I FRANKRIJK, DE KOMINFORM EN... HETBIEFSTUK! strategische balansen in Europa DE NAASTENLIEFDE KRIJGT GROTE KANSEN HOEDJES VOOR DE HERFST DERODEPAARDEN r Ook in dit land is een tekort aan priesters r Democratisch In het land van de chaos (I) De geruchten rond De Sjahrir J Kinderen op trottoir overreden Bij de ouders van een aanstaande heilige Istvan Kaszap Palestina opnieuw in het vuur; lerlands zelfstandigheid; Frankrijk op de tweesprong HET WAAGSTUK DER KLEINE LANDEN Een week buitenland Het einde Hulp aan Duitsland en Oostenrijk Ver en zijn de voornaamste garnering NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Zaterdag 23 October 1948 rxE REPORTER gaat naar Frankrijk. En zijn opdracht luidt: de chaos te zien, te ontleden en te verslaan. Men hoeft deze reporter op niets meer voor te bereiden. Hij weet, dat ook deze Franse chaos, met zijn stakingen, zijn opstootjes, zijn ellende, zijn slachtoffers en zijn dodelijke ren in het ravijn van een af- grijselijke catastrophe, een onderdeel is van het spel dat Moskou om West-Europa speelt. Hij weet, dat men ergens in de boezem van de Kominform slechts juicht om de ellende waarin het Franse volk zich bevindt, en om het bankroet dat de Republique bedreigt. Hij weet, dat vele duizenden rode agitatoren niet aHeen in Frankrijk maar ook bijvoorbeeld in Noord-Italie alleen maar wachten op het beruchte „Uur M.", het sein waarop de wals der rode revolutie in beweging moet komen om W.-Europa, zijn cultuur en zijn vrijheid te verpletteren. Zeventig procent van de Russen is anti Een van onze speciale medewerkers bevindt zich in Frankrijk bij de brand- punten van de commu- nistische agitatie. Dit is zijn eerste, inleidende ar- tikel, dat wij in de aan- dacht van de lezers bij- zonder menen te mogen aanbevelen. Passiespelen te Utrecht EEN BEZOEK AAN HONGARIJE (III) Men constateert, dat vooral des Zondags de kerken over- vol zijn. Het stille gebed van de gelovigen, de machtige zang van het koor, verenigd met het Heilig Offer op het altaar, stij- gen ten hemel. Men ziet velen, wier leven een kruisweg is, de kruisweg bidden. Bij genade- beelden worden bloemen ge- legd, een gebed gestort, een aalmoes geofferd en wat men in Holland niet ziet de voet, de mantel of het gewaad van het beeld met de hand aangeraakt. Drie passagiers gaven om strijd Hun mening over Piet. D'een zei: ,,'t Is een reuze vent; D'ander: „Ik mag hem niet". De derde man in de coupe Sprak met een wijs gezicht: „Wat komt er van ons land terecht, Als 't gat niet wordt gedicht?" Toen naar mijn oordeel werd gevraagd. Had ik niet eens gevoeld, Dat met die veelbesproken man, Piet Lieftinck werd bedoeld. Waar blijft op die manier't ontzag Voor zijn autoriteit? Ofschoonhoe men hem noemen zal, De centen raak je kwijt I T. Jongerenbijeenkomst op Drakenburgh De verliezen in Griekenland ,,Rubber"-employee vermoord Communisten tegen utbouw FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald In April van dit jaar hebben zij vergeefs op dit sein gewacht, deze agitators. Het dreigende geschal van rode dictators als Palmiro Togliatti en Maurice Thorez ging verloren in de triomph der rechtse stembus- overwinning in Italie. Maar in Sesto San Giovanni, in Marseille, in Saint Etienne, in Genua en over- al waar Togliatti en Thorez onder de vertwijfelden en de verongelijk- ten hun aanhang vinden, heeft men de wapens bewaard. En overal wacht men op het sein Het sein, dat uit de chaos gebo ren wordt. Zo gaat ge naar Frankrijk. De trein raast u in edn nacht over drie grenzen, en dan zijt ge in het land waar de chaos u van over al toeschreeuwt. Men staakt in de mijnen. Men staakt in het Pas de Calais. Men saboteert in Lotharin- gen. En de franc devalueert. En de stroomvoorziening valt weg. En de corruptie woekert overal. En in Saint Etienne zijn de stakers met het leger slaags. En in Marseille en Toulon is men op het allerergste voorbereid. En