ALKMAAR ZAG EEN SCHITTERENDE,VARIiT,0PHETWATER 8 OCTOBER-OPTOCHT r FILMS VAN DE WEEK \l De stad was in echte feeststemming f~ Na het feest Het kerk-concert HANZE-DAG in Hollands Noord erkwartier PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 9 October 1948 r\E VIERING van de 375ste verjaardag van Alkmaars ontzet U heeft ongetwijfeld de viering in vroegere jaren in menig opzicht overtroffen. Niet alleen, dat het feest begunstigd werd door het zonnigste herfstweer, dat men zich maar kan wensen, de algemene deelname van de bevolking, en de veelzijdige medewerking, waardoor vooral de optocht tot een groot succes werd, maakten dat van een algemene viering gesproken kon worden. Heel de dag was het druk in de stad van feestgangers; het koper der vier muziekcorpsen, die onvermoeid de vele onder- delen van het programma opluisterden, schalde veelvuldig door de feestelijk versierde straten, die vooral des avonds tijdens de verlichting een feeerieke aanblik boden. V. OVERPEINZINGEN VAN EEN NIET-ALKMAARDER VUURWERK Traditioneel besluit Kinderspelen op de Loaf K.A.B.-HOEKJE Amerikaanse reis-experts op bezoek K.F.C.-Filmkeuring Onze agenda V J EEN MANIFESTATIE, MET TWEE BELANGRIJKE NOVITEITEN WINDHONDENRENNEN Een Alkmaarder winnaar A.F.C.-Nieuws I I I i die van Cantecleer, In tegenstelling met vorige jaren waren er veel straatmuzikanten, straatartisten, fruit- en snoep kraampjes, die het toch al drukke straatbeeld aardig accentueerden. De turndemonstratie op het Waag- plein trok veel publiek, dat de tur ners menigmaal met een dankbaar applausje beloonde; hetgeen dan ook te zien gegeven werd aan rek, ringen en brug, kon tot het beste op dit gebied gerekend worden. Al mocht dan de best-geslaagde optocht als het hoogtepunt van het feest worden beschouwd, de offi- ciele herdenking, opgeluisterd door de forse mannenzang van Orpheus, gaf stijl aan de viering. Behalve het gemeentebestuur, waren hier ver- schillcnde genodigden aanwezig; wij zagen de Engelse gasten, w.o de burgemeester van Bath, mr. S. Day en diens dochter mrs. Gaillard. Jammer was, dat vele onzer Engelse gasten hiet op de voor hen geresep- veerde zitplaatsen konden plaats nemen, omdat een aantal Alkmaar- ders zo onbescheiden was geweest, deze zitplaatsen in te nemen Voorts merkten wij op de garni zoenscommandant, maj. L. J. M Defize, deputaties van de Leidse Octobervereniging. van de Ontzet- vereniging uit Groningen en van het Leidse Studentencorps. De Engelse gasten ontvingen de Engelse tekst van de herdenkings- rede; een attentie, die op prijs ge- steld werd. Trouwens de gehele plechtigheid had op hen een diepe indruk gemaakt en zij Waren vol lof over de goede zang, die Orpheus ten gehore had gebracht. De historische optocht Deze stond in het teken van Vrij heid en Oranje, op welk thema ook de voorzitter van de 8-Octoberver- eniging zijn feestrede had opge- bouwd. Drie eeuwen vaderlandse geschiedenis, kleurrijk uitgebeeld, trokken in een klein half uur aan ons oog voorbij en lieten een grootse indruk achter. De stoet, die op het Doelenveld werd opgesteld, werd voorafgegaan door politie te paard, waarachter een rijtuig met de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, verge- zeld van hoofdinspecteur Rijpma. De Postharmonie, met haar vaandel, liep als eerste muziekcorps mede, bp de voet gevolgd door de Vaan- delvvacht der 8-Octobervereniging, bestaande uit de vaandrig, mr. C. Berkhouwer, met vier pages. De eerste praalwagen was die met het Victoriebeeld, de Alkmaarse stedemaagd. staande op een toren van witte bloemen, tegen een rode aehtergrond, gevormd door dahlia's. Dit prachtige .stuk werk werd be- kroond met een zon van gele bloe men, hetgeen een kleurrijk effect maakte. In open rijtuigen volgden de bur gemeester met echtgenote, waarbij gezeten de voorzitter der Leidse 3- Octobervereniging, de heer v. d. Laan. In andere rijtuigen hadden plaats genomen het bestuur der 8- Octobervereniging met de Leidse gasten. de heer B. de Koning, de ziel van de Leidse optochten, de heren Commandeur, Herfst en van Spall, voorts waren van de Gro- rungse vereniging voor Volksverma- ken, die het Groningse feest telken- jare verzorgt, aanwezig de heren van Wicheren en Grol. Herauten te paard gingen de praalwagen met Juliana van Stol- berg, die adellijke leerlingen tracht- te wat wetenschap bij te brengen, vooraf; een stijlvol groepje. Vol goede moed schreden daarachter Lodewijk van Nassau en Hendrik van Brederode. met een schare edel- lieden en krijgsknechten, op weg naar Margaretha van Parma, om haar een smeekschrift aan te bie- den. Een tafereel uit 1566, dat sprak als een boekdeel. De terechtstelling van de graven Hoorne en Egmond was realistisch in beeld gebracht, met echte beulen, een kerker en een priester, die de veroordeelden op hun laatste weg moest begeleiden. Onwillekeurig streken