Werknemers boven 23 jaar met'n maximum van f 3700.- ontvangen loonbijslag Sabotagedaden in Frankrijk Drie slachtoffers van de „Nijmegen" op Rhijnhof ter ruste gelegd 1 mm Wijziging van Kinderbijslagwet wordt overwogen Binnenkort suiker en brood zonder bon Polen zei kolenleveranties stop DE WERELD van vandaag De Regeringspolitiek inzake lonen en prijzen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Regeringsverklaring over lonen en prijzen: Opheffing aantal distributiebepalingen in zicht Minister Joekes geeft uitleg Prijsstijging van enkele artikelen Lewis neemt het op voor de stokers Dubbele moordoanslog te Amsterdam Overweldigende belangstelling van autoriteiten en collega s m Vtr. D. G. W. Spitzen Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 en 3. Donderdag 28 October 1948 44e laargang No 11 399 Kantoren, ALKMAAR, Langestraat 42 A. tol adm. 2046. red. 2047 K 2200: HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraal 52. tei 459 K 22*0 Het is de bedoeling, dat deze loonbijslagen op 1 November a.s. zullen ingaan, d.w.z. voor het eerst worden betaald over de loonweek eindigende in de eerste week van November. Over de wijze waarop deze bijslag in de praktijk zal worden ver- leend, zal nader overleg worden gepleegd door het college van Rij ksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. Het is de bedoeling der regering de verhoging, die aan de arbeiders in het particuliere bedrijf wordt gegeven, ook toe te kennen aan het overheidspersoneel, voor zover dit een loon of salaris heeft, dat per jaar berekend een bedrag van f 3700.— niet te boven gaat. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, is reeds het gebruikelijke overleg met de betrokken organisaties geopend. BEIDE BENEN AFCEREDEN Huishoudboekje van de Regering V__y ISiili Het Engelse parlement werd Dinsdag voor de eerste maal sinds 1938 met groot ceremonieel geopend. De stoet met de koning en koningin in de Ierse staatskoets arriveert bij het parlements- gebouw. Dr. van Mook eervol ontslagen ALS GEVOLGEN van de door de Regering aangekondigde loon- en prijspolitiek zullen de subsidies op een aantal levensmiddelen verminderen of geheel verdwijnen. Hieruit vloeit voort, dat enkele artikelen een geringe prijs verhoging zullen ondergaan, waarnaast echter binnenkort brood en suiker van de bon zullen gaan. Zo zullen de prijzen van margarine, rundvlees en kaas onge- wijzigd blijven. De prijs van consumptiemelk zal met een cent per liter worden verlaagd. De subsidies op suiker, zeep en kolen zullen worden afgeschaft, de subsidies op varkensvlees en boter worden verlaagd, terwijl de bakkerstoeslag op brood komt te ver- vallen. Voorts zal het mogelijk zijn de rantsoenering van brood en suiker op een binnenkort nader te bepalen datum op te heffen. Deze subsidiewijzigingen zullen o.a. de volgende prijsstijgingen tengevolge hebben: brood 4 cent per brood van 800 gram, suiker ongeveer 17 cent per kilo, varkensvlees gem. 40 cent per kilo geslacht gewicht, hetgeen overeenkomt met 53 cent per kg. vlees zonder been, boter 20 ct 25 cent per pakje van 250 gr., anthraciet 60 cent per mud. Tot verhoging van de prijs van het normale brood, die aanvan- kelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere overwe- ging besloten, mede omdat daardoor opheffing van de distnbu- tie van brood mogelijk zal zijn. WEERSVERWACHTING ■HMiH wfc Kl J EEN OVERZICHT VAN DE PLECHTIGHEID OP ..RHIjNHOr" MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT Op de wegverkeersdag van de KNAC, welke werd geopend door minister van Schaik, heeft deze medegedeeld, dat zijn por- tefeuille, welke hij ad-interim beheerde, binnen enkele dagen zal worden overgenomen door mr. D. G. W. Spitzen, secretaris- generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat. Nieuuu Abonnementsprijs f 4.25 pet kwartaal, f1.43 pei maand, incluslef Incasso. Advertentie-tarief per editle 16 ct. per m.m., minimum 12.50; in alle editles 26 ct. pet m.m., minimum f 4.—; familie- berichten 20 ct., resp, 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HBT f-'EIT VAN HEDEN IN OVERLEG met de Stichting van de Arbeid heeft de Regering besloten te bevorderen dat door de werkgever een compensatie in de vorm van een loonbijslag zal worden gegeven. De rege ring stelt zich nL op het standpunt, dat de gevolgen van de opheffing en vermindering der subsidies op levensmiddelen en brandstoffen binnen verantwoorde grenzen moet worden gehou- den. