Sjarifoeddin vermoord? Merle Cochran op bezoek bij Moh. Hatta Weer een klacht van Djogja Westelijke ministers van financien confereerden te Parijs Franse gemeenteraadsleden moesten Zondag stemmen DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Be chaos in de republiek f/Voor honderd procent onwaar" Weer 2 Roemeense bisschoppen gearresteerd Hij had de leiding van de terreur te Madioen Kardinaal Midzenty naar de Curie? De Vredesmissie van de Kerk Franse franc gedevalueerd PATJITAN nog in rode handen i Met voorstel van het State Department? Begroting voor het Vijfmogendheden- commando? Nederlanders zouden bescherming verlenen aan de opstandelingen Hitler gaf bevel Truman geeft orders aan Forrestal Gaullisten zijn niet tevreden Laatste nieuv/s Zes Marine-mannen verdronken Buiten God is veilig t nergens (Vondel) Pagina 1 Maandag 18 October 1948 44e Jaargang No 11390 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A, teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Dracrfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Op 11 October 1.1. meldden wij reeds, dat Mgr. Dr. Alexius Russu, Grieks-Katholieke Aarts- bisschop van Baia Mare in de Roemeense provincie Transsyl- vanie, gearresteerd werd. In het bestek van „de liquidatie van het katholicisme", welke door de communistische Roe meense regering is afgekon- digd, zijn thans ook gearres teerd Mgr. loan Balan, Bisschop van Lugoj, en Mgr. Traian Va- lerio Frentiu, Bisschop van Oradea Mare (Groot-Varadin), meidt ons het K.N.P. Beiden behoren eveneens tot de Grieks-Katholieke Ritus. r H. Mis op 4000 M. hoogte BAT AVI A, 17 October (Aneta). Sjarifoeddin zou, naar betrouwbare re- publikeinse zegslieden aan Antara mededeelden, door zijn eigen handlangers zijn vermoord. Sjarifoeddin was, na de val van Ma dioen, met Moeso en Se- tiadjit naar het bergland van de Wilis, ten Zuiden van Madioen, gevlucht. J „ER IS NIEMAND MEER DIE ONS HELPT" SUGGESTIE VAN DE „OSSERVATORE" TOT BEMIDDELING? In de „Osservatore Romano" Is een artikel verschenen van de hoofdredacteur, graaf Delia Torre, over de „vredesmissie" van de Kerk in de wereld. De V.N., aldus het artikel, moeten het gebruik van neutralen bij de pogingen tot vrede-stichten niet verwaarlozen. Als voor- beeld wordt aangehaald het optreden van dr. Bramuglia, de Argentijnse minister van buitenlandse zaken en thans voorzitter van de Veiligheids- raad, inzake de Berlijnse kwes- tie. „Doch, wanneer het al moeilijk is in de wereld van heden om de neutralen te on- derkennen, aldus het artikel, de Katholieke Kerk kan bo ven alle bekommernissen van de wereld uit het antwoord vormen". Moforrijder omgekomen TOESTAND BIJ SOLO ZORGWEKKEND Schilder viel van de trap In het in 1944 door de Duitsers zo geteisterde dorp Putten is Zaterdagmiddag een nieuw jeugdhuis geopend. Het heet Stroud" naar het Engelse dorp Stroud. Dank zij het initiatief en een financiele bijdrage van drie Women's Institutes uit de om geving van dit dorp kon het nieuwe jeugdhuis worden opge- richt. Het doel van het nieuwe jeugdhuis is de Puttense bevol- king en in het bijzonder de jeugd gelegenheid te bieden na werk- of schooltijd gepaste en nuttige ontspanning te vinden. Het exterieur van het nieuwe jeugdhuis. ZONDAG zijn de ministers van financien der vijf landen, die het Pact van Brussel hebben ondertekend, te Parijs bijeengekomen on- der voorzitterschap* van Queuille, de Franse premier, tevens minister van finan cien. Van Nederlandse zijde waren aanwezig de ministers Lieftinck en van den Brink. De St. Stevenskerk te Nijmegen, die in de oorlogsdagen bijna geheel vernield werd, wordt thans herbouwd. Het herstel van dit uit het midden van de 15e eeuw daterende gebouw zal onge- veer 8 d 10 jaar in beslag nemen. CHAUFFEUR VERONGELUKT Cevolg van. sterke drank ONZE HAVENS TE VERNIELEN WEERSVERWACHTINC TWEE BELGEN GEDOOD Auto botste tegen vrachtwagen TOT ORGANISATIE VAN ALLE MILITAIRE RESERVES ZONDAG hebben 500.000 Franse gemeenteraadsle den de kiesgerechtigden aan- gewezen die op 7 November de nieuwe leden van de Raad der Republiek zullen aanstellen. Deze verkiezingen zijn niet erg spectaculair, daar het kiezerscorps uiterst beperkt is. Eerst wanneer de uitslagen vCin de 37.983 ge- meenten van het eigenlijke Frankrijk en van de vier overzeese departementen zul len bekend zijn, zal men zich een idee kunnen vormen over de politieke betekenis dezer verkiezingen, waar er bijna zoveel gekozenen zijn als kiezers. