Maarschalk Montgomery, generaal de LattredeTassigny, luchtmaarschalk Robb en vice-admiraal Jaujard Rusland verzet zich met alle macht tegen het brengen van de kwestie Berlijn voor het Wereldtribunaal Prinses Wilhelmina ontvangt Donderdag de Ridderslag met het opsommen van Charter-artikelen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Montgomery die nooii werd verslagen Overschat? Zij, die de verdediging van West-Europa zullen organiseren Hoge officieren der Benelux-landen bij de staven der opperbevelhebbers Engelse vloot onder eigen leiding P.K.I, vehnoordde Republikeinse leiders Piechtigheid te Arnhem De Grote Drie beraden zich Wisjinsky, Molotofs spreekbuis, goochelt De kruik is te Parijs nog niet gebarsten Verlaat Rusland de Veiligheidsraad? Komt ook Portugal bij de West-Europese Unie? Dinsdag 5 October 1948 - 44e Jaargang No l I37c Truman spreekt morgen. over de atoom-energie kiAAMDAG is te Londen officieei de samenstelling bekend gemaakt van het comite van opperbe velhebbers van de permanente verdedigingsraad der West-Europese Unie. Zoals reeds was medegedeeld, was de bekendmaking van de samenstelling van het comite uitgesteld op verzoek van de Franse rege- ring. Maandagavond heeft de Franse ministerraad echter de benoemingen geaccepteerd. Tot voor- zitter van de permanente verdedigingsraad is be- noemd Maarschalk Montgomery. UNO-gedelegeerden hebben griep OVER DE NIEUWSTE NOTA VAN MOSKOU GROEP WELTER neemt deel aan gemeente- raadsverkiezingen Grote fraude ontdekt op Brits departement Koning van Siam ernstig gewond GENERAAL SPOOR: TOESTAND OP OOST JAVA IS VRIJ GOED Geest onder de soldater is uitstekend gebleven V Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 pei maand, incluslef incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- Buiten God is veilig 't nergens (Vondel) HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 pe maand, incluslef incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank EEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A, tel. adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 DE VRAAG is gewettigd, ook na de besprekingen op „Draken- burgh". of de betekenis van de af wijkende meningen ten aanzien van de Katholieke Volkspartij soms niet wordt overschat. Wij zeggen: ten aanzien van de K.V.P. Want zeiden we: bin- n e n de K.V.P., dan zou de kwestie al te beperkt gesteld zijn. Het gaat n.l. zonder twijfel ook om menin gen, die leven buiten het eigenlijke verband van de Partij, maar dan toch in het katholieke volksdeel. Dat er, binnen de Partij, en bui ten de Partij in het katholieke volksdeel, afwijkende meningen over de politieke 'koers, en het practische beleid bestaan, is niet zozeer nieuw, als men wel zou denken, gelet op het rumoer, dat het „Vertrouw voile Beraad", hierna te noemen „V.B.", blijkt te verwek- ken. Al voor de oorlog waren er spanningen in de vroegere R. K. Staatspartij. Dr. Wijffels, de eerste inleider op „Drakenburgh", heeft er aan herinnerd: de N.K.P.-beweging van notaris Cranenburgh; de St. Michael-beweging van Max van Poll en prof. Veraart, de Katholiek Democratische Bond in zijn ver- schillende gedaanten, de beweging der jongere katholieke intellectue- len en kunstenaars, na de oorlog de z.g. progressieven, de voorstan- ders van de „doorbraak", de perso- nalisten en wat zij weer aan reactie opriepen: de behoudenden, en dan de intellectuelen in het algemeen. In de discussies rondom dit vraagstuk rept men vaak van de afwijkende meningen van „de" in tellectuelen, maar daarmee wordt de kwestie niet zuiver gesteld en dus zou zo geen doeltreffende oplos- sng verkregen kunnen worden. „De" intellectuelen vormen n.l. geen groep, welke men, in dit ver band, in een greep kan omvatten; er bestaat niet een enkel adres, waarop men deze groep kan berei- ken. Daarvoor bezit ze te veel ver- scheidenheid. En „de" intellectue len hebben lang niet allemaal de- zelfde afwijkende mening. De een gaat niet accoord met het Indische beleid, omdat