De positie der Nederlandse kunstenaars Onmenselijke wreedheden van S.D.-satelliet DERODE P Sociale herziening dringend gewenst Zei U iets Het Nederlands Beheersinstituut Sf/et praten maar schieten was zijn devies J Onder het vergrootglas IZwijgen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 12 October 1948 PAG. 3 VOOR HET EERST sinds de bevrijding zyn Nederlandse kun stenaars in congres te Amhem bijeen geweest, om de belangen, de positie, sociale verbeteringen en bestaansmogelijk- heden te bespreken en te komen tot omlijnde plannen, die er toe kunnen leiden, dat aan deze categorie bestaansmogelijk- heden gegarandeerd worden, zoals aan ieder ander. Het congres mocht zich de eerste dag verheugen in de hoge tegenwoordig- heid van Prinses Wilhelmina, die lid van de vakgroep kunst- schilders, aanwezig wilde zijn bij deze eerste manifestatie. Uitgebreide resolutie's werden aan het einde van de tweede dag aangenomen nadat verschillende sprekers de ideeen en stellingen hadden uitgewerkt, waaromheen zich tal van pro- blemen geweven hebben, die ook het kunstenaarsleven uiter- mate moeilijk maakt. DOOR AUTO-ONCEVAL OP HET SPOOR VAN EEN SMOKKELBENDE Smokkelaar gearresteerd 14 Milliard dollar voor toerisme BOUWMAATSCHAPPIj IN MOEILIjKHEDEN COMMISSIE VOOR ONDER ZOEK VAN KLACHTEN INGESTELD Laatste kerstpakketten naar Indonesie ALS DERDE MAN van de Amsterdamse recherche, die tijdens de bezetting op onmenselijke wijze in het Noorden van het land heb ben gemoord en geplunderd, stond voor de Groninger Ka- mer van het Bijzonder Ge- rechtshof te Leeuwarden te- recht de 42-jarige onderluite- nant der staatspolitie te Zeist Evert Drost. Ook tegen deze verdachte eiste de advocaat- fiscaal de doodstraf. Strijd van helse draak in wanhopig stadium „De strijd van de helse draak tegen Christus is in een wanhopig stadium getreden", aldus Kardi- naal Schuster, Aartsbis- schop van Milaan, in een herderlijke brief. „In deze strijd zijn louter uiterlijke wapens van weinig nut. De duivel rreest in het geheel niet onze paro- chiele kinderspeelplaat- sen, feesten en heilige dagen en zelfs niet onze parochiele gebruiken. Hij vreest zelfs de priesters niet. Hij vreest de marte- laren, de heiligen." Het bewaren van voedselvoorraden, AMSTERDAM KRIJGT EEN SPORTPALEIS P.B.O. EN ONDER- NEMINGSRADEN Het standpunt der katholieke werkgevers teur met het inspecteren van handen en nagels. Scheepsberichten Mackenzie King moet rust houden. NEDERLAND IS EEN RUSTIC LAND Daarom vestigt Frazer hier een autofabriek Weerschepen in de Atlantische Oceaan DE UITREIKING VAN DE NIEUWE DISTRIBUTE KAARTEN Voorlopig geen keuze tussen tabak en versnape- ringen Robert Schuman te Koblenz Benoeming Franz Lehar ernstig ziek 42 millioen schroefbouten Alfred Neumann naar Amsterdam Een Marine-officier verzuimde zijn plieht FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Het Betuwe-plaatsje Elst, dat zo zwaar onder de vemietigende slagen van de oorlog heeft geleden, is bezig zich te herstellen. Men heeft thans een begin gemaakt met de wederopbouw van de Ned. Herv. Kerk, waarvan de mooie toren gedeeltelijk ge- spaard bleef. Ruim driehonderd kunstenaars uit het gehele land, omvattend alle kunstuitingen, waren er verenigd, onder voorzitterschap van de mu- seumdirecteur Jhr. W. J. H. B. Sandberg, die naast Prinses Wilhel mina ook dr. N. R. A. Vroom, als vertegenwoordiger van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen, weikom kon heten. In zijn openingswoord ontvouwde hij de verschillende doelstellingen en was verheugd, hier met trots te kunnen getuigen, dat een dergelijke kunstenaarsorganisatie enig is over de gehele wereld. In zijn openings woord kwam voorts naar voren, hoe de kunstenaar in het tijdsgewricht moet worden