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier weekloon het bedrag van f 71.niet overschrijdt, wordt een bijslag van een gulden per week toegekend. Aan de werknemers, die de leeitijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag "van f 308.niet overschrijdt, wordt een bijslag van vier en een halve gulden per maand toe gekend. Bij deze bedxagen is uitgegaan van een loongrens op jaarbasis van f 3700. aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden verstrekt. De 19-jarige Gijsbertus Kooy, een arbeider van de Wester Suikerfa- briek te Amsterdam, trachtte Woensdagmiddag om 2 uur in de Spaarndammerstraat bij de Assen- delftstraat op de rijdende motor- wagen van lijn 12 te springen. Hij struikelde daarbij over een vlak langs de tramrails geplaatst waar- schuwingsbord voor opengebroken De regering heeft uitgere- kend, dat in een gezin van vier personen het huishoud- boekje met de volgende be- dragen vermeerderd zal wor den: Brood 0-48 Andere meelproducten - 0.03 Suiker Varkensvlees Plantaardige olien en vetten (exclusief margarine) Zeep Huisbrandkolen Gas en licht 0.20 0.13 0.06 0.10 0.05 0.10 At: Tezamen 1-15 melk - 0.15 Totaal f bestrating en kwam dermate onge- lukkig ten val, dat de bijwagen van de tram hem bei'de benen afreed. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Erkend wordt, dat enerzijds de verlaging der subsidies de kosten I van het levensonderhoud der gro- tere gezinnen het meest zal be'in- vloeden en dat anderzijds de voor- genomen uniforme loonbijslag aan j die gezinnen het minst zal ten goede komen. Een wijziging van de kinderbij slagwet ten hate van de grotere gezinnen verkrijgt dientengevoige een verhoogde mate van urgentie, de regering is voornemens hier- mede ten voile rekening te houden. Ook de wenselijkhgid van een re- geling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen gaat hierdoor te sterker spreken. Op korte termijn zal een wets- ontwerp worden ingediend, dat ten doel heeft aan van overheidswege Gezonde concurrentie zal worden bevorderd, terwljl onverantwoor- de bescherming zal worden te- gengegaan. Hiertoe zal de ophef fing van een aantal distributie- maatregelen kunnen bijdragen. Door het aanwenden van een deel van de Marshallsteun voor productieve doeleinden zullen de JNederlandse bedrijven hun pro- ductieapparaat kunnen uitbrei- den en modemiseren, waardoor een vergrote productie tegen la- gere kostprijs tot stand zal kun nen komen. Ejpor krachtig mede te werken aan het tot standkomen van een meer intensief Europese handels- en betalingsverkeer tracht de re gering te bereiken, dat evenals dit vroeger het geval was, de Ne- derlandse ondernemer zijn goede- ren daar zal kunnen kopen, waar UUC1 I gepensionneerden een kinderbijslag ze tegen de goedkoopste prijs wor- te verlenen. Bevordering van prijsdaling Teneinde de kosten van levens onderhoud voor de Nederlandse bevolking op een zo laag mogelijk peil te houden, zal de regering voor zover hierdoor geen vitale belan- gen worden geschaad, bij voortdu- ring haar 'volledige steun geven aan krachten, welke een prijsverla- gende invloed uitoefenen. Wei zal in de toekomst bij de kostprijscal- culatie de loonbijslag als kostprijs- element worden erkend. In een korte radio-rede heeft mr A. M. Joekes, minister van sociale zaken, een samenvatting gegeven van het verstrekte rege- ringscommunique. Hierin zei de minister, dat de verlaging van subsidies nodzakelijk was met 't oog op de voarbereiding van de Economische Unie met Belgie en Luxemburg en tevens om verlich- ting te brengen in de lasten van de schatkist. Deze subsidies waren sinds de bevrijding gegeven met het doel de prijzen van een aantal levensbe- hoeften laag te houden, aanzienlijke bedragen zijn voor dit doel uit de schatkist verstrekt. De verminde ring van subsidies zal tot verho ging van prijzen moeten leiden en de regering heeft er zich rekening van gegeven, dat nauwgezet reke ning is te houden met de gevolgen ervan voor de kosten van het le