wij ons met de hand langs de hals. Brrr... Het muziekcorps St, Caecilia, in zeventiende eeuwse klederdracht, blies er lustig op los en maakte, in die kleurrijke costuums, een keu- rige indruk. Een zeer mooie groep was die van Hendrik van Navarre, de koning van Frankrijk, die met Willem van Oranje ter jacht trok en vergezeld werd door vele edellieden met hun dames, die echter jammer genoeg niet schrijlings te paard zaten. Vooral de groep drijvers met de meute maakte deze afdeling bijzon der aantrekkelijk. Het beleg van Alkmaar, waarbij de Vrouwen een belangrijk aandeei hadden in de verdediging, werd keurig uitgebeeld op een praal wagen, waarop de stadsmuur, met er voor gesneuvelde Spanjolen en daarboven Trijn Remrnen met haar helpsters, die onvermoeid zorgden voor hete pek en andere onaange- name verrassingen. De Lochemse hooiwagen, die in 1590 meer solda- ten dan hooi vervoerde, reed ook mede in de stoet, waarna een mooie ruitergroep, die Frederik Hendrik met zijn gevolg voorsteide. Willem de Tweede met zijn bruid Maria Stuart, het was werkelijk een schilderachtlg groepje, gevolgd door de kroning van Willem de Derde, welke plechtigheid op een praal wagen geschiedde en verricht werd door de Bisschop van Westminster. In een statiekaros, met in het wit en goud uitgedoste palfreniers en twee in paars gewaad gestoken la- keien, reden mede Willem de Derde •n zijn gemalin. Daarachter Prihses Wilhelmina van Pruisen, die bij Goejanverwellesluis doOr de patriot- ten gewelddadig Werd vastgehou- den; een groep, keurig in stijl en op uitstekende wijze door Alkmaarse loneelspelers uitgebeeld. Het muziekcorps Excelsior, ook in 18de eeuws costuum, ging voor een groep Sansculotten uit, die dansten om een, wat magere, vrij- heidsboom temidden van een ver- dwaasde groep burgers, die meen- den het heil bij de bezetter te moe ten zoeken. Kwam meer voor. Een echte diligence met Garde's, die de wijk moesten nemen in 1811 en een laatste afscheidsrit maakten met hunne gelieven, aismede een postwagen van v. Gend Loos, van de dienst Utrecht-Gorkum, besloten een tijdperk, waaraan nu niet direct prettige herinneringen waren ver bonden. De grootse tocht door de eeuwen werd besloten met de landing van de Prins van Oranje, uitgebeeld door een met matrozen bemande sloep, waarin de Prins met zijn offi- cieren. Scheveningse vissersvrouwen gaven met hun kleurige kleder- drachten, acte de presence namens de bevolking. Het Vrijheidsbeeld, dat in de ha ven van hfew York iedere schepe- ling een welkom toeroept, stond hoog verheven boven een zee van bloemen en een groep van maag- den, met nationale *kleuren van Europese landen getooid. een sym- bool van het verenigd West-Europa, dat met de steun van Amerika een goede toekomst tegemoet hoopt te gaan. Met een kleurrijke vlaggengroep werd de stoet besloten Leidse stemmen Het eerste, dat wU als oud- Leidenaar deden, was de heer B. de Koning naar zijn indruk vra- gen. Deze vond de optocht de mooiste, die hij ooit in Alkmaar had gezien. Ook de Leidse stu- denten, die van „het roemruchtc gezelschap Alcmaria binnen de waterlinie", Alkmaarders die in Leiden studeren en waarvan de burgemeester van Leiden, Jhr. van Kinschot, de eer heeft te zijn ,de ridder der Kaaskoppen", wa ren vol lof over de stoet. TELEGRAM AAN KONINGIN JULIANA Het bestuur van .de 8-Octo- bervereniging zond gisteren het volgende telegram aan H.M. Koningin Juliana: „Op de dag van het herden- ken van Alkmaar's Ontzet betuigt het bestuur der 8 Octobervereniging namens burgerij van Alkmaar, aan- hankelijkheid en trouw aan Hare Majesteit en Haar Huis. De 15 studenten, die met ongeveer 90 groenen hier te gast waren, het is het eerste uit-je voor die lui, waren over deze optocht goed te spreken. Inderdaad, de 8-Octobervereniging is uitstekend uit de bus gekomen met deze rijke stoet, en het was begrijpelijk, dat velen het kleurige schouwspel meerdere malen wilden zien en zich steeds haastten naar een ander punt van de stad, om het geheel nog eens te kunnen over- zien. De groepen waren stuk voor stuk keurig verzorgd. Ook de ruiter- groepen, een moeilijke materie voor een optocht, samengesteld met paarden en ruiters van de manege de Boschrand, aismede die van de Kennemer Rijsocieteit maakten een uitstekende indruk. Alie medewer- kers te noemen zou ons te ver voeren, maar een extra-compliment aan de optocht-commissie is hier zeker op zijn plaats. Tafelspeeches Het bestuur van de 8-October vereniging verenigde zich gister- avond met genodigden en com- missieleden aan het diner in Vic tory; ook Burgemeester Mr. H. J. Wytema zat aan en werd door Mr. C. J. de Lange speciaal welkom geheten. Na een geestige tafel- speech deed Mr. de Lange voorle- zing van het telegram, dat het be stuur aan H. M. de Koningin ver- zond, waarna alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, om