DE GODSDIENSTIGE TOESTAND IN HET NA-OORLOGSE POLEN Van de nazi-regen in de rode drup r v. RADIO Een persiflage van dr. v. d. Wey Vier fonteinen spuiten in Marino het edel£ druiven sap DERODEPAARDEN if Belasting Waar de Sovjets verschijnen verdwijnt het katholieke leven J Driehonderd Keulse kinderen naar Nederland Als Felix Kersten ons alien van de dood heeft gered Van de balkons regenen de trossen op de feestelingen neer Gezinsmaaltijd voor de Missies Duitse klacht „Beroering in de wereld der accountants" NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 22 October 1948 1948 PAG. 4 (Speciale correspondentie) VAN KERKELIJKE ZIJDE werden ons uit Rome de volgende mededelingen verstrekt over de godsdienstige toestand in het na-oorlogse Polen. Dit land is in alle opzichten verzwakt uit de tweede wereldoorlog gekomen. Omdat het een derde van zijn gebied aan Sovjet-Rusland moest afstaan, gaf men het in rail daarvoor Duitse gebieden tot aan de Oder en de Neisse. De kwestie van deze gebiedswijzigingen zal pas bij het sluiten van het vredesverdrag met Duitsland definitief geregeld kunnen worden. Brand op vliegveld Valkenburg Sleepboot sloeg om Chinese officieren terechtgesteld Mgr. G. Vermolen t E.C.A.-hulp voor Indonesie In de uitstekend geredigeerde Nieuwe Eeuw" schrijft pater dr. A. v. d. Wey, O Carm., een beschouwing over de vraag, of het waar is, dat de lijfarts van Himmler, dr. Fe lix Kersten, ons alien van de dood heeft gered. Het kan bezwaarlijk anders dan als een persiflage (een spottend relaas) worden opgevat, en daarom is het te meer le- zenswaard. Dr. v. d. Wey: WIJNFEEST INGESTELD NA SLAG BIJ LEPANTO EEN OPROEP VAN KARDINAAL SPELLMAN Winkels en Ambachts- bedrijven op 1 November gesloten OVER DE HOGE BEZETTINGS- KOSTEN Congres van Europese federalisten te Rome De Damesbeurs komt weer in Amsterdam FEU'ILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Polen heeft een vijfde deel van zijn inwoners verloren op het slag- veld, in de concentratiekampen, door massa-executies, dwangarbeid, gedwongen volksverhuizing, epide- mieen en ondervoeding. Sinds 1939 zijn 6 millioen Polen gwtorven. De overlevenden zijn geestelijk en li- chamelijk ten zeerste verzwakt. Materieel is het land volkomen ver- nield. Het openbare en private eigendom werd geplunderd of in beslag genomen. De cultuurschat- ten verzamelingen, musea, biblio- theken, monumenten zijn groten- deels verwoest. In het algemeen kan gezegd worden, dat in Polen de beste krachten en waarden verloren zijn gegaan. Het is dan ook geen wonder, dat ook in het religieuze leven diepe wonden zijn geslagen. Verloren gebieden, verloren katholicisme In de aan de Sovjets overgedragen gebieden behoort het katholieke leven tot het verleden. Vier bloei- ende bisdommen Wilna, Pinsk, Luck en Lemberg zijn bijna ge heel opgeheven. Volgens het Pau- selijke Jaarboek van 1946 waren er in deze vier bisdommen 1900 ker- ken. 1110 pastorieen, 1950 priesters en 3.248.000 gelovigen, alien van de Latijnse ritus. Wat is hiervan over- gebleven? Is het diocees Luck hele- maal niets. In het bisdom Wilna 6 dekenaten met 250.000 katholieken en 132 priesters. In het bisdom Pinsk 5 dekenateh met 110.000 gelovigen en 48 priesters. Is het diocees Lem berg 2 dekenaten, 60.000 gelovigen en 41 priesters. De inwoners moes- ten naar andere gebieden verhui- zen, hun bezittingen zijn in beslag genomen en zo dit mogelijk was weggesleept naar Oost of West. West Polen Van de westelijke diocesen werden er enige ogenblik-kelijk na het be gin van de Duitse bezetting geheel of gedeeltelijk bij het Duitse Rijk ingelijfd. In deze bisdommen wer den de kerken welhaast zonder uit- zondering gesloten, ontwijd en voor andere doeleinden bestemd. De meeste priesters werden gevangen genomen, naar concentratiekampen gebracht, in kerkers vastgehouden en afgemaakt. Enigen konden vluch- ten, zich verbergen of naar het gouvernement-generaal Polen ont- komen. De priesters, die hun ambt in deze ingelijfde gebieden nog kon den uitoefenen, waren oi» de vin- gprs van een hand te tellen: in de meeste districten was in doorsnee nog maar £en kerk over. Het g'ebruik van de Poolse taal was in de kerk, ook bij de biecht en het toedienen der laatste Heilige Sacramenten, ten strengste verbo- den. Kerkelijke huwelijken waren verboden. Met groot levensgevaar moesten de katholieken hun geloofs- leven ondergronds leiden. De