Waterparadijs de „Biesbosch" verdwijnt Indijking duurt 70 jaar en kost 45 millioen Benzineverbruik twaalf millioen gulden minder in het leger Dit land zal niet voor de Kerk verloren gaan" Het handelsverkeer tussen Nederland en Indonesie Vijf eeuwen na een natuurramp Het Rijk als zakenman Verleent Sjahrir steun aan interim-regering? Bezuiniging op personeel verantwoord Elfduizend auto's wachten Toenemend kerkbezoek in Bud a Edele wijn en aangrijpende muziek NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Vrijdag 22 October 1948 1948 PAG. 3 Zuivering en Pensioenen Nederlands protest tegen infiltraties Republikeinse krijgsgevangenen weer te Djogja ;\V M 4k - -"A i 'i, - fiMH Eric, een 18 maanden oude chimpansee uit West-Afrika, heeft geen enkel bezwaar te gen de lekkernijen, die de drie- jarige Barbara hem aanbiedt, maar de kleuter zelf vindt het harige beestje toch wel een beetje griezelig. Deviezen op de helling. Voor rekening van een Franse scheep- vaartmaatschappij worden bij „De Schelde" te Vlissingen twee grote vrachtschepen gebouwd, waarmede goede vorderingen worden gemaakt. De beide schepen op de helling. „Waterman" 10 Nov. te Rotterdam De strijd tegen de benden in Indonesie Centraal Instituut voor sportlciders Bondowoso-affaire toch in hoger beroep Verzending van zeepost Postpakketten met aangegeven waarde Secretaris C. v. G. D. terug te Batavia Postwissel verkeer met Canada Textielpunten ongeldig WANNEER men U uitnodigt, de stad Budapest te be zichtigen, is het vooral Buda, waarheen de schreden zich richten. U staat op de Gellert- berg, waar een prachtig stand- beeld van de heilige Gellert Gerardus is geplaatst. D& heilige Gerardus predikte het christelijk geloof onder de oude heidense Hongaren. Vanaf dit hoge punt werd de heilige in de Donau geworpen. fH Het Gennepse raadhuis, een der vele historische gebouwen in Noord-Limburg, die tijdens de oorlog werden beschadigd, zal in zijn oorspronkelijke staat worden teruggebracht. De plan- nen tot restauratie van dit 16e eeuwse gebouw hebben de goedkeuring van Rijksmonu- mentenzorg verkregen en bin- nenkort zullen de definitieve herstelwerkzaamheden beginnen. B.B.-ambfenaar smokkelde RUIM VIJF EEUWEN geleden werd ons land door de grootste natuurramp uit onze geschiedenis van een vruchtbaar stuk grond beroofd. Eeuwenlange werking van eb en vloed, van aan- slibbing en afwisselende vegetatie hebben van dit gebied de tegenwoordige Biesbosch gemaakt: een wdterparadijs, dat des zomers vele honderden toeristen trekt en dat eigenlijk tot na- tuurreservaat moest worden verklaard, als ons dichtbevolkte land zich die weelde permitteren kon. Dat kan het jammer ge- noeg niet, daarom gaat de 'Biesbosch verdwijnen. Drie maan- den geleden is het grote werk der inpoldering begonnen, een groot werk, dat minstens acht tot tien jaar zal duren en dat de kapitale som van 45 millioen gulden zal vergen. De Biesbosch is het enige voor- beeld van een delta in Nederland. Van de 10.000 ha. worden er 6400 in beslag genomen door bouwgrond of grasland. De rest is water, biezen- velden, rietgorzen, grienden of slik- ken. In 1939 woonden er slechts 590 personhn, boeren en arbeiders, die de grond bebouwden en het vee verzorgden. Voor hen is het een triest e'n onherbergzaam oord, dat van alle twlntlgste-eeuwse gemak- ken totaal verstoken is. Gas, elec- triciteit, telefoon e.d. zijn er onbe- kend. Om kerk en school te bezoe- ken moet er eerst een lange reis