Grootse huldiging bij inwijding monument BEURS EN FINANCIeN r Enorme belangstelling J r Alkmaar eert Koning Christ us PAG NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 2 November 1948 KOERSEN VAN AMSTERDAM Uitbreiding bij P.O.A. Medisch Opvoedkundig Bureau De organisatie van het1 O.L.O. VOOR HET CHRISTUS-KONING-MONUMENT DE PENNINGMEESTER van het Genootschap van de Stille Omgang ontving Zondag 'n briefje van een dame, die na de onthulling van het Christus-Koning-monument zo getroffen was door het imposante beeld van de Vorst des Vredes, dat zij 'n bedrag van f 25.insloot als haar bijdrage in de totstandkoming van het monument Wij wezen er reeds eerder op, dat de initiatiefnemers voor belangrijke onvoorziene uitgaven zijn komen te staan en dat de uiteindelijke kosten, de begroting met een flir1- bedrag zijn overschreden. Niet alien waren nog in de gelegenheid hun bijdrage voor het monument te geven; wellicht willen anderen, nu zij het mooie monument gezien hebben, hun reeds-gegeven bij drage verhogen. Zij alien kunnen hun bijdrage alsnog geven aan de penningmeester, Joh. Overtoom, Nassaulaan 17, of het storten op zijn girorekening nr. 16713. Het bestuur zal de finantiele bijdragen alsnog dankbaar aanvaarden. BBTER DAN OOIT Groeps-Mis Verkennerij Garantie geldlening Centraal Ziekenhuis Kasgeld-lening TOEZICHT OPENBARE LEESBIBLIOTHEKEN B. en W. bevoegd slechte boeken te weren CONCERT H.O.V. Onduidelijke huisnummerine AANBESTEDING semi-permanente school te Wester-Zwaagdijk ANTI-LAWAAI- CAMPAGNE Wie zich veilig voelt door signaleren Is niet volleerd in het chaufferen V „De Duinstreek" vergaderde INDRUKWEKKEND EN OVERWELDIGEND was de hulde, die Katholiek Alkmaar aan Christus Koning bracht, ter gelegenheia van de plechtige onthulling en inwijding van het monument, Hem ter ere gesticht. Het was geen middel van machtsvertoon, doch een pieteitvolle manifestatie van de erkenning van Katho liek Alkmaar van het Koningschap van Hem, wiens beeltenis thans een ereplaats gekregen heelt in onze stad; zulks uit dank- baarheid voor het feit, dat Alkmaar ongeschonden uit de oorlog te voorschijn kwam. Ongetwijfeld zal het velen moed hebben gegeven, dat zoveel aanhankelijkheid betoond werd aan de Vorst des Vredes, Wiens koninkrijk niet van deze aard is, doch Wien toch alle vorsten en heersers der aarde verantwoording verschuldigd zijn. Het was verheugend, dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de op- roep, om deel te nemen aan de op_ tocht, welke vooraf werd gehou- den Het aantal deelnemers, dat zich om 2 uur op het Doeieveld verzameld had, liep in de duizen- den. De besturen met vele hunner leden, van nagenoeg alle katholie- ke organisaties, schaarden zich in een lange rij, die met muziek van St. Caecilia" voorop naar de Nassaulaan trok. Ook het muziek- corps „St. Caecilia" van Heiloo, liep mee in de zeer lange stoet, waarin de vele kleunge vlaggen en vaandels een levendig beeld ga- ven van de grote verscheidenheid van het Katholieke verenigingsle. ven. Voor het eerst zagen wij de mooie, nieuwe vaandel van de ivo- ning Christusbrigade van Pater Frehe in een optocht meegedragen; voor het eerst trad bij deze 6e*e- genheid naar buiten onze katho lieke gymnastiekvereniging ..Tave" no", waarvan de leden in keurig tenu gestoken waren. Behalve leden van de Alkmaarse clerus en de Eerw. Broeders. za gen in de onafzienbaar-lange stoet ook de Eerw Zus'ers, de verpleeg- sters, de mannen en vrouwen van onze standsorganisaties, dejongpns en meisjes van onze bloeiende j eugdverenigingen. Plechtige onthulling Op de ruimte voor de