bevol- king van deze gebieden moest gro- tendeels al haar eigendommen in de steek laten. Het was gebruikelijk dat men binnen 20 minuten zijn huis moest verlaten en have en goed moest achterlaten. Slechts 20 kilo bagage mocht gewoonlijk worden meegenomen. De rest behoorde voortaan aan de nieuwe Duitse he- ren, die men soms nog slavendien- sten moest bewijzen, zo men ten- minste niet als dwangarbeider naar het Duitse Rijk zelve werd ge stuurd. Van deze westelijke diocesen heeft het bisdom Kulm het meest gele- den. Van de 643 priesters werden er in 1939 onmiddellijk bij de Duitse intocht reeds 230 gedood, terwijl 73 hunner in gevangenissen en kam- pen omkwamen. Dan volgt het bis dom Posen: van de 681 priesters werden er 212 gedood. Voor de an dere diocesen zijn de getallen als volgt: Wloclawek 213 priesters op de 433;.Gnesen 180 op de 396; Lem berg 128 op de 347; flock 109 op de 322; Czestochowa 56 op de 385; Katowice 43 op de 489; Lomza 48 op de 292. Midden-Polen Het centrale deel van Polen, on der de Duitsers aangeduid als het gouvernement-generaal, heeft naar verhouding het minst geleden, doch ook daar kan thans niet meer van een normaal godsdienstig leven ge- sproken worden. Onder de Duitsers werden de Zon- en feestdagen af- geschaft, slavenjachten gehouden om arbeiders voor het Reich te krijgen. Uit stratcn. wijken. trams en kerken werden de mensen weg gesleept. Twee millioen mannen en vrouwen waren het. die een bijzon der merkteken moesten dragen. in Duitsland geen kerk binnen moch ten en in de grootste zedelijke nood verkeerden. Zelfs in het gouverne ment-generaal konden de gods- dienstoefeningen nauwelijks meer worden bijgewoond. Daarbi* kwam de onderdrukking van het vereni- gingsleven, de geleidelijke ophef- fing van de katholieke pers, de sluiting van de katholieke scholen en het opsluiten van de katholieke leraren in concentratiekampen. Zo moest het godsdienstig leven in Polen wel verzwakt te voorschijn komen uit de oorlog en de bezet ting. De innerlijke godsdienstige geest bleef echter' ongebroken. Na het vertrek der Duitsers bloeide het godsdienstig leven weer op en in korte tijd werd alles gereorgani- waren bij de toewijding van Polen aan de H. Maagd van Czestochowa op een dag in dit bedevaartsoord meer dan een millioen gelovigen tezamen gekomen. De communistische regering ziet het als haar doel, de volksziel om te vormen in marxistisch-materia- listische zin. Deswege ontzegt zij de katholieken de vrijheid van me- ningsuiting. opvoeding en vereni- ging. Zij beheerst de pers, de radio, de bioscoop en het verenigingsle- ven, Al deze organen worden ge- bruiktom afbreuk te doen aan de godsdienst. Niettemin vermijdt de regering momenteel nog een open- lijke bloedige vervolging. Hetze en leugenpropaganda moeten voorlo- pig dienen om het volk van de Kerk te vervreemden. De recente Pause- lijke brief aan de Duitsers werd op deze wijze misbruikt teneinde be- roering te verwekken, door de Paus voor te stellen als een tegenstander van Polen. Door de opzegging van het Con- cordaat met de H. Stoel krijgt de Kerk niet langer regeringssubsidies. Dit belemmert de wederopbouw en het onderhoud van de onderwijsin- stellingen. Daarbij komen nog de enorme belastingen, de verplichte seerd. Sindsdien biedt het Poolse katholicisme zeer krAchtig weer- stand aan de vernietigende krachten van het communisme. Huidige toestand De huidige kerkelijke organisatie in Polen biedt het volgende beeld: Eind 1946 leefden er op 310.112 km2 meer dan 21.340.000 katholieken, over 5.889 parochies verdeeld, met 8.806 wereldgeestelijken en 1499 ordesgeestelijken. Aangezien de Poolse communistische regering on middellijk het Concordaat met de H. Stoel opzegde, had deze de vrije hand bij de bisschopsbenoeming. Vier Poolse bisschoppen waren door de Duitsers vermoord, terwijl enige anderen door gevangenisstraf en deportatie niet meer in staat waren om te werken. In de nieuwe wes telijke Poolse gebieden werden vier Apostolische Administraturen ge- sticht. Tengevolge hiervan is het aantal Poolse kerkelijke bestuursge- bieden tot 25 en dat van de prela- ten tot 42 verhoogd. Het aantal pa rochies is met ongeveer 10 pet. ge- stegen, doch het aantal priesters is tengevolge van de oorlogsverliezen met 2000 ingekrompen. Polen is thans voor 90 pet. katholiek, het- geen het religieuze leven zeer ver- gemakkelijkt. Evenwel is de huidige