ZAL DE FRANSE FRANC DEVALUEREN? Insinuates van Wisjinsky aan het adres van de zes „Neutralen Van Geelkerken, de man met een zesdubbele tong DE WERELD Voor luchtpostverkeer nieuwe regeling met de Thuisfronten twee gestelde vragen van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Weg met hel zinken geld Ontwerp noodwet Indonesie Met ingang van J November Ministers van financien morgen bijeen ,Be/7ijn" in de V \r.us weigert te antwoorden op Nieuwe bezoldiging van burgemeesters Dinsdag hervatting van de discussies Revolutie in Honduras? Binnenkort voor het Gerechtshof Arrestaties op Oost-Java Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 5 Zaterdag 16 October 1948 - 44e laargang No 11389 Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank 1" on 1 oonn v 9910- SCHAGEN, MolenstraaJ 52, tel. 459 K 2240 M K 2200; HOOHK. <»3. 0,ote KW 43S, K HELPER. Ke— 3, *1 33,0 .3.. SCHAO^ DE AANMAAK VAN DE NIEUWE MUNTEN IN DE RIJKSMUNT De Rijksmunt ie Utrecht heeft de han- den vol aan de aan- maak van de nieuwe munten, die het zin ken geld uit de ge- hate bezettingsjaren moeten vervangen De ponsmachine, die 500.000 nieuwe cen- ten per dag uit de metaalplaten slaat. fvE VEILIGHEIDSRAAD kwam gisterenmiddag bijeen om de D discussie over de Berlijnse kwestie voort te zetten. Er was I een pauze geweest van negen dagen, waarop de zes „Neutra- len" gepoogd hadden een weg te vinden om tot opheding te komen van de Russische blokkade van Berlijn. Wisjmsky en Manoeilsky ncnnen hun gewone plaatsen aan de conferenhe- tafel in. De vertegen;voordiger van Canada, generaal Mcnaugh- ton verklaarde, dat de neutralen geen ontwerp-resolutie hadden Naar het ANP vemeemt is in de loop der volgende week een I algemene maatregel van be- stuur, steunende op de ge- meentewet, te verwachten, een nieuwe bezoldi- Hitler's bezittingert verbeurd verklaard Advocaat schreef brieven aan de S.D. VPi" 'ke waren geformuleerd door de SSd'^^r^" destijds ingestelde commissie van advies. Het ligt voorts in de bedoeling, aan de nieuwe De eerste ministers van de Dominions en de overige gedelegeer- den op de vergadering van het Engelse Gemenebest zijn de qasten geweest van het Engelse koningspaar op Buckingham Palace. De koning met zijn gasten, v.l.n.r.: Sir Godfrey Huggms, Zuid-Rhodesia; Senanayake, Ceylon; Ali Khan, Pakistan;^. Evatt, Australie; Koning George VI; Attlee, Norman Robertson, plaatsvervanger voor Mackenzie King, Canada; Louw, Zu_ Afrika; Peter Fraser, Nieuw-Zeeland, en Pandit Nehru, Ind a. Nieuwe stakingen in Italie DE LAATSTE VOORAANSTAANDE N.S.B.-ER j Gesneuveld in Indonesie Aneta. In de afgelopen nacht zijn op Oost-Java in to- taal 86 communisten gearres- teerd. Japanse oorlogsmisdadiger pieegt zelfmoord Mexico door een, orkaan geteisterd Nieuuu Abotvnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1 -43 pet maand, tncluslef Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 cl per m.m., minimum f 2.50; in alle editles 26 ct. per m.m., minimum f4.