EMIGREREN IS OOK NIET ALLES! Z. H. DE PAUS wenslde Katholieke Universiteit geluk s- DE KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE Nuttige selec de stichting „La r Argentijnse babies hebben gelakte nagels Bedorven eieren, ongekookte melk enbedrijfsorganisatie KUNST DERODEPAARDEN J Onder het vergrootglas J Een verklaarbare combinatie in een nuttige vergadering J "Welkomc?) VREEmdEhn& NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdag 16 October 1948 PAG. 3 Aan Zijn geliefde kinderen Bestuurderen, docenten en leerlingen der R.K. Universiteit te Nijmegen PAUS PIUS XII Heil, geliefde kinderen, en Apostolische Zegen. toekeren en hun geluk in de vreemde willen beproeven. HAAGSE BRIEVEN rO OP HET OOG schijnt dit een vreemde combinatie, maar in werkelijkheid is het niet zo gek, als we nagaan, dat de Katholieke Bond van melk- handelaren een en ander be- sprak in zijn najaarsvergade- ring te Leiden: indien er een gezonde bedrijfsorganisatie zou geweest zijn, zouden niet zo veel eieren, die nu opgeslagen waren in koelhuizen, bedorven zijn en zou er ook het probleem van de melkflessen niet zijn, waaraan een tekort is, dat weer op zijn beurt moeilijkhe- den veroorzaakte door het ge- bruik van ongekookte melk, nu dezer dagen dysenterie werd geconstateerd in Amsterdam! Ziezo. 't Seizoen is thans begonnen. Weer ritselen zijden japonnen En knelt het smokingvest de borst, Die brandt van culturele dorst. Er is gebruikelijk stemmengonzen, Evenals geur van poederdonzen. En door de nauwe stijve boord, Wordt d'Adamsappel weggesmoord. Hoevelen zijn niet in de waan, Dat men naar het toneel moet gaan, Naar een concert of cabaret, Gekleed in super-chic toilet? Ook voor het schellinkje is Kunst Een uiting van der Muzen gunst. Schoonheidsgevoel wordt niet bepaald Door hetgeen men aan entree betaalt. T. f 1* f f 4 f Beschuit wordt duurder (Van onze parlementaire redacteur) NA in een vorige brief ge- wezen te hebben op de inderdaad dwingend geble ken wenselijkheid van een kabinet op brede basis, wil len wij nu ook niet schro- men om aandacht te wijden aan de keerzijde van de me- daille. v FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Van een onzer verslaggevers) IN HET WACHTLOKAALTJE van de Stichting Landverhuizing „Nederland" zitten de gehele dag mensen. Het zijn emigran- ten in spe, die om iniormaties komen. Mensen, die eruit willen, die Europa te benauwd vinden, die geen kans meer zien in dit land, waar iedere vierkante meter bezet is, hun bestaan op te bouwen of zelfs maar in stand te houden. Het is een klein hokje, zonder enige decoratieve pretenties. Witte muren waar een reclameplaat van ons land hangt: een molen waaromheen boeren en boerinnen dansen in de reL De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft deze plaat laten maken voor ver- spreiding in Amerika. Hoe zij hier komt begrijpt nie- mand. Hier wordt alleen maar ge- dacht aan de handigste manier om uit Nederland weg te komen. Er zit een bode aan een tafeltje, die de mensen een formulier laat invullen. Daarna krijgen ze een nummer dat straks wordt afgeroepen als het hun beurt is om te verschijnen bij de ambtenaren van de Stichting. Er zijn boeren onder met grove werk- handen en heertjes met handen, die nauwelijks de spa kunnen hanteren. Er zijn vrouwen en moeders met baby's, werklui met de cement aan de schoenen en grondwerkers met de klei aan hun jas. Alles wil weg. Naar Canada, naar Australie, naar Zuid-Afrika, kan-niet-schelen-waar- heen. Boven werken de employe's van de Stichting. Het vorig jaar hebben zij er 30.000 het land uitge- werkt. dit jaar zullen het er nog meer zijn. Het vorig jaar was het vooral het Westelijk halfrond, dit keer komt ook Australie aan bod. In December vertrekt de „Volen- dam". Als het schip vol komt, neemt het tweeduizend passagiers mee. Enkele honderden D.P.'s uit Duits- land, ontheemden die in de Euro- pese volksverhuizing op drift zijn geraakt; maar voor het grootste deel Nederlanders. Australie is mm \f meer tuk op onze arbeiders en boe ren. Het heeft ruimte en het heeft industrialisatieplannen. Het kan mensen gebruiken. Vandaar de uit- nodiging, die in ons land geen dove oren heeft gevonden. Vandaar de tegemoetkommg om op de reis van militairen een derde van het bedrag te vergoeden. Dan blijft er nog altijd genoeg over want een reis naar Australie komt op bijna f 1500.