LEEUWENBURG" r BALLET DER LAGE LANDEN ALKMAAR EN OMSTREKEN Lijstgevel Mient 19 wordt gerestaureerd v.. J I De broodprijs PAC. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 5 October 1948 voorkomen. Onze agenda Linkerfragment van de kroonlijst, van perceel Mient 19. Oli£ln$(0t mSr 'y"'0 JPiB i MP* De fraaie kroonlijst van Leeuwenburg, perceel Mient 19, dat gerestaureerd gaat worden. Cenootschap Nederland Frankrijk De Mient orgartiseert Winkelprijsvraag Kajotters-nieuws De Kamermuziek- vereniging Tanende belangstelling bedreigt bestaan VEILING WARMENHUIZEN BESTOND 35 JAAR En de heer Pronk jubileerde mee Wereld vol betovering vmaa *xs „Meervogels"-victorie op alle linies v.z.v. 8 1 I l: z s u II 1* 1' I R I f Sf 7.i 3.i 9.i 10 11 pi 12 be 15 16 .7, in lii de 9. Vi 1. :i« ce .0 4r .1 0. 0/ Ve >rl 'o. 3.1 3.! a >P 'el 7.1 8.1 01 Itr 3.3 3.0 es )u 1st >VC ml iu: Onlangs werd de aandacht van de Rijksdienst voor Monu- mentenzorg gevestigd op de min-of-meer bouwvallige toe- stand van de fraaie kroonlijst van perceel Mient 19. Een on- derzoek werd ingesteld door de heer Baart de la Faille van Monumentenzorg, en de archi tect J. Bierlee Altena, waarxnee de eigenaar van bedoeld panel, de heer W. de Jong, reeds in onderhandeling was over res- tauratie. Dit onderzoek wees uit, dat bouwkundigen spoedig moesten ingrijpen om erger te vernamen wij van de architect, de langhebbende, ook Gemeente en Provincie in de kosten van restau- ratie bijdragen, werden ook aan deze instanties verzoeken om finan- tiele medewerking gericht. De ge meente en de provincie gaven reeds' eerder blijk voor dit culturele doel zich 'n finantieel offer te willen ge- troosten, zodat verwacht mag wor den. dat zij zulks in dit urgente ge- val ook zullen doen. Wij willen de daadwerkelijke belangstelling van het gemeentebestuur voor dit object gaarne inroepen. Het is de bedoeling, dat de be- staande winkelpui tevens vervan- gen wordt door een andere. die beter harmonieert met de zandste- nen gevel.. De kosten van het ge- heel worden voorlopig op circa f 7.500 begroot. Wat het restauratieplan betreft. De gevel van dit 17de eeuwse ge- bouw is afgedekt met een wel ori- ginele natuurstenen kroonlijst, in het midden waarvan op een car- touchevormig schild „de Burg", het wapen van Alkmaar prijkt, aan weerskanten geflankeerd door leeu- wenfiguren, die echter in een eigenaardige stand zijn aange- bracht. De overlevering geeft hier- van de volgende verklaring. Een zekere meneer Leeuwenburg, een zeeman, die zijn schaapjes op het' droge had, liet dit huis bouwen en wilde daarop het stadswapen doen afbeelden. Dit werd hem zo'n doodgewone zeeman niet toege- staan. Hij verzon er echter wat op en liet naast de burg, de twee leeu- wen omgekeerd in enigszins grap- pige houding uitbeelden. Een ander verhaal wil, dat bedoelde Leeuwen burg, die zijn naam op deze wijze in steen liet uitbeelden, een proces met de gemeente had verloren over het uitsteken van de forse kroon lijst boven het erf van de buurman. Uit wraak over dit verlies liet hij daarop deze leeuwen zo'n onnette houding tegenover het stadswapen innemen. Evenals deze fraai gebeeldhouw- de kroonlijst is de gevel van dit pand, dat vroeger 'n woonhuis was, met rechts 'n monumentale voor- deur, uit Bentheimer zandsteen op- getrokken. Jammer genoeg heeft men later deze zandsteen 'herhaalde malen, naar schatting tien keer, overgeschilderd. De kroonlijst, die uit 'n 30-tal onderdelen bestaat, op bijgaande afbeeldingen is dit te zien, is nu aan het verzakken. De gevel zelf „vliegt" 14 cm en de kroonlijst 5 cm naar voren. Het gevaar voor verdere verzak- king was niet denkbeeldig, terwijl er kans bestond, dat afzonderlijke delen naar beneden zouden komen. Om dit te voorkomen, heeft de ar chitect reeds enkele steunbalken voor de kroonlijst aangebracht en deze naar achteren bevestigd. De eigenaar van het pand dacht er aanvankelijk over de kroonlijst te laten amoveren, doch de Rijks dienst voor monurrientenzorg, die het pand graag zoo zuiver mogelijk in zijn oorspronkelijke staat wil te- rug brengen, wist hem te overtui- gen, dat het een plicht was tegen over de gemeenschap, om de kroon lijst zo mogelijk op het gebouw te handhaven. Van zijn kant zegde de Rijksdienst voor Monumentenzorg alie medewerking toe; een aanvraag om subsidie voor de restauratie aan de Minister van O. K. en