Opheffing Berlijnse blokkade gecombineerd oproep voor conference Grote Vier met Frankrijk staaktop bevel van Kominform Antwoord op de pogingen van de „zes kleine neutralen" Minister Jules Moch: Ex-maarschalk Graziani marcheert naar alle kanten DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Loontoeslag bij prijsverhoging? Marshall en Hoffman Brand te Tjepoe Naar een schikking tussen Oost en West Hil BF ,Oostenrijk is geen kolonie Botter bij Egmond gestrand HoudingvanRusland nog niet bekend Loontoeslagen Trygve Lie verwacht geen oorlog nog niet geblust De Wereldomroep Reeds meer dan I milliard ton kolen ver I or en vocr Europees herstel program Toejuichingen van het publiek J Spoorwegstaking breidt zich uit Weer 54 arrestaties in Hongarije Laatste nieuws naar Parijs r- Buiten God is 't nergens veilig (V ondel) Pagina 1 Dinsdag 12 October 1948 - 44e laargang No 1 1385 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A. tel. adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 mm PARIJS, 11 October (A.P.) Groot-Brittannie, Frankrijk en de Verenigde Staten zouden, naar vandaag werd medegedeeld, niet „onwelwillend" staan tegenover een schikking in het Ber lijnse geschil, waarbij het ophefien van de Russische blokkade van de stad ..gecombineerd" zdu worden met een oproep voor een grote conierentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken over alle Duitse problemen- Herfststemming. Jong leven geniet van de warme herfstzon in het stervende bos. DEMONSTRATIES TEGEN DE BEZETTING Ramadier prijst de Nederlanders LATER OP EIGEN KRACHT VLOT GEKOMEN Ook Joego-Slavie eist Italiaanse schepen Harold Ickes zal Truman steunen V. Franco is zeker van het Spaanse volk MAANDAG is het proces begonnen tegen ex- maarschalk Rodolfo Graziani, een der leidende militairen tijdens het regiem van Mus solini. Hij wordt beschuldigd van collaboratie met de Duitsers. Het proces was on- geveer een jaar uitgesteld wegens de slechte gezond- heid van de aangeklaagde. De ex-maarschalk, die 67 jaar oud is, mocht zijn verklarin- gen zittend afleggen in ver- band met zijn lichamelijke zwakte. Hij verklaarde als soldaat te hebben gehandeld en daarbij de belangen van zijn land naar beste weten te hebben gediend. Winterhulpleider houdtachtjaar Een boek van Soekarno Bende op Midden-Java gearresteerd Vermiste Republikeinse Dakota is terecht Baby gestikt In alle regentschappen van Oost-Java zijn nieuwe raden geko- zen. Ook zij, die het lezen en schrijven niet machtig waren, konden hun stem uitbrengen. Daartoe waren de in het stem- hokje opgestelde bussen elk voorzien van voor de kiezer be- kehde voorwerpen, meest planten, terwijl de candidaten buiten het hokje gezeten waren met een overeenkomstig voorwerp in de hand. RAADSVERKIEZINGEN IN 1949 Een familiereunie, aidu* i v... Nieuw Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 pei maand, incluslef Incasso. Advertentie-tarief per editie 16. ct. per m.m., minimum f 2.50; in aile edities 26 ct.-per m.m., minimum 14.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract beiangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Danssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FE/T VAN HEDEN -iiAC ii Oskar Helmer, de Oostenrijkse Minister van iBnnenlandse Zaken, heeft in een toespraak tot socia- listen in het hart van de Sowjet- Russische zone, namelijk op bij- eenkomsten te Grossgerungs en Heidensreichstein, geprotesteerd tegen het voortduren van de be- zetting. „Oostenrijk is geen kolo nie, aldus zeide hij, ondanks de indruk welke gewekt is door een opmars door Beneden-Oostenrjjk in de Sowjet-Russische zone)/' Helmer haalde een geval aan van een Oostenrijkse jongen van 15 jaar die naar hij zeide twee jaar geleden was weggevoerd voor dwangarbeid in Karelie, omdat men, volgens ver- klaring van Sowjet-zijde, in zijn kamer een spotliedje op de Sowjet- Unie gevonden had. „Wij eisen deze jongen terug", zeide Helmer, „want onze mening is, dat de zaak beter geregeld had kunnen worden met een oorvijg, dan door deportatie en