Nederland telt 210.000 directe oorlogsslachtoffers Een en ander uit boeken en bladen CREDIETVERLENING BLIJFT NOODZAKELIJK DE LOON- EN PRIJSPOLITIEK RADIO DERODEPAARDEN Een beschouwing Wanneer de „Waardebonnen" verdwenen zijn Hoe er in beurskringen over gedacht wordt 7 04 duizend Joden kwamen om Drie doden Onder het vergrootglas NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 18 October 1948 PAG. 3 BRAND IN HUIZE PADUA TE BOEKEL Prins Bernhard uit Zweden terug Zwijgend verkeer De toewijzingen voor Nederland PROGRAMMA Nederland een voorbeeld Spanje onnodig gekrenkt Ons militair apparaat Ondernemingskernen BIJ OVERVAL OP NED. PATROUILLE OP SUMATRA Mililfaire attache te Praag Tekort aan garageruimte FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH WII ZEGGEN NIET TE VEEL, wanneer wij constateren, dat er grote verwamng en ongerustheid is onistaan rond de prijspolitiek van onze nieuwe regering. Waaraan moet dit alles worden toegeschreven? Ongetwijfeld ligt de oorzaak in het feit, dat wij hier met ingewikkelde economische vraagstukken te doen hebben, welke niet door iedereen, laat staan door de grote massa, op de juiste wijze kunnen beoordeeld en becriti- seerd worden. De directe aanleiding tot de verwarring ligt pri- mair in de politiek, welke minister Lieftinck tot nu toe gemeend heeft te moeten voeren. Tot voor betrekkelijk korte tijd hebben wij steeds uit zijn mond kunnen vernemen, dat men in Ne- derland niet tot afschaffing van de prijssubsidies kon overgaan. Dit zou tot gevolg hebben stijging van de prijzen. Een derde loonronde zou noodzakelijk zijn, waarmede de sta- biliteit zou verstoord worden en de spiraal van hogere lonen, hogere prijzen in werking zou treden. In- flatie was dan in Nederland onver- mijdelijk. Wij hebben dit verhaal als verdediging van zijn prijs- en loonpolitiek tot in den treure moe ten horen. Geen wonder dus, dat men in ar- beiderskringen thans ongerust gaat worden. Wij hebben alien in de Troonrede en de Millioenennota kunnen® lezen, dat het in de bedoe- ling van de regering ligt, de prijs subsidies af te schaffeji. Er komt dus prijsstijging in Nederland, zo redeneert men en bij voorbaat laat het publiek zijn gereserveerde aan- kooppolitiek varen. In arbeiders- kringen wordt om loonsverhoging geroepen, daar men anders de prijs politiek der regering niet wenst goed te keuren. In Den Haag zit men nu met de gebakken peren en haast men zich het publiek te overtuigen, dat er geen hogere prijzen zullen komen. Enige dagen geleden heeft het Mi- nisterie van Economische Zaken of- ficieel laten weten, dat men niet bevreesd moet zijn voor een prijs stijging van schoenen, ook al wor den de bipnenlandse huiden op het hogere prijsniveau van de buiten- landse soorten gebracht. Verder wordt gemeld, dat het publiek ook niet bevreesd behoeft te zijn voor een prijsverhoging van textiel, daar de enige tijd geleden sterk ge- stegen grondstofprijzen reeds vrij- wel geheel in de huidige verkoops- prijzen zijn verwerkt. Voor het be- drijfsleven behoeft dan ook geen re- den te bestaan goederen achter te houden, aldus besluit de medede- ling van het Ministerie van Econo mische Zaken. Ongeveer gelijktijdig deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat parallel met prijsstijgingen ook loonwiingingen zullen worden in- gevoerd, waardoor het lcfon- en prijsstelsel, dat Nederland voor catastrophes als in Frankrijk heeft behoed. op een gewijzigd niveau als evenwichtsstelsel blijft gehandhaafd. Wij achten deze uitlating, alsme- de de vergelijking met Frankr^k, weinig gelukkig. Al dergelijke me- dedelingen zijn niet bevorderlijk om de ongerustheid, welke ontstaan is, weg te nemen. Een verwijzen naar de situatie in Frankrijk, is totaal overbodig, omdat in Nederland nil de oorlog geen wilde inflatie is ont staan, zoals in Frankrijk, terwijl wij thans ten onzent eerder een periode zijn ingetreden. alwaar het deflatoi- re effect o.m. door de belastinghef- fingen en de Marshall-hulp zich doet gevoelen. Het levenspeil behoeft niet omlaag Nu wij in Nederland, dank zij de grotere binnenlandse productie en de Marshall-hulp, geleidelifk aan tot afschaffing van de distributie- maatregelen kunnen overgaan en dus tot verruiming van het levens- middelenpakket, is er geen enkele reden voor onze overheid aanwezig