nergens schijnt er een uitweg, nergens een oplos- sing Uw trein staat aan de Franse grens, en gij klampt uw douanier aan en gij vraagt hem naar de toe- stand. Hij haalt zijn schouders op. Merdeen heeft u bfjgeval geen Amerikaanse cigaretten te verko- pen?.... of koffie?of kauw- gum? Gij gaat in Metz met Uw cheque naar de Societe G&nerale, en het laat de bankemploye volkomen koud of uw cheque vervalst is. Hij kijkt er nauwelijks naar, en hij geeft u een briefje voor de kassier. Daar toucheert gij uw geld, en dan is die bankemploy6 er opnieuw en buigt hij al^rvriendelijksten heeft u wellicht benzinebonnen te koop?.... vijftig francs per liter!, en meer als u daar op staat. Gij spreekt in Nancy met een rustig en verstandig uitziend col- lega. En hij voelt meer voor De Gaulle dan voor Thorez, maar over de toestand zegt hij slechts dit: hoe groter de chaos, hoe feller de actie der communisten, hoe dreigender de greep van Moskou naar Frank rijk...., hoe beter voor dit land. En wanneer gij dan verbluft en vergeefs naar een antwoord zoekt, dan heeft uw collega voor u slechts een medelijdende grijns: Gezien wat er met Italie gebeurd is? vraagt hij. Moskou en Washing ton vochten er om en de Amerika- nen hebben Italie met wittebrood en andere weldaden overstelpt. Hoe dreigender Moskou's opmars naar het Westen wordt, hoe guller de Amerikanen noodgedwongen zullen worden met hun hulp voor Frankrijk. Elk schip dat naar Italie vaart, en elke Skymaster die over de Berlijnse luchtbrug vliegt, is niets vergeleken bij de hulp die gauw! de Amerikanen aan Frank, rijk zullen moeten verlepen, of zij dat prettig vinden of niet Gij herkent deze Fransraan niet meer, dat is de eerste verbijsteren- de ontdekking welke gij doet. Een half jaar geleden nog was er geen kroeg, geen trein en geen wachtkamer in Frankrijk of men deed er aan politiek. In heftige de- batten met brede gebaren en de gebruikelijke woorden-stortvloed. Men was heftig pro, of heftig anti. En men overdreef met zijn argu- menten naar beide zijden. Maar men was in' ieder geval iets. Men was zich bewust van het onmenselijke het onnatuurlijke van de toen al naderende chaos, en als men al niets tegen deze chaos ondernam en wie was daartoe in staat in dit land? dan werkte alleen al dit bewust- zijn nog altijd hier en daar als een rem. Maar in October 1948, als heel de De twee Sovjet-officieren. die in de Amerikaanse zone van Oosten- rijk verkozen te blijven nadat hun bommenwerper in de buurt van Linz een noodlanding had gemaakt, hebben tegenover verslaggevers verklaard, dat ongeveer 70 pCt. van het Russische volk tegen het regiem is. Luitenant Barsof verklaarde, dat hij bij zijn ontsnappingsplan be- invloed was door het luisteren naar buitenlandse radiouitzendingen. Luitenant Pirogof zei. dat hij vertrokken was omdat hij „genoeg f\ad van het leven in het Sovjet- leger". wereld in gespannen aandacht het proces volgt dat zich nu in Frank rijk voltrekt, ontmoet ge slechts on- verschilligheid. Drie doden in Zarreguemines? De Fransman haalt zijn schouders op en geeft zijn laatste francs voor een Pernod. Een. regeringsoffensief tegen de zwarte handel? De Fransman grijnst er om en hij koopt zijn aardappels zwart, want zijn bonnen, waarop met geen ge- weld een aardappel te krijgen is, kan hij moeilijk bakken. Vergadert de Uno in Parijs? Valt wegens stroomgebrek de ene fabriek na de andere uit het productiepro- ces? Zijn er nieuwe relletjes ge- weest in Douai? Grijpt de ellende steeds verder om zich heen? Het doet er allemaal niet toe. Want diezelfde avond verschijnt een grote boulevard-krant met een gil- lende kop over de gehele pagina, een kop die al het andere nieuws wegvaagt en onbelangrijk maakt: „Le bifteck a r£pondu: Present!" Er is vandaag, tot verbazing van iedereen, vlees aan de markt. En d5t lijkt voor de Fransman van October 1948 veel belangrijker dan de kans op een