vensonderhoud. „Uitvoerig overleg is gepleegd met de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, zowel werkgevers als arbeiders, met name de Stichting van de Arbeid. In deze Stichting worden de gemeenschappelijke vraagstukken van werkgevers en arbeiders behandeld en de regering wint bij het treffen van sociale maatregelen telkenmale het advies van de Stichting in. - Ongetwijfeld heeft dit in de laat- ste jaren in belangrijke mate biige- dragen tot een samenwerkmg tussen werkgevers- en arbeidersorgamsa- ties, die de sociale rust en het economisch herstel van ons land zeer ten goede is gekomen. Het is mij een voldoening te kunnen mededelen. dat ook tjmns j overleg tot gunstig resultaat heeft geleid. De maatregelen waartoe than* is besloten, zullen aan de ene kant leiden tot een met onbe- langriike verlaging van subsidies, terwijl aan de andere kant een looncorrectie zal worden toegepas waardoor de subsidievermmdenng geen nadelige gevolgen zal hebben op het levenspeil van de grote mas- sa der arbeiders." DEN HAAG. 28 October (A.N.P.) Bij K.B. van 25 October 1948 is aan dr H. J. van Mook op zijn verzoek op' de meest eervolle wijze ontslag verleend als luitenant:gouverneur- generaal yan Indonesie met dank- betuiging voor de vele en gewich- tige diensten door hem in uitzon- derlijk moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Het vermeld eervol ontslag zal ingaan op het tijdstip, waarop de lt.-gouverneur-generaal, dr. van Mook, het bestuur zal hebben over- gegeven aan de autoriteit, die de uitoefening van zijn functie van hem zal overnemen. Uit verschillende delen van I-rankrijk worden sabotagedaden gemeld, Te Deauville ontspoor- de een trein kort na het vertrek van het station. Uit Metz wordt gemeld, dat de stakers een sluis- deur in het kanaal hadden ver- nield om de doorvaart van ko- lenschuiten te verhinderen. Frankrijk begint inmiddels een nijpend gebrek aan steenkool te krijgen. A.F.P. meldt uit Kijssel, dat er nog maar voor drie weken kolen is voor de textiel- er andere fabrieken aldaar. Polen heeft alle steenkoolleveranties stopgezet. Uit Aries wordt gemeld, dat drie mij- nen ondergelopen zijn. Gisteren- morgen deed zich geen enkel in cident voor. Hieruit kwam men tot de verklaring, dat de mijn- werkersstaking zou verlopen. John Lewis, de voorzitter van de Amerikaanse mijnwerkersbond heeft voorgesteld, dat president Truman stappen zou doen om een I /^NDER ZEER GROTE belangstelling van buitenlandse en bmnenlandse officiele persoonlijk Oheden, vertegenwoordigers van organisatie's en vele particulieren zijn^St®re"ml^d°gL het kerkhof Rhijnhof te Oegstgeest de stoffelijke overschotten ter aarde besteldvan d* - directeur H. Veenendaal. de piloot K. D. Parmentier en de vertegenwoordiger van Lockheed Aircraftcorporation Austin F. E. Mac Inemy. Reeds vroeg in de morgen werden de kisten uit d Nieuwe Kerk te Amsterdam uitgedragen, waarbij die van de Engelse vert®g®^°°r^gDr' voor wie in de Rozenkranskerk een plechtige Requiemmis was opgedragen, zich I famili j-i- maIIamm Irrr, Pnrnientiet. A. Virulv. Achter Vannacht omstreeks 12 uur heeft zich in de Hunzestraat in de hoofdstad een verschrikkelijk drama afgespeeld, waarvan de bijzonderheden vanmorgen nog niet alle aan de politie bekend waren I familieleden hadden in 31 voigr«iuiy«" -- v- arhier Vast 'staat, dat de buren van het wQS doQr dr> A> piesman en echtgenote en de oudste collega van Parmentier, A. y. perceel Hunzestraat 121 tegen kwart j- au»0's volaeladen met bloemstukken en kransen en de grote schare over twaalf gewaarschuwd werden de lijkwagens volgden die auto s, voigeiaaen mei o overschotten van de slachtoffers door tikken op de ruit van de bui- burqers, die langs de route stond opgesteld, groette eerbiedig d vcm de A.P HET MOMENT, dat de droeve stoet Schiphol nadetde, op de grond hggen en even verder werd, voorzover dit enigszins mogelijk was, het werk stil- Sr F% Bh-W aanno"Jm1ddei: I gelegd, om hierdoor de drie luchtvaartdeskundigen te eren, die lijk werd de politie gewaarschuwd. ajg gjachtoffer van deze tak van techniek gevallen waren. Up SXAS'l'f'v.ft het kerkhot te Oegstgeest"gsoeide de stroom vao belangstellen^ was in staat de politie mede te de- den duizenden en rond de drie geopende groeven streia J."S sich een topijt van herfstbloemen uit, gevomd door de honder- de Valckenierstraat. In de woiyng ^en bloemstukken en kransen, die er in de loop van ae morgen werd een brief gevonden, gencht WQren In de aula waren reeds de officiele autontei- aan de vrouw, afkomshg^ van p een der K.L.M.