Ministerraad zendt Mr. Stikker naar Indonesie Abdoelkadir in ons land De voorstellen van Cochran Amerikaanse en Britse machthebbers willen geen overeenkomst met Rusland w. \Om toch nog tot accoord te komen met Djogja Churchill, de voornaamste oorlogshitser en de zijnen zullen smadelijke nederlaag lijden DE WERELD van vandaaa Er was geen overeenkomst zegt de Amerikaan Jessup EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Zal Den Haag concessies doen aan Djogja? Een laatste poging van Den Haag? Dringend Van Kleffens sprak met Lovett Als de overvallen voortduren is het zinloos verder te praten Waarschijnlijk begin November Wmm. Pessimisme over militaire situatie op Java is volkomen gewettigd Wil Den Haag concessies doen aan Djogja? Interview met Stalin over //Ber///n,/ Zes ^neutralen" steunen agressie Buiten God veilig nergens (Vondel) Pagina 1 Vrijdag 29 October 1948 44e |aargang No 11400 ALKMAAR, Langestrgqt «A. 1 2,4, 2,47 K 22.0, HOORN. 3, „L 424, Co,. WL 41 2230, PEN H^ES. Kgizerstraat S3. t 2333 2233, SCHAGEN. Mo^aa, 32. Mr. D. G. W. Spitzen, de nieu- we minister van Verkeer en Waterstaat. Het vertrek van Dr. van Mook 's-GRAVENHAGE, 28 October. Officieel wordt gemeld: Met het oog op de toenemende onrust in Indonesie, welke de regering met grote zorg vervult, heeft de ministerraad besloten, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heden naar Indonesie zal vertrekken. Het doel van deze reis is enerzijds om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de omvang en ernst van de zorgwekkende toestand, anderzijds om, zonder zelf de leiding van de eventueel te hervatten onderhandelingen op zich te nemen, toch door zijn aanwezigheid te beproeven de mogelijkheden van die hervatting te bevorderen. Indien de besprekingen zouden kunnen worden hervat en de regering wil door het zenden van een der leden van het kabinet nog eens alles in*het werk stellen om tot een bevredigende oplossing te geraken zullen allereerst de nakoming van het bestand en een spoedige hervatting van het goederenverkeer moeten zijn bewerkstelligd. Het ligt in de bedoeling dat de reis van minister Stikker slechts van korte duur zal zijn, waarschijn- lijk niet longer dan 10 dagen in Batavia. Een maand geleden bezocht minister Stikker voor bespreking van de vraagstukken van het Verre Oosten de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall. Dezer dagen had hij te Parijs gele- genheid over dit zelfde onderwerp van gedachten te wisselen met verschillende van zijn buitenlandse collega's. Mr. N. S. Blom, raadsadviseur van het departement van Buitenlandse Zaken en oud-directeur van Justitie te Batavia, zal de minister vergezellen. Natsir: PAUL DE CROOT bondgenoot van Welter en Cerbrandy Israel bereid om te onderhandelen HERVATTING POLITIEKE ONDERHANDELINGEN ALDUS ROEM 500 kinderen van mijnwerkers uit het Loirebekken zijn ge- evacueerd naar Parijs, waar zij worden ondergebracht bij arbei- dersgezinnen. De trein met de evacueetjes op punt van vertrek het station van Chateau Creux. m Met het vliegtuig uit Batavia dat gisterenmiddag om 4 uur op Schiphol landde, arriveerde de heer Abdoelkadir, plaats- vervangend luitenant-gouver- neur-generaal en voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de Republiek. Minister van Schaik en dr. Banier waren ter begroe- ting aanwezig. Het bericht, dat mr. Stikker naar Indonesie is gezonden, noemde Abdoelkadir tegenover journalisten goed nieuws. Sprekende over de mi litaire situatie op Java, zeide Abdoelkadir, dat het pessimis me, dat daaromtrent heerst, volkomen gewettigd is. Bende van twintig man vernietigd STALIN, die thans negen en zestig jaar is, heeft gisteren een interview toegestacm aan een correspondent van het Russische blad De Prawda. Het was de eerste openbare verklaring van de generalissimus, sedert hij persoonlijk antwoordde op de open brief van de Amerikaan Henry Wallace in Mei van dit jaar. Het interview had betrekking op de kwestie Berlijn. Stalin ver- weet de Westelijke mogendheden, dat zij van geen overeen- stemming willen weten, maar zij spreken er wel over, echter met geen ander doel dan de totstandkoming van een overeen komst te verhinderen en de schuld op de Sovjet-Unie te werpen. Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag werd Woensdag- middag de bekende koor-diri- gent Fred. Roeske in het Ame rican Hotel gehuldigd. Sem Dresden feliciteert de jarige (rechts) Waarschuwing aan suikerwinkeliers Moeder liet haar kind in de steek Bloembollensmokkelaars voor het gerecht NA DE VERKLARINGEN VAN STALIN Nieuuu Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f1.45 pet maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief: per editle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle editlea 26 ct. per m.m., minimum f4.familie- berlchten 20 ct.. resp. 50 ct. per m.m. Blj contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelaties: Nqorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT VAN HEDEN bamcreiaues: roooraeroaniL, iwubu. fl0.n rvE GISTEREN aangekondigde nieuwe etappe in de loon- en prijspolitiek van het Overheid feitelijk in de prijs- en loonpolitiek vertoont licht en schaduw. In het kader van de noodzakelijk- heid van de geleidelijke opheffing van de overheidssubsidies, die de prijzen kunstmatig be'invlqeden wordt de voorgenomen subsidising op de levensmiddelen, tot een be- ■drag van 630 millioen, voor even meer dan de helft, nl. 350 millioen afgeschaft, en de daaruit voort- vloeiende verhoging van een aantal prijzen van eerste levensbehoeften wordt „opgevangen" door een loon- bijslag. Alles blj elkaar maakt deze blj slagregeling een tamelijk royale in- druk, te meer, daar bij bekostigd zal moeten. worden door het be- drijfsleven, dat deze nieuwe last vooralsnog niet mag doorberekenen en verder een nieuwe regeling voor de ..fiscale winstvaststelling" in uitzicht heeft gekregen. Een belangrijke schaduwzijde is de typische, klassieke Nederlandse individualistische fundering van de loonpolitiek, die het gezin m#t twee kinderen als norm neemt. Dit maakt het probleem van de bljslag-verhoging voor grote gezin- nen, in het bijzonder voor gezinnen met niet-verdienende kinderen, zeer dringend. x Wij moeten tot onze spi.it zeggen dat wij nog niet de indruk hebben, dat deze regering daarvan over tuigd is. Wel wordt, blijkens de tekst van het communique, „erkend, dat ener- zijds de verlaging der subsidies de kosten van het levensonderhoud der grotere gezinnen het meest zal be- invloeden en dat anderzijds de voor genomen uniforme loonbijslag aan die gezinnen het minst zal ten goede komen", en: „een wijziging van de kinderbijslag in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen, ver- krijgt dientengevolge een verhoogde mate van urgentie", maar de rege ring gaat nog niet verder dan de belofte, dat zij „voornemens is, hier- mede ten voile rekening te houden Zij moge dit „voornemen" spoedig in een daad omzetten en die „reke- ning" ten spoedigste betaalbaar stellen. Want ook voor grote ge zinnen gaat de prijsverhogmg van gemiddeld 25 cent per persoon per week op 8 November in. En ten overvloede betekent de op zich ver- antwoorde maatregel, dat de loon bijslag niet betaald wordt aan inwo- nende werknemers, een directe du- pering voor die grote en grotere gezinnen, die nog jongens vanaf 23 jaar thuis hebben. Dat ook de wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor (kleine) zelfstandigen „hierdoor te sterker gaat spreken", is een pret- tige mededeling, die echter met zo concreet klinkt als de toezeggmg aan de van overheidswege gepen- sionneerden, die vernemen, dat een wetsontwerp tot het verlenen van een kinderbijslag aan deze categorie „op korte termijn zal worden mge- diend". Ook in de genoemde andere ge- vallen is een „korte termijn" nood- zakelijk. En dan moet nog gevreesd worden, dat de aan te brengen ver betering, die om allerlei redenen al eerder noodzakelijk was. nog weer ontoereikend zal zijn, daar 'n con crete wijziging in de prijspolitiek verhoging van lasten voor die ge zinnen direct onvermijdelijk maakt. Hier is werk aan de winkel voor alien, die de strijd van „gezond ge zin, gezond volk" in hun vaandel hebben geschreven! WASHINGTON. 28 Oct. (A.N.P.