P.O.A. n.v. r KA THOLIEKWERELDNIEUWS BURGEMEESTER DIEPEVEEN VOOR HET HOF ALKMAAR EN OMSTREKEN J J Beleidstout of strafbaar feit? Abdoe! Kadir vraagt ook ontsiag R.K. Westfriese Darnbond PAG 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandog 18 October 1948 BOUBER OP DE PLANKEN Biljart-Nieuws jubileum-concert ,,Gita-Mando" A.F.C.-nieuws Benoemingen Rood van Arbeid PARKER-, SWAN- EN WATERMAN- VULPENHOUDERS Payglop 7 Onze agenda Manuela del Rio De Bisschop verieent zending voor Kath. Actie Het rijwiel met hulpmotor ,,Duitsland kan niet gemist worden" Boefjes bleken volleerde inbrekers Jeugdige dievenbende achter slot lit de zomer van 1942, toen er in Avenhorn en omgeving tal van onderduikers, w.o. veel Joden, in de huizen van goede Nederlanders gehuisvest waren bevond zich in een kleine arbei- derswoning van de heer A. Aaij te Scharwoude ook 'n Joodse familie Frankenhuis van zes personen. Deze Joodse onderduikers gedroegen zich niet zoals het onderduikers paste; zii namen niet de nodige voorzichtigheid in acht, zodat zij niet alleen zichzelf, maar ook de vele andere onderduikers in de omgeving aan gevaar blootstelden. Europese- crisis: „Een rookgordijn van de Sovjets" Het platbranden van een kampong Ontvluchte S.D.-er verduisterde fietsen Boekbespreking BAT A VI A, 16 Oct. (Aneta). De secretaris van Staat voor algemene zaken, Raden Abdoel Kadir Widjojoatmodjo, heeft gemeend, ontheffing uit zijn functie te moeten verzoeken, nu dr. v. Mook besloten heeft, heen te gaan, aldus meldt het „Batavia's Nieuwsblad". Het blad vervolgt; hij heeft ge meend, dit te moeten doen in verband met zijn bijzondere positie met betrekking tot de figuur van de landvoogd. BRANDSTOFFEN- TOESLAG „WILLEM BARENDSZ" voor de derde maal vertrokken DE JAARVERGADERING AANPASSING VAN DE SCHOOL AAN HET KIND In 't Gulden Vlies speelde gis- teravond de toneelgroep van Her man Bouber het door Hanj Tie- meyer geschreven stuk „Ge«E mij maar een schip". Hoewel aan dit 6tuk de grondgedachte: door sa- menwerking valt iets te bereiken, de cooperatieve gedachte zou men kunnen zeggen, ten grondslag ligt, Icon de inhoud ons toch maar wei nig bekoren. Het was een verzameling van cppervlakkige alledaagsheden In een milieu van typen, waarvan men zich afvraagt. hoe ze aan de kost komen. Een dezer heeft een oude schuit gedrfd en het slot van het lied is. dat ze met elkaar die schuit gaan gebruiken, om te proberen op een eerlijke wijze het leven door te gaan. Voor het zover was, moest er echter nog heel wat water langs de schoener heenstromen. Bouber en zijn echtgenote ver- vullen enkele hoofdrollen en doen dit met de van hen bekende smeu- igheid en verve. Er wordt in dit stuk echter veel gespeculeerd op de lachlust van het publiek en af en toe vraagt men zich wel eens af: heeft dit nog iets met de Kunst van Toneel te maken? Daar is o.i. nog iets meer voor nodig dan het op de planken brengen van enkele koktelijke typen en het debiteren van een flinke dosis volkshumor van het rauwe genre. Neen, een toneel-opvoedende kracht ging er van dit stuk niet uit; wat niet wegneemt, dat het Zondagavondpubliek veel gelachen heeft. om het gebeuren in het roefje van de oude schoener. Fr. O. Hedenavond 18 Oct. zullen in klasse D de volgende wedstrijden worden gespeeld: Ale. VictrixDe Waag, cafe Hecker ExcelsiorDrie Ruiten, cafe De Nachtegaal Gekr. ValkOptimisten. cafe Koe- lemeij. LindenhoekHarmonic, cafe Hui- berts. Hedenavond, in klasse A: Onder OnsExcelsior, cafd Scher- merhorn. BEVORDERD De garniioenscommandant, maj.t L. J. M. Defize, is bevorderd tot luitenant-kolonel. ERNSTIGE VAL Wie waren getuigen? Zaterdagavond had een botsing plaats tussen twee wielrijders in de Langestraat. met het gevolg, dat een van hen, de 21-jarige heer Kat uit Bergen, kwam te vallen en met een hersenschudding bleef liggen. Het nngeval deed zich als volgt voor: Een matroos fietste door de Langestraat, toen hij plotseling een duw kreeg van een drietal jonge- dames. Hierdoor uit zijn evenwicht gebracht. begon hij te slingeren. terwiil hij zijn stuur niet meer kon houden en tegen de wielrijder Kat botste. die kwam te vallen. De petrnffene moest naa*- het Cen traa' Ziekenhuis vervoerd worden en daarna naar ziin woning. De nolitie afd Verkeer verzoekt d« drie jonge dames, die aetuige waren van deze botsing en het on- geval zich te vervoegen aan het b"-pa" veer het geven van nadere inlichtingen. POLITIE-VARIA Ter hoogte van het veilinggebouw op de Helderseweg kwam een klei- ne D.K.W.