beschouwd. Niet zo- zeer als profeet van een bepaalde toekomst, of als buitenstaander in de samenleving, maar juist als een volwaardig lid van deze samenle ving. De kunst, aldus jhr. v. Sand berg, is de spiegel van de samenle ving, maar waar die samenleving oud geworden is en' vernieuwing behoeft, daar ontbreekt wel eens de lust om in de spiegel te zien, doch deze Is er, een feit, dat nie- mand kan wegredeneren. Dr. Vroom, de vertegenwoordiger van de minister, gaf als zijn me- ning, die ook de departementale mening was, te kennen, dat de so ciale erkenning en de volledige ge- lijkberechting van de kunstenaar in het maatschappelijk bestel noodza- kelijk is. Dr. J. B. Knipping O.F.M., prl- vaat-docent te Utrecht en Nijmegen hield op de tweede dag van het congres een rede over de artistieke positie van de kunstenaar, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het nodig en wenselijk is. dat de kun- .stenaar zijn werk in dienst stelt van de gemeenschap en dat all een in vrije ontplcxjimg deze kunstenaar zichzelf kan zijn. Mr. A. de Roos, wethouder te Am sterdam, belichtte de sociale voor- zieningen van de kunstenaarsstand en hij waarschuwde tegen de visie, dat de overheid wel als het ware automatisch zal gaan ingrijpen. De volkstelling wees aan, dat er bijna 8000 kunstenaars zijn, waaronder 16 pet. vrouwen, waarvan er maar be- trekkelijk weinig uitsluitend van hun kunstwerk kunnen leven. Oud-mi'nlster dr. G. Bolkestein bracht als zijn mening naar voren, dat er een nationale schouwburg, 'n nationaal orkest en een nationaal theater gewenst is, terwijl voorts gewenst is steun aan plaatselijke gezelschappen en orkesten op grond van hun prestaties. Voorts bepleitte hij de mogelijkheden van overheids- pensioen voor kunstenaars en de belangen der Nederlandse kunste naars in het buitenland door het aanstellen van culturele attache's. Tenslotte sprak hij als zijn drin- gende wens uit, dat er een afzon- derlijk departement voor kunst zou komen, of minstens een Staatssecre- taris, die ministeriele bevoegdheden zou bezitten in de Staten-Generaal. Aan het slot van .het Congres werden enige resoluties aangeno men, die tot doel hebben de positie van de kunstenaars in het gehele land, ongeacht religie of wereldbe- schouwing te herzien. Zaterdagavond is op de Rijksweg RotterdamDen Haag onder de gemeente Delft een ongeluk ge- beurd, dat vermoedelijk nooit alge meen bekend zou zijn geworden, als uit het onderzoek niet zou zijn gebleken, dat de politie door dit ongeluk een draad in handen heeft gekregen van een wijdvertakte smokkelbende. die de douane aan de Belgisch—Nederlandse grens al geruime tijd hoofdbrekens heeft gekost. Bij het viaduct aan de Brasserskade te Delft was een auto van de wegberm gereden. In de auto trof de politie twee gewonden aan, doch alles wees erop, dat er vier personen in de wagen hadden gezeten. Later werden dan ook de chauffeur uit Den Haag, die met 19-jarig meisje eveneens uit Den Haag, op de Rijksweg liep, aange- troffen. Bij de overbrenging naar 't bureau sprong hij uit de jeep, doch kon spoedig worden gepakt. Uit het onderzoek bleek. dat .hij de hand heeft in een uitgebreide smokkelaffaire. In verband hierme- de is hij overgegeven aan de politie te Oosterhout. Een twintigtal vertegenwoordi gers van enkele grote Amerikaan se toeristenbureaux is in Europa aangekomen teneinde ter plaatse de mogelijkheden voor het Ameri kaanse toerisme te bestuderen, Naar de woordvoerder der afvaar diging verklaarde, zullen de Ameri' kaanse toeristen bij hun bezoek aan West-Europa in de eerstvolgende drie jaar een bedrag uitgeven, dat geraamd wordt op 1 milliard 600 millioen dollar. Voor de eerstvol gende tien jaar wordt dit bedrag zelfs g^schat op 14 milliard dollar Naar