—, maar degene, die een spaarcentje over heeft en er ge noeg van heeft, zet djt bedrag in cn tekent. Emigratie zal altijd een risico zijn. Er is een zeker percen tage dat nergens terecht komt, om- dat men de nodige fut en uithou- dingsvermogen ten enenmale mist. Maar er is ook een flink percentage Sat slaagt. vooral wanneer er met zorg wordt geemigreerd._ Dit laatste nu is in ons land, dank zij het voor- treffelijke werk van de Stichting Landverhuizing Nederland, een voorwaarde die voor honderd pro- cent vervuld wordt. Een scherpe loupe Om emigratie op verantwoorde- lijke wijze te leiden moet men op de eerste plaats het toekomstland door en door kennen en vervolgens de emigrant. Iedere Nederlander die weg wil wordt hier onder een scher pe loupe genomen. Men wil hem graag helpen. Men zal hem geen strobreed in de weg leggen. Integen- deel. want ons land zit met een be- volkingsoverschot, dat zonder emi gratie met geen mogelijkheid is op te lossen. De arbeidsbureaux ver- wachten al nieuwe werkloosheid en iedere gelegenheid om toekomstige werklozen naar een land van nieu we mogelijkheden over te brengen, wordt dankbaar aanvaard. Maar er zijn grenzen en daarbinnen houdt men alle gegadigden met zorg be- sloten. Het geeft geen enkel nut om naar Canada te trekken als men niets afweet van het boeren- of tuin- dersvak en het heeft zelfs geen nut naar Australie te gaan als men doc tor in de chemie is, daar dit land geen Nederlandse diploma's erkent. Het Is volkomen overbodig pogm- gen te doen om Amerika binnen te komen wanneer men geen middel van bestaan heeft en ook moet men niet naar Argentinie verlangen, wanneer men er niet in groepsver- band heen kan trekken. Het zou een fiasco worden voor de nuchtere_ en eerlijke Nederlander. Argentinie is een land waar heel andere sociale toestanden heersen, waar de baby s in de wieg al gelakte nagels krij- gen, hetgeen maar een kleine ty- pering is van de wijze waarop de Argentijnen hun mensen weten te verlakken en waar men dus alle kans loopt in zeven sloten van maat- schappelijke ellende te verzeilen, als men niet gewapend met veel kennis en beschermende medemen- j t „njVOr. sen ten tonele verschijnt! Dagelijks stroomt het wachtlokaaltje van de Stichtmg Landver Zo weten de employe's van de Nederland vol met mensen, die Europa de rug willen Stichting meer wat de emigranten- huizing iNeaerianu j in-spe niet vermoeden. Vreemde ervaringen! Er zijn ook dingen, die de emi granten weten te vertellen en waar de toevallige bezoeker zijn oren wijd bij openzet. Een mijnheer laat mij een brief zien van een zwager die zes maanden geleden in Canada is gekomen, om er als jonge boer een eigen bedrijf te gaan oprichten. DE R.K. UNIVERSITEIT te Nijmegen is, in verband met het 25-jarig bestaan, vereerd met bijgacmd schrij- ven van Z. H. de Paus van dit jaar en het stelt de in- spectie voor, waaraan een emigrant wordt onderworpen, die dit land van beloften binnentreedt. De broer van de meneer die naast mij zit in het kille naargeestige wachtlokaaltje geeft mij de -prent en zegt: „Druk Waar dat °P uitgedraaid is? Schuil- kelders graven, die meer dan 30 m,; onder de grond zitten, met het oog' op de komende atoomoorlog. Dat werd wat beter betaald!! De gega- digde liet zijn boerderij in de steek! Tenslotte Australie. Ook daarover vinden wij een