—familie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Eij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT VAN HEDEN MORGEN IS HET DE DAG, waar- op de R.K. Universiteit te Nijmegen vijf en twintig aar bestaat. Dit zil- veren jubileum had berelds een en andermaal de aandacht In onze cou- rant. Onlangs in verband met een nuttige persbespreking met de lei- ding van onze katholieke Hogeschool deze week in een waarderend artikel van de oud-minister van Onderwijs dr. Gielen en vandaag, op pagina drie, in een waarderend en belang- wekkend schrijven van niemand minder dan Z.H. de Paus. Het Is passend, ook onzerzijds bij dit zilveren feest uiting te geven aan enige gedachten. Het bereiken van de zilveren mijlpaal vervult Katholiek Nederland met trots. Naast en na de grote offers, die de Katholieken van Nederland hebben gebracht voor het lager onderwijs en zoveel andere soorten van on derwijs, zijn grote sommen bijeen- gebracht, om te komen tot de stich- ting van een eigen katholieke Uni versiteit, waarmee het grootse en prachtige gebouw van het katholie ke onderwijs in ons land althans uiterlijk is voltooid. Voltooid in breder zin is het natuurijk nog niet. Daarvoor moet er op ver- schlllend gebied, ook ten aanzien van de gehele installatie van de Universiteit met meerdere facultei'- ten nog het een en ander gebeuren Maar dat dit gebeuren z&l. daar voor bevat de ontwikkeling van alles, wat op dit terrein geschiedde, de waarborg. In deze vijf en twintig jaar is een geslacht van katholieke inteliec- tuelen in het eigen katholieke mi lieu en in de eigen katholieke sfeer opgekweekt, dat aan het sociale, economische. culturele en politieke leven van ons vaderland en van de katholieke gemeer.schap belangrijke diensten heeft bewezen. Er blijft op flit gebied nog wel een en ander te wensen, de activi teit van ,.het" katholieke intellect, of van ..de" intellectuelen, in het openbare katholieke leven, is nog wel eens een onderwerp van discus sie en beraad en er valt zeker nog wel iets te verbeteren, maar er is op dit punt veel bereikt ook, en daarvan mag. in meer dan een op zicht. de Katholieke Universiteit van Nijmegen, de eer opeisen. Het zij verre van ons. ons te ver- genoegen met het aandeel, dat de in Nijmegen opgekweekte meer- ontwikkelde katholieken hebben ge- leverd in de openbare katholieke activiteit. Gelijk ook nog katholieke Intellectuelen van andere universi- teiten in het voile katholieke leven sfaan, heeft Nijmegen op haar beurt katholieke intellectuelen afgeleverd, die hun ontwikkeling, hun studie, bun wetenschap en hun apostolaat, in dienst. hebben gesteld van de voile Nederlandse volksgemeen- schap. In dit verband treffen ons In de brief van Paus Pius XII twee zm- sneden. die even onderliind mogen worden. Zo, waar de H. Vader zegt, dat de resultaten van het onder - richt. de studie en het onderzoek van de Katholieke Universiteit van waarde en nut zijn „voor de burger- De buitengewone en dringende omstandigheden, waarvoor 't ko- ninkrijk zich ziet gesteld, eisen, dat op korter termUn dan bij wet mogelijk zou zijn, maatregelen moeten kunnen worden genomen met betrekking tot de voorberei- ding van en de overgang naar n nieuwe rechtsorde in Indonesie. 0 Wel is waar is een ontwerp van wet tot het treffen van voorzienin- gen betreffende de overgang naar die nieuwe rechtsorde op de voet van het bepaalde in het veertiende hoofdstuk der grondwet reeds m gevorderd stadium van voorbereidmg doch de behandeling van een der- gelijk wetsontwerp stelt zodanige eisen. dat daarin in mizonderlijke omstandigheden welke totonvr wijld handelen kunnen nopen, met zal kunnen worden voldaa";nrtwpt. Daarom is thans een uoodwet Indonesie ingediend. waarbu voor lonige maatregelen met betrekking tot de nieilwe rechtsprde kunnen worden genomen. met ™cM"ern D| van verschillende bepalmgen. maatregelen zullen later door de volksvertegenwoordiging bii de we moeten worden bekrachtigd.Voior gesteld wordt. de wet op 1 Juli 49 