toestand verre van rooskleurig. De boeien van het nazisme zijn verbroken. die van het communisme blijven echter. Dat de godsdienstige geest tot dus- verre nog niet aan kracht heeft in- geboet, bewijst het succes van de volksmissies en het aandeel dat de bevolking neemt aan kerkelijke plechtigheden van iedere aard. Zo deelneming van de jeugd aan de communistische zomerkampen enz. Z.H. de Paus heeft de Polen geprezen, omdat zij het volk zijn, dat zich het beste verzet tegen het communisme. Hoe lang zal de morele kracht van het volk nog toereiken? Aangezien van de zijde der mensen geen uitzicht op red ding bestaat, bljjft nog slechts deze enige hoop: Gods voorzienig- heid en de hulp van Maria, Re- gina Poloniae, de Koningin van Polen. Donderdagmorgen om half negen brak brand uit in een houten vlieg- dienst-gebouw van het vliegkamp Valkenburg. De brand is grotendeels met eigen middelen bestreden. De brandweren uit Katwijk, Leiden en Wassenaar waren op het terrein aanwezig. De materiele schade is gering. Er zijn geen vliegtuigen be- schadigd. De sleepboot ..Diewertje ,Goed koop" is Woensdng bij het slepen van het motorschip „Waal" plotsc- lmg omgeslagen in de nabijheid van de Surinamekade. De drie opvaren- den konden worden gered. De sleep- boot ging plotseling over stuurboord doordat de „Waal" plotseling op voile kracht voorwaarts ging en daarbij een zware golfslag maakte. De machinist en de stuurman van de sleepboot sprongen overboord. De kapitein, die opgesloten was in de studrhut. verkeerde een ogenblik in een gevaarliike positie. Doch door het openslaan van een raam kon hij zich eveneens redden. Een roeiboot van de ..Waal" nam de drie drenke iingen aan boord. PROGRA^MA KIU de naam van minister Lief tinck voor niemand in Ne- derland geen onbekende meer is, heeft het Evangelie van vo- rige Zondag wel een heel bizon dere actuele waarde. Wij moe ten aan God het Zijne geven en ook aan de wereldlijke macht De staat, de fiscus heeft recht op het heffen van belasting van alle burgers, een ieder overeen- komstig zijn draagvermogen. We moeten dat beginsel niet uit het oog verliezen, want het heeft dikwijls de schijn, dat men het wel doet. Zeker, een belasting- biljet ontvangt men niet graag en voldoet men met een zekere tegenzin. Meent men redelijke klachten te hebben, dan kan men die indienen ter b evoegde plaat- se, maar het recht van de staat dient erkend. „Geeft> de keizer wat de keizer toekomt''. MARCUS ZATERDAG 23 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Peer Gynt suite 7.33 Maria ter ere, 7.45 Morgenge bed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag. 9,05 Zang, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne bloem, 11.45 Schoolradio, 12.15 En semble, 12.30 Weeroverzicht, 12,33 Ensemble, 13.00 Nieuws, 13.25 Piano 13.50 Film en toneel, 14.20 Engelse les, 14.40 Gramofoonmuziek, 15.00 Quatre-mains, 15.30 Gramofoonmu ziek, 16,00 Melodieen, 16.30 Het Gre goriaans, 17.00 De Wigwam, 18.00 Promenade Orkest met koor en so- listen, 18.30 Weekoverzicht, 18.45 Plaat raden. 19.00 Nieuws, 19.15 Pia no en orgel, 19.30 Septet, 19.45 Re portage, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man, 20,12 Marion Anderson, .alt; 20,20 Lichtbaken, 20.50 Altzan geres, 21.00 Negen heit de klok 21.45 Hit Parade, 22,00 Orkest zon der naam, 22.30 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonie van Brahms. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Gramofoonplaten 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte klanken. 9.30 Koor, 10.20 Voordracht, 10.35 Kamermuziek, 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven, 12.00 Lichte orkesten, 12,30 Weerpraatje, 12.33 Orgel, 13.00 Voor de Nederlandse Strijdkrachten, 13.40 Kwartet Jan Corduwener, 14.00 Het Nederlandse lied, 14.20 Militair orkest, 14,50 Streekuitzending, 15.15 Kamerorkest, 16.15 Zangsterren. 16.45 Sport, 17.00 Pianoduetten, 18.Q0 Nieuws, 18.15 Honolulu Birds, 18.30 Voor de Ne derlandse Strijdkrachten. 