zij tegenstand oproepen toen met name de heren v. d. Heuvel en Scheps dit principe ook aan de KVP poogden op te, dringen. Zij meenden zich hierbij vooral sterk omdat ruim dertig jaar geleden een deel van de toenmalige katholieke fractie zich ook tegen de totalisator had verzet. De heer Scheps las met graagte des- betreffende uitspraken voor, nadat hij met een „Hoort, hoort KVP!" eerst nog eens de bijzondere aan- dacht had gevraagd. Hier kon de heer Bachg (KVP) wel een num- mertje repliek weggeven en hij deed dat dan ook op virtuoze wijze. Ook toen reeds, aldus de heer Bachg, was deze zaak onder ons een vrije kwestie. Er waren voor en tegen- standers. De katholieke minister Regout wilde hetzelfde wat nu ge vraagd wordt en de heer Sasse van Ysselt waarschpwde tegen de ver- derfelijke gevolgen, die een ver- werping in de practijk zou hebben, gevolgen op grond waarvan deze regering thans andermaal njet een voorstel voor een wettelijke rege ling komt. En dan: De tijden veran deren en wij met haar. Wij moeten de dingen door onze eigen bnl en niet door die van onze grootvaders bekijken. De belangstelling voor de sport" is enorm toegenomen en ook het beschavingspeil. Principieel re- denerend stelde hij vast, dat in zijn kamp het wedden in bescheiden mate noch een persoonlijk noch een maatschappelijk kwaad werd ge- acht. Namerts de hele fractie bleek hij intussen niet te kunpen spreken en naar de stemming later aantoon- Wat de practische gronden be treft. die voor aanvaarding konden pleiten, was het vooral dr. Korthals (V V D.) die deze uifstekend ver- werkte. Het verbod heeft ontdui- king gebracht. Ongure lieden heeft het op kwalijke wijze een broodwin- ning bezorgd. Geen overheid onder- drukt op den duur wat door velen als een behoefte wordt gevoeld. Het meest lyrische betoog kwam intus- sen van Mr. Stokvis (Com.). Mr. Bachg vroeg zich later zelfs met ten onrechte af hoe het mogeli.lK was, dat een lid van de C.P.N, een dergelijke kennis van het paarden- kaifitaal had kunnen vergaren! Men zou Mr. Stokvis echter toch on- recht doen wanneer men er met bij vermelde, dat hij toch ook het paard een pblitieke achtergrond wist te geven. n.l. toen hij erop wees dat wij aan de cavalerie van het Rode Leger toch maar onze bevnjding hadden te danken! De ministers hadden net niet moeilijk. het gras voor het Totalisa- torpaard was reeds door and"®" vliitig opgetast. Minister Mansholt nam nog twee amendementen over, eerTvan de heer Vondeling (PvdA.) dat de bedoeling had om het aantal wedstrijden in de hand te houden en een van Mr. Bachg. dat de orga- nisatoren van de totalisator de ver- plichting oplegde het clandestien wedden op hun terremen tegen te gaan. Minister Wijers zegde nog eens toe zijn speciale aandacht aan het tegengaan van voetbalpools te zullen wijden, waarvoor ™em?Pd no,, geporteerd was gebleken. Het wetsontwerp werd tenslotte, ^oals reeds gezegd. met 45 aangenomen. Tegen A.R., Ger., Hofstra. Scheps. v Emmens, de Loor. ,mey Stufkens (alien PvdA.) en dr. Kor tenhorst (K.V.P.). d. Burg, Tendeloo, De prijs artikel als - een aaniai grove i in ondergebracht |-J De Veiligheidsraad komt Maandag om 15 uur bijeen ter behandeling van de beschuldiging der Westelijke Mogendheden, dat RUsland met zijn blokkade van Berlijn de vrede in gevaar brengt. Volgens een officiele bekendma- king zal de Amerikaanse gedele- geerde Warren Austin de bijeen- komst presideren doch kort na het begin van de zitting zal hij het voorzitterschap overdragen aan de Argentijnse vertegenwoordiger, die volgens de alfabetisch'e volgorde voor het voorzitterschap aan de beurt is. (Van onze parlementaire redacteur) ET BINNENHOF droomde de af- gelopen week nog Wat na over de juichende mensen, de kleurige soldaten, de gouden koets en de jonge, lieve koningin. Stil door- gloeide