-wagen uit de richting Den Helder en raakte daar onder do laadklep van een vrachtauto, die juist op onvoorzichtige wijze ach- teruit reed. Het dak werd afgerukt, de ruiten in scherven geslagen. De chauffeur van de D.K.W. bekwam geen letsel De passagier werd door springende glasscherven gewond. Op de Nieuwesloot yeed een 14- jarige loopjongen op een transport- fiets, geladen met koekblikken. Door een vrachtauto, welke hem achterop reed, raakte hij zijn macht over het stuur kwijt en botste te gen een bakfiets op, die aan de rechterkant geparkeerd stond. Veel gerinkel en gekletter.maar geen persoonlijke ongelukken. Het Alkmaarse Mandoline-orkest onder leiding van Roelof Wassenaar vond in de zaal van 't Wapen van Heemskerk een zeer groot aantal luisteraars, welke niet alleen het ju- bile kwamen meevieren, maar ook aandachtig luisteren naar wat „Gita Mando" muzikaal had te bieden. Maar voor dit kon geschieden me- mo«-eerde de voorzitter de heer Bruin een en ander uit het tienjarig bestaan van de vereniging, o.m. dat zij steeds bereid was en blijft be- langloze medewerking te verlenen voor liefdadige doeleinden, t.b.c. e.a. Hierna begon het ensemble te con- certeren en het deed ons genoegen, dat in dit ensemble iets muzikaal waardevols is.gegroeid, wat zich nog wel niet volledig kan demonstreren, maar toch reeds aanspraak maakt op een niveau wat hoger ligt dan louter maar wat spelen uit amuse- mentszin. Het waren voornamelijk twee stukken, welke aanleiding tot deze gunstige conclusie gaven, nl. de Ouverture van Konrad Wolki en Song d'Amour apres le bal van Cri- bulka. De Straus-melodieen en de West- friese Suite van R. Wassenaar vie- leri1 bij 't publiek zeer in de smaak. Het was voor de aanwezigen zeker wel een verassing, dat het jeugd- accordeon-orkest ..Jong Hoorn" als gast optrad, hetgeen op het pro- gramma niet was vermeld. Een viertal eenvoudige stukken werd door dit "ensemble muzikaal gespeeld, hetgeen men reeds 's mid- dags door de radio had kunnen be- luisteren. Over het muzikale ge- deelte van deze avond kan ..Gita- Mando" dus zeer tevreden zijn. Namens de zustervereniging ,.En: tre nous" uit Hoorn werd ..Gita- Mando" gefeliciteerd en een zilveren medaille aangeboden. Namens de Overijselse Vereniging uit Alkmaar, waar ,.Gita-Manao" Welpen: AFC aAlcm. V. a 14 AFC cForesters a 30 Alcm. V. e—AFC d 0—3 Het eerste was vrij, rrfaar had- den een goede dag,, want een paar concurrenten verloren. Daar- om maakt u klaar voor a.s. Zon- dag tegen de Randers, dat wordt voor de eerste helft de klap op de vuurpijl. Zet 'm op. Het tweede verloor. Dat was niet nodig. Jullie hadden kunnen winnen. Maar dan moet iedereen z'n best doen en het niet geloven, dat was het geval met enkelen. Het derde staat ste- vig bovenean. Nu doorzetten, want jullie tegenstanders houden ook vol. Het vijfde viel niet af! Gelijk. De junioren A en B hadden beter gekund, Jongens meer vuur en dan komt het goed. De C-s jun. heb- ben straf verdiend. Wegblijven zon- der afbericht of on nodig' afbericht. daar zal een geducht woordje over gesproken worden. De adsp. A heb- ben gewonnen. Wij genoten en wat een aanmoediging; het publiek leefde mee. het ging fijn. he! De overigen waren goed. Onze H's zijn haast kampioen. Tot volgende koer. De P. P. C-er. Voor de tijd van drie jaar zijn tot leden-werkgevers van de Raad van Arbeid alhie'a benoemd de heren S. W. Arntz en ir. W. F, Stoel; tot plv. lid-werknemers de heer J. F. Kamphuys te Zaandam; tot leden- werknemers zijn benoemd de heren H. W. Koopmeiners. J. H. Meijer en tot hun plaatsvervangers L. v. Jaarsveld en H. Kaagman, alien al- hier zijn zeer schaars. Wij leveren U een prima vulpenhouder met voile garantie en gratis gra- veren wij de naam erin. (Advertentie) veel medewerking verleende, wer- den bloemen aangeboden. Na de pauze volgde het amuse- mentsgedeelte, wat nu eenmaal bij een feestviering past. Dit werd tot genoegen van het publiek verzorgd door het R.A.S.A.-Cabaret. Zo heeft dan ,.Gita-Mando" op succesvolle wijze haar tien-jarig be staan gevierd. Een grotere bezetting van het ensemble zij hun in de toe- komst toegewenst. W. SCHREURS. BIOSCOPEN: VICTORIA: De schat in de Sierra Madre, 18 jaar, 8 uur. CINEMA: Een monsterlijk experiment, 18 jaar, 8 uur. HARMONIE: De kampioen- melkboer, volw., 8 uur. A.B.T.: Het purperen monster, 14 jaar. deel I: De man m de Meteor, 8 uur. APOTHEKEN: mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman. Lindegracht 43, telef. 