19.00 Ar- t.istieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.15 Omroeporkest en bas, 21.15 AUerhande", 22,00 Sextet, 22.25 Voordracht, 22.40 Sextet, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Graag gehoorde platen Gedurende de a.s. inzamelings- week voor de noodlijdenden in Duitsland en Oostenrijk kdmt Dinsdag 26 October a.s. het eerste transport van 300 Duitse kinderen uit het zo zwaar getroffen' Keulen. De Bisschoppeliike Huh# ctie van het Bisdom Haarlem plaatst deze kinderen bij welwillende pleeg- ouders, woonachtige in de dekena ten Ouderkerk a. d. Amstel, Be- verwijk en Noordwijk, Een groep van 400 andere kinderen wordt na niet te lange tijd verwacht uit Aken en de verdere grensgebieden. Deze zullen worden uitbesteed door het R.K. Huisvestingscomite. Het Duitse Charitasverband heeft gezorgd voor een sfrenge selectie. zodat alleen die kinderen naar Ne derland kemen voor wie het op medische of sociale gronden (wo- ningnood) beslist noodzakelijk is. De Nederlandse regering heeft indertijd gemeend, gezien de voed- selpositie in het eigen land alleen dan toestemming te moeten verle- nen. indien Amerika levensmiddelen beschikbaar zou stellen. De N. C. W. C. heeft daarop 50.000 pond le. vensmiddelen naar Nederland ge- zonden. Generaal Hsiehsjihjen, de voor. malige chef.van het tweede bu reau van het garnizoen der hoofd- stad van de provincie Hopei, is met vier officieren van zijn hoofd- kwartier te Nanking terechtgesteld Zij waren ter dood veroordeeld wegens „samenwerking met de •communisten"- en waren er van be- schuldigd in het afgelopen voorjaar belangrijke militaire inlichtingen te hebben verstrekt aan de com munisten te Peking, tijdens de slag in Hopei, waar de nationalis- ten een grote nederlaag hadden gfeleden. Te Huijbergen is overlpden mgr. G. Vermolen, rector van het Insti- tuut St. Marie en Geheim Kamer- heer van Z. H. den Paus. De overledene bereikte de leef- tijd van 66 jaar. Ruim 35 jaar is hij verbonden geweest aan het In- stituut St, Marie. Hij was o.m. Bis- schoppelijk inspecteur van het la ger onderwijs en geestelijk advi- seur van de K.O.B. in het Bisdom Breda. WASHINGTON, 21 Oct. (ANP, Aneta). De Economic Coopera tion Administration heeft gisteren aan Indonesie een machtiging ver strekt voor de aankoop van textiel- machines van Japan, tot een bedrag van 50.000 dollars. VOLGENS de memoires van Felix Kersten zette Hitler in 1941 zijn handtekening onder het doodvonnis van het Nederlandse volk. Een doodvonnis immers moet men het noemen: de uitdrijving van alle bewoners uit Nederland naar de Oostgouw, dus ergens in Polen. Stel u voor als wij daar gezeten hadden op het eind van de oorlog. Waarschijnlijk zouden duizenden de tocht niet hebben overleefd en millioenen niet de oorlogshandelin- gen. Misschien hadden de Russen de overlevende Nederlanders ge- transporteerd naar Syberie. Als het plan van Hitler ware volvoerd dan zou het Nederlandse volk zijn gerui'neerd en vrijwel vernietigd. Realisering van dit doemvonms is zo luguber, dat wij er onwillekeung voor terug deinzen. En toch moeten wij het ons realiseren, want dan al leen kunnen wij enigermate besef- fen voor welke onuitsprekelijke ramp wij alien zijn gespaard. Dan alleen zullen wij ook behoorlijk dankbaar kunnen zijn tegenover de man. die dit doodvonnis geen door- gang deed vinden, EN wat voor eer, dank en belo- ning kreeg de redder van het Nederlandse volk, de nieuwe „va: der des vaderlands"? Hebben wij alien onze weldoener geeerd en ge- dankt die ons redde van de dret- gende' vernietiging? Werd deze grootste verzetsman niet lmstemjk ontvangen aan het koninklijk Nof. Vereerden wij hem niet met het ereburgerschap? Kenden wij hem niet de hoogste onderscheiding toe, die ooit aan iemand werd uitge- reikt? Bracht ons volk met spon- taan bljdragen bijeen om een stand- beeld op te richten, hem ter eer? Neen, dat deden wij niet. De mees- ten kennen nauwelijks z n naam en weinigen zijn heldendaden. Hoe komt dat toch? Zijn wij dan zo ondankbaar? Gij zult zeggen: Nog nooit van dit wondere geval ge- hoord! Wie is dan die redder van het Nederlandse volk? ONS aller redder heet Dr Felix Kersten, de lijfarts van Himm ler! Het is werkelijk een allerwon- derlijkst geval: Ons volk eert zijn sportkampioenen, maar denkt met eens aan ziin grootste verzetsman en redder! Hoe komt dit toch? On- wetendheid? Maar niet enkel onwe- tendheid. Er zit nog iets anders achter. lijkt me: een zekere twijfel. Wij horen voor het eerst en het doodvonnis 6n de veriideling van Dr. Kersten zelf. Het is waar, vele weldaden heeft deze man reeds be- wezen aan talloze Nederlanders in Duitse gevangenissen en concentra tiekampen. Men heeft hiervan ob- jectieve bewijzen. Maar van dat enorme, van dat allerverschrikke- lijkste, daarvan nienen velen nog