W. zou worden ondersteund. Aangezien een dergelijke subsidie alleen verstrekt wordt. wanneer naast de direct be- heer Bierlee Altena, de volgende bijzonderheden. De gehele kroon lijst. die gedragen wordt door forse consoles, waartussen in Romeinse cijfers het jaartal 1707. zal in afzon derlijke delen worden verwijderd en naar achteren worden gebracht. Het totaal heeft naar schatting een gewicht van 10.000 kg. Over de vier kolommen, waartussen de drie ramen, zal een betonnen balk wor den gelegd met verzwaarde arm- stukken naar achter op de zijmu- ren. Daarna worden de circa 30 zandstenen onderdelen van de ge- beeldhouwde kroonlijst weer op hun plaats gebracht. onderling ver- bonden door bronzen doken. Voorts zal volgens 'n zwitserse methode de lelijke verf worden verwijderd, zodat de zandsteenkleur weer te- voorschijn komt. waardoor het ge- heel ongetwijfeld aan schoonheid zal winnen. Over de persoon van de stichter, Leeuwenburg, waren in het ge- meente-archief seen nadere gege- vens voorradig. Wel vernamen wij, dat vroeger in dit perceel, toen nog woonhuis, zekere G. Wildeman woonde, naar wie het pronenhuis, het Wildemanshofje genoemd werd. In 1799 woonde er D. A. Chasse, bevelhebber der Bataafse Jagers. Het perceel is vermoedelijk in het midden van de vorige eeuw winkel- pand geworden. Tot 1873 woonde er 'n dokter P. J. C. Luchtmans, waarna een stroohoedenfabrikant Pierre Damare tot 1907 de eigenaar. In dit jaar ging het pand in eigen- dom over aan Sidonius de Jong. Perceel Mient 19 is niet het enige perceel met een historische waarde; Alkmaar is nog rijk aan oude ge- bouwen en gevels. Veel schoons is er al door ondeskundige verbou- wingen vernield en verdwenen. Nu zo'n belangrijke gevel, mede door 'n persoonlijk offer van de eigenaar door restauratie in ziin oude schoonheid voor het nageslacht be- waard gaat worden, is het o.i. de plicht van de overheid om dit stre- ven naar vermogen te steunen. Fr O. GULDEN VLIES: 8 u. Feest- avond K.A.B. BIOSCOPEN VICTORIA: Humoresque; vol- wassenen; 8 uur. HARMONIE: Since you went away, 8 uur, alle leeftijden. A.B.T. De Rode Hengst; alle leeft.; 8 uur CINEMA: Saludos Amigos en Nanook, 8 uur. alle leeft. APOTHEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark,, Lang'estr. 1. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26 Telef. 2290. vw .v*. Ingezonden Mededelingen Een weiiswaar klein, doch zeer aandachtig en dankbaar publiek is gisteravond getuige gevveest van het optreden van een Nederlandse balletgroep, die getoond heeft dat men niet in de vreemde behoeft te zoeken naar datgene, dat eigen krachten bieden kunnen. Het Bal let der Lage Landen, een select groepje Nederlandse danseressen en dansers, heeft in het Gulden Vlies een uitvoering gegeven die in alle opzichten, maar vooral Culinaire geneuchten. ALKMAAR. De heer E. de Pomiane, med. dr. en lid van het Institut Pasteur, hield Maandag- avond een lezing over de Franse keuken in de kleine zaal van het Victory Hotel, alhier. Spreker begon met zijn toehoor- ders erop te wijzen, dat de kook- kunst een kunst is, die ten nauwste samenhangt met de streek waar zij beoefend wordt. Hij staafde zijn be- toog met tal van anecdotische be- wijzen, o.a. uit de oudheid, er, vatte dit deel van zijn lezing samen in een citaat: „Zeg mij wat je eet, en ik zal je zeggen wie je "bent." De luisteraars werden meegeno- men op een culinaire Tour de France; verscheidene delen van Frankrijk passeerden de revue en sprekende voorbeelden van in- heemse gerechten typeerden elke landstreek. Het was een bonte men- geling van sonore en appetijtelijke namen van schotels, wijnen, steden en kaas: Roquefort, getruffeerde ganzenlever, Graves, mayonnaise, M£doc, bouillabaisse, Bayonne, Ca- membert, Carcassone, Armagnac, Perigord (wij doen slechts een kleine, willekeurige greep). Het zou voor het publiek werke- lijk een hele toer geweest zijn dit alles met droge keel te hebben moeten aanhoren, als de heer P. zijn relaas niet besproeid had met geestige bijzonderheden en vergelij- kingen, zoals b.v. deze: Evenals men met behulp van 7 muzieknoten een hele symphonie kan maken, is het ook mogelijk met weinig culi naire noten een symphonie van smaken, geuren en kleuren te com- poneren; met dit grote verschil echter, dat een muzikale dissonant slechts korte pijn aan het oor ver- oorzaakt, terwijl een culinaire