het te vooruitstre- vend is, de onder omdat het nog te conservatief is. De een verfoeit het sociale beleid, de ander wil 6ok socialisatie; de een is voor een na- tionaal radio-beleid, de andere houdt zijn hart vast voor een na- tionale omroep; de een is overtuigd wereldfederalist, de ander wil liefst de uiterste voorzichtigheid zelfs met de Westelijke Unie. De een maar zo zouden we nog wel een poosje kunnen doorgaan. Wie „de" intellectuelen afkerig ziet van het officiele Partij stand- punt, ziet ook over het hoofd, dat het Parijbestuur met zijn 32 leden overwegend uit intellectuelen be staat, en de Katholieke Kamerfrac- tie ook. En dat het intellectuele element in de Partijraad niet ge- ring is. En dat er ten bate van de Partij een Centrum voor Staatkun- dige Vorming bestaat, met allemaal deskundigen, die zwaar en ernstig studeren, soms wel in meer dan 20 commissies, zoals onlangs is mede gedeeld. Er zo gebeurt er ten aanzien van de meningvorming en menings- uiting binnen de K.V.P. nog veel meer, waaraan medewerking van ..intellectuelen" alferminst vreemd is. Men mag dus niet suggeren, dat „de" intellectuelen alle intellec tuelen dus altijd allemaal een mening hebben. die afwijkt van de mening der Partij. Ware dat zo, dan zou die Partij-mening dus stee- vast moeten worden doorgedreven door een of andere geheimzinnige, eigengereide, feitelijk dictatoriale kracht en zo is het niet. Meent men, dat niet reeds vaak afwijkende meningen tot uiting ko- men in Partijbestuur,, Fractie, Par tijraad en Dagbladpers? En dat af wijkende" meningen daar ook wel ..doorgezet" werden, tegen de aan- vankelijke „officiele" mening in, waarmede ze trouwens aanstonds ophieldenafwijkende meningen te zijn die dan weer even vrolijk door andere critici en opposanten werden bestreden! Er zijn mensen, die menen, dat in het „V.B." de gelegenheid moet worden geschapen, om afwijkende meningen door te zetten. Gaat dit uit van de stelling van „Mem Kampf", dat de minderheid altijd gelijk heeft? (Om daarna „stante pede" op te houden minderheid te zijn en dus geen gelijk meer te hebben? Twee waarschuwingen passen hier: er zijn onder „de" intellec tuelen en anderen met afwijkende meningen mensen, die er a.h.w. een sport van maken, bij voorkeur te zijn t e g en iets, wat de Partij voorstaat. De aanhangers van het vernuftige spel der „critiek om de critiek". De mensen, die in de staatkunde per se iets anders wil- j len dan meegaan, met de Partij. i alleen maar om iets anders te wil- len. Voor hen helpt geen „V. B. En het loopt ook op een desillusie uit voor hen, die er op uit zijn, de afwijkende mening in dit „V.B door te zetten. Deze kans is er al leen voor afwijkende meningen. die gefundeerd zijn. Te zeggen, dat deze niet zo talrijk zijn, betekent geen onvriendelijkheid! Integen- deel, gefundeerde afwijkende me ningen kwamen n.l., als regel, tot heden voldoende ter kennis van de Partij (leiding en fractie). Er valt alzo waarlijk wel een en ander op te merken om te motive- ren, dat het gevaar van overschat- ting van het probleem der afwij kende meningen in de K.V.P. met denkbeeldig is. Onder schatten wij het dan Wij hopen morgen te bewijzen van niet! President Truman zal Woensdag te Philadelphia in het kader van zijn verkiezingstournee, een be langrijke rede over atoomenergie houden. AAN AMERIKA'S WENS IS VOLDAAN Generaal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk) is benoemd tot opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in West- Europa. Luchtmaarschalk Sir James Robb (Groot-Brittannie) is be noemd tot opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten. Vice-admiraal Robert Jaujard (Frankrijk) is vlagofficier voor West-Europa geworden, als vlootvertegenwoordiger. Verder is medegedeeld, dat de staven van de militaire voorzitter en de opperbevelheb bers hooggeplaatste officieren uit Nederland, Belgie en Lu xemburg zullen omvatten. Deze officieren zullen tot taak heb ben de problemen van tactiek en techniek