3916. KAJOTTERS TER BEDEVAART Reeds om zeven uur vertrokken de Kajotters gisterenmorgen vanaf het Varnebroek. Lopend ging het naar O.L. Vrouw ter Nood, om bij Haar zegen en welvaart af te sme- ken voor hun vereniging. Mede misschien door het echte herfstweer was de stemming van een groep, die ter bedevaart ging, merkbaar en ging er een stille menigte langs de schilderachtige wegen van Heiloo. Om half negen werd er in de kleine kapel een gezongen H. Mis opge- dragen door de aalmoezenier, de Weleerw. kapelaan Zoutebier. Deze H. Mis werd opgedragen ter intentie van de Kajotters zelf. Na de H. Mis werd er gezamenlijk ontbeten, om daarna een Kruiswegoefening te houden, besloten door een kort Lof. Bij de twaalfde statie werd een korte predicatie gehouden, waarin onder meer gezegd werd, dat de Kajotters zich een gemeenschap moeten voelen, ware broeders van elkaar moeten zijn en dat Maria, de sterke Vrouw, de Moeder der Apostelen, hun een voorbeeld had gegeven, om het geloof openlijk te beleiden. De IJ. Mis en het Lof werden door de jongens gezongen, wat zeer bij- droeg tot een godvruchtig medele- ven met de plechtigheden. NIWIN HEILOO Het ligt in het voor-' nemen van het Niwin-comite Heiloo om Zaterdag 23 October een collecte te houden! Dit zal huis aan huis geschieden. Er wordt zeer veel ge- vraagd de laatste tijd, maar men moet het doel niet uit het oog ver- liezen. Het gaat om de jongens in Indie. Hun moet toch een mooi Kerstfeest bereid worden. Geeft mild en zendt de collectanten niet met lege handen van de deur. Denkt u er om: de jongens in ons verre Indie rekenen op u! Mocht u nu reeds een gift willen geven, dan kunt u dit doen bij de penning- meester, G. Oostermeijer, Stations- weg 32. HEILOeR DAMCLUB HEILOO De uitslagen van de derde ronde zijn als volgt: J Geuzebroek—J. Sprenkeling 1—1 K. TuinmanS. de Geus 20 J. de GeusJ. de Goede 02 C. de Graaf—C. Adrichem afgebr. Het lijkt ons interresant de stand van de afgebroken partij op te geven: Zwart: Adrichem 13. 15, 16, 18, 24 en 26. Wit: de Graaf 22, 27. 34, 36, 38 en 39. Zwart moet zetten. De stand is nu: J. de Goede 5 pnt., C. de Graaf 4 pnt, Verwer. Geuze broek. Tuinman, J. de Geus en Sprenkeling ieder 3 pnt.. Dekker en Adrichem 1 pnt. en S. de Geus geen punt. Inmiddels kregen wij bericht, dat de afgebroken partij de Graaf— Adrichem in remise eindigde, zodat ook C. de Graaf nu 5 punten heeft Adrichem komt op 2 punten te staan. De strijd om de topleiding is zeer spannend. Wij zijn benieuwd naar de volgende ronde. Immers de kampioen van vorig jaar. Verwer, zal ook nog wel van zich doen horen en Geuzebroek is ook nog steeds in de running. Groep II: J. SpaansH. Beukers 02 P. OitdC. de Jong 20 A. KroonP. Houtenbos 02 J. MarsmanW. Hoogenboom 11 Groep III: AllemanBruin v. d. WerfHottentot v. d. BoomHelder v. DoomMellema WeijersSmit v. LieshoutHofman HelderHottentot 2—0 2—0 0—2 0—2 1—1 1—1 2—0 ALKMAAR. In alle belangrijke steden van Nederland, dus ook in Alkmaar. wordt door de Intern. Con- certdir. Ernst Krauss een dansavond georganiseerd met de wereldver- maarde Spaanse Danseres Manuela del Rio. Madge Wilmot (piano) en Joaquin Roca zullen haar begelei- den. De laatste bij de Volksdansen op het in Spanje bij, het voik zo SCii de uistrum 1 do eui'aar. Het programma omvat o.m. wer- ken van Albeniz, Granados, Breton, Infante en de Falla. In alle werejdtheaters heeft Ma nuela del Rio grote successen be- haald. Eindelijk weer eens een artistiek evenement, zoals we die v66r de oorlog regelmatig in't Gulden Vlies mochten beleven. Inwoners van Alkmaar. waardeert toch het streven van de directie van 't Gulden Vlies hier artisten van wereldvermaardheid te laten optre- den. Komt daarom in voldoende ge- tale Donderdag 21 October de Spaanse dansavond van Manuela del Rio bijwonen. ZEER GESLAAGDE UITVOERING HEERHUGOWAARD-NOORD Zondag jl. werd in de zaal Groen- land opgevoerd het blijspel „De gril van de Hertog", in 3 bedrijven, dat door de N.K.J.B. op uitstekende wijze werd gespeeld. De zaal bleek geheel uitverkocht, zodoende mag, zeker geldelijk, van een goed succes gesproken worden. De rollen werden alle op uitne- mende wijze vertolkt. Het stuk speelde zich af omstreeks 1900 in een klein hertogdom. De decors, evenals de costume- ring waren goed verzorgd. Men zou bier alle medespelers kunnen noe- men. doch in het bijzonder de rollen van de hertog, knak. hofmaarschalk, kamerdienaar en veldwachter vielen op. Het publiek genoot zeer van deze opvoering en het werd, gezien het geoogste applaus, in hoge mate gewaardeerd. Souffleur en regisseur verdienen een apart woord van lof voor de manier waarop zij deze jongeren het stuk lieten brengen. De N.K.J.B. kan terugzien op een uitstekende uitvoering en a.s. Dins- dag