Man verdacht van moord op drie vrouwen in zes jaar Stewardes en steward ten grave gedragen Wereldvakverbond instrument van de Sovjet-politiek RADIO KL00STERBALSEN Begrafenis generaal-majoor Sas met militaire eer DERODEPAARDEN Schotse deputatie aanwezig Zei U Britse vakorganisatie dreigt uit te treden Politie vraagt inlichtingen Onder het vergrootglas Het vaderland verloor een groot zoon NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdog 29 October 1948 Uit het land van Hertog Jan Kolonel Soegono: niets tegen een linkse groep - P - - «piS IP* De mannen van Paul de Groot en Wagenaar hoe lang nog? hehben toch pech ook: daar hebben ze flink geageerd tegen de voornemens van de regering- Drees, om bepaalde prijzen te verhogen en scheiding te maken tussen de gewone man-zonder, en de buitengewone man-m&t de luxe, en daar maakt me de re gering van de Sovjet-Unie paradijs van sociale gerechtig- heid! bekend, dat de meeste levensmiddelen van de bon gaan, (net als straks bij ons) en „de Russische huisvrouw zal in staat zijn, haar rantsoenen naar believen aan te vullen door ho g er e prijzen te betalen", (net als bij ons!) Er staat nog niet bij, dat er in het land van de roebel nou ook loon-toeslag komt, net als in het land van de gulden geschiedt (uit de porte- monnaie van de werkgever ove- rigens) en er staat ook niet bij, dat de Communistische Partij in Rusland geageerd heeft „Steropa" (links) won de Cambridgeshite Stakes, die Woensdag in Newmarket (Engeland) werden verreden, voor Royal Tara. De sensatie van de race was echter de strijd om de derde plaats tussen Impeccable en Patchouly (verst van de camera) die tenslotte onbeslist eindigde. PROGRAMMA Bezoek aan de K.R.O.- Studio Grote opiumsmokkel in Djambi Heden Oostenrijkse avond voor de K.R.O. Parlemenfr van Pasoendan besprak Bandoeng- resolufie TEGEN COMMUNISTISCHE INMENGING Duitse Joden pleegden verraad LONDEN van allerleiaard Ex-Marineofficier krijgf t-wintig jaar Fanny toch niet naar Australie Deurwaarder verduisterde gelden Scheepsbericht'en Voedselvergiftiging te Lottum Kapitein van Renville" onderscheiden FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald De grote St. Antoniuskerk te Breda, waar de plechtige uit- vaart van Henk van Overbeek, de 22-jarige steward, die by de ramp van die „NUmegen", zo plotseling nit het leven is gerukt, geschiedde, was bijna te kiein om alle deelnemenden te kunnen be- vatten. Pastoor J. Antonissen droeg in deze kerk een H. Mis vaii Requiem op. Onder de talrijke personen, die deze H. Mis bijwoonden, waren onder meer de burgemeester van Breda mr. dr. C. Prinsen, de ver- tegenwoordigers van de KLM de heren mr. H. Tauding Chabot en W. E. Kroesen van het hoofdkan- toor. de heer Idema van de civie- le dienst te Amsterdam en een de putatie van zes hoofd-stewards en een stewardes. Ook woonden de rouwdienst bij de heer P. Devlin, een inwoner van Tarbalton, die voortdurend "met de ernstig ver- brande Hen van Overbeek had ge. beden, totdat hij naar het zieken- huis was overgebracht. Devlin bad met van Overbeek op de plaats van de ramp de rozenkrans en dekte hem met zijn eigen kleren toe. Zijn broer John verrichtte de zelfde menslievende daad voor de overleden stewardes Elsy Fey, die In Tilburg werd begraven. De stoet. welke van haar woon- huis te Tilburg kerkwaarts trok, werd geopend door een 12-tal krr.n. sen en bloemendragende stewar- dessen der K. L. M„ gezagvoerder Dekker, eerste telegrafist J. Kie- pe. eerste mecanicien P. Jonker en steward Reuve. terwijl de dlrectie der K L. M. vertegenwoordigd was door de heer M. Koster, chef van de afdeling personeelszaken. De H. Mis van Requiem werd op- gedragen in de parochiekerk van de Ringbasnweg. Het koor voerde de MiSsa Da Requiem van Perosi uit. Tal van kransen. o.m. van de Vereniging van K.L.M.