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft de resultaten bekend gemaakt van de verkiezing der kiesmannen door 500.000 gemeenteraadsle den. Onafh. radicalen 21.178, socia- listen 17.590, Gaullisten 12.998, radicaal-socialisten 12.324, com munisten 10.249, M.R.P. 8.980, onafh. socialisten 8.424, P.L.R. 3.293, anderen 4.012. Miiitairen terug De „Oranje" morgen te Amsterdam ONGEVAL IN STRAAT MADOERA Nieuuu I Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; Inalle editles 26 ct. per m.m., minimum f4.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Eij contract belangrijke korting. Directeur E. 1. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Danssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT VAfJ HEDEN Het bericht doet de ronde, o.a. naar aanleiding van een desbetref- fende uitlating in een. artikel van „De Tijd", enige weken geleden, dat er bij de kabinetsformatie een af- spraak gemaakt zou zijn tussen de formateur, de K.V.P., de P.v.d.A. en wellicht ook nog de andere daarbij betrokken partijen, dat dr. v. Mook in Indonesie zou worden vervangen door dr. Beel. Een dergelijke af- spraak zou op zijn minst genomen een beetje eigenaardig zijn geweest en wij achtten het bestaan er van dan ook onwaarschijnlijk. In de „Volkskrant" van heden deelt prof. Romme nu mede, dat de bewering, als zou er door de K.V.P. bij de kabinetsformatie geeist zijn, van Mook te vervangen door Beel, „voor honderd procent onwaar is". Dit lijkt ons voorlopig duidelijk genoeg. I Voor de eerste maal is in een Amerikaans vliegtuig met 25 pelgrims, die van New York naar Fatima reisden, een H. Mis opgedragen en de H. Communie uitgereikt. Dit geschiedde op 4000 meter hoogte boven de Oceaan, op 500 K.M. van de Azoren. Deze zelfde zegslieden bevestig- den, dat Setyadjit eveneens werd vermoord en voorts, dat vele leiders van de P.K.I, en van het voormalige linkse front, thans trachten in Djok- ja te komen, teneinde daar door de Republikeinse regering te worden gearresteerd. Zij gevoelen zich blijk' baar veiliger in gevangenschap te Djokja dan als vluchtelingen. Nog gisteren berichtte de Voice of free Indonesia" (radio Djokja) dat indertijd de moorden op enige leiders en Republikeinse ambtena- ren te Madioen werden uitgevoerd bij besluit van Amir Sjarifoeddin. Een volksleider, die door radio- Djokja niet nader werd aangeduid, had verklaard, dat Sjarifoeddin gd" durende de weken, dat de opstan delingen te Madioen de macht in handen hadden, als rechter was op- getreden. Hij voegde er aan toe dat, toen de opstandelingen de stad ver- HET HONGAARSE Maria-heilig- dom Bedajk was in de afgelo- pen week het toneel van een mdruk- wekkende demonstratie van 30.000 katholieke Hongarerr, die de voor- spraak van Maria, als laatste toe- vlucht, kwamen inroepen in hun toestand van lijden en onderdruk- king. Het gevaar drijft ons naar U toe, Moeder Gods, aldus zei Kardi naal Midzenty in een toespraak. De nacht is gevallen over Hongarije en er is niemand meer die ons helpt. Ons rest nog slechts de school van het lijden, aldus de Kardinaal. Tegenover zekere berichten uit Franse bron, dat een poging tot ver- zoening wordt gedaan tussen Kerk en Staat in Hongarije, en dat Kar dinaal Midzenty een functie zou krijgen bij de Curie in Vaticaanstad, meldt Associated Press hedenmor- gen vroeg, dat volgens Radio Vati- cana van 'n ontbieden van de Kar dinaal naar Rome geen sprake is In de Franse Staatscourant z(jn Zondag de nieuwe wisselkoersen van de franc bekend gemaakt. Voor het pond sterling is de koers 1.055 francs en voor de gulden 98.50 francs. In