om het levenspeil in Nederland te gaan drukken. Wij geloven dan ook, dat dit niet in de bedoeling onzer regering ligt. Geen enkele passage in de Troonrede of Millioenennota wijst in deze richting. Wanneer wij dus niet tot een verlaging van het levensniveah behoeven over te gaan. dan is er ook geen enkele re den aanwezig om de arbeiders door een prijsstijging bij onveranderde lonen, automatisch naar een lager niveau te brengen. Wij moeten ons goed realiseren, dat wij in Nederland een herstel- periode doormaken, waarbij wij langzaam maar ze"ker vooruitgaan. Thans komt de Marshall-hulp dit herstel bevorderen, terwijl ook de Benelux-gedachte er op gericht is tot een beter welvaartspeil in Ne derland te geraken. Dit alles brengt met zich mede, dat het ook voor de arbeiders eer der beter dan slechter zal worden. De vrees, welke in bepaalde kringen npar vdren wordt gebracht, dat onze Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in enkele dicht bij elkaar staande gebouwen van de psychiatrische inrichting Huize Pa- dua te Boekel. Door onbekende orzaak was brand uitgebroken in de boerderij van deze inrichting. die vrijwel even groot is als het gebouw zelf. Spoe- dig stond de grote boerderij in lichter laaie. De brandweercorpsen van Boekel, Gemert en Veghel wa- ren spoedig ter plaatse. Zij slaag- c'en er in het hoofdgebouw te be- houden, maar de inmiddels in brand geraakte opslagplaatsen. grenzende aan de boerderij. kon men niet meer redden. Zij brandden evenals de boerderij totaal uit. De gehele oogst en verscheidene landbouwmachines gingen verloren. Het vee kon wor den gered. In de psychiatrische in richting worden ongeveer 700 pa- tienten verpleegd. Z.K.H. Prins Bernhard is Zater dagmiddag laat met zijn Dakota op het vliegveld Soesterberg geland. Zoals bekend heeft de Prins een bezoek gebracht aan Zweden, waar hij ter jacht is gegaan en een be zoek heeft gebracht aan de grote Bofors-staalfabrieken, waar de ma rine aankopen doet ten behoeve van Nederlandse oorlogsbodems. regering door een prijsstijging bij onveranderde lonen de arbeiders- kringen zou willen duperen, is ten enenmale ongegrond en volkomen in strijd met bovenstaande ziens- wijze. Wat er in Nederland dan wel zal plaats vinden is iets geheel anders. Door de politiek van minister Lief tinck en de vorige regeringen heeft men in Nederland een „geleide eco nomic" gekend, waarbij op kunst- matige wijze de prijzen en lonen, hoewel onderling in evenwicht, op een bepaald laag niveau star werden gehandhaafd. Wij zitten dientenge- volge op een kunstmatig te laag peil, hetgeen internationaal en ook nationaal voor een gezonde ont- plooiing van ons bedrijfsleven als ongewenst moet worden beschouwd. Wij zullen dus naar de werkelijke verhoudingen moeten terugkeren, hetgeen echter geenszins betekent, dat het verbruik voor de arbeiders daarom moet worden ingekrompen. Integendeel, wanneer onze regering van mening is, dat een terugkeer tot normale, gezonde en evenwich- tige prijs- en loonverhoudingen, een weldaad voor het land betekent, dan zal de verwezenlijking van deze politiek aan alle lagen van de be- volking ten goede komen. Voor vrees en ongerustheid be- staat dan ook niet de minste reden. Wanneer straks de lijnen zullen worden uitgestippeld, volgens welke de regering de voorgenomen prijs- en loonpolitiek denkt te verwezen- lijken, dan zal het een ieder duide- lijk worden, dat de materiele ver- zorging ook in arbeiderskringen er beter op is geworden. Verlaging loonbelasting Wij hebben reeds in de Troon rede horen verluiden, dat het in de bedoeling ligt nog dit jaar tot een verlaging van de loon- en inkom- stenbelasting te komen. Indien de regering er in slaagt de prijssubsi dies geheel of gedeeltelijk af te schaffen en daardoor de begroting in belangrijke mate weet te ver- lichten, dan is de mogelijkheid tot een behoorlijke verlaging van de loonbelasting aanwezig. En een der gelijke verlaging betekent automa tisch een verruiming van de koop- kracht voor de arbeiders. Wij moeten ons wel realiseren, dat de prijstoeslagen, welke de re gering uitdeelt, ergens vandaan moeten komen. Thans verzwaart het de belastingdruk, terwijl de subsi- die aan een ieder ten goede komt. Zowel rijk als arm betaalt dezelfde lage prijs voor zijn levensmidde- lenpakket. Erg