-stewardes- sen, de ambassadeur der Ver. Sta- ten. de directie der K. L. M. en Rijks Luchtvaartdienst, dekten de baar. Aan haar graf werd niet gespro- ken. Bij het graf van de omgeko- men steward bracht diens broer dank aan de Schotten voor hun menslievende houding Op de weg welke de istoet, zow'el te Breda als te Tilburg volgde, hadden zich langs de kanten honderden belang- stellenden geschaard. Het stoffelijk overschot van de heer E. Pinto zou vandaag op de Jc-odse begraafplaats te Muider- berg ter aarde worden besteld. Overige slachtoffers. Een kleine schare familieleden, vrienden en collega's heeft de boordwerktuigkundige J. I. Beuken kamp op zijn laatste. gang begeleid. In de aula van de Begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam voerde als eerste spreker het woord de heer Spit namens de dlrectie der K.L.M. Hij noemde Beukenkamp een van het oude corps der boordwerktuig- kundigen, die de technische voor; uitgang van de K.L.M. hebben be: vorderd. Gezagvoerder Steinbec, die twee jaar lief en leed met Beukenkamp gedeeld heeft, zeide onder meer: „Hij heeft een monument in ons aller harten gebouwd." Een vriend sloot met een per- soonlijk woord de rij der sprekers. Op de Algemene Begraafplaats Crooswijk is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de tweede telegrafist Wim Bleuz£. Hier sprak namens de directie van de K.L.M., het vliegend personeel en de cursusgenoten de heer K van der Kaay. Namens de K.L.M. waren mede nog aanwezig de heren mr. A. Dijk- stra van het Coordinatiebureau en W. Spits van de afdeling Perso neelszaken. De stoffelijke resten van A. Phi- lippo en W. H. Philippo werden op de N^derlands Hervormde Begraaf plaats te Sassenheim begraven. Tevoren had in de Gereformeerde kerk aan Julianalaan een rouw dienst plaats. Het kerkgebouw was overvol en kon de talrijke belang- stellenden niet bevatten. Op ver- zoek van de familie werden verder geen toespraken gehouden. Aanwezig waren afgevaardigden van de K.L.M., het dagelijks bestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, alsmede voor- aanstaande figuren uit de bollenwe- reld, waarin de overled^nen een reer' werkzaam aandeel hadden. Het stoffelijk overschot van de steward J. C. Mink, werd op de be graafplaats „Nieuw Eik en Duinen" ter aarde besteld. Twaalf collega's van de omgekomen steward fun- geerden als slippendragers, De heer S. v, d. Bent, waarn. hoofd van de afdeling voor interne aangelegenheden der KLM, richtte zich hier met een kort woord tot de echtgenote en het jonge zoontje van de overledene. Te Veenhuizen werd het stoffe lijk overschot van de boordwerk tuigkundige Baltes Timmer te ruste glegd. Aan het slot van de kerk- dienst nam de heer C. van Galan, chef van de afdeling personeelsza ken der KLM, met enkele woor- den afscheid van de jonge werk- tuigkundige. Terwijl de kist met de stoffelijke resten van de zo enthousiast be- gonnen mechanician uit de kerk werd gedragen, gonsde hoog in de lucht een KLM-machine. Op de nieuwe algemene begraaf plaats van Naarden, aan de rand van het IJselmeer bij Valkenveen werd afscheid genomen van E. Fuld een der oprichters van de KLM en zijn vrouw en dochter. Op de begraafplaats waren hon derden belangstellenden, voorname- lijk uit luchtvaart en bankierskrin- gen, aanwezig. Onder hen bevonden zich dr. ir M. H. Damme, voorzitter van de raad van bestuur derKLM, dr. A. Plesman, pres.-dir. der KLM, J. Martin, directeur afdeling ver- voer KLM. mr. J. v. d. Wiel, alge- meen sceretaris der KLM en M. van Pelt, onderdlrecteur der KLM. In samenwerking met de- Bra- bantse Beweging brengt de K. R. O. regelmatig een Brabants half- uur onder de titel: „Uit het land van Hertog Jan." De eerste uit- zending vindt plaats op Vrijdag 29 October van half acht tot acht uur, de tweede 14 dagen later en vervolgens om de vier weken. Aan de eerste uitzending ver- lenen het Brabants Kamerkoor en Frans van Grinsven hun muzikale medewerking. Er staat nu verder een klankbeeld van Jan Naaykens op het programma. waarin vooral het verleden van Brabant tot uit- drukking komt en voorts zal pro fessor De Quay in een vraaggesprek zijn mening geven over de taak en de toekomst van Brabant, Ldon PoVel heeft bii deze uitzen- dingen, die menig Brabants hart sneiier zullen doen kloppen, de lei- ding. BATAVIA 28 October (Aneta). De dienst legercontacten ontleent aan een communique van de Repu- blikeinse militaire gouverneur van Oost-Java, kolonel Soengkono, het