geen overtuigende bewijzen te be- zitten. Heimelijk denken sommigen aan een al te mooie zelfverheer- lijking! Er blijft echter ook nog een an dere veronderstelling mogelijk: een voor ons gelukkige samenloop van omstandigheden. Immers Himmler zegt wel „nu heb ik uw wens ver- vuld", doch vrijwel in een adem voegt hij er aan toe, dat de Duit sers op dat ogenblik geen voldoende transportmiddelen ter beschikking hebben voor deze volksverhuizing. Het wordt dan twijfelachtig of Kerstens voorspraak of de situatie zelf het meest heeft bijgedragen tot opschorting van het fatale plan. Mochten echter Kerstens mening en voorstelling van zaken juist zijn, dan zouden wij spelen met onze na- tionale eer, met de meest primitieve wetten van fatsoen en dankbaar- heid, als wij zijn relaas enkel als kennisgeving naast ons neerleggen Het lijkt me dus een nationale ere- zaak om zekerheid te winnen over de waarachtigheid van Kerstens verhaal. Blijkt eenmaal de betrouw- baarheid en waarheid van ziin me dedelingen. heeft hij dus Himmler succesvol bewerkt om bij Hitler het doodvonnis over Nederland in te trekken. dan de vlaggen uit! Laten wij dan dankbaar koninklijk eren de man. die ons alien bewaarde voor onnoemelijko ellende en trieste on- dergang! Een nationale dankdag, een standbeeld, de hoogste onder scheiding, een rovale liifrente en luisterriike fotopagina's in al onze bladen. is nog veel te weinig voor zulk een nobele mensenredder! (Bijzondere correspondentie) MARINO, een onoo V\jk dorpje in de Albaanse heuvels, die ten Zui- den van Rome liggen, ziet sedert eeuwen, op de tweede Zondag van October zijn nauwe straatjes op- gepropt met duizenden bezoekers uit de hoofdstad en de omliggen- de Castelli Romani, om op die dag met de Marinezen het wijn- feest der druiven te vieren. Elke pelgrim van de Eeuwige Stad heeft tijdens zijn bezoek kenms gemaakt met de wijn uit Marino, welke met die van Frascati en Grottaferrata door de Romei- nen wel het meest geliefd is. Weinigen zullen echter vermoed hebben, dat hun halve liter „Ma- rino", dpor hen als ongeoefende wijndrinkers als „voortreffelijk, maar nogal sterk" bestempeid, op slechts 28 kilometer afstands van de stad door bevallige meisjes- voeten geperst is uit de goudgeie druiven van de wijngaarden, die de rijkdom van Marino vormen. Hangende prielen van Bacchus De Marinezen weten deze rijkdom op prijs te stellen. Ter ere van wijn gaarden en druiven en het product hiervan, de wijn, welke in hun da- gelijks leven dezelfde betekenis heeft als het water voor de overige stervelingen, wordt door hen elk jaar een wijnfeest gevierd, waarop voedsel en drank voor mens en dier slechts uit druiven en wijn schijnt te bestaan. Op die dag worden de balkons der huizen, zo menigyuldig in dit warme land, in hangende prielen omgetoverd. waarvan de wanden en "daken uit kilo's zware druiventro6sen zijn opgebouwd. De vier waterfonteinen van het dorp verdienen voor 6en dag deze bena- ming niet meer, Ze zijn veredeld en tot wijnfonteinen gepromoveerd. In de namiddag van het wijnfeest, als het dorp letterlijk vol is van bezoekers en de rapste jongens op de klokkenstoelen in de toren van de hoofdkerk zijn geklauterd om door vrolijk klokkenspel het hoog- tepunt van het feest aan volk en landen te verkondigen, spuiten deze fonteinen wijn. echte Marinowijn, waaraan elke bezoeker zijn dorst naar hartelust kan laven. Bergen druiven, op vrachtauto's gestapeld, worden onder de mensendrommen uitgedeeld; van de balkons regenen de trossen op de menigte neer; drui ven en wijn. wijn en druiven in een hoeveelheid en van een kwaliteit, die dit feest tot een sprookje ma- ken. De dorstigen gelaafd De met mensentrossen behangen tramwagens brengen steeds meer bezoekers uit Rome aan, maar de bergen druiven minderen niet en uit de in de dorpsfonteinen onder wingerdgroen vernuftig verborgen duizendlitertonnen vloeit het gou- den nat nog steeds bij straaltjes en vindt zijn weg naar de kelen der dorstige liefhebbers. En wanneer tegen het vallen van de avond deze geheimzinnige fonteinen hun origi- nele taak van waterspuiten weer hebben opgenomen, klinken er nog vrolijke stemmen uit een tiental ..trattorie" van het dorp, drinkge- legenheden waar wijn geschonken wordt van nog verfijnder smaak dan die uit de fonteinen. De oorsprong van dit feest der wjjnspuitende fonteinen dateert van de slag bij Lepanto op 7 Oc tober 1571. De