te doen vervallen. DE MINISTER VAN OCHLOG heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Dassen (K.V.P.) en het Eerste Kamerlid Algra (A.R) betreffende de be- perking van het luchtpostverkeer met rfilitairen overzee. Minister Schokking zet uiteen, dat ver schillende motieven tot de w«zl" ging in de regeling geleld hebben Met de Thuisfronten e.d. wordt echter een regeling getroffen, die 1 November ingaat. Het eerste motief van de regering was geweest bezuiniging. Voor 184/ was voor deze zaak 1.800 000 gld. uitgetrokken, maar in werkelijk- heid beliepen de kosten oyer dat jaar 4 000.000 gld. Men wilde het systeem van postbladen mvoeren dat in Indie voldeed, maar dit was om verschillende redenen toen met dit postverkeer 1.200.000 gld. Ten tweede is de dagelijkse .postale ver- voerscapaciteit van de K.L.M. be- perkt, er was meermalen achter- stand van vele dagen in de postver- zending. Ten derde werden in toenemende mate kranten en andere zaken in brieven gesloten, waarvan de ver- zending per brief postaal niet is toegelaten, of op zich reeds vol- strekt verboden. De nieuwe regeling is gemaakt, toen er wel voldoende postbladen e.d. voorhanden waren. Toen kon, per 1 October, de regeling ingaan, ten einde tot minder gewicht en tot lagere kosten te komen. Erkend wordt, dat daarbij te veel met zakelijke eJ» te weinig met ideele factoren rtekening is gehouden! De minister herinnert vervolgens aan de wijziging, dat het toegelaten briefgewicht verhoogd is tot 10 gram, zodat krantenknipsels, foto's e.d. ingesloten kunnen worden- Met de Thuisfronten is over Oc tober een bevredigende regeling ge- nm verschfiende redenen toen uici tooer een oevreaigeuue icgciii.g gc- mnpeliik Voor het eerste kwartaal troffen. Na 1 November zal voor de inugci J van I onn nitnnuo r,VPI i n P van> 1948 bedroege'n de uitgaven van (Zie artikel op pag. 5.) PARIJS, 15 Oct. (A.P.) West- Europa's meest vooraanstaande financiele autorlteiten komen op het ogenblik naar Parijs, terwijl geruchten over een nieuwe waar- devennindering van de Franse franc de ronde doen. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financien, arriveerde vanmiddag per vliegtuig op Le Bourget. De ministers van financien van Nederland, Belgie en Luxem burg zullen eveneens komen voor een bijeenkomst van de vijf West- Europese ministers van financien op Zondag. De bijeenkomst zal gehou den worden in het kader van he accoord voor een West-Europese federatie. De Franse minister-president Henri Queuille, zal, naar verwacht wordt, als voorzitter fungeren. Hedenmorgen was men in finan ciele kringen van oordeel, dat een devaluatie voor de deur stond. Na- derhand waren de meeste waarne- mers het er echter over eens, dat het waarschijnlijk enige ti]d zou duren, voordat een defimtief besluit genomen zou worden. Verder waren zii het er over eens, dat het plan, dat thans bestudeerd wordt, er on- geveer als volgt uitziet: De officiele wisselkoers voor het Britse pond zou stijgen van 864 tot ongeveer 1060 Franse francs. Over- eenkomstige koerswijzigingen zou- den tot stand komen voor de Ita- liaanse lire en andere onder streng toezicht staande valuta. Hierdoor zou de export van de desbetreffen- de gebieden aangemoedigd worden. doordat de prijs van Franse goe- deren er verlaagd zou worden. Te zelfder tijd wezen rapporten op een ..geunificeerde1' koers voor de dollar. In plaats van een koers van 215 francs per dollar voor Franse importeurs en een van 263 francs voor exporteurs zouden