over water gemaakt worden. Dok- tershulp is er evenmin, wat wel eens tot critieke situaties kan lei- den als bij stormvloeden of ijsgang de Biesbosch dagenlang geheel van de buitenwereld is afgesloten. De boeren zullen inpoldering dan ook toejuichen, want vooral de laatste jaren krijgt. men de arbeiders er met meer toe in de Biesbosch te komen werken. Een bestaan voor 10.000 mensen Zo heel veel land zal er bij inpol dering niet gewonnen worden, maar wel groot is de winst aan grond, die dan voor de landbouw geschikt zal zijn. Geschat wordt, dat de Biesbos ongeveer aan 10.000 mensen een be staan kan bieden. Op de tweede plaats wordt met inpoldering bereikt, dat een uitge- strekt gebied ten zuiden van de Amer en Bergse Maas, dat nu bijna elk jaar onderloopt en als gevolg daarvan nimmer tot normale ont- wikkeling is kunnen komen, tot een veel hogere bloei zal kunnen komen. Om dit te bereiken, zal het gehele in te polderen gebied van de Bies bosch aan alle kanten met dijk- stukken moeten worden omringd, waarin voorlopig openingen worden gelaten om eb en vloed nog vrij spel te geven. Later zal dan in ge- forceerd tempo de dichting van die gaten moeten geschieden. Ook zal er een schutsluis moeten komen bij de Donge en het Oude Maasje. Met deze werken is ongeveer drie maanden geleden een nog be- scheiden begin gemaakt in de buurt van Werkendam. Wie betaalt de kosten Wanneer in snel tempo wordt doorgewerkt zal met de Biesbosch- werken nog acht tot tien jaar ge- moeid zijn en de kosten worden ge- raamd op niet minder dan 45 mil lioen gulden. Nu zijn de tijdsomstandigheden voor de uitvoering van dergelijke projecten verre van ideaal. De re- gering heeft onlangs besloten alle De overheid pleegt, als zij zich op zakenterrein begeeft, een weinig gelukkige hand te hebben, zo schrijft ons een medewerker. Daar van legt het jongste verslag van de Rekenkamer weer ruimschoots ge- tuigenis af. Men begeeft zich op uitgeversterrein met een boek over de bloembollen en het voorlopig re- sultaat is een schadepost van rond 25 mille. Iemand steekt zijn neus om de hoek bij een fotobureau en de belastingbetaler mag er anderhalve ton bijleggen. Er moet een militaire propagandafilm worden gemaakt, doch hiervan wordt later weer af- gezien. De filmonderneming heeft er twee mille aan ten koste gelegd, maar voor het rijk wordt het een schadepost van 16 mille, zo niet meer. De rijksbureaux houden bij de banken, voor een belangrijk deel onnodig, geweldige saltji aan, die op een bepaald moment tot 36 millioen zijn nangegroeid. Nu ontstaat de eigenaardige figuur, dat, via het schatkistpapier, waarin de banken op hun beurt deze gelden voor een deel beleggen, het Rijk tegen beta- ling van rente zijn eigen kapitaal mag opnemen. Zo zouden wij kun nen voortgaan: een lange lijst van voorbeelden van gebrek aan effi ciency, onoordeelkundig optreden en onvoldoende zorg in de omgang met het moeizaam door de burgerij op- gebracht belastinggeld. Het is een oud lied op een oude wijs. Maar het dwaze is, dat dezelfde ambtenaren die zo weinig koopmanschap beto- nen, in tal van overheidsinstellingen hoog te paard zitten tegenover de zakenman, op wiens initiatief zij, tot schade van's lands welvaart. met hun eindeloze voorschriften een verlammende invloed uitoefenen. Er is een regeling gemaakt be- treffende beschikkingen van de mi nister van .verkeer en waterstaat, waarin op grond van het zuiverings- besluit verval van rechten wor<R