Politie maakt gebruik van vuurwapenen tegen de stakende arbeiders mm w- Bende doet trein ontsporen bij Poerwakarta Uiterlijk 20 Nov.: opheffing blokkade en invoering van de Oostmark te Berlijn Stalin en Tito zenden elkaar „complimentjes" DE WERELD Regering roept reservisten op Grote Vier denken er over na van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Voorstel der „Neuiralen' in overweging Kardinaal Hlond overleden Keurings- problemen Spanning in Franse mijngebieden gestegen Episcopaat vraagt onderlinge verzoening Is Sjarifoeddin gearresteerd Soekarno: veldtocht is bijna ten einde wrnmmm - a, Het voorstel van de zes „Neutralen" V\exicaanse resolutie aangenomen Briefwisseling gepubliceerd Republiek aanvaardt voorstel Cochran Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Zaterdag 23 October 1948 44e Jaargang No 11395 Kantoren: ALKMAAR, Langesiraat 42 A, tel adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52,-tel 459 K 2240 Z. Em. August Kcrrdinaal Hlond, Aartsbisschop van Gnesen en Warschau, is gisterenmorgen in de ouderdom van 67 jaar te Warschau overleden. Door het overlijden van Kardinaal Hlond is het aantal leden van het H. College, dat op 23 December 1945 voltallig was, verminderd tot 57 leden. Frans Vroons treed* Dinsdag weer op i Toestand W. H. Philippo nog zeer ernstig Een van de meest spectaculaire gebeurtenissen, die Londen sedert de oorlog heeft gezien, speelde zich Donderdag op Tra falgar Square af, toen de hertog van Gloucester de borstbeelden van twee Engelse admiraals. Lord lellicoe en Lord Beatty onthul- de. Een overzicht van het plein met zijn afzetting van militairen, links de herauten en op de voorgrond de juist gerestaureerde fonteinen, die des avonds werden verlicht. DE ZES „NEUTRALE" LEDEN van de Veiligheidsraad hebben gisteren tijdens de vergadering van de Raad een resolute ingediend, waarin de vier grote mogendheden worden verzocht gelijktijdig over te gaan tot onmiddellijke opheffing van alle blokkade-maatregelen voorzover deze na 31 Maart zijn inge- voerd en onmiddellijke bijeenkomst van de vier militaire gou- verneurs teneinde de invoering van' de door de Sovjet ingevoer- de Oostmark, als enig betaalmiddel te Berlijn, in te voeren. Deze twee maatregelen zouden 20 November volledig uitgevoerd moe'cr zijn. Nelly Koeman, een Amsterdams meiske, was tot de ontdekking gekomen, dat zij 9 jaar werd op dezelfde dag, waarop Ko- ning Gustaaf van Zweden 90 werd. Dus ging er een briefje naar Zweden, waarin zij dit be- langrijke feit vermeldde en dat als haar hartewens aangaf een pop met echt haar en met slaapogen. Eerst kwam er een bedankbriefje, maar hoe groot was de verrassing, toen de Zweedse gezant in eigen per soon bij Nelly kwam om haar de vurig verlangde pop te over- handigen, die de naam van het jongste Zweedse prinsesje, Margaretha, zal dragen. Mar- garetha moet naar bed. Bom van 500 kg Koningin Elizabeth van Enge land heeft het eredoctoraat in de rechten ontvangen van de Universiteit van Cambridge en is daarmee de eerste vrouw, die erkend wordt als lid van deze eeuwenoude instelling. De ko ningin op weg naar het Se- naatshuis, waar zij het eredoc toraat ontving. Veriiezen in Indonesie Draadbreuk veroorzaakt vertraging APPLAUS IN DE POLITIEKE COMMISSIE De diamanten van de „Nijmegen" Strijd in Negef ten einde Nieuuf AtJOrmementsprlJs f4.25 per kwartaal, (1.43 pet maand, Incluslef Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edlties 26 ct. per m.m., minimum f4.famiiie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Eij contract belangrlj'ke korting. DIrecteur E. D. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET FEIT VAN HEDEN Op 14 October moest de Kardi naal wegens een acute blindedarm- ontsteking geopereerd worden. Hier- bij hebben zich verschillende com- plicaties voorgedaan, waardoor zijn toestand met de dag verergerde. Donderdag ontving de Kardinaal in voile overgave de laatste H.H. Sa- cramenten. Z. H. de Paus zond hem Zijn Apostolische Zegen. De thans overledene, behoorde tot de Congregatie der Salezianen van Don Bosco. In het Consistorie van 20 Juli 1927 door Z. H. Paus Pius XI gecreeerd tot kardinaal-priester. Kardinaal Hlond, verliet bij het uitbreken van de oorlog Polen, sa- men met de regering, ging naar Rome en verkreeg van Z. H. de Paus toestemming in Vaticaanstad te blijven. Later werd hij in Frank- rijk door de Duitsers gearresteerd. In 1945 keerde hij naar Poznan te- rug. In 1946 werd hij door Z. H. de Paus tot Aartsbisschop van "War schau benoemd. Sedert zijn terugkeer naar Polen was hij gewikkeld in besprekingen over de betrekkingen tussen Kerk en Staat en na een bezoek aan Rome in Januari van dit jaar riep hij de Pisschoppen voor een gehei- me conferentie bijeen. De dpod van Kardinaal Hlond heeft grote verslagenheid gebracht over de toch al zo zwaar beproefde kerk van Polen. De Poolse katho- lieken zagen in hem een verdedi- ger zowel van hun godsdienstige ails van hun nationale belangen. Gedachtig zijn devies ,;Geef mil zielen en neem al 't overige', heeft Kardinaal Hlond zich op waarlijk onbaatzuchtige wijze gewiid_ aan de zielzorg der Poolse bevolking. die hem vooral bewonderde om zijn eenvoud en hartelijke liefde. De tenor Frans Vroons. die on- langs bij een gastvoorstelling van ..Carmen" te Londen verwondingen opliep, zal desondanks in de opvoe- ring van ..Tosca" op Dinsdag 26 October a.s. in de Stadsschouwburg de rol van Cavaradossi vertolken. kE CHAOS IN FRANKRIIK is gisteren in de loop Van de dag in omvang toegenomen. Te Firminy bij St. Etienne kwam het tot een botsing tussen stakers en politie. Voor het eerst sedert de mijnwerkersstaking heeft de politie hier van de vuur- wapenen gebruik gemaakh Een persoon werd direct gedood en tien stakers raakten gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar later nog een staker aan zijn ver wondingen is bezweken. AL EERDER waren wij voorne- mens, iets in het midden te brengen over de filmkeuring en wat daar aan vast zit, toen ons deze week een paar beschouwingen in de „Nieuwe Eeuw" en in „de Tijd" troffen rondom een film, die aan- vankelijk zelfs door de Rijks- keuring was afgewezen en die nu door de K.F.C. toelaatbaar is ver- klaard voor ontwikkelde volwasse- nen met rijpe levenservaring! Onze ervaring van de laatste tijd is op de eerste plaats, dat de verbe- teringen, wefte ongeveer een jaar geleden in de Katholieke keuring zijn aangebracht, maar niet tot het gewenste resultaat hebben geleid. Een afdoende regeling schijnt, na'ar het oordeel van deskundigen, wel haast niet bereikbaar te zijn, omdat meningen en smaken nu eenmaal zover uiteen lopen. Dat dit echter ook ten aanzien van de morele norm het geval zou kunnen zijn, wensen wij tot nog toe niet te aan- vaarden. Waar zou het op die ma- niet met het vertrouwen in de katholieke keuring heen moe- ten? Bovendien is er reden, om nog eens de aandacht te vestigen op het feit dat de keuring, zelfs van de K.F.C., de ouders niet ontheft van de verplichting om toe te zien op de gedragingen van hun kinde- ren ten aanzien van het bioscoop- bezoek, zelfs al zijn die kinderen al om en de bij achttien jaar. Onze ervaring is n.l. ook, dat er in dit opzicht door vele ouders veel te gemakkelijk wordt gedacht of liever niet gedacht en dat men blijkbaar van oordeel is, dat met de' katholieke keuring de zaak ver der voor hen is afgedaan. Dit is echter, afgezien van alles in genen dele het geval. Ten