aanleiding van het feit, dat op de vergadering te 'sHertogen- bosch van belanghebbende gemeen- ten, wederopbouw en de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Wabo" te Eindhoven geen overbruggingscre- diet is verleend, hebben de crediteu- ren van deze N.V., Maandag in ver gadering bijeen, besloten aan de schade-commissie Noord-Brabant opdracht te geven de werken van de „Wabo" zogenaamd besmet te verklaren en de leveranties te sta- ken. Uit het besprokene ter verga dering bleek, dat de N.V. in Mei van dit jaar, toen zij reeds geruime tijd in financiele moeilijkheden moet hebben verkeerd, nog 6 pet. divi dend heeft uitgekeerd. Voorts heeft de Herstelbank in April j.l. aan de „Wabo" 3 ton uitgekeerd, waardoor de betalingen veel vlotter gingen lopen. Maar enkele maanden later, kort voor het bekend worden van de debacle van de „Wabo", heeft de Herstelbank gebruik gemaakt van haar recht op hypothecaire zeker- heid. De crediteuren voelen hierin een bedreiging van hun financiele positie. Over het algemeen werd de klacht gehoord dat de omvang van de wederopbouwwerken in genen- dele in evemedigheid staat met de kapitaalkracht van de uitvoerders. Nader wordt gemeld, dat doorde financiele moeilijkheden bij de „Wabo", welke o.m. in Bergen op Zoom en Halsteren woningbouw onderhanden heeft. het werk de laatste weken aanzienlijk stagncert. Zaterdagmiddag heeft een bespre- king plaats gehad tussen de betrok- ken gemeentebesturen ent de bouw- onderneming. welke laatste binnen acht dagen de huidige moeilijkhe den zou moeten oplossen. Lukt dit de onderneming niet. dan zullen de gemeentebesturen zelf het heft in handen nemen en maatregelen tref- fen om de woningbouw voortgang te doen vinden. i: 4: ER zijn altijd nog mensen, die het niet geloven, maar soms zeggen de vrienden van Moskou het ronduit: hun actie is gericht op de ondermijning van rust en orde en de vakbeweging moet misbruikt worden, om politieke doeleinden, lees politieke wan- orde, na te streven. Ten aanzien van Frankrijk kwamen de ultra- rode bladen openhartig met ont- hullingen terzake voor de dag: de stakingen, d.w.z. de werkelijk „misdadige woelingen" in de Franse republiek zijn er mede op gericht, de militaire kracht van Frankrijk, als aandeel in de verdediging van West-Europa, te ondermijnen. En toch zijn er nog altijd mensen, die meenden, dat de communisten zo kwaad niet zijn. Als ze lezen, dat vriend Moeso uit Moskou terugkomt in ons Indie, na daar afgericht te zijn op moord en doodslag en hij vertelt zonder blikken of blozen in het openbaar, dat er zoveel mogelijk Nederlanders moeten worden vermoord, dan moet er nog eerst eens gepraat worden, of de politiek wel toelaat, dat wij daar onze Internationale sou- vereiniteitsverplichting, om or de en veiligheid te waarborgen, j i i wel kunnen nakomen. Welke De meisjes, die stewardess willen worden op een aer interna- oniangs naar indonesie vertrok, gehele krachten m eraanhet iioaale lijnen van d. Qplse LuchivaoxtmartBChapjd) ROJCC werk, om de katholieke krachten krijgen op het vliegveld van Hurn opleidmg in het bereiden zonden naar de miutairen in de van Spanje in de wereld blij- van voedsel, in het opdienen tijdens de vlucht en zoveel andere tropen. De bij deze pakketten be- vend uit te schakelen, terwijl dingeni die een goede stewardess moet weten. Veel aandacht ^fg^orden'nagezondln en inln- jvmrht Sow- lwordt besteed aan het uiterlijk en 's ochtends begint de instruc- -»J— f V :4. .av;:... .v De ministers van justice, van fi nancier van economische zaken, van landbouw, visserij en voedsel- voorziening en van overzeese ge- biedsdelen hebben besloten, dat in alle plaafsen waar een bureau of een vertegenwoordiging van het Ne derlandse Beheersinstituut is