democratisch is dit niet, doch nimmer hebben wij van ai beiderszijde hiertegen enig pro test gehoord. Toen de regering volksherstelsigaretten tegen hoge prijs vrij ter beschikking stelde, hebben wij daartegen geen protes- ten gehoord. Nu de- regering op andere artikelen een extra prijsver hoging wil gaan toepassen worden ernstige bezwaren gemaakt. Wan neer aan de welgestelden onder ons een weeldebelasting zou worden op- gelegd, zou iedereen dat hebben toe- gejuicht. Nu dit feitelijk geschiedt in de vorm van een indirecte be- lasting, komen van verschillende kanten bezwaren naar voren, hoe wel de gehele situatie feitelijk op hetzelfde neerkomt. Het is dwaas, dat men de beter gesitueerden ook laat profiteren van de prijstoesla gen, welke de regering cadeau doet. Dit geschiedt door de prijspolitiek, welke nu gevoerd wordt. Nu men van overheidswege deze dwaasheid wil wegnemen en de beter gesitu eerden niet meer wil laten profi teren van de prijstoeslag op het levensmiddelenpakket, doch in plaats daarvan artikelen wil verschaffen, welke door een extra prijsverho ging, waarvan de opbrengst aan de arbeiders ten goede komt, veel duurder zijn, hoort men protesten! Wij kennen tal van onmisbare le- vensmiddelen, waarop een indirecte belasting rust. Wanneer men deze belastingen nu gaat leggen op arti kelen. welke men niet strikt voor het levensonderhoud behoeft en welke onder de huidige omstandig- heden als een zekere luxe zijn te beschouwen, kunnen wij daarin geen misdaad van de zijde van onze regering zien. Temeer. wanneer hierdoor tot verlaging der loonbe lasting zou kunnen worden over- gegaan. Wij verwachten dan ook. dat het gezonde verstand zal terugkeren en daarmede ook de zo noodzakelijke rust en het nodige vertrouwen in ons regeringsbeleid. De economi sche verhoudingen en het econo- misch herstel in Nederland zijn ge lukkig van dien aard, dat wii de kiok niet behoeven terug te zetten. Integendeel, wij menen, dat door een terugkeer naar een gezonde prijs- en loonpolitiek, welke alles- zins tot de mogelijkheden behoort, het herstel in Nederland in nog sneller tempo dan tot nu toe zal bevorderd worden tot welzijn van alle bevolkingsgroepen. (Een onzer financiele medewer- kers, die bij tijd en wijle van zijn inzichten doet blijken, schreef deze beschouwing over de kwestie van de loon- en prijspolitiek; zij heeft de neiging in zich, tot tegenspraak te prikkelen, hetgeen niet wegneemt, dat wij haar, vooralsnog zonder commentaar, plaatsen, omdat het in elk geval nuttig kan zijn, deze interessante kwestie van alle kan ten te belichten. Red.) Het totaal aantal oorlogsslacht offers in Nederland, gedurende de oorloig 19401945 is, hlijkens het statistisch bulletin, van het Centraal Bureau voor de Statis- tiek, 210.000. Bij het vaststellen van dit totaal is geen rekening gehouden met de hogere sterfte, welke een indirect gevolg is ge- weest van de oorlog. In 1938 bedroeg het sterftecijfer per duizend inwoners 8,6, in 1939 8,5, in 1946 8,5 en in 1947 8,1. Zou het sterftecijfer in de jaren 1940 1945 eveneens 8,6 per duizend der bevolking hebben bedragen, dan zouden 468.000 personen zijn over- leden. Het werkelijk aantal overle- denen in deze jaren is 747.000. In deze zes jaars-periode zijn derhalve in totaal ongeveer 280.000 personen meer overleden. onder wie 210.000 directe oorlogsslachtoffers. Van de oorlogsverliezen ten ge- tale van 210.000 zijn ongeveer 67.000 in de Nederlandse statistiek verant- woord als overleden; ongeveer 143.000 zijn ambtshalye, of als ver- trokken naar het buitenland, afge- voerd' van de bevolkingsregisters. Bij deze 143.000 personen bevin- den zich: ongeveer 104.000 Joden, die direct bij de deportatie naar Duitsland van de bevolkingsregis ters zijn afgevoerd en in Duitsland zijn omgekomen, benevens ongeveer 39.000 overledenen, die bij de recon- structie van de bevolkingsregisters na de bevrijding niet in Nederland werden aangetroffen en wier afvoe- ring. vermoedelijk overlijden, de Nederlandse autoriteiten bereikte. De Koninklijke Landmacht ver- loor in de genoemde jaren 3900 man, met inbegrip van de op 1700 man geraamde verliezen der Binnen landse Strijdkrachten. ^Koninklijke Marine: 2600 man, met mbegrip van officieren en manschappen van het Nederlandse personeel der Konink lijke Marine, omgekomery ten Oos- ten van Suez. Zeelieden ter Koop- vaardij: 1350. niet inbegrepen de ongeveer 1650 zeelieden van buiten- landse nationaliteit omgekomen bi.i scheepsrampert van de Nederlandse koopvaardiivloot (ongeveer 500 Chi- nesen. 