beide categorien van handelaren in het vervolg misschien een koers van om en nabij 263 francs moeten betalen. Door deze twee wijzigingen zou de Franse koers ten opzichte van andere valuta op het peil van de koers voor de dollar komen. Kerk". En vefvolgens, waar de Paus opmerkt. dat het ontmaskeren van vooroordelen, die dan in het juiste licht worden geplaatst, een zaak dient, welke niet alleen ten goede komt aan de wetenschap, .maar die bovendien de weg kan effenen en bereiden, waarlangs op- recht zoekende geesten gewezen en gebracht kunnen worden tot het omhelzen der christelijke leer en haar instellingen". Deze belangrijke heenwijzing naar de apostolische taak van de katho lieke Universiteit, naast haar bete- kenis als krachtbron voor het na- tionale cultuurleven in zijn breedst- mogelijke samenhang, behoren wel tot de mooiste complimenten bij dit zilveren bestaansfeest. Twee com plimenten, die een dubbele verant- woordelijkheid inscherpen Op de eerste plaats voor de katholieken van Nederland, om niet licht een offer te zwaar te achten, waar het geldt de instandhoudirjg en verste- vlging van ons rijke bezit in Nijme gen. In de tweede plaats een aan- sporing tot degenen, die van de vruchten van het katholieke hoge. onderwijs genieten, om hun daar verworven gaven en ontwlkkeiae talenten loyaal en volop in dienst te stellen van de zaak van de Kerk en het Vaderland! van het Witboek, dat de Britse re- I vusiycoic waarde en nut zijn ..voor de burger- ton, verklaarde, dat de neutraien geen fd dat zij waarbij lijke samenieving en anderzijds zeer I willen opsteIlen of bemiddelmg hadden beproefd maar dat i welgevaillg zijn( aarde Kftholieke j naar het verkrijgen van voUedige inlichtangen, j ging vo Tijdens het proces van Adolf Hit- I ler heeft de Zuiveringsrechtbank te Miinchen besloten, dat Hitler s zelf- moord bewezen is door de verkla- Voor de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerec'itshof stond terecht de 32-jarige advocaat en procureur J. L. Bleeker te Rot terdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Januari 1943 tot Mei 1945 was opgetreden als beheerder over vermogens van anti-Duits gezinde personen en voor een niet-joodse client, een zekere K„ die wilde scheiden van zijn joodse vrouw, brieven heeft geschreven aan de S.D., inhoudende het verzoek om de vrouw, enige maanden vast te houden, teneinde de scheiding te bespoedigen en haar te beletten daartegen in verweer te gaan. De vrouw werd door de Duitsers ge- Thuisfronten een nieuwe rxelin§ ingaan, die wordt uitgebreid tot iedere kerkelijke, sport- en andere organisatie, waarbij tegen een rede- lijk tarief een bepaald gewicht aan periodieken, mits in e6n pakket ten postkantore .aangeboden, per lucht- post kan worden verzonden. Met de Thuisfronten is ook daarover over- eenstemming bereikt. Uit het bovenstaande zal duideliik zijn, dat, hoewel enerzijds een be- perking gedeeltelijk gehandhaafd blijft vergeleken bij voor 1 Octo ber anderzijds nu een regeling geidt, waarvan naar het gevoeten van de minister niet kan worden gezegd, dat zij geen oog zou hebben voor de noodzakelijkheid van een ruim postverkeer met de militairen overzee; een noodzakelijkheid, die ook voor de minister evident is. De aandacht van de minister blijft niettemin bij voortduring op deze zo belangrijke aangelegenheid ge- vestigd. Indien in de practijk gebre- ken of bezwaren aan de dag moch- ten treden, is hij gaarne bereid deze zo mogelijk weg te nemen of te on- dervangen. EINDE van de vierde van de Algemene Ver- De waarnemende voorzitter van de Veiligheidsraad, de Argentijn Dr. Bramuglia, gaf als zijn mening te kennen, dat het mogelijk is te ko men tot de waarachtige verwerke- lijking van een algemene vrede, maar dat men zich hiertoe een ..uiterste inspanning" diende te jge- troosten. Bramuglia stelde vervol gens een aantal vragen aan de vier grote mogendheden: 1 hoe zijn de verkeersbeperkin- gen in Berlijn en tussen de weste- lijke en oostelijke zones ontstaan? 