revolutie.... MARTIN W. DUYZINGS. MAKASSAR, 22 Oct. (Aneta) Reeds enige dagen doen te Ban doeng en Batavia geruchten de ron de zij werden gepubliceerd in de Indonesische pers als zou aan Sjahrir een zetel zijn aangeboden in de federale interim-regering door Anak Agoeng Gde Agoeng, premier van Oost-Indonesie. Anak Agoeng verklaarde tegen over Aneta, dat deze berichten geen juist beeld geven, en dat het niet in de bevoegdheid van de premier van Oost-Indonesie ligt om aan wie dan ook een zetel in de federale interim-regering aan te bieden, aan- gezien de federale interim-regering straks door de hoogste regerings- autoriteiten van de deelgebieden moet worden gekozen. Intussen schreef het te Makassar verschijnende Indonesische dagblad ..Indonesia Timoer" over de moge- lijkheden van mutaties bij de instel- ling van de federale interim-rege ring, die thans reeds populair „tiga sekawan" (drie kameraden) wordt genoemd. Het blad ziet het verdwij- nen van Anak Agoeng naar Batavia onder ogen en de daaruit voort- vloeiende noodzakelijke aanvulling van het Oost-Indonesische kabinet. Toen Vrijdagmiddag op de Zijl- singel te Leiden twee kinderen, de 9-jarige Andries Zirkzee en de 6- jarige Jan Steenbergen, rustig op het trottoir zaten te spelen, werden zij aangereden door een tractor met aanhangwagen. Het 9-jarig jongetje was op slag dood. Het andere kind moest naar het Academisch Zieken- huis worden overgebracht. De trac tor, die werd bestuurd door de 25- jarige P. K. uit Leiden, botste tevens tegen een lantaarnpaal. Een voorlopig comite te Utrecht werkt plannen uit om te komen tot de vertoning van een Passiespel op alle avonden van de Stille Week in 1949 in de Utrechtse Stadsschouw- burg. Aan dit spel, dat een massaal karakter zal dragen, zullen zo mo- gelijk alle Utrechtse Rederijkerska- mers en amateurtoneelgezelschappen medewerken, Joh. de Meester heeft zich bereid verklaard de regie op zich te nemen. Overwogen wordt 'n Rijkssubsidie aan te vragen aan de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen op 30 October zul len de door het voorlopig comite opgeroepen besturen van Rederjj- kerskamers en Amateurtoneelgroe- pen een definitief werkcomite sa- menstellen. zegt men soms wil er nog niet veel van weten en ook in Griekenland, waar de toestand nog vrij verward is, kan men niet definitief een richting bepalen, voordat het land gezuiverd is van vele tegenstellingen en revolutionnaire groe- pen. De West-Europese verdedigingsgordel is theoretisch echter reeds gevormd en al zal Frank rijk nog veel in het binnenland moeten ver- anderen, vooraleer definitief van een hechte West-Europese linie kan worden gesproken, toch zijn hier de tekenen aanwezig van een langzame als tevergeefs kunnen beschouwen en de grote maar gestadige groei naar geallieerde eenheid. mogendheden hen niet meer een zodanig ver- dit verband moet dan ook de herleefde acti- trouwen zullen schenken. Of er zou een midden- viteit ten opzichte van Spanje gezien worden, weg gevonden moeten worden, die echter in de terwijl Italie begerig uitzlet naar het opnemen buitenlandse politiek een voortdurend gevaar 'n dit verbond. Ook Zwitserland was in de laat- betekent. ste oorlog neutraal, doch de tegenstellingen zijn hier tegenover het Westen niet zo sterk als dat Oost en West pogen hun eigen strategie nu eden het geval is, zodat kan worden ge- week voor de tweede maal voor op de agenda reeds uit te stippelen en zeker is dit in Europa spoken van een strategische balans in Europa, van de Veiligheidsraad, nadat in eerste instantie het geval, waar de tegenstellingen, zo niet scher- zeker wanneer ook de landen, die nu nog tame- de besprekingen waren vastgelopen op een terug- per worden, dan toch wel dusdanig zijn gegroeid, Hik afwijzend staan tegenover deze strategie, trekken van Rusland en nadat zes neutrale lan- dat men kan spreken van het ene strategische hun terughoudende meningen