— Aneta). De Nederlandse Ambas- sadeur te Washington, mr. E. N. v. Kleffens, heeft Woensdag geduren- de een uur een bespreking gevoerd met Lovett, de Amerikaanse onder- minister van Buitenlandse Zaken. Voor de bespreking had mr. Van Kleffens aan Aneta reeds meege- deeld, dat hij na het onderhoud niets te zeggen zou hebben. Na het onderhoud weigerde hij inderdaad lets mee te delen. BATAVIA, 28 Oct. (Aneta) Naar aanleiding van de berichten over het vertrek van dr. Beel naar Indonesie verneemt de ,,Nieuws- gier", dat dr. van Mook voornemens is de dag na aankomst van dr. Beel naar Nederland te reizen. BATAVIA, 28 Oct. (Aneta). De republikeinse Minister van Voor- lichting, Mohammed Natsir, heeft volgens radio Djogja de mededeling van het Tweede Kamerlid P. de Groot (C.P.N.) tegengesproken, vol gens welke begin Juni van dit jaar Soekarno, Hatta en Rdoem een bij- eenkomst hebben gehad met Og- burn, waarbij de laatste wapen-leve- ranties toegezegd zou hebben aan de republikeinse regering voor de strijd tegen de communisten, tegen gesproken. Natsir verklaarde. dat deze verklaring onjuist is en dat De Groot thans de bondgenoot is geworden van Welter en Gerbrandy om de republiek Indonesie te on- derdrukken. Minister Stikker verklaarde gis- terenavond voor zijn vertrek met 't Batavia-vliegtuig van Schiphol naar Batavia, aan journalisten als aanvul" ling op het door de regering uitge- geven communique, dat hij om twee redenen de reis naar Indonesie maakt. In de eerste plaats om te pogen de onderhandelingen met de Republikeinen op gang te brengen en ten tweede om als vertegenwoor- diger van de regering zich persoon- lijk op de hoogte te stellen van de „zeer zorgelijke toestand". Ter verduldeluking hiervan ver- wees hij naar de verklaring van minister Sassen, laatstelyk in de Tweede Kamer, waarin deze me dedeling deed over het ontstellend grote aantal infiVtraties en over vallen op officlele Indonesische personen in het door de Neder- landers bezette gebied. Volgens minister Stikker zijn in de afge- lopen 14 dagen over de 500 men- sen „gewelddadlg aangevallen Hij zeide voorts: „als niet duidelijk bepaald wordt, dat hieraan iets zal worden gedaan, is het zinloos verder te praten". Het tweede punt, dat zo spoedig mogelijk besproken moet worden is, volgens de minister, het op gang brengen van het goederenverkeer. Artikel 6 van de Renville-overeen- komst bevat bepalingen hierover. Over dit artikel is veel gesproken, echter zonder resultaat. ,,Een ding staat echter vast", aldus minister Stikker, „wij oefenen zeer bepaald geen blokkade uit". Een punt waarover ook veel te doen is geweest, is de uitwijzing der Republikeinse ambtenaren. Hier over zei minister Stikker: „men moet goed begrijpen dat wat dit be- treft, nog geen enkele maatregel is genomen en wij zijn volkomen be reid ook hierover te praten". Het gesprek kwam daarna op de ervaringen van de minister in Parijs. Hij had daar de indruk opgedaan in zijn besprekingen met buitenlandse collega's, dat men in het buitenland meer begrip krljgt van de situatie. Over de besprekingen, die eventueel in Batavia gevoerd zullen worden, zeide de minister nog, dat hij zich zeker niet aan het hoofd van de de- legatie zal stellen. Wel hoopt hij contact met vooraanstaande figuren van alle partijen te hebben. BATAVIA, 29 Oct. (Aneta). -r- De republikeinse Minister van Voor- lichting, Moh. Roem, heeft tegen- over de pers verklaard, dat de poli- tieke onderhandelingen waarschijn lijk begin November hervat zullen worden. Hij voegde hieraan toe: „Wat ook het resultaat moge zijn, het moet het einde zijn". Officieel is gisteren te Tel Aviv medegedeeld, dat de regering van Israel bereid is de Egyptische rege ring rechtstreeks, dan wel door middel van de goede diensten van de bemiddelaar voor Palestina, te ontmoeten, wanneer dan ook, om over alle geschillen te onderhande len. Israel wil vrede met Egypte, aldus verklaarde de minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjertok, in een telegram aan Dr. Bunche, de wnd. bemiddelaar der Ver. Naties. Engeland en China hebben giste ren in de Veiligheidsraad een reso- lutie ingediend. waarin zij voorstel- len, dat de Ver. Naties een ingrij- pende actie ondernemen, behalve het gebruik van geweld, wanneer de joden of de Arabieren weigeren