een communique wordt gezegd, dat alle import en export voortaan maandelijks berekend zullen wor den volgens een koers die het mid den houdt tussen de gestabiliseerde koers van 214 francs en de vrije koers van 313 franc voor de dollar. Dit betekent bijv. dat de handel Maandag zich van een koers van 264 franc voor de dollar zal bedie- nen. Iedere maand zal de koers van de buitenlandse valuta met uitzon dering van de dollar-Zwitserse franc en Portugese escudo vastge- steld worden met betrekking tot de dollar koers op de vrije markt. Dit betekent zoveel als een deva luatie van 22 procent van de franc t.o.v. valuta als het Engelse pond. Het pond gaat de hoogte in van 856 tot 1055 francs en de Belgische franc van 5 tot 6. Volgens het communi qu6 heeft deze maatregel ten doel de handelstransacties te „vereenvou digen". Voorts wordt gezegd, dat de maatregel noodzakelijk is op grond van het recente regeringsbesluit om 15 procent loonsverhoging toe te staan en de prijzen van artikelen zoals kolen en tarwe te verhogen. Voor al deze maatregelen is over leg gepleegd met het international monetaire fonds, overeenkomstig de bepalingen van de overeenkomst van Bretton Woods. Het communique voegt hieraan nog toe „de zeer geringe terugslag, die deze herziening zal hebben op de invoerprijzen is reeds door de regering van te voren overwogen en er is rekening mede gehouden bij de jongste berekening van de loon- en prijsverhogingen. Gedurende een vossenjacht. welke de motorclub te Neede Zaterdag middag hield, raakte de motorrijder H. Olthof in de bocht bij Diepen- heim de macht over het stuur kwijt Hij sloeg met het hoofd tegen een betonnen paaltje en werd zo ern stig gewond, dat hij nog dezelfde avond in het ziekenhuis te Henge- lo (O.) is overleden. De heer Olt hof laat een vrouw en 2 kinderen achter. laten moesten, het ook Sjarifoeddin was, die het bevel uitvaardigde om de gevangenis te Madioen, waarin bijna duizend personen zaten, met trekbommen te vernielen. Zulks werd echter door de binnentrekken- de T.N.I.-troepen voorkomen. jTenslotte zou het ook Sjarifoeddin zijn geweest, die de opdracht gaf om de rijst- en koffievoorraden, die de opstandelingen bij hun vlucht uit Madioen niet meer konden giede- nemen, te verbranden. Sjarifoeddin was laatstelijk belast met het defen- sie-secretariaat in het communisti sche politiebureau in de Republiek. BATAVIA, 16 October (Aneta). Op twee October heeft de bevelheb- ber, generaal Soedirman, de betrok ken commandanten opgedragen ver- antwoording af te leggen over het feit, dat Patjitan aan de zuidkust van Java, dat zich in handen van de communisten bevindt, nog steeds niet door de Republikeinen is bezet. Op 13 October werd „in verband met de belangrijkheid van deze plaats, die verbindingen met het buitenland onderhoudt" opnieuw opdracht gegeven Patjitan spoedig te bezetten, aldus meldt de dienst legercontacten. Kolonel Soengkoni, de militaire gouverneur van Oost- Java heeft bevolen dat de sneltrein van Madioen naar Kediri ingaande 1 October, niet meer mag rijden. Een ander bericht meldt, dat de toestand in de gebieden, grenzend aan Solo, zorgwekkend is, daar er veel ondergrondse acties worden gevoerd door de handlangers van Moeso. In de omgeving van Blora wordt gevochten tussen communis ten en onderdelen van de Siliwangi divisie. De 75-jarige J. Rookhuizen ver richtte dezer dagen werkzaamheden aan een woning te Naarden. Plotse- ling gleed de ladder weg en de man kwam met een zware slag op het wegdek terecht. Met een schedelba- sisfractuur werd hij naar het Diaco- pessenhuis overgebracht, waar hij Zaterdag aan de gevolgen is over leden. Na de bijeenkomst werd een com munique uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de ministers van finan cien de resultaten hebben bestu- deerd van de economische en finan- ciele samenwerking tussen de vijf mogendheden sinds de onderteke- ning van het pact. Zij hebben on- derzocht, welke actie ondernomen kan worden om de politiek op lange termijn van hun regeringen met el- kaar