door Paus Pius V uitgeruste vloot, bemand met sol- daten uit de Kerkelijke Staten, onder wie enige honderden jon gens uit Marino, versloeg in deze zeeslag een Turkse vioot van 282 schepen, waarvan er slechts 40 de Turkse havens weer konden be- reiken. Bij de terugkeer dezer dappere jongens in Marino moest er uiter- aard feest gevierd worden. Te hun ner eer werd bij wijze van overwin- ningsmonument de nu nog bestaan- de Morenfontein op het marktplein opgericht en wel zo, dat in de fon- tein zelf een vat van duizend liter inhoud geborgen kon worden met de bedoeling het effect te verkrij- gen, waarvan men nu nog elk jaar getuige kan zijn. Was de Morenfontein aanvanke- lijk de enige wijnspuitende fontein in het dorp, in de loop der eeuwen heeft men voor dit feest ook de overige dorpsfonteinen voor dit doel omgebouwd. Op het wijnfeest der druiven is Marino als een sprookjesdorp. Aan de horizont van de Romeinse vlakte blinkt de Middellandse Zee als een onmetelijke spiegel in het felle zon- licht; in tegenovergestelde richting in een wijde kring de met wijngaar den overdekte heuvelhellingen, waarvan het groen afgewisseld wordt door de kalkwitte kleur van de vele villatjes, waarin de Romei- nen in de hete zomermaanden be- schutting zoeken tegen de branden- de Romeinse zon; het dorp zelf vol vrolijke mensen. die sedert lange tijd al Pius V en de Turken verge- ten zijn, en nu met muziek en dans de natuur prijzen, welke met zulk een overdaad haar beste gaven met weelderige kwistigbeid op een van vreugde en wijn vervulde menigte doet neerd«len. „Ik vraag dit jaar van ieder uwer, die leeft in dit land van vrjjheid en overvloed, uit dank- baarheid daarvoor minstens de kosten van een gezinsmaaltijd af te staan voor de missionarissen. Door deze gave van een gezins maaltijd kunnen onze missionaris sen tien tot honderd gezlnnen voe- den in de landen waar vrees en hongersnood heersen!" Deze oproep richt Kardinaal Spellmann, aartsbisschop van New York tot zijn gelovigen in een her- derlijk schrijven, uitgevaardigd ter gelegenheid van de Missie-Zondag op 24 October. „Ik vraag u, meer te geven dan u op gemakkelijke wijze kunt uit- sparen. Bij hun werk voor de ver- drukten en onontwikkelden, meten onze missionarissen hun gaven niet. Hun gaven zijn de allergrootste: zij geven zichzelf! We kunnen ons niet met hen vergelijken, maar het is ons een voorrecht en een plicht om grootmoedig onze missionarissen te steunen. Van ons alleen kunnen zij immers het geld en de stoffe- lijke giften krijgen om Christus' werk op aarde voort te zetten." De Ned. Kath. Middenstandsbond heeft al zijn leden verzocht ter ge legenheid van het feest van Aller- heiligen op. Maandag 1 November a.s. hun winkels en bedrijven te wiilen sluiten. In verband hiermee doet de Kath. Middenstandsbond een beroep op het publiek om zoveel mogelijk in- kopen en bestellingen v66r de lste November te willen doen of deze tot de volgende dag te willen uit- stellen. Op deze wijze kan ieder l^atholiek eraan medewerken. dat deze feest- dag ook door ambachtslieden en winkeliers als Zondag kan worden gevierd. Dr Paul Binder, voormalig minis ter van financien van Zuid-Wiir- temberg, christelijk-democratisch lid van de Duitse constituerende verga- dering, heeft in deze vergadering een aanval gedaan op de „over- matig hoge" geallieerde bezettings- kosten in West-Duitsland. „Indien generaal Clay meent dat de gealli- eerden het vraagstuk van de ver- mindering dezer kosten niet behoe- ven te onderzoeken, zal hij omstan digheden scheppen, die sterker zijn dan hij," aldus dr Binder. „Geen Duitse minister van financien zal bezuinigingen aan zijn parlement durven voorstellen, voordat hy er eerst in is geslaagd, de bezettings- kosten te verminderen. De Ameri- kaanse voedselimporten zi^jn alleen noodzakelijk geworden, omdat de annexatie van Duits gebied en de verdrijving van 7 millioen Oost- Duitsers. waartoe men te Yalta be- sloot, de Duitse nood veroorzaakt heeft." Van de zijde van de algemene vereniging van accountants- en ad- ministratiekantoren deelt men ons het volgende mede: „IJet bestuur van genoemde or ganisatie is zeer pijnlijk getroffen door het in het „Nieuw NoordHol- lands Dagblad" van 29 September 1948 opgenomen artikel betreffende de op 25 September 1948 te Utrecht gehouden vergadering van accoun tants. Genoemde organisatie is in- derdaad een stichting, doch van