Polste Marshall Engeland en Frankrijk tot herroeping der anti-Franco motie? Molotof herinnert Italie aan zijn verplichtingen Eerst opheffing blokkade Communistische aanval op Ponorogo Alleen Washington verwacht nog iets van ©nderhandelen DE WERELD van vand zegt de Amerikaan dr. Jessup Gezinnen in nood EDITIES VOORALKMAAR, HOORN DEN HELDER, SCHAGEN Krijgl Franco gralie van de U.N.O.? Naar rehabilitatie van Spanje Zuid-Amerikaanse staat zou voorstel indienen bij de Algemene Vergadering Engeland blijft de Caudillo haten Japanse kabinet afgetreden Het Kremlin wenst de toegewezen oorlogsschepen Een nieuw plan van Cochran Daarna bespreking Berlijnse kwestie door de Raad van de vier ministers Over 14 dagen extra vet en cacao Moord en brandstichting te Perakan Brand te Tjepoe breidt zich uit Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Donderdag7 October 1948 - 44e Jaargan^ No 1 1 387 Dit bericht van de New- York Times kan als beves- tigd worden beschouwd door de verklaring van Robert Lovett, de plaatsvervangende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die deze gisteren te Washington afleg- de en waarin Lovett voor- spelde, dat de kwestie van de erkenning van Spanje door de Verenigde Naties waarschijnlijk in de huidige bijeenkomst van de Algeme ne Vergadering zal worden besproken. Na 5 maanden harde arbeid hebben planters en arbeiders van de theeondememing Pasir Nangka, 40 km. ten Z.W. van Tjiand- joer, uit een door bomexplosies en vuur verwrongen massa staal, zink en plaatijzer een draaiende theefabriek weten te herschep- pen. Namens de regering van Pasoendan spreekt de minister van Justitie, mr. Soeparman, de directie van de maatschappij toe. DE POLITIEKE SITUATIE IN INDONESIA Burgemeester van Gorinchem naar Utrecht? WOENSDAG hebben de vertegenwoordigers van de Westelijke Drie in de Veiligheidsraad de standpunten hunner regerin- gen betreffende de aanklacht tegen Sovjet-Rusland in de kwestie- Berlijn uiteengezet. Wisjinsky en Manoeilsky, de vertegenwoor digers van Rusland en de Oekraine, namen hun gewone plaat- sen in. Wisjinsky maakte aantekeningen toen dr. Jessup ,(V.S.) het debat opende, doch later begon de Rus een krant te lezen om vervolgens zijn koptelefoon af te doen, achterover te leunen en verveeld te gaan kijken. Van he! dak gevallen Wll.HHI.M I N A H.K.H. Prinses Wilhelmina ont- ving heden te Arnhem van haar dochter, Koningin Juliana, de ridderslag bij haar benoe ming tot Ridder in de Eerste Klasse der Militaire Willems- orde. Het rid,derdiploma,«dat de versierselen begeleidt. Arabische wereld doet beroep op de UNO Hevige aardbeving in Perzie Onze mijnenvegers terug uit Gent Bristol werd op 12 Juni verblijd met de geboorte van een vier- ling, die nu de nodige krachten heeft verzameld om het verder zonder de speciale zorgen van het ziekenhuis te kunnen stel- len. De vier meisjes met hun moeder, Mrs. Margaret Good, poseren voor hun eerste thuis- opname. De kinderen krijgen een bijzondere adviescommis- sie toegewezen ter behartiging van hun lichamelijk, wettelijk en publiciteitswelzijn, alles in overleg met hun ouders. Dinsdagmiddag werd te Lon- den een bijeenkomst gehouden van de stafchefs van de vijf landen der Westerse Unie, on- der leiding van Lord Tedder. Generaal Kruls en generaal Doorman, die Nederland ver- tegenwoordigden, verlaten Whi tehall te Londen na afloop der conferentie. DE MADOEREES HEEFT ZICH ZELF HERVONDEN Op het eiland is alles rustig DE GERUCHTEN ROND DR. VAN MOOK Eerste Kamerlid stelt vragen Chinese regeringstroepen ontruimen Tsjangtsjoen Nieuuu Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 pet maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aile editles 26 ct. per m.m., minimum f 4.familie- berichten 20 ct.,resp. 30 ct. per m.m. Bij contract beiangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Uanssen, 3. Toes. Ban^relaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT VAN HEDEM flT.TfMA AR. T-nnn-fcna. 42 A. teL adm. 2046. red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. MARSHALL, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft, naar de New York Times weet te melden, aan Enge land en Frankrijk voorgesteld mede te werken om de anti-Franco motie, die twee jaar geleden door de algemene vergadering werd aangenomen, door de thans bijeen zijnde algemene verga dering te doen herroepen. Zoals bekend, was twee jaar geleden besloten aan de UNO-leden te verzoeken de hoofden hunner diplomatieke missies uit Spanje terug te roepen. Verschillende staten van Zuid- Amerika hebben reeds uitdrukking gegeven aan hun mening, dat de Verenigde Naties hun twee jaar oude beslissing betreffende Spanje moesten vernietigen en het wordt als mogelijk beschouwd, dat zodra de gelegenheid zich voordoet in deze- zitting, een van die staten dit voor stel zal doen. Hoe de houding van Amerika zal eijn in dat geval werd niet door Lovett bekend gemaakt. Volgens hem zullen de Ver. Staten geen voorstel in deze richting doen. Volgens de New York Times zouden Bevin en Schuman echter geaarzeld hebben hun steun te verlenen aan het voorstel van Marshall, vooral met het oog op de tegenstand in de Franse socia- listische party en de Britse La bour-party. Naar A.F.P. uit Parijs bericht, heeft een" woordvoerder van de Franse afvaardiging bij de algemene vergadering categorisch de berich- ten tegengesproken, volgens welke Marshall aan Schuman zou hebben verzocht de in December 1946 door de vergadering goedgekeurde reso- lutie betreffende het terugroepen van de hoofden der diplomatieke missies in Spanje, in te trekken. In kringen, die in nauw contact staan met de Amerikaanse afvaar diging, wordt verklaard, dat het Spaanse vraagstuk tijdens een ver gadering van de delegatie is behan- deld. De meerderheid van de Ame rikaanse afgevaardigden kantten zich tegen dergelijke stappen van Marshall bij de Franse en Britse Ministers van Buitenlandse Zaken. Volgens Britse berichten is de Spaanse kwestie tijdens de jongste besprekingen opgeworpen. In de- zelfde kringen staat men huiverig tegenover een poging om deze, vroe- ger door de vergadering genomen besluiten, in te trekken. Een Associated Press-bericht uit Washington meldde Dinsdag. dat 't Amerikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken had medegedeeld, dat het Amerikaanse standpunt ten op- zichte van Franco-Spanje niet ge- wijzigd was Van officiele Britse zijde werd Woensdag meegedeeld, dat de hou ding van „haat" van Engeland jegens Franco-Spanje onveran- derd blijft. Men voegde er aan toe, dat het zeer twijfelachtig is, dat wie van de drie westelijke mogendheden ook er toe zal overgaan intrekking te vragen van de resolutie van 1946 van de UNO, wat ook de strategi- sche of economische voordelen mo- gen zijn, die hiervoor door Spanje zouden worden aangeboden. De woordvoerder zei voorts, dat de Britse delegatie hoopt, dat de Spaanse kwestie dit jaar zo lang mogelijk uitgesteld zal worden. Hij gaf hiervoor geen reden op. Andere woordvoerders zinspeel- den er op, dat de toestand in Spanje inmiddels zou kunnen veranderen. TOKIO, 7 October (Reuter). Hedenmorgen vroeg heeft het Ja pans coalitie-kabinet zijn ontslag in- gediend, daar het de morele verant- woordelijkheid op zich neemt voor het schandaal bij de Sjowa