in overeenstemming te bren- gen. Zij hebben de vraagstukken, die voortvloeiden uit de jongste bijeen komst in ogenschouw genomen en voorstellen gedaan betreffende de werkwijze, die aan de consultatieve raad zullen worden voorgelegd tij dens diens komende zitting op 23 October. In gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat de ministers beslo- ten, dat, indien financiele vraag stukken zouden rijzen, voordat de generale staf der vijf landen de mi litaire plannen heeft uitgewerkt, de resp. regeringen deze op een voor- lopige basis zouden moeten oplos- sen. Zij zouden de mogslijkheid overwogen hebben van een begro ting voor de uitgaven van de staf van het vijfmogendhedencommando, het opstellen van opleiding sche ma's, die men ten uitvoer zou bren- gen, voordat over de volledige de- fensieplannen overeenstemming is bereid, en dergelijke kwesties. BATAVIA, 16 October (Aneta). In een verklaring van de veilig- heidscommissie der Republikeinse delegatie worden de Nederlanders ervan beschuldigd dat zij de Repu blikeinse pogingen om de veilig- heid te herstellen dwarsbomen en dat zij de bestands-overeenkomst schenden door communistische op standelingen te besehermen, die, achtervolgd doo.r Republikeinse troepen, de demarcatielijn over- schreden. De verklaring zegt, dat in Octo ber 50 communisten te Tretep ten noorden van Magelang de statusquo- lijn hebben overschreden. De Ne derlandse militaire autoriteiten wei- gerden hen uit te leveren, toen de Republikeinse commandant daarom verzocht. Vervolgens wordt ver klaard, dat, toen de Republikeinse troepen zuiveringsactigs uitvoerden te Karangdowo, aan de noordkust van Java, een Nederlands marine- vaartuig op 200 meter afstand van de kust onverwacht op de kust vuurde, waardoor 27 personen wer den gedood. Tenslotte wordt gezegd dat aan de C.v.G.D. verzocht is de nodige stappen te ondernemen, o.m. tot uitlevering van de opstandelin gen door de Nederlanders aan de Republiek. Aneta herinnert hierbij aan het bericht van zijn correspondent te Semarang van 8 October, waarin melding gemaakt wordt van een groep van 30 communisten, die zich vrijwillig meldde bij een Neder- lansde post aan de status-quolijn te Soekoredjo, ten westen van Sema rang. Deze groep werd ontwapend en onder verzekerde bewaring ge- steld. Na enige tijd verscheen een patrouille van de Republikeinse strijdkrachten aan de status-quolijn om „uitlevering" van de „deser- teurs" te verzoeken, hetgeen werd geweigerd. In de nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 12 uur kwam een luxe auto van een taxibedrijf uit Borculo met zulk een geweldige snelheid in de richting Neede ge- reden, dat de wagen tegenover de weg naar Haarlo uit de bocht vloog. De chauffeur de pl.m. 30-jarige G. H. Schutte uit Borculo werd uit' de auto geslingerd. terwijl de wagen een nienwe Ford, totaal werd ver nield. De chauffeur, die onder in- vloed van alcohol bleek te verkeren had een schedelbasisfractuur opge- lopen. In bewusteloze toestand werd hij per ziekenauto naar het alge- meen ziekenhuis te Zutfen ver- voerd, waar hij bij aankomst reed? bleek te zijn overleden. Reeds in October 1939 zeven maanden voor de inval in Neder- land hadden de Duitsers de uit- gewerkte plannen gereed liggen voor de instelling van een militair bestuur in Nederland. Deze plannen zijn aan het daglicht gekomen tij- dens een onderzoek, dat onlangs door het rijksinstituut voor oorlogs- documentatie is uitgevoerd in be langrijke, zich in Engeland bevin- dende archieven. Daarbij is voorts gebleken, dat de Duitsers de func tie van Seys Inquart oorspronkelijk toebedeeld hadden aan Terboven, die later rijkscommissaris van Noor- wegen werd. Tevens blijkt uit de documenten, dat Hitler reeds in Mei 1940 overwoog alle radio-toestellen in Nederland te confisqueren. Be kend is nu ook, dat de bevelen voor de vernieling van de havens van Amsterdam en Rotterdam, uitge voerd in de herfst van 1944, van Hitler persoonlijk afkomstig zijn geweest. Mede^deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met