dwangarbeid." De demonstraties zouden door grote menigten zijn bijgewoond, on danks pogingen van communistische zijde om door middel van geluids- wagens het volk te overreden weg te blijven. Paul Ramadier, de Franse minister van defensie, heeft op 'n persconferentie verteld over zijn bezoek aan Neder- land, waar hij de Franse re- gering vertegenwoordigde bij de inhuldiging van Koningin Juliana. Hij prees de moed en de werklust van de Neder landers en hun „nationale dis cipline". Ten bewijze van die discipline zeide hij lachend 't volgende: „Ik wilde wat ta- bak kopen voor mijn pijp, maar ik kon het niet krijgen want., ik had geen bonnen" Maandagmorgen is een botter, de IJmuiden 245, 1 km ten noor- den van Egmond aan Zee ge strand. De motor raakte defect en men poogde later op de dag deze te repareren, om zo op eisen kracht los te komen. De reparatie is inderdaad gelukt en verder hebben mannen van de Engelse en Amerikaanse woord- voerders hebben een verslaggever medegedeeld, dat hierop werd ge- wezen in een nota met de princi- pes die de westelijke mogendheden zouden willen aanhouden voor een schikking van de Veiligheidsraad in het Berlijnse geschil. De nota werd overhandigd aan dr. Juan Atilio Bramuglia. de voorzit- ter van de ,,zes kleine" landen, die de Berlijnse zaak bestuderen. De woordvoerders der westelijke mogendheden verklaarden nadruk- kelijk, dat de uiteenzetting van hun standpunt aan Bramuglia geen for- mele nota aan de Veiligheidsraad was. Er was nog niet bekend welke houding Rusland zal aannemen, om dat Wisjinsky wacht op nieuwe orders van het Kremlin na een reeks vragen, hem Vrijdag door dr. Bramuglia gesteld. Bramuglia heeft gisteren gespro- ken met dr. Philip C. Jessup, Sir Alexander Cadogan en Alexandre Parodi, resp. Amerikaans, Brits en Frans vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad. Ook hen heeft hij een reeks vragen gesteld. Volgens een Britse woordvoerder zetten de drie regeringen in hun antwoord aan dr. Bramuglia op- nieuw hun standpunten voor een regeling van het geschil uiteen. In het antwoord werd te kenncn gegeven, verklaarde de woordvoer der, dat Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk de volgende denkbeelden gaarne belichaamd zouden zien in een eventuele regeling der Berlijnse impasse door de Veiligheidsraad: 1. dat de Veiligheidsraad erkent, dat een voortduren van de blokkade de wereldvrede bedreigt; 2. dat er voordat de blokkade wordt opgeheven geen onderhande- lingen over problemen, die geheel Duitsland omvatten, gehouden kun nen worden; 3. dat er geen bepaalde noodzaak is om Rusland de schuld te geven van wat er gebeurt; 4. dat er geen bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken of van een ander viermogend- hedenlichaam over een regeling kan zijn zolang de Russische „dwang- maatregelen" voortduren. Joego-Slavie heeft de vlootcom- missie van de grote vier verzocht een tijdslimiet te stellen voor het verstrijken waar van de Italiaanse regering zekere eenheden van de Italiaanse vloot zal moeten hebben uitgeleverd, aangezien een eis lot uitlevering per 1 Sept. 1948 ,,onbe- antwoord is gebleven", aldus meldt Tanjoeg. Blijkens een mededeling in het „Vrije Volk" heeft minister Joekes op een vergadering van de PvdA in Zuidholland medegedeeld, dat de re gering doende is, een plan ult te werken, om loontoeslagen te verle- nen in gevallen waarin prijsverho- gingen zullen plaats hebben als ge- volg van het afschaffen of beperken van de subsidies. PARIJS, 11 Oc4. (A.P.) Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft vandaag verklaard, er van overtuigd te zijn, dat er in „de naaste toekomst" geen oorlog tus sen de grote mogendheden zal uitbreken. „Het is in theorie altijd mogelijk, dat tussen de grote mogendheden een conflict uitbreekt, dat tot een derde wereldoorlog zou leiden. Dit zou naar zijn mening echter niet gebeuren, .zo lang de landen van de wereld saamgebundeld in de Verenigde Naties en trouw aan de beginselen van het Handvest blijven." „Er is geen mogendheid en geen groep van mogendheden, die het zal wagen alien, die vrede willen, uit te dagen," aldus Trygve Lie. „Mijn meningis gebaseeerd op mijn overtuiging. dat geen ver- antwoordelijk staatsman op het ogenblik een oorlog wenst en dat degenen die verantwoordelijke po- sities bekleden, al het mogelijke zullen doen om een oorlog te ver- mijden." „Ik ontleen mijn mening tevens aan het feit. dat de gehele wereld nog uitgeput is van de beproevingen van de tweede wereldoorlog en dat een atoom-oorlog ondragelijke of fers en onmenselijk lijden zou mee- brengen," aldus Lie. De boorterreinen te Nglobo en Wonosari (ten zuiden van Solo) waren op 9 October nog in han- den van de communisten, aldus meldt een nieuw communique van de dienst legercontacten. T. a, v. het oliecentrum Tjepoe wordt me degedeeld, dat de brand in het reservoir voor ruwe olie, die op 5 October uitbrak, op 8 October nog niet geblust was. De communisten blijken vcorra- den reserve-delen en andere goe- deren in de fabriek en voorts ma- gazijnen met instrumenten in de nacht van 5 op 6 October vernield te hebben. Een gedeelte van Tje poe is uitgebrand. evenals een aan- tal kampongs in de omgeving. Ook de voor de bevolking zo belana- rijke boscomplexen bii Tiepoe zijn door de communisten in brand ge- stoken. Het communique meldt voorts. dat op 9 October aan de republi- keinse opnerbevelhebber. Soedir- man. werd bericht. dat de commu nisten nog Zuid-Solo. Zuid-Madioen en de -epublikeinse gedeelten van de residenties Semarrne en Pati be- heersten. De republikeinse troenen aldaar waren vo'ldoende in sterkte om tegen de opstandelingen od te treden, doch beschikten niet over wapens. Het centrum van de op- stand is on het ogenblik «eiagen in de vierhoek Tiepoe Madioen. Ponorogo. Wonrgiri Polo. Poerwo- dadi. Tjepoe. Uit het antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid mr. Teulings, blijkt, dat de regering geen gevolg zal geven aan het aanvankelijke voornemen van de vorige minister van Onderwijs enz. om de bedrijfs- installatie van de Wereldomroep over te brengen naar Amsterdam. De Wereldomroep blijft dus in Hil- versum gevestigd. Harold Ickes, de voormalige Mi nister van Binnenlandse Zaken, die zich ruim twee jaar geleden ver- stoord terugtrok uit Trumans kabi- net, heeft hans medegedeeld, dat hi) Truman zal steunen bij de verkie- zingen. Hij verklaarde. zijn vroeger en veraer neuueu mauncu van Zingen. xiij verKiaarut:, z-tjh N. en Z.H.R.M. assistentie verleend op Truman geuite critiek niet in te nvlrnvlun iii rr<=»V\r,ar»Vlt 7 n H G t rJ/-. "Preci Hpflt nndanks en een ankerlijn uitgebracht, zodat de botter vast kwam te liggen. Bij vloed gelukte het tenslotte het scheepje op eigen kracht los te stomen en weer zee te kiezen. Up X I Uliiaii. gcunc trekken, doch de President ondanks dat te waarderen als een ..recht door zee gaande en eerlijk man, of- schoon nu en dan onberekenbaarder dan wenselijk is." ULES MOCH, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, - heeft Maandag in een besloten vergadering van de Natio- nale Raad de socialistische partij verklaard, dat de stakingsgolf in Frankrijk plaats heeft op verzoek van de Kominform. Op zijn beurt verklaarde de communistische leider Franchon in zijn openingsrede op de jaarvergadering van de C.G.T., dat de niet- communistische vakverenigingen instructies van Marshall ontvangen hadden voor hun destructieve verdelingspolitiek. mogelijk, dat de beide schepen Cherbourg niet zullen aandoen. Bij de pro-communistische vak verenigingen zijn minder spoorweg- arbeiders dan mijnwerkers aange- sloten. In sommige districten even- wel hebben de communisten een sterke meerderheid. In deze distric ten hebben de vakverbonden de tac- tiek gevolgd een stemming over de staking te houden. waarvan het re- sultaat de weifelaars moest bei'n- vloeden. Dikwijls is de stemming niet door een onmiddelliike staking gevolgd. Experts verklaren. dat wanneer bij dergelijke stemmingen een groot aantal stemmen is ver- worven. de staking meer kans heeft algemeen te worden. Minister Pineau heeft Maandag verschillende