Rusland wil open kaart spelen Geen electriciteit in Frankrijk overdag m Hatta en Soedirman naar Sumatra? Installatie Katholieke Jeugdraad W1 HET ACHTSTE WERELDWONDER 300 JAAR Mits at oomhoverbiedt en de bewapening verminderd Het Katholieke Jeugdwerk beleeft een periode van opgangen bloei verantwoordelijkheid leiding voor de leek Groter de EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Leen- en pachihulp voor West-Europa? *Er komt licht Kominform financiert de staking Bobby Freeberg in Communisten bezetten Prigi in Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 5 Woensdag 13 October 1948-44e laargang No 1 1386 Kantoren: ALKMAAR, Lcmgestraat 42 A, tel. adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel 459 K 2240 Koning Gustaaf van Zweden ziek Alimin gearresteerd Morgen grote stakingen in Itaiie TE BATAVIA IN ARREST Engeland herbouwt zijn vloot Vijf millioen dollar voor katoen Het ,,katknuppelen" Scliip gestrand Op 29 October a.s. is het 300 jaar geleden, dat de eerste steen van het stadhuis van Am sterdam, thans Konink- lijk Paleis, werd gelegd. Het was een wit marme- ren steen, die in de zuid- vleugel van het gebouw, tegenover de Kalver- straat werd aangebracht doch thans niet meer te zien is. In Jacob van Campen's schepping is echter nog een herinne- ring aan deze gebeurte- nis, een prachtig om- lijste zwart marmeren steen, waarin met gou- den letters een Latijnse tekst staat, die vertaald luidt: „Op de vierde dag voor de lste November 1648, waarop is bijge- legd de oorlog, die de verenigde volkeren van Neder-Duitsland met drie Philippi, zeer machtige koningen der Spanjes, te land en ter zee op ongeveer alle kusten der aarde meer dan 80 jaren dapper hebben gevoerd met handha- ving van vrijheid en godsdienst, hebben on der auspicien van de burgemeesters, de goede vredestichters Gerbrant Pankras van Erpecum, Sybrant Valkemer en Pieter Schaap, de zonen- en verwanten der burgemeesters, door legging van de eerste steen van het fundament dit raadhuis gesticht. De diamantsmokkel tussen Belgie en de V.S. v.. f „Werkt eensgezind in het belang van de jeugd" VJ Amerikaans kapitaal in de Duitse Industrie Vechtpartij in Italiaanse Kamer Nieuuf Aborvnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1 -43 per maand, tncluslef Incasso. Advertentle-tarief per edltle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. D. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, I. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEET VAN HEDEN ER KOMT LICHT in de kwestie van de allernieuwste ontwikke- ling van de loon- en prijspolitiek. Misschien herinnert de lezer zich nog en de lezeres, die het huis- houdbudget beheert, nog meer! dat de heer de Bruyn van de KAB een forse rede hield naar aanleiding van de bekend-geworden voorne- mens van de regering, om in ver- band met de afschaffing, subsidiair vermindering van de subsidies op de levensmiddelen, verscheidene prijzen te verhogen. Om het budget van de lagere inkomens te ontzien, zouden er in verschillende gevallen twee soorten prijzen komen. De hogere voor artikelen, welke onder luxe gerangschikt zouden worden, en de lagere voor artikelen, die dan da^benaming „volksartikelen" kre- gen. Maar deze onderscheiding is niet erg gemakkelijk en politiek niet zo een twee drie pasklaar te maken in het kader van wat men wel eens „progressieve" politiek genoemd heeft. In- de Arbeiderspers heeft men dat niet aanstonds begrepen en in zijn zucht, om met name de nieuwe prijzenpolitiek van minister Mans- holt alsof die daarvoor alleen verantwoordelijk was! te verde- digen tegen de „aanval" Van de Bruyn, ontglipte aan het .,Vrije Volk" een beschouwing, die men 25 jaar terug in een zeer liberaal, mits- gaders reaetionnair blad zou ver- wacht hebben. Toen