Dentko- meststoffenmaatschappij, waar de in Juli afgetreden vice-premier Soehiro Nishiri bij betrokken is. Het ontslag moet nog bekrachtigd worden door de bezettingsautoriteiten. Nishio zou voor 2.700.000.000 yen toegewezen meststoffen „zwart" heb ben verkocht. PARIJS. Zes ledeh van de Vei- ligheidsraad, die geen ..belangheb- bende partijen" zijn in de Berlijnse kwestie, n.l. Belgie, Argentinie, Sy- rie, Columbia, Canada en China, zijn Woensdag onofficieel bijeenge- komen om besprekingen te voeren over een eventuele actie inzake de Berlijnse kwestie. Het is mogelijk, dat een of meer van de „neutrale" partijen een resolutie zou indienen, die een ..symbolische" opheffing van de blokkade tengevolge zou kunnen hebben waardoor de deur geopend zou worden voor verdere onderhandelingen tussen Oost en West. BERLIJN. De Westelijke Mogend heden hebben het Berlijnse ge- meentebestuur toegestaan omstreeks 14 November verkiez'ingen te hou- den. PRAAG. Het geschil tussen Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije, dat tot nog toe alleen de Katholieken aanging, dreigt zich uit te breiden tot de niet-Katholieke kerken. De Tsjechische regering zou het plan hebben de bedienaren der pro- testantse kerken als ambtenaren te gaan behandelen, waartegen een sterke oppositie zou zijn ontwik- keld in de Evangelische Kerk. NEW YORK Volgens de New- York Times schatten gezaghebben- de bronnen de actieve militaire kracht. van de Sovjet-Ume en haar satellieten op ongeveer 5.200.000 man. De Sowjet Unie alleen zou 4 millioen man aan actieve troepen kunnen leveren, terwijl niet-coin- munistische landen, Spanje, Grie- kenland en de Verenigde Staten m- begrepen. een actieve sterkte zou den hebben van minder dan 4.400.000 man. De schatting betrof alleen de landstrijdkrachten. BERLIJN. De westelijke autoriteiten hebben order gegeven, de bomen van de bossen in de westelijke seer toren van Berlijn, tot maximaal twee-derderi van het totaal, en die van parken, plantsoenen en lan as de straten tot maximaal de helft van het totaal, te vellen om een brandstofvoorraad voor de komen- de winter te vormen. Voorbereidin- gen worden getroffen voor de aan- plant van duizenden jonge bomen ter vervanging van het te vellen hout. Burgemeester Friedensburg had Dinsdag verklaard. dat de ste- delijke autoriteiten alle plannen voor het Vellen van de bossen „om redenen van openbare gezondheid" van de hand zouden wijzen. Volgens het „Vrije Volk" is de benoeming te verwachten van mr. L. R. J. Ridder van Rappar-d, thans burgemeester van, Gorinchem, tot burgemeester van Utrecht. LONDEN, 7 October (Reuter). Molotof, de minister van buiten landse zaken der Sowjet-Unie heeft volgens radio Moskou, de Italiaanse ambassadeur te Moskou een memorandum overhandigd be treffende de in het vredesverdrag aan Italie opgelegde verplichtin gen tot het afstaan van een deel der vloot. Italie wordt er in deze nota aan herinnerd, dat het de in het verdrag vastgestelde schepen 15 December 1947. drie maanden nadat het ver drag van kracht geworden was, aan de Sowjet-Unie had moeten geven. ..Desniettegenstaande heeft de Itali aanse regering tot op heden geen enkel schip aan de Sowjetregermg overgedragen", aldus de verklaring. In de nota wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie het voor Italie ,.aan- zieniijk gemakkelijker" heeft ge maakt het verdrag na te K°m<m door er in toe te stemmen, dat 34 schepen ongerepareerd worden overgedragen en geen vergoeding te vragen voor de nodige reparaties. Molotof verwijt Italie, dat het niet de noodzakelijke stappen genomen heeft om de schepen uit te leveren en dringt er op aan, dat de Italiaan- SEMARANG, 