het Wilhelmus te zingen. Burgemeester Wytema beant- woordde het welkomstwoord en herinnerde aan zijn studietijd te Leiden, die hem met de Leidse 3 October kennis deed maken; zo- doende weet spr. ook al langer dan vandaag wat 8 October betekent, n.l. de bewustwording van het burgerschap. Hij gaf het bestuur de verzekering, dat 8 October al- tijd een ruime plaats in zijn hart zal innemen. Zolang er een 8-Octo bervereniging is, die op een derge- lijke wijze luister weet te geven aan deze dag, dan voorspel ik, al- dus spr., dat het 8-Octoberfeest gevierd zal worden, zolang Alk maar bestaat. In antwoord op een speech van Mr. Leesberg, die zei. dat het toch eigenlijk niet aangaat voor verma- kelijkheden op een feest als 8 Oc tober vermakelijkheidsbelasting te hebben, betoogde de burgemeester, dat hij hoopte de Raad er van te overtuigen, dat het 8-Octoberfeest geen gewoon feest is en dat aan dit feest die faciliteiten verleend moeten worden, die bij een alge meen feest passen. Spr. herinnerde er voorts aan, dat Alkmaar zijn Waagrecht kreeg voor zijn dappere houding in 1573; dit waagrecht is door de omstan- digheden op gruwelijke wijze ge- schonden, zodat er van de aloude kaasmarkt slechts een showmarkt Is overgebleven. Spr. deelde mede, dat hij aan de Leidse studenten, die deze dag in de Alkmaarse stu- dentenvereniging Alcmaria waren opgenomen. de opdracht had gege ven, een doorwrocht prae-advies uit te brengen aan het gemeente bestuur voor een plan, om dit Waagrecht volledig te herstellen. De enige Engelse gast aan de dis, Mr. Wills (Jimmy Wills' brother, you know!) hield een geestige toe- spraak op de adoptie en de vriend- schapsbanden tussen Bath en Alk maar. Op zijn toespraak volgde het God save the King, door alien staande gczongen. Een woord Van dank Aan het slot van dit goedge- slaagde 8-Octoberfeest past een woord van dank. Wij weten ons de tolk te maken vah de Alkmaarse bevolking. als wij het actleve 8-Octoberbestuur en zijn vele com- missieleden dank zeggen voor de vele yoorbereidende werkzaamhe- den; niet het minst de werkers aan de prachtige optocht, Piet Cloeck en zijn staf. In dit verband moge ook dank gebracht worden aan al die particulieren, die als deelnemer aan deze optocht, dikwijls met een persoonlijk offer, tot het welslagen van dit feestelijk hoogtepunt heb ben bijgedragen. Dan is er de mu- ziek, die 24 uur het koper heeft doen schallen tussen de gevels van Alkmaar; elk corps deed zijn best en Alkmaar kan er trots op zijn vier zulke uitstekende muziek corpsen te bezitten. Laten wij ho- pen. dat de drie corpsen, die nog geen uniform hebben, een volgend «jaar in een keurig eigen uniform in de optocht mee kunnen lopen. Tenslotte de politie, die op deze feestdag een drukke werkdag had, waaraan ook heel wat voorberei- ding voorafging. Naast het 8 Octo- berfeest was er nog de kaasmarkt. die toch al bet nodige van het po- litiecorps vraagt. Mochten wij iemand vergeten hebben. dan komt dat vanwege het late uur, waarop deze laatste regc- len van ons 8-Octoberverslag uit de machine komen. Gecostumeerde optocht van meisjes In de ochtenduren van de 8 Octo ber-dag hebben ook de meisjes van de Alkmaarse lagere scholen een optocht gehouden. Was deze niet Zo groots als die der groten in de na- middag, zij bood toch een fieurige aanblik en vele kijkers hebben er hun plezier aan gehad. Er waren heel aardige costuums, zelfs zeer originele te bewonderen. Een leuk groepje was dat van Rood- kapje met de (goedige) wolf. Voorts waren er tal van meisjes in de stadkleuren gekleed, verpleeg- stertjes met een miniatuur-zieke, matrozen, sprookjes-figuren, zigeU- nerinnen en boerinnen. Excelsior gaf aan het geheel een vrolijke klank mede en aan het slot reed een aardige copy van het Victorie beeld mede. Vermeldenswaard was ook het span meisjes, van. Hilck- mann die gekleed in Biedermeyer costuums zeer de aandacht trokken. Zo hebben ook de kieineren een mooie bijdrage geleverd tot het sla- gen van het 8 Octoberfeest. Alkmaar heeft in de laatste dagen kennis gemaakt met een drijvende poffertjeskraam, maar kon tegelij- kertijd ook kennis maken met een drijvende schouwburg Nu is het misschien wel mogelijk. dat dit woord schouwburg een beetje te hoog gegrepen is, maar het kan ons toch dat idee geven. Ongetwijfeld is het een knus idee, aan boord van een schip een aardig programma mee te maken, vooral als men zijn verbeelding een beetje laat werken. Het doel van al deze voorstellingen, die in verschillende plaatsen van ons land gegeven zijn, is zeer nuttig. Het gaat hier om een bedrag. dat nodig is voor het bouwen van Huize Groesbeek, het Henri de Greeve- Jeugdhuis. Vanzelfsprekend is hier- voor een groot bedrag nodig en men hoopt dit door middel van het drij vende theatersc'hip ..Neeltje" binnen to krijgen. Ook wij spreken de hoop uit, dat dit gelukken mag. Het