eerste keurt de K.F.C. slechts op „toelaat- baarheid" hetgeen niet betekent ge- schiktheid, laat staan goedkeuring, ten tweede zijn er nu eenmaal tal van gevallen, waarin de persoon- lijke instelling van de betrokkenen een rol speelt. Dat kan geen keu ring, hoe goed ook, van een cqn- traal punt uit, regelen. Dat is een kwestie van opvoeding, welke per- soonlijk gericht dient te zijn, maar die op dit punt blijkbaar door ve- len op het punt van cultureel en ontspanningsleven schromelijk wordt verwaarloosd. Zo is het keuringsprobleem eigen- li.ik nog meer een opvoedingspro- bleem, dat als zodanig veel meer de belangstelling dient te hebben en dat veel eer en veel meer diende te worden opgelost dan het pro- bleem van de wettelijke regeling van het bioscooptoezicht, pu bliikt dat dit practisch het verantwoorde- lijkheidsgevoel van vele ouders on- dermijnt. Tenslotte zal het keuringspro bleem van de K.F.C. ook de aan dacht van de bevoegde instanties moeten hebben. Dat een film, waar- van de filmcriticus van de ..Nieuwe Eeuw", die toch heus niet zo be- nauwd is, verklaart dat ze pervers is en een beestachtig verhaal, door de K.F.C. toelaatbaar wordt ver- klaard, de film, die aanvankelijk door de Rijkskeuring was afgewe zen en nu zonder coupures toch in circulatie komt dat is een onmo gelijke toestand, die geen dag lan ger mag voortddren! Te Monceau les Mines, in het departement Saone en Loire, om- singelden de stakers een kolonel en zeventig man van de Veiligheids- politie. De politiemannen werden gevangen genomen en door de sta kers ontwapend. Als gevolg van de toenemende onrust, is het Franse kabinet gis- teravond in speciale zitting bijeen gekomen, onder voorzitterschap van de president der republiek, Vincent Auriol, teneinde drasti- sche maatregelen te bespreken ter beeindiging van de stakings- golf. Het kabinet besloot de veiligheids- wachten de bevoegdheid te geven van de vuurwapenen gebruik te ma- ken, als zij zouden worden aange- vallen door een groot aantal man- nen met werktuigen of stukken me- taal, na het geven van de gebruike- lijke waarschuwing. Verder besloot de regering de onmiddellijke hulp in te roepen van 50.000 reservisten der gendarmerie. Alle buitenlan- ders, die meedoen aan de d*mon- straties. zullen Frankiijk worden uitgezet. De prefecten krijgen het recht alio vergaderingen te verbie- den, zeifs prive-vergaderingen. De door communisten geleide mijnwerkersbond heeft verklaard, dat de staking met meer eenheid en standvastiglieid dan ooit gehand- haafd zal blijven. De spanning in de Franse mijngebieden is hoog ge stegen. Het kabinet overweegt maatrege len tegen de nationale leiders van de staking. Hieromtrent is echter niets bekend geworden. Het ccmmunistische blad ,,1'Hu- manite" verklaart, dat de order om te vuren de gehele verantwoorde- Iijkheid op de regering wentelt, om de toevlucht tot illegaliteit te nemen. Omroepers van de stakende vak- verenigingen liepen met trommels door St. Etienne en riepen alle arbeiders op te staken uit protest tegen het omkomen van de twee mijnwerkers. In het noordelijke mijngebied be- paalden de incidenten zich tot ge- harrewar tussen stakers en werk- willigen. De bedrijfsleiding heeft echter verklaard, dat de toestand LONDEN, 23 Oct. (Reuter) Vanmorgen werd de toestand van de enige overlevende van de ramp met de „Nijmegen", de heer W. H. Philippo uit Sassenheim, aangeduid als ..onveranderd nog zeer cri- tiek". Mevr. Philippo is per vliegtuig te Prestwick aangekomen. i'.s. ernstiger wordt, daar verschillende mijnen mlt overstroming en instor- ting worden bedreigd. De Franse kardinalen en aarts- bisschoppen hebben na een ver- gadering ter bespreking van de huidige toestand een verklaring