het NW daar- op precies hetzelfde beweerde als de Bruyn, was de bekendmaking van de uit te stippelen lijn van het economisch beleid van minister van den Brink een mooie gelegenheid voor het „V.V." om te retireren en de fiolen van zijn toorn los te laten op het hoofd van de katholieke minister, ofschoon ook deze, even- als zijn socialistische collega van landbouw, niet anders doet, dan de nieuwe kabinetspolitiek uit- voeren. Ook het Christelijk Nationaal Vakverbond tikte de regering op de vingers en vroeg, om duidelijk. uit te spreken, wat men wil: prijsver- hoging of loonsverlaging of een andere wijze van aanpassing, maar geen camouflage-politiek a.u.b. Het partijbestuur van de P.v.d.A, sloot zich bij de aanvankelijke be- zwaren, door de Bruyn het eerst ge- opperd, aan. En nu lazen wij niet in het „V.V.", wat van de Bruyn w&l beweerd werd, dat die P.v.d.A, „op een lijn kwam te staan met de gehele staf van de „Waarheid", die natuurlijk voor de nieuwe econo mische politiek van het kabinet geen goed woord over heeft". En tenslotte blijkt nu, dat de re gering, wakker geschud door het alarm dat de voorzitter van de K.A.B. wekte, plannen beraamt, om over te gaan tot het verlenen van loontoeslagen, Wat dit precies betekent, is nog niet duidelijk. Het wekt de indruk dat het gelijkt op het Belgische stelsel, dat De Bruyn niet helemaal ten onrechte als voorbeeld aan- voerde, en dat het „V.V." aanstonds verwierp. Dit komt hierop neer dat er subsidies worden gegeven uit de staatskas, subsidies op de levensmiddelenprijzen, alleen voor die lonen, die niet toereikend zijn om de kosten van bepaalde, nader verhoogde prijzen te betalen. Ook zou het kunnen zijn som- mige mededelingen over de verkla- ring van minister Joekes wekken die indruk dat beoogd wordt, toe- stemming tot loonsverhoging te ge ven. Dat schijnt ons echter een ver keerde weg; dit doorbreekt nl. het stelsel van de loon- en prijspolitiek van de regering, die lonen *en prij zen in evenwicht wilde houden, aan de verkeerde kant, die weliswaar voor de regering de weg van de minste weerstand is, maar een nieuwe last zou betekenen voor het bedrijfsleven. Het mag waar zijn; dat in verschillende bedrijven loons verhoging mogelijk is. in vele is dat niet zo en ons schijnt het toe, dat we op deze manier de weg van de algemene z.g. derde loonronde zouden opgaan, die vooralsnog niet moet worden betreden. De regering heeft een bepaalde loon- en prijspolitiek consequen' gevolgd. Zij heeft daarbij terecht een allernauwst verband tussen lo nen en prijzen aangenomen. Ver breekt zij dat verband, dan moet zij de gevolgen van een derde loon ronde aanvaarden, of maar dat lijkt in deze tijd van overgang juis ter zij moet de gevolgen van het toestaan van meer vrijheid in de prijsbepaling verzachten, door een subsidie-politiek, die de voordelen van die politiek behoudt en de na delen ervan wegneemt. Dat is, door die subsidie op de prijzen alleen te geven in die ge vallen, waarin dit voor de door de regering „gestopte" lonen nodig is en die subsidie te laten vervallen voor lonen en salarissen, die hoog genoeg zijn, om de duurdere prij zen door de betrokkenen zelf te la ten betalen. Er komt dus wel wat licht in de affaire, die begrijpelijk zo menigeen bezig houdt, maar er zijn nog een paar duistere punten, die moeten worden opgehelderd! De 90-jarige Koning Gustaaf van Zweden is lijdende aan een long- aandoening en moet zijn kamer houden. Verschillende specialisten hebben hem bezocht. De algemene gezondheidstoestand van de Koning is echter, volgens een bulletin, be- vredigend en het hart functionneert normaal. fISJINSKY, de Russische vice-minister n Buitenlandse Zaken, heeft gisteren tijdens een lange rede in de Poli- tieke Commissie verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is