nog enkele buien, hier en daar ver gezeld van onweer en bagel. Matige tot krachtige en later voornamelijk in de kuststreken van Holland en Zeeland tijde- lijk stormachtige wind, hoofd- zakelijk tussen zuidwest en west. lets kouder vooral des nachts. BATAVIA, 16 October, (Aneta). Merle Cochran, het Amerikaanse lid* van de C.v.G.D., die gisteren naar Djogja reisde, heeft inmid- dels „zijn eigen voorstel en de Nederlandse amendementen be treffende de regelinir van het Re- publikeinsNederlanls geschil" aan de Republikeinse vice-presi dent en premier, Mch Hatta, voor gelegd, aldus verneemt Antara te Djogja. Men is van mening, zo voegt An tara toe, dat het voorstel van Co chran gebaseerd is op de Renville- overeenkomst en ook elementen be- vat uit het Amerikaans—Australisch compromis-voorstel, dat door de Nederlanders is verworpen. Welin- gelichte kringen verklaren volgens Antara, dat men de indruk krijgt, de Cochran bij het opstellen van het voorstel niet optrad als lid van de commissie van goede diensten, maar als vertegenwoordiger van 't Ame rikaanse departement van buiten landse zaken. Cochran weigerde aan de pers enig commentaar te leveren omtrent zijn bezoek aan Djogja, hij wenste zelfs niet mede te delen, hoeveel da gen hij aldaar zal vertoeven. Anta ra meent, dat Cochran na ontvangst van het Republikeinse antwoord of Zaterdagmorgen trachtte de chauf feur van een uit Gent (Belgie) af- komstige personenauto met grote snelheid in een bocht van de Rijks- weg onder de gemeente Breskens, een voor hem rijdende auto te pas- seren, doch kwam daarbij in bot- sing met een tegenligger, een met stenen geladen vrachtauto. De personenauto werd vrijwel ge heel vernield. De drie inzittende Belgen werden alien zeer ernsfig ge wond naar het ziekenhuis te Oost- burg ovcpgebi-sc'at, waar kort na aankomst twee hunner aan de be- komen verwondingen bezweken. Ook voor het leven van de derde inzittende wordt gevreesd. De vrachtauto werd slechts licht be- schadigd. Truman heeft aan zijn minister van defensie, James Forrestal, opge dragen alle militaire reserve-eenhe- den te organiseren. die nodig zijn in het belang van de nationale vei- ligheid. Voorts moet Forrestal on- verwijld een krachtig en progres- sief oefenschema voor de reservis- ten samenstellen. Charles Ross, de perschef van het Witte Huis, verklaarde, dat de op dracht/ aan Forrestal niet het ge- volg was van een nieuwe verslech- tering der internationale betrekkin- gen, doch dat de vloot het leger en de luchtmacht v6or is bij het orga niseren van de reserves. Waarnemers merken op, dat Gen. de Gaulle op een grotere aanhang aanspraak kan maken dan door de resultaten wordt weergegeven. De radicaal-onafhankelijken, ge- woonlijk een kleine partij, verwier- ven 21 procent van het totaal en men neemt aan, dat zij een groot aantal stemmen van volgelingen van de Gaulle kregen. Het bestuur van de R.P.F. had echter gehoopt op 40 procent en wel onder eigen vlag. In de gemeenteraadsverkiezingen van het vorig jaar behaalden de Gaullisten 40 procent en de commu nisten 30 procent. Een rechtstreekse vergelijking tussen deze twee ver kiezingen is echter niet mogelijk, omdat vandaag slechts vooraan- staande burgers van de gemeenten hun stem uitbrachten. De socialisten behaalden meer stemmen dan verwacht was. De communisten en de M.R.P., die de oude raad van de Republiek be- heersten, gingen ver achteruit. Bei den verloren zij 25 procent. De secretaris-generaal der R.P.F. (Gaullisten) heeft in een verklaring de juisfbeid der bekend gemaakte cijfers betwist. De R.P.F. had de communisten daargelaten van de partijgangers niet geeist, dat zij uit hun politieke groepering zouden treden. „De bekend gemaakte cij ters, waarbij de gekozenen volgens hun partijen worden gerangschikt zonder dat hierbij met hun toetre- ding tot de R.P.F. rekening wordt gehouden, geven bijgevolg een beeld dat geenszins met de werkelijkheid overeenkomt", aldus de mededeling. 