2. welke overeenkomst hielden de instructies aan de militaire gouver- neurs van Berlijn in en door welke oorzaken was de overeenkomst niet uitgevoerd? De Amerikaanse en Engelse gede- legeerden, Jessup en Cadogan, ver- klaarden zich bereid de gewenste inlichtingen te verstrekken, hoewel Cadogan zeide, dat het merendeel der antwoorden op de twee vragen reeds gegeven is in de „gepubli- ceerde documenten met inbegrip vcuu I mo or a Dewe^n ib Vj.uuw wcaw gering "onlangs lieeft uitgegeven". I dcrt deze bezoldigingen conform ringen van zijn^^auffeur Encn ^^eerd'en^is^in^gevangenschap S vrgBra-e de voorstellen zullen zijn, wel- TWb- algemeende ten muglia. Hij bleef er bij, dat de Vei ligheidsraad nTet competent is om de zaak te onderzoeken. De Rus be- gon zelfs te insinueren toen hij zeide, dat hij de vragen van Bra muglia als een true beschouwde om zo toch nog de Sovjet-Unie te be- zo toch nog de Sovjet-Unie te be- Wrrr-ht trekken in een discussie over de regeling terugwerkende kracnt Berlijnse kwestie in de Veiligheids- verlenen tot 1 October 1947. raad. „Het is naief te geloven aldus I te Wisjinsky, „dat wij in dit aas zullen happen of ons aan deze vliegenvan- ger zullen laten kleven". Onmiddellijk ging de Argentijn Dr. Bramuglia in op de insinuaties van de Rus. Bramuglia zeide het te betreuren, dat Wisjinsky had ge- insinueerd, dat de zes Neutral. V pogingen in het werk zouden heb ben gesteld om bedrog te plegen. Wisjinsky gaf daarop te kennen, dat hij geen poging had willen doen om de goede trouw van enige dele gate te betwijfelen. Hierop werd de zitting tot Dinsdagmiddag verdaagd. Volgens betrouwbare berichten uit Honduras is in dit land een re volutie uitgebroken. De gewezen commandant van de belangrijke haven Laceiba, in het noorden van de republiek. generaal Rufino Solis, heeft de leiding van een gewapende opstand op zich genomen. In diverse streken hebben eveneens opstootjes tegen de regering plaats. Het schijnt dat de President Carias Andino de toestand niet meer meester is. Men vreest dat de opstand ziCh over het ganse land zal uitbreiden. De in Honduras zeer strenge_ cen- suur maakt het onmogelijk directe berichten over de opstand in te winnen. 120.000 landarbeiders in de streek van Ferrare zijn hedenochtend in staking gegaan. Zij eisen de nale- ving van de vakbondsvoorsennften in zake de aanwerving. Het perso- neel van het Instituut voor de so ciale zekerheid heeft hedenochtend in geheel Italie het werk neerge- legd. Men eist een wintertoeslag, die het bestuur dit jaar niet wil toestaan. chen, een landgoed te Berchtesga- den, auteursrechten ten belope van vijf millioen mark, verschuldigd door de Uitgeversfirma „Eher en een aantal schilderijen Tenslotte werd besloten, dat Hit ler's testament ongeldig is, daar het getypt is. Naar wij vernemen zal zeer bin nenkort met de openbare behan deling van de zaak tegen van Geelkerken, voormalig „plaats- vervangend leider van de bewe- ging" en inspecteur generaal van de