uitgegeven, waarin de kerkelijke overheid de wens te kennen geeft, -dat alle Fransen bezield moeten zijn met eenzelfde wil tot begrij- pen en onderlinge verzoening. De kardinalen en aartsbisschop- pen betogen verder, dat zo de sta king een grondwettelijk recht is, waarnkar sommige categorieen ge- noodzaakt waren te grijpen als ge- volgd van de groeiende oneven- wichtigheid tussen lonen en prijzen, het toch niet geoorloofd is het sta- kjngsrecht te gebruiken met poli- tieke doeleinden, noch een zodanig gebruik te maken, dat de natie zelf er tenslotte al het nadeel van onder- vindt en dat inbreuk wordt ge- pleegd op het staatsgezag. „Het is onontbeerlijk voor de al- gemene welvaart. dat iedereen van zijn arbeid een billijke winst ver- wacht, doch het is niet geoorloofd dat de rivaliteit van de verschil lende vak- en particuliere belangen leidt tot een zodanige economische toestand, dat de overdreven winst van de enen de anderen berooft van een minimum, waarop ieder die werkt recht heeft voor zichzelven en voor de zijnen". BATAVIA, 22 Oct. (Aneta) Het te Kediri verschijnende dagblad „Soeara Rakjat" bericht, dat Sjari foeddin gearresteerd zou zijn. De correspondent van genoemd blad meldde, dat Sjarifoeddin ontdekt werd in een van de tuinen ten noor- den van Patjitan (aan de zuidkust van Java). Sjarifoeddin zou dood- ziek zijn gevonden, liggend op een rustbank. Tezamen met hem zou Wikana, de voormalige gouverneur van Soerakarta, gearresteerd zijn. Antara meldt, dat de militaire commandant van de residentie Ke diri met ingang van 22 October een verschijningsverbod heeft uitgevaar- digd tegen de „Soeara Rakjat" we gens publicatie van dit bericht, het. welk volgens het bevelschrift „nog niet officieel is". BATAVIA, 22 Oct. (Reuter) President Soekarno heeft heden be kend gemaakt, dat de republikeinse veldtocht tegen de communistische opstandelingen „bijna ten einde is' In een over Radio Djokja uitgezon- den dagorder zeide Soekarno, dat de republikeinse opperbevelhebber, ge- neraal Soedirman, de verovering gemeld heeft van Pati en Patjitan, in Zuid-Midden-Java, welke plaat- sen sedert het begin van de opstand op 18 September in hand'en van de communisten waren geweest, en die hun laatste steunpunten van belang vormden. &i. BATAVIA, 22 Oct. (Aneta) Zes personen, onder wie een Ne- derlandse militair, werden gedood en vijf personen werden zwaar gewond, toen hedenmiddag te 16.50 uur de sneltrein van Batavia naar Bandoeng twee km ten zuiden van Poerwakarta bij Bendoel ont- spoorde, tengevolge van het op- breken van de rails over een af- stand van 20 meter. Dit geschiedde dicht bij de plaats, waar gisteren een sneltrein werd beschoten. Vele personen werden licht ge- De resolutie die door Trygve Lie werd voorgelezen, verzoekt ver der aan de Raad van ministers van buitenlandse zaken op 30 Novem ber of op een andere nader over- een te komen datum, alle hangen- de Duitse vraagstukken opnieuw te bespreken. Op de vier bezettende mogendheden wordt een beroep gedaan elk incident te voorkomen, dat de toestand zou kunnen ver- ergeren. De invoering van de Sov- jetmark te Berljjn zou uitgevoerd moeten worden volgens de richt- ljjnen, die op 30 Augustus uit Mos- kou aan de vier militaire gouver- neurs zijn gezonden en onder de controle van de financiele com- missie der vier mogendheden zal moeten worden gesteld. Na de voorlezing van de resolutie zette dr. Juan Bramuglia (Argen- tinie), voorzitter van de Veiligheids raad, de motieven uiteen die de zes landen tot hun resolutie hadden ge bracht. „Onze oplossing heeft een progressief doel. Zij wil een sfeer scheppen, die een zonder bijmotie- ven en vooroordeel verkregen ver- standhouding begynstigt, een sfeer, die