er de zon de grijze herst- sfeer. De spectaculaire feesten zijn nu vporlopig weer voorbij. Aan de over- zij, in het gebouw van de Eerste Kamer, zit griffier de Block over veel achterstallig werk gebogen. Hij was de organisator achter de scher- men, zowel bij de inhuldiging als bij de opening van de Staten-Gene- raal. Honderden waagden het maar en schreven hem om plaatsen. Na- ieve mensen, overal uit den lande, belden de moegeplaagde griffier op om te vragen waar nu toch hun ""e'n'wek'L.l ook tie Tweefc Homer ook w.t .chterst.lt,g tverk afdoen on,, .oat. de '''""J'"' i„„s «.eeh M srst "a*o U ge- leden. Mr. van Schaik, dr. Korten- horst's voorganger, bezat, om het zo eens te zeggen, vele onpersoon- lijke deugdenf In hem kristalliseerde zich de waardigheid van de volks- vertegenwoordiging, hij was de wijze zwijger, naar wie men kon opzien voor het beslissende woord hij was de kamprechter, die het spel het spel liet en die slechts mgreep bij een overtreding. De nieuwe Kamerpresident b engt in sterkere mate zijn eigen persoon- lijkheid in. Hij is een stuwer en een organisator van origirie en als zo- danig kan hij zich blijkbaar moei lijk met een passieve rol t(wreden stellen. Lichtelijk beduusd hoorae de Kamer hem de ^fgelopen week zelfs een complete instructie geven. Zelf geen speler meer, wil dr. Kor tenhorst nu toch minstens trainer blijven, hij gaat ook voor het parle mentaire spel de mentale tramin0 beproeven. Het spel is hem te technisch ge worden. Weest toch weer bezielde strijders, heeft hij de zijnen toege- roepen. Komt in het afdelmgsonder- zoek niet enkel met vooraf gereed gcmaakte rapporten, maar ook me strijdlust, met de wil om te over tuigen. En wat de openbare gadering betreft: Denkt ook niet: „Als het maar gezegd is Lees niet voor, maar spreek. Gebruikt het mondelinge vragenuurtje laat het u een lust en een behoefte mijn de bewindsman een zo Devr^d'g. moaelijk antwoord te ontlokken. Kortom: schroeft de dop wat mee on de pen en steekt de degen. Het is niet onmogelijk, dat voora jonge Kamerleden in dit alles op de eerste plaats een cri de coeur be- luisterd hebben van de geroutmeer- de parlementarier, zelf meester op alle wapens, die het reedsal lang met lede ogen aanzag, dat het vak aan uiterlijke luister 1Pb°et';!'t Een jong vrouwelijk Kamerlid hee ons eens gezegd: IsP°^^k .^1 altiid middel en nooit doel. toen ondergaat de man de bekoring van het spel. Dat zal bij een vrouw nooit -o het geval zijn; over vormen en plannen heen zal zij zich altijdjoor- al door het doel geboeid weten. Geldt dit inderdaad voor alle vrou weliike afgevaardigden, dan heef de instructieles van de nieuwe Ka merpresident zeker bij het vrouwe lijk deel weinig weerklank gev°n- den Hier zouden wij dan te hebben met een geheel verschillend ingesteld zijn tussen man en vrouw, ock in de politiek. De man mint ook het spel, de vrouw enkel het^esul- taat Terwijl de man zich op he sierlijke van de stoot oefent en met graagte de scherpte van zyn wapen beproeft. staat de vrouw ongeduldig ter zijde en wil ter zake komen. Wii zijn er intussen geenszins zo zeker van, dat ook jonge manne- liike Kamerleden de memng van hun vrouwelijke collega's met zou den willen onderschrijven. zij het op grond van andere motieven. Zij kunnen van deze redenenng uit- gaan- Vroeger gunde men zich voor alles meer tijd. het leven in al zijn uitingen deed zich fraaier en ver- zorgder voor. Dit is echter de tijd van de moderne zakelijkheid. ook de politiek. En inderdaad een IllaA als de vorige minister-presi dent dr. Beel. zou wellicht hier als een typerend voorbeeld mogen gelden Zijn redevoeringen waren van aile uiterlijke schoonheid ge- speend, hij somde zijn argumenten op en gaf zich geen moeite ze fraai te groeperen. Zijn zin voor beknopt- heid bracht hem zelfs eens m con