landwacht, een aanvang wor den gemaakt. Het procesverbaal is gereed gekomen en dit zal komen- de week aan de procureur-fiscaal te Amsterdam mr. Sikkel worden ter hand gesteld. Nadat indertyd Mussert in Den Haag is berecht, zal dus het proces tegen zijn plaatsvervanger door het Amster- damse bijzonder gerechtshof wor den behandeld. Deze zaak zal het sluitstuk wor den van de openbare rechtspleging tegen vooraanstaande NSB-ers. Het gehele verloop van de gang van zaken In de NSB tijdens de bezet- ting zal naar voren komen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat van Geelkerken zoveel functies in de partij bekleedde. Doch niet min der door de omstandigheid, dat er zulk een groot aantal gegevens be- schikbaar zijn, wat nog niet het ge- val was tijdens het proces tegen Mussert. Het onderzoek is verricht door de P.R.A. te Utrecht, onder leiding van de chef van de afdeling recherche, inspecteur Tieman. Er zijn niet minder dan vijftig getuigen gehoord en het procesverbaal om- vat enkele honderden getypte yel- len. Circa duizend documentatie- stukken zijn ter tafel gebracht. Van Geelkerken, die samen met Mussert ,de beweging" stichtte en van ston- de af aan de „officiele plaatsver vanger van de leider" was, werd in 1944 door Mussert als lid geroyeerd. Het was hem daardoor onmogelijk geworden inspecteur-generaal der landwacht te blijven. Hij was, zij het gedwongen, geen lid meer en kon dus geen enkele functie bekleden. Kort hierna be- noemde Himmler hem tot kommandeur" van de landwacht. Dit was het antwoord der uuitsers op de maatregel van Mussert. Na die tijd heeft Mussert nooit meer met van Geelkerken willen spreken. Vermoedelijk zal het proces dui- delijk maken, dat de leidende NSB- ers voor de Duitse druk volkomen bezweken zijn. Uit tal van zaken zal blijken dat noch Mussert, noch van Geelkerken tegen de in het intrige- ren geroutineerde Duitsers opge- wassen waren. Iedere vooraanstaande Nsrser had weer zijn aparte Duitse auto- riteit of Duitse organisatie waarbij hij steun zocht. Na te grote span- ningen was steeds van Geelkerken de man, die de stukken probeerde te lijmen. In de veronderstelling, dat hij de handige man was, zoals hij zichzelf noemde, niettegenstaan- de de Duitsers bij vele gelegenhe- den lieten merken. dat zij zo'n zo- senaamde handigheid Soorzagen. Zo uitte Rauter zich eens: ..Colyn heeft wel eens gezegd dat van Geelker ken een dubbele tong heeft. maar ik zeg die man heeft een zesdubbele tong." ten ver klaarde nTet het opzet te hebben gehad de vrouw te doen liquideren en betuigde zijn spijt over de door hem aangenomen houding. De advocaat-fiscaal mr. Donker noemde het optreden van de verd. in de scheidingsaffaire een schur- kenstreek en eiste zeven jaar ge- vangenisstraf met aftrek en verlies van de kiesrechten voor de duur van het leven. Na het pleidooi van zijn raadsman riep verdachte zelf de clementie in van het Hof. In de afgelopen week is gerap- I porteerd, dat de sold, le kl. San- basri, van het K.N.I.L.. afkomstig uit Indonesie, gesneuveld is op 26 Sept. 1948. Kon. Landmacht en Kon. Marine geen verliezen gerapporteerd. 1 SOERABAJA. 