herzien, iets wat den, tw. Argentinie, Belgie, Canada, China, bolwerk tegen het andere. Rusland heeft zich m.et de tegenwoordige gang van zaken helemaal Columbia en Syrie, hadden aangeboden een com- reeds jarenlang verzekerd van een groot gebied niet ondenkbeeldig is. prom is te zoeken, dat zou kunnen leiden tot een rar.dstaten, waardoor de westelijke invloedssfeer zekere toenadermg en wellicht toegeven van rechtstreeks op het land zelf werd verbroken. Frankrijk, dat zich krachtig heeft verzet tegen welke zijde ook. Nadien ontstond een bedrijvig De oostelijke strategie is grondig en de Sovjet- de gedachte van een ondergeschikte rol te moe- verkeer achter de schermen en de voorzitter van - de Veiligheidsraad, de Argentijn dr. Juan Bra- muglia, bracht meer dan eens een bezoek aan de grote tegencandidaat Wisjinsky, waarbij hij, naar men zegt, hem bezworen heeft alles te doen en/of te laten wat noodzakelijk was om tot een, zij het dan alvast maar tijdelijk resultaat te komen. Dezer dagen nu werd bekend, dat boven- genoemde zes neutrale landen Vrijdag een reso- Het vraagstuk inzake Berlijn kwam vorige ten spelen in dit West-Europees verband, zal echter met man en macht moeten werken, om het binnenland weer in evenwicht te brengen. De Kominform is niet voor niets zo ijverig in dit land, want men ziet terdege, dat net op Frankrijk aan zal komen, hoe het Westen strate- i gisch en economisch zal worden opgebouwd in S de toekomst. Dit beseffen verschillende groepen - - terdege en daarom aarzelt men nu niet meer lutie zouden mdienen betreffende de Berlijnse Unie heeft dit randgebied wel zo sterk aan zich om desnoods harde maatregelen te nemen tegen kwestie. De tekst ervan zou volgens Amerikaanse getrokken, dat het kan worden beschouwd als de communisten, die het land in een volledige kririgen de goedkeuring van de V.S. wegdragen, een militaire en economische verdediging, die revolutie trachten te sleuren. De Gaulle staat terwijl ook naar men in zekere kringen meent voorlopig althans moeilijk te doorbreken zal bij deze gang van zaken bij wijze van spreken te weten Rusland er niet geheel afwijzend zijn. Doch ook het Westen heeft zijn maatregelen reeds met de deurknop in de hand, om binnen tegenover staat, hoewel Sovjetkringen positief genomen en al worden deze niet zo rigoureus te komen. Hoe dit zal verlopen is vooreerst nog beweerd hebben, dat men er niets van wil weten: en grondig uitgevoerd, toch moet men terdege een raadsel. Men meent verder te weten, dat de resolutie inzien, dat tegenover dit oostelijk blok een In Palestina laaide opnieuw de oorlog op tus- inhoudt een verzoek de vervoersbeperkingen in stevig westelijk gevormd is, of zich bezig is te sen de Joden en de Arabieren, maar de wnd. het Berlijnse gebied op te heffen en voorts de vormen, al gaat dit nog niet zo geleidelijk, als bemiddelaar, dr. Bunch, heeft nu yia de Veilig- onderhandelingen betreffende de valuta te her- men zich wellicht gedacht had. Mede het plan- heidsraad het bevel tot „staakt het vuren" ge- vatten. Wisjinsky was over deze stap reeds door Marshall in eerste instantie was gericht op het geven. De Egyptische troepen waren de laatste dr. Bramuglia ingelicht en heeft er zich dus economisch herstel van West-Europa en die lan- dagen in het defensief gedrongen en dit ver- reeds op kunnen beraden, welk standpunt door den, die zich niet binnen de invloedssfeer van stevigde de positie van Transjordanie, dat van hem dient te worden ingenomen. het Oosten begeven hadden. Vorige week is het de tegenregering in Gaza (dat omsingeld schijnt Hoe loffelijk het streven van de zes neutrale tweede Marshall-plan getekend en dit betekent door de Joden) niets wil weten. De wapenstil- landen ook is, het houdt een zeker gevaar in opnieuw een versterking van het Westen, die stand zou Vrijdag moeten ingaan. zich, dat straks een van de twee verliezende nog verder gaat dan