ge- vestigd, een commissie kan wor den ingesteld. welke tot taak heeft klachten omtrent het Nederlandse Beheersinstituut te onderZoeken. De taak van de commissie strekt zich uit over alle gebieden, waarop het Nederlandse Beheersinstituut een taak heeft, met name over de uitvoering van het besluit vijande- liik vermogen. die van het hesluit Herstel Rechtsverkeer voor zover betreft de aan genoemd instituut gegeven delegatie van de afdeling beheer, voorzieningen voor rechts- perscnen en voorzieningen voor af- wezigen van de Raad voor het Rechtsherstel. alsook die van an dere besluiten of beschikkingen. Voorzitter en secretaris der com missie Alkmaar zijn: Mr. H. K. A. Stoffels, rechter en mr. C. D. Thijs, advocaat en procureur Met het s.s. „Zuiderkruis", dat naar ,.Zuiderkruis" Indonesie Tal van arrestaties, mlshandelin- gen en moorden waren deze S.D. satelliet ten laste gelegd. Verdachte hield niet veel van praten en stond direct met zijn revolver gereed. Te Groningen werd een onderge- doken spoorman gearresteerd en doodgeschoten terwijl verdachte voorts in November 1944 een ar- restant te Groningen neerschoot. Bij een inval in het huis van dr. Lol- kema te Groningen ontdekte ver dachte een geheime deur, die naar de woning van de buurman leidde. Onder de vloer ontdekte verdachte voorts de zoons van beiden die wa- n ondergedoken. Op de W-C. schoot verdachte een slachtoffer neer, zonder geldige reden. Later bleek eohter, dat het hoofd van de S.D. een schitterende verzameling postzegels van de heer Sterk in bezit wilde hebben. Op het hoofd- kwartier van de S.D. te Groningen heeft verdachte voorts op onmense lijke wijze arrestanten mlshandeld en maakte daarbij gebruik van een gummiknuppe/ Op sadistische wijze mishandelde hij voorts mannen en. vrouwen en in samenwerking met de S.D. verrichtte hij verschillende arrestaties in de provincie Gronin gen. Wanneer men bij een razzia geen onderduikers in „verdachte - woningen vond, werd het huis in brand gestoken. Na uitvoerig requi- sitoir, waarin de advocaat-fiscaal, Jhr. Mr. van Wijck, alle punten der ten laste legging bewezen achtte, eiste spreker de doodstraf. De directeur van het Europese bureau der F.A.O. onze landgenoot ir. A. H. Boerma opende te Kopen- hagen een congres dezer organisatic over het bewaren van voedselvoor raden. Uit onderzoekingen van de F.A.O. is gebleken, dat jaarlijks grote hoeveelheden voedsel voor menselijke consumptie verloren gaan als gevolg van aantasting van de voedselvoorraad door allerlei or- ganismen zoals bacterieen en schim- mels, alsook door insecten, ratten muizen e.d. Een betere bewaring en behandeling van deze voorraden zal voor de voedselvoorziening v— groot belang kunnen zijn. Aan het congres, dat ongeveer 14 dagen zal duren, wordt van Neder landse zijde deelgenomen door de Rijkslandbouwconsulent, ir. T. van Hiele, dr C. J. K. van den Broek technoloog bij het Centraal Insti tuut voor Voedselonderzoek en door ir. Ferguson, adviseur en ingenieur voor de koeltechniek. JA, JA. Een stadsrechtbank te Moskou heeft negen personen ver- oordeeld, die huishoudzeep en vet- zuren hadden gestolen. Een van de negen kreeg voor die vijf en ze- ventig stukken zeep 25 jaar gevan- genisstraf. Een jaar voor drie stuk ken! Anderen liepen zo ongeveer 10 tot 15 jaar op. WATERVREES. Dan wonen we toch liever in het heerlijke Florida, waar de palmbomen wuiven en waar aan Palm Beach, u weet wel, die verrukkelijke badplaats, wal- vissen spelenderwijze zich op het strand werpen, omdat ze beu van het water worden. Zo vertelden ze ten minste. 