flict met de Senaat. Niemand zal echter willen beweren, dat hierdoor het landsbelang ook maar in het minste werd geschaad. Integendeel. zijn populariteit als eenvoudig. eer lijk en hard werker was nog steed? groeiende. Zo de mogelijkheid openlatend, dat er inderdaad in de nieuwe zake lijkheid, ook in de politiek, wellicht iets onvermijdelijks schuilt, de geest ademend van de eigen tijd, blyft er toch uit hoofde van dieper liggende motieven nog wel veel voor de be hartigenswaardige opmerkmgen van de nieuwe Kamerpresident te zeg gen. Want is hier werkelijk wel alles met het verschillend Ingesteld zijn en met de geest van nieuwe zakelijkheid verklaard? Wij zijn er nog niet zo zeker van, dat de dorre sfeer, die het politieke leven in deze tijd soms heeft, ook niet mede het gevolg is van een gebrek aan heilig vuur van een gemis aan werkelijk grootse visie. De te bereiken doelen staan ons niet.i.n*pr.d voor ogen als zij dat een Schaep- man, een Troelstra, een Savornin Lohman en een Kuyper deden. Dit is geen verwijt, dat in het bijzonder of enkel onze volksvertegenwoordi- ging zou treffen. Zij zijn slechts de exponenten van ons kiezersvolk, dat aan dezelfde kwalen laboreert. Onze strevingen liggen te veel in de ban van het zuiver materiele gevangen, er is ook altijd nog de na-oorlogse moeheid, waaruit men met apa- tische blik het wereldgebeuren gade Men wijst er op, dat het parle mentaire spel weer aantrekkelijker moet worden om den volke te kun- boeien, is het echter niet veel- nen eer zo, dat hier sprake is van een wisselwerking? Geen wedstrijd zon der supporters, geen spel zonder auditorium. Het is goed om dit alles nog eens te overwegen bij de aan- van deze nieuwe zittingspe- zulke belangrijke orde zullen de vang riode, waarin vraagstukken aan komen. Men schenke de volksver- tegenwoordiging weer meer belang stelling dan tot nu toe, iedere kie- zer volge de debatten voor zich en de afdelingen van de Kath. Volks- partij zouden op haar beurt goed werk kunnen doen door de discussie hier.over geregeld aan de orde te stellen. Het ruim 500 ton metende^ En- gelsfc kustvaartuigi ..Kerlogue uit Southampton, dat met een lading kopererts op weg was:naar Ham burg bleef Vrijdagmiddag benoor- den Terschelling met machmescha- de steken. De sleepboot ..Holland van de rederij Doeksen heeft he. schip op sleeptouw genomen het Vrijdagavond de haven Terschelling binnengebracht en van (Van een medewerker) De MAATREGEL die de re gering onlangs getroffen heeft door de prijs van witte brood vrij te maken en dit consumptie-artikel zodoende aan een flinke prijsstijging over te leveren, heeft, niet in het minst ook door de uitla- ting van de voorzitter der ju- bilerende K.A.B., nogal wat reaches gewekt. Huismoeders met een krappe por- temonnaie zijn er nog andere. mopperen omdat de regerm0 witte-'orood practisch alleen voor de beter gesitueerden beschikbaar stelt en zelfs de bjoodbakkers, die dan toch een behoorlijke prijs kunnen maken, zijn niet tevreden. Zij heb ben de -kans benut om de prijsver- hoging voor wittebrood mede aan te wenden, om de nog steeds niet opgeloste moeilijkheden van een te hoge kostprijs voor het brood uit de weg te ruimen, maar zijn er lang niet zeker van, dat dit zal lukken. De bakkerijen kunnen thans een quantum van hoogstens een kwart van hun meelomzet opnemenin patentbloem, de zuivere witte bloem waarvan dit brood gemaakt wordt. De overige driekwart is het z.g. standaardmeel, waarvan de samen- stelling onlangs belangrijk verbe- terd is en dat, zoals de bakker het noemt, ,,een mooi stuk maakt Maar de 'prijs, die voor dit brood onveranderd blijft op 21 cent, is de bakkers altijd ftog U/s cent te laag. Met het wittebrood kan men de kostprijs ruim halen. Maar de bak kers zijn niet geheel ten onrechte bevreesd, dat het publiek het maxi