ver- gissing gedurende lange tijd zwaar op de maag ligt en bovendien wordt opgenomen in het bloed. Aan het einde van zijn causerie kwam spr. weer terug op zijn punt van ultgang: kookkunst Is een wer- kelijke kunst, zeker als zij weten- schappelijk beoefend wordt. Het is de Alkmaarders en aan ver daarbuiten wonende bevolking wel bekend dat met 8 October ,.De Mient" er een flink steentje toe bij- draagt om Alkmaar een feestehjk „tintje" te geven. Dit jaar zal, in verband met de herdenking van de 375 jaar geleden zwaar bevochte vrijheid, de „Mient" naast attracties als een artistieke verlichting en een muziekgezelschap, geze1,en op een versierde boot, te vens een grote winkelprijsvraag or- ganiseren. Het is een gemakkelijke prijsvraag voor jong en oud. Bij de deelnemende winkeliers, welke kenbaar zijn door middel van een grote strook op het raam, vindt Ueen artikel in de etalage, welke er niet in thuis hoort. U gelieve slechts op het formulier het artikel te vermelden, hetwelk niet in de etalage behoort. Voorbeeld: Bij een sigarenzaak, firma Jansen. vindt U een brood in de etalage. U vult dus op het formulier in achter de naam van de firma Jansen: „een brood". Wij raden iedereen aan om gedu rende de feestdagen de etalages van de Mient te bezichtigen. Zie voorts de advertentie in dit blad. DIERENBESCHERMING Zwervend zijn te Alkmaar aan- getroffen een Ierse setter en een jong wit poesje (zwarte plek op de kop en punt van de staart zwart). Ter beschikking enige jonge poesjes. 4 OCTOBER DIERENDAG Ontvangen voor de te stichten paardenstal op het nieuwe woonwa- genpark f 2.50. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. SLUTTING GEMEENTELIJKE BUREAUX De gemeentelijke bureaux en dien- sten zullen op Vrijdag 8 October a.s., voor zover de dienst het toe- laat, gesloten zijn. technisch, op zeer hoog peil stond en kan wedijveren met vele bui- tenlandse groepen. Het programma, dat goed gekozen was, niet overdadig en met voldoen- de variatie, vermeldde een viertal oude dansen op muziek van Scar latti, een stijlvol en sierlijk ballet, dat in de eerste maten wat stijf, maar allengs losser en met meer bezieling werd gedanst. De choreo- grafie was van Bob Nijhuis en maakte een bekoorlijke indruk. Het ensemble kreeg er een goede kans in, die uitstekend werd benut. „De straat der verbeelding" van Max Dooyes op muziek van Bocai was een overtuigend, in sommige momenten zelfs ontroerend stuk werk, dat voldoende dynamische kracht bezat om tot het einde toe te boeien. Harde realiteit wisseide af met tere romantiek, waardoor een gevarieerd geheel ontstond, dat pakte. Marscha ter Weeme had hier volop gelegenheid haar gerijpte ta lent te ontplooien; Titia Van Teese- ling, Jennifer Roders 'en Hanny Bouman waren uitstekend in vorm, alsmede Max Dooyes, terwijl de moeilijke figuur van de geestelijke in dit zinnebeeldige stuk, dat rijk was aan pantomime, door Johan Mittertreiner op aanvaardbare wijze werd uitgebeeld. De muziek van Bocai, die niet altijd even oorspronkelijk was, deed wat onzeker aan, .doch werd uitste kend op de vleugel weergegeven door Hans Tolman, die zich een goed pianist toonde met gevoel voor zijn instrument. Na de pauze werden wij letter- lijk verrast door „De behekste Cos- tuums", een dans van Leo Kersley (van het Sadlers Wells Ballet), die een origineel gegeven op knappe wijze heeft laten vertolken. Deze dans, op muziek van Max Reger (tien kleine voordrachtstukken, op. 44), was een lust voor het oog en bekoorde door souplesse en fijnheid van uitbeelding. Naast de leidster, Mascha ter Weeme en Titia van Teesdling trok hier vooral de aan dacht Adrine de Clerq, die veder-' licht over de planken zweefde na van tevoren'een prachf stukje mi- miek ten beste te hebben gegeven, een veelbelovende jonge kracht. Mittertreiner, Verstegen en Karel Poons, de dansers, hadden ook ieder een groot aandeel in. het succes van deze eerste opvoering van dit ballet. Ter gelegenheid van de premiere van dit nummer werden de dames bloemen aangeboden. Het laatste ballet, „Het bruids- boeket", op muziek van Dvorak, bleek een idee en choreografisch uitgewerkt, van Pieter v. d. Sloot. Een fris stukje klassiek ballet, dat boeide en met stijlvolle elegantie wedd gedanst. De sprankelende mu ziek van Dvorak bleek wel zeer goed inspirerend te werken. Het hele" ensemble heeft zeer ver- dienstelijk gewerkt