volgende:: ..nogmaals verzekeren wij het volk, dat deze strijd niet is gericht tegen een bepaalde groep of een bepaalde ideologie. Daar wij het apparaat van de regering zijn, hebben wij haar moeten steurien en zijn wij ingezet om de opstandelin- gen te onderdrukken. Wij hebben er niets op tegen, dat de linkse groep aan het bewind komt, mits zulks op wettige wijze plaats heeft. .TV' v - - i. .y;. .,..v< KS* 'i- w ZATERDAG 30 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Lichte orkestwer- ken, 9.35 Operette klanken, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Mu- ziekcursus, 12.15 Piano, 12.30 Weer- overzicht, 12.33 Amusementsorkest, lv.00 Nieuws, 13.25 Orkest; 13.50 Fiim en toneel, 14.10 Orkest; 14.20 Engelse les, 14.40 Kamerorkest en alt, 15.25 Trio, 16.00 Zingen, dansen en lachen; 16.30 Het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Septet; 18.30 Weekoverzicht; 18.45 Plaat ra- den; 19.00 Nieuws; 19.15 Disco show, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20 12 Orkest; 20.20 Lichtbaken; 20 50 Balletsuite; 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Radio-estafette; 22.00 Orkest zonder naam, 22.30 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest; 8.00 Het Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 9.30 Koor, 10.20 Voordracht; 10.35 Piano, 1100 Voor arbeiders in continu- bedrijven, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Vincentino; 13 001 Voor de Ned. Strijdkrachten; 13.30 Malando en zijn orkest, 14.20 Gramofoonmuziek, 14.50 Friese uit zending, 15.15 Radio Philharmonisch Orkest en vioolsolist; 16.15 Amerika zingt; 16.45 Sportpraatje, 17.00 Het nieuws van de platenmarkt, 18.00 Nieuws, 18.15 Vocale ensembles, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Artistieke staalkaart; 20.00 Nieuws; 20.15 Promenade-orkest en solisten; 21.15 De winkel van Sin- kel; 22.00 Schrammel-ensemble; 22.25 Pootjesbaden; 22.40 Sextet, 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek. De Rotterdamse recherche heeft dezer dagen gearresteerd een 35-jarige schipper, P. A. G., die verdacht wordt in de loop van zes jaar drie vrouwen van het leven te hebben beroofd. In October 1942 heeft men op een terrein aan de Waalhaven te Rot terdam het lijk gevonden van de echtgenote van deze schipper. Ai- les wees er op, dat de vrouw was vermoord en de politie ging tot arrestatie van G. over. Wegens ge- brek aan bewijs heeft men de man toen vrij moeten. laten. Hij werkte destijds bovendien voor de Duit- sers en van deze zijde werd pres- sie uitgeoefend om de man zijn vrijheid terug te geven. In 1944 hertrouwde G. met M. J. van Meerten, een buffetjuffrouw te Amsterdam. Na aanwijzingen, welke de politie van familieleden van G. ontving, en aan de hand van mededelingen uit het bevol- kingsregister, daterend uit de tijd van de laatste volkstelling, blijkt, dat deze vrouw reeds sedert ver- moedelijk Juni 1945 verdwenen is. In verband hiermede is G. wederom gearresteerd en hij heeft thans be kend de moord in 1942 te hebben gepleegd. Omtrent he! verdwijnen van de tweede vrouw. (M. J. van Meerten) heeft hij tot nog toe geen verklaring willen afleggen. In ver band hiermede verzoekt de politie te Amsterdam alien, die over deze vrouw inlichtingen kunnen ver- strekken. hiervan mededeling te doen aan het Hoofdbureau kamert 227 of kamer 270. Tevens legt de politie verband tussen deze man en een tot nog toe onopgehelderde moord, welke gepleegd is op de avond van 13 Mei 1945. Op die avond werd namelijk in de omge- ving van de Fordfabrieken te Am sterdam het lijk gevonden van een 30, tot 35 jarige vrouw. die door een nekschot om het leven was gekomen. Mensen, die die dag in deze omgeving verkeerden, had den de vrouw reeds's morgens daar gezien in gezelschap van een man, die veel gelijkenis met G. ver- toonde. Later had men deze man zicn alleen zien verwijderen en een ge- tuige had direct daarna het H)k van de vrouw gevonden. Hij had de onbekende man aangesproken en gevraagd of deze wist, dat de vrouw dood was. De man had daar_ op geantwoord: ,.Wat kan mii deze vrouw schelen", was op een gesprongen* en snel