6 Oct. (Aneta). In een hoofdartkel schrijft het te Semarang verschijnende blad ..De Locomotief": „Er zal vermoedelijk een poging worden ondernomen om met de onderhandelingen uit de impasse te komen. Tot nu toe is er niets anders gedaan dan praten, er zijn overeenkomsten en wapenstil- standen gesloten en het resultaat is roof, moord en terreur oyer heel Java en ook in de republiek. Wij geloven niet. dat Batavia en Den Haag veel heil zien in het we- der opnemen van het contact. Ook Djokja trouwens niet, maar het State Department bkjkbaar wel. Het Amerikaanse lid van de C.v.G.D Merle Cochran, heeft een nieuw plan, of een nieuw voorstel of hoe men het noemen wil en dat docu ment zal binnenkort du^ wel als Working Paper ter tafel verschij- nen, De politiek van het State De partment is blijkbaar ..Strengthen the Moderates", althans voorzover het betreft de politiek ten aanzien van Azie. Men kan zich afvragen, waar in de republiek deze gematig- den te vinden zijn. Door de jongste gebeurtenissen in de republiek wordt hun positie verzwakt." Na gewezen te hebben op het feit Dr. Jessup begon zijn rede met te verklaren,adat de Ver. Staten be- reid zijn cfe kwestie-Duitsland op een vergadering van de Raad van de vier ministers te bespreken zo dra de ..blokkade" van Berlijn wordt opgeheven. Jessup verklaarde te hopen, dat de Veiligheidsraad kon helpen bij het verwijderen van de bedreiging van de vrede. Jessup herinnerde er aan, dat de drie re- geringen zich volledig het recht voorbehouden de maatregelen te treffen, die nodig kunnen zijn om haar positie te Berlijn te handha- ven. De daden van de Sovjet-rege- ring, die op onwettige wijze en on- der bedreiging met geweld de toe- De 70-jarige D. uit Rotterdam, die bij zijn kinderen te Deventer lo- geerde, deed daar huiselijke kar- weitjes. Hij klom op het dak om er de antenne van de radio te repa- reren en viel naar beneden. Daarbij kwam hij met het hoofd op de tegels van een binnenplaatsje te- recht. D. is aan de gevolgen van de val overleden. R1 DDE RD1 FLO MA VltWoraktaaii H.irt IvomnklijkcHoogheid p; '.lists dcrNcdal.li iden. Phases v.in Or.injcNjss.iu. citj.cni.cnz 'Bcnocmd In] Koninklijk'Bcsltitt van 4 September 1154S. no 1 tot P.I DDT R DER EERSTE KLASSE PER MILITAIRE WIllEMSORDE XV Gnx*ro«*trrc!o CVdc, - gang van de drie westelijke mo gendheden te Berlijn beiemmert vormen een bedreiging voor de vrede. De gehele wereld weet, dat dit waar is. De houding van de Sovjet-Unie treft in de eerste plaats rechtstreeks en opzettelijk de bur gers van Berlijn, voor wier weizijn de drie westelijke bezettende mo gendheden verantwoordelijk zijn. Toen de blokkade door de „lucht- brug" mislukte, aldus Dr. Jessup, nam de Sovjet-regering haar toe- vlucht tot het opzetten van het pu- bliek tegen het gemeentebestuur van Berlijn, dat niet communistisch is omdat het door middel van vrije verkiezingen is gevormd. In de middagzitting sprak aller- eerst Sir Alexander Cadogan. de Britse vertegenwoordiger. Volgens' hem was het beroep van de weste lijke mogendheden op de Veilig heidsraad de enige mogelijkheid te genover de andere: de Berlijnse blokkade met geweld te breken. Ca dogan uitte zijn grote spijt, dat de Sovjet-Unie niet aan de discussie zou deelnemen. Hoe zou men nader tot een oplossing kunnen komen? Hebben zij geen argumenten meer of zijn zij reeds vastbesloten afwij- zend te beschlkken over alles, wat deze Raad mocht aanbevelen? En geland streeft naar een vredelie- vende oplossing doch zo lang de blokkade voortduurt kan er niet onderhandeld worden. Tenslotte voerde nog de Fransman Parodi het woord. Deze meende, dat het huidige