en bewezen, dat het Ballet der Lage Landen over durf en energie beschikt en daarbij over prima krachten, ook choreo- grafen, zodat we verwachten, dat deze groep een goede toekomst te- gemoet gaat. Wat meer belangstel ling bij een volgende uitvoering zal deze harde werkers, die het werke- lijk verdiend hebben, zeker goed doen. Vermelden wij nog dat de voor- stelling, waarvoor met een dave- rend applaus werd gedankt, werd bijgewoond door de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, die de bur- gerij in waardering voorging. L. S. De maand October wordt voor de afdeling een druk bezette maand. Woensdagavond wordt de wekelijk- se bijeenkomst gehouden in het Pa- tronaatsgebouw aan het Varnebroek. Door de afdelingsleiding is deze avond bestempeld als „Rommel- avond". Wat er gebeurt zal Woens- dag blijken. Reeds bij voor'oaat wordt verzocht het meubilair te spa- ren. Zoals altijd zijn ook niet-leden welkom. De avond van 13 October staat in het teken van het jaarprogramma. Op 20 October houden wij een groot- se muziekavond en lest best op 27 October in het kader van de Chris- tus Koningfeestviering een ouder- avond. Deze ouderavond vormt zo als steeds een van de hoogtepunten van het jaar. Reeds nu wordt de Kajotters medegedeeld, dat de afde ling op 17 October haar bedevaart houdt naar Onze Lieve Vrouw ter Nood. Vroeg in de morgen zullen wij te voet naar He.iloo trekken om te ongeveer half een weer in Alk maar terug te zijn. Houdt met de bedevaart reeds nu rekening, zodat je op 17 October niet verhinderd bent! In samenwerking met andere jeugdorganisaties wordt door de K.A.J, eind October een grote inza- meling gehouden voor de Duitse jeugd. Nadere gegevens worden hierover nog gepubliceerd. De zang- club houdt repetitie a.s. Zondag in het gebouw aan het Varnebroek. OUDE ZAAK IN NIEUW KLEED Alkmaar schijnt een goede stad voor banketbakkers te zijn. Meld- den wij de vorige week, dat een ge- slacht van bakkers hier reeds lang gevestigd was, dezer dagen kwam ons bij een bezoek aan de heer G. Soecker aan de Langestraat, die zijn pand een grondige in- en uit- wendige beurt heeft gegeven, ter kennis, dat diens voorouders zich reeds in 1793 in onze stad vestigden. Wij hebben met belangstelling ge- neusd in de oude folianten en de vergeelde en verzegelde stukken hadden even meer de aandacht dan de proeve van des banketbakkers kunst. We lazen ook dat een der voor ouders, naast het eerzaam en sma- kelijk beroep van taartenbakker, ook nog stadsgeweerschoonmaker is geweest, voor f 10.per jaar, en dat een andere voorzaat zijn dien- sten verleende bij begrafenissen. Van het verleden naar het heden was maar een kleine stap en we stonden even later vol bewondering naar de vernieuwde winkel te kij- ken, die Woensdag a.s. wordt lier- opend. Er is veel verbeterd en me- nige klant zal de zaak niet meer terug kennen. Een mooie, lichte winkel; grote glazen vitrines, indi rect verlicht; een rustbank met ge legenheid tot even smullen; dat al les in een ruime verkeopgelegen- heid, het is een lust voor het oog. Ook de pui is verfraaid en behoort nu zeker tot een der mooiste van de Langestraat. De heer Soecker kan, met zijn clientele, op deze ver- fraaii'ng, die tevens een aanmerke- lijke verbetering betekent,, trots zijn. - PERSONALIA De heer J. de Jong alhier, assis- tent bij de Rijksbelastingen, tevens belast met de functie van dienstge- leider te Alkmaar, is met ingang van 1 Jan. 1948 bevorderd tot hoofd- assistent-titulair; hij blijft belast met de functie van dienstgeleider. Het gaat met de Alkmaarse Ka- mermuziekvereniging de laatste tijd berg-af. Niet wat het gebodene be!reft, dat staat nog steeds op hoog peil, maar wat aantal leden be treft. Het is een niet te ontkennen feit, dat de burgerij van Alkmaar deze instelling, die al tientallen ja- ren het muziekleven in onze stad stimuleerde, minder schijnt te waarderen dan voorheen het geval was. De toestand is zelfs momen- teel zo, dat men zich met recht afvraag, of deze, cultureel zo ver- dienstelijke instelling niet ten dode is opgeschreven. Mocht inderdaad het bestuur geen mogelijkheden meer zien en zijn activiteit, tot teleurstelling van ongewijfeld nog vele muzieklief- hebbers, moeten staken, dan zou dit voor de stad een onoverkomelijk verlies betekenen. Momenteel telt de kamermuziek- vereniging ruim driehonderd leden, hetgeen