het eerste. De Scandinavi- Tenslotte is Ierland aan het roeren geslagen partijen ze er op zullen aankijken en hen ver- sche landen schijnen echter niet zo erg gebrand in de raad van Engelse dominions. Het verlangt wijten de zijde van de overwinnaar gekozen te te zijn op het prijsgeven van hun eigen onaf- volledige onafhankelijkheid ten opzichte van hebben. Bij algehele mislukking van de resolutie hankelijk standpunt en vooral Zweden, dat in Engeland en de gevolgen er van, mocht dit land zou de consequentie zodanig zijn, dat zij iedere de laatste oorlog bij een neutrale houding niet doorzetten, zijn eveneens nog niet te overzien, andere poging tot bemiddeling bij voorbaat reeds al te veel schade heeft opgelopen integendeel, want hierbij zal het dan vermoedelijk niet blijven! Naif? Liever deze onschuldige, vertrouwende nalviteit, dan een onverschillige, ongelovige mentaii- teit. Er is in Hongarije een tekort aan priesters. Er zijn parochies van 20.000 zielen, toevertrouwd aan de zorgen van een pastoor, terzijde gestaan door 6en kapelaan. Dit is in Holland ondenkbaar, doch in Hongarije werkelijkheid. Men vraagt ons gebed, ons offer om de priesterroepingen in Hongarije te doen toenemen. Men vraagt ons ge bed om de priesters in hun zware taak te steunen en tenslotte vraagt men ons te bidden voor het behoud van het geloof onder de bevolking, welke aan grote beproevingen is blootgesteld. Van geheel andere aard was een bezoek aan een textielfabriek, waar uiteraard een groot aantal vrouwen werkzaam is. Het gebouwencomplex bevatte o.m. een vleugel, ingericht als kinderbewaarplaats. De moe- ders nu die hier komen werken, kunnen haar kleintjes afgeven bij deze bewaarplaats, waar verzorg- sters tot taak hebben, de kinderen *1"** 'I* 4^ *1**!* 'I* "I1 4**** 41 'I' *1* 4*'I' nf^Ig tte k?"den, te laten eten, sla- pen etc. Het geheel zag er keurig wevf rgh vSt ,en .wordt van fabrieks- wege bekostigd. Ofschoon geen voorstander van arbeid door gehuw- de vrouwen in fabrieken en bedrij- ven, moet erkend worden, dat in- dien de omstandigheden dit eisen zoals in Hongarije veelvuldig voor- komt. deze sociale maatregel ten behoeve van de kinderen, alle res pect verdient. Vrienden brachten ons naar het Balatonmeer. aan welks oevers pit- toresque badplaatsen zijn gelegen. In dit bergachtig gebied wordt de wijnbouw op grote schaal uitgeoe- fend. Deze streek levert de kostelijke Badacsonyi. Schilderachtige dorpen aan de voet van de bergen, op de hellmgen de wijngaarden. Accacia's overschaduwen de wegen, het kli- maat is mild, warm en droog, ide- aal oogstweer. Men ziet de vrouwen op het land arbeiden, de karren worden getrokken door ossen of koeien. In een van deze dorpen nu, hebben wij kennis gemaakt met de ouders van Istvan Kaszap, de jongeman, enige jaren geleden gestorven, wiens heiligverklaringsproces in Rome aanhangig is. Vreemde gewaarwording te staan tegenover en te spreken met de ouders van een a.s. heilige. Eerbied bekruipt U, men ziet in de klare ogen van hen, door God uitverko- ren een zoon, een heilige zoon voort te brengen. Een zoon, die reeds de eerste wijdingen als Jezui'et had ont- vangen en die na veel, heldhaftig gedragen lijden, is gestorven. De biografie van Istvan Kaszap wordt momeateel in het Nederlands vertaald. Wij sporen onze lezers gaarne aan, zich dit werk, zodra het is verschenen, aan te schaffen. De tijd, de onverbiddelijke, heeft niet toegelaten de kerk in Szekesfe'hervar waar het gebeente van deze a.s. hei lige rust en aan wiens tussenkomst vele gebedsverhoringen worden toe- geschreven te bezoeken. Dit pro- grammapunt moest tot een volgen- de gelegenheid worden uitgesteld. Wij Zijn getrokken naar- dorpen, uren gaans van Budapest gelegen. Vriendelijke, zonnige, rustige dorpen met een nijvere bevolking, die hard moest werken om in het schamele bestaan te kunnen voorzien. De hui- zen omgeven door tuinen, waarin