wordt opnieuw veler belang- stellirig verwacht. DE NIEUWE BRANDWEER- TREKKER GEARRIVEERD SINT PANCRAS. Zaterdagmor- gen j.l. arriveerde de nieuw aange- kochte brandweer-wagen in onze gemeente. Eerst had men een oude jeep aangekocht, welke na gerevi- seerd te zijn, bij de heer Vlug in Alkmaar omgebouwd en verlengd is. Dit betekent een prachtige aan- winst voor onze brandweer, want tot nu toe moest men zich behelpen door in noodgevallen een jeep te lenen van een ander. Deze trekker biedt plaats voor 10 personen en te- vens aaft een bestuurder. De trekker is zeer practisch ingericht en van- alle gemakken voorzlen. Wat zal de brandweer binnenkort trots door de gemeente rijden. We zullen dan wel spoedig enkele de- monstraties te zien krijgen. Ajs. Zondag 24 October belooft een betekenisvolle dag te worden voor de Katholieke Actie in Noord-Hol- lands Noorderkwartler, speelaal voor Alkmaar en omgeving. Dan zal Z.H. Exc. Monseigneur J. P. Huibers in de kapel van de St. Willibro.dus Stichting op pontificale wijze de zending verlenen aan een 160-tal leden van de Katholieke Actie. In vele parochie's zijn in het afgelopen jaar degelijke vormingscursussen gegeven door de Moderatoren. Door- gaans vindt de zendingverlening plaats in de eigen parochie-kerk. Wegens het grote aantal candida- ten en wegens de officiele installa- tie der Districtsbesturen zal de zen ding dit keer collectief geschieden door de Bisschop zelf. Wegens de beperkte ruimte in de kapel kunnen slechts genodigden worden toegela ten. Alle kernen zijn hierover schriftelijk ingelicht. Moge van dit nieuwe werk, ondernomen op ver- zoek van Paus en Bisschop, een weldadige invloed uitgaan op onze parochie's, ons verenigingsleven en nog ver daarbuiten! Er blijkt verwarring te bestaan ten aanzien van de bepaling voor rijwielen met hulpmotor. Op het ogenblik geldt het volgende, zo deelt de A.N.W.B, ons mede. Alle rijwielen met hulpmotor val len voor de motorrijtuigenbelasting onder de categorie van f 10.per jaar en worden voor wat de ver- keersvoorschriften betreft be- schouwd niet als rijwiei, maar als motorrijtuig, zij mogen dus niet ril- den op rijwielpaden. Rijbewijs en nummerbewijs zijn eveneens nodig. Er is, zoals bekend, geen rijver- gunning nodig voor motorrijtuigen met een motorvermogen van niet meer dan V« p.k. De minister van Verkeer en Waterstaat zal, naar ge- meld, deze merken nog nader be kend maken. Hieruit volgt, aldus de A.N.W.B., dat voor deze merken het Zondagsrijverbod ook niet zal gelden. ..Duitsland is onmisbaar bij het streven naar het doel van de Euro- pese eenmaking, indien het daaraan zijn beste krachten wil wijden en opnieuw oog krijgt voor zijn intie- rne solidariteit met Frankrijk", al dus Frangois Poncet, de vroegere Franse gezant in Berlijn, op een vergadering van de Europa Union te Freiburg. Poncet vervolgde:: „West-Europa is geroepen, om de christelijke be- schaving van het Avondland te ver- dedigen. Het is de schuld van Sov- jet-Rusland. dat dit werelddeel in twee helften gescheiden is. Er zijn redenen genoeg om aan te nemen, dat Sovjet-Rusland de westelijke helft tracht te veroveren, De tijd is echter voorbij. dat een rijk door bloed en staal kan worden opge- richt." Poncet zeide voorts van me- ning te zijn. dat de huidige Ooste- lijke grens van Duitsland. welke te Potsdam werd vastgesteld, slechts een voorlopige kan zijn. m SCHOENCREME BCTER DAN OOrT Weet u wat u doen moet als een panter u overvalt?Lees dan het vOlgend verhaal, dat We in ,,The Catholic Times" aantroffen. Twee Zusters, een Zwitserse en een Chi nese, wandelden ergens in China. Uit het bos kwam een panter, die de Chinese nono besprong. Wat deed de Zwitserse? Vlug deed ze haar parapluie open en dicht, open en dicht voor de neus van de panter. Deze had daar niet van terug en droop af, zijn slachtoffer met wat schrammetjes achterlatend. Aan Kardinaal Fri'ngs, Aartsbissehop van Keulen en aan Mgr. van der Velden, Bisschop van Aken, is door de Katholieke Arbeidersbeweging het verzoek gericht cle theologische studenten enige tijd onder de arbei- ders in de fabrieken te laten wer- ken. Mgr. van der Velden heeft reeds geantwoord het met het ver zoek geheel eens te zijn. Wegens het grote priestertekort zullen de stu denten echter alleen in hun ffecan- ties fabriekswerk kunnen doen. De Paters Jezuieten hebben in Ah- medabad (India) 'n nieuwe melaat- seninrichting in beheer genomen. Naar aanleiding hiervan heeft de directeur-generaal van het gezond- heidswezen te New Dehli de missio- narissen uitbundig gedankt voor de toewijding, waarmee