uitgesproken. Wanneer rechten voft gens de pensioenwet 1922 van dit verval van rechten zijn uitgezon- derd, zullen eveneens worden uit- gezonderd rechten of met het pensi- oen verband houdende uitkeringen ineens of op dat pensioen verleende of te verlenen toeslagen. Wanneer het recht op pensioen gedeeltelijk van het verval van rechten wordt uitgezonderd, wordt de uitkering of de toeslag gesteld op een bedrag, dat tot het bedrag, dat bij niet vervallen verklaren zou zijn of moeten worden uitgekeerd, in dezelfde verhouding staat als het verminderd pensioen staat tot het onvermindbrd pensioen. niet strlkt noodzakelijke overheids- werken uit te stellen tot een peri- ode van laagconjunctuur. De inpol dering van de Biesbosch zal hierop toch een uitzondering dienen te vor- men. Zowel de behoefte aan bouw- land als de voedselvoorziening rechtvaardigen zulks. Hiermede is tevens aangetoond, dat deze werken mogen worden beschouwd als 'n groot rijksbelang. En er is dan ook alles voor te zeg- gen de uitvoering ervan te doen geschieden grotendeels op rijkskos- ten. Tot dusver was de kostenver- deling bij de uitvoering van partiele werken: provincie 25 procent, Rijk 75 procent.- Wanneer de grotere werken aan de beurt komen wordt dit de provincie Noord-Brabant te machtig. Stel, dat de belanghebben- den in het gebied bezuiden de Amer en Bergse Maas een 5 millioen bij- dragen, dan blijft er nog 40 millioen te verdelen over. Op basis van 75 25 wordt dat voor de provincie Noord-Brabant f 10 millioen. Zulk een last zou de begroting in de volgende jaren volkomen uit haar evenwicht halen. Het probleem der kosten zal dus nog nader bekeken moeten worden. In afwachting daarvan worden de werkzaamheden op een bescheiden schaal voortgezet. Biesbosch 'n openbaar lichaam? Tenslotte is er nog een bestuur- lijke kant aan deze zaak. Ged. Sta- ten van Noord Brabant hebben aan Binnenlandse Zaken voorgesteld de Biesbosch te maken tot een open baar lichaam, zoals ook bij de Wie- ringermeer het geval is geweest. Dit zou natuurlijk slechts een over- gangstoestand zijn voor een jaar of tien waarschijnlijk en kwesties als gemeentegrenzen zouden moeten blijven rusten, maar voor het aan wfjzen van woonkernen en voor het bouwen van huizen enz. zal toch 'n instantie aanwezig moeten zijn. Met het oog daarop is het van belang dat dit openbaar lichaam er al spoedig komt. De Biesbosch gaat dus verdwij nen.. Merkwaardig land, vrijwel al- leen bekend aan vogelkenners, na- tuurliefhebbers, vissers, line-crossers politieke delinquenten en een hand- vol boeren en arbeiders. De toeris ten, die zo graag door dit gebied van honderden kreekjes en stroomp- jes rondtrokken, zullen 't verdwij nen van dit water-paradijs welilcht betreuren. Er blijft voor hen waar schijnlijk toch wel iets over: een paar van de mooiste stukjes, die dqn tot natuurreservaat zullen wor den verklaard. BATAVIA, 21 Oct. (.Aneta). „De republikeinse revering heeft op 27 Mei 1947 de vorming voor gesteld van een interim-regering precies zoals zjj thans door de Nc- derlandSe regering in Den Haag is ontworpen," aidus verkiaarde Soetan Sjahrir in een onderhoud met een vertegenwoordiger van 't - Chinese dagblad „Keng Po". „Op dat tijdstip bekleedde Sjahrir de functie van minister-president. Sjahrir verkiaarde, dat toentertiid de Nederlandse regering wrevelig tegenover het voorstel stond en zei- de. zeer verbaasd te zijn, dat Den Haag thans dit ontwerp naar voren heeft