aardig documentje. Het is geknipt uit een dagblad, dat in Perth is verschenen op 3 Januari die maar af in de krant, dan weten de Nederlanders die weg willen wat hun te wachten staat. Australiers zijn Engels-sprekende mensen, zij hebben blijkbaar de humor en de reeele kijk op de dingen van de Engelsen overgenomen. (Wij heb ben de plaat overgenomen en de Engelse teksten in het Nederlands vertaald.) GENERAAL. He1 was eel', erg zenuwachtig ogenblik op Schiphol, toen het toestel voor Oslo klaar stond om te vertrekken en een der passagiers spoorloos bleek te zijn. _En niet zo'n gewoon passagiertje 'ook. Het was nl. generaal Donovan, de 60-jarige Amerikaanse militair. die in de oorlog de ondergrondse strijdkrachten zoveel mogelijk ge- coordineerd heeft. Wat was het ge- val? De figaro van Schiphol had de generaal fors bij zijn neus gepakt om hem ..clean shaven" te maken voor de trip naar Noorwegen. En in de regel plegen. figaro's, als ze hun vak tenminste goed verstaan. nogal wat gesprekken te voeren te heb ben. De generaal schijnt trouwens j ook niet afkerig van een diepgaand dispuut. RIJK. De Engelse captain O. Bird heeft ongeveer vijf millioen gulden geschonken aan de stichting tot bestrijding van rheumatiek. Bird, die een der directeuren is van een groot puddingconcern, leed de vo- rige winter hevig aan zijn rheuma tiek, die hij in 1920 reeds had op- gelopen en in die tijd meende hij tot het besluit te moeten komen, om andere mensen te helpen van deze pijnlijke kwelling af te komen. Van daar die grote gift. Vijf en twintig jaren, zo hebben Wij vernomen, zal het weldra geleden zijn, sinds de Nijmeegse Universiteit V, onder gelukkige v.oortekenen werd gbopend, en er is Ons te kennen gegeven, hoezeer gij zoudt wensen, dat Wij, bij de viering van deze heugelijke gebeurtenis, u deelachtig zouden maken aan de gedachten, die dit feit, waar- mede Wij u Onze gelukwensen aanbieden, in Ons vaderlijk gemoed oproept. Dit doen Wij volgaarne; niet slechts omdat Wij op de hoogte zijn van de overvloedige vruchten, die gij in deze niet geringe tijdsruimte van uw Universiteit hebt mogen oogsten vruchten, zo menen Wij, die strekken tot de voortgang der menselijke en der goddelijke wetenschap en tot de degelijke en ware opvoeding en vorming der geesten maar ook omdat Wij u met liefdevolle belangstelling wensen aan te sporen, om deze edele onderneming met uw beproefde ijver en toewijding onder dagelijks grotere overgave te bevorderen. Het is voorzeker duidelijk, dat wel verre daarvan, dat de Kerk de voortgang der mense lijke beschaving zou willen verhinderen of tegenhouden, zij veel meer zoals de ge- schiedenis leert geen oudere zorg kent dan om aan de schitteringen van onze rede grotere luister bij te zetten, en met behulp der goddelijke openbaring, die zich zonder twijfel onmogelijk datgene, wat het menselijk verstand aan werkelijke waarheid voortbrengt, kan verwijderen, onze geest tot een meer wijds en meer verheven gebied van het weten over- tocht en toegang te verschaffen. Waar gij nu door onderzoek, studie en onderricht, hetzij enigerlei soort dwalingen, waarnaar de mensheid onvermijdelijk afglijdt, ontdekt en recht- zet, hetzij nieuwe elementen aan de stdnd van onze huidige kennis toevoegt, doet gij een werk, dat voorzeker van nut is voor de burgerlijke samenleving en anderzijds zeer wel- gevallig aan de Katholieke Kerk. Wanneer gij gij echter voordelen, die zich vaak met de schijn der waarheid smukken, ontmaskert en in het juiste licht plaatst, dan dient gij een zaak, die zich niet alleen met de ware beoefening der wetenschap dekt, maar die bovendien de weg kan effenen en bereiden, waarlangs oprecht zoekende geesten gewe- zen en gebracht kunnen worden tot het omhelzen der christelijke leer en haar instellin- gen. Intussen is het Onze wens, dat gij er vooral naar streeft niet alleen