-directeuren ontvan gen, terwijl op het kerkhof zelf ruim 1500 employe's van de K.L.M. aanwezig waren om hun grote vrienden uit de maat- schappij een laatste groet te brengen Inerny was een groot vriend van Nederland en men zal voortdurend aan hem blijven denken als aan een eerlijk -man en een groot vriend. De grootste ramp. Vervolgens in. het Nederlands sprekend zei Dr. Piesman, dat de ramp met de ..Nijmegen" de groot ste is, die de K.L.M. ooit getroffen heeft.' tien mensen van de K.L.M. gingen plotseling heen en het 1S moeilijk hier aan de geopende gra ven iets te kunnen zeggen aan de familieleden van de slachtoffers en aan de gehele KL.M. familie. Met ontroering tekende hij de figuren van de heer Veenendaal en gezag. voerder Parmentier, die de besten waren, Parmentier, die over alle werelddelen gevlogen heeft en Vee nendaal. die ten voeten uit het ge_ hele bedrijf grohdig heeft leren kennen en liefhebben. Nadat Ds. Fagel de laatste woor- den had gesproken en een Onze Vader gebeden, defileerden de aan- wezigen langs de graven, die be- dolven werden onder een schat van bloemen en kransen. Onder hen bevonden zich ongeveer 1500 leden van de K.L.M-. zowel uit 's-Gravenhage als uit Amsterdam. Op Muiderberg. Het stoffeliik overschot van me- vrouw Pinto-Hertzberger werd des morgens op het Israelitisch kerkhof te Muiderberg ter aarde bestelu waar in verband met de bijzondere dagen van het Joodse jaar bijna niet gesproken werd. Onder de aanwezigen bevonden zich de voor zitter van de Avro, waarvoor me- vrouw Pinto reportages maakte en dit ook in Amerika zou doen afge- vaardigden van de Nederlandse Journalistenkring, waarvan zij lid was en Dr. N. Hornstra als verte genwoordiger van de K.L.M. Openbaar onderzoek is gelast De Britse minister van Burger- luchtvaart Lord Pakenham deelde mede. dat ten aanzien van de K.L. M -ramp te Prestwick een openbaar onderzoek zal worden gehouden. Middelerwijl is het voorloplg on derzoek nog steeds gaande. Vijf lichamen met ge'identificeerd. De stoffelijke overschotten van de alsnog gei'dentificeerde slacht offers van de K.L.M.-ramp. -T°hn Keichel. Maria Reichel en Mary Badir zijn per vliegtuig naar New York overgebracht. Het stoffeliik overschot van de Zwitser Floriance Schlumpf zal in Nederland worden begraven. even als dat van de eveneens nog gei'den tificeerde Amerikaanse Emma we dermeyer. Vijf lichamen zijn met geidenti- ficeerd kunnen worden. De begra- fenis hiervan zal geschieden in overle" met Justitie-autorit^it"" was ill SLcldb uc puiiwc len, dat de moordaanslag was ge- T. B. uit woi^jng werd "een brief gevonden, gencht aan de vrouw, afkomstig van B„ waarin deze haar onder bedreiging trachtte te bewegen naar zijn huis terug te keren. De vrouw had haar man verlaten en was bij v. W. gaan inwonen. De politie ging onmiddellijk naar de Valckenierstraat. Daar consta- teerde zij, dat de dader zelfmoord had gepleegd kort nadat hij thuis Was gekomen. Alle slachtoffers zijn naar het Onze Lieve Vrouwe-zieken- huis vervoerd, waar korte tijd na aankomst van W. is overleden. De toestand van de vrouw is zorgwek- kend. Vermoedelijk heeft B. bij zijn aim slag gebruik gemaakt van een Bijl. Deze is echter nog niet gevon den. MIe.degedeeld door het K.N'.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: OOSTELIJKE WIND! Vrfj koud met een matige, la ter af en toe vrlj krachtige wind uit Oostelijke richtingen. In het Noorden van het land: droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden. In 't Zuiden van het land: half tot zwaar bewolkt en op de mees- te plaatsen droog weer. Onder de autoriteiten bevonden zich Minister Mr. J. R. H. van Schaik, de Commissaris van de Ko ningin in Zuidholland, Dr. Herman Baruch, de ambassadeur van de Verenigde Staten, de Britse mili- taire attache, he Directeur-Gene- raal van de Air-France, Opper- en vlagofficieren van leger en vloot. Dr. Ir. M. H. Damme, de