gevaar zich kan toespitsen en wees eveneens op de vreedzame middelen, die de Wes- terse drie hebben aangewend. Na de rede van Parodi werd de vergade ring gesloten daar geeij enkel spre- ker meer was ingeschreven. De eerstvolgende vergadering zal wor den bijeengeroepen op initiatief van de voorzitter. Alle Arabische delegaties in Pa rijs hebben een „uiterst beroep ge daan op 'de delegaties ter V.N. voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk gebaseerd op wijsheid, rechtvaardigheid en vrede". In de desbetreffende verklaring wordt gepleit voor een enkele souvereine staat als de enige oplossing. ..Verdeling". aldus de verklaring. ,,kan slechts leiden tot een bloedig. eindeloos conflict". Tweehonderd personen werden gedood en duizenden gewond gedu- rende een aardbeving, die plaats vond in Mesjed. de hoofdstad van de Noordoostelijke Perzische pro- vincie Chorassan. De ravage is ont- zettend, aldus wordt gemeld. dat de plannen van Critchley en Dubois zowel voor de federalisten als voor verschillende groepen in de republiek om uiteenlopende re denen onaanvaardbaar waren. be- sluit het artikel: ..Wij verwachten van deze nieuwe poging dan ook niets. Er is voor besprekingen geen basis te vinden en wat Djokja ook mag beloven of toezeggen, men kan en wil te Djokja toch niet nako- men, wat men belooft." In de bonnenlijst, welke op 21 Oct. wordt gepubliceerd, zullen wederom bonnen worden aangewe- zen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A-, B- en C-kaarten en 100 gram voor houders van D- en E-kaarten. Voorts wordt op die datum een extra rantsoen voedings- vetten (boter, margarine of vet) gegeven, te weten 250 gram voor leeftijdsgroepen boven vijf jaar en 125 gram voor de overige leef tijdsgroepen. Hr. Ms. „Vulkaan" en de zesde flottielje mijnenvegers bestaande uit 7 vegers, die van 1 tot 5 Octo ber een bezoek brachten aan Ant- werpen, zijn Dinsdag in Vlissingen teruggekeerd. Het bezoek aan Ant- werpen werd opgeluisterd door de muziek van de matrozenkapel van het opleidingskamp te Hilversum. SOERABAJ.A, 6 Oct. (Aneta). De Wali Negara van Madoera, de heer Tjakraningrat zeide aan een correspondent van Aneta, zeer te- vreden te zijn over de ontwikkelin- gen in zijn ressort. „De Madoerees is verheugd met zijn eigen negara. De Japanner gebruikte mooie woor- den maar voerde vele duizenden Madoerezen weg, liet ze elders als Romusha dienen en slechts weini- gen hunner keerden naar hun land terug. De republiek schreeuwde ..Merdeka", maar bracht honger, terreur en ellende. Deze Negara Madoera is een realiteit", zo zeide hij. De verhouding tussen de Ma- doerese bevolking en de Nederland- se militairen noemde de Wali Nega ra opvallend goed. Zowel de Ma doerees als de Nederlander zijn in- dividualisten, be begrijpen elkander uitstekend. Madoera is thans volko- men rustig en men kan tot ver van het eiland reizen zonder moeilijk- heden te ondervinden, de Madoe rees heeft zichzelf hervonden, aldus besloot de Wali Negara. BATAVIA, 6 Oct. (Aneta.) Naar Antara eerst thans meldt, hebben communistische troepen Zaterdagnacht een aanval gedaan op Ponorogo. na de omsingeling door de republikeinse troepen te Doengoes te hebben verbroken. Na gevechten, die de gehele nacht duurden, werden de communisten afgeslagen, echter niet, dan na dat zij hun gevangenen hadden weten te bevrijden en 15 man van de republikeinen te hebben gedood. In het gehele gebied van Madioen hebben de republikeinen het ge hele burgerlijke bestuur hersteld, doch op het platteland ondervindt men vele moeilijkheden, daar het republikeinse bestuurssysteem ge- heel is gedesorganiseerd. Volgens mededeling