voor een stad als Alk maar wel zeer gering mag worden geacht, teipeer daar er zich nog een kleine honderd leden van buiten de stad onder bevinden. Het kan en het moet beter. wil men een oude traditie niet verloren laten gaan. Daarom van deze plaats een op- roep op iedere muziekliefhebber, om eens ernstig te overwegen, of hij ook niet zijn steentje bij dient te dragen aan het muziekleven in zijn stad, dat mede door instellin- gen als deze op peil wordt gehou den. De contributie kan slechts voor weinigen een bezwaar zijn. Lief- hebbers van goede muziek kunnen zich als lid opgeven bij Mej. A. Gouwe. Steijnstraat 92. Zij kunnen er zeker van zijn, dat zij waar voor hun geld krijgen en dat hun be- langen hier goed verdedigd worden. Alleen al een blik op het program ma van dit seizoen bevestigt dat. In Januari bijv. geeft Willem Noske een vioolconcert, zijn laatste; iij Februari staat er een pianoconcert op het programma; in Maart komt het Rontgen-strijkkwartet, om maar een greep te doen. Een programma dat op zeer hoog peil staat en dat zeker iedere muziekliefhebber zal bevallen. Alkmaarders, de daad is aan U. UIT HET BOYSKAMP Randers aBoys welpen a 05 Alcm. V. bBoys welpen b 0—4 Op de vierde competitie-Zondag werden van de 12 wedstrijden er 7 ge&onnen, drie gelijk en twee ver loren. Boys II verloor bijna doch in de laatste halve minuut wisten zij uit 'n vrije trap gelijk te, maken. Boys III wist nog niet het pad der overwinningen te vinden, zij het dan ook- grotendeels door het falen van haar doelman. Boys IV houdt de moed er in en wist de lastige uitwedstrijd bij Schoorl te overle- ven. Boys V boekte ben derde over- winning in successie en nu kreeg Kaagvogels de kous op de kop. Ju- nioren A herstelden zich van de nederlaag van vorige week en klop- ten Helder junioren verdiend. Adsp. A en adsp D kwamen niet verder dan 'n gelijk spel. Boys B kwam met lege handen uit den Helder te rug. De C adsp. gaan rustig met winnen door, nu moest Alcm. Victr. H er aan geloven. P.P.C. BOTSING Gistermorgen ontstond op de Geestersingel nabij het Tessels hek een botsing tussen een wielrijder en een wielrijdster. De wielrijdster schrok, liet haar stuur los, viel en brak haar linkerbeen. Zij is naar het C.Z. overgebracht. INBRAAK In de naeht van Zondag op Maan- dag is ingebroken in de 'Ambachts- school. De daders hebben zich toe- gang verschaft tot de smederij na een drietal deuren geforceerd en een ruit gebroken te hebben. Uit enige kasten hebben zij meegeno- men een kistje met snijbranders, enige reservebranders, een doosje met onderdelen, een drietal ventie- len en een losse lasbrander. BEKENDMAKING De C.v.P. te Alkmaar maakt be kend, dat voor de komende 8-Octo- berfeesten de sluitingsuren voor vergunnings- en verlofslokaliteiten, alsmede voor de openbare verma- kelijkheden als volgt zijn vastge- steld: Donderdag 7 October 1 uur, Vrijdag 8 October 3 uur. Gedurende de uren, dat de op- tochten worden gehouden, worden motorrijtuigen of andere voertuigen, zoals ventkarren, niet op de routes toegelaten, evenmin op de Kanaal- kade tijdens het vuurwerk. Aan liedjeszangers, verkopers van wan- delstokjes en voor vertoningen met dieren wordt geen vergunning ver- leend. Overigens wordt ieders mede werking ingeroepen om de feestelijk- heden ordelijk te doen slagen. Op de le October 1948 bestond de veiling 35 jaar. Een dag, die voor het bestuur niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Vooral ook, omdat de heer P. Pronk op die dag 35 jaar was verbonden aan de vei ling als marktopzichter en vanaf 1 Aug. 1918 als keurmeester. Als keurmeester heeft de heer Pronk de veiling op uitmuntende wijze gediend. Op een rustige ma- nier en met grote kennis van zalren werden zijn beslissingen genomen en zonder tegenspraak aanvaard. Om 8 uur werd de jubilaris met zijn vrouw van huis gehaald en vdor de aanvang der veiling door de voorzitter W. Dekker op een juiste en hartelijke wijze toegespro- ken. Na afloop der veiling was er een bijeenkomst in het Veiling- koffiehuis, waar ook tegenwoordig waren de heren K. Biersteker en A. Nottelman als de enige overge- bleven oprichters van de veiling. Bij deze gezellige bijeenkomst, waar de afd. Koophandel en vele tuin- ders aanwezig waren, werden vele woorden van waardering aan het bestuur der veiling en ook aan de heer Pronk geuit. In welgekozen woorden werd door de