250 Brits-Indiers en 250 Las- caren). Door executies en stand- recht verloren 2800 personen het le- ven. In concentratiekampen in Ne derland kwamen 2500 personen om tengevolge van oorlogshandelingen in Nederland stierven 20.400 bur gers. De honger en ontbenng in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht in 1945 kostte 16.000 mensen het leven. 250 krijgsgevan- genen kwamen in Duitsland om het leven. 18.000 politieke gevangenen sterven er en 27.000 tewerkgestel- den In Duitse krijgsdienst sneuvel- den 3700 vrijwilligers. Als vermist in Duitsland (geschat aantal over ledenen) worden 7500 personen op- gegeven. Het aantal vermisten in Duitsland (exclusief Joden) gere- gistreerd bij het Nederlandse Rode Kruis bedroeg op 1 Juli 1.1. 7900. In bovenstaande cijfers van de directe ei\ indirecte oorlogsverliezen van de Nederlandse bevolking zijn niet begrepen de in de strijd tegen Japan gesneuvelden en in Japanse krijgsgevangenschap overledenen van Nederlandse nationaliteit deel uitmakende van het Koninklijk Ne- derlands Indische Leger, noch de burgers van Nederlandse nationali teit omgekomen in Japanse concen tratiekampen. In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft het permanent anti law|ai comite ver- zocht de nieuwe verkeersbepalingen meer dan thans het geval is aan te passen aan de belangen van een zwijgend en veilig wegverkeer in Se bebouwde kommen. Er is afgelopen week geen wijzi- ging gekomen in het totale bedrag, dat Nederland aan toewijzingen (Procurement Authorizations) van de E.C.A. (Economic Cooperation Administration) te Washington heeft ontvangen. Per Vrijdag 15 October 1948 bedroeg dit bedrag dan ook onveranderd 137.274.000 dollars. DINSDAG 19 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Orkestsuite, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Piuk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.35 Orkest en viool, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Tino Rossi, 10.30 Muziekcursus, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert,, 12.00 Angelus, 12.03 Metro- pole-orkest, 12.30 Weeroverzicht, 13.00 Nieuws, 13.25 Tenor en orgel, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Sopraan en piano, 14.30 Onder ons, 15.00 Literaire cursus, 15.30 Muziek houdt fit, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.30 Wigwam, 17.45 Sextet, 18.10 Sport, 18.30 Dit is leven, 18.45 Piano, 19.00 Nieuws, 19.15 Guitaar, '20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Opera „Le Nozze di Figaro" van W. A. Mozart, 21.40 Kamermuziek. 22.15 Kamerkpor, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkestwerken. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws,. 7.30 Orkesten, 8.00 Het Nieuw's, 8.15 Aubade, 8.45 Werken van Handel, 9.30 Arbeidsvitaminen, 10.35 Piano, 10.50 Voor kleuters, 11.00 De Wekker, 11.30 Cinema- orgel, 12.00 Americana, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Ensemble, 13.00 Het Nieuws, 13.50 Imperio Argentina. 14,00 Met naald en schaar, 14.30 Radiomatinee, 17.00 Kinderkoor, 17.30 Orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten, 19.00 Kinderverhaal, 19.15 Kamermuziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte avond, 21.35 Gramofoon- muziek, 22.30 Piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Operaconcert. Nederland is in het streven naar versterking van de christelijk-democratische gedaehte in menig opzicht een voorbeeld, betoogt prof. dr. J. A. Veraart in de „Nieuwe Eeuw" en hij doelt daarbij op de belangrijke besprekingen, die in politiek, cultureel en economisch opzicht ge voerd zijn op het congres van de z.g. „Nouvelles Eguipes Internationales" te Den Haag, het con gres dus van de katholiek-christelijke partijen van de landen van West-Europa, waarover wij een en ander bereids hebben medegedeeld. In- teressant is eerst, wat hij zegt over de aarzeling, die in katholieke kringen met betrekking tot Internationale samenwerking wel tot uiting komt: er is o.a. grote onzekerheid omtrent veel katho- liek buitenland: met Spanje en Portugal weet men geen raad