weggeredpn. Het was de politie sedertdien niet ge- lukt de identiteit van deze vrouw vast te stellen. Haar signalement luidt: ongeveer 30 tot 35 jaar oud, 1.53 meter lang, schraal postuur, zwart lang haar, bruine ogen en 'n opvallend goed gebit. Zij droeg 'n donker gebloemde jurk en een grijze vilthoed. Aan haar rechter vinger droeg zij een zilveren ring, met een grote lichtpaars' gekleurde ovale steen. Degenen. die ook over deze vrouw inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich met de hoofdstedelijke politie in verbinding te stellen. De politie deelde mede, dat de man waarschijnlijk niet geheel toerekenbaar is. Het aantal aanvragen voor be zoek aan de K.R.O.-studio was in het afgelopen seizoen zo groot, dat de studio-dienst vaak overbelast was Hoewel het jaar nog niet ten einde is, hebben reeds ruim 37,500 personen de studio bezocht. Dat is 2500 meer dan het vorige jaar en ruim tweemaal het aantal van '46. Bij concerten en amusements.uit- voeringen waren dit jaar in totaal meer dan 20.000 bezoekers aanwe zig, BATAVIA, 28 October (Aneta). Een bericht van de dienst van de Republikeinse staatspolitie te Boe- kittingi (fort de Kock) maakt mel ding van opiumsmokkel op grote schaal in Djambi. Er is hier sprake van een hoeveelheid van niet min der dan 90 kg., welke aldaar ,bij 'n Chinees werd gedeponeerd. Van de opbrengst werd volgens dit politie- bericht dat thans gepubliceerd wordt door de Nederlandse dienst- legercontacten reeds tweemaal een bedrag van 10.000 dollar naar Djogja gezonden. In verband met deze opiumsmokkelarij wordt de naam genoemd van de Republikein se generaal-majoor Soetopo. Vo6r de Anschluss bestond er een vriendschappelijke relatie tus sen de Oostenrijkse Omroep, de RAVAG en de KRO, een band, die nu, na een jarenlange gedwongen verwijdering weer hersteld kan worden. Vrijdag 29 October zal m het avondprogramma over Hilversum II Oostenrijli. zich tot Nederland richten in woord en muziek. Toespraken zullen worden ge houden door de Kardinaal Aarts- bisschop van Wenen dr. Th. In- nitzer en dr. Felix Hurdes, minis ter van onderwijs en prof. dr. Ru dolf Henz. programmaleider van de Ravag zal een culturele voor dracht houden. Het overgrote deel van de avond wordt echter in be- slag genomen door het belangrijk. ste facet van Oostenrijks culturele leven: de muziek. In tegenwoordigheid van vele gasten zal vanuit de KRO-studio een Weens programma worden uit- gezonden, waarin de melodie Van Johann Strauss domineert. De Oostenrijker Joseph Baar treedt in dit programma als con- ferencier en als sneldichter op. Voorts werden voor deze avond speciale opnamen gemaakt van Bruckner's veelgespeelde 7e Sym- phonie, met het vermaarde Adagio, uitgevoerd door het Weens Sym- phonie Orkest onder leiding van dr. Carl Bohm en van een andere grote Oostenrijkse componist. Franz Schubert, hoort u Vrijdag het in- nige: Moments Musicaux. BATAVIA, 28 October (Aneta). Gisteren en heden is het parlement van Pasoendan bijeen geweest ter bespreking van de Bandoeng-reso- lutie, waarbij de premier, Adil Poe- radiredja, een uiteenzetting gaf. Soekardi, sprekend namens de federatie Indonesia, verklaarde ac- coord te gaan met de resolutie. Bijna alle sprekers betreurden 't feit, dat de regering van Pasoen dan bc'sprekingen was aangegaan, zonder het parlement tevoren te horen. Abdoelhamid van de fractie Indonesia drong aan op overdracht van alle bevoegdheden aan Pasoen dan. BAAS. Die man in Londen was ook niet mis. Zijn vrouw was naar de kapper geweest en toen zij thuis kwam schrok hij zodanig van de haarbehandeling, dit zij had onder- gaan, dat hij zijn revolver greep en op de kapper afstoof. Figaro, hevig geschrokken, deed precies wat hij verlangde en met zijn revolver on derstreepte. Hij liet mevr. Figaro in zijn stoel plaats nemen en knipte haar hoofd finaal kaal, alles onder de dreigende revolver van de ver- bolgen echtgenoot. Toen het hoofd kaal genoeg was naar diens zin mocht ze gaan. Bij wijze van kleine waarschuwing kappers. Er zijn waarschijnlijk meer verbolgen ech- telieden. ARTIST. De Franse schrijver Cour teline bezocht iedere dag hetzelfde