programma, dat hier geboden wordt, is alleszins de moeite waard. We noemen allereerst prof. Brocki- no, die ons verbaast met verbluf- fende goocheltoeren. Dat dit verba- zen kan. begrijpt men pas, wanneer prof. Brockino een uurtje aan de gang is. Daarnaast zien we een snelteke- naar en een buikspreker, die zeker ook een belangrijke plaats innemen (We dachten dat prof. Brockino de laatste twee medewerkenden wel kende). Dan de zingende zaag met melancholieke nummers als ..Parlez moi d'amour" en ..Dromeland". Voor het grootste deel berust de muzikale verzorging van de avonden bij Karel Jobels, die naast de piano ook de accordeon uitstekend be- speelt. Zowel lichte als klassieke muziek brengt hij ten gehore. Een voorbeeld van zijn kunnen? Wat denkt u van het pianoconcert van Tsaikowsky? In alle opzichten is 't de moeite waard eens een voorstel- ling van de artisten aan boord van de ..Neeltje" bij te wonen. In de pauze worden nog foto's verkocht van Pater Henri de Greeve met achterop zijn handtekening. Ook hiervan is de opbrengst bestemd voor het nieuwe huis. Vandaag zijn er voorstellingen voor de kinderen om 2 uur en om 4.30 uur; ook morgen is dit het ge- val. Voor de ouderen zijn de voor stellingen Zaterdag- en Zondag avond om 8 uur. Brengt u obk eens een bezoek? g.elukkige prijswinnaars, n.l. 1. Jan Visser; 2. Rein Steensma; 3. Cees Kel; 4. Jacq. Knol. Het radio-technisch bureau van I de fima Kamper zorgde voor de I aardige gramofoonmuziek, die aan I het geheel zeer ten goede kwam. Op de Noorderkade werd tot be- sluit van het 8-Octoberfeest een groots vuurwerk afgestoken, waar- voor een geweldige belangstelling was. Het tijdstip van afsteken was zo gekozen, dat er nog een flink stuk avond overbleef, reden te meer voor een ieder, om van het aantrek kelijk en altijd weer boeiend schouwspel getuige te zijn. Niet minder dan 25 afdelingen, in de pyrotechniek oftewel vuurwerk- kunde spreekt men nooit van stuk- ken, werdgn afgestoken en hebben hetzij door overweldigende donder- slagen, maar meer nog door een prachtige gloed van rijke kleuren, hetzij door hun kunstige samenstel- ling, duizehden mensen een ogen- blik van vreugde verschaft. Na een geweldig salvo werd het gehele terrein In een sprookjes- achtige gloed gezet en nauwelijks waren de kleuren verdwenen of vuursignalen snelden van de ene stelling naar de andere, de tele- graaf. Vuurpropellers, een VI vuur- fonteinen, Bengaals vuur, allerlei kunstige figuren, sommige betrek- king hebbende op het feest, gloel- den eeri voor een op tegen de hel- dere nachtelijke hemel. We zagen zowaar een vliegende schotel en 'n prachtige bloemenmand van veler- lei kleuren. De heliocoptere en de musicerende telegraaf was voor ve len een ware verrassing. Verder regende het rijkelijk gouden en zil- vererr vonken en sprongen de gil- lende pijlen, die uitkomen in ge- spreid vuur, met rissen tegelijk om- hoog. Er waren vele uitstekende nummers onder, nieuw en attrac- tief en het „Oh" was niet van de lucht. Een onderdeel van het feest, dat zeker goed voldaan heeft. De spelen gehouden op de Laat, waren uitsluitend voor de jongens. Men had bijvoorbeeld het doel- schieten. Het doel. dat in verschil lende vakken verdeeld was, gaf de punten-verdeling aan. Een ieder deed zijn uiterste best, om de zo graag-begeerde prijzen in de wacht te slepen. De jongens stonden in groepjes om de bal gedromd en vertelden elkaar, hoe men wM en hoe men niet moet schieten, maar de practijk was toch heel an- ders. De vijf oriiswinnaars waren: 1. Vreeker, Willibrordusscho.ol, 25 pt; 2. Blankendaal, Willibrordus- school, 21 pt; 3. van Diik, Juliana- school. 19 pt;4. Ros. Willibrordus- school, 18 pt; 5. Sietsma, Tessel- schadeschool, eveneens 18 pt. Het meest-vermakelijkste SDel was de hinderloop-wedstrijd. Als razenden liepen ze, schoten 'n jas aan. zetten een oude hoed op en dan weer verder naar een tafeltje Daar moesten de jongens wanten aantrekken. een bril oozetten en dan nog een plakje ontbijtkoek in stukken snijden. dat ze als kok- meeuwen naar binnen slikten. Ver- bazend aardig. Hier waren vier Nog met de geur van het verse witte-brood en de zilverwitte-haring in de neus en met de smaak van de hutspot nog in de mond, zijn wij met grote verwachtingen van het Leidse 3-Octoberfeest naar de be- roemde Alkmaarse festijnen geto- gen. En we hebben waar voor ons geld gekregen, dat moet gezegd. Reeds om klokke acht stonden wij in ons colbertje, met de shawl stu- dentikoos om de schouders gesla- gen, te rillen op de Stenenbrug, want wij voelden er ons vrij een- zaam. Wel was er belangstelling, maar die gezellige warm-makende drukte ontbrak. De Alkmaarders schijnen op een feestdag gaarne wat uit te slapen. Het liep tenminste tegen negenen, alvorens wij op straat wat deining bemerkten. Het gemis van hutspot en haring met wittebrood werd ons