der verdediging van West-Europa te bestude- ren. De benoemingen van de voorzitter van het comite en de opperbevel hebber der luchtstrijdkrachten zijn, naar verluidt, goedgekeurd door de vergadering van de mi nisters van defensie van Groot- Brittanie, Frankrijk en de Bene lux-landen, welke Dinsdag 1.1. te Parijs is gehouden. Hooggeplaatste functionarissen hebben verklaard, dgt de vorming van een opperbevel, bestaande uit vertegenwoordigers van de vijf lan- den, voor west-Europa, een van de noodzakelijkste dingen was die ge- schieden moesten voordat de V. S. zich met de west-Europese defensie- unie zouden kunnen associeren. Het besluit tot benoeming van de militaire leiders van de unie werd beschreven als de tot nog toe meest betekenisvolle stap naar coordinate van de Europese defensie in vredes- tijd. In gezaghebbende kringen wordt als reden van het feit, dat de vloot vertegenwoordiger bij het comite 'n vlagofficier is, terwijl de vertegen woordigers van de lucht- en land strijdkrachten opperbevelhebbers zijn, opgegeven, dat de benoeming voor de vloot van jplaatselijke bete kenis is met betrekking tot de vloot- strategie. In noodgeval zou Engeland zijn vloot doen optreden onder eigen bevelhebbers. De functie van de vlagofficier bij de permanente verdedigingsraad bestaat in het ge- ven van advies over vlootzaken als bijvoorbeeld de verdediging van de havens eh kustinstallaties. Het zou niet tot zijn taak behoren in geval van een oorlog de leiding te nemen wat betreft de vlootoperaties op het gehele wereldtoneel. De luisterrijke 3-Octoberoptocht die door Leiden's straten trok, voorstellende soldaten uit Munster te voet, voorafgegaan door de commandant van de stad te paard. Daarachter Staatse edelen met hunne vrouwen. Foto W. v. Vliet, Leiden DJOGJA BEVEELT EEN GELDZUIVERING DJOGJA, 5 Oct. (Aneta) Antara maakt bekend, dat de P.Kil. tientallen Republikeinse leiders op gruwelijke wijze heeft vermoord. Voorts zijn vele woningen in brand gestoken en zeer vele bezittingen van de bevolking geroofd. Het hoofd- kantoor van de Republikeinse spoorwegen heeft medegedeeld, dat de opstandelingen, die uit Madioen wegvluchtten, vier millioen roempiah, behorend aan de Republikeinse spoor wegen, hebben geroofd. Radio Djogja heeft een rege- ringsverordening betreffende de „geldcirculatie via de bank" bekend gemaakt. Volgens deze regering moet ieder bedrag bo- ven de honderdduizend roem piah bij de Bank Negara (staatsbank) of bij door het de- partement van financien aan- gewezen banken worden gede- poneerd. Voorts moet iedere betaling boven de 25.000 roem piah door tussenkomst van de ze banken geschieden. Deze regeling is nodig ter verbete- ring van de geldtoestand, aldus Antara. Talrijke afgevaardigden en ande ren die de algemene vergadering van de V.N. bijwonen, zijn het slachtoffer geworden van een in- fluenza-epidemie, die evenwel niet ernstig is. Een der diplomaten heeft de ziekte de naam „Fluno" gege- ven. Vrouwelijke passagiers en vrouwelijke leden van de bemannin- gen van schepen zullen in het vervolg bij aankomst of vertrek in Engelse havens aan den lijve gevisiteerd worden door vrou welijke douane-beambten, die gekleed zullen zijn in vrijwel de- zelfde uniformen als haar mannelijke collega's. Een groepje van deze Women Search Officers, zoals zij in het Engels heten, in de haven van Londen. Donderdag a.s. zal in Arnhem een merkwaardige piechtigheid plaats vinden, een ridderfeest van een heel bijzonder karakter. Onze vroegere koningin, H.K.H. Prinses Wilhelmina. zal dan ten overstaan van een uitgelezen troepenmacht, van haar dochter, Koningin Ju liana, de ridderslag ontvangen en de versierselen en ordetekenen, die haar benoeming tot ridder le klasse, zijnde het Grootkruis, in de Militaire Willemsorde zullen effectueren. In de rede, die Koningin Juliana hi] haar plechtige Inhuldiging in de Nieuwe Kerk heeft gehouden, heeft zij deze benoeming reeds aangekon- digd. Donderdag zal aan dit eerste Koninklijk Besluit van onze Ko ningin gevolg worden gegeven, wanneer op de Gro.te Weide van Sonsbeeck een aantal militaire on- derscheidingen zal worden uitge- reikt, terwijl ook een negental rid- ders in de Militaire Willemsorde X De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. zijn Maandagmiddag te Pa rijs bijeen geweest om de jongste nota van de Sovjet-Unie over Duitsland, waarin een hervatting van de Viermogendhedenconferentie wordt voorgesteld, te bespreken. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, werd vergezeld door Hector McNeil en de Britse ambassadeur Sir Oliver Harvey. Ook generaal Robertson, de Britse gouverneur in Duitsland, woonde de vergadering bij. De bijeenkomst duurde ongeveer twee uur. Er werd geen communi que na afloop uitgegven. Toen hem gevraagd werd of men het er- over eens was nog een conference van ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier te beleggen, antwoordde Bevin: ,,Ik heb niet het flauwste idee wanneer ik er het flauwste idee van zal krijgen". (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, 4 October Om tien minuten over vier werd in de grote theaterzaal van het Palais de Chaillo't het verwachte schot gelost, figuurlijk dan. Want op dat ogenblik begon Wisjinsky voor de Veiligheidsraad uiteen te zetten hoe de Sovjet-Unie wel over het plaatsen van de kwestie Berlijn op de raadsagenda denkt. Er was echter eerder op het podium, waar de elf raadsleden zetelen, een echt schot gevallen. Dat was, toen een man uit het leger van persfotografen, die Wisjinsky met hun apparaten onder vuur namen, pech had, doordat zijn Blitzlamp met een o e knal uit elkaar sprong. De geduchte Rus onderging deze kanonnade aanvankelijk gelaten. Later hief hij beide armen naar zijn buurlieden* op met een gebaar van ..waar heb ik nu in 's hemelsnaam de eer van deze belangstelling aan te danken". Het was overigens deze middag het enige moment waarop de propvolle zaal de Rus met een instemmend gemompel gelijk gat. In de loop va:i het debat ontpopte hij zich immers weer als de zegsman van een systeem, dat de wereldorganisatie in haar organen slechts wil kennen daar waar het voor het eigen belong der Soviets voordeel te behalen is. In Londen vertoeft op het ogen blik Seth Ramkrishna Dalmia, een der grootste industrielen en bankiers in India en de we- reld. Hij bezit vele leidende dagbladen in India en Pakistan. Seth Ramkrishna Dalmia de- monstreert de groet van de „Een wereld-regering", voor de instelling waarvan hij een groot voorstander is. De door de gehele wereld en wel speciaal Parijs met spanning tege- moet geziene vergadering was ove rigens vrij nuchter begonnen. Kort na drieen deelde Warren Austin met een 100 procent Amerikaanse stem mede, dat de Veiligheidsraad haar 361e begonnen was en dat hij de eer had de aandacht van de heren te vragen voor een belangrijke kwes tie. De stap, die de'drie grote mo- gendheden uit het westen op 29 September gedaan hadden betref fende het gevaar dat de wereldvre- de vanuit de huidige situatie uit Berlijn bedreigt. Voor een onpartij- dige gang van zaken wenste Warren Austin ditmaal de leiding over te geven aan Juan Bramuglia, Argen- tijns minister van buitenlandse za. ken. Deze medewerker van dictator Peron bleek geen 100 procent ver- want te zijn met het volk, dat op het Iberisch schiereiland zijn ver- tier zocht in stierengevechten en andere opwindende liefhebberijen. Hij leidde de debatten flegmatiek. Bijna zou men zeggen, op een bene- pen wijze. Zijn eerste taak was wel een heel zdnderlinge. Columbia stelde voor om op alle speeches onmidaellijk 'n vertaling ditmaal de Franse als een elegante geste tegenover de gast- heer te laten volgen. Gedurende een uur leverden alle elf raadsleden scherihutselingen. en waartoe ook Wisjinsky het zijne bij- droeg. Totdat voorzitter Bramuglia bij de stemming ontdekte, dat alle raadsleden het unaniem eens waren. Grote hilariteit bij alle aanwezi- gen, uitgezonderd de elf slachtoffers. Een grote vreugde bracht ook