voorzitter 't verloop der veiling geschetst. De heer Blokdijk van het dag. bestuur sprak namens de tuinders een woord tot de heer Pronk. De secretaris, de heer Joh. de Groot, gaf in het kort weer het financiele verloop der veiling. De heer Swart (ere-lid) sprak zijn beste wensen uit. De heren Broer- sen, Kalverdijk, spraken namens de Kanjer van Koophandel hun waar dering uit over het veilingbestuur en voornamelijk ook over de werk- wijze van de keurmeester. Hierna verkreeg de heer Pronk het woord, die op zijn eigen humo- ristische wijze uiting gaf van zijn dankbaarheid voor het cadeau (enveloppe met inhoud) en ook vooral voor de waarderende woor den aan hem gericht. Hierna ging het Centraal Bestuur met de genodigden naar het Cafe „De Moriaan", waar onder leiding van het erelid, de heer D. Swart, nog enkele uren werden doorge- bracht. TERAARDEBESTELLING Ir. C. E. W. VAN PANHUYS Op de Algemene Begraafplaats te Bergen had gisteren onder grote be langstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Jhr. ir. Constant E. W. van Panhuys, oud-hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die dezer dagen alhier in de ouderdom van 72 jaar was overleden. Onder de tafrijke bloemstukken, die de baar dekten, waren er van de Cultuur Technische Dienst, de Centrale Cultuur Technische Com- missie, van de Vereniging tot ver betering van woningen der Arbei- dende Klasse te 's-Gravenhage en van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Nadat de oudste zoon namens de kinderen het woord had gevoerd, sprak de heer Jb. van Reenen, die de vorige week op dezelfde plaats stond, aan het graf van zijn dochter en nu de overleden echtgenoot van zijn enig-overgebleven dochter de laatste eer kwam bewijzen. Hij her- dacht zijn schoonzoon als liefhe'o- bende echtgenoot, als 'n bescheiden werker en als mede-commissaris van de Bouwmaatschappij „Bergen aan Zee". Ir. Alph. Roebroeck, voorzitter van de Centrale Cultuur Technische Commissie, waarvan de overledena vice-voorzitter was, releveerde, dat Jhr. van Panhuys 27 jaar zijn krach. ten gegeven had aan de verbetering van de ontwatering van de Ned. bodem, waardoor hij belangstelling wekte voor de Ned. landbouw, die aan deze stille en eenvoudige wer ker grote verplichti'ngen heeft. Mr. de Mol van Otterlo herdacht met dankbaarheid het vele werk, dat de overledene met grote toewij- ding verricht had als bestuurslid van de bouweommissie van de Ver. In onderstaande plaatsen zal de uitnemende film „Wereld vol beto vering" worden gedraaid: 5 Oct. 't Veld: zaal cafe A. Slij- kerman's avonds 8 uur. 8 Oct. Anna Paulowna: zaal Kos- sen 's avonds 8 uur. tot verbetering van woningen der Arbeidende Klasse; in dit sociale werk zocht hij bevrediging. Dr. A. J. Pannekoek, wnd. direc- teur van de Geologische Dienst, sprak namens dit college woorden van dankbare waardering voor het werk, dat Jhr. van Panhuys, eerst als voorzitter van de commissie van toezicht en later als vice-voorzitter van de stichting, verricht had. Nadat ds. Bierman voorgegaan was in gebed, dankte de oudste zoon voor de bewezen eer eri de grote belangstelling. R. K. BLINDENBOND WARMENHUIZEN Op Don derdag 7 Oct. zal in het patronaats- gebouw's avonds om 8 uur worden opgevoerd het bekende toneelspel „Naar het voile leven". Dit diep doorvoelde en treffende spel is in opdracht van de R. K. Blindenbond St. Odilia geschreven door Henk Assman. Langs deze weg nodigen wij alle inwoners uit, dit zepr bij- zondere stuk te komen zien. Het is een stuk. recht uit het leven gegrepen, dat overal zeer veel be langstelling had. K. J. B. HEILOO Wegens bijzondere omstandigheden kan a.s. Woensdag mr. Tamis geen Lezing houden over Alkmaars ontzet. Dit wordt nu evenwel verplaatst naar de volgen de week. Daarom staat nu a.s. Woensdag een zeer interessant filmpje op het programma. Tevens zal bij voldoende tijd door ver- schillende leden een 1 min. speech gehouden worden. Er is geen con- gregatie maar we verwachten even goed een daverende opkomst. Tot Woensdag. Het Bestuur SCHAKEN EGMOND AAN ZEE. De uit- slagen van Donderdag j.l. van de Schaakvereniging De Egmonden lui- den: le afdeling: J. KoopmanG. Stam 10; P. ManteP. Zijp 10; J. van DonJ. Zijp 1—0; J. de Waal—H. Franse 0—1. 