cafg. Dat zal wel „Caf6 Boh&me" te Parijs .zijn geweest, daar bevinden zich die heren tenminste meestal Hij ergerde zich voortdurend aan 'n collega-artist, die zijn hardgekookt eitje op zijn hoofd stuk sloeg. Dit begon Courteline zo te vervelen, dat hij op een goede dag dit eitje ver- ruilde voor een zachtgekookt. Ver der zwijgt de historie en ook is er nog geen verhaal van verschenen over de afloop. RAAK. Dr. Edith Summerskill, de parlementaire secretaresse bij het Engelse Ministerie van Voedselvoor- ziening staat bekend als een gees- tige vrouw, die vele rake opmerkin- gen weet te plaatsen, iets wat men van parlementariers ook mag ver- wachten. Maar het raakste antwoord gaf ze op een vrouwenconferentie, waar schijnbaar nogal veel gediscu- sieerd moest worden. Ze sloot haar rede met: „Als wij vrouwen het Voor het zeggen zouden hebben, dan ver- boden we alle wapens, behalve e6n: onze tong". (Het mooiste is, dat de vrouwen altijd gelijk hebben). OPA. Een geoloog heeft op een eilandje in het Victoriameer (Mid- den-Afrika) de schedel gevonden van een aap, die, naar men zegt, 25 millioen jaartjes telt. De schedel is intussen verzekerd voor de som van ongeveer 60.000 gulden. Ook zou dit stukje aap aantonen, dat de mense- li.jke karakteristieken eerder zijn ontstaan, dan men oorspronkelijk dacht. Of het in dit geval ook op een millioen jaren aankomt. Die aap is toch dood en wij zijn, zoals we gijn, vol met streken en rare grap jes, soms rustig in een hoekje weg- gedoken, soms wildopvliegend tegen de tralies van ons- kleine wereldje, maar mens, altijd mens. Hoe we ons ook voordoen. En die aap van het Victoriameer was aap, zonder meer met of zonder karakteristieken. MICROS. i De Algemene Raad van 't Britse Vakverbond, de T.U.C., heeft be- sloten het wereldvakverbond fie adviseren, ziyn werk te staken. Indien de wereldbond zulks wel- gert, zal het Britse verbond zich uit de organisatiie terugtrekken. De Britse vertegenwoordiger zal dit voorstel op de volgende be- stuursvergadering van het we reldvakverbond naar voren bren- gen. Verder zal hij voorstellen, dat 'n beheerschap zal worden aangewe- zen voor de fondsen van de we reldbond. De Britse afgevaardigde zal opdracht ontvangen voor te stellen binnen twaalf maanden bij een te komen ter bespreking van de voorwaarden voor het doen her- leven van een internationale vak- verenigingsorganisatie. Reeds de vorige maand had Ar thur Deakin, de Britse voorzitter van het wereldvakverbond, de bond ervan beschuldigd niets anders te zijn dan een nieuw podium voor en een instrument van de Sovjet- politiek. Het wereldvakverbond omvat 70 millioen arbeiders uit 65 landen. Voorts heeft het Britse vakver bond een verklaring uitgegeven over het communisme, waarin wordt gezegd, dat alle vakvereni- gingsleden de pogingen moeten ver- oordelen. en van de hand moeten wijzen, dte er op zijn gericht het economisch herstel te niet te doen in het belang van een buitenlandse mogendheid,. welker politiek er op is gericht de wereld verdeeld te doen blijven, verarmd en onder de voortdurende dreiging van een 3de wereldoorlog. Alle bestuursleden en functiona- rissen van de Britse vakverenigin- gen worden verzocht in te gaan te gen de communi-Vsche invloeden in hun organisatie en hun best te doen om de ogen van de werken- de bevolking te onenen voor de ge- varen van opstandige activiteit., welke niet in overeenstemming is met de politiek van de vakvereni ginesbeweging. Er is slechts communist in de raad, welke 180 vakverenigin- gen in geheel Groot-Brittannie ver tegenwoordigt met gezamenlijl^ 8 millioen leden. In de verklaring wordt het economisehe conflict in Frankriik aangehaald, ..dat een ge volg is van de houding der commu- nisten. De houding der communis ten is dezelfde als die der comrfiu- nisten in andere landen, aldus de raad van het T.U.C. Naar vernomen wordt, heeft de algemene raad van het Britse vwkverenlgingscongres ,.een spe- clfiek geval van communistische inmenging" naar een sub-com- missie verwezen. De kwestie werd opgeworpen door een brief ge richt aan de algemene raad en geschreven door een van Zijn le den. Deze kwestie