zij de gesel der melaatsheid bestrijden. Op Makassar heeft de Apostolische pre fect. Mgr. G. Martens C.I.C.M., op feesteli.ike wijze zijn 40-jarig pries- terfeest gevierd. Mgr. Martens was van 19301937 rector en novicen- meester in het Bisschop Hamerhuis te Nijmegen. Het aantal bekerin- gen in Japan neemt op' verheugende wijze toe. Dezer dagen zijn weer 23 nieuwe missionarissen, 16 Ameri- kaanse, 6 Spaanse en 1 Canadese, in dit land ontscheept om het mis- siewerk uit te oefenen. Indische De Haagse politie heeft gear- resteerd twee 14-jarige en een 15- jarige jongen, die de laatste drie maanden Den Haag onveilig maak- ten. In totaal maakten zij zich tien- maal schuldig aan diefstal door mid- del van braak en inklimming in bioscopen, magazijnen en Woningen, waarbij textielgoedereil, geld, siera- den, rijwielonderdelen en cigaretten werden gestolen. Bovendien ver- nielden zij een wagen voor een in- valide op het Spui en het bioscoop- orgel in Asta. Ook maakten zij zich schuldig aan oplichting, c.q. ver- duistering van 2 kinderfietsen en aan diefstal van een kolen- en tex- tielkaart ten nadele van een fami- lielid. Door het openschuiven van ramen en klimmen over muren en laigs afvoerpijpen verschaften zij zich toegang. Tegen enige helers werd proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen de moeders van de jongens, die gestoien voorwerpen droegen of bij buren hadden onder- gebracht. De jongens kwamen met de goederen thuis en vertelden deze te hebben gevonden. Nagelaten werd echter de politie hiervan in kennis te stellen. Behalve het geld f 635 werden al de ontvreemde voor werpen in beslag genomen. De Rotterdamse politie heeft een aantal jongens in de leeftijd van 14 19 jaar, gearresteerd, dat een hele serie inbraken op zijn geweten heeft en al maanden lang Rotterdam-Zuid onveilig maakte: De jongens begon- nen met zich toegang te verschaffen tot scholen, maar toen' dit niet ge noeg opleverde. gingen zij hun be- langsteliing wijden aan winkels, aan een suikerwerkfabriek en tenslotte aan woningen. Daar namen zij ra dio's, textiel en andere waardevolle goederen mee, die zij later verkoch- ten, Enkele ouders traden als heler op. Ook zij zijn gearresteerd. Reeds waren zij door de heer Zel- denrust namens de illegaliteit ge- waarschuwd en middels de ge- meenteveldwachter Warrink, dad ook Burgemeester Diepeveen hen gewaarschuwd. Echter zonder resultaat; voigens getuigenverklaringen vertoonden de Joodse onderduikers zich teveel en te opvallend in het openbaar. Zij lagen te zonnebaden aan 'n ver- keersweg. gingen vissen, waar vele vreemdelingen hetzelfde deden en kwamen onnodig in het dorp. Tot burgemeester Diepeveen, die ten slotte het welzijn van de gehele ge meente en de daarin vertoevende onderduikers te behartigen had, het moment gekomen achtte, om in te grijpen. Hij gelastte de Joodse on derduikers de gemeente te verlaten; stelde hen een auto ter beschikking. waarmee zij konden vertrekken naar een zelf-opgegeven adres, ter- wijl de veldwachter Warrink hen zou begeleiden, om aVrestatie on- derweg te voorkomen. Het hoofd van het gezin, de heer Frankenhuis, kreeg de gelegenheid per fiets vooruit te gaan zij wil- den naar Amsterdam om hun komst daar voor te bereiden. In plaats van zich te melden bij de instantie in Amsterdam, die hen het onderduikadres had bezorgd, wilden zij naar de Warmoesstraat, waar zij goede relaties hadden met de politie. Daar aangekomen, begaf de veldwachter zich in het politie- bureau, terwijl de auto met de Joodse onderduikers een kwartier lang onbeheerd stond. Van deze gelegenheid zich, in veiligheid te stellen. maakten de Joden geen gebruik; dit, werd hun noodlottig. Na een kwa'rtier kwam de veld wachter Warrink, vergezeld van 'n agent uit het bureau en de auto reed naar de beruchte Euterpe- straat. waar de onderduikers aan de Duitsers werden overgegeven. Fran kenhuis, die zich naar zijn schoon- moeder de Wed. Zuidema had be- geven, meldde zich later vrijwillig, om bij zijn vrouw te zijn. Vier van de zes Joden zijn nooit terugge- keerd; twee geruimen tijd van hun vrijheid beroofd. De Veldwachter Warrink is in middels overleden, doch burg. Die peveen moest zich voor het Bijz. Hof verantwoorden. Op 14 Mei van het vorig jaar stond deze zaak voor het eerst op de rol, om 12 Juli '47 te worden voortgezet. Nadien werd de behandeling geschorst voor nader onderzoek; wellicht ook omdat het hier een moeilijk geval betrof. Kon de burgemeester hier verantwoor- delijk gesteld worden voor de dood van vier onderduikers? Was de ten lastelegging juist