van de repu blikeinse autoriteiten hebben de opstandelingen een groot bedrag in geld buitgemaakt. namelijk uit de kas van het militaire hoofdkwar- tier in Oost-Java 7'/» millioen roe- piah. uit de staatsbank 2 en uit 's lands kas 2 millioen roepiah. In 'n vertraagd telegram meldt Antara over de loop van de op- stand in het Pergkanse, dat 24 September een paar revolver- schoten de aanval van de opstan delingen inleidden. Kort daarop hoorde men in de stad uit alle richtingen schieten. Enige benden overvielen het po- litiebureau, het districtskantoor en de legereenheden om ze te ontwa- penen. De TNI wilde zich niet over7 geven en trok teru"g, omdat zij wat de bewapening betreft in de minderheid was. De volgende dag hadden de rebellen reeds 60 perso nen ontvoerd. Velen zijn nog steeds gevangen. Parakan werd 27 Sep tember door de TNI heroverd. Toen de rebellen genoodzaakt waren te vluchten, hebben zij de door hen ontvoerde personen vermoord. Zij namen de goederen, die zij van de bevolking gestolen hadden mee, en verbrandden de voedselvoorraden, die zij niet konden meenemen. An tara voegt hieraan toe. dat thans nog een paar dessa's in de omgeving van Parakan last hebben van aan- vallen door opstandelingen, tegen wie de politie en de TNI thans zui- veringsacties uitvoeren. Voorts deelt Antara mede. dat 3 October Tjandiroto 40 km ten Noordwesten van Magelang, dor 'n eenheid van de TNI gesteund door een politiegroep, werd heroverd. Enige bestuursambtenaren van deze plaats worden vermist. Prof. Molenaar, lid van de Eerste Kamer. heeft naar aanleiding van de publicaties in de Nieuwe Rotter- damse Courant over eventuele ver vanging van dr. van Mook als luite- nant-gouverneur-generaal een- ze vental vragen gesteld aan de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen. Hierin vraagt de heer Molenaar of de heer van Mook zelf als bron van informatie van de N.R.C. moet wor den aangemerkt, indien zeker is, dat geen departementsambtenaren me- dedejingen aan de pers hebben ver- strekt. Verder vraagt prof. Molenaar of de regering 't juist acht, dat met betrekking tot haar beleid inzake 'n eventuele verandering in de bezet- ting van de vertegenwoordiger van de kroon in Indonesie, door ande- ren dan haar zelve mededelingen aan de pers worden gedaan. Voorts wordt gevraagd, of, nu eenmaal de publicaties zijn gedaan, de regering bereid is harerzijds mede te delen, welke beslissingen terzake zijn ge nomen en in welk licht de terug- keer van de heer van Mook naar In donesia moet worden gezien. Ten slotte wordt gevraagd in hoeverre de mededeling van de N.R.C. juist is, volgens welke de vertraging in de publicatie van het communique betreffende een versterkte bestrij- ding van het communisme in Indo nesia aan het vorige en wellicht ook i aan het huidige kabinet te wijten is. se regering stappen zal ondernemen om de bepalingen van het vredes verdrag uit te voeren. Reuter tekent hierbij aan, dat Engeland en de V.S. reeds van hun rechten afstand hebben gedaan, mits de hun toegewezen schepen gesloopt worden. Frankrijk zag ge- deeltelijk af van zijn rechten. Tot de aan de Sovjet-Unie toegewezen schepen behoren 6en oorlogsschip van de zwaarste uitvoering en ll) andere grote oorlogsschepen. Woensdag is bekend gemaakt, dat de troepen der centrale Chi nese regering de hoofdstad van Mantsjoeriie, Tsjangtsjoen, heb ben ontruimd. Tsjangtsjoen was het laatste steunpunt 4er centrale regering in Mantsjoerye. Het was sedert enige tijd afgesneden door Ae Noordeliike legers. BATAVIA, 6 October (Aneta). De rookwolken boven het olieceh- trum te Tjepoe, die een hoogte van 2000 m. hebben bereikt, zijn