rijkelijk vergoed door een stuk heerlijice Alkmaarse, of beter gezegd Edam- mer kaas, die ons op een slinkse manier, maar eerlijk hoor, in han- den was gespeeld. Dat is nog eens een nationaal gerecht. Jammer dat je een Engelse dame mee moet ne men, die dollars in haar tasje heeft om er aan te kunnen komen. Eigen lijk behoort ieder Alkmaarder kaas te kunnen eten, zonder bon natuur- lijk, op zo'n dag. We zijn ook naar het beeld van een schone juffrouw geweest, die Victorie voor moest stellen. Heel aardig, maar kan er nu niet een heel klein beeldje maar van Trijn Remmen of een paar andere be- roemde figuren uit het Alkmaarse verzet van 1573 ergens een beschei- den plaatsje krijgen? Wat wij hier in Alkmaar ook ge- mist hebben is de eindeloze rij van snoep-, paling- en zuurkramen. die je in Holland altijd aantreft. Waar bleven de haringventers? Is er een mooier feestgerecht, althans in Hol land, denkbaar dan haring? Die kan iedereen betalen. Er was na de optocht, dat vonden wij zeer opmerkelijk, dus na de optocht, eensklaps een geweldige opleving van de stemming, 's Mor- gens liepen nog heel wat mensen met afgezakte gezichten rond, die kennelijk een opfrissertje nodig hadden. De optocht schijnt daarin voorzien te hebben. Over het algemeen is het feest in Alkmaar uitstekend gevierd. Een ding had echter beter gekund: Het vlaggen in de buitenwijken. DE KINDERBIJSLAGWET Wij menen goed te doen, onze leden opmerkzaam te maken op de bepalingen van de Kinderbijslagwet. Volgens deze bepalingen moet de werkgever in het tijdvak van 1 tot 10 Oct. aan zijn arbeiders, die daar- voor in aanmerking komen, een aan- vraagformulier voor kinderbijslag J uitreiken. De werkgever kan dit formulier bekomen bij de bedrijfs- vereniging. waarbij hij is aangeslo- ten. De arbeiders moeten dit invul- len, lettende op de toestand op 1 Oct. 1948. Daarna opzenden naar de bedrijfsvereniging. Afstempelen op het stadhuis is tegenwoordig niet meer nodig, daar dit collectief via de bedrijfsvereniging gaat. Uiterlijk 18 Oct. moet de inlevering plaats vinden. Recht op kinderbijslag heeft een arbeider, voor zijn eigen, gewettigde en pleegkinderen tot hun 16e ver jaardag Voor kinderen, die dag- onderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vak- onderwijs bestaat het recht tot aan de 21ste verjaardag. Een verklaring van de hoofdonderwijzer moet dan bij de aanvraag worden overgelegd. Ten aanzien van pleegkinderen is het standpunt van de Centrale Raad van Beroep onlangs afgeweken van de tot nu toe gevolgde jurispruden ce .zodat thans in veel gevallen het recht op kinderbijslag wordt erkend, waaromtrent men voorheen het recht betwistte. Zie „Herstel" van 23 Sept. j.l. Bij twijfelgevallen vervoege men zich op ons Adviesbureau, Vrijdags van 78 uur, Kennemerpark 15. SCHAGEN Royal: Don 't fensa me in, (Het geheim van Wildcat) 18 jaar. HOORN Winston: Onder hypno- se, 18 jaar. Victoria: Kapitein Boycott, 14 jaar. ALKMAAR A.B.T.: Down Mexico way, 14 jaar. Harmonie: Het lied van de woestijn, 18 jaar. Victoria: Betovering om La Boheme, 18 jaar Americain: Persued, 18 jaar. WIERINGEN De Haan: Gevaar- lijk spel, 18 jaar. Een trein gaat voorbij, volw. GULDEN VLIES: Zondag om 8 uur Dansavond. BIOSCOPEN: HARMONIE: Het lied van de woestijn, 18 jaar. Zaterdag 7^n 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9 u«r. A.B.T.: Down Mexico Way, 14 jaar. Zaterdag 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. VICTORIA: Betovering om La Boheme, 18 jaar. Zater dag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. CINEMA: Persued, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zon dag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Zaterdag dr. H. Hartong van Ark, Lange- straat 1. Zondag Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag Adr. Louwe, Gees. tersingel^26, telefoon 1290. Zondag D. de Leeuw, Stuart- straat 90. telefoon 2288 ZONDAGSDIENST DOKTO- ■REN: dr. Steensma. S VICTORIA-THEATER Betovering om La Boheme In de film „De betovering om La Boheme" aanschouwt men 't leven van de bohemiens, dat ondanks de zorgen om het dagelijks bestaan, toch zeer gelukkig kan zijn. Wanneer op een kunstenaarsfuifje, Denise Vernier (Martha Eggert) een aria zingt uit ,.La Boheme", wordt Rene (Jan Kiepura) daardoor zeer getroffen en de sympathie, die beide voor elkaar gevoelen, gaat al spoe- dig over tot Tiefde. Na een korte periode van geluk, volgt echter de grote desillusie, om dat het meisje ongeneeslijk ziek wordt. Na een verwijdering tussen de beide geliefden, vindfen zij elkaar tenslotte weer, om in een laatste optreden van beide kunstenaars te eindigen met de dood van het meisje. Puccini's mooie muziek past uitstekend in dit verhaal van lief en leed in de kunstenaarswereld. Actueel nieuws ging aan de hoofdfilm vooraf. A. B. T. Het voorprogramma, dat deze week in A.B.T. draait