is ook de di- itecte aanleiding geweest voor de krachtige anti-communistisclie verklaring van de algemene raad. Zij werd verwezen naar de com- missie voor financigle en algemene zaken met het doel een speciale vergadering van de algemene raad bijeen te roepen. Ofschoon geen aanwijzing kon worden verkregen omtrent de aard van ,,het geval van communi.Vlische inmengine zien waarnemers in de mogelijk- heid van een speciale bijeenkomst van de raad een teken, dat het ge val wordt beschouwd als een aan- galegenheid van het grootste be lang. Men vraagt zich at. of Arthur Horner, de communistische secreta- ris-generaal van de nationale bond van mijnwerkers, er bij betrokken zou kunnen zijn. (Ingezonden Mededelingen) De advocaat-fiscaal bij het Am- sterdams Bijzonder Gerechtshof eiste de doodstraf tegen de 25-jarige Duitse jood, Bernhard Joseph, die evenals zijn vader, de 53-jarige Berthold Joseph tegen wie de eis 20 jaar met aftrek luidde, als V-man gedurende de bezetting voor de Si- cherheitsdienst te Amsterdam had gewerkt. Twee zittingsdagen heeft de behandeling van deze omvang- rijke en ingewikkelde zaak geduurd waarbij- een zeer groot aantal getui- gen zijn gehoord. Verdachten zijn door hun vlucht naar Nederland, dat hen gastvrij opnam aan een vre- selijk lot ontkomen. zij hebben zich echter gedurende de bezetting niet ontzien talloze Nederlandse rasge- noten bij de SD te verraden en hen zo de dood in te drijven. Het gezin had zoals ter zitting bleek in de bezettingstijd een beruchte naam gekregen in de hoofdstad. Ook de dochter inmiddels reeds veroor- deeld heeft tezamen met haar vader en broer Joden verraden. Hoe ficht loopt U niet een wondje op,( hetzij een brand-, schaal- of snijwond, hetzij n ont- velling. Neem voor elk wondje - hoe kleln ook - direct de onlsmettende, genezende balsem Ingez. mededeeling Overeenkomstig de eis veroor- deelde het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht Donderdag de uit Leiden afkomstige oud-marineofficier H. C. van 't Hof tot twintig jaar gevange- nisstraf met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten voor het leven. Van 't H. werd in 1940 chef-staf van de W.A. en hielp Mussert en Seyf- faert bij het aanwerven van leden voor het Vrijwilligerslegioen Neder land. Bovendien heeft hij aan ver- schillende fronten tegen de gealli- eerden gevochten. Naar aanleiding van het bericht uit Sydney volgens hetwelk de Australische athletiek Unie voor- stelde, dat mevr. Blankers-Koen haar.beide kinderen mee zou ne men naar Australie dat de Dames Athletiek Bond van N.Z. Wales de onkosten zou betalen. zeide mevr. Blankers-Koen Donderdagavond dat zij beslist niet naar Australie zou gaan, zelfs al konden de kinderen mee. Het overladen program vormt een onoverkomelijk bezwaar. Zij zou er veel te veel wedstrijden moe ten lopen en het zou een vreselijk gesjouw met de kinderen worden. Wie zou op ze moeten passen? ,,Dit is geen doen", zei de Olympische kampioene. ,.al zou ik graag naar Australie willen". Naar men weet heeft mevr. Blan kers-Koen ook aanbiedingen uit Amerika ontvangen en deze lachen haar meer toe. Nadat in de vroege middag zonder enig uiterlijk vertoon het stoffe lijk overschot van de heer H. F. Tol uit Den Haag, die als passa- gier van de Constellation „NUme- gen" verleden week op het vlieg- veld Prestwic de dood vond, te Driehuis-YVesterveld door familie leden naar zqn laatste rustplaats was gedragen, is enige uren later op de begraafplaats Westerveld met grote militaire eer generaal- majoor G« J. Sas, militair attache te Washington, die eveneens het leven liet bij deze catastrophe, ter aarde besteld. Bij de groeve op Westerveld, op een van de mooiste plekjes van het Kennemerland, stelde zich een car- re van militairen op, waar de 13 dragers, onder wie generaal-majoor J. H. Jager, bevelhebber van het eerste militaire gewest, generaal- majoor Mg. van Kesteren, bevelheb ber van het tweede militaire ge west, kolonel P. M. H. Tielens van de generale staf en kolonel F. G. Durst Britt, directeur van de artil- lerie, als slippendragers fungeerden, met de baar naderden, gevolgd door een groot