het verstand maar ook het gemoed op juiste en doeltreffende wijze te vormen en te ontwikkelen. Het ver stand immers moet door toedoen van uw onderricht door de waarheid naar alle zijden worden verlicht, en anderzijds moet het gemoed daadwerkelijk worden gevormd naar die deugdzaamheid, die uit de christelijke beginselen ontspruit en door de goddelijke genade wordt bevestigd. Dit zijn, beminde kinderen, Onze vaderlijke vermaningen en Onze vaderlijke wensen, en opdat zij in gelukkige vervulling mogen gaan, dragen Wij ze onder bidden en smeken aan Gods opperste Majesteit op. Moge Hij u goedgunstig bijstaan en moge Hij uit uw werk de vruchten doen ontspruiten, die niet slechts de Kerk, maar ook uw dierbaar vaderland tot heil zullen zijn. Hiervan zij de bewerker, en tevens zij u tot bewijs van Onze bijzondere welwillendheid de Apostolische Zegen, die Wij aan u alien afzonderlijk, Bestuurderen, docenten en leer lingen der R.K. Universiteit te Nijmegen, liefdevol in de Heer verlenen. Gegeven te Castel Gandolpho bij Rome, op 6 Augustus 1948, in het tiende jaar van Ons Pontificaat. T,TTTr, „TT w.g. PIUS pp. XII De Katholieke Bond van Melk- handelaren vergaderde in Leiden, waar tegelijk het 35-jarig bestaan van de afd. Leiden werd gevierd In zijn openingsrede wees de bondsvoorzitter, de heer C. A. Heuft er op. dat de melk heel terecht van de bon was gegaan. De omzet over ihet gehele land was alechts met 2 pet. gestegen. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het rap- port-Ouwerkerk nog steeds niet 0Y£R5cl>At|,„>(^\. zijn beslag gekregen heeft. Dit rap port beoogti tot een verdedigbare winstmarge te komen voor de klein handel. Gebleken is nam'elijk, dat de berekeningen, vooral voor het platteland, te laag waren. Deze moeten nodig worden opgetrokken. Ten aanzien van de eierenpositie uitte hij zijn verbazing, dat er zo weinig eieren in distributie worden gebracht en alles maar opgestapeld wordt in de koelhuizen. De eieren, die op de bon verkrijgbaar zijn, komen voornamelijk uit de koelhui zen en zijn voor 50 pet. bedorven! De vestigingsregeling, die tot °P heden voor het Westen van het iand gold, zal zeer binnenkort ook lan- delij'k worden doorgevoerd. Met voldoening constateerde de heer H. dat dit jaar de vacantieregeling over de gehele lijn een feit was geworden. Nadat de jubilerende Leidse af- deling door het hoofdbestuur en verschillende andere afdelingen op sympathieke wijze was gehuldigd, kwamen een negental voorstellen in behandeling. Hiervan noemen wij het voorstel- Alkmaar. om er bij de minister op aan te dringen meer flessen be- schikbaar te stellen, teneinde beter te kunnen voldoen aan de vraag naar gepasteuris|eerde flessenmelk. De noodzaak is dezer dagen weer duidelijk gebleken uit de dysente- riegevallen in Amsterdam, ten ge volge van het consumeren van on gekookte melk. Het hoofdbestuur zegde alle medewerking toe, of- schoon de binnenlandse productie nu eenmaal ontoereikend is en de import uit Engeland veel deviezen vraagt. Volkomen accoord ging het hoofd bestuur met het voorstel-Rotterdam om 'n wijziging aan te vragen van het B.Z.-voorschrift, dat ook model- boerderijen moeten vallen onder de bepalingen van de zelfslijtende vee- houders, daar deze wel 300400 meer standaardmelk verkopen dan modelmelk, hetgeen misleidend is voor het publiek. Natuurlijk kwam de bekende va cantieregeling in Haarlem ter spra- ke. Doordat de verordening van 't B.Z., om de melk aan huis te be- zorgen, was overtreden. kwam deze de slijters op een boete van 15. te staan. Het hoofdbestuur zal in dit ver band het Bedrijfsschap verzoeken ten opzichte van het functionneren van een vacantieregeling de eis van het dagelijks bezorgen te doen ver- valien. De plaatselijke melkhandel moet dan in overleg met de plaat selijke overheid een regeling vast- stellen, waardoor de belangen