en had hij op- dracht gegeven de Joden over te brengen naar een politiebureau te Amsterdam? Had hij zich schuldig gemaakt aan een strafbaar feit, zo als het Hof schijnt aan te nemen. of was hier alleen maar spvake van een beleidsfout, zoals de verdediger, mr. Buiskool meende? Getuigenver klaringen bevestigden, dat de bur gemeester Frankenhuis in voile vrijheid had laten gaan. Weth. T. van Diepen en de veehouder S. Groot bevestigden, dat de Joden on- vnorzichtig waren hetgeen het Hof ook wel aannam en dat burg. Diepeveen 'n goed Nederlan- der is, die anti-Duits doch niet als anti-semiet bekend stond. Hij had zelf 'n Joodse onderduikster in huis, iuisterde naar de Engelse zende- en huisvestte ook andere onderduikers, zoals de heer en mevr. Smits, dir. van de Hoornse boot, die door de Duitsers gezocht werden en later door 'n N.S.B.-er uit het dorp ver- raden werden. Burgemeester Diepe veen achtte die N.S.B.-er in staat om hem en alle onderduikers in de ge meente te veTaden en achtte daar om voorzichtigheid geboden. Enkele Amsterdamse getuigen geleerdfen, Verbonden aan het labo- ratorium van het St. Franciscus XaVferiUs-college te Bombay, zouden een geneesmiddel uitgevondeit heb ben tegen Aziatische cholera. Voor- lopig heet het ,,6257". Er zouden reeds tientallen lijders door dit middel genezen zijn. Dat het mlssiewerk steeds moderner vor- men aanneemt blijkt weer hieruit, dat Nieuw Guinea een Apostblisch Vicaris, Mgr. Arkfeld S.V.D., krijgt, die een eigen vliegtuig ter beschik king heeft. bevestigden, dat Frankenhuis vrij kon vertrekken uit Avenhorn en dat de andere onderduikers op eigen verzoek naar het politie bureau in de Warmoesstraat ge bracht werden, omdat zij daar be- vriende relaties hadden onder het personeel. Get. Aay ontkende, dat hij door de veldwachter Warrink gewaarschuwd was, doch burg. Die peveen verklaarde, dat de veld- wacnter hem het' tegendeel gerap- porteerd had. De proc. fiscaal Mr. Keune hield een uitvoerige beschouwing over de feiten in deze moeilijke zaak en ging daarbij uit van een voor verd. allergunstigste positie. Hij nam ran, dat de Joden onvoorzichtig waren, dat verd. 'n goed Nederlander is, anti-Duits en niet anti-Joods. Voor de wijze van optreden door de Veldwachter Warrink kan de bur gemeester niet aansprakelijk ge steld worden/ Er is echter niet ko men vast te staan. dat het vertrek der Joden op het bewuste ogenblik per se rtoodzakelijk was Hoewel verd. niet wist, wat de Joden boven het hoofd hing, wist hij wel,' hoe de Duitsers met Joden deden, die in hun handen vielen. Het was fout hen op staande voet weg te sturen, zonder ze de gelegenheid te geven 'n behoorlijk adres te zoeken. ilit optreden wordt niet gerechtvaar- digd door het gevaar, dat de Joden voor hun omgeving vormden. Met enige aarzeling kwam de Proc. tis,- caal tot het requireren van de sirai- maat. Rekening houdend met de omstandigheden en de moeilijke si- tuatie en alle verzachtende omstan digheden in aanmerking nemende wil de Procureur geen ontzetting uit het ambt van burgemeester re quireren, waardoor verd. zeer zwaar getroffen zou worden. Gezien het crnstige feit en de- hoogst-laakbare handeling, eist de Proc. fiscaal, het voor en tegen afwegende, een gevangenisstraf van een jaar, voorwaardelijk, met cen proeftijd van drie jaar; zon der ontzetting uit de rechten, om het amht van burgemeester te be- kleden. Mr. Buiskool vond, dat hier eer- der van een beleidsfout, dan van een strafbaar feif sprake was. Na de voorafgegane waarschuwingen moest gehandeld worden; tegenover het risico van de betrokkenen ston- den de veel grotere risico's voor de gemeenschap. Daarom concludeerde mr. Buiskool tot vrijspraak. Verd. betuigt dan zijn leedwezen met de nabestaanden van slachtof- fers en verklaart, dat hij gehandeld heeft, zoals hij op het ogenblik in het belang van zijn gemeente meen de te moeten handclen. Uitspraak 28 October. „De huidige crisis in Europa is Slechts een rookgordijn, waardoor de Russen de aandacht van de we- reld willen afleiden van de commu- nistische expansie in het Verre Oos ten, in het bijzonder in China, ver klaarde de Amerikaanse Pater Francis J. Kearney, die 18 jaar in China als missionaris werkte. bij zijn terugkeer in de Ver. Staten. Voigens hem zou Rtisland geen of- fensief in Europa ontketenen alvo- rens het China en andere delen van Azie onder zijn absolutie controle gebracht zou hebben. Als kroongetuigen haalde P. Kearney hierbij de Amerikaanse communistische leiders aan. Op 18 Nov. 1945 heeft William Foster bij v. woordelijk aan de rode