gebracht De heer Sjahrir ver kiaarde verder, dat ditmaal de on-' derhandelingen niet mogen misluk- ken. Indien het Nederlandse ont werp gereed zou zijn en hem zou kunnen overtuigen. zou hij trachten te verhinderen, dat de onderhande- lingen op een dood punt zouden lopen. Ofschoon hij niet wilde zeg- gen, dat dit de laatste kans zou zijn, kon Soetan Sjahrir niet ontkennen, dat de huidige toestand allermoei- lijkst is. De geruchten. die te Batavia de ronde doen. als zou de heer Sjahrir canjlidaat zijn gesteld voor de fede- rale' interim-regering. noemde hij ..praematuur", aldus de ,.Keng Po". BATAVIA, 21 October (Aneta). Van de zijde der Nederlandse dele gate voor de onderhandelingen met de Republiek zal bij de C.v.G.D. een protest worden ingediend tegen de voortdurende infiltraties van Repu blikeinse zijde. (Van. onze verslaggever) I. UTRECHT, 20 October. Het is geen kleinigheid om in de luttele uren, die een dag telt, vier van de grootste werkplaatsen en njagazijnen van het Nederlandse leger te bezichtigen en zich de werkwijze van de troepen- en materiaal-onderdelen te laten uitleggen. Vooral niet, wanneer deze gelegen zijn in plaat- sen, die gemiddeld toch 'n vijftig kilometer uit elkaar liggen. Maar de kwartiermeester-generaal van het Nederlandse leger, luitenant-generaal J. J. C. P. Wilson, heeft zijn gezelschap, be- staande uit een twintigtal persvertegenwoordigers, toch bijna op de klok af naar de verschillende onderdelen laten voeren met een efficientie, die een woord van lof verdient. Men heeft tijdens deze rondleidingen, zij het uiteraard oppervlakkig omdat het te vlug moest gaan, een kleine indruk mee naar huis kun nen nemen van wat er in een modem leger moet omgaan alvorens de man werkelijk bezit wat hij nodig heeft. Er komt, zover lekenogen dat kunnen bekijken, heel wat aan te pas, om zoals de leider van deze tocht, de luitenant-kolonel-inten- dant M. Carol, dat uitdrukte, de militair „van de tandenborstel tot het kanon", zo volledig mogelijk uit te rusten. Daarvoor is immers nodig de kle- ding, de ligging, het onontbeerlijk gerief voor ieder persoonlijk, de wapens groot en klein. En tot slot bij een geheel gemoderniseerd le ger de voertuigen. Om die voertui- gen is heel wat te doen geweest de laatste jaren. Denkt men aan Dee- len. dan schudt men zijn hoofd en spreekt zijn afkeer uit over zoveel verspillingen. Denkt men verder aan de tijd, dat practisch alles wat een militair uniform aan had, ach- ter het stuur van een auto kroop en zo vaten benzine verreed, dan zijn woorden niet voldoende om die verspilling te becritiseren. Bezuiniging geblazen. Die tijd is gelukkig voorbij. Dat was voor luitenant-generaal Wilsftn een rede om het gezelschap in Utrecht op te vangen en onder een allergezelligst praatje te vertellen waar het nu om ging. Zo deelde hjj mede, dat het benzineverbruik van het Neder landse leger het laatste jaar kon worden teruggebracht van 19 mil lioen gulden op 7 millioen, en dat de personeelssterkte slonk van 17000 tot 3000. Dit laatste niet *o- zeer uit bezuiniging als wel om het feit dat de Dienst van de kwartiermeester-generaal zodanig was georganiseerd, dat al wat overtollig bleek, kon afvloeien. Met de chef van de Generale Staf en de adjudant-generaal vormt de kwartiermeester-generaal het z.g. Leger-driemanschap en zijn dienst omvat nu zes Directoraten. Uit het niet. Hieronder ressorteren: de aan- schaffing van letterlijk alles wat het leger nodig