de zijde van het bestuur heeft men hiervan nimmer een geheim ge maakt en het is dan ook geenszins een wereldschokkende ontdekking, die men op 25 September 1948 open- baar maakte. Uit het feit trouwens, dat de oprichtingsacte der stich ting notarieel verleden is, blijkt wel dat hier stellig niet van een laakbare manoeuvre gesproken mag worden. Betreffende de financiele verant- woording door het bestuuT der stichting valt op te merken, dat de organisatie reeds sedert haar op- richting een financiele commissie kent, waarin ieder jaar andere le den zitting hebben. Aan deze com missie wordt rekening en verant- woording gedaan en deze commissie dient het financieel beleid goed te keuren. De organisatie dier com missie is zodanig, dat het bestuur op de samenstelling ervan geen in- vloed kan uitoefenen. Over het jaar 1947 werd de rekening even- zepr goedgekeurd, terwijl er toen iemand van deze commissie deel uitmaakte. die thans behoort tot de oppositionele kringen, die Zater- dag 25 September 1948 te Utrecht zo hoog van de toren geblazen hebben. Waar door de zegsman in het „N. N.H Dagblad" zelf medegedeeld wordt. dat veel accountants reeds .sedert jaren georganiseerd zijn in genoemde vereniging. en zij in die tijd blijkbaar geen klachten hadden de organisatie te verlaten, heeft t bestuur der stichting de belangen der leden, of donateurs toch blilk- baar niet zo slecht behartigd, als wordt voorgegeven. Betreffende de proeven van vak- bekwaamheid werd te Utrecht een geheel scheve voorstelling van za ken gegeven. Er bevonden zich on der dp leden personen, die zich ac countant noemden, doch hoogstens als administratiekantoor-houder warpo =an te merken. Teneinde het kaf o-' ~=zins van het koren te scheit1-- werd de genoemde proeve van vakb»kwaamheid door het be stuur geeist. Zii, die niet aan dp nroef wensten deel te nemen, of niet slaagden, zouden wel lid der vereniging kunnen blijven. doch dan als houder van een administratie- kantoor en niet als accountant. Van- zelfsprekend hadden de zwakkere broeders tegen dit onderscheid ma- ken bezwaar en hierdoor is ver- moedeltjk de plotseling oplaaiende oppositie te verklaren. Het organiseren dier proeve van bekwaamheid zou stellig geen f 20.000 opgeleverd hebben en bo- vendien zou dit geld dan nog aan de stichting en niet aan de stichter persoonlijk ten goede gekomen zijn. Dat een buitenstaander in twee maanden tot een volwaardig ac countant zou kunnen worden opge- leid is door het bestuur vanzelf- sprekend nimmer beweerd. In het vakblad worden inderdaad artikelen uit andere tijdschriften opgenomen, doch daarnaast ver schijnen er artikelen in van be- stuursleden en andere personen, steeds academisch gevormde krach ten." Naar het A.N.P. verneemt zal van 7 tot 11 November te Rome een con gres van Europese federalisten wor den gehouden, op initiatief van de ,.U«ion Europeenne des Federalis- tes", in samenwerking met het ..European Joint Committee". De Gasperi en Leon Blum zullen als voorzitters optreden. Ook is het mogelijk, dat Churchill en Spaak aanwezig zullen zijn. De president van Italie zal het congres openen. De organisatoren van de Dames beurs delen mede, dat van 11 tot en met 20 Maart 1949 in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam opnieuw een Damesbeurs zal worden gehouden. Deze zal groter en uitgebreider zijn dan de vorige, aangezien thans ook op de bijzaal beslag kon wor den gelegd. Het ligt in de bedoeling om naast een Modeshow enkele zeer bezienswaardige attracties te brengen, die door het vrouwelijk publiek ten hoogste zullen worden gewaardeerd. Dat de verwachtingen voor deze Damesbeurs bij de standhouders zeer groot zijn, blijkt al uit het feit, dat velen reeds hebben inge- schreven en nog dagelijks vele aan- vragen ontvangen worden. Ook voor de beurzen, die in 1949 in een vijftal andere plaatsen zul len worden georganiseerd, bestaat thans reeds belangstelling. Vele vooraanstaande firma's hebben toe- gezegd, om hun bedrijf in werking te tonen, zodat deze komende Da mesbeurs zeer zeker in het mid- delpunt van ieders belangstelling zal komen te staan. 