partijfunc- tionarissen gezegd: „Op internatio nal gebled is het onze voornaamste taak, de Amerikaanse interventie in- China tot stilstand te brengen. De oorlog in China is de sleuel tot alle problemen op internationaal gebied de zwarste slag toebrengen." en juist daar moeten wij de reactie P. Kearney sprak er zijn be- vreemding over uit, dat in Amerika nauwelijks iets over de toestand in China bekend is. Hij toonde zich verrast, zelfs in zeer bevoegde Amerikaanse kringen weinig criti- ci te vinden ten overstaan van de Amerikaanse buitenlandse politiek in China. Wel erkende hij, dat de hoge officieren, die in het Verre Oosten gediend hebben of dienen. zoals Generaal MacArthur. de ernst van deze toestand volledig inzien en er zich van bewust zijn, hoe ge- vaarlijk het is. onverschillig te blil- ven ten aanzien van het hewind van Maarschalk Tsjang Kai Tsjek. De Tweede Kamerleden Van der Goes van Naters en Vorrink, heb ben aan de minister-president en de minister van overzeese gebiedsdg- len de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat door een krijgsraad in Indonesia 3 Nederlandse mi.litairen tot zware straffen zijn veroordeeld omdat zij geweigerd hadden gehoor te geven ann een hun gegeven bevel om. na- dat in de buurt van de kampong Pakisadji landmijnen waren ont- ploft, deze kampong plat te bran- den? 2. Willen de ministers uitdruk- kelijk uitspreken of naar hun me- ning de regel „befehl is befehl" in de Nederlandse rechtsstaat gelding heeft en zo neen, of zulks dan niet inhoudt. dat de ontvanger van een bevel zijn medewerking aan de uit voering daarvan moet weigeren, wanneer hem dit duidelijk in strijd met het Nederlandse rechtdaar- onder begrepen het Nederlands- Indische recht of het volken- recht voorkomt? 3. Zijn de ministers niet van oordeel, dat door het verband der gerelateerde feiten het door deze militairen trekken van de slotsom, dat het hier om een represaille- maatregel tegen de burgerbevol- king ging. welke volkenrechtelijk- niet geoorloofd was. niet lichtvaar- dig was, en, deze conclusie aange- nomen, bij het niet gevolg geven aan dit bevel niet de opzet tot wei- gering om aan een rechtmatig ge geven bevel gevolg te geven aan- wezig was? 4. Zijn de ministers, wanneer de vragen sub 2 en 3 bevestigend wor den beantwoord, bereid de correctie van het in dezen gewezen vonnis te bevorderen? 5. Willen de ministers een met de nodige waarborgen van objecti- viteit omkleed onderzoek er naar instellen, of het platbranden van de kampong Pakisadji, dat in feite heeft plaats gevonden, als militaire noodzaak dan wel als een represail- ledaad moet worden beschouwd. en willen zij. indien zij tot de laatste conclusie moeten komen. meedelen, tot welke maatregelen dit hun aan leiding heeft gegeven of zal geven? Op 1 Juli 1948 ontvluchtte uit het Sint Ignatiuscollege te Valkenburg de 34-jarige G. W. J. V.,«voorheen wonende in 's Gravenhage, die ge- detineerd was terzake van zijn werkzaamheden bij de S.D. Na zijn ontvluchting maakte hij zich in den Haag schuldig aan het verduisteren van drie fietsen. In's Hertogenbosch in Amsterdam en Rotterdam verduis terde hij eveneens rijwielen. Dezer dagen werd hij door de politie in den Haag gearresteerd. Hij is thans in het kamp Crailo ongesloten. „IJzer en Staal." Dat een vrij droge stof, als 'n ver- handeling over ijzer en staal toch op populaire, smakelijke wijze be- handeld kan worden, bewees de journalist C. F. van Dam, perschef van de Hoogovens te Velsen in zijn boek „IJzer en Staal". Hij schreef dit boek. dat uitgegeven werd bij Schuyt N.V. te Baarn, speciaal voor de 300.000 arbeiders, die in de Ne derlandse ijzer- en staal-industrie werkzaam zijn en waarvan hij con- stateerde, dat zij over de materie, waarmee zij dagelijks te maken hebben, over het algemeen maar weinig weten. Dat wil echter niet zeggen, dat uit dit boek alleen voor arbeidOrs iets te leren valt; ook studerenden en zij, die hun algemene ontwikke ling willen verrijken, vinden in dit goedgedocumenteerde en interes- sant-gei'llustreerde boek, dat de le- zer zelfs nu en dan in een hartelijke lach doet schieten, veel wetenswaar digs over de geschiedenis van de ijzer- en staal-industrie. Over de Kon. Hoogovens met hun staalfa- briek en vele aanverwante bedrijven weet de schrijver uiteraard ook veel wetenswaardigs te vertellen. En dat alles in een vlotte betoogtrant, die het lezen van dit nuttige boek tot een waar genoegen maakt. Fr. O. Ook in de komende winter zal aan personen die efen uitkering ont- vangen krachtens de bepalingen van de Sociale Bijstaftdsregeling 