heeft, het behetv en de verstrekking., de technische diensten, het verkeerswezpn d- gebouwen, terreinen en werken, en de dienst. die de opleiding van ue troepen van deze directoraten re- gelt. Drie jaar geleden uit het niet opgebouwd is er nu een organisatie, die met de beste van welk land ook vergeleken kan worden. Nu de troepen zover geoefend en gedisci- pljneerd zijn, dat zij nieuw mate- riaal in handen kunnen krijgen zal hiermee in 1949 worden begonnen. Tot nu toe geschiedde de voorzie- ning met het materiaal, dat van de geallieerden tegen niet al te veel kosten was overgenomen, doch dit zal geleidelijk aan worden opge- ruimd. Voor de eerste 2500 voertui gen werd reeds toestemming ont- vangen. Troepenverschepingen Ook de verscheping van de troe pen die naar en van Indonesie va- ren, valt onder de competentie van de kwartiermeester-generaal. met welke taak dan het Directoraat Verkeerswezen ressorteert. Met v°l- doening sprak luitenant-generaal Wilson er over, dat in 2 jaar tjjd 100.000 man volledig kon worden uitgerust en verzonden, waarbij practisch al wat noodzakelijk was in enkele maanden tijd gereed ge maakt moest worden. Voorts be- klemtoonde hij, dat, zolang de wo- ningtoestand in Nederland nog zo slecht was, men zo maar niet in woningen of bewoonbare ruimten kon blijven en dat de bouw op grote schaal van militaire objecten om dezelfde reden niet verantwoord is. Z.g. Romney-huts dienen nu om het voertuigmateriaal in onder te BATAVIA, 21 October (Aneta). ,.The Voice of free Indonesia" meldt dat zes personen, die sedert de po- litionele actie in gevangenschap van de Nederlanders hebben verkeerd, per trein in Djogja zijn aangeko- men. Zij zijn 15 October vrijgelaten en aangezien zij niet in door Ne derlanders gecontroleerd gebied mogen blijven, zijn zij naar Djogja teruggekeerd. brengen en de Hissenhuts voor uit- breiding van de legeringsruimte. Zo vertelde de kwartiermeester- generaal door over de vele moei- lijkheden waarmee zijn dienst te kampen had en nog heeft en verder over de mogelijkheden die er nog te over waren, om het leger te per- fectioneren en de man volledig vertrouwd materiaal te geven. In verhouding tot de getalsterkte overheerst het burgerpersoneel en dit verantwoordde luitenant-gene raal Wilson aldus, dat de soldaten uiteraard te jong zijn om volslagen vakbekwaam te zijn en dat daar- door de burger-vaklieden zeer ge- wenst waren. Ook oorlogsinvaliden zullen in de verschillende bedrijven wor den ingeschakeld en daar staat de kwartiermeester-generaal op. Drie- honderd man ziin op deze wijze al tewerk gesteld. Want onver- antwoordelijk beschouwt hij het eveneens. dat jonge mensen uft hun studie en werk worden ge- haald, om bij de verschillende werkplaatsen diensten te verrich- ten die doeltreffender en enthou- siaster door burgers worden ge- daan. Waf er tijdens de excursie van de werkzaamheden te zien werd gege- ven en in iiltempo kon worden be- zichtigt rechtvaardigt deze eis ten voile. Zo werd Rotterdam bezocht en voorts Woerden, vervolge'ns de Centrale Werkplaats in Utrecht en tenslotte het enorme wagenpark in Soesterberg. waar nog ruim elfdui zend voertuigen wachten op her- stel en revisie, en waar tegelijker- tijd al het voreige dumpmateriaal wordt gesorteerd op waarde en gebruik. Daarover nader. ;v::- Het troepenschip ..Waterman", vertrok Maandag j.l. van Singapore met o.a. 300 Chinezen voor de KPM aan boord. Het schip wordt om- streeks 10 November te Rotterdam verwacht. BATAVIA. 