de opwinding zal kalmeren en de symptomen, die tot een oorlog zouden kunnen leiden, hun kracht zal ontnemen. De solidariteit van de mens heeft een stap voorwaarts ge maakt. De poging is edel en helpend geweest. Wij scheppen een sfeer waarin samenweTking de boventoon voert. Er is een sterk gevoel van goede wil", aldus Bramuglia. Tijdens de vertaling van Bramug- lia's rede verlieten Cadogan, Parodi en Jessup, de afgevaardigden van Engeland, Frankrijk en de V.S., de zaal om op het laatste ogenblik nog enkele besprekingen te voeren. In- tussen hield Wysjinsky een ernstig gesprek met zijn adviseurs met de tekst van de resolutie in de hand. Nadat de afgevaardigden van China, Syrie, Belgie en Canada hun instemming met de resolutie Radden te kennen gegeven, en de afgevaar- digde van Columbia als een der op- stellers van de resolutie de hoop had uitgesproken, dat de vier grote mogendheden „de verzoeningsge- zindheid van de zes neutrale mo gendheden zullen delen", besloot de voorzitter Bramuglia de V.S., Enge land, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Oekraine twee of drie dagen te geven om zich volledig met de in- houd van de resolutie op de hoogte te stellen, daar zij hier nog niet vol- doende tijd voor gehad hadden. De zitting werd daarop tot a.s. Maandagmiddag 15 uur verdaagd. Gistermiddag stootten grondar- beiders bij hun werkzaamheden op anderhalve meter onder de opper- vlakte nabij de verenigde rubber- fabrieken te Doorwerth op een scherp gestelde vliegtuigbom van 500 kg met kop- en staartontsteking Onmiddellijk werd de mijnoprui- mingsdiensit gewaarschuwd, die het fabriekspersoneel en de omwonende bevolking binnen een straal van 500 meter liet evacueren en daarna in een uur tijd de bom demonteerde Gisteravond werd het projectiel op een vrachtauto weg gevoerd. wond, voornamelijk door het vuur van de met autdmatische wapens en geweren bewapende bende, wier aantal geschat wordt op 50 man. Twee locomotieven ontspoorden en kwamen dwars over de rails te lig- gen. Een bagagerijtuig ontspoorde en kantelde, terwijl de drie vol- gende rijtuigen, waarbij een splin- ternieuwe sleper uit Nederland, ont spoorden, doch niet kantelden. Het vuur van de bende kon van de trein uit onmiddellijk beentwoord wor den, daar een vrij aanzienlijk aan tal militairen mee reisde. Direct na het gebeurde is een actie tegen de bende. ingezet. Van de zijde van de Staatsspoorwegen wordt gemeld, dat na de ontsporing de b-tide van twee zijden de trein beschoot. Het goe- derenvervoer is voorlopig stopgezet. Het passagiersvervoer vindt normaal doorgang. Op de plaats van de ont sporing moet men echter overstap- pen. Deze plaats bevindt zich ook zeer dicht bij het ravijn, waarin enige maanden geleden een trein stortte, hetgeen toen een tiental doden eiste. Zowel uit Batavia als uit Bandoeng zijn hulptreinen ver- trokken naar de plaats van het on- heil. Aneta meldt hedenmorgen: Het aantal personen, dat tengevolge van de ontsporing en beschieting van de sneltrein BataviaBan doeng is overleden is gestegen tot 8. Hieronder bevinden zich een Ne- derlands militair, een Chinees bur ger, vier Indonesische burgers en twee onbekend'en. Het totaal aantal gewonden bedraagt 23, waaronder 7 Nederlandse militairen, die groten- deels gewond werden tengevolge van de beschieting door de bende. De gewonden zijn hedenqchtend te Batavia gearriveerd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende veriiezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Korp. W. Achterhof uit Zuidbroek, gesneuveld 15 October 1948. Sold. J. Beumer uit Amersfoort, gesneuveld 13 October 1948. Korp. W. Binnema uit Barradeel (Fr.), gesneuveld 17 October 1948. Kon. Ned.