'n brandstoffentoeslag Worden ver- strekt. Deze toeslag, groot f 2.of f 1. per week voor personen, die reSp. minstehs 12 eenheden of 6 eenhe- den brandstof hebben toegewezen gekregen, zal wekelijks boven be- doelde uitkering worden verleend en wel Over het tijdvak van 31 Oct. tot en met 30 April 1949. Om half negen Zaterdagmorgen Is het fabriekssehip ..Willem Barendsz" van de Nederlandse walvisvaart in alle eenvoud uit de Amsterdamse haven voor de derde expeditie naar Antarctische gebieden vertrokken. De bemanning, wederom onder ka- pitein K. Visser. bestaat uit 235 koppen, die in Kaapstad als zich ook de catchers bij de Willem Ba rendsz voegen wordt ultgebreid tot 427 koppen. De vergadering die ditmaal te Zijdewind werd gehouden. werd met een woord van welkom door de voorzitter de heer N. Smit ge- opend. Bij voorlezing van de ver- slagen van secretaris en competitie- leider, werd medegedeeld, dat de club S N. A. te Heerhugowaard voor 1948 voor de hoofdklasse niet alleen het kampiocnschap van de Westfr. Bond, maar tevens daarna nog het landskampijenschap had weten te behalen. Een prestatie die wel een felicitatle waard is, als- mede ook nog wel voor het feit. dat D.I.D. uit Zijdewind het kam- pioenschap voor de le klasse heeft behaald. alsmede ook nog voor de prestatie van A. Bizot te Zwaag, lid van de Kroonschijf te Hoorn. die voor 1948 beslag wist te leggen op het persoonlijk kampioenschap van de Westfr. Bond. Door stagna te, hoge reiskosten en anderzins heeft het persoonlijk landskam- pioenschap ditmaal geen doorgang kunnen vinden. Uit het verslag van de penning- meester bleek, dat de bond met f 28,96 voor het eerst sinds jaren weer een batig saldo had te boe- ken. Met de contribute-regeling werd besloten om de jaarlijkse con tribute aanzienlijk per lid te ver- Iagen en te brengen op slechts f 1, per jaar. Het ledental bleek zich aanzienlijk te hebben uitgebreid. zodat thans verschillende vereni- gingen over meer dan 2 tientallen beschikken Doordat de clubs on- derling riogal wat in spelsterkte verschillen, werd besloten om de bond in 3 en allicht 4 klassen te verdelen. Er wordt uitsluitend met tientallen gespeeld, terwijl een surplus van boven de 10 spelers een aparte klasse vormt. Gecombineer- de reisgelegenJheden worden enkel en alleen geregeld door de desbe- treffende clubs. De bond staat hier buiten en neemt hieromtrent geen risico en verantwoording op zich. Na de ro-ndvraag die een zeer geani. meerd verloop had, volgde sluiting.\ Te Utrecht werd dezer dagen een tweedaags congres gehouden voor openbare gezondheidsrege- ling, waarbjj eveneens vertegen- woordigers van de Ministeries van Sociale Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Watenschappen en van Wederopbouw aanwezig wa ren, die tevens enkele punten van de op hun terrein liggende kwes- ties behandelden. Ir. W. K. van Oppen de verte- genwoordiger van de Minister van Wederopbouw gaf enkele cijfers over de verdeling van de 800 mil- lioen gulden, die in de komende tien jaren aan scholenbouw zal worden besteed.' De overheid hoopt in deze tijd de achterstand in het aantal scholen te hebben ingehaald. Voorlopig zal nog met de bouw van semi-permanente scholen moeten worden voortge- gaan, maar deze zullen zo spoedig mogelijk worden vervangen door permanente gebouwen. De gem. inspecteur van het on derwijs te Amsterdam, de heer P. Bakkum, die de vernieuwing van het onderwijs en de moderne scho lenbouw behandelde, deed aan het slot een beroep op de instanties om speelplaatsen aan te leggen die van buitenaf bereikt moeten worden en die door de kinderen ten alien tijde betreden kunnen worden. Dus ook vobr de aanvang der school, waar door de kinderen niet op levensge- vaarlijke straten en kruispunten be- hoeven door te brengen. dr. W. Lojenga, directeur gemeen- telijke geneeskundige en gezond- heidsdienst te Alkmaar, concludeer de, dat het bouwbesluit 1924 geen waarborgen biedt dat de bouwplan- nen voor een nieuwe school getoetst worden aan de eisen, die de mo derne hygiene stelt. Uit eigen on derzoek is het dr. Lojenga gebleken, dat practisch geen enkel schoolge- bouw voldoet aan de eisen, welke men uit medische overwegingen moet stellen aan de lichttoetreding. Tenslotte onderstreepte ir. J. Leu- pen, hoofdarchitect van Amsterdam, eveneens de noodzakelijkheid van herziening van het bouwbesluit '24 en betoogde, dat voorbereiding van plannen voor nieuwe schoolgebou- wen moet geschieden in nauwe sa- menwerklng tussen onderwysman, schooiarts en architect.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2