en de dreiging-de Gaulle in Frankrijk laat zich ten voile gevoelen. Is dit het uur van de sociale en economische democratie, of moeten wij op iets anders wachten en is het geraden, het geweer bij de voet te houden? Op het prachtig geslaagde congres klonken zulke aarzeiingen niet en nu West-Europa midden in een allergevaarlijkste branding staat, hebben wij ook op sociaal en economisch terrein indachtig te zijn de solidaristische grondslagen van een ware samenleving, zoals zij ons door de grootste Pausen werden bevestigd. Nederland, aldus prof. Veraart, heeft daarbij een eigen taak, en een recht om voor te gaan. Want meer dan ergens elders werden daar de soliede grondslagen in vredelievende vakverenigingen, stoere collec- tieve arbeidscontracten en degelijke sociale en arbeidswetgeving gelegd. Hier werkte vijftig jaren lang een groot cultuurvolk, ondanks ern stige conflicten, aan een taak van verzoening en opbouw. En hier stond de grote massa van het volk gereed om in wetgeving te gaan bevestigen, wat in lange en gestadige evolutie tot voltooii'ng was gekomen. Hier kon naast het sublieme werk op onderwijsgebied in de culturele sectie het rapport worden gegeven, verslag en plan tegelijk, over een sociale en economische orde van zaken, die alle staatssocialisme tart, en de werkende mens verlost van de tyrannie van een uitbuitend en neerdrukkend kapitalisme. In verband mede met wat prof. Veraart schreef over de onzekerheden ten aanzien van Spanje, Portugal en Frankrijk. is het actueel, iets te memoreren uit een artikel in „De Tijd" van jl. Donderdag, waarin een zinnetje even treft, als wij lezen, dat het Westen, in het onverhoopte geval van een oorlog, de hulp van een millioen Spanjaarden „precies zo zou aanvaarden als het in d^ tweede wereldoorlog de hulp aanvaard heeft van de Sovjet-Unie". Spanje en Rusland op een lijn, dat gaat, ondanks de autoritaire practijk, menigeen stellig te ver! Maar overigens komt „De Tijd" in het goede spoor, als het blad schrijft, dat voor geen enkel westelijk land het feit, dat in Oost-Europa en in de Sovjet-Unie zelf autoritaire regeringen aan de macht zijn, een reden is om de diplomatieke betrekkingen met die landen en die regeringen te verbreken; zo ook bestaat er geen enkele reden om ten aanzien van Spanje een uitzondering op deze regel te maken. Dat men bijna twee jaar geleden in de vergadering van de Uno een uitzondering op deze regel heeft gemaakt, is een grote ver- gissing gebleken. Men heeft het Spaanse volk in zijn geheel onnodig gekrenkt en de positie van Franco is er eer sterker dan zwakker door geworden. En dat is de enige, niet opportunis- tische reden, waarom het aanbeveling verdient deze vergissing ongedaan te maken. Men moet hopen, dat een herstel der betrekkingen met Spanje op de duur zal leiden tot een nieuwe ontwikkeiing der democratische instellingen in Spanje. En de kans daartoe is zeker niet zo gering als talrijke tegenstanders door dik en dun van Franco menen, omdat zij de Spaanse volks- aard niet kennen en begrijpen. In onze beschouwing over de Troonrede 'heb ben wij o.a. bezorgdheid uitgedrukt over de mili- taire paragraaf, die wel aandacht besteedde aan de troepenvoorziening in Indie, maar de zorg voor het leger in ons eigen land verwaarloosde, om overigens verklaarbare financiele redenen. Maar is dat verantwoord? Verschillende kranten wijden thans nadere aandacht aan deze belang rijke kwestie en zo betoogt „Trouw", dat ove rigens tot de oppositie ook van dit kabinet be hoort, dat de begroting van het departement van oorlog een gevoel van halfslachtigheid wekt. Het is niet voldoende, meent het blad, dat wij op geregelde tijden troepen naar Indie zenden. Hoe staat het met de opbouw van een leger in Neder land, ook in verband met de samenwerking in de Westerse Unie op militair gebied? Het enige, wat West-Europa op het ogenblik beschermt tegen een Russische invasie, is de angst van de Russen voor de Amerikaanse atoombom. Maar wat, wanneer de Rus de verschrikkelijke ver gissing begaat van te menen, dat Amerika tot dat gebruik niet zal (durven?) overgaan? „Het is een eis van nationaal zelfbehoud, aldus Trouw, een eis ook van het behoud der Westerse cultuur, dat op zo kort mogelijke termijn West-Europa komt te beschikken over een krijgsmacht, die ook te land tegen