21 October (Aneta) Twee leden der bende van de be- ruchte Pakilap werden gedood en zeven gearesteerd, toen militairen van de K.L. en het KNIL de kam- pong Tjiweloet ten noorden van Krawang omsingelden en door- zochten. Een karabijn, een stengun, een tomygun en een pistool werden in beslag genomen. Uit Semarang wordt gemeld. dat een met geweren en klewangs ge- wapende bende in de desa karang- lesem bij Poerwokerto het dessa- hoofd. diens vrouw en een politie- man hebben vermoord. Het dessa- hoofd en de vrouw werden gedwon- gen, hun huis te verlaten en wer den buiten doodgeschoten. de poli- tieman was aanwezig op een feestje werd daar weggehaald en op een donkere plaats doodgeschoten. De officiele opening van het cen traal instituut voor opleiding van sportleiders, gevestigd te Overveen, zal op 10 November a.s. geschieden, des middags om half drie. Prins Bernhard heeft de wens te kennen gegeven de openingsplechtigheid bij te wonen. DEZE FOTO van Z. H. de Paus wordt tijdens de inza- melingsweek ten bate van de noodlijdenden in Duitsland, welke gehouden wordt van 25 October tot 1 November, ten bate van deze actie verkocht. Het is een treffende beeltenis van de Heilige Vader; op Zijn gelaat ligt de ernstige bezorgdheid over de noden van millioenen Zijner onderdanen duidelijk uitgedrukt. De foto is afgestaan door de National Catholic Welfare Conference, de grote katholieke weldadigheidsinstel- ling in Amerika, die haar voor hetzelfde doel gebruikt. In de komende week worden afdrukken van deze foto in ons land verkocht op briefkaartformaat, tegen de prijs van een kwartje. De H. Vader verldaarde onlangs: „Het is mijn grootste zorg, dat er over de gehele wereld nog millioenen kinderen zijn, die aan alles gebrek hebben. Zij lijden honger en koude en worden door allerlei ziekten geteisterd. Maar vooral voelen zij het gemis aan warme, echte liefde. Alles moet worden aangewend, om hen moreel en materieel te helpen". Wie zou aan deze dringende bede lcunnen weerstaan? EEN BEZOEK AAN HONGARIJE (II) BATAVIA, 21 October (Aneta). Het hoog militair gerechtshof te Batavia zal mWden November een aanvang maken met de behandeling van de Bondowoso-affaire. Tegen de uitspraak van de krijgsraad bij de Zeemacht te Soerabaja had, zo als men weet, de fiscaal hoger be roep aangetekend, dat hij, naar de- z'er dagen reeds werd gemeld, ten aanzien van drie der veertien ver- dachten heeft ingetrokken. Op 30 October a.s. vertrekt het m.s. „Tarakan'' naar Indonesie. Het schip neemt zeepost voor Ipdonesie mee, welke uiterlijk 26 October ge- post moet worden. Naar Suriname vertrekt op 27 October het m.s. Bonaire", naar Curacao en de ove. rige Nederlandse antillen het m.s. Helena". Ook met deze schepen kan zeepost worden verzonden, mits deze niet later dan resp. 24 en 25 October ter post wordt bezorgd. Met ingang *ran 1 November a.s. is het in het wederzijds verkeer met Engeland en Noord-Ierland weer mogelijk postpakketten met aange geven waarde te verzenden. Het maximum der aangegeven waarde is vastgesteld op f 1000. BATAVIA, 21 October (Aneta). De algemene secretaris van de C.v.G.D., de heer T. Gnarayan. is Woensdag per vliegtuig uit Lake Success te Batavia teruggekeerd. Te Calcutta had hij zijn reis onder- broken. Met mgang van 1 November '48 wordt het maximum toegelaten bedrag voor in Nederland te ver zenden postwissels naar Canada, onder de geldende beperkende be- palingen, verhoogd van Can. dol lars 9.30 tot Can. dollars 37.50. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat op de punten der oude textielkaart VA 705 na 23 Oc tober niet meer gekocht kan wor den, daar deze kaarten dan hun geldigheid verliezen. Hier vindt u ook, in de rotsen uitgehouden, een kerk. eigenlijk 'n vffrzameling van kapellen, myste- rieus. onvoorstelbaar schoon. Aan- grijpend Ts de gedachte, hoe intens zich het geloofsleven hier heeft ont- wikkeld, trots de gevoelige moei- lijkheden en vervolgingen waaraan Hongarije is blootgesteld geweest. In deze rotskerk worden ook da- gelijks heilige missen opgedragen en een verheugend verschijnsel is, dat het kerkbezoek, het bijwonen van< de godsdienstoefeningen, zich in stijgende lijn beweegt. De priesters en wij hebben er vele gesproken verheugen zich over dit verschijnsel. Hoe moeilijk de huidige omstandigheden ook zijn, men is er zeker van, dat Hon garije niet voor de Kerk verloren zal gaan, dank zij het rotsvaste ge loof. het Katholicisme, waarmede de Hongaar is vergroeid en wat deel uitmaakt van zijn wezen, van zijn bestaan. De patrones van Hongarije, de H. Maagd, het grote aantal natio- nale heiligen zullen dit land, in diepste wezen oerchristelijk, niet aan duistere machten ten prooi la ten vallen. Deze overtuiging is het. die onwrikbaar in de harten der mensen leeft, niettegenstaande de huidige, zorgvolle omstandigheden. Het volgende verhaal doet mo- menteel de ronde: Ergens in het buitenland leeft een religieuse, een heilige, een zie- neres. In verschijningen is haar ge- openbaard, waarom Hongarije zo veel moet lijden. En wel, om door dit lijden de bekering van Rusland te verkrijgen. Wij zijn met de tandradbaan verder gegaan. stijgend naar hoge toppen. Men voelt. op historische grond te staan. Hier, in Midden- Europa, is geschiedenis gemmakt. De blik glijdt langs de toppen naar de diepte. die vergezichten zijn van grootse verscheidenheid. Men zet zich neer, genietend van de ma- jestueuze pracht waarmede de Gro te Tovenaar. die God is, de aarde heeft gezegend. Is het wonder, dat men een gebed, een dankgebed sta- melt. om zoveel schoonheid? De mens bouwt en vernietigt. wat God schiep is onaantastbaar. De vriend voert zijn bezoeker naar een vendeglo, waar een keur van verfrissende 'wijnen wacht, om de dorstige te laven. De Bsdacsonyi, een edele wijn. parelt in de glazen. Vloeibaar goud waarin de zon gevangen is. Het bouquet is verrukkelijk en de smaak overtreft iedere ver- wachting. Men drinkt en drinkt weer, het is een godendrank, de stemming stijgt, doch dank zij de onvolprezen eigenschap van de Hongaarse wijn, die de zoetste stemmingen opwekt. de tong los maakt, doch en dit is belangrijk hoofdpijn noch bedwelming ver oorzaakt, blijft het genot beperkt tot het dieoorloofde. En wanneer het avond is en ge zit in uw zetel gedoken, dan zijn het de zigeuners, die u met hun spel in hun ban gevangen houden. Uit hun machtig-mooie violen tove- ren zij' een klankenweelde, die u opneemt, medevoert, naar ongeken d'e verten. En wanneer de zigeuners ervaren dat het ..contact" tussen hen en de luisteraar is tot stand gebracht dan eerst recht spelen deze bege nadigden hun aangrijpende melo dieen op een wijze. die u ontrukt aan alles wat zweemt naar mate- rialisme. Het is niet hun hand die de stok over de snaren doet gaan het zijn niet hun vingers, die de tonen aan het instrument onflok ken, het is hun ziel die spreekt over vergankelijkheid