van de consument ten voile worden be- hartigd: Pater E. Commandeur, de geeste- lijke adviseur. sprak naar aafllei- ding van de Publiekrechtelime Be drijfsorganisatie over „Het kapitaal aan banden". In aansluiting hierop gaf de heer Heuft een beschouwing over de ver- dere uitbouw van de organisatie in verband met de P.B.O. Hij wees hierbij op de grote taak. die ook de kleinhandel heeft te vervullen. Het hoofdbestuur heeft onlangs in Utrecht besprekingen gevoerd met de andere bonden. Dit heeft tot re- .sultaat gehad. dat de drie landelijke organisaties zullen overgaan tot het stichten van een Centraal Bureau voor de gehele Nederlandse kleip- melkhandel. met aan het hoofd een representatieve figuur. Een conj" missie van zes is benoemd om dit plan nader uit te werken. Dit Centraal Bureau zal dus ge- dragen worden door de drie lande lijke organisaties. Dit betekent dan tevens, "dat de bestaande federatie. waar de confessionele bonden des- tijds om prineipiele redenen zijn uitgetreden, zal verdwijnen. Be sprekingen zullen worden gevoerd om ook de provinciale bonden er in op te nemen. Het ziet er naar uit dat ook hier een goed resultaat zal geboekt worden. DIVIDEND. De ..Sunripe"-ciga- retten schijnen toch niet zo goed te gaan, als de vervaardigers wel ge-1 meend hadden. Wat was het geval? Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders in* de fabriek. I die ergens in Engeland gehouden werd, hield de voorzitter allereerst. de gebruikelijke toespraak en toen hij hiermede klaar was, vertelde hij. dat men besloten had om dividend uit te keren en wel ieder een pakje cigaretten van 20 cent. Of de aan deelhouders erg blij met dit presen ce waren vermeldde de agenda verder niet meer. De geschiedenis ging tenslotte in rook op. DAKLOOS. Ook gouverneurs zijn niet altijd even gelukkig, dat leert de historie. Niet alleen soms het bestuursterrein. maar ook elders moeten ze wel eens het on- derspit delven. Zo b.v. de gouver- neur van de staat Kenya ergens in Afrika. Deze, Sir Philip Mitchell, was gedwongen het gouvernements- gebouw te verlaten. omdat er een school in gevestigd zou worden. Ook hij zal nu op de lijst van huis- zoekenden geplaatst worden. met dit verschil wellicht. dat hij een streepje voor zal krijgen. STROP. De Duitse zwarte han- delaren vrezen, dat zij binnenkort een ander baantje moeten zoeken. want in de Britse en Amerikaanse zone van Duitsland zullen weldra 150 millioen cigaretten (wat zegt u? nee, niet zo vloeken) worden inge- voerd. Daarmee hoopt men de zwarte mannen de loef af te steken en de overige mannen in rozengeur te wikkelen. MICROS. In verband met de stijging van de bloemprijs heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening toegestaan, dat de kostprijs- verhoging van beschuit, die 1 cent per dubbele rol bedraagt. in de ver- koopsprijs wordt doorberekend. De prijs bedraagt thans 26 cent per dubbele rol van 14 stuks. Onder het vorig kabinet voelde men, dat er vaste banden waren, die regering en grote groepen van ons volk bonden. De regering werk- te nauw samen met de grote orga nisaties en die organisaties legden op hun beurt weer de band met het volk. Ondanks dit feit, dat ook toen reeds de spanning tussen lonen en prijzen aan de kant van het wer- kende volk wel zeer pijnlijk gevoeld werd, bleek toch allerwege. als ge- volg van deze samenwerking, een opmerkelijlc begrip voor het onver mijdelijke en noodzakelijke hiervan tc bestaan. Die band schijnt thans wel niet zo sterk. Van regeringswege zijn de laatste tijd aankondigingen betref- fende d'e prijzen gedaan zonder dat hierover van te voren met ge- noemde organisaties overleg werd gepleegd, Het gevolg hiervan is ge weest, dat de organisaties zich nu ook op hun beurt vrij voelden staan, thans in het openbaar hun bezwaren formuleerden en andermaal de mo- gelijke noodzakelijkheid van