44 van van die knapen kwamen zo maar naar de kust zwemmen en worstelden net zo lang, tot ze het zand in hun neu- zen voelden kriebelen. Men zal nu pogen de diertjes weer in zee te slepen, maar mensen die het we ten kunnen, „Vrienden van de wal^ vis en „Club van grote hengelaars en zo beweren, dat ze dan toch weer op het strand komen. Dat ver- schijnsel komt soms voor, zeggen deze lieden. ATTENTTE. Een graptlge jour' nalist in Amerika stak zich in een uniform van Russisch officier en mengde zich onder de toeschouwers bij de grote marine-manoeuvres te San Diego. Er was groot lawijt en de man werd gearresteerd. Toen later bleek, dat het „maar" een verslaggevertje was, kwam de aap uit de mouw. Zijn hoofdredacteur had hem er op afgestuurd, om te controleren of de veiligheidsmaat- reeelen voldoende werkten. Enlm, hij heeft de lol gehad. Wij blijven ons nog steeds bij Florida houden. COLUMBUS. Alweer Rusland! In Rusland n.l. heeft men ontdekt, de ontbindende kracht van Sow- jet-Rusland met fluwelen hand- schoenen wordt begroet? (P.S. Volgens de laatste be- richten fpnanciert de Komin form de stakingsactie in Frank rijk!) De plannen voor de bouw van 'n Sportpaleis te Amsterdam nemen vastere vormen aan. Naar bekend is het terrein, waar het gebouw zal komen te staan, reeds gereserveerd, n.l. aan het Westerscheldeplein. Er is inmiddels een Raad van Bijstand gevormd, onder voorzitterschap van burgemeester d'Ailly waarin voor- aanstaande personen uit handels- kringen, het bankwezen, de Indu strie en culturele kringen zitting hebben genomen. Men wil het Sportpaleis dusdanig opzetten, dat er wedstrijden in de volgende takken van sport kunnen worden gehouden: wielrennen, bok sen, ijshockey, kunstrijden, athle tiek, turnen, kegelen, volleybal basketbal, tafeltennis en paarden- sport. Zalen voor training en verga- deringen zullen eveneens in de bouwplannen worden opgenomen, terwijl het Sportpaleis zal worden gecombineerd met een congres- en tentoonstellingsgebouw. 15.000 tot 20.000 toeschouwers zouden de tribu nes kunnen bevatten. De Algemene Katholieke Werk geversvereniging heeft aan de Tweede Kamer een tweetal nota s doen toekomen betrekking hebben- op het wetsontwerp publiekrechte- lijke bedrijfsorganisatie en het wetsontwerp ondernemingsraden. Blijkens de eerste nota kan de Al- gemer- Katholieke Werkgeversver. zich met de hoofdstrekking van het genoemde wetsontwerp gaarne ac- coord verklaren. Ten aanzien van enkele punten zoals de doelstelling en de verhouding tussen P.B.O. en overheid laat de A.K.W. een critisch geluid horen. In de nota betreffen- de het wetsontwerp Ondernemings raden wordt met klem gepleit voor het nastreven van de tot standko- ming dezer raden als vrijwillig in stituut Het bij verordening ver- plichten zou als het sluitstuk van de ontwikkeling moeten worden „Aldabi", Buenos AiresRotter dam, 9 Oct. te Victoria Braz. „Amstelkerk", MonroviaAmster dam", pass. 10 Oct. Quessant. „Groote Beer", Batavia—Amster- dam, 9 Oct. van Port Said. „Johan van Oldenbarnevelt", Am sterdamBatavia, pass. 9 Oct. Guar- dafui. „Maaskerk", Amsterdam—West- Afrika, 9 Oct. van Dover. „Meliskerk", 10 Oct. van Accra naar Cotonou. ..Oranje", Java—Amsterdam, 10 Oct. te Suez. „Ruys", 10 Oct. van Durban naar ICsspstsd .Stuyve'sant" 10 Oct. te Curacao. „Toitjalenga" 9 Oct. van Batavia te Cheribon. „Van Riemsdijk", Amsterdam— Java, 10 Oct. te Suez. .Veendam". 