aantal binnen- en buiten landse autoriteiten. Het Wilhelmus weerklonk toen de baar daalde en daarna werd een ere-salvo gelost. Als eerste spreker nam kolonel M. R. H. Calmeyer, de chef van het kabinet van de minis ter van oorlog, het woord, die her- innerde aan de belangrijke post door de overledene in de jaren voor de oorlog bij de militaire missie be kleed, waar generaal-majoor Sas inlichtingen inwon, die later leidden tot het verzet in Nederland. Generaal Jhr. W. Roell, oud-com- mandant van het veldleger sprak Door de politie te 'sGravenhage werd gearresteerd een 25-jarige vertegenwoordiger te Delft, die van Januari 1946 tot 1 Febr. 1948 tijde- lijk als hulpcommies in de functie van deurwaarder werkzaam was geweest aan het kantoor van de Directe belastingen te 's Graven- hage. In deze functie inde hij be- dragen tot een totaal bedrag van f 1240.welk bedrag hij niet af- droeg doch ten eigen bate gebruik- te. Sinds 1 Febr. 1948 is hij niet meer bij de belastingen werkzaam. Hij zal ter beschikking van de j.ustitie worden gesteld. ,.(Toh. v. 01d*nbarnevelt" 27 Oct. van Soerabaya naar Semarang. „Nieuw-Amsterdam", Rotterdam- New-York, 27 Oct. te Southampton. „Slamat", RotterdamBatavia, 27 Oct. n.m. te Penang. „Siba.ja", RotterdamJava, pas- seerde 27 Oct. 23 uur Quesant. „Van Riemsdijk", Amsterdam Java. 27 Oct. van Belawan. ..Westland", Buenos AiresAm sterdam, 28 Oct. te Rio Grande do Sul. ..Willern Ruys", Rotterdam—Java, 27 Oct. van Singapore. ..Aldabi", 27 Oct. van Buenos Aires te Rotterdam. daarna en noemde majoor Sas een sieraad als vriend, als mens en als officier. Hij memoreerde hoe Ne derland wellicht onvoldoende be- seft, welk een groot zoon het heeft verloren. Een enorme krans van het wapen der artillerie werd vervolgens bij de groeve gelegd en tenslotte defi- leerden de gewesten langs de laat ste rustplaats van de omgekomen militair. Te Lottum heeft zich een uitge- breide voedselvergiftiging voorge- daan in de familie L Peters. Zoals thans overal te plattelande ge schiedt, werd daar dezer dagen een ,huisslachtings"-varRen van 200 kg geslacht. Het vlees werd gezouten en het bloed gebruikt voor de ver- vaardiging van worst en balken- brij. De gehele familie kreeg een ,.proef" en nog dezelfde avond kwam de balkenbrij in diverse ge- zinnen ter tafel. Terstond deden zich vergiftigingsverschijnselen voor De ijlings ontboden geneesheer achtte de overbrenging van 32 per sonen naar het ziekenhuis te Venlo noodzakelijk. Door snel ingrijpen konden ernstige gevolgen voorko- men worden. Op twee personen na die nog in observatie zijn konden alien Woensdag het zieken huis verlaten. Het varken is inmid dels voor consumptie "afgekeurd. WASHINGTON, 27 Oct. (ANP). Kapitein D. M. Tyree ontving gis teren uit de handen van kapitein F. Stam de onderscheiding van commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden uit dank voor de waardevolle diensten, die hij be wees als commanderend offi cier van het Amerikaanse schip „Renville" gedurende de tijd, dat dit schip door de Verenigde Naties ter beschikking van de Commissie van Goede Diensten was gesteld als plaats voor onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek. Kapitein Stam betuigde dank voqr de goodwill aan boord van 't schip en de onvermoeibare pogingen van Tyree om moeilijkheden uit 'de weg te ruimen. Tegelijkertijd' ontving luitenant R. E. Winfie'ld, officier aan boord van de Renville de onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Winfield ..droeg in hoge mate bij tot het scheppen van een aangename sfeer voor de te houden besprekingen." Wanneer jij eens ben mama had die qeon .