de verspreking van Wisjinsky's vazal uit de Oekraine, die op een gegeven ogenblik Duits als een van de ver- eiste conferentietalen noemde. Hij bedoelde vermoedelijk Chinees. Dit was echter alles slechts Spie- lerei, want toen Bramuglia voorstel- de de orde van de dag goed te keu- ren welk een nuchtere bemante- ling voor een gewichtige materie als de kwestie Berlijn kwam direct al Wisjinsky aan bod. Bij zijn eer ste woord greep alles wat het theater van Chaillot bevolkte naar de kop- telefoon. Maar ook zonder deze had men reeds na vijf minuten kunnen begrijpen wat de Rus te vertellen had. Van de gezichten der insiders las men af, dat de Sowjet-Unie zich met alle macht zou blijven verzet- ten tegen het brengen van de Ber- Iijnse kwestie voor het wereld tribunaal. Is de inschikkelijkheid, welke Wisjinsky Zaterdag te elfder ure inzake de atoomkwestie betoond had, slechts een afleidende ma noeuvre geweest? In Parijs heeft men zich wat dit betreft na een kortstondige vreugderoes weer spoedig op een cynisch standpunt gesteld. Vermoedelijk terecht, zo als in de Veiligheidsraad gebleken is. Wisjinsky spreekt kortaf en ver- beten, met veel gebaren en nog meer nadruk. Soms kijkt hij een van zijn tegenstanders recht op de man af aan. Bij voorkeur de elegan te Fransman Parodi, dan werpt hij zijn uitdagende blik de zaal in. Het is bekende taal, welke hij spreekt. In Berlijn is geen blokkade en als er iets niet klopt, dan is dat de schuld van de Anglo-Amerikanen, die door hun politiek in Bizonia de Sowjet-Unie in een dwang-positie hebben gebracht. Molotofs spreekbuis, want dat is Wisjinsky feitelijk, ondanks alle bombast meer, goochelt met het op sommen van charterartikelen: arti- kel 107 van het Handvest, artikel 9 van het procedure-reglement. Hij goochelt ook met verdragen: Yalta, PotsdamEr kan geen twijfel aan zijn" herhaalt hij steeds. De Rus heeft ook nog Latijnse termen in zijn actetas ..Facta servanda sunt" (wat gedaan is, dat moet bewaard blijven) betoogt hij om te bewijzen, dat slechts de vier grote ministers van buitenlandse zaken competent zijn over Berlijn te confereren. Op een gegeven ogenblik slaat hij zijn map dicht, doch als een ieder op zijn stoel begint te draaien en een aan- loopje neemt tot een verlichtende zucht klinkt het laconiek: „Ik ben nog niet klaar mijnheer de presi dent". Inderdaad poogde Wisjinsky hierna nog Ten minuten lang zijn gehoor aan het verstand te brengen. dat in Berlijn de wereldvrede niet bedreigd wordt, en dat Sokolovsky het goed meent met de Duitsers in de gersoleerde stadssectoren. En dan als apotheose, die in zoverre mislukt, dat een ieder haar reeds kent: ,.de Veiligheidsraad houde de handen van Berlijn en geef gehoor aan Molotofs oproep van de derde October". Op de eerste dag van de debatten hebben Warren Austin en de Brit Cadogan Wisjinsky overigens ook nog voorlopig van repliek ge- diend. Terwijl de Rus links en ook rechts zijn adviseurs polste en naar- stig aantekeriftigen zat te maken moest hij horen, dat de Anglo-Ame rikanen van zijn technische moeilijk- heden niet veel moesten hebben. Men kaatste zelfs een heel gevaar- lijk balletje terug, omdat hij Wisjinsky in 1946 ter gelegenheid van de kwestie Iran wel over pro- cedure-bezwaren was gestapt, waar op nu van Sowjetzijde een beroep wordt gedaan. De Amerikaan noem de de boodschap van het Kremlin slechts een manoeuvre, die geen waarde heeft, zolang de Russen wei- geren de blokkade, die een realiteit is. af te wachten. Cadogan viel Wi sjinsky daarna vooral op technische gronden aan. Gezien het vergevor- derde uur verdaagde daarop de voorzitter de debatten tot morgen- middag drie uur. De kruik in Parijs is dus nog niet gebarsten. Wisjinsky liep niet weg. Maar niemand is zo optimistisch, dat hij nu reeds perspectieven ziet. of het moeten de late bezoekers van de Eiffeltoren zijn, die, terwijl de gedelegeerden zich in hun auto's hotelwaarts lieten rijden, nog in de schemering een stukje van het Pa rijse panorama poogden