16 Oct. (Anetai. De Japanse oorlogsmisdadiger Kume Takezo heeft zich Vrijdagmorgen in de strafgevangenis van Soerabaja opgehangen. MEXICO, 16 Oct. (A.F.P.) De wervelwind die de laatste dagen de Mexicaanse kust van de Grote Oce- aan en de Golf van Califorme heeft geteisterd, heeft de dood van 7 per sonen veroorzaakt, terwijl een 20- tal anderen worden vermist. Acht vissersboten zijn verdwenen Opsporingen van uit de lucht heb ben geleid tot het terugvinden van het stoomschip „Santa Fe dat sinds verscheidene dagen zoek was in de Golf van Califorme. Het schip bevond zich in nood, daar de masten afgebroken waren. OP HET week ,u6vmcu<, w- gadering der Ver. Naties blijkt eens te meer in welke mate het werk van de UNO wordt belemmerd door onoverbrugbare tegenstellingen tus sen de Vier Grote Mof.endheden. Deze week werd het duidelijker dan ooit, dat de grote kloof tussen de meningen in bijna alle conferen- tiezalen steeds meer bij de discus sies domineert. Afgezien van de kwesties Berlijn en Palestina in de Veiligheidsraad, was het debat over het Sovjet-Russische ontwapenings- voorstel in de Politieke Commissie het meest belangrijke. De Weste- lijke Mogendheden bleven bij hun standpunt, dat ontwapening onmo gelijk is, zolang de Sovjet-Unie wei gert deel uit te maken van de ge- meenschap van landen en de deur voor de wereld te openen. Evenals de vorige week het debat over de atoomenergie, eindigde de discussie over dit onderwerp eveneens in 'n subcommissie, die thans 7 resoluties behandelt. Men betwijlelt of het werk van deze sub-commissie meer succes zal hebben dan dat van de sub-commissie voor de atoom-ener- gie. De Amerikaanse afgevaardigde Osborn in deze sub-commissie zeide in een vergadering, dat het absurd is, dat een voorstel tot ontwapening komt van een land, dat zo gesloten is. dat niemand kan weten in hoe- verre daar de bewapening werd ver- minderd. OSLO. Eep Scandinavische de- fensie-commissie is benoemd als re- sultaat van een besluit, dat Vrijdag op de bijeenkomst te Oslo van de ministers van defensie van Noor- wegen, Zweden en Denemarken is genomen. De commissie die is op- gericht voor een gemeenschappe- lijke controle, bestaat uit 4 vertegen- woordigers van ieder land. De commissie zal terstond met haar werk beginnen. Het is de bedoe ling, dat de commissie uiterlijk te gen 1 Februari rapport zal uitbren- gen, hoewel het niet bekend is, wat het rapport precies zal omvatten. BELGRADO. Tito, de Joego-Sla- vische premier, heeft in een rede voor de communistische jeugd te Belgrado in verband met de aan- vallen op zijn regiem door de Kom- inform verklaard, dat hij het zeer betreurde ..dat vele communisten de eigenschappen waarheidsliefde, en rechtvaardigheid misten". Wij hebben altijd verondersteld, aldus maarschalk Tito. „dat alleen het af- geleefde kapitalistische stelsel zich van zulke leugens kon bedienen. De tijd zal komen, dat wij met daden zullen bewijzen, dat alle be- schuldigingen en laster ongerecht- vaardigd zijn." DE FRANSE mijnwerkersbond heeft besloten de bewakingsploegen ui't de door de staking getroffen mijnen met ingang van Maandag voor de tijd van 24 uur terug te trekken. De redenen hiervan zijn „de schandelijke vonnissen tegen een aantal stakers in het Saarbek- ken en het ruwe optreden van de politie, waarvan de vrouwen van Forbach het slaehtoffer werden." Dit besluit dreigt de staking, die Frankrijk in elf dagen al evenveel steenkool gekost heeft als nodig is om het gehele spoorwegverkeer 2 maanden te laten functionneren, een nog grimmiger aspect te geven. De Poolse mijnwerkers hebben besloten levensmiddelen ter vtear- de van 500.000 zloty naar de sta- kende Franse mijnwerkers te zen- den en het Poolse congres van vak- bonden zal een dergelijke schenking doen ten bedrage van 1.000.000 zloty

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1