is wel zeer variSrend. Men ziet er behoudens het nieuws, bijv. de begrafenis van graaf Bernadotte, ook nog enige kleinere filmpjes. De hoofdfilm Down Mexico Way is een geschie denis over het plaatsje Sage City, dat de dupe werd van een grote zwendelpartij, de bewoners hebben n.l. hun geld belegd bij een niet be staande filmmaatschappij met de belofte, dat er een film over de plaats Sage City zou worden ver- vaardigd. Later komt dit uit en de bewoners laten het er niet bij zlt- ten. Dit heeft natuurlnk heel' Wat voeten in de aarde. Maar na vele avonturen krijgt Sage City toch zijn geld terug. Heel aardig zijn d« di verse songs in de2e film. CINEMA AMERICAIN Pursued Na een actueel journaal en een uitstekende kleurenfilm met zeld- zaam-mooie opnamen uit de natuur, een rondgang door het herbarium van Londen, waarin 's wereids grootste plantenrijkdom is samen- gebracht. een kleurenfilm als wij zelden zagen. komt Pursued een film uit het Wilde Westen. Het is het leven van Jeb, een jongen die het slachtoffer is van een familie-vete. welke hem steeds achtervolgt in de persoon van een oom, wiens wrekende gestalte door de film waart. Er wordt volop ge- schoten, paard gereden en af en toe komt de sfeer veel overeen met een doodgewone Wild-West, ware het niet dat het verhaal wat origi- neler is dan die van de doorsnee- film van dat soort en de opnamen niet uitstekend waren. De muziek van dit filmwerk is de moeite waard. zij is soms beklemmend, adembenemend. Voor liefhebbers een goed programma. HARMONIE De film „Het lied der Woestijn" kan een echte kijkffim genoemd worden; het is een kleurenfilm, die speelt in de Woestijn van Marokko, Waar de FranSen een spoorlijn naar Dakar proberen aan te leggen. Er is een spionnage-affaire in verwikkeld, waarin een Amerikaan en de Duit- sers en de Fransen te glad af is. Er wordt menig vechtpartijtje gele verd tussen de Riff-stammen en het Vreemdelingenlegioen, terwi.il er enkele nogal mondaine variete- nutnmers in worden vertoond; daardoor lijkt ohs deze film voor veertien jaar niet bljster geschikt. De K.F.C.-keuring is dan ook niet voor niets 18 jaar. De Nederl. Hervormde Oratorium Vereniging en de dirigent Corn. Jonker waren dit concert wel bij- zonder gelukkig wat betreft de sa- menstelling van het programma. In zijn beperktheid was het toch weer veelzijdig en men deed zo goed als geen concessie aan de populaire smaak, hetgeen bij een dergelijk feest-concert nog al verleidelijk kan zijn. Hoe men overigens over de uit- voering moge denken, het program ma behoort wel tot de meest ar- tistieke welke ooit op een 8-October concert zijn uitgevoerd. Hiervoor dus een extra compli ment. Nu de uitvoering. Na het Alkmaars Volkslied voor gemengd koor, bewerkt door Corn. Jonker, hoorden we als eerste novi- teit het inleidingskoor uit het Weihnachts Oratorium van J. S. Bach. Bach, die ook hier zijn struc- tuur trouw blijft, schijnt in dit werk toch wat soepeler in zijn melodiek te zijn en 't. stuk klinkt nu en dan zelfs schijnbaar romantisch. Het koor zong dit werk zeer goed en het was merkbaar dat dit ensemble reeds 'n flinke dosis Bach-ervaringen achter de rug heeft. De tweede noviteit was het Schicksalslied van Brahms, voor koor, op een gedicht van Friedrich Holderin. De dichter waart hier rond in de Griekse Mythologie en even myste- rieus als deze, heeft Brahms de tekst met mysterieuze klankformatien leven ingeblazen. Wat nuancering betreft liet Jonker dit lang niet ge- makkelijk koorwerk uitstekend zin gen. De sopraan, Vera Doniska, zong ..Exultate et Jubilate" van Mozart. Een fraai stemgeluid en stijlvolle opvatting vielen te constateren, maar de fijne coloratuur van dit brillante werk ging veelal in de grote ruimte verloren. Daarvoor was haar klank-volume wel wat te bescheiden. De concertmeester van het Resi- dentie-orkest, Sam Swaap, had de twee beroemde viool-romance's van Beethoven gekozen, waarvan die in f, met haar zangrijke gedeelten, het meest tot haar recht kwam. Dat beide stukken voortreffelijk werden gespe#eld behoeft wel geen betoog. Verder zong het koor nog het be- kende „Halleluja" van Handel met de nodige plechtige sfeer, welke dit stuk behoeft. Het Nederlands Kamer-Sympho- nie-Orkest uit Den Haag verzorgde de orkestbegeleiding en deed dit over 't algemeen zeer correct en slagvaardig. Het enige bezwaar te gen dit overigens z66r mooie 8-Oc- tober-concert was, dat de koor- en orkestklank ook al door de grote ruimte soms wat ineen vloeiden, zodat niet alles even doorzichtig hoorbaar was. Dit is misschien een volgend maal, door een andere op- stelling, te voorkomen. De belangstelling was zeer groot en tot besluit werd door alien staande het „Wilhelmus" gezongen. W. SCHREURS. Een gezelschap van 21 experts van de American Express maakt dezer dagen een studiereis door West-Europa en bezocht ook Ne- derland, om