besprekingen gevoerd met de deleeaties van de spoorweg- arbeiders. Hij deelde de C.G.T. mee dat hij geen loonsverhoging kon toestaan. omdat deze opnieuw een verboging van 30 net. van cnnn~_ wegtarieven zou betekenen De mi nister deed echter op enkel=> andere punten concessies, o.a. ten aanzien van vaeantie en promotie. Generaal Franco heeft te 'Sevilla verklaard: „Ik ben er absoluut ze ker van, dat in Spanje jong en oud, mannen zowel als vrouwen en kin- deren, naar de wapenen zouden grijpen om het communisme te be- strijden". ..Eenmaal zeide ik", zo sprak hij legerofficieren toe, ..dat 1 millioen Spanjaarden zich teweer zouden stellen, indien communisti sche honien verder dan Berlijn trokken. Op deze woorden werd toen geen acht geslagen door een wereld. die zich een nieuwe vijand niet bewust was. Verscheidene ja- ren zijn voorbij moeten gaan om onze woorden tot een profetie te maken." Hij voegde er aan toe. dat hij voor fascisme en democratie" gemar- cheerd had en dat hij „morgen on- der een communistische regering op mars zou gaan, indien hij meende, dat de doeleinden juist waren." Hij zeide voorts, dat de Britten hem altijd als een krijgsgevangene behandeld hadden, doch dat hij, na aan de Italianen uitgeleverd te zijn, als een oorlogsmisdadiger behan deld was. Tegenover het fascisme had hij immer een ..neutrale" hou ding aangenomen; hij bleef er ech ter bij dat zoals hij in zijn boek ge- schreven had, het fascisme lets goeds was voor het Italiaanse volk. Hij sprak ruim een uur en protes- teerde heftig, toen de president de zitting vardaagde. Het betoog van Graziani werd een enkele maal onderbroken door uit- roepen van „ge hebt gelijk" uit het publiek. De verdediger poogde tevergeefs uitstel van het proces te verkrijgen. Hij voerde aan, dat de aaiiklacht on- voldoende gespecificeerd zou zijn. De jury, waarvoor Graziani te- recht staat, bestaat uit vijf man, bij stemming aangewezen uit lijsten, die zijn opgesteld door de anti-fascisti- sche partijen van het bevrijdings- comite. Graziani werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw luide toe- gejuicht. De politie voerde een charge uit. De Bijzondere Raad van Cassatie, gepresideerd door prof. mr. Verzijl, heeft het beroep van de leider van Winterhulp Nederland en voorma lige secretaris-generaal van het Ne- derlandse Rode Kruis C. Piek ver- worpen. De Bijz. Raad was van oordeel, dat requirant in beiangrijke mate heeft medegewerkt aan de knech- ting van de Nederlandse geest en de vijand hulp heeft verleend. De Bijzondere Raad veroordeelde hem derhalve overeenkomstig de uit- spraak van het Haagse Bijzondere Gerechtshof tot een gevangenis- straf van acht jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht van 8 Mei 1945 tot de uitspraak van dit arrest. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). Volgens „Antara" is Soekarno ge- reedgekomen met jijn boek over de huidige strijd van het Indonesische volk „F.N.R." (Front Nasional Re- volusioner Revolutionair Natio nal Front). Dit boek zal deze maand worden uitgegeven. De auteur wijst er in dit boek op, dat bij het vol- tooien van de nationale revolutie de klassenstrijd in de Indonesische maatschappij niet mag worden aan gewakkerd. Moch zei, dat de Franse commu nistische partij de Kominform in Juli had medegedeeld, dat zij half September voor de actie gereed zou zijn. Inmiddels duurt de mijnstaking, die zware slagen aan de Franse in- dustrie toebrengt, voort. Het einde is nog niet in zicht. Het verlies voor het Europese herstelprogramma be- draagt thans reeds meer dan 1.000 millioen ton. De spoorwsgstaking wint iangzaam terrein. In Colmar en Mulhouse is het werk neergelegd. De treinen naar Oost-Europa moesten een andere route nemen en in sommige geval len zelfs onverrichterzake terug- keren. De Franse minister van vervoer, Christian Pineau, heeft gedreigd stakende spoorwegarbeiders, die anderen van hun werk weghouden, te ontslaan. De pro-communistische vakver bonden werken inmiddels samen om een algemene transportstaking te organiseren. In het