abrikozenbomen staan, waar de pa prika groeit, de meloenen, de toma- ten en de druiven in de openlucht rijpen. Waar men U groet met „Is- ten hozta" God bracht U hier, en waar men U onthaalt op de beste spijzen en dranken die het land voortbrengt en die de gastvrijheid, de onvolprezen Hongaarse gastvrij heid, gebiedt zijn gasten voor te zetten. Rijk en gezegend land arm, be- prr/ifd land. Nergens treden de te genstellingen zo scherp aan de dag als hier. Fiere, zelfbewuste bevolking geslagen, lijdende mensen. Gebukt, doch ongebroken. Gezegend land, dat zoveel heili- gen yoortbrengt gepijnigd land, dat zo onnoemelijk veel moest en moet lijden. God geve dit land, een betere, een schonere toekomst. Naar wij nader vernemen zal op de Jongerenbijeenkomst welke door de volkshogelschool Drakenburgh" nabij Hilversum op 13 en 14 Nov, a.s. wordt georganiseerd, o.a. het woord gevoerd worden door de zeer eerw. heer H. W. Agterof, secretaris van het Bisdom Haarlem, die een inleiding zal houden over ,.huwe- lijks- en gezinsidealen" en door de bekende psycholoog dr Th. A. M. Schreurs. die spreken zal over „Be- roepsidealisme en sociaal bewust- zijn". De heer Jan Beerends. direc- teur van de volkshogeschool, zal spreken over ,,De jongere en de maatschappij". Het geheel zal worden afgewis- seld met muziek, zang en declama- tie. Inlichtingen aan 't secretariaat van de stichting: Landgoed „Dra- kenburgh" post Baarn. Volgens de Griekse generale staf hebbende de guerillastrijders tus- sen Januari en 20 October van dit jaar in het totaal 25.626 manschap- pen verloren. Van dit aantal wer den 10.725 gedood, 7.800 gevangen genomen en gaven zich 7.095 man over, Hun totale sterkte wordt op het ogenblik op 21.380 geschat. Dit getal bedroeg in Januari 19.500. Volgens deze verklaring werden in deze zelfde periode van het Griekse leger 3.528 manschappen gedood, 13.342 gewond en worden 414 vermist. berichten uit meerdere lan- den blijven aanhouden, hoe er op alle mogelijke manieren wordt samengespannen tegen al wat godsdienstig is, tegen de Kerk. Daar denken we aan het woord uit het Epistel van mor- gen, dat er velen zijn die „vijan- den zijn van Christus' Kruis". De tekens staan tegenover el- kander: het kruis, de sikkel en hamer of nog andere symbolen. Wie zal het winnenDaarover bestaat geen twijfel. Want Sint Paulns zegt er onmiddellijk ach ter, dat deze vijanden zullen eindigen in hun eigen onder- gang. Wij, Christenen, zijn zeker van de eindoverwinning. De zaak van God triomfeert altijd, als wij maar waarachtige Chris tenen zijn! MARCUS De Nederlandse Regering heeft toestemming gegeven tot een gro te inzamelingsactie, die een dezer dagen zal worden gehouden, be- stemd voor de hulpverlening aan Oostenrijk en Duitsland. Deze in- zameling zal worden geliouden door de Katholieke Jeugdbewe- ging en de Katholieke Relief-orga- nisatie's, met de bedoeling, dat de verzamelde goederen speciaal be- stemd worden voor Jeugdtehuizen vluchtelingencentra en Katholieke organisatie's in de betrokken lan den. Tot nu toe was de hulpverlening zuiver particulier, zij het dan, dat zich o.a. de Nederlands^ Caritasmis- sie belastte met de zorg voor de in- zameling en verzending, terwijl voorts voortdurend contact werd gezocht en gevonden met de orga nisatie's in Oostenrijk en Duitsland. Door de relieforganisatie's werden voor de Nederlanders in Duitsland reeds 50 ton textielgoed.ruim 7000 paar schoenen, 2000 ton aardappelen en I'll ton andere levensmiddelen bijeengebracht, terwijl ongeveer 4UUU kinderen in Nederland gedurende 3 maanden op verhaal konden komen. Ook het Nederlandse Rode Kruis heeft van zich doen spreken met het zenden van 10.000 pakketten naar j Duitsland. Ook van kerkelijke zijde werd op uitgebreide schaal hulp verleend. Zo konden 1000 vaten zuurkool ver- zondeq worden en 4900 voedselpak- ketten, terwijl verschillende inrich- tingen tesamen 20 ton aardappelen