een mogelijke agressie uit het Oosten opgewassen zal zijn. Daarvoor moeten offers worden gebracht en wie volstaat met te zeggen, dat dergelijke maatregelen, gelet op de toestand van 's lands financien, slechts van be- perkte omvang kunnen zijn, geeft blijk van een ontstellend tekort aan besef van de gevaarlijk- heid der huidige internationale verhoudingen". „Pinkstervuur", het maandblad van de Kath. Actie in ons bisdom, geeft een proeve van een oplossing van het stichten van ondernemings kernen, van de hand van drs. Borsten. Het doel is. apostolaat te verrichten in de onderneming. Zij hebben dus niets te maken met de onder- nemingsraden. De stands- en vakorganisaties kunnen hun geschikte mensen stimuleren om apostolaat te verrichten op de afdeling van de onderneming, waar ze werkzaam zijn. Deze mensen kunnen trachten, om op tactische wijze rondom hen heen een kern te vormen. De paro- chiele K.A.-kernen zouden de leden, die daar voor in aanmerking komen, daartoe kunnen aan- zetten. Men zou verder contact kunnen zoeken met andere afdelingskernen, die bestaan, om zo geleidelijk aan te komen tot het ideaal van een ondernemingskern, Drs. Borsten is verder van oordeel. dat de stands- en vakorganisaties zeker een rechtstreekse apostolische taak hebben bij het formeren van de a f d e 1 in g skernen in de onderneming. De K.A. bezit hierin een aanvul- lcnde taak. Daar de K.A. echter een coordine- rende apostolaatstaak bezit, meent drs. B.. dat de Katholieke Actie een rechtstreekse taak heeft ten opzichte van de b e d r ij f s- en onderne ming skernen. (Van onze Haagse corres pondent) EIND JANUARI of begin Fe- bruari 1949 zal definitief een einde gemaakt worden aan de verstrekking van waardebon- nen binnen het raam van het „Consumentencrediet". Het ligt niet in de bedoeling van de overheid, deze credietverlening, die voor een duur van 2 jaar was geprojecteerd en die zeer grote sommen gelds vergt, te continueren. Aangezien echter <^e behoefte aan credieten on- verminderd blijft bestaan, wor den thans nieuwe wegen ge- zocht, om minder draagkrach- tigen toch te helpen. De nieu we wijze van hulpverlening zal dan op een zakelijker basis worden geplaatst. Het Consumentencrediet werd in- •dertijd ingesteld om de heruitrus- ting van bepaalde bevolkingsgroe pen te bevorderen, welke tijdens de oorlogsjaren een normaal niet te overbruggen achterstand hadden opgedaan. Deze regeling heeft twee jaar lang voortreffelijk gewerkt. 155 millioen gulden werd in deze periode in ons land op deze wijze uitgekeerd. Daarvan behoefde slechts 20 pet. te worden terugbe- taald, de rest werd geschonken. Het is alleszins begrijpelijk. dat de credietverstrekking op deze basis niet kan worden voortgezet, maar de practijk heeft uitlgewezen. dat de behoefte aan crediet nog steeds bestaat en tengevolge van de prijs stijgingen zelfs nog groter wordt. in verband hiermee heeft in de afgelopen week de ver. van leiders van openbare diensten en instellin gen voor sociale zorg een buitenge- wone algemene vergadering gehou den te Utrecht in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de departe- menten van sociale zaken en bin nenlandse zaken. Verschillende sprekers bepleitten voortzetting van de credietverlening zij het in gewijzigde vorm. De ver- eniging heeft trouwens reeds een comrriissie in het leven geroepen om over deze kwestie een rapport uit te brengen. Dit rapport zal in de komende weken gereed komen en ter kennis van de betrokken over- heidsinstanties worden gebracht. Gedacht wordt aan het inschakelen van de volkscredietbanken, welke thans reeds alles in het werk stel- len om hun omzet te vergroten. Ideaal zou zijn, dat de crediet- banken ten nauwste zouden samen- werken met de diensten en de in stellingen voor sociale zorg, die over de nodige gegevens beschikken en die door hun arbeid een niet on- aahzienlijk deel der te maken on- kosten zouden kunnen opvangen, gelijk. zou het Rijk de rente moe ten opbrengen en de noodzakelijke administratiekosten. De geleende bedragen zouden dan door middel van een spaarregeling door de con- sumenten moeten worden terugbe- taald. Om dit sparen te bevorderen wil de ver. van leiders van open- bare diensten en instelling voor so ciale zorg de regering voorstellen een suppletieregeling in het leven te roepen, in