Noorden, waar de mijnar- beiders nu reeds een week staken, deden zich geen ongeregeldheden voor. Ook in Elzas-Lotharingen, waar mijnwerkers en arbeiders in de staalbedrijven staken, was het rustig. De bij de communistische vakver enigingen aangesloten havenarbei- ders hebben bevel gekregen om Woensdag 24 uur in staking te gaan. In Cherbourg bepaalde men de staking evenwel op heden (Dins- dag), omdat de Mauretania en de Queen Elizabeth daar Woensdag zullen binnenlopen. In verband met het feit. dat de spoorwegarbeiders in Cherbourg nog steeds staken. waardoor geen boottreineri lopen, is het echter SALATIGA, 11 Oct. AnetaL Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie te Ambarawa in Midden- Java 25 personen gearresteerd, die deel uitmaakten van de subversieve organisatie „Beroewang Merah" (Rode Beer), die haar hoofdkwar- tier heeft op republikeins gebied. Verschillende daden van Sabotage, moorden en ontyoeringen in Mid den-Java worden aan deze bende toegeschreven. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). De vermiste republikeinse Dakota, die 1 Oct. van Tandjong Karang gestart was en sed^'tdien volgens de repu blikeinse radio onvindbaar was, is naar Batavia's Nieuwsblad ver- neemt op het vliegveld Palem- bang geland. Aan boord werd o.m. een lading goud aangetroffen. Hei toestel was op weg van Tandjong- karang naar Benkoelen. Om ongelukken te voorkomen had een familie te Bussum het-anderhalf jarig zoontje in het wiegje met riemen vastgebopden. In een onbe- waakt ogenblik Heeft het knaapje kans gezien uit de wieg te klimmen doch kwam daarbij niet met de voetjes op de grond, Het is in de riemen blijven hangen en tengevol- ge hiervan gestikt. 54 personen, onder wie studen- ten, zijn in Hongarije, gearres teerd op beschuldiging van te be- horen tot een^ illegale organisa tie, die zich bezighield met Jiet op grote schaal smokkelen van deviezen en hulp verleende aan Hongaren die naar het buiten- land wilden uitwijken. De illegale organisatie stond in verbinding „met de geheime agent- schappen van een grote buitenland se mogendheid." Onder de arrestanten bevinden zich baron Albert Kas, vroeger pro fessor in de economie en lid van het vooroorlogse hogerhuis in Hon garije en een student, die een neef is van Miklos. Kallay, de laatste premier van Hongarije voor de Duitse bezetting in 1944. Kallay zelf woont op het eiland Capri. Volgens de officiele bekendmaking zijn de meeste beschuldigden rijke aristocraten en gegoede midden- standers. Sommige beschuldigden zullen door een volksrechtbank worden berecht. Anderen door speciale arbeiderstribunalen. Moeso, Sjarifoeddin en Setiadjit, de drie communistenleiders, zouden volgens het te Batavia verschijnen- de Chinese hlad „Sin Po" veilig en wel in het „buitenland" zijn aan- gekomen. Antara meldt, dat volgens een republikeinse woordvoerder in het oliecentrum Tjepoe 30.000 ton „re- sidu" in vlammen is opgegaan. Het aantal slaehtoffers wordt geschat op 200, terwijl 100 huizen door brand zijn vernield. Marshall, Hoffman en ambassa deur Bedell Smith zijn hedenmor gen op het vliegveld Orly bij Parijs aangekomen. MARSHALL, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is Maandagavond, na be sprekingen te hebben gevoerd met minister Truman, in gezelschap van Bedell Smith, de Amerikaan se ambassadeur te Moskou en Paul Hoffman, de directeur van het E.C.A.-plan, per vliegtuig uit Washington naar Parijs vertrok- ken. Tegenover de journalisten ver klaarde Marshall, dat de geruchten volgens welke hij zou aftreden, on- juist zijn. Hoffman zeide op zijn beurt, dat hij in plaats van op 19 October, reeds nu vertrok om mee te werken aan het opstellen van de agenda, die de leiders van de ECA- missies op een vergadering, later in de maand, in behandeling zullen nemen. Reuter meldt nader betreffende Hoffman, dat deze tijdens zijn be zoek aan Europa zal trachten tot 'n uiteindelijke regeling te komen met de Britse en de Franse regering over de Duitse schadevergoedings- verschepingen. Naar verluidt zal Hoffman waarschijnlijk zowel Be- vin als Schuman ontmoeten, de mi nisters van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk. Hoffman is door het Congres ge- machtigd Frankrijk en Engeland te verzoeken de ontmanteling in Duits land te beperken wanneer hij dit nuttig zou achten voor het Europees herstel in het algemeen. Naar het gevoelen van waarnemers zouden de regeringen van Groot-Brittannie en Frankrijk, die zich aanvankelijk tegen elke beperking van de ont.