in ontvangst konden nemen, 22 ton verse groente en in samenwerking met de Zuid-Amerikaanse organisa tie's werden nog verzonden 4000 voedselpakkr+ten, 15 ton bloem. en 4ton vet. De nood in beide landen is echter zo groot, dat deze bijna niet meer te stelpen is en er steeds, meer en intenser moet worden ge- zorgd voor de millioenen vluchtelin- gen. verjaagden en goedwillenden, die echter niet vooruit kunnen, om dat er niets is. Daarom blijven de kerkelijke or ganisatie's een beroep doen op de BATAVIA, 22 Oct. (Aneta). De employee Soedjono van de rubber- onderneming Montjo Limo ten noord-westen van Tjilatjap, werd in zijn woning door een gewapende bende vermoord. naastenliefde in de gehele wereld en van alle kanten zal deze hulp ook komen. Katholiek Amerika helpt bijv. jaarlijks met millioenen dollars en Zwitserland, Engeland en andere landen steunen eveneens de plannen, om tenminste iets te kun nen doen om de catastrophale ellen de enigszins te verzachten. Daarom is de toestemming die de Neder landse Regering gaf voor het hou den, van een algemene inzameling op de juiste tijd gekomen. Moge de resultaten van het beroep op de naastenliefde zodanig zijn dat uitgebreide hulp kan worden geboden. In de vergadering van de Tweede Kamer van gisterenmiddag werden verschillende kleine wetsontwerpen zonder discussie en zonder hoofde- lijke stemming aanvaard. Tegen het wetsontwerp wijziging oorlogsbegro- ting 1948, waarbij gelden werden ge vraagd voor de Kon. Militaire Aca- demie, kantten zich de communis ten. De communistische woordvoerder, de heer Hoogcarspel legde hierbij de opmerkelijke verklaring af, dat de communisten onder de huidige omstandigheden geen gelden be- schikbaar willen stellen voor een meer efficient maken van het leger, zowel hier als in Indonesie. Uit de hoek van de PvdA werd geroepen: „Zeer duideljjk, zeer openhartig". Er wordt dit herfstseizoen haast geen mode-show gehouden, of ,de hoeden, die kleine modelletjes met hun veren, weten zeker de helft zijn gelegd en soms naar beneden afhangen, zijn veelsoortig. Men ziet sierlijke paradijsveertjes, struisve- ren en de frisse fazantveer, die her- inneringen oproept aan een herfst- bos, waarin de jachthoorn klinkt... De veren van het modelletje op de bovenste foto zijn iets prozal- ^cher van afkomst. Het zijn hanen- veertjes, die in witte en lichtblau- ve tinten van een rond, rood-flu- velen hoedje afwapperen. Het is -en ontwerp van de Fransman Jean 'ascal Lorriaanse, evenals de van .wart fluweel toque (rechtsonder). Ie garnering, die Pascal Lorriaanse iervoor bedacht, bestaat uit witte 'gerveren aan weerskanten en een - -f oeliefde uornn- van alle aandacht en bewonderin^ naar hun simpele verschijning tt trekken. En zij doen dat met recht want zelden waren de najaars- en winter hoeden zo coquet en zo char- mant als nu. Zij omsluiten het hoofd nooit helemaal, maar staan wat uit het gezicht en laten van achteren minstens de wrong of de krullen vrij. Dkwijls zijn ze een eindje naar het oor toe geschoven. de nieuwste plaats, die Vrouwe Mode haar heeft toegewezen. De veren, die op of om de bol A. G. D. K. 62 Tot zijn verwonde- rmg stapte mevrouw Zita uit in ge- zelschap van advocaat Nielsen en een heer met een gouden koord om zijn pet. ,1k heb u beloofd dat u me terug zou zien, en hier ben ik dan," zei Zita, Ole met een weinig goeds voorspellende blik aanziend. „Ik hoop dat u vandaag niet zult pro- beren me weg te jagen." ,.Ik voel er anders veel voor," antwoordde Ole, „maar u hebt zeker de een of ander dringende boodschap. dat u hierheen komt." „Ik heb hier een uitspraak, welke u genoodzaakt zult zijn te respec- teren. Mag ik u even voorstellen, advocaat Nielsen, en de heer Hein, griffier van het district. Ik weet dat u mijnheer Nielsen al eerder hebt ontmoet." Ole begroette de heren beleefd, en negeeerde mevrouw Zita verder. Nielsen verklaarde, dat ze beslag kwamen