mum quantugi wittebrood straks niet meer zal afnemen. Hoeveel lmishoudelijke budgets kunnen nog belast worden met uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zijn? Er zijn in den lande bakkers, die ons ver- zekeren, dat zij nu reeds de nieuwe regeling loopt van 5 Sept. af niet meer dan een op de 25 broden als zuiver wit verkopen en tegen een vrije, hogere en toch witte prijs. Voor de bakkers. maar ook voor de regering zou het een somber vooruitzicht zijn, wanneer de om- zet sterk terug zou lopen, want de gehele maatregel van de prijsbe- heersing is er op gebaseerd, het potje, dat gevuld wordt met de hoge wittebroodprijs, ten goede te laten komen aan de prijs van het standaardbrood. Aan de boeren, die met de be- staande richtprijzen voor tarwe vastliepen moet nl. een toeslag van een gulden per honderd kilogram worden bijbetaald. Dit geld ergens vandaan komen. voor een zo elementair brood over de gehele linie verho- gen, zou het gehele begrip prijs- beheersing illusoir maken. De sub- sidie die de regering op het brood betaalt verhogen was onmogelijk, omdat minister Lieftinck als de hand met ogen zo groot als de toren van Kopenhagen bij de schatkist zit te loeren dat er geen cent subsidie meer uit gaat dan reeds geschiedt. De regering heeft dus wat anders bedacht en wil thans degene. die meent nioi» zonder wittebrood te kunnen leven een extra* belasting opleggen. Voor de patentbloem laat zij de bakkers een prijs betalen die 8 cent per brood hoger ligt dan het meel voor het gewone brood. De bakkers zelf hebben onderling be- sloten er nog wat op te leggen. nl. de beruchte anderhalve cent, waar minister Mansholt ondanks stakin- gen in enkele steden nooit toe over wilde gaan en voorts nog 214 cent voor het opvangen van stroppen door hogere retourzendingen van dit luxebrood. die te wachten ziin omdat het zo duur gaat worden. Zo komt men aan een prijs van 33 cent, terwijl een gewoon brood slechts 21 cent kost. Er zijn ook bakkers. die daar al ver bovenuil lopen. In Leiden is onlangs witte brood verkocht voor 58 cent, maai dergelijke uitwassen zullen vanzel! wel verdwijnen. Hier en daar word b.v. 36 cent betaald, maar wannee: men goed uitkijkt kan iedereei wittebrood kopen tegen de onder ling overeengekomen prijs van. 3. cent. moet Alvorens in toorn te ontsteken over deze oplossing, die de rege ring in een moeilijk prijsdilemma heeft gevonden, moeten wij dus dit vaststellen, dat zij slechts de bedoeling heeft de broodprijs juist op peil te houden en de hogere ophrengst, die aan de boeren moet worden uitbetaald, ni e t op de kleine man te verhaien, maar op degene die zich de luxe van fijn brood kan permitteren. De recherche t£ Den Haag heef gearresteerd de 30-jarige I. C. E wonende aldaar, die in een pereee aan de Kockstraat een gouden da meshorloge, een gouden ring, ee: bontmantel en voor een waarde va: f50.000 aan effecten had gestoler Bij zijn bekentenis kwam aan he licht, dat hij nog meer inbrake had gepleegd. Bij een kraak in d Rijnstraat en in de Vlietstraat ha D. respectievelijk f3200,en ee hoeveelheid drank, sigaren en zee en f90.gestolen. Bij het ondei zoek kwam vast te staan, dat c effecten verbrand waren. 44. aan, Ole moedigde Junker ™et dat was niet nodig. van het eerste ogenblik af liep hij huitengev_oon snel en tueld zijn snelheid Eerder maakte Ole zich ongerust dat ker te hard hep; maar hij duride hem niet inhouden, dat was iets, wat Junker niet verdroeg. Het merkwaardige van dit dier was zijn ongelooflijke uithoudmgsver- mogen in verband met zijn volko- men vaste draf. een eigenschap. welke hij gemeen bad met MLe rode paarden, zijn broers en zusters, kin deren van Moster, en tevens een erfenis van vaders zijde, een edele, al oudere volbloedhengst van een nabij gelegen landgoed. Ole genoot ervan te zien hoe Junker