een derde loonronde aan de orde stel- den. Men mag er niet blind voor zijn, dat zich aldus wat eerste rim- pels gaan vertonen op de vijver van onze sociale vrede, die in West- 'Europa wel haast enig mocht heten. Daar komt nog iets bij. Er was tot dan toe een ordening. die deels een natujirlijk gevolg was van de schaarste-economie. Wij zijn echter op een punt gekomen, waar op wij weer kunnen overschakelen naar normaler verhoudingen. Ook de economische unie met de Bene lux-partners en de doorwerking van het Marshall-plan spelen hierbij een rol. Het is nu echter maar de grote vraag welke "draad door deze nieu we verhoudingen zal lopen. De nei- ging om de teugels te vieren en de ijver voor een sluitende begroting behoeven minstens nog een tegen- wicht. Er is thans zeker enige arg- waan, niet onbegrijpelijk na de aan- kondiging' van de reeds genoemde prijsverhogingen en de maar slecht te verteren verdeling van ons volk in wittebrood- en gewone brood- eters, in boter- en margarinever- bruikers, in varkensvlees- en rund vlees-consumenten, in anthraciet- en cokes- en eierkolenstokers. Niet on begrijpelijk temeer, omdat dit alles zo de onverholen instemming blijkt te hebben van niet onverdachte zijde. Men zou dit alles voorlopig kunnen karakteriseren als een zich afvragen, of men zich op de brede basis wel even zeker kan voelen als op de vertrouwde smalle. Bij de komende begrotingsdebat- ten zullen ook de politieke partijen wel in deze zin in het krijt treden Dan zal tevens blijken of ook in deze sector eerder sprake is van critisch toezien dan van vertrou- wend volgen. Toen het een ogenblik de schijn kon hebben of de rege ring andermaal onder het juk van van Mook was doorgegaan (dat dit niet het geval is. zal wel spoedig blijken), schreef de partijsecretaris van de V.V.D. reeds direct vrij scherp in het blad van zijn partij: ..Niemand wenst met besluiteloze leiders samen te werken in een vage politiek". In het katholieke kamp is de critiek herleefd op de afzon- derlijke indiening van het wetsont- werp op de „Ondernemingsraden", waarover men het, voor de verkie- zingen nog in de boezem van het vorigekabinet eens was geworden. Bij de P.v.d.A. bespeurt men de neiging om weliswaar Mansholt te verdedigen, doch dan ook een pijl meer op v. d. Brink te richten. Bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de provinciale financien bleef de P.v.d.A. de katholieke mi nister wat betreft de z.g. kortings- regeling steunen, de K.V.P. ging echter overstag, temeer opmerke- lijk omdat zij onder het vorige kabi net in een soortgelijk geval niet de zijde van de tdenmalige oppositie had gekozen. Ook hier zou men op dit ogenblik willen volstaan met te zeggen, dat de. banden losser zijn geworden. Noch het een noch het ander wet- tigt vooralsnog conclusies van ver- dere draagwijdte, wel zullen deze en nog volgende verschijnselen mee- spelen als te zijner tijd weer de al dan niet wenselijkheid van een brede basis ter sprake zal komen, zonder dat hiervoor zoals nu awin- gende motieven aanwezig zijn. Een van de in de oorlog totaal ver- nielde Nijmeegse straten, de Broer- straat, is thans zover hersteld, dat zij op 16 October weer voor het verkeer kan worden gebruikt. Dc eerste panden zijn verrezen, waar- onder een winkelgalerij naast de kerk, die over enkele weken haar deureri zal openen. 