volledige inlichtingen te verstrekken over wapens en gewapende strijd- krachten indien het Russische voorstel om de atoombom te verbieden en de bewapening met een derde te verminderen wordt aangenomen. Wisjinsky sprak in antwoord op een scherpe aanval van de Ameri- kaanse gedelegeerde, Warren Aus tin, die de Russen er van beschul- digde, dat zij thans als strijdkreet hebben: „torpedeer en verniel wat je kunt". Indien de Ver. Naties het Russi sche voorstel tot beperking van de bewapening goedkeuren, zal de Sov jet-Unie „tegelijkertijd gegevens over haar bewapening en gewa pende strijdkrachten verstrekken", zei Wisjinsky. ,Wij willen onze kaarten op tafel leggen als dit practisch nut heeft", zei hq. „A1 onze kaarten, de een naast de ander. Heren, leg uw kaarten naast de onze. Ik kan u nu zeggen, dat de kaarten van de Sovjet-Unie echt en waar zul- len zijn". Wisjinsky herhaalde hier zijn eerder geuite toespelingen, dat de Sovjet-Unie de atoombom bezit, niet. Later zei hij echter: „U hebt de atoombom, het bommetje, dat geen pond rozijnen is en u hoopt vurig, dat niemand anders hem heeft". Wisjinsky zei, dat zijn land de uitgaven voor wapens wenste te verminderen. ,Wij hebben spoorwegen en zie- kenhuizen nodig", aldus Wisjinsky. Wij moeten dit alles hebben, om- dat wij er zonder niet kunnen leven en bestaan". Rusland tracht zijn levensstan- daard te verhogen. Om dit te be- reiken moet de Sovjet-Unie van militaire uitgaven overschakelen op productiepogingen. „Dit is een kwestie van physica", zo zei Wisjinsky verder, ,.Als het peil in de ene pot zakt, gaat het in de andere pot omhoog". Zelfs op het ogenblik wordt het grootste deel van de jaarlijkse Sov- jet-begroting voor vredelievende doeleinden aangewend, zei hij. Na de rede van Wisjinsky werd de zitting van de politieke commis sie verdaagd tot hedenmorgen 10.30 uur. BATAVIA, 12 Oct. (Aneta) „An- tara" meldt uit Djogja, dat de communistenleider Alimin, tezamen met drie andere personen, „op een bepaalde plaats in de republiek" door de overbeid is gearresteerd. Aneta voegt toe, dat reeds een week geleden het Chinese blad „Sin Po" de arrestatie van Alimin heeft gemeld, hetgeen toen echter door Sjahrir na diens terugkeer uit Djogja werd tegengesproken. Volgens het Republikeinse dag- blad ..Nasional1' werd Alimin in de, trein tussen Djogja en Solo gear resteerd, hij was vermomd als een eenvoudige landarbeider. De een millioen kantoorbedienden in openbare diensten in Itaiie zullen Donderdag een staking houden, die acht uur zal duren, uit protest te gen de weigering van de regering een onmiddellijke loonsverhoging toe te staan. Spoorwegarbeiders en artpeiders van de Post, Telegraaf en T?lefoon, zullen oqk twee uur in staking gaan. Tijdens deze twee uur zal al het werk ophouden en treinen zullen worden gestopt. Naar verluidt zou den stakingen van 24 uur door ar- beiders in andere vitale bedrijven volgen op afzonderlijke data in de verschillende gebieden van Itaiie. SINGAPORE, 12 Oct. (A.P.) - Do Indonesische voorlichtingsdienst heeft vandaag medegedeeld, dat Bobby Freeberg, een gewezen lui- tenant van de Amerikaanse iucht- strijdkrachten, die de organisator was van de republikeinse lucht- macht, op het ogenblik te Batavia gevangen gehouden wordt. Freeberg werd, zo deelt de voorlichtingsdienst verder mede, op 1 October tijdens een vlucht van Java naar Sumatra, door zes Nederlandse jagers tot lan- den gedwongen. Hij werd vervolgens gearresteerd en naar Batavia over- gebracht, terwijl zijn Dakota in be- slag werd genomen. Viscount Hall, de eerste Lord van de Britse Admiraliteit, heeft voor zijn vertrek uit New York aan de journalisten verklaard, dat Engeland thans zijn „gehavende vloot geheel herbouwt". Hall heeft in de West