de geest van het be- kende ..kwartje van Romme". vooral omdat de volkscredietbanken over het algemeen zeer grote ra- 3 ons bestrijken. Kwamen tot nu toe alleen in aan merking voor consumentencrediet zij, die in een. bepaalde loonklasse vielen. bij de gewijzigde regeling zal voor elk geval afzonderlijk wor den onderzocht of credietverlening nodig is en of de gelden goed wor den besteed. Indien enigszins mo- BATAVIA, 16 Oct. (Aneta). De dienst legercontacten meldt uit Medan. dat een bende terroristen op Woensdag j.l. in het randgebied van de Karo-hoogvlakte, in de Ne- gara Soematera Timoe, een over- val heeft gepleegd op een Neder landse militaire patrouille. De ben de werd na een hevig vuurge- vecht verdreven, waarbij de aan- vallers verliezen leden. Ook aan Nederlandse zijde zijn drip Neder landse militairen gesneuveld, Kol. B. R. P. F. Hasselman zal binnenkort naar Praag vertrekken als militair attache bij ons gezant- schap aldaar als "opvolger van gen. maj. J. G. M. van der Plasse, die de dienst gaat verlaten. De adjunct-regeringscommissaris voor het Radiowezen en de Nederlandse Radio Unie hebben bij Philips te Eindhoven een televisiedemonstratie bijgewoond en besprekingen gevoerd over de mogelijkheid de televisie voor Nederland in te voeren. V.l.n.r. de heren M. Franken, directeur van de N.V. Philips Verkoop Mij. voor Nederland, prof. Kors, voorzitter van de N.R.U., mr. Ph. de Vries, adjunct-regeringscommissaris, ir. R. E. Laman Trip, technisch directeur van de hoofdindustriegroep apparaten, en R. H. F. J. Wubbe, secretaris van de Technische Dienst van de N.R.U. Aangezien gebleken is dat op vele plaatsen als garage ingerichte panden niet overeenkomstig hun bestetiming worden gebruikt, heeft de KNAC zich tot alle Kamers van Koophandel gewend met het ver- zoek een zelfde standpunt ten deze in te nemen als het gemeentebe- stuur van 's Gravenhage dat van mening is, dat dergelijke bedrijfs- ruimten zoveel mogelijk als garage behouden moeten blijven. SNELHEID. De Engelse luchtvaart- deskundige P. G. Masefield heeft dezer dagen medegedeeld, dat het niet zo lang meer zal duren, of men kan in minder dan zestig minuten met een straalvliegtuig naar iedere gewenste plaats in de wereld gaan. Hij verwachtte een snelheid van tussen de dertig en veertigduizend K.M. per uur met deze kistjes. En hij voegde er ruslig aan toe, $at deze fantastische plannen even gek zijn als toen de dilicenge reed en men vertelde, dat men binnen hon- derd jaar zou kunnen vliegen. Over een poosje is het dus: „Ga je van- avond even mee om John op Nieuw Zeeland te feliciteren, we zijn voor twaalf uur weer thuis". EINDELIJK. Te Munchen is het de-nazificatie-proces begonnen te gen een zekere Adolf Hitler en een fraulein Eva Braun. Men wil deze twee nu bij de grote schuldigen plaatsen, want Hitler schijnt nog een vermogen te hebben gehad van ongeveer tweehonderdduizend mark die men op deze wijze wil confis- ceren. VITAMINE. We leven in een aarts- paradijselijk tijdperk. Eerst dat kleine atoombommetje, dat boem een heel land uitvlakt en nu weer, en dat nog wel in Duitsland, een nieuwe vitaminepil, die van een varkentje in negen dagen tijd een beest maakte. dat eens zo zwaar geworden was. Zij, die het weten willen. zeggen, dat de calorieen- waarde met tweeduizend wordt verhoogd. wanneer men zo'n zuur- tje inslikt. Waar blijven we met onze kleine kamertjes en keuken- tjes. LETTERLIJK. Een Afrikaanse far mer. die een nieuwe kokkin in dienst had genomen beviel het eer- ste product niet erg beste en hij wenste haar toe ..Spring voor mijn part in het water". Even later een vreselijk lawaai en daarop moest hij uit alle macht zijn best doen, om het kokkie uit de sloot te hijsen, die voor zijn woning lag. Ondanks dit drama, dat dezer dagen in Cape Town voorviel. gelooft hij nog steeds, dat ze niet koken kan. MIS. De Engelse stad Sedbergh, die een nieuwe hoofdonderwijzer nodig had. riep een der sollicitanten op. Hij scheen nogal in goede smaak van de notabelen te vallen en men vroeg hem als laatste proef op de som, waarom hij zo graag naar Sed bergh toe kwam. „Ik heb horen ver- tellen, dat hier machtig veel vis zitHij werd niet gekozen. Uit het Deens vertaald 57 „Je maakt het me zo gemakkelijk, Ole", zei OtTer dankbaar. „Maar toch is er iets, dat ik je