ge- volg. te geven aan de order zich te- rug te trekken op de posities, die zij innamen voor de schending wan het Bestand betreffende de Negef in Zuid-Palestina. De resolutie werd gesteund door Canada, Belgie en Frankrijk. Hedenmorgen gaat het debat over Palestina verder. De heer Abdoelkadir deelde ver der mede, dat hij op verzoek van de Nederlandse regering naar ons land is gekomen om de algemene situatie in Indonesie te bespreken. Wat zijn ontslag-aanvrage betreft, zeide hij, dat ook dit een punt van bespreking met de Nederlandse ministers uit zal maken, zodat hij hierover thans dus nog geen nadere verklaring kon afleggen. Hij weigerde bijv. ook het motief voor zijn ontslag-aanvrage te onthullen. Enige mededeling over zijn idee en omtrent de komende onderhan delingen met de Republikeinen kon hij niet geven. Ook dit noemde hij een punt, waarover hij eerst gron- dig zal zijn ingelicht na zijn bespre kingen in Den Haag. Hij kon derhal- ve evenmin zeggen hoe lang zijn verblijf hier zal duren. Het is niet onmogelijk. dat hij tezamen met dr. Beel naar Indonesie zal terugkeren Uiteraard werden nog enkele vra- gen gesteld over het ontslag van dr. van Mook en de geruchten. die daaromheen in omloop zijn geko men. Abdoelkadir deelde mede, dat de heer van Mook persoonlijk alle hoge ambtenaren in Batavia heeft verzocht in functie te blij- ven. Hi) sprak als zijn verwach- ting' uit, dat dr. van Mook zich na November in ons land en wel ver- NEW YORK, 29 Oct. ANP- Aneta. David Anderson schrijft in de „New York Times" van Vrijdag, dat te 's-Graven- hage „onder grote geheimhou- ding besprekingen zijn gevoerd" over de voorstellen van Coch ran, die, aldus Anderson, verle- den maand te Washington en verleden week te Parijs door minister Marshall in een onder houd met minister Stikker on- dersteund werden. Volgens An derson bevestigt men te 's-Gra- venhage, dat de voornaamste punten van Cochran's voorstel len de volgende zijn: 1. De republiek zal de be- staande buitenlandse betrekkin- gen in het kader van de Vere- nigde Staten van Indonesie mo- gen behouden. 2. Alle militaire eenheden, waaronder 12.000 Nederlandse en ongeveer 50.000 republikeinse manschappen zullen onder gezag van de komen. Indonesische federatie De schuld van Indonesie aan Nederland, die na 1942 ge- maakt is, zal worden vereffend. 4. Een nieuwe ontwerpover- eenkomst, waarin de verhouding tussen het hoofd van de Indo nesische federatie en de hoge vertegenwoordiger van de Kroon wordt omschreven, zal worden aanvaard. 5. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezingen gehouden worden om zekerheid te verschaffen over de grenzen der verschil lende gebieden. BATAVIA, 28 October (Aneta). Op de helling van de Smeroe heeft een Nederlandse patrouille een ben" de van 20 man geheel vernietigd. Een grote hpeveelheid wapens werd buitgemaakt. Stalin verklaarde in zijn inter view, dat de oorlogshitsers, die op een nieuwe oorlog aansturen, boven- dien bang zijn voor overeenstem- ming en samenwerking met de Sovjet-Unie, daar een politiek van bondgenootschap met haar, de posi- tie van de oorlogshitsers zou onder- mijnen en de politiek van deze he- ren van zijn doel zou beroven. Een vraag of het juist is, dat op 30 Augustus van dit jaar tussen de vier mogendheden een overeenkomst was bereikt over de Berlijnse kwes tie, beantwoordde Stalin bevesti- gend. Deze overeenkomst, aldus Stalin, tussen de vier vertegenwoor- digers hield in de gelijktijdige uit- voering van maatregelen voor de opheffing van de verkeersbeperkin- gcn aan de ene kant en de invoe- ring van de Duitse mark der Rus sische zone als het enige betalings- middel aan de andere kant. Deze overeenkomst, zo ging Stalin verder, deed geen afbreuk aan het prestige van enige partij. Zij garandeert bovendien de mo- geljjkheid van verdere samen werking. Maar de regeringen van de Ver. Staten en Groot-Brittanie hebben hun vertegenwoordigers in Moskou gedesavoueerd en ver klaard, dat deze overeenkomst niet bestond. Dat wil dus zeggen, dat zjj deze overeenkomst hebben ge- schonden door de kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, waar de Britten en Amerikanen zeker zijn van hun