750 man van de Landmacht, 20 leden van de Marine en 130 van de K.N.I.L., zijn gistermiddag met het troepentransportschip Groote Beer, in Amsterdam uit Indonesie terug- gekeerd. tenminste van de Republikeinse amendementen op zijn voorstel naar Batavia zal terugkeren. Cochran heeft Zondagochtend een onderhoud gehad met presi dent Soekarno, dat anderhalf uur heeft geduurd. Politieke waarnemers te Parijs voorspelien, dat de Gaulle een grote overwinning zal behalen bij de verkiezingen in November voor de Franse Senaat. Men acht het mogelijk, dat de partij van de Gaulle of te voorschijn zal komen als de sterkste partij of zelfs een absolute meerderheid zai verkrij- gen van minstens 55 procent Een Amerikaanse Skymaster is hedenmorgen enkele kilometers ten Oosten van het vliegveld Rhein-Main neergestort. De drie inzittenden kwamen om het le ven Met ingang van 19 October is de distributie van banden voor mo- tortractie opgeheven. Volgens het te Batavia verschij- nende Chinese blad „Sin Po" zou de Republikeinse generaal Didi Kartasasmita van de T.N.I, enkele dagen geleden over de demarca tielijn zijn gekomen. Het district Ambarrawa (Mid den-Java) is door de pest besmet. Het m.s. „Oranje" op thuisreis van Batavia naar Amsterdam, zal morgenochtend 7 uur de sluizen van IJmuiden passeren. De debarkering geschiedt dezelfde morgen aan de Javakade te Amsterdam tussen 11 en 12 uur. Aan boord bevinden zich 500 evacue's en 300 andere passa- giers. BATAVIA, 16 Oct. (Aneta). De marine voorlichtingsdienst deelt mede, dat in de Straat Madoera bij oefeningen een sloep van de marine dicht onder de kust in de branding is volgelopen en gezonken. Hierbij zijn zes man marinepersoneel ver dronken, n.l. een sergeant en 5 le den van de mariniersbrigade. Vier der stoffelijke overschotten zijn ge- borgen, naar de beide vermisten wordt nog gezocht. De begrafenis der slachtoffers heeft hedenmiddag plaats vanuit.het marinehospitaal te Soerabaja naVr het ereveld Kem- bang Koening. ATHENE. Marshall, die Zater dag van Parijs naar Athene vloog, heeft Zondag een onderhoud gehad met de Griekse waarnemende mi nister van buitenlandse zaken, Ste- phanopoelos. Volgens waarnemers onderzoekt Marshall, die naar ver wacht wordt, drie dagen in Athene zou vertoeven, de klaarblijkelijke tegensfelling tussen het optimisme van de Griekse regering over de situatig en het recente memoran dum dier regering, waarin verzocht wordt om een onmiddelijke uitbroi- ding van de Amerikaanse hulp aan Griekenland. TEL AVTV. In Palestina is in de nacht van Zaterdag op Zondag weer hevig gevochten in de woestijn Negev. Manschappen van Israel vielen Egyptische artilleriestellin- gen aan en op verschillende plaat- sen werden de verbindingen van de vijanden verbroken. Vliegtuigen van Israel bombardeerden Gaza en nog drie andere plaatsen. Ook in Jeru- zalem probeerden de joden met hevig vuren de Arabische fronten te doorbreken. Oorzaak van het op- laaien van de strijd zou zijn, dat de Egyptenaren joodse convooien en nederzettingen in de Negev-woestijn hebben aangevallen. Volgens de Egyptische wnd. minister van bui tenlandse zaken zouden de gevech- ten in Palestina thans weer zijn ge- eindigd. DUSSELDORF. Zondag zijn ge meenteraadsverkiezingen gehouden in Noord-Rijn Westfalen (de Britse bezettingszone). Volgens de eerste resultaten hebben dw sociaal-demo- craten de vrije democraten terrein gewonnen ten koste van de commu nisten. MADRID. De politie zou op het spoor zijn gekomen van een samen- zwering, die door communisten zou zijn georganiseerd in de provincie La Lamanca tegen het leven van Franco. BERLIJN. Generaal von Seyd- litz, de stichter van het Nationale comite voor een vrij Duitsland na de Duitse overgave van Stalingrad, zou Vrijdagavond uit de Sovjet- Unie te Berlijn zijn aangekomen. Later wordt gemeld, dat Von Seyd- litz te Karlshorst is ontvangen door hoge Sovjet-functionarissen. Te Berlijn verwacht men, dat Von Seydlitz weer terug zal keren naar Rusland en later opnieuw naar Duitsland zal komen om daar te blijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1