graag zou willen zeggen. Het hinderde me. juffrouw Srink vanochtend in de kerk te zien. Wat moest die hier vandaag?" „Trek je toch niets van Henriette aan, vader, het lijkt me een eeu- wigheid geleden dat ik afscheid van haar genomen heb. Ik mis haar niet, vader, en ik denk vrijwel nooit aan haar." Ole zei het met zoveel over- tuiging, dat zijn vader begreep dat hij de waarheid sprak. „Juffrouw Brink logeert op So- gaard, ik weet niet hoe lang ze er blijft, maar zorg dat ze niet hier komt. Het zou ellendig zijn voor je vrouw." ,.Ik hoop hartelijk dat ze niet zal komen", antwoordde Ole, maar wist op hetzelfde ogenblik dat hij doods- bang was, dat Henriette wel ko men zou en dat ze zou trachten Bente onaangenaam te zijn en one- nigheid tussen hen beiden te stich ten. Hij beloofde zichzelf dat dit laatste haar niet „zou lukken. Hij wist er nu zijn vader toe te bren gen een en ander over thuis te ver- tellen. Offer had niets dan lof voor Sara en Ludvig Holm; toch begreep Ole dat hij het niet gemakkelijk had. De notaris was in druk gesprek gewikkeld met Mikkel en Jorgen, terwijl Bente met Sara en Ellen zat te praten. Bij zijn vader staand hield Ole Bente in het oog en luisterde met een half oor naar het gebabbel der dames. Juffrouw Ellen trachtte telkens weer een vertrouweiijke, kameraadschappelijke toon tegen- over Bente aan te slaan. ze waren immers destijds vriendinnen ge- weest. Intussen scheen het niet best te lukken; Bente was niet in staat de luchtige spreektrant van Ellen te volgen. Opnieuw voelde Ellen dat Bente in haar eigen wereld leefde nadat het ongeluk haar ge- troffen had, en het was niet gemak kelijk toegang tot deze wereld te krijgen. Zwijgend zat Sara er bij. van de eerste ontmoeting af was de ver- houding tussen Bente en haar uiterst koel, en Sara deed generlei poging, deze koelheid te verdrijven. Bente van haar kant wilde graag op vriendschappelijke voet met Sara komen, maar dat was moeilijk, heel Sara's wezen en haar impertinente persoon wezen iedere toenadermg af. Ellen deed wat ze kon om Bente te helpen, en bracht het gesprek weer op de wedrennen en liet Bente vertellen over het trainen van de paarden. ..Wat eeuwig zonde dat het zo ge- lopen is", liet Sara zich ontvallen. Zonder dat ze er verder bij nage- dacht had. waren de woorden haar ontsnapt. Ze was bang dat haar op- merking Bente bezeerd zou hebben, maar deze ging er kalm en zelfver- ze'kerd op in. ..Eigenlijk is het merkwaardig, het is vandaag juist vier jaar geleden dat het gebeurde", zei- ze, en zonder dat iemand kon zeggen hoe ze er eigenlijk toe kwam, begon ze over het ongeluk. dat haar getroffen had, te vertellen. „We hadden een paard, Miralda, waar we heel veel van hielden, maar het v/as onrustig en oneven- wichtig. Ik weet eigenlijk niet goed meer hoe het gegaan is, ik herin- ner me alleen dat ik me vast- klampte aan zijn hoofdstel. We wa ren toen bezig met de aanleg van een nieuwe trainingsbaan, er was een steile helling van meer dan vier meter, bedekt met reusachtige stenen. Miralda schoot in voile galop op de helling toe. Ik moest hem ten koste van alles doen ke- ren, o, je weet niet hoe ik werkte en werkte, ik geloof niet dat ik ooit zo hard aan de teugels gerukt heb. Het lukte me inderdaad. maar het volgende ogenblik viel Miralda en ik kwam onder hem te liggen. Verder herinner ik me niets meer." „Nee, laat mij nou maar liever vertellen hoe het precies toegegaan is", kwam Jorgen Semillie, haastig naar voren tredend. Hij droeg een nauwsluitende, gestreepte pantalon, waardoor zijn kromme benen eens zo sterk opvielen, en een groenig verschoten, zwarte jas. Hij zag er nogal komiek uit met zijn spitse gezicht vol rimpels, maar hij was een en al geestdrift om te vertellen. „Kijk, het was Munk. die met Mi ralda reed, hij wilde altijd het paard zelf oefenen, ook al verdroeg Mi ralda het niet. Ineens werd het paard wild en rende in voile galop op de steile helling toe. Munk rukte uit alle macht aan de teugels en toen gebeurde het, de leidsels knap- ten. Miralda zette nog meer vaart, hij was nog slechts een twintig me ter van de helling verwijderd, wel ke op die plaats heel steil was, en we dachten alien niet anders of Munk en het paard zouden te plet- ter vallen op de grote stenen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3