9 Oct. van New York naar Rotterdam. „Waterman", 9 Oct. van Rotter dam te Batavia. ,Samat" RotterdamJava, 10 Oct. van Port Said. „Willem Ruys", RotterdamJava I pass. 11 Oct. 3 uur Quessant. „Zuiderkruis", Slotterdam—Bata- via, pass. 9 Oct. 21 uur Quessant. De eerste minister van Canada, Mackenzie King, die thans in Lon- l.den vertoeft, moet op medisch ad- vies volledig rust houden. Hij zal niet kunnen deelnemen aan de be- sprekingen der eerste-ministers van het gemenebest die vandaag te Londen beginnen. King kreeg influenza en sinds zijn aankomst te Londen baart de toestand van zijn bloedsomloop zorg. Zaterdagavond arriveerde op I Schiphol met het KLM-toestel uit Rome de Amerikaan J. W. Frazer van de firma Kaiser en Frazer, voor- al bekend door de grootscheepse bouw van Victory-schepen tijdens de oorlog. De heer Frazer, die op gezlen. Tussen taak en bevoegdheid M^t^in^AmTterdam'^doon^Later dient in de taak onderscheid ge- I weer naar ons land terugke- maakt te worden. Uit de nota bli.ikt teneinde enige zakelijke be- tevens dat de Algemene Katholieke kineen te voeren Zoals bekend Werkgeversverenigmg aan de term sprekmbeRotterdam een grote automobiel-industrie ves .ondernemer" boven die van de voorkeur „werkgever' geeft De Dominicaanse republiek heeft twee schepen, die voorheen tot de Amerikaanse marine behoorden. ge- kocht, welke in de West-Indische wateren o.m. als weerschepen zul len worden gebruikt, in navolging van het voorbeeld van de Neder landse en Belgische regeringen, die dergelijke sebftpen in het Noorde- lijk deel van de Atlanische Oceaan hebben gestationeerd. tigen Op Schiphol vertelde hij, Ne- derland te hebben uitgekozen omdat het 'n buitengewoon rustig land is. ..Bovendien hebben de Amerikanen een geweldige hekel aan grenzen", aldus de heer Frazer, „en Holland is nu een van de Benelux-landen die begonnen zijn de economische grenzen op te heffen". De heer Frazer vertelde nog, dat voorlopig Nederland het enige Europese land zal zijn, waarin een industrie van zijn firma gevestigd zal worden, omdat hij in andere landen de om- standigheden daarvoor nog niet aanwezig acht. Bij de uitreiking van de bonkaar- ten 901 voor voedingsmiddelen, wel ke op 19 December a.s. in gebruik genomen zullen worden en welke uitreiking in het tijdvak van 25 Oc tober—18 December plaats heeft, zullen de leeftijdsgroepen wederom 1 jaar worden opgeschjven. De uitreiking zal als volgt ge- schieden: A-kaarten aan personen geboren in 1928 en eerder; B-kaar- ten aan personen, geboren in 1939 t/m 1934; C-kaarten aan personen, geboren in 1935 t/m 1944; D-kaar- ten aan personen, geboren in 1945 t/m 1947; E-kaarten aan personen, geboren in 1948 en later. Deze indeling blijft gedurende het gehele jaar 1949 gehandhaafd. Tegelljk. met de bovengenoemde bonkaarten zullen weer tabaks- en versnaperingenkaarten worden uitgereikt. Hierbij zal echter geen keuze meer mogeiyk zijn. Alle mannelijke personen, geboren in 1931 en eerder, ontvangen een tabakskaart. Alle personen geboren in 1932 en later ontvangen een ver- snaperingenkaart. Aan alle vrouwe lijke personen, geboren in 1931 en eerder zal een „Diversen"kaart worden uitgereikt. Op deze „Diversen"kaarten zullen t.z.t. bonnen worden aangewezen voor" het betrekken van tabaksarti- kelen of versnaperingen. Te zijner tijd zal nog een nadere mededeling verschijnen omtrent de mogelijkheid van ruiling der aan mannen uitgereikte tabakskaarten. De Franse minister van buiten- landse zaken. Robert Schuman, is Zondag per vliegtuig te Koblenz in de'Franse zone van Duitsland aan gekomen voor besprekingen met Dultse leiders. Schuman zal ook de vakverenigingsleiders en kerkelijke dignitarissen. onder wie de aarts- bisschop van Trier, ontmoeten. Bij K. B. is aan mr. J. Wiarda op zijn verzoek ontslag verleend als ambtenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening in het arrondissement Haarlem en is hij benoemd tot plaatsvervangend amb tenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening in de arrondissementen Haarlem, Am sterdam en Alkmaar. Franz Lehar, de Ostenrijkse componist. die de muziek voor „Het vrolijke Weeuwtje" schreef, ligt zwaar ziek in zijn woning te Bad Ischl bij Salszburg. Men heeft gaarse hulpactie? U weet, de zieke bloedtransfusies toege- moTlcp wiize