56 Misschien hielp een bemoedigen- de blik van Ole Bente op dreef, een feit was het dat ze eensklaps over haar verlegenheid heen was en met grote levendigheid vertelde over elk paard waar ze" bij kwamen. Nu voelde zij zich vrij en ongedwongen en ze bracht er de anderen toe, aandachtig naar haar te luisteren. Bijna alle paarden waren die dag binnen; Bente vertelde over Moster, en over de veulens Tip en Top, over de kleine Sara en over de wedren- paarden. Toen ze bij Junker kwa men, stak deze zijn hoofd al voor- uit om aangehaald te worden. ..Dat is wel je lievelingspaard, geloof ik." zei Ellen met een lachje. „Ja", gaf Bente toe. „Vader gaf hem mij, dadelijk na het ongeluk. Hij zeiPlotseling zweeg ze en vlijde USar gezichtje tegen Junkers hals. „Ik meende dat alle paarden ver- kocht zouden worden", zei Sara, zich tot Ole kerend. „Ik geloof dat ze enkel verlies opleveren, denk je zelf ook niet?" „Vader zou diep rampzalig zijn als hij wist dat we er ook maar een ogenblik aan dachten. ze te verko pen. De paarden waren alles voor vader, en ik ben ook erg aan ze ge- hecht,"' antw'oordde Bente, pogend haar stem rustig te doen klinken, wat haar echter niet geheel lukte. „We zullen ze ook niet verkopen," haastte Ole zich te zeggen. ,.We ge- loven vast dat ze ons geluk en voor- spoed zullen brengen." Sara had een spottende opmer- king op de lippen, maar kwam er niet toe nog iets te zeggen, daar Claus hen riep om aan tafel te ko men. De stemming onder het eten was in het begin tamelijk gedrukt; lang- zamerhand evenwel werd het beter. Tarite zat naast Offer; ze vond dat hij de glazen niet dikwijls genoeg vulde, zodat ze zelf die taak op zich nam, waarvan ze zich dan ook be- hoorlijk kweet, telkens haar glas opheffend om de anderen toe te drinken. Ze voelde zich min of meer als gastvrouw en genoot van haar waardigheid. Jorgen en Mikkel za- ten naast elkaar, en tante zorgde dat hun glazen nooit leeg stonden. Offer was zich bewust dat hij een speech op het bruidspaar moest af- steken, maar voelde dat het hem moeilijk zou vallen. de juiste woor- den te vinden. Sterker nog dan an- ders drong de weemoed, welke zijn ziel vervulde. naar boven. Hij was zich zijn grote schuld jegens Ole scherp bewust, en zag in zijn verle genheid zijn zoon smekend aan. Ole begreep wat hij dacht en kwam hem te hulp. „Je hoeft helemaal niets te zeggen, vader. Ik weet best dat je liever geen toespraak houdt. Het is ook geen echt bruiloftsdiner; dat kon- den we nu, zo kort na de dood van Munk. niet geven. We moesten. dunkt me. alle plechtigheid en al het officiele maar laten varen." ..We zitten immers gezellig bij el kaar, en het is lang geleden dat ik zulk heerlijk gebraden vlees gege- ten heb. Maar we kennen alien de bekwaamheden van mevrouw Fre- deriksen," meende de notaris. ,.Ja, we moeten beslist op je drinken," vond tante Stance, op- staand. Na het eten werd de koffie geser- veerd in de grote huiskamer. Offer nam Ole een ogenblik apart. „Als de last, die ik op je schouders gele"gd heb, maar niet al te zwaar is, m'n jongen," zei hij bezorgd. „Er is geen sprake van een last", zei Ole spontaan. ..Bente en ik zul len het best goed hebben samen. Ik voel me al helemaal vergroeid met het landgoed en de paarden hgbben een grote plaats in m'n hart. Het lijkt me toe of ik hier reeds heel lang ben, en ik zou me gewoon niet kunnen indenken om weg te gaan van Enekaer." ,.Dat zeg je toch niet om mij te troosten?" vroeg Offer, z'n zoon on- derzoekend aanziend. „Ik zeg het omdat ik het meen", antwoordde Ole, „maar je moest proberen eens wat opgewekter te zijn, vader, en niet langer zo tob- ben. Als je jezelf altijd maar zorgen blijft maken, is mijn gaan naar hier Vergeefs." „Nee, dat is is niet vergeefs, jon- genlief. Nu hebben we onze plicht tegenover Munk gedaan, ik ben blij dat hij een mooie. rustige dood ge- storven is, verlost van zorgen. Ik ben er ook van overtuigd dat Bente een lieve. goede vrouw voor je zal zijn, en Enekaer is een magnifiek landgoed. Als je nu maar tegen de moeilijkheden opgewassen bent." Offer begon zijn zoon allerlei vra gen te stellen, waarop Ole zijn va der vertelde wat er zo al geheurd was sedert zijn komst. Slechts vluchtig sprak hij over de bedenke- lijke staat van hun financien. daar hij zijn vader niet wilde verontrus- ten- (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3