•kende 67 „Ik geloof van wel", zei Bente ernstig. „Ik herinner me dat ik bo- ven op het balkon lag in Nyborgen dat ik je-zag ploegen. Je bleef even stil staan en klopte de paarden op hun hals en daarna keek je een vo- gel na. Je stond pal in de zon en keerde je gezicht naar mij toe. Ik denk dat je mij niet zag. hoewel ik niet ver van je af lag. Maar in ieder geval zag ik jouw gezicht duidelijk." „Ik hoop dat ik toen naar je ge- wuifd heb", merkte Ole glimlachend op. „Dat deed je", bevestigde Bente. „Ik herinner me dat ik een voorge- voel had dat je iets in mijn leven zou gaan betekenen. alleen wist ik niet hoeveel. |e vindt het zeker heel wonderlijk Wat ik je nu vertel?" ..Nee, volstrekt niet; vertel meer, wil je." ..Het kwam natuurlijk alleen om- dat ik zo lang ziek ben geweest. Als je een paar jaar ligt, dringen zich de meest zonderlinge gedachten aan je op. Ik leefde in een geheel andere wereld en werd een ander mens. Gedurende zes maanden lag ik iedere dag in vaders kamer voor het raam uit te kijken over de fjord." „En waar dacht je toen aan, Ben te?" vroeg Ole, haar vol aanziend. „Dat is niet zo gemakkelijk te zeg gen, ik heb nooit eerder met iemand daarover gesproken. Ik had trou- wens ook niemand om mee te pra- ten. Soms lag ik te dromen, je moest eens weten wat ik al niet ge- droomd heb, terwijl ik aan het ta- pijt met de rode paarden werkte. En soms speelde ik mijn eigen spel- letje. Ik kon in mijn eentje allerlei weddenschappen afsluiten. Ja, nu zul je me wel weer uitlachen." „Nee, Bente. ik lach niet", verze- kerde Ole ernstig. ,.Ik lag naar het water en naar de schepen te kijken. Als de boten die hoge boom op de tegenoverliggende oever voorbij waren voor de zon on- derging, zou mijn wens in vervulling gaan. Of .fils de witte vogels daar; ginds zouden omkeren en naar mij toe vliegen; o, wat heb ik dikwijls gehoopt dat ze zouden komen. Maar soms kwamen er hele vluchten zwarte kraaien, dan bad ik dat ze Enekaer voorbij zouden vliegen. Zie je dat kleine kerkje ginds? Bij stil weer kon ik de klok horen luiden bij zonsondergang. En altijd hoopte ik dat ik het luiden zou horen voor het avondgebed, dan vouwde ik m'n handen en bad tot God. Ik smeekte Hem die rode vlekken in mijn ge zicht en hals weg te nemen; soms dacht ik dat Hij mijn gebed zou ver- horen; maar het heeft niet gehol- pen." Bente zweeg, Ole kon horen hoe ontroerd ze was. Hij wist niet wat te zeggen en vergenoegde er zich mee. haar vas ter tegen zich aan te drukken. ,.Ik hield de rode vlekken in mijn gezicht en hals. en ook weet ik bijna altijd wat de mensen denken als zij ze zien", vervolgde Bente na een ogenblik van zwijgen. „Maar ik heb die wang eenmaal gekust, en nu kus ik ze nog eens" zei Ole, zich voorover buigend en zijn lippen op haar rechter wang drukkend. Hij voelde zich aange- daan, de drang kwam bij hem op. iets liefs tegen haar te zeggen, haar te troosten. Bente had zich naar hem omge- keerd en zag hem in de ogen. „Op onze trouwdag heb je gezegd dat je altijd de waarheid zou spre- ken en dat je nooit zou liegen. Zeg nooit iets tegen me, dat niet hele- maal waar is." ,.Dat beloof ik je. Bente. Dan wil ik nu alleen maar zeggen dat ik blij ben dat je me iets over jezelf hebt verteld. Ik zal deze rit nooit verge- ten", zei Ole. ,Nee, ik moet jou bedanken, ik ben zo blij dat je me meegenomen hebt. Ik heb nooit iemand gehad met wie ik echt vertrouwelijk pra- ten kon; Ik geloof dat ik nooit zo blij ben geweest als vandaag. Maar zet pie nu op de grond, ik moet voortmaken. Junker moet nog min- stens twee uur geoefend worden voor hij weg gaat." Ze waren nu vlak bij het Huis Ole zette haar neer. Hij had nog een en ander te doen, hij moest noodza kelijk naar het dorp en enkele brie- ven schrijven. Pas een uur na he1 middageten kwam hij op de trai- ningsbaan. Bente werkte met Jor- gen en Peter en ook Mikkel was op de baan. „Ik heb meer dan twee uur met Junker gewerkt", zei Bente, een lok van haar voorhoofd weg strij- kend. „Je spant je veel te veel in, Bente en je hebt niet eens je kussen in de sulky. Je kunt niet zo lang rij- den als je je kussen niet hebt. Denk om je been", verweet Ole. ..6. dat heb ik vandaag helemaal vergeten", zei Bente. „Maar nu ben ik klaar, er is alleen nog 6en ding, dat ik Junker beloofd heb voor hij weg moet. En ik wil het je zo vre selijk graag laten zien." ,.Als je nog langer rijden moet. neem dan in ieder geval je kussen." Ole wist dat er een kussen lag in een kleine schuur bij de toegang tot de baan. Zelf ging hij het halen. tilde Bente uit de sulky en legde 't kussen op haar plaats. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3