reeds te Semarang zichtbaar, aldus meldt de correspondent van Aneta. Het Soerabajase dagblad „de vrije Pers weet nog te melden, dat de brand in de stad zich uitbreidt en dat th?ns ook brand is uitgebroken op net olieterrein. (Van een bijzondere medewerker) HELAAS! er is geen onderwerp waarover meer te schrijven zou zijn, dan over „gezinnen in nood" Levensduurte, wonmgnood gezinssplitsing, schaarste in nood. zakelijke behoeftenvoorziening, vrees voor oorlog, gebrek aan kracht in het geestelijk bindmiddel dat de gezinnen bijeen moet en kan houden; het 2ijn evenzovele onder- werpen die het mogelijk en wen- selijk maken de publieke aandacht er op te trekken. We willen nu uitsluitend de aan dacht vestigen op „gezinnen in nood". waarvan de overgrote meer derheid der lezers geen1 werkelqke kennis heeft, omdat men er met toe komt hiervan kennis te nemen, ja omdat men meestal met een ze- kere afschuw er aan voorbijgaat. Wij bedoelen de oninaatschappelij- ke gezinnen, waarvan er naar schatting niet minder dan 10.000 in Nederland aanwezig zijn. Misschien kent ge er toch wel een of hebt ge er wel eens over horen vertellen: die gezinnen, waarin de ergste en ergerlijke verwaarlozing regel is. Kleding, dekking, voeding, arbeid: het zijn er dagelijks terugkerende problemen. Zij worden er nooit op- gelost, omdat deze gezinnen met willen en niet kunnen. Het zijn die huishoudens waar niets aan helpt. Het zijn die gezinnen, welke met alleen zelf maatschappelijk en zede- lijk ondergaan, maar ook voor nun omgeving ernstige besmettings- haarden moeten heten: arbeids- schuwheid, diefstal, prostitutie, schoolverzuim, geloofsafval, het zijn normale verschijnselen in deze om geving. ,.Een triest aangrijpend beeld", heeft prof, van Rooy O.F.M. het genoemd, en hij, die het pro- bleem niet alleen zorgvuldig bestu- deerde, maar practisch werkte om het op te lossen, kan het weten. Hopeloze gevallen, zeggen wij op het eerste gezicht. En toch bete- kent het bestaan van dit probleem. de godsdienstige, zedelijke, maat- schappelijke, ja direct lichamelijke ondergang van duizenden. Toch gaat het hier om een gevaarlijke besmettingshaard midden in ons eigen leven. Toch is ook voor deze groep ..kinderen van ons volk", naastenliefde plicht- Ook de Regering erkende dat hier belangrijk werk moest worden gedaan. Zij kondigde in 1947, via de Troonrede aan, dat een wetsontwerp zou worden ingediend, „tot instel- ling van een overheidstoezicht op bepaalde gezinnen wier onmaat- schappelijk gedrag een gevaar op- levert voor de samenleving". Het ontwerp is er nog niet: het onder werp vooral de bepaling van het begrip ..onmaatschappelijk" is zeer moeilijk. Maar dit behoeft geen reden te zijn om de behande- ling achterwege te laten. Voor ons Katholieken is het zaak omwille van Nederland, de juiste beginselen te zien toegepast. Hoofd- zaak is dan, dat de ..behandeling" van deze ..gezinnen in nood" ook als zodanig, d.w.z. als gezin, be- hoort te geschieden. De opleiding van gezinsverzorgsters dient over- eenkomstig dit doel te worden op- gezet. We kunnen dus niet, zoals Sociale Zaken aanvankelijk wenste. met een cursus van zes weken vol- staan. Er zullen tenminste zes maanden nodig zijn. Gezien de op- voedende taak die deze gezinsver zorgsters te vervullen krijgen, die nen zij hun werk principieel te ver- richfen, derhalve ook dienen zij principieel te jvorden opgeleid. Onder de „gezinnen in nood" zijn de onmaatschaapelijke er het erg ste aan toe. Moge, overeenkomstig die ongelukkige toestand. spoedig het probleem op de juiste wijze en krachtig worden aangepakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1