St. Joseph- kerk langs Nassaulaan en Kenne- mersingel hadden zich intussen reeds vele honderden een Plaats.ie verzekerd, om van de plechtigheid getuige te kunnen zijn. De Verenigde koorzangers o.l.v. Joh. Khiper. stonden in afwach- ting' de verkenners croegen zorg voor de goede orde van de plaat- sing van de duizenden deelnemers aan de optocht, die zich in ronde riien voor het monument opstelden Tot de genodigden, die aanwezig waren, behoorden de heren G. va Slingerland, die burgemeester Wy- tema. welke uitstedig was, vervmg en Mr A J M. Leesberg. namens het gemeentebestuur; voorts was er de gehele katholieke raadsfrac- tie het bestuur van het Genoot schap van de Still. Omgang en de beeldhouwer. de ,heer a J Etien- ne uit Delft. \"t zijn echtgenote zoons en ouders. Voor hem was het een grote dag. de bekromng van een neeen-maanden lange toewij- dingsvolle arbeid aan een mooie °PToenhtde vele duizenden i plaatsje hadden gevonden - aan de overkant op de Vest st' den nog vele honderden. om 'e plechtigheid van ver-e vade te slaan sprak de heer J. Baart. voor- zifter van het Genootschap van Stille Omgang een kort wel,ko™*t." woord. Hij herinnerde aan de oor- logsiaren, waarin wij baden tot de Koning van de Vrede. om onze stad te sparen voor de verwoestmg door de oorlog. Dit gebed werd ver- hoord, hetgeen voor het °e«uur van het Genootschap aanleidlng was tot het nemen van het mitia- tief om uit dankbaarheid een mo nument te stichten, ter ere van de Koning des Vredes. Dank zij de medewerking van velen. kon aan dit initiatief uitvoering worden gege ven Nadat spr. nog even de vele Zijn wetten gelden niet voor de enkeling, maar vcor de gehele ge- meenschap der volkeren. Omdat men Zijn wetten vergeten heeft, heersen chaos, wanorde en haat in de wereld. Men vraagt waarom de wereld ziek is, waarom men lacht, omdat men niet schreien wil. Maar men vergeet, dat men zonder Hem niets kan doen. Het is de ellende van onze tijd, dat men Christus als Koning gebannen heeft uit de maatschappij en uit de mensen- ziel Het is inderdaad, zoals Henri de Greeve zei op het Europees Fe_ deralistencongres: Elke poging om Europa buiten Christus te organi- seren zal tot mislukking gedoemd zijn. Alleen in Christus is de ware vrede, de rust, die men zo begeert de rechtvaardigheid en liefde, die de verhoudingen der mensen moest beheersen. Dat heeft de kunstenaar EHenne op fijnzinnige wijze tot uiting ge- bracht. Met majesteitelijke rust en koninklijke ernsf ziet deze forse figuur neer op de straat. die ook binnen Zijn rijk ligt. Hij ziet naar het jachtende leven, het snelver- keer en houdt naar alien zijn rech- terhand uitges'rekt in een gebaar van bescherming en redding, als men, zoals de vermanende vinger der linkerhand wijst, wnjn wet wil onderhouden. zal men in vrede le ven. Pastoor Binkhorst besloot zijn rede met er op te wijzen, da* uit- eindelijk Hij het laatste woord zal spreken en Hij overwinnaar zal zijn. Na deze rede werden door de verenigde koorzangers o. 1. v. de heer Joh. Kuiper een tweetal lie- deren gezongen en een lied op mu ziek van Anton Bruckner met een tekst van pater Kooler.. In een siotwoord bracht de heer Baart dank aan alien, die aan de totstandkoming van het monument hun medewerking hadden ver- leend, t.w. de beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft, de architect W. A Keesom uit Alkmaar, onder wie door de heer J. Dingerdis het beeld op een prachtig voetstuk is ge- plaatst, de steenhouwer Jac. Ha- ker, de smid J. Besteman Sr. en de heer Besteman Jr., die voor de verlichting had gezorgd. Bloemenhulde. Aan het