zuiver mstmctiel iedere spier van zijn lichaam wist te oe- nutten. Hals en hoofd hield hij zo ver mogelijk naar voren gestrekt. het lange, lenige lichaam lag rustig zonder de minste slingermg, de be- nen wierp hij krachtig en ver voor- uit Het was de mooiste en meest volmaakte draf, die men ooit kon zien Ole was opgetogen over de snelheid, waarmee Junker vooruit- schoot, beiden waren ze vervuld van dezelfde geestdrift en wil tot krachtsontplooiing. Bij het uitlopen toonde hij zijn tevredenheid. met elke spier gespannen ondersteunde hij het paard met het gewicht van ziin eigen lichaam. Hij schreeuwde niet, hij vergenoegde er zich mee, voorzichtig de zweep over Junkers te leggen. Junker begreep wat rug de benen nog S.Hb,erdu.fenWjKS bijna een pas meer. Met de stopwatch m pe stond Bente b)j het nummeioord dat de finish aangaf. Junker schoot door. Ole nam de zweep en riep. ..Klaar Junker" waardoor het paard wist dat de rfen ten emde Wa 1'24"'" riep Bente opgetogen uit. haastig naar Ole lopend, die thans gekeerd had. j.Het was magmfiek, Ole, schitterend om te zien Ule was afgesprongen, klopte Junker een paar maal op de hals en zei dat h.et goed was. Hij gaf hem nog een paar kleme wortels en stopte hem ten slotte iets in de mond. ..Wat geef je hem?" vroeg Bente ..Chocola, Bene; maar vertel het vooral niet aan de andere paarden, dan worden ze jaloers". antwoord- de Ole lachend. Nog even stond Ole tegen Junker te praten. maar hij liefkoosde hem niet. Bente daarentegen sloeg- haar armen om zijn hals en- vleide haar hoofdje, waar het weelderige haar als een gloriekrans omheen stond. tegen de bezwete. zachte huid. terwijl ze Junker allerlei lieve naampjes gaf. ..Nu moeten we maken dat we thuis komen". zei Ole, ..Junker moet afgewreven worden, hij is erg warm". Weer tilde hij Bente op zijn knie en reed terug naar huis. On- derweg praatte Bente aan een stuk door, opgetogen en geestdriftig. nu was ze heus niet stil en terugge- trokken ..De laatste halve ronde deed hij in 1'22"." zei ze. ,.Zo snel heb ik 't nog nooit gezien. O Ole als hij zo op de wedrennen loopt. geloof ik vast dat we de eerste prijs met hem zullen winnen". Ole hoorde haar tot zijn vreugde het kleine woordje ..we" zeggen. Hij was blij omdat zij zo blij was, ze' leek een heel andere nu. Intus sen was er iets. dat hij met haar bespreken wilde; terwijl ze JanS- zaam verder reden, begon hij er aarzelend ovej. Is alles nu in orde voor morgen?" vroeg hij. Ogenblikkelijk werd Bente e< weinig gereserveerd. Even lat echter vertelde ze hem met e( stortvloed van woorden wat zouden eten. ze had het alles m Claus geregeld. -We zijn met o zessen; maar als je er mets op t gen hebt. zouden we het persone bij ons aan tafel willen laten zitte We krijgen soep en gebraden vie en ijs en natuurlijk wijn. Het alles voor elkaar". ..Uitstekend, Bente,. maar heb niet iets vergeten?" Verlegen zag ze naar hem op. ..Wat bedoel je? Wat heb ik v< geten?" vroeg ze. J ..Ik geloof niet dat onze slaapt mer in orde is", antwoordde C rustig. maar beslist. i Bente haalde diep adem, 1 duurde even eer ze weer sprak. ..Ik had gedacht dat jij je eig kamer zou houden. en ik blijf de mijne", antwoordde ze. ,,Als morgen met mij trouwt. ben je belofte aan vader nagekomen". sprak zacht, maar uiterst gede deerd. Ole begreep dat dit iets w dat ze terdege had overwogen, „Nee, Bente, ik heb je vai mijn woord gegeven dat je rr vrouw zoudt worden en mijn woi wil ik houden", protesteerde Ole ,.Je hebt het beloofd, dat is we mijn vader is dood", antwoori Bente. „Ik weet niet of de do< ons hier beneden kunnen zi maar wij die leven, hebben er t het grootste belang bij. Je hebt genoeg offers gebracht terwille 1 mij. Je kent me nog niet, en hebt me niet lief" (Wordt vervolgi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3