Brits-Amerikaanse vlootmanoeuvres bijgewoond. De E.C.A. heeft aan Nederland 'n bedrag van zes millioen dollar „toe- gewezen, waarvan 5.706.000 dollar voor de aankoop van katoen in de V.S. en de rest voor Oceaan-vracht. In geheel Frankrijk is gisteren de electriciteitslevering vermin derd als gevolg van de mijnwer- kersstaking. De stroomlevering zal van 's morgens half acht tot des avonds zes uur zijn stopgezet. Men hoopt hiermede dagelijks 4000 ton steenkool te besparen. Dit zal de negende opeenvolgende winter zijn in Frankrijk, dat de electriciteits levering gedeelteljjk stopgezet wordt. Het conservatieve blad „France Soir" schreef gisteren uit regerings- kringen te hebben vernomen, dat de Kominform reeds een eerste ter- mijn van 120 millioen francs aan de Franse communistische partij heeft betaald om de stakingen gaande te houden. Het geld zou langs diplo- matieke kanalen of door touristen en sportfiguren uit Oost-Europa in Frankrijk zijn gebracht. Omtrent de stakingen deelt het Franse miiiisterie van openbare werken en vervoer mede, dat het spoorwegverkeer in Oost-Frankrijk, waar de stakingen het meest uitge- breid waren, Woensdag weer voor 90 pet. normaal zou zijn. 't Voegde er aan toe, dat het werk op sommige stations was hervat en ook weer zou beginnen op andere stations, waar- onder Straatsburg. Te Reims en Charleville staakte men nog. Het verkeer van goederen zou langza- mer hersteld worden, daar de goe deren waren opgestapeld. In andere gebieden, met uitzondering van een paar plaatselijke stakingen, zou het 1 was vjjftig jaar geleden in ons gewest een geliefd volksver- maak. Op een vat, opgehangen aan een touw, en waarin een levende kat werd gestopt, werd met zware knuppels ge stagen tot de ton zo kapot was dat het geplaagde dier kon ontsnappen. Voor iedere stuk- geslagen hoepel of duig werd een prjjs uitgeloofd; de hoofd- prijs was voor degene, die de ton geheel stuksloeg. Deze dierenmishandeling werd ech ter tegelijk met het paling- trekken verboden. In sommige dorpen is het spel in zwang gebleven, maar nu zonder le vende poes, die vervangen is door een stuk hout of iets dergelijks. In Hoogwoud wordt het spel nog ieder jaar op de herfstkermis aan de Gouw be- oefend. Burgemeester Bree- baart, een vervaarlijke knots in de hand, staat gereed voor de eerste slag. verkeer weer normaal zijn. Daarentegen hebben de spoor- mannen in Brest, die zijn aange- sloten bij de C.G.T. Dinsdagavond bij stemming besloten tot Zaterdag- middernacht in staking te gaan. Ook de communistische en de katholieke .vakvereniging van spoor- mannen, eveneens in Bretagne, hebben tot staking besloten. Te Charleville in Oost-Frankrijk zijn Dinsdag achttien staalfabrieken wegens staking gesloten. Drie ble- ven in bedrijf. De Franse havenarbeiders zullen heden uit sympathie met het half millioen stakers in het gehele land een algemene staking van 24 uur houden. In principe zou er een overeen' komst bereikt zijn over het beein- digen van de vier weken oude sta king van de Franse metaalbewer- kers en arbeiders uit de ijzermijnen in Lotharingen. Afgevaardigden van de metaalbewerkers hebben Dins dagavond op het ministerie van arbeid vergaderd om details uit te werken van het belangrijkste punt van de overeenkomst, nl. een ver hoging van 10 pet. van de lonen. VLISSINGEN, 13 Oct. Heden- ochtend omstreeks 9 uur strandde een onbekend stoomschip bij Wals- oorden. De sleepboot ..Adrien Letzer" en sleepboten uit Antwerpen zijn ter hulpverlening uitgevaren. t -«,} sovdI z J \>M» WB* Si* f*R*i roi s: 1 iv: Pittuvm »r*t\& f:&. 0RN5 RA A\V<-v fOKTVf-f.R s fuwf Avstfci* \m l.lfcl'ksxtfc fc'.V KSitHtfOM AViWvU* iO'.l PV H lf VIOKV C/f HWfJRN M Kfc.p'U'-f.fcvy Mft.vAf StMfcK. w: f; KM U 9 I'a mc.i inii f t u.'vsn J.