61 „Ja. maar je houdt van me, Ole, dat weet ik en je kunt haar onmo- gelijk liefhebben". Ik wil niet graag onbeleefd te genover u zijn, juffrouw Brink, maar u dwingt me er zelf toe. Ik heb mijn vrouw verteld dat alles tussen ons afgelopen is, en dat meen ik. Ik wil hopen dat u me nu be- grijptOle sprak luid en nadruk- kelijk, uit zijn evenwicht gebracht als hij was. Het zweet parelde hem in kleine druppeltjes op het voor- hoofd. In werkelijkheid streed hij een zware strijd. Henriette was zo aantrekkelijk, haar stem en blik brachten hem sterk in verleiding. Gedurende een seconde stond hij op het punt haar in zijn armen te knel- len; maar eensklaps zag hij Bente in de geest voor zich zoals ze naast hem in het hok bij het zieke kalfje gelegen had, hij zag het ,fijne, zui- vere ovaal van haar gezichtje, de blik van haar heldere. eerlijke ogen. Het duurde alles slechts een onder- deel van een seconde, toen was zijn strijd uitgestreden. „Dus zij staat me in de weg", zei Henriette, achteruit gaand. „Ze heeft je gedwongen, en je hebt haar je woord moeten geven en haar al- lerlei beloften moeten doen, en je bent te trots en te eerlijk om daar op terug te komen. O, wat haat ik die lieve, deugdzame schepsels". Heftig ging Henriettes borst op en neer, ze zag Ole met bliksemende ogen aan. „Nee, U kent Bente helemaal niet", antwoordde Ole, plotseling volmaakt kalm. „Op onze trouwdag sprak Bente over je, toen ze je in de kerk had gezien, ze wist direct wie je was". „En jij, wat heb jij toen gezegd? Ik wou dat ik je antwoord had kunnen hooren". „Ik zei. dat als ik vrij zou kun nen kiezen tussen Bente en U, ik Bente zou nemen, en zo denk ik er nog over". Ole zei het ernstig en met zo'n grote nadruk, dat Hen riette begreep dat hij het werkelijk meende. Een ogenblik bleef ze onbeweeg- lijk staan. Ze had een gloeiende kleur gekregen, het kostte haar moeite, uit haar woorden te komen. „Adieu dan, groet je lieftallige vrouw van me!" siste ze ten laatste, zich omkerend en haastig naar het hek lopend. Ole wachtte tot hij de hoefslagen van haar paard hoorde, daarop ging hij de stal in. Terwijl Ole nog stond te luisteren, kwam Bente overeind in het hok van het zieke kalfje. Ze was er eerder dan Ole naar toe gegaan en had ieder woord ver- staan. Tegen het eind van het on derhoud had ze tussen de kieren van het houten hok door, Ole en Henriette zien staan. Nu glipte ze licht en onhoorbaar door de tegen- overliggende deur naar buiten. Even bleef ze staan om haar ont- roering meester te worden. Ook zij luisterde naar de hoefslagen van Henriettes paard, en terwijl ze zo luisterde kwam er een blijde glans in haar ogen. Even later ging ze \e stal weer binnen en liep naar net had van het kalfje. Volkomen kalm zag Ole haar aan. „Het gaat best", zei hij, „we zullen nog wat wachten, en dan zullen we hem voorzichtig masse- ren en proberen hem wat melk van z'n moeder te geven". ..Goed, Ole; ik zal toch zo, blij zijn als hij weep beter wordt. Wie reed daarnet met zo'n vaart weg?" vroeg ze even later. Ole keek op en zag haar in de ogen. „Dat was juffrouw Brink", zei hij. „0. was zij dat," zei Bente. ,.Tk heb haar al twee maal eerder ge zien. Ze reed heel langzaam voor- bij, ze keek zeker naar jou uit." „Ik denk niet dat ze nog meer zal komen," antwoordde Ole, op- staand. Bente knikte, dankbaar voor de wijze waarop Ole haar geantwoord had. Hij had niet getracht, iets voor haar te verbergen; en evenmin had hij gepocht op zijn eigen houding. Haar hart klopte luid, ze durfde hem niet aanzien. Daar ze graag in het hok wilde, tilde Ole haar oVer het schot, waarop ze in het stro ging liggen, terwijl Ole de pols van het kalfje voelde. Het was nu wak- ker en keek hen weer aan met zijn glanzende, bruine ogen. Het voelde zich blijkbaar veel beter en pro- beerde een ogenblik later overeind te komen. Het zwaaide heen en weer, maar eindelijk stond het toch, en liep, waggelend als een dronken men naar z'n etenstrog. Ole haalde wat melk van de moe der, die het kalfje opdronk, waarna ze het diertje samen masseerden. ®nder het werk door praatten ze ongedwongen met elkaar en kwa- men elkaar nader dan ooit te voren. Toen ze gereed waren, ging Bente naar de paarden. „Nu ben ik een uur achter, ik heb het druk van- daag," zei ze. „Je werkt veel te hard, Bente," vond Ole. „Ik wou dat je jezelf wat meer ontzag." Met een blik vol ge- negenheid keek hij haar na. Het zou een veelbewogen dag worden voor Ole fn Enekaer. De« middags zag hij, op weg naar huis, dat Bente bezig was Top te oefe- nen op de baan; juist wilde hij naar haar toe gagn, toen een grote auto het erf opreed. (Wordt vervolg'd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4