eind van de plechtig heid werd in alle eenvoud een bloemenhulde gebracht aan Chris- us "Koning tal van verenigingen hadden een mooi bloemstuk gezon- den, terwijl ook vele particulieren en vooral de jeugd met losse bloe men kwamen, om hun Koning te eren. Door de goede zorgen van de heer Van Kessel, werden de bloe- men op smaakvolle wijze gerang, schikt. Des avonds baadde het mo nument in floodlight en trok het veel belangstelling. Na afloop bracht in een bij eenkomst van het bes'uur van de Stille Omgang en genodigden de heer Baart nog eens dank aan alien die aan de totstandkoming van het monument en de plechtigheid hadden medegewerkt. Vooral de kunstenaar Etienne bracht hij na mens het bestuur en heel katho liek Alkmaar hulde voor de wij ze waarop hij de opdracht had uit gevoerd. De HE. Deken Jacobs bracht op zijn beurt hulde aan de. heer Baart die het initiatief had genomen en aan de voorbereidende werkzaam- heden een groot aandeel had. De heer Etienne bracht het bestuur dank voor het in hem gestelde ver. trouwen; hij had de opdracht met veel voldoening uitgevoerd en bracht ook dank aan architect Keesom en diens medewerkers, voor wier werk hij grote waarde- ring had. De heer H. Niele wens- te, als oudste bestuurslid de voor zitter geluk met deze dag, waarop zijn langgekoesterde wens in ver- vulling ging. e excTiv. ACTIEVE AANDELEN Koloniale Bank A Ned.-Indische Handels Bank A vor.k. letape l.tape Ned. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie Bergh J 250-1000 v Berkel's Patent CalvG-Delft Kon. Ned. Hoogovens ALKMAAR. De Boekhandel POA in het Payglop heeft een kleme Lever Br. Unilever uitbreiding ondergaan. De vroegere philips Gloeilampen kantoorruimte is nu benut als boe-1 Wilton-Feijenoord kenstand. Er zijn nu een tweetal afdelingen ingericht, waar men op I Kon. Petroleum zijn gemak een boek kan uitzoeken Amsterdam Rubber en niet gestoord wordt door ande- Bandar Rubber ren. Van deze afdelingen bevat er Holl.-Amerika Lijn een jeugdlectuur en de andere lec- Java-China-Japan Lijn tuur voor meer rijpere lezers. Voor- KNSM Nat.bez.v. al voor de komende Sinterklaasdag I Ron. Pakketv. Mij. zal dit een uitkomst zijn, daar men hier ongestoord het een of ander OBLIGATIES EN boek, waarop de keus is gevallen, eens rustig nader kan bekijken en Petroleum door kan bladeren. Er staan een IKon- Betroieum paar stoelen en een tafel, zodat men dit absoluut op zijn gemak kan doen Het kantoor van de Boekhandel POA is nu verplaatst naar de bo ven-etage, waar ook de toonkamers zijn. cvA A A A cvA A cvA gbvA A A A A A A A A A 29 Oct 1 Nov 1 Nov 901/4 112 111 1571/j 153 1473/4 1491/4 149% 299 294i/2e 121 121 152 152 191 1901/2 283% 282% 2821/4 2253/4 225 2261/4 172i/2 176 293 2911/4 3183/4 317 3171/4 156% 156 157 1361/2 136 166 169 153 153 1491/2 151 1601/2 160 Ned. Scheepv. Unie A Rotterdamse Lloyd A Stoomv. Mij. Nederland A HVA A Javase Cultuur A Ned.-Ind. Suiker Unie A Ver. Vorstenlanden A Deli-Batavia Mij. A Deli-Maatschappij A Senembah Mij. A ACTIEVE OBLIGATIES Deli Spoorweg I N.-I. Spoorw. '02 PANDBRIEVEN 1 Nov 103i/i 971/4 673/4 3'/« 3'/. 3'/> v.k. IO31/2 97i/2 681/2 AANDELEN ALKMAAR. Het bestuur van het M.O.B. verzoekt ons te willen mededelen, dat de spreekuren te Alkmaar, Kennemerstraatweg 103 met ingang van 1 November 1948 zullen worden gehouden op Maan- dagavond van 7.309 uur en Don- derdagsmiddags van 24 uur. Het spreekuur op het Raadhuis te Castricum wordt tot nader order gehouden de eerste en derde Vrijdag van iedere maand van 3 tot 4 uur des namiddags. ALKMAAR. De Raadscommis- sie van voorbereiding voor onder- wijs-aangelegenheden heeft de adressen besproken, die n.a.v. haar rapport aan de Raad over de reor- ganisatie van het openbaar l.o. wa ren ontvangen van de afd. Alkmaar van de N.O.V. en van de ouders van leerlingen, die de Tesselschadeschool bezoeken. De nauwkeurige bestudering van Lev. Br. 6% Idem 4% Aniem N.