te aanschou- wen. PARIJS, 5. Oct, (Reuter) Volgens waarnemers te Parijs bestaat de mogelijkheid. dat de Sovjet-Unie de Veiligheidsraad zal verlaten, wanneer de raad besluit tot behan- deling van de klacht der Westelijke mogendheden, dat de blokkade van Berlijn een bedreiging van de vre- de vormt. Men verwacht niet. dat de Westelijke mogendheden, nu de zaak voor de V.N. is gebracht, zul len antwoorden op de jongste nota van Moskou hieromtrent. Het Katholiek Comite van Actie (groep Welter) deelt mede, dat deze groep zal deelnemen aan de eerst- komende gemeenteraadsverkieziu- gen. De organisatievorm van het comite is thans als volgt: centraal bestuur (samengesteld uit afge vaardigden van de 18 rijkskies- kringen). dagelijks bestuur, poli tieke commissie, propagandacom- missie en financiele adviescommis- sie. Algemeen voorzitter is de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, voorzitter van het dagelijks bestuur. luitenant generaal b.d. M. L. F. Bajetto. die eveneens als voorzitter van de politieke commis sie optreedt. zullen worden beedigd. Hierbij zul len vertegenwoordigers van alle militaire onderdelen aanwezig zijn. Na afloop zal een grote riddermaal- tijd worden gehouden. Koningin Juliana is thans Groot- meesteres van de Militaire Wil lemsorde. Zij heeft deze waardig- heid gekregen op 4 Sept., de dag, waarop Haar Moeder van de troon - afstand deed, daar het Grootmees- terschap onafscheidelijk aan de Kroon der Nederlanden verbonden is. Zij is Haar Moeder dus in deze waardigheid opgevolgd en heeft daarmede het recht gekregen tot de benoeming van ridders van hun beediging en het persoonlijk uitrei- ken der decora ties. Van dit laatste recht hebben onze Koningen en Ko- ninginnen slechts zeiden gebruik gemaakt. Eerst Koningin Wilhel mina, die voor 1940 slechts eenmaal nieuwe ridders gedecoreerd heeft, is»hiertoe na de bevrijding van ons land verschillende malen overge- gaan, terwijl Koningin Juilana als Regentes in Juli van dit jaar op het Binnenhof ook aan enige militairen de ridderslag heeft toegediend. LONDEN, 5 Oct. (Reuter) H<et bericht over de plannen voor een bezoek van de chef van de Portu gese generate staf, generaal Barros Rodriguez, aan Groot-Brittannie, heeft speculaties doen opkomen over de mogelijkheid van aanslui- ting van Portugal bij de West- Europese Unie. Volgens diploma- tieke waarnemers zou deze moge-. lijkheid groter zijn dan formele aansluiting van Scandinavie bij de West-Europese Unie. Op een niet nader genoemd Brits departement is een grote zwendel aan het licht gekomen, die thans door Scotland Yard wordt onderzocht, zo meldt AFP. Volgens berichten in de conserva- tieve pers gaat het hier om een zeer ernstige zaak. In 'n groot aan tal plaatsen inventariseert men nu voorraden in magazijnen van parti- culiere firma's van gefantsoeneer- de goederen of goederen waarop de regering controle uitoefent. LAUSANNE. 5 Oct. (Reuter). De 19-jarige koning Phoemibol van Siam is bij 'n auto-ongeluk ernstig gewond. Hoewel zijn toestand ern stig is. wordt voor zijn leven niet gevreesd. De koning, die te Lausan ne rechten studeert, reed te Mor- ges aan het meer van Geneve met zijn auto, die hij zelf bestuurde. in op een voor hem rijdende vracht- auto. SOERABAJA, 4 Oct. (Aneta) Ge neraal Spoor is te Soerabaja aan- gekomen voor een bezoek van twee dagen voor besprekingen. Voorts is generaal Mojet in Soerabaja om besprekingen te voeren over ver- plegingsaangelegenheden. In een onderhoud met een cor respondent van Aneta verklaarde generaal Spoor, dat de toestand in Oost-Java vrij goed kan worden genoemd. Er valt geen opzienbaren- de toeneming van infiltratie door republikeinse benden waar te ne men. Op Madoera is de militaire situatie goed. De geest onder de militairen is, ondanks het opschor- ten van de demobilisatie, uitste kend gebleven. De militairen heb ben begrepen. dat de ernstige toe- stand dit uitstel wettigt, aldus ge neraal Spoor.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1