- manteling verzetten, thans minder straf vao inzicht geworden zijn. Enige tijd geleden wist ,.De Volkskrant" te melden, dat de re gering overwoog de gemeenteraads- verkiezingen, welke in 1949 zouden moeten worden gehouden, een jaar uit te stellen. Dit bericht strookt echter aller- minst met de mededeling, welke de minister van Binnenlandse Zaken doet in de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot samenvoe- ging der gemeenten Hoogezand en Sappemeer. met ingang van 1 Ja- nuari a.s. De minister schrijft:: „De eerstvolgende gewone ver- kiezingen van de lecjen der gemeen- teraden wordt gehouden in 1949. Teneinde te voorkomen, dat voor de nieuwe gemeente tweemaal kort na elkaar'een raads'-erkiezing mo4t worden gehouden, wordt voorge- steld te bepalen, dat de leden van de nieuw gekozen raad, alsmede de door die raad gekozen wethouders, zitting hebben tot de eerste Dins- dag van September 1953." noemde de Britse premier Cle ment Attlee in een radiorede de conferentie van eerste ministers van het Britse Gemenebest, die gisteren te Londen is geopend. Het was niet de bedoeling een groot aantal gedetailleerde resoluties aan te nemen, doch veeleer de gelegen- heid te hebben elkanders moeilijk- heden beter te begrijpen en te zien hoe men elkaar het best kon helpen, aldus ging Attlee verder. Hij noem de het gemenebest van vrije gelijk- waardige souvereine naties eep grote stabiliserende factor in de huidige wereld. Op de eerste ple- naire zitting van de conferentie, die zich in een buitengewone be- langstelling van Amerikaanse rege- ringsfunctionarissen mag verheu- gen, behandelde Sir Stafford Crips een aantal van de voornaamste fac- toren in de internationale econo- mische structuur en die van het gemenebest. Vandaag zal Bevin een uitgebreid overzicht geven van de internationale situatie, welk onder- werp verband houdt met defensie- problemen. PRAAG. De hoogste leiding van de Tsjechische communistische partij is bijeengekomen om een klacht te behandelen tegen dr. A. Killmann, een der theoretici van de partij. Dr. Killmann, die lector is in de Marxistische philosofie aan de Karel-Universiteit van Praag en voordien lector te Moskou, wordt verweten. politiek spel in de partij te hebbem gespeeld tijdens de re- cente afwezigheid van Klement Gottwald. Dr. Killmann zou een brief hebben geschreven, waarin hij vele hoge partij-functionarissen be- schuldigt zich te verwijderen van de massa. Hij zou echter later deze brief hebben ingetrokken. LONDEN. De Britse regering heeft Maandag een witboek gepu- bliceerd, waarin zij Rusland er van beschuldigt te trachten de weste lijke mogendheden uit Berlijn te verdrijven. In het witboek. dat 4000 woorden omvat en waarvan de in- houd veel overeenkomt met het Amerikaanse witboek, wordt ge- zegd, dat de Russen in hun zone de Dersoonlijke en politieke vrijheden schenden, die in het verdrag van Potsdam worden gewaarborgd. WASHINGTON. Truman heeft onenlijk de gehele ,,New Deal" in zijn program opgenomen en ver klaard, dat de republikeinse can- didaat. Thomas Dewey, van plan was de ..New Deal" te vernietigen. Het program van Truman, dat acht Dunten omvat. bevat o.a. een uit- breiding van de sociale verzekering. verhoging van het minimumloon van 40 tot 75 cent per uur. federale hulp voor het opruimen van krotten en onmiddellijke maatregelen tegen hoge prijzen. MADRID. De Engelse regering heeft in een officiele nota aan Ma drid medegedeeld, dat zij in het geheel niet betrokken is bij de kwestie van het verdrag tussen Spaanse socialisten en monarrhisten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1