-Ind. Leger: Res 2e It. Infie., J. G. de Nijs, uit Bergen op Zoom, gesneuveld 13 Oc tober 1948. Sergt. maj. instr. Infie, A. L. Zim merman uit Indonesie, gesneuveld 13 October 1948. Koninkijke Marine: G66n veriiezen. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur brak een draad van de bovenleiding van de spoorlijn ZaandamAmster dam. De electrische treinen, komen- de van Zaandam. moesten daardoor omgelegd worden over de er naast gelegen baan van Amsterdam. Hier- door ontstond enige vertraging, welke evenwel het forensenverkeer niet noemenswaardig geschaad heeft Omstreeks half zes was de draad hersteld en kon het treinverkeer normaal voortgang vinden. t Het Mexicaanse beroep op de grote mogendheden om hun ge- schillen bij te leggen is Vrijdag- avond onder luid applaus met algemene stemmen door de poli- tieke commissie der V.N. aan- vaard. Verscheidene amendemen- ten zijn eveneens goedgekeurd. Toen de uitslag van de stemming was bekend gemaakt, zeide de Me xicaanse afgevaardigde: „Ik hoop, dat wij de taak, die ons nog te wachten staat, met dezelfde eer gezindheid zullen vervullen". Voor de stemming verklaarde Bogomolof, uit naam van de Sovjet delegatie: „Ik acht het overbodig u mede te delen, dat wij voor de Mexicaanse resolutie zullen stem men, zoals deze is ingediend. Wij hechten vooral belang aan twee punten dezer resolutie: de verstevi- ging van de vrede in de wereld en de oplossing der bestaande geschil- len. Ik kan niet anders dan deze resolutie goedkeuren, doch ik meen te moeten opmerken, dat de vrede slechts mogelijk is, indien de beide partijen, die een internationale overeenkomst aangaan, stipt de be- palingen naleven, die zij hebben ondertekend" PARIJS. Hoge Amerikaanse autoriteiten hebben heden voorspeld, dat de Ver. Staten en Canada zul len trachten in de eerstvolgendc weken een militair verdrag tot stand te brengen, dat volledige hulpvcr- lening aan de vijf westelijke mo gendheden waarborgt. Men zou poedig na de verkiezingen van November met het ontwerpen van set verdrag beginnen. Van gezag- hcbbende Britse zijde wordt ver- nomen, dat de driedaagse conferen tie van de ministers van buiten landse zaken, die Maandag te Parijs begint, zich in hoofdzaak zal bezig houden met het ontwerp van het Noord-Atiantisch pact. BERLIJN. De door de Oost- Duitse communisten ingestelde ..Volksraad" is gisteren te Berlijn bijeengekomen om een grondwet op te stellen voor Duitsland als tegen- hangar van het ontwerp, dat de West-Duitse vergadering te Bonn heeft ontworpen. De nieuwe grond wet voorziet in een „Volkskamer" van 400 afgevaardigden als het hoogste lichaam van de macht van de staat en tevens in een Laender- kamer, die de parlementen van de staten vertegenwoordigt. MuNCHEN. Tien van de 139 ter dood veroordeelde Duitse oor- logsmisdadigers zijn Vrijdag in de gevangenis van Landsberg opgehan- gen, dezelfde gevangenis, waar Hit ler als politiek gevangene eens zijn ,Mein Kampf" schreef. Onder de terechtgestelden bevonden zich de 44-jarige Alex Piorkowski, eens leider van het concentratiekamp Dachau en de vroegere SS-kolonel Hans Trummler, die sigaren onder zijn troepen had uitgedeeld, toen zij per parachute gedaalde vliegeniers hadden afgemaakt. De executies hadden plaats ondanks het feit, dat Mgr. Neuhausler, wijbisschop van Miinchen en dr. Wurm, voorzitter van de raad van protestantse ker- ken in Duitsland, aan de Ameri kaanse minister van het leger had den verzocht de executies uit te stellen. LONDEN. Dr. Johnson, de „rode" deken van Canterbury, heeft thans toch een visum gekregen om een bezoek te brengen aan de Ver. Staten, nadat hem in Augustus een visum was geweigerd. Zijn lezingen zouden namelijk staan onder auspi- cien van de Sovjet-Amerikaanse