een studie te maken van wat Nederland het Amerikaan se toerisme kan bieden. Het gezelscha pwas in Rotterdam, waar het door burgemeester Oud werd ontvangen en verschillende hotels bezocht; in Den Haag waren zij de gast van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer, wgarna zij in Amsterdam door burgemeester d'Ailly werden ontvangen en de vijf grootste hotels van de hoofdstad bezochten. Gisteren genoot Alk maar de eer deze reis-experts te ontvangen; zij werden begeleid door de heren Dinkelberg en Rijs, resp. dir. van de Federatie en Alcmaria VVV. Burgemeester Wytema, die het gezelschap ondanks zijn vele 8- October-beslommeringen nog even in het raadhuis kon ontvangen en begroeten, hoopte dat zij van hun bezoek aan Alkmaar een goede in druk zouden meenemen. Nu dat was het geval; na hun bezoek aan het stadhuis werden zij in Victory ontvangen, waar de heer Van Riet het zich tot een eer re- kende, deze Amerikaanse reis- experts koffie met cake aan te bie den. Door bemiddeling van V.V.V. ontvingen de heren nog een verpakt beschuitje met kaas en een doosje verpakte kaas, als souvenir aan de kaasstad. Wij hadden met een van de heren daar een kort onderhoud en ver- namen, dat zij over de accomodatie, die Nederland de toeristen kan aanbieden, zeer tevreden waren. Al waren de treinen dan wel eens Wat vol en niet zo comfortabel als de Amerikanen dat gewend zijn en al was het Hollandse ontbijt ook niet altijd even stevig, zij vonden, dat Holland de toeristen veel te bieden heeft. Zij vonden ons landje a love ly country en ook Alkmaar vonden zij een aardig stadje. Zij bezochten natuurlijk de kaas markt, die op deze 8 October, wat aanvoer en vreemdelingenbezoek betrof, er wezen mocht. Bevorde- ring van het toerisme betekent voor Nederland deviezen in dollars en wij vernamen, dat in de komen- de jaren het jaarlijkse door de Amerikanen uit te geven bedrag voor toerisme op 12 a 1.600.000.000 dollars geraamd wordt. Aan het Nederlandse vreemdelin genverkeer ervoor te zorgen. dat het een belangrijk deel van dit toe risme aan zich weet te trekken. Mr. L. S. Kelly uit New York, vice- president van de American Express dankte de V.V.V. voor de hartelijke ontvangst. Wij vertrouwen, dat dit Amerikaanse bezoek aan deze Vrij- dagse 8 October zijn vruchten voor onze stad en ons land wel zal af- werpen. DE FEDERATIE van afdelingen van de R.K. Middenstandsorganisa- ties inHollands Noorderkwartier roept alle middenstanders op tot 't bijwonen van de hoogst belangwek- kende federatiedag, die Maandag a s. vanaf half 3 in „De Rode Leeuw" te Schagen zal worden gehouden. De in middenstandskringen wel zeer bekende sprekers v. d. Brule en J. Bakker zullen daar de onder- werpen behandelen die op het ogen- blik in het brandpunt der belang stelling staan t.w. de publiekrech- telijke bedrijfsorganisatie, en de vakorganisatie. Hoe staat de middenstander tegen- over deze zaken, die weldra een hoogst belangwekkend onderdeel van de maatschappelijke verhou- dingen zullen worden? Iedere mid denstander heeft of krijgt er mee te maken, en het is voor hem daarom van het hoogste belang de verschillende aspecten van deze vraagstukken te doorgronden. Het is daarom haast ondenkbaar, dat er middenstanders zullen wor den gevonden, die deze kans onbe- nut voorbij laten gaan. Na de be- handeling van elk der beide onder- werpen. bestaat gedurende een half uur gelegenneid tot gedachtenwis- seling. Ook dat kan soms bijzonder verhelderend werken. 's Avonds, na het Lof in de paro- chiekerk van St. Christoforus, waar- onder de Z.Eerw. Heer Pastoor Brouwer een korte predicatie houdt wordt de Federatiedag op meer on- derhoudende wijze voortgezet. Dan toch worden alle middenstanders met hun echtgenoten wederom in „De Rode Leeuw" verwacht voor een ontspanningsavond, waaraan verschillende kunstenaars van naam hun medewerking verlenen. Let wel: de deelnemers aan de studie- bijeenkomst genieten dan voorrang. DE NACHT VAN DE 16e JANUARI Dmsdagavond 12 Oct. as 8 uur zal de Haagse Comedie (Cees La- seur) het bekende successtuk op- voeren: „De nacht van de 16e Ja- nuarivan Ayn Rand onder regie van Paul Steenbergen. De pers sprak unaniem haar be- wondering uit over dit spel, dat een interessante en zeer boeiende recht- zaak behandelt. De fasKlierende vertolking van de hoofdrolspelers liet niet na op de bezoekers diepe indruk te maken. Tal van toneel- prominenten werken aan deze op- voering mede, o.a. Caro van Eyck, Elisabeth Andersen, Anton Roemer, Jan van der Linden, Jan Retel, Bob van Leersum, Coba Kelling, Piet Bron, Theo Frenkel, Annie van Duyn, Henk van Buuren, Gerard Hartkamp. Er zijn nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar, overigens is dit stuk gereserveerd voor de leden, die ingetekend hebben op de Serie A van de abonnementsvoorstellin- gen. Er blijken in Alkmaar vrij veel liefhebbers