en dood over opstanding en eeuwig leven. Wanneer tenslotte. ver na mid dernacht. de bezceker meent te moeten heengaan, voert, zijn bege- leider hem naar een .Espresso" een der talrijke eelegenheden, waar men' een heerliike koffie geserveer krijgt. feketc kave zwarte kof fie ofwel habos kav£ koffie met slaeroom. Zo was het in Budapest, zo is het nog voor hen die in staat zijn de hoge prijzen te betalen. -C. D. K. MAKASSAR, 21 October (Aneta). In de strijd tegen de smokkelaars, welke wordt gevoerd door de dou- ane in samenwbrking met de politie en de marine, is een schrijver bij het binnenlands bestuur gearres- teerd, die van zijn verlof gebruik maakte- om met een zeilprauw, waarin hij veertig copra vervoerde, naar Singapore te gaan. Ook zijn superieur, op wiens last hij deze clandestiene handel dreef, is in hechtenis genomen. Het Coordinatie-college Neder- land-Indonesie heeft gedurende de petiodieke besprekingen. welke dit maal te Batavia hebben .plaats ge- vonden, o.m. de goederenlijsten vastgelegd welke zullen gelden voor het handeisverkeer tussen Ne derland en Indonesie voor de pe- riode 1 October 1948 tot 1 October 1949. De aldus ontstane ramingen voor dit handelsverkeer dienen nog ter definitieve goedkeuring aan beide regeringen te worden voorge- iegd, doch zullen voorlopig met te- rugwerkende kracht van 1 October 1948 af over en weer worden toege- past. In verband hiermede is het georganiseerde bedrijfsleven dan ook inmiddels met de volledige con- tingentslijsten in kennis gesteld. Op deze plaats moge er dan ook mede worden volstaan te vermelden dat de raming van het handelsver keer in beide richtingen vergeleken bij de in- en uitvoer in de vorige 12-maandelijkse periode een niet onaanzienlijke uitbreiding heeft on- dergaan. De raming voor de invoer in Nederland uit Indonesie beloopt in totaal voor de genoemde periode circa f300.000.000.tegenover een uitvoer uit Nederland van circa f250.000.000,Een en ander bete- kent een verruirping van de moge lijkheden in het wederzijdse han delsverkeer met circa 50% vergele ken bij de voorafgaande periode. De invoer in Nederland, die uiteraard in hoofdzaak grondstoffen betreft, bevat als voornaamste sec tor de groep vetten met als voor naamste posten copra 200.000 ton, palmolie 40.000 ton, palmpitten 15.000 ton en grondnoten 18.000 ton. Deze hoeveelheden betekenen een belangrijke vooruitgang vergeleken bij de leveranties van de vorige pe riode. Voorts zullen belangrijke hoeveelheden thee, foelie, huiden en vellen, aetherische olien, tin, kapok, vezels en rubber en diverse andere producten geleverd worden. Bij de uitvoer naar Indonesie is de belangrijkste post het textielcon- tingent voor welke sector in totaal een uitvoer van circa f80.000.000, is geraamd. De uitvoerlijst toont verder een grote diversiteit van ar- tikelen, waarbij voor vrijwel alle sectoren van de Nederlandse uit- voerindustri§ exportmogelijkheden zijn vastgesteld. Uiteraard nemen hier electro-technische artikelen en diverse landbouw-indutriele pro ducten zoals vlees en visconserven, gecondenseerde melk en voorts ge- droogde groenten, jenever, jams, biscuits enz. een belangrijke plaats in, terwijl daarnaast exportmoge lijkheden bestaan voor o.a. zwavel- zure ammoniak, meststoffen, pud- dingpoeders, griesmeel, aardappelen, diverse papiersoorten, pharmaceu- tische producten, metaalwapen, in- strumenten, sigaren enz.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3