meerderheid. Stalin bevestigde verder. dat toen de kwestie onlangs in de Veilig heidsraad werd behandeld, in on officiele besprekingen opnieuw overeenstemming over de situatie te Berlijn werd bereikt en wel reeds voordat er door de Veiligheidsraad over werd gestemd. Dr. Bramuglia. de Argentijnse afgevaardigde. die een onofficiele bespreking met Wis- jinsky heeft gevoerd, had een ont- werp-oplossing in de hand, waarover overeenstemming was bereikt. Doch de vertegenwoordigers van Amerika en Engeland verklaarden wederom. dat deze overeenkomst niet bestond. Op een vraag hoe Stalin de hou- ding beoordeelde van de zes z.g. Neutrale leden van de Veiligheids raad, gaf hij ten antwoord, dat uit alles blijkt, dat deze heren hun steun geven aan een politiek van agressie en aan de ontketening van een nieuwe oorlog. Want dit alles, aldus de generalissimus, kan slechts uit- lopen op een smadelijke nederlaag voor de oorlogshitsers. Churchill, de voornaamste ophit- ser tot een nieuwe oorlog, heeft reeds het vertrouwen van zijn eigen land en van de democratische ele- menten in de gehele wereld te ver- liezen. Hetzelfde lot is weggelegd voor alle andere oorlogshitsers. De verschrikkingen van de laatste oor log liggen de volkeren nog vers in het geheugen en de krachten van de openbare mening, die vrede willen, zijn nog te sterk om door Churchill's leerlingen in de tactiek der agressie overmeesterd en in een nieuwe oor log gesleept te worden. De Officier van Justitie te Am sterdam, mr. H. A. Wassenberg. heeft medegedeeld. dat hij voorne mens is de strengste maatregelen te nemen tegen die winkeliers, die aan hun klanten zeggen geen suiker voorradig te hebben, met de bedoe ling hun voorraad vast te houden tot de prijsverhoging van dit arti kel een feit is. Winkeliers, die opzettelijk weige ren deze suiker te verkopen, stellen zich bloot aan strafvervolging en inbeslagneming hunner voorraad. Ook de prijzencontroledienst is van plan zeer streng tegen winke liers op te treden, die hun voorraad suiker vasthouden tot de prijsver hoging wordt toegestaan. Door de prijzencontroledienst zal, naar men ons van deze zijde mede- deelt, uitermate streng worden ge- controleerd. Op 2 September j.l. werd in de buitenhal van het Apollo-theater te Den Haag een twee-jarig jongetje gevonden. Op het politiebureau kwamen talrijke verzoeken binnen om het kindje te mogen aannemen als de ouders niet gevonden werden. In Rotterdam wist de politie en kele dagen later de 26-jarige Aagje de B. aan te houden, die de moeder van het kind was. Terecht staande voor de Arrondissementsrechtbank in Den Haag, hield mr. Borgerhoff Mulder haar voor, hoe slecht zij als moeder gehandeld had. Rekening houdend rnet haar moeilijke omstandigheden, en ook met de ernst van het gepleegde misdrijf, eiste de Substituut-Officier van Justitie, mr. Tonchens een ge- vangenisstraf van 1 jaar en drie maanden met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. moedelijk in Bilthoven zal veati- £Op- de vraag of de communistische actie in de Republiek enige wijzi- gipg bracht in de verhouding tus sen de Nederlandse delegatie en de Republikeinse delegatie, antwoordde de heer Abdoelkadir, dat naar zijn mening dit niet het geval is. In he gebied, dat onder controle van de Nederlanders staat in West-Java ziin wel communisten aanwezig, zo zeide hij, maar die zijn in hoofdzaak aanhangers van Tan Malakka en dus tegenstanders, zoals uit de 3°nj6- ste ontwikkeling is gebleken van de communistische groep onder leiding van Moeso. Haarlems economische rechter heeft een zaak behandeld van een bloembollensmokkelarij naar Enge land, waarbij twee broers, een uit Beverwijk en een uit Heemskerk, betrokken waren. Zij knoeiden met „gezondheidscertificaten", die wer den aangevraagd voor veel klemere hoeveelheden dan in werkelijkheid 't land uitgin'gen. Tegen de Heems- kerker werd zes maanden en tegen de Beverwijker een jaar .2e,vf,n®e" nisstraf geeist, met onmiddellijke gevangenneming. De rechter De" sloot schriftelijk vonnis te wijzen op 2 November. LONDEN. De Britse Minister van Landsverdediging heeft een voorstel 1 van Churchill overgenomen, om n «eheim debat te houden over de