\< lO mMO t VM»VviTNV* t AHL-f VfAV. ivRIVvJ j.VMMkNV; NEW-YORK, 12 Oct. (A.N.P. en Aneta)Volgens de „New York Times" nemen hoge douane-ambte- naren te New-York aan, dat de ille- gale goudzending, die de vorige week aan boord van een schip, dat op het punt stond New-York te ver- laten, met bestemming voor Rotter dam, in beslag is genomen, bestemd was om de operaties te financieren van zwarte handelaars, die ruwe diamanten naar Nederland smokke- len, waar zij tegen de helft van de in de Ver. Staten geldende kosten worden bewerkt, om vervolgens weer via Antwerpen naar de V.S. te worden gesmokkeld. Deze smok- kelhandel wordt beschouwd als de oorzaak van het grote verschil tus sen de Belgische officiele export- cijfers voor gepolijste diamanten en de statistieken der Amerikaanse douane. In kringen van de diamant- industrie te Antwerpen veroorzaakt de onwettige diamanthandel toene- mende ongerustheid, aldus de „New York Times''. BATAVIA, 12 Oct. (Aneta). De Dienst Legercontacten heeft een communique uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat een week geleden door de repu blikeinse regering besloten werd, dat premier Hatta, iegercomman- dant Soedirman, luchtcommodore Soeriadarma en andere republi keinse autoriteiten op II October naar Sumatra zouden gaan. De reis is echter in verband met transportmoeilijkheden enkeie (Van onze speciale verslaggever) DE KATHOLIEKE JEUGDRAAD voor Nederland, het centrale orgaan voor gemeenschappelijk beraad en werk der veel- heid van katholieke jeugdverenigingen, heeft gisteren een grootse dag beleefd, toen in aanwezigheid van vele autoriteiten Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong de voorzitter en aalmoezenier dezer overkoepelende organisatie, resp. Mr. J. Cals en Dr. H. Fortmann in hun veel omvattende functie installeerde. De blauwe zaal van hotel Esplanade te Utrecht vulde zich met in velerlei uniformen geklede leiders en leidsters der katholieke jeugdorganisaties toen de genodigden hun plaatsen innamen. houd van eigen doelstelling, werk- wijze en middelen. Immers naarma- te de jeugdverenigingen zich meer in een nationale organisatie-vorm ontwikkelden, werd meer contact met de verantwoordelijke besturen noodzakelijk geacht. Lag voor 1940 bij de organisatie van het jeugdwerk het zwaartepunt bij het diocesaan karakter, na de bevrijding werd dit accent gelegd naar een nationale organisatie-vorm Het jeugdwerk en de lekenleiding hadden zich zo sterk ontwikkeld, dat de directe leiding, sterker dan voorheen, aan de leek werd toever- trouwd. Zo ontstond de Katholieke Jeugdraad, waarnaast een geestelij- ke raad van aalmoezeniers werd in- gesteld met als bijzondere taak het geven van voorlichting en advies inzake de problemen der vrije jeugd vorming, bezien van het standpunt der zielzorg. De Kardinaal spreekt Z.Em. Joh. Kard. de Jong noemde deze plechtigheid de bekroning van veel arbeid, welke sedert het einde van de oorlog is verzet. Hij herin- nerde er aan, dat de Inter-Diocesa- ne Jeugdcommissie bij schrijven van 23 April 1947 is aangewezen als advies-college inzake jeugdaangele- genheden van het Episcopaat. Wij zijn overtuigd, aldus Z.Em., dat met de Katholieke Jeugdraad de vorm is gevonden die meer be- Onder hen merkten wij op de hr Oosterlee, vertegenwoordiger van de minister v. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer M. A. Reinalda, commissaris der Konin- gin in de provincie Utrecht, dr A. C. Ramselaar, president van het Kl. Seminarie te Apeldoorn, deken A. Wiegerink, wethouder J. Winkel, loco-burgemeester van Utrecht, ds Steenbeek, voorzitter van de NJG. Met een hartelijk applaus be- groetten de aanwezigen Z.Em. Joh. Kard. de Jong, toen deze in gezel- schap van het te installeren bestuur van de Jeugdraad zijn plaats in- nam. Pastoor drs G. Bannenberg, wnd voorzitter van de Jeugdraad, sprak een welkomstwoord en be- klemtoonde dat met grote dank- baarheid voor Gods zegen vastge- steld mag worden, dat het katho lieke jeugdwerk na de gewelddar dige opheffing en onderbreking tij dens de bezetting momenteel op- r.ieuw een periode van opgang en bloei beleeft. Dit demonstreert zich niet alleen in de kwantiteit, in de getallen van hen die bereikt worden, maar ook in de gewijzigde en aangepaste or- ganisatievormen en in de vernieuw de opzet van het werk om de jeugd te be'invloeden. De oprichting van de Kath. Jeugdraad is een der pha- sen in deze ontwikkeling. Hierin is elke katholieke jeugd- vereniging ondergebracht met be- antwoordt aan de eisen welke thans aan de jeugd mogen worden gesteld. De mogelijkheid is thans gegeven van een geregeld en meer intens contact tussen de verschillende jeugdverenigingen en instellingen en vervolgens krijgt in de Jeugd raad de leek zijn eigen apostolische taak en verantwoordelijkheid toe- gewezen. De na-oorlogse problemen maken het noodzakelijk, dat meer dan vroeger de leiders der verschil lende jeugdorganisaties samenwer- ken in het belang van de katho lieke jeugd en van geheel de Ne derlandse jeugd. Groot zijn de moeilijkheden welke overwonnen moeten worden en al liggen de ver- houdingen in verschillende delen van ons kleine land dikwijls ver van elkander, voor de gemeenschap blijft het noodzakelijk dat niet langs elkaar heen gewerkt wordt. Ik vermaan u dat glj uw best doet de eenheid des geestes te be- waren door de band van de vrede. Wij drukken u op het hart eens gezind te werken in het belang van de jeugd. Als punten van ge meenschappelijk overleg noemm w4j u de verhouding van de jeugd organisaties tot de burgerlijke overheid en de plaats dier orga- nisaties in het geheel der Neder landse volksigemeenschap. Wij denken verder aan het werk onder de jeugd, die nog niet is be reikt en die toch uw bijzondere zorg nodig heeft. Wanneer gij uw werk goed doet, dan zullen toch de meeste moeilijkheden opgelost kun nen worden. Z.Em, verklaarde gaar- ne het beschermheerschap van de Jeugdraad te willen aanvaarden en drukte de leken die nu hun eigen verantwoordelijkheid dragen op het hart, in trouw aan het kerkelijk gezag met de priesters samen te werken. Blijft er van dobrdrongen dat gij door uw katholieke beginselen ge- trouw en volledig te handhaven en toe te passen, een kostbare bijdrage kunt leveren aan het welzijn van de nationale gemeenschap. Z.Em, bracht tenslotte bijzonder dank aan pastoor Bannenberg voor het vele werk dat hij in het belang van de jeugd heeft gedaan en wens te de jeugdraad Gods zegen toe bij het vervullen van haar belangrijke taak. De Kardinaal verklaarde dan mr J. Cals en dr H. Fortmann ge- installeerd in hun functie. Mr J. Cals sprak vervolgens een dankwoord; hij legde er de nadruk op. dat de jeugdraad niet is ver vallen in een misplaatste centrali- satie, doch dat hij is een harmonisch samengaan der verschillende jeugd verenigingen. Hij bracht dank aan de I.J.C. voor het vele werk door haar verricht en onderstreepte nog eens de plaats die de leek in de nieuwe organisatie inneemt. Onder instemming der aanwezigen bood hij pastoor Bannenberg het ere- voorzitterschap van de jeugdraad aan. De Katholieke Jeugdraad zal actief en positief deeinemen in de nationale taak die de Nederlandse jeugd wacht en waaraan door H.M. Koningin Juliana in zo kern achtige bewocrdingen vorm is ge geven. Nadat besloten was aan de Konin gin een telegram van hulde en aan- hankelijkheid te zenden, schetste mr Cals de vele kwesties die door diepgaande studie. principiele stel- lingname en wijs beleid tot een op- lossing moeten worden gebracht, De Jeugdraad zal daarbij worden bezield en gelgid door het gevleu- gelde woord van Kard. Faulhaber: ..De ziel van de zorg vnnr de jeiwd is de zorg voor de ziel van de jeugd". Namens de minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen bood de heer Oosterlee zijn geluk- wensen aan. waarna ds Steenbeek nog het woord voerde namens de Nederlandse Jeugdgemeenschap. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Het Kathedrale Koor onder leiding van Sjef van Eerden verleende mu- zikale medewerking. In het bestuur van de jeugdraad werden nog ge'installeerd mej. mr E. Twaalfhoven en mej. M. Vendrik directeur G. Grothuis. aalmoezenier A. Verhoeven en de heren E Schiit- tenhelm, A. van der Horst, H. Lam bregts en A'. Nelissen. Ma,gen uitgesteld. Het communi que wijst er op, dat reeds uit eerdere berichten gebieken is, dat thans overal op Sumatra grote spanningen zijn. De situatie te Tapanoeli is ver- ward, terwijl in Asahan onder de bevolking een onstellende nood heerst en het bestuur gedesorgani- seerd is. De dienst legercontacten zegt: „Het ligt voor de hand, dat de reis van Hatta c.s. hiermede ver band houdt". Verder meldt de dienst legercontacten, dat vanuit Djokja reeds maatregelen getroffen zijn om de republikeinse delegatie te Boekittingi enthousiast te ont- vangen. Ten aanzien van de mili taire situatie in de republiek zegt het communique, dat volgens de be richten van 11 dezer nog steeds ge- vochten wordt in de omgeving van Tjepoe. Een deel van de bevolking koos de zijde van de opstandelin- gen. Uit Tjepoe wordt gemeld, dat circa 50.000 personen uit de stad ge- evacueerd zijn, Randoeblatoeng is nog steeds in handen van de com munisten, zodat gevaar blijft be staan voor een opmars uit Blora en Goeloer via Randoeblatoeng naar Tjepoe. De communistische opmars naar het Zuid-Oosten in Rembang is thans gevorderd tot Saleh. Prigi, aan de Zuidkust is door 700 man communistische troepen bezel. In. het Noordelijk deel *van de stad Blitar wordt nog steeds gevochten. Uit Kediri wordt gerapporteerd, dat de militaire politie aldaar haar moreel geheel verloren heeft. Van de residentiepolitie te Madioen wor den circa tweehonderd man vermist. Generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelhebber, heeft na afloop van een bezoek, dat hij met gene raal Robertson aan het industrie- gebied van de Ruhr heeft gebracht, o.a. verklaard, dat het Amerikaanse particuliere kapitaal weldra in de Duitse Industrie zal kunnen worden belegd. Door zijn zwakke valuta, zo zeide Generaal Clay, is Duitsland beschermd gebleven tegen een mo- gelijke invasie van buitenlands ka pitaal. dank zij een moratorium, dat sinds 3 jaar van kracht is. Het ligt in onze bedoeling, aldus Clay, dit moratorium thans op te heffen, want de Duitse valuta is thans in staat om de vergelijking met elke andere munteenheid te doorstaan. De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft Dinsdag geduren- de een half uur haar bijeenkomst moeten onderbreken wegens een handgemeen tussen communistische afgevaardigden en afgevaardigden van de Italiaanse Sociale Beweging (neo-fascistisch). Toen de communistische fractie-. leider in een rede over de provin cie Emilia, waar de politie is opge- treden tegen (bezitloze) boeren, die bouwland poogden te bezetten, zei, dat het „goed was, dat deze verra- ders van het Italiaanse volk'' wa ren gedood (daarmee doelende op een aantal der politiemannen, die bij het optreden om het leven zijn gekomen), riep de fractieleider der Italiaanse Sociale Beweging: ,.moor- denaars". Onmiddellijk wierpen zich een aantal communisten op de afgevaardigden der Italiaanse So ciale Beweging, terwijl andere com munistische afgevaardigden rondom Togliatti gingen staan. Men slaagde erin de orde te herstellen. Niemand is ernstig gewond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1