van de edele honden- rensport te wezen. Toen wij tenmin ste 'smiddags even een kijkje gin gen nemen op de Laat, was het er over- en qyervol. Met luidsprekers werden de nummers aangekondigd en dank zij een behoorlijke afzet- ting, kon een ieder het enerverende gebeuren goed volgen. Het was werkelijk een mooi en spannend ge- zicht de honden als een pijl uit de boog over het asphalt te zien Snel len. Men moest terdege opletten, wilde men de zaak bij kunnen hou- den. De wedstrijd, waarin ongeveer een twintig honden met elkaar de strijd aanbonden, had een vlot ver- loop en aan het slot ging een ieder tevreden zijns weegs. De prijzen gingen naar een twee- tal honden, die weliswaar een uit stekende kans maakten, maar waar van men dit succes toch niet ver wacht had. Als eerste kwam uit de strijd ..Masker" van de Gebr. Acker- man uit Alkmaar; tweede werd ,.Lex" van mevr. Wiering uit Sint Pancras. GROENE KAASKOPPEN Elk jaar op 8 October gebeurt er in een bekende Alkmaarse bier- knijp een traditionele plechtigheid. De Leidse Groenen, die Alkmaar hun vaderstad kunnen noemen, worden dan met een zekere plech tige ritus opgenomen in de Studen- tenvereniging Alcmaria „De Kaas koppen". De heer G. Grondsma, die erelid van deze unieke vereniging is, had burgemeester Wytema uit- genodigd, om deze plechtigheid bij te wonen. Dit jaar waren er drie groenen, die in het gilde werden opgenomen, nadat zij de daarvoor voorgeschreven proeven van be- kwaamheid hadden afgelegd. Het was bij deze gelegenheld, dat Mr. Wytema de Leidse studenten de op dracht gaf een prae-advies samen te stellen voor een plan tot herople- ving van de kaasmarkt. Wij wach- ten met spanning dit prae-advies af. OUDJES GETRACTEERD Zoals elk jaar vergeet het bestuur van 8 October de oudjes van de Dia- conie en Pius niet. In de Diaconie kweten des morgens Mr. de Lange, Mr. Leesberg en de burgemeester zich van deze taak: in de Pius wa ren het Mevrouw Wytema en de heren Ringers, Grondsma en Dave- laar. Er was een gebakje, een zakje versnaperingen en een reep choco- lade. terwijl de mannen een pakje tabak en een glaasje kregen. Zo vierde men ook in deze gestichten voor ouden van dagen het 8-Octo- berfeest. BENOEMING Met ingang van 1 October is be- noemd tot Inspecteur van 's Rijks- belastingen de heer D. P. Ebbinga, alhier. HERDENKING Op Maandag 11 October a.s. om 19 uur vindt te Stompetoren bij het monument aldaar de jaarlijkse her denking plaats van de gevallenen van de z.g. ..Slag bij Rustenburg", Na de plechtigheid is er een samen- konist in cafe Zwart waar twee leerlingen van de toneelschool uit A'dam fragmenten uit ..Strijd om de vrijheid" ten gehore zullen bren gen. De herdenking is voor een- ieder, die daartoe behoefte gevoelt, toegankelijk. AFC 1—Watervogels 1 2.30 uur; HRC 5—AFC 3 12 uur, AFC 5— Alcm. V. 6 12 uur. Junioren: AFC a WSV a 12 uur, AFC b—VVZ b 1.15 uur; AFC c—Zeevogels a 2.30. Adsp.: Alw. Forward c AFC c, 1 uur, USVU b—AFC b 12 uur; AFC jAFC i Zat. 4 uur. AFC'ers, het is een klein pro gramma, zorgt daarom dat de uit- slagen groot zijn. Het eerste komt met hernieuwd vuur in het veld, om de aanhang te laten zien, wat zij kunnen. Zet 'm op. Ons ver trouwen is op jullie gevestigd. Het derde gaat naar Den Helder. Op- passen is de boodschap. Het vijfde ontvangt de plaatsgenoten A.V. b. Wat wordt het? Wij houden het op winst aan. De junioren A en B krijgen het zwaar. De c's gaan ook eens voor punten zorgen. De adspi- ranten weten ook hun plicht, waar bij de benjamins tegen elkaar moe ten. Aan alle AFC'ers, klaar voor de start!! Succes. Aan de belang- stellenden: komt Zondag naar de Westerweg. Het belooft weer iets goeds. Tot Zondag. De PPC'er. BEKENDMAKING De directeur van Openbare Wer ken van Alkmaar maakt bekend, dat de Bokkebrug over de Kaarsen- makersgracht in de Kanaalkade, wegens het verrichten van onder- houdswerken, van Maandag 11 Oct. a.s. af tot nadere aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten. A.O.G. WEER IN DE STRIJD Hierbij worden alle leden en re- j serves opgeroepen van het eerste elftal om op morgen te spelen te- gen Assendelft (op het S.V.A. ter rein). Vertrek per trein om 10 over elf; per fiets om 10 uur vanaf de Molen van Piet. Ook toeschouwers zijn van harte welkom. OLYMPUS-NIEUWS Wij willen nog even speciaal de nadruk vestigen op de training van Olympus. De trainingsuren zijn: Maandag van 810 uur voor de da mes en Dinsdags van 7—9 uur des avonds voor de heren. Training is in de Rochdaleschool, waar nieuwe leden zich kunnen aanmelden. H.S.V. 1—IJ. BOYS 1 HEILOO. Zondagmiddag zal HSV de strijd aanbinden tegen IJ- Boys. Deze ploeg is niet te onder- schatten en we verwachten dan ook 'n spannende strijd die 'n gang naar de Mallevoortsdijk ten voile waard zal zijn. De wedstrijd begint om 14.30 uur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2