President en' oud-president van he Neder landse Spoorwegen en voorts vele buitenlandse vertegenwoordigers van de K.L.M. en buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, evenals talrijke K.L.M. gezagvoerders, o.a. A. Viruly, Steinbeck, van Ulsen en Sillevis, terwijl het korps stewar- dessen vertegenwoordigd was door de hoofdstewardesse mej. Trix Ter- windt. Ongeveer twee uur werden de drie kisten met de stoffelijke over schotten boven de geopende graven geplaatst, terwijl hoog daarboven enkele vliegtuigen hun groet brach- ten Daaromheen schaarden zich de weduwen en familieleden van de omgekomenen. Als eerste spreker bracht de consul van de Verenigde Staten Mr. Ellis A. Bonnet woorden van deelneming over van de Ame rikaanse vrienden, die zulke diepe gevoelens van. vriendschap hadden voor deze uitermate goede lucht vaartdeskundigen. Hij merkte ver der op, dat Amerika groot respect had voor deze mannen, omdat zij zoveel hebben bijgedragen tot de bevordering van de vriendschap en de goede verstandhouding tussen de volkeren der wereld. Hierna sprak de Directeur-Ge- neraal van de K.L.M. Dr. A. Pies man een woord in het Engels tot de familieleden en vrienden van de Lockheed vertegenwoordiger Mac Inerny. Hij herinnerde er aan dat na het bekend worden uit alle delen van de wereld bewijzen van deelne ming toegestroomd waren, welke deelneming naar alle nabestaanden van de slachtoffers uitging. Mac M5M mf eind te maken aan het ..schieten" op de Franse stakers. „De Franse mijnwei^ters", aldus Lewis, „heb- ben behoefte aan een loonsverho- ging, die hen in staat stelt meer levensmiddelen te kopen en aan een behandeling, welke rechtvaar-^ x diger en fatsoenlijker is dan die welke zij op het ogenblik genieten. Men zou dan op hen kunnen reke- nen om de communisti,sche leiders, op zij te zetten en om zich te ver- zetten tegen elke commuijistische infiltratie ,in hun rangen. Mr. D. G. W. Spitzen, wiens be- noeming tot minister van verkeer en waterstaat te verwachten is, werd 18 Maart 1896 te Wageningen ge- boren. In Den Haag doorliep hij het gymnasium en te Leiden studeerde hij rechten. Na zijn studie was hij gedurende enige jaren werkzaam bij het voormalige departement van binnenlandse zaken en landbouw. In 1932 werd hij benoemd tot admi- nistrateur aan binnenlandse zaken en aanvaardde hij de functie van chef der afdeling binnenlands be stuur van dat departement. Bij Kon. besluit van 1 Janauri 1939 were mr. Spitzen benoemd tot secretaris-ge- neraal van het departement van waterstaat. In die functie is hij tlians nog werkzaam aan het depar tement, dat thans verkeer en wa terstaat omvat. De nieuwe minister zal rij dag door H.M. de Koningin beeedigd worden. Mr. Spitzen is niet aange- sloten bij een politieke partij. LONDEN. Britse minister en amb- tenaren van de Labour-regering schijnen betrokken te zijn bij ver schillende onregelmatigneden. Op voorstel van premier Attlee, besloot het Lagerhuis met algemene stem- m'en een Tribunaal in het leven te ,o<jpen, dat een onderzoek zal moe ten insteilen naar de beweerde schandalen. Er zou een omkoperij nebben plaats gehad, waarbij J. W. Belcher, parlementair secretaris van het ministerie van handel betrok ken zou zijn. Churchill, de leidei van de oppositie. juichte Attlee's snelle optreden toe. PARI J S. Marshall, Bevin en Schu- man, hebben gisteren langdurigt besprekingen gevoerd naar aanlei- ding van het Russische veto inzake de resolutie der zes ..neutrale" le den van de Veiligheidsraad betref- fende. Berlijn.. Aan het eind van de bijeenkomst werd een commu nique uitgegeven, waarin wordt verklaard. dat de drie ministers de toestand bestuderen en waarin ver der wordt gezegd, dat de drie re- geringen bereid zijn haar verplich- tingen te blijven vervullen als le den van de Veiligheidsraad. WASHINGTON. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, zijn giste ren overeengekomen, de toewijzin- gen van Duitse herstelbetalingen in de vorm van Duitse fabrieken vol- ledig te herzien. Engeland en Frank rijk hebben echter het Amerikaan se verzoek om de demontage der Duitse fabrieken, hangende deze herziening stop te zetten, van de hand gewezen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1