diend. Op het ogenblik is hij buiten en 0P weLlie WlJZ6MARCUS levensgevaar. donesie op de pakketten worden geplakt. Ook de militairen in Suri- name en de Nederlandse Afltillen zullen van de Niwin een kerstpak- ket ontvangen. Deze pakketten zul len worden verzonden met Hr. Ms. van Kinsbergen, die binnenkort ondar commando van kap. It. ter zee S. den Boeft zal vertrekken. De heer H. Lammers uit Helmond vierde zijn 50-jarig jubileum bij de N.V. Nederlandse schroefbouten- fabriek te Helmond. Gedurende de 42 jaar, dat Lam mers in de fabriek aan de bouten- pers stond heeft hij 42 millioen schroefbouten vervaardigd met een totaal gewicht van 8500 ton. Op 17 October a.s. zal in Amster dam aankomen de auteur Alfred Neumann. Op 20 October zal hij een voordracht houden in de Amster damse Universiteit. Woensdag zal zich voor het Bij- zondere Gerechtshof, dat te Zierik- zee zitting houdt te verantwoorden hebben de luit. ter zee 2e klasse Koninklijke Marine S. Bakker uit Apeldoorn. Hij wordt ervan be- schuldigd op 17 Mei 1940 te Zierik- zee opzettelijk het onder zijn be vel staande en tot de Nederlandse vloot behorende bewakingsvaartuig Hr. Ms. Oosterschelde I aan de vijand te hebben overgegeven. al- thans in de macht van de vijand heeft laten overgaan zonder daarbij gedaan te hebben, wat zijn olicht onder de bestaande omstandigheden van hem eiste. Hii had n.l. met het vaartuig naar Engeland hebben moeten oversteken of het onbruik- baar moeten maken of vernietigen- IN heelhet Hongaarse land, waar de grote strijd tegen het Christendom wordt gestreden, zwijgen nu alle klokken. Zolang er een regering is die ingaat te gen de diepste christelijke, ka tholieke overtuiging van dit volk zal er stilte zijn als een protest tegen alle aanranding en schen- ding van de heiligste rechten. Geen klokken luiden meer, op- dat de mensen er geregeld aan herinnerd zullen worden wat hier gaande is. Ook vanuit ka- tholiek Nederland is protest aan- getekend bij de communistische regering van dit overwegend katholieke land. Wij voelen ons een met Hongarije. Wij helpen het door ons ge bed. Wij helpen het door onze materielp steun in zijn grote economische nood. Denkt U nog eens aan onze Bon- hoe 52. Op de achterste bank zat Peter Hovmand, de wonderlijke originele dat de Spaanse Columbus toch niet man d;e met Ole in het bos een helemaal de echte Columbus was. gesprek aangeknoopt had; met een Nee in Rusland zit-ie, want daar glimlach, die zijn door rimpeis ge- zegt' men. dat Russische zeelieden groefde gelaat geheel Amerika het eerst vanuit Azie heb- keek hij Ole aan. ben ontdekt. Nou ja, gun ze het Alle mensen in de dicht bezette nlezier Het ei van Columbus is in banken namen Ole en Ben.e van t ieder geval van die Spaanse jon- hoofd tot de voeten ep- toen ze gen, of zou men daarvoor ook een ander vinden. JAMMER. Ingnd Bergman, de charmante filmster, die geruime tijd in Frankrijk doorbracht, om Jeanne d'Arc te kunnen spelen, liet een berichtje achter, voordat ze naar huis vloog. „Ik ben erg ter- neergeslagen, omdat geen enkele Britse maatschappij mij een con tract heeft gegeven. Ik heb geen enkele film in het vooruitzicht voeten ep, toen ze voorbij gingen. Ole kende slechts enkelen er van, maar ontdekte op een van de voorste banken Henriet- te Brink. Ze zat op de hoek en staarde Ole strak aan, toen hij langs haar liep. Ernstig beantwoordde Ole haar blik, gedurende misschien een halve seconde, daarop sloeg ze de ogen neer. Kenriettes aanwezigheid maakte op Ole een pijnlijke indruk, toch was ze niet bij machte, zijn liefde seloof nu dat ze me niet meer no- oppieuw te doen ontvlammen. Eer- diu hebben" der voelde hij wrevel over haar s MICROS komst. Zou ze enkel uit nieuwsgie righeid gekomen zijn of wilde ze over