vriendschapsorganisatie ,die bij het Amerikaanse departement van justi- tie als „ondermijnend" op de lijst staat. ALBANY (NEW YORK). HKH Prinses Wilhelmina der Nederlan- den heeft Albany 2000 tulpenbollen geschonken. De tulp komt voor in het wapen van deze door Neder- landers gevestigde stad. Naar het ANP van de PTT ver- neemt, vormen de in het wrak van de „Nijmegen" aangetroffen dia manten een aangetekende zending, welke met machtiging van de doua- ne werd uitgevoerd. TEL AVIV, 22 Oct. Volgens officiele Israelitische berichten is de strijd in de Negef (Zuid-Palestina) om dertien uur vanmiddag ,de door de bemiddelaar der V.N. gestelde limiet, geeindigd. De diplomatieke correspondent van de ..Daily Telegraph" heeft de briefwisseling gepubliceerd tus sen Stalin en Maarschalk Tito. In een reeks brieven beschuldigt Sta lin de Joego-Slavische communis ten van verwaandheid, die zij zelfs nog propageren. Zij spreken over niets anders dan over hun succes, aldus Stalin. In een van de brieven, die reeds eerder in Joego-Slavie waren ge publiceerd, beschuldigt Stalin de aanhangers van Tito er van, dat zij de Sovjet-Unie in het openbaar lo- ven, doch dat er in de leidende krin- gen gesproken wordt van de' dege- neratie der communistische party der Sovjet-Unie en over de econo mische annexatie van Joego-Slavie door de Sovjet-Unie. Op zijn beurt verklaart Tito, dat de militaire vertegenwoordigers der Sovjet-Unie zich in Joego-Slavie niet altijd zo gedragen als het be- hoort en dat hun aanwezigheid een financiele last is voor het land. Tito schreef, dat zijn regering niet toe kon staan. dat de Sowjet-veilig- heidsdienst zich in 't land vestigdej' Het land had zijn eigen veiligheids- dienst om de ..buitenlandse kapita- listische elementen en de klasse- vijanden" te bdfetrijden. In antwoord hierop zeide Stalin, dat de Joego- Slavische communisten Marxistische critiek ontvingen als provincialen en deze krenkend achtten voor hun prestige. Zij raakte de ambities van de Joegoslavische leiding. Tito had te Ljubljana een tegen de Sowjet-Unie gerichte rede g houden in verband met Triest. Hij had blijkbaar niet ingezien hoeveel moeite de Sowjet-Unie zich getroost had om Triest aan Joegoslavie terug te geven. De Joego-Slavische com munisten zien blijkbaar niet in, al dus Stalin's brief, dat de Sowjet- Unie na een zo verschrikkelijke oor log niet een nieuwe kan beginnen. Stalin hekelde voorts de opneming van de communisten in het nationale front. Tito hing volgens Stalin de theorie aan een vrede-lievende overgang van kapitalisme naar so- cialisme. Inmiddels leert het Marx- Leninisme ons, dat de klassestrijd niet alleen voort moet gaan, doch heviger moet worden, aldus de brief en dat maarschalk Tito besloten heeft deze brieven te publiceren wijst erop, aldus de correspondent van de .Daily Telegraph", dat hij niets te vrezen heeft wat de opinie van zijn land betreft. BATAVIA, 22 Oct. (Aneta) De republikeinse vice-president en premier, Moh. Hatta, heeft hedenochtend het antwoord van de republiek aan het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten, Merle Cochran, op diens voorstel voor de oplossing van het geschil tussen Nederland en de republiek overhandigd. Een repu- blikeins woordvoerder verklaarde, dat dq republikeinse regering het voorstel van Cochran aanvaard heeft als ..working paper" voor de komende ondcrhandeiingen. Ten aanzien van de amendemen- ten. die door Nederland op het voorstel van Cochran zijn ingediend, zeide Natsir volgens Antara: „Deze amendementen bespreken wij niet". Merle Coohran, die in Djokja o.m. Soekarno, Hatta en Roem bezocht heeft, is heden per vliegtuig te Batavia teruggekeerd. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1