Britse defensie. In zijn rede in het Lagerhuis, had Churchill betoogd, dat Engeland de verzoemng met Duitsland geen belemmermgen in de weg moet stellen. De vroegere oorlogsleider hoopte dat de demo- cratien de ziel van Duitsland zen den winnen. Hij betreurde, dat de Minister van Buitenlandse Zaken het „harde" optreden tegen de be- jaarde Duitse generaals. die wij j ..drie en een half jaar hebben ge- vangen gehouden, zonder dat een beschuldiging tegen hen was inge- bracht, had goedgekeurd. FARIJS. De Franse troepen zijn gisteren voortgegaan met het zui- veren van de mijnen van d€ stakers. Volgens een woordvoerder van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. hebben dertig duizend man troepen gisteren in de vroege morgenuren, dertig mijnen in het centrum van de noordelijke mijngebieden ontzet, ..zonder ernstige voorvallen". De havenarbeiders hebben echter hun weigering om steenkool te lossen, gehandhaafd. Meer dan 25 met steen kool geladen schepen werden tegen- gehouden. OTTAWA. Canada heeft bij monde van de Minister van Buiten- landse Zaken verklaard, bereid te zijn met Amerika, Engeland, Frank- I rijk en de Benelux-landen te onder- handelen over een Noord-Atlantisch Veiligheidspact. Volgens Reuter hoopt men. dat het Pact in Januari van het volgend jaar getekend kan worden. STUTTGART. Een grote demon- stratie heeft plaats gehad te Stutt gart tegen de stijgende prijzen. Ver schillende winkelramen werden in- gegooid en 80.000 arbeiders mar- cheerden door de straten van de stad. De Amerikaanse en Duitse po litie liepen met de bajonet op het geweer en maakten gebruik van traangas, toen twee Amerikaanse soldaten met messen werden gewond BUENOS AIRES. Volgens radio- berichten uit Lima, de hoofdstad van Peru, waar gisteren een opstand is uitgebroken, trekken tanks en gemotoriseerde afdelingen der rege ring van vier kanten op naar Are- quipa, de tweede stad van Peru. Alle beschikbare vliegtuigen van de Peruaanse luchtmacht zijn te Lima geconcentreerd om operaties te be- ginnen tegen de opstandelingen, die door de regering als fascisten wor den betiteld. Dr. Philip Jessup, de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, heeft gisteren- avond te Parijs een persconferen- tie gehouden naar aanleiding van de verklaringen van Stalin in de Prawda. Jessup zeide, dat de Wes telijke mogendheden nooit een accoord over Berlijn geschonden hebben. Er is nooit overeenstem ming geweest, verzekerde hij, met uitzondering van de resolutie, waarover de Sovjet-Unie haar veto uitgesproken heeft. Jessup noemde de verklaringen van Sta lin een herhaling van de gebrui- kelijke argumenten van de Sov jet-Unie, waarop uitvoerig geant- woord is door de drie Westelijke mogendheden in de Veiligheids raad. Ook een vertegenwoordiger van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat de be- wering van Stalin, dat er een over eenkomst te Parijs was bereikt. on juist was. Wat het te Parijs gesloten accoord betreft, aldus de woord voerder, dit werd door de Sovjet- commandant van Berlijn verbroken. Het interview van Stalin in de Prawda bracht grote beroering in het Paleis de Chaillot te Parijs, waar de Ver. Naties vergaderen. In de wandelgangen heerste een opge- wonden stemming en de journalis ten, die in het bezit waren van de tekst van het interview werden door de gedelegeerden letterlijk be- stormd. Men bevestigde in weste lijke kringen algemeeh, dat Stalin's verklaringen talrijke onwaarheden bevatten. Toen het nieuws van Sta lin's vraaggesprek in het paleis Chaillot bekend was, sprak Wisjin- sky juist over de Griekse kwestie. Onmiddellijk na het beeindigen van zijn redevoering verliet hij in grote haast de zaal, voordat de journalis ten de gelegenl^id hadden hem naar zijn mening over de verklaringen van Stalin te vragen. Spaak, de Belgische premier, ver klaarde eveneens, dat Stalin het niet aan het juiste eind had met zijn be- wering, dat de zes z.g. Neutralen een politiek van agressie steunen. Hij zeide verder niets af te weten van een accoor* over Berlijn, waar- toe men volgens Stalin, gekomen zou zijn bij de officieuze besprekin gen te Parijs.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1