hem triomferen, hem vernede- ren? Met <§§n oogopslag had hij ge- zien dat ze als altijd buitengewoon chic gekleed was, ongetwijfeld zou ze Bentes zwarte japon vrij armoe- dig vinden. Het leek hem toe, dat Bente meer dan anders met haar been trok. Even fronste hij de wenkbrauwen, doch joeg meteen deze gedachten op de vlucht, zich- zeTTf belovend dat Henriette nimmer enige schaduw op Bentes pad zou werpen. Links in het koor zat notaris Frandsen en rechts hadden Oles vader en Sara plaats genomen. Ole bracht Bente naar Frandsen, maak te een keurige, lichte buiging en begroette Frandsen en diens doch- ter Ellen. De koster, die hem op de hielen volgde, had alle reden tot tevredenheid. Daarop ging Ole naar zijn vader en zuster. De koster had gelijk, het koor was breed, het was een heel eind; maar hij liep vlug en gewoon, net of hij thuis het erf overstak. De koster bleef in het koor staan, de maat aangevend met een lichte beweging van zijn hand. Zodra Ole zat, gaf hij de organist een teken, waarna opnieuw een van de schone bruilofstpsalmen weerklonk. Half op een sukkeldraf- je liep de koster heen en weer, met sonore stem voorzingend. Ieder nieuw couplet zette hij krachtig in. Er ging iets stimulerends van hem uit, hij verstond werkelijk de kunst de gemeente goed te laten zingen. Nu trad de prest naar voren, een man van middelbare leeftijd, met een vriendelijk, weemoedig gezicht. Hij gaf Ole een teken, precies als de koster had gezegd, waarop Ole Bente ging halen. De koster haast- te zich naar zijn plaats. met ge- spannen blik en soms even een ge- baar volgde en regelde hij alles. De geestelijke sprak slechts kort, doch zijn toespraak was mooi en vol gevoel. In hoofdzaak wendde hij zich tot Bente, tot haar spre- kend als een vader tot zijn kind. Even verwijlde hij bij de dood van haar vader en bij het leed, dat zij over diens heengaan moest gevoe- len, daarna gedacht hij Ben+p zelf als de goede, trouwe m lie'devolle dochter, de goede gee-st van het landgoed en van dc hele streek. Hij hoopte an spraK als zijn innige wens uit dat zij thans het geluk zou mogen vinden en dat ZV 1'°^ loon voor haar werken zou Krijgen. Ook tot Ole wendde hij zich met enkele persoonlijke woorden, Ole was een nieuwe verschijning. een onbeschreven blad in deze streek. zei hij; maar hij wilde hopen en vertrouwen, dat Ole het blad zou vullen met goed schrift en dat hij tot vreugde voor zijn nieuwe om- geving zou zijn en het geluk zou weten te veroveren voor zijn jonge vrouw en voor zichzelf. Tot slot bad hij voor de twee jonge mensen, aan wier hoede thans het oude, schone Enekaer was toevertrouwd, vanwaar de hele parochie en de hele streek In de loop der tijden zoveel goeds hadden mogen ontvan gen. De prest bad met zulk een warmte en innigheid, dat men ge- neigd was te geloven dat hij wist, hoe groot de moeilijkheden waren, die zich op het Pad der jongelieden opstapelden. Aandachtig luisterde Ole, diep onder de indruk van de woorden van de dominee, Bente schreide. Nu, eindigde de geestelijke zijn toe spraak en nam het boek met het trouwformulier. Ole voelde een rukje aan zijn jas: de koster, die hem waarschuwde, gereed te zijn. Luid en duidelijk sprak Ole het ,.ja" uit. zijn stem klonk rustig en helder. Henriette zou geen enkele aanleiding hebben te veronderstel- len, dat bij zich een ongelukkige bruidegom voelde. Ook Bente antwoordde met hel- dere, duidelijk verstaanbare stem; ze was haar ontroering nu weer meester. Ole had haar hand geno men, die hij stevig drukte; hij voel de een kort, vast drukje tot ant- woord. Nu trok de prest inderdaad de wenkbrauwen op en knikte in de richting van Ole. Maar Ole was geheel in gedachten verdiept en zag het niet. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3