leggen namens mevrouw duizend kronen. Ole wist niet wat hij hoorde; maar de griffier zei dat de zaak volkomen in orde was, de uitspraak was wettig. De griffier was een innemend man met kort geknipt grijs haar en verstandige, bruine ogen, hij droeg een bril. Advocaat Nielsen was slordig gekleed, het blonde haar was dun en hij had een klein, flets snorretje. Er lag een sluwe, listige uitdrukking in zijn blik en zijn eeuwige glimlach had iets onbe- trouwbaars. Ole mocht hem niet. Op Oles vraag verklaarde Niel sen, dat het om een bedrag ging, dat bij een overeenkomst tussen meyrouw Zita en Munk, mevrouw was toegekend. De dertigduizend kronen waren een oude erfenis of een soort legaat. Het geld had vele jaren vastgestaan, Munk had de rente er van gebruikt, maar het ka- pitaal zelf kon niet opgenomen worden voor zijn dood. Dit kapi- taal was mevrouw Zita toegewe zen; maar nu zij het wilde epne- Munk tot een bedrag van dertig men, bleek het geld er niet meer te zijn. Al vele jaren geleden waren de obligaties Munk ter hand ge- steld. Een oude procureur, Pallesen, had deze affaire geregeld; voor zo- ver Ole het begreep, had deze man zich aan geen enkele laakbare han- deling schuldig gemaakt, terwijl de schijn geheel tegen Munk was. ..Ik vrees dat het er tamelijk le- lijk voorstaat voor Munk en die lieve mevrouw Bente. Zij heeft na- melijk de overdracht mede onder- tekend en is nu verantwoordelijk, aangezien haar vader dood is," zei mevrouw Zita vol leedvermaak. „Het ziet er niet best voor haar uit. Voorlopig laat ik beslag leggen op de paarden tot een waarde van het genoemde bedrag." „Ik begrijp dat er reeds een pro ces aanhangig is gemaakt tussen u als representant van uw vropw en mevrouw Zita." zei de griffiec. ,.In- dien u het proces wint, vervalt daarmee de beslaglegging van van daag. In ieder geval gebeurt er de eerste zes weken niets. en hebt u de vrije beschikking over de die- ren." „Kan ik dit niet verhinderen?" vroeg Ole. De griffier antwoordde ontkennend en zeide Ole dat hij 't beste zou doen. zich in het onver- mijdelijke te schikken. De uitspraak was wettig en de vordering juri- disch onaantastbaar. Ole begreep het niet, maar zag in dat hij ge noodzaakt was. toe te geven. „Met betrekking tot de taxatie hebt u het recht een taxateur te nemen en zelf hebt u ook een stem ten opzichte van de paarden, welke in beslag genomen worden," ver klaarde de griffier. „Ik meende anders dat ik het recht had de paarden aan te wij- zen, waarop ik beslag wens te leg gen," zei mevrouw Zita scherp. „Daarin vergist u zich,'" ant woordde de griffier koeltjes. Ole begreep dat Hein allesbehalve in genomen was met de taak, die hem op de schouders werd gelegd. Jor- gen Semillie kwam juist terug van het trainen, waarop Ole hem tot tussenpersoon nam. „Trekt u er zich niets van aan," fluisterde hij Ole toe. „Dat beslag leggen heb ik nou al zo dikwjjls meegemaakt, het heeft niets om het lijf." Wegens de horzels werden de meeste paarden gedurende de warmste uren van de dag binnen gehouden, zodat de zaak snel afge- wikkeld kon worden. Ole bood eerst de renpaarden aan, en Jorgen ontzag zich niet, de dieren zeer hoog te taxeren. Zita taxeerde ze nog niet tegen de halve waarde, hierin trouw bijgestaan door advo caat Nielsen. Intussen moest de griffier in deze beslissen, en hij koos de partij van Ole. Zita wilde absoluut Junker er bij hebben, maar ze slaagde er niet in, op een van de rode paarden be slag te leggen. Alles bij elkaar duurde de hele beslaglegging niet langer dan een kwartier, de grif fier schreef de stukken aan een ta- fel in een kamer in de stal. ,.Het spijt me dat ik u niet bin nen kan nodigen," zei Ole. „Ik wil niet graag ongastvrij zijn, maar mijn overleden schoonvader wilde niet dat mevrouw Munk het huis nog eenmaal betreden zou, en mijn vrouw en ik voegen ons naar zijn wens." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3