2e afdeling: N. KraakmanS. Genet 10; G. ZijpJb. Admiraal 10; E. Konijn K. Blok 10; A. de VriesJ. Hop- man 01. De uitslagen van de eerste afde ling van Donderdag 23 September zijn: J. KoopmanP. Mante 10; H. FranseA. Heere 0—1; C. BlokG. v. d. Brink 01; J. ZijpP. Zijp 0—1. OPENSTELLING VAN HET POSTKANTOOR EGMOND AAN DE HOEF. Het postkantoor zal vanaf 1 October '48 des morgens geopend zijn van 9 10.30 uur (dus niet meer tot 11 uur). De overige uren van openstelling blijven ongewijzigd. BIBLIOTHEEK LIMMEN De R.K. Bibliotheek is weer geopend. Voor boekenhalen wordt iedere Zondag na de Hoog- mis tot 12 uur gelegenheid gegeven. 80 boekwerken is de bibliotheek rij- ker geworden, zodat het geheel nu een keurcollectie is van 900 boeken. Inleggeld 50 cent. TE BRUTAAL HEERHUGOWAARD-NOORD. Vrijdag j.l. vond een voddenschar- relaar bij een levensmiddelenzaak alhier des middags de deuren vast. Toen ging hij maar eens, een kijkje nemen in het naast het woonhuis staande pakhuis. Maar voordat hij bij de deur was, was hij reeds ste- vig in zijn been gebeten door de daarstaande waakhond. De persoon wilde zich met een ijzeren pin ver- weren, maar juist kon de, eigenaar hem dit nog beletten. Dit was een goed lesje, want hij had daar hele- maal niets te maken. Meervogels neemt direct het spel in handen en de B.keeper kan zijn kunde tonen. Een goed opgebrachte bal komt bij Putter, die ineens in- schiet 10. Bij een der volgende aanvallen stompt de B.-keeper over de lat. Zoon neemt de corner goed en Verduin maakt er met een mooie kopbal 20 van. Nog vo6r de rust maakt dezelfde speler er 30 van, door een mooie pass van Putter. Na de thee hetzelfde spel met Meervogels in het offensief en al spoedig is het 40 als Putter uit een voorzet van v. Duin in- kopt. Een vrije trap voor B. levert niets op. Door een fout in de M. achterhoede kan B. de eer redden 41. Even voor het einde maakt Putter er 51 van uit een voorzet van Jb. Zoon. Spoedig hierop fluit de goed leidende scheidsrech- ter voor de laatste maal. Het 2de elftal deed het nog be ter en won in een sportieve wed- strijd van de Rijp 2 met niet min der dan 93. Meervogels 3Limmen 3 42 AFC aMeervogels a 21 VRONE-NIEUWS Zaterdagmiddag wisten de Z.- adsp. met 8—0 van Jong Holland b-adsp. te winnen en ,hun grote broers moesten de overwinning aan de Flevo-mannen overlaten. Hier was de uitslag 311. Het tweede handbalelftal. dat slechts met 9 speelsters in 't veld kwam, verloor met 15 van SSV 1, terwijl de welpen met 60 hun meerdere in HSV moesten erken- nen. De Zondag-competitie bracht in tegenstelling met vorige week drie overwinningen, 1 gelijk spel en 2 verloren partijen op. Vrone 1 wist in een pittige wedstrijd met vrij goed voetbal een 33 gelijk spel tegen N. Niedorp 1 te behalen en zeker mag wel vermeld worden, dat het aan het schitterend werk van de N.N.-keeper te danken is, dat de punten gedeeld zijn. Het 2e elftal wist, slechts met 9 man spelend, een 10 overwinning op Randers 3 te behalen. Het 3e ging in haar eerste competitiewedstrijd met 73 tegen Hugo Boys 2 ten onder. Ook de a- adsp. verloren weer, ditmaal van Helder b met 30. In de handbal- afdeling wist Vrone 1 met 10 speel sters in een goed gespeelde wed strijd met 10 van Niloc 1 in Am sterdam te winnen en tot slot brach- ten ook de adsp. beide punten mee huiswaarts door met 31 van de SDL-adsp. in Groot-Schermer te dat vele mensen het leven niet al tijd vrolijk vinden. Wat meer geur is hard nodig. Daarom deze keer van Mevr. Lot- gering-Hillebrand een aanbeveling voor: GESTOOFDE PREI 1 V-i kS- prei. 25 gr. bofer, wat zout azijn, peper, sago Verwljder wortels en harde boven- stukken. Snijd de rest in vingerlan- ge stukken. Was ze goed schoon en zet ze met een paar lepels water, zout, peper, azijn en boter op een zacht vuur. Laat ze, onder af en toe omschudden, gaar smoren. Maak de prei zo nodig op smaak af en bind evenfueel overgebleven vocht met sago. Kook prei nooit in veel water, de pittige smaak en lekkere geur gaan daarbij verloren. Maak eens prei- stamppot met wat azijn en geef ze met gebakken bloedworst of lever- worst. (Zonder bon) Een goede plaatsvervanger voor rijst met kerrie is macaroni met fijn- gesnipperde prei en kerrie, gefruit en gaargekookt. En geeft Miep wat druiven na, Dan klinkt t«t slot een luid: Hoera! Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouw: veilingen (Advertentie) Naar aanleiding van de artikelen van een medewerker over de prijs, de samenstelling enz. van het brood moeten wij opmerken, dat in het eerste artikel, daa Zaterdag werd opgenomen, een mededeling voor- komt, die misverstand kan jwekken. In Noordholland, buiten Amster dam en Haarlem, bedraagt de prijs van gewoon brood 23 cent, de prijs van wittebrood 35 cenj. Dit tevens als anwoord aan twee huisvrouwen die terzake inlichtingen hebben ge- vraagd. CON ZELO-NIEUWS Het is voor Con Zelo een zeer goede dag geweest, tenminste, wat de senioren betreft. Het eerste elftal zag kans om in Tuitjenhorn Hollandia I te kloppen met 1—2. Con Zelo II speelde thuis tegen Nieuwe Niedorp III en wist te winnen met 52. Over deze wed strijd het volgende: Na een kwartier spelen komt Con Zelo wat meer opzetten, en he't wordt voor het N.Niedorper doel ge- vaarlijk, maar de keeper is steeds op zijn post; toch moet deze na 25 min. vissen door een schot van Arie. Con Zelo krijgt er nu zin in; maar ook N.Niedorp doet er een schepje op, doch voor het doel ontbreekt de goede schutter. Weer een aanval van C.Z., deze wordt met een doel- punt beloond; stand 20, waarmede de rust aanbreekt. In de tweede helft is Con Zelo zo in de meerderheid, dat steeds op de N. Niedorper helft wordt ge- speeld, met het gevolg, dat Con Zelo door drie mooie doelpunten van Cor de stand op 50 weet te brengen. Dit lijkt N. Niedorp toch wel te erg en ze begint zich los te werken. Een aanval van hen wordt beloond met een doelpunt van de rechtshalf in eigen doel. Kort hier op schiet de rechtsback in eigen doel, zodat de stand toen 52 werd, waarmede het einde van deze match kwam. Con Zelo 3 wist uit van Flevo 2 met 14 te winnen. De adspiranten wisten het niet zo goed te doen als hun grote broers. A en B speelden thuis tegen WGW en verloren resp. met 14 en 15. BAVO-NIEUWS Zondag speelde ons lste tegen Oudendijk en toen iqdereen reeds dacht: de punten zijn binnen, knalde de Oudendijk-midvoOr keihard en onhoudbaar in de allerlaatste mi- nuten no. 3 in de touwen, waarmee deeindstand 33 werd. Het tweede speelde thuis tegen Hollandia 4 en vferloor met 52. Het derde verloor van SSV 2 met 20 en de baby's wonnen in Spier- dijk met 30. Goed werk, jongens. Zondag speelt ons lste elftal te gen Knollendam. Deze club staat bovenaan op de lijst, dus dat wordt aanpakken, maar we zijn nu op 't goede pad en de* uitslag moet als 't kan in ons voordeel verlopen. Dan stijgen we 'n mooie eindje op de lijst. 't Publiek kan Zondag getuige zijn van 'n mooie spannende match. Het 2e gaat naar Sijbekarspel en 't 3e speelt 'n derby tegen Ursem 2. Hier kan winst in zitten. De adspiranten spelen om 1 uur tegen de Blokkers thuis. Woensdagavond 8 uur zaaltraining voor de senioren, onder leiding van de trainer. Volgende week begint ook de zaal training voor de adsp. om 7 uur. Na twee uitwedstrijden speelde V.Z.V. Zondag op eigen terrein tegen Koedijk. Al gauw na de af- trap was het te zien dat V.Z.V. er deze keer anders over dacht als vo rige week in Julianadorp. Een bijna constante druk op het Koedijk-doel leverde in de eerste helft voor VZV een vrij onverwacht doelpunt op. Al probeerde Koedijk nog zo goed deze achterstand in te h&len, slagen deden zij hierin niet. Integendeel want V.Z.V. was en bleef goed op dreef en wist er na de rust zelfs nog een puntje aan toe te voegen. - In deze eerste vier wedstrijden van de competitie heeft V.Z.V. goede resultaten geboekt. De vraag of deze victorie van langere duur zal zijn, zal wel niemand bevestigend durven beantwoorden, wanneer hij bedenkt dat er voor de volgenda Zondag een uit-wedstrijd tegen Geel-Zwart op het program staat. Jongens, zorgt er voor, dat jullie in een goede conditie bent, want Geel-Zwart schrikt er helemaal niet voor terug om het uiterste van jul lie te vergen. Met welk vervoermid- del wij er heen gaan zal tijdig op de gewone wijze bekend worden gemaakt. D.W.O.—T.O.P. TOP trok Zondag naar Slootdorp om te trachten enige puntjes mee naar huis te nemen. Aanvankelijk zag het er niet zo mooi uit, met 10 man traden ze het veld in. De an dere leden worden erop attent ge maakt, eveneens aanwezig te zijn. Hoe kan men op een dergelijke wijze de naam van de club hoog- houden? Overigens bracht TOP het er goed af. Ondanks regenachtig weer en een glad veld wisten zij met een 30 zege naar huis terug te keren. Zondag a.s. zal er niet worden gespeeld vanwege het Veertig Uren Gebed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2