-Ind. Gas N.-L Sp.-Mij. Sem.-Cher. PA pA A A A A 145 105 108i/t 281/2 11 1431/2 104 IOO1/4 107 281/2 11 Alb. N.A. N.A. Nederland 1948 dito 1947 dito 1937 $-lening 1000 Invest, cert. Ned. 1962-64 dito N.W.S. 1000 Nederl. lOOSp.C N.-Ind. 1000 '37 A VOORL. GENOT. AAND. Heyn Vredestyn Fitting Walvischv Nrd. I. Verz.v. Schokbeton Zwitsal AMERIKAANSE A 187 187 A 146 147 A 973/4 961/4 A 112 113 A 95 A 142 141 A 125 118 FONDSEN Anaconda Bethl.St. Chrysler Gen. Motor. Int. Nick cvA cvA cvA cvA cvA 381/2 119% 1221/2 63% 331/4 3'/. 3'/t-3 3 3 3 z.bel. m.bel. 2V> 2'/. 3 Kennec. Rep Steel U.S. Steel Cit. Serv. Nrth. Am. Cont. Oil MidC. Oil Philips Shell Tidewat. Baltimore Miss. K.T. N.Y. Cent. Pennsylv. i61% 155 167 253V« 85% 99 44 135 1471/4 144 9918 97 A 97 A 100% 97"/u 99 9818 8OV2 101% 95% cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA I621/2 2541/2 1461/4 I6H/4 1571/2 168 255 86 991/2 431/4 1451/2 1401/2 100 97% 97% 100 97"/.. 99 A 99 101% 95A 62 321/, 89% 55 151/2 621/2 59 67V, 423/4 28 13% 71/4 153/4 19% 6% 18'/« SIMAVI De Vereniging Simavi (Steun In Medische Aangelegenheden Voor ln- heemsen) komt weer Uw aandacht vragen! In de week van 16 November zal zij een lijstencollecte houden huis aan huis, die Zaterdagmiddag 6 November met een buscollecte beeindigd wordt, zodat leder, die niet thuis was of geen gelegenheid had te geven, alsnog zijn penningske kan offeren. En dat wil iedereen natuurlijk graag. Want wie zou niet willen helpen bij zulk een ont- zettende nood als er heerst in Indo nesia en de West. En U weet het van vorige keer: met een betrekke- lijk klein bedrag kan er al wat ge- daan worden, bijv. een inspuiting op i tijd met neosalversan kan een kind redden van algehele invalidi- teit. Van deze neosalversan zijn er honderden kilo's nodig. Ook zijn daar de malaria en de TEGEN ONTSIERENDE RECLAME EN STADSONTSIERING Vooral in de laatste jaren doet zich in stijgende mate de behoefte gevoelen aldus B. en W. in een bijlage aan de Raad om de stad in sterkere mate dan thans moge- liik is, te beschermen tegen ontsie- ring door in aesthetisch opzicht storend werkende voorwerpen en opslagplaatsen. B. en W. stellen de Raad voor, regelend op te treden tegen ontsie-1 ven werd als volgt: rende reclame binnen de bebouw- Gebr. J. Obdam. Heiloo f 39.800; de kom, door opname van een be- Th. Dekker, Hoorn f 40.488; A. paling in de politieverordening. die Breed, Hoogwoud f 41.500; W. A. pn W de bevoegdheid geeft, Vertelman, Zwaagdijk f 42.000; Jo hannes Bot, Medemblik f 43.250; G. Kuypers, de Weere f 43.300; A. J. Wittebrood, Beemster f 43.400; Gebr. de Boer. Hazerswoude f 44.000 Appelman en Smit, Wognum f 44.795 schoonheidscommissie gehoord eigenaren of gebruikers van per- celen aan te schrijven, dat de re clame wegens haar ontsierend ka- S„ mr. R I Appeiman en smii, wognum 1 ti.iaj rakter, zulks ter beoordenng aan B. Th. A. Hoogewerf.t Ursem f 45.290; J. en W„ verwijderd of gewijzigd. be Westen gt Pancras f 45.356; J. Wit en Zn.. Wognum f 45.380; P. C. Tuin t Zand f 45.480; Jn. Ruyter, Zwaag- Rest ons nog een woord van dank deze adressen hebben de commissie I mijnwormziekte, die een groot deei te brengen aan de beide muziek- corpsen ..St- Caecilia uit Alk maar en Heiloo voor hun bclan- geloze medewerking, aan de heer Joh. Kuiper en zijn zangers, aan de verkenners voor de ordemaat- regelen en de politie voor de goede regeling van het verkeer. IN ALKM. BOYS-SPELER JEUGD-ELFTAL Op 21 November a.s. wordt te Antwerpen de wedstrijd gespeeld tussen de jeugdelftallen van Belgie en Nederland. Nadat de selectie- commissie van- de K.N.V.B. verschil- lende districtswedstrijden heeft la- ten spelen, teneinde een kijk te krijgen op' het spelers-materiaal, is op Woensdag 10 November een laat- moeiliikheden gereleveerd had. die ste wedstrijd vastgesteld tussen 2 -J 11 .<«v> Vini mn. I i p, n 4. aan de totstandkoming van het mo nument vooraf waren gegaan, bracht hij hulde aan de beeldhouwer de heer H. J. Etienne voor de wijze warop hij aan de opdracht. hem door het Genootschap verstrekt gevolg had gegeven. Spr. verzoctn hierna de H. E. Deken het monu ment te onthullen en het beeld te wiiden. Deken Jacobs bracht in herin- nering de hulde, die Nederland bracht aan de afgetreden en nieuw-gekroonde koningin en wijd- de daarna uit over de betekenis van het Koningschap van Christus en de woorden. die door de prop ter bij de wij ding van het beeld worden uitgesproken. Hierna trok de H E. Deken het gordijn weg dat de schepping van Etienne tot dusver voor onze ogen verborgen had gehouden. Even heerste een moment van diepe stilte. waarin vele duizenden de mdruk, die schone beeld van de slanke jeugd-elftallen, waaruit het defini tieve elftal zal worden samenge- steld. De Alkm. Boys-speler G. Met- selaar heeft een uitnodiging ont vangen, in deze beslissingswedstrijd mee te spelen. DIERENBESCHERMING ALKMAAR. Sinds een week zwerft te Alkmaar een klein wit hondje, bruine oortjes, reu. blijft klein. Ter beschikking een zwarte herdershond, Aan komen vliegen een ongering- de postduif Westerweg no. 294. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. de het Christusfiguur op hen maakte, even op zich in lieten werken. Na dat de H. E. Deken de wijdmgscere- monie had verricht, hield Pastoor G L Binkhorst O.P. de feestrede. Feestrede Pastoor Binkhorst O r. ,,Ik ben ervan overtuigd", aldus de" gewijde redenaar, „dat het voor heel ons volk een dag van intense vreugde en dankbare hulde zal worden als in een of meer steden van ons lang een standbeeld zou worden opgericht voor Haar, die 50 tear lang zich een Moeder des Va- derlands heeft getoond. Maar dan mag vandaag ook heel Christelijk Alkmaar juichen nu hier een monument onthuld is voor de Allerhoogste, de Verlosser der Wereld Wien alle mensen kunnen toejuichen: „Gij zijt de redder van ons volk." Heeft het in onze tijd echter wel zin, om Christus af te beelden als Koning? Is de kroon op dat hoofd geen c/verbodig versiersel. Christus is Koning, dat is geen frase, geen woord zonder zin, want Hij is werkelijk een heerser en be- schermer. Spreker haalde de Hu- bel en de woorden van St. Pau- lus aan, waarin Christus Koning der Koningen genoemd wordt. De Engel Gabriel verklaarde aan Ma ria: „De Heer God zal hem de troon van zijn vader David ge ven, Hij zal heersen in het Huis van David in eeuwigheid en Zijn heerschappij zal geen einde ne men. En zo zijn er vele Psalmwoor- den en ook getuigenissen van Chris tus zelf over Zijn Koningschap. (Advertentie) ALKMAAR. De welpen, ver kenners, aspirant-voortrekkers en voortrekkers van de St. Dominicus- groep worden eraan herinnerd, dat morgen Woensdag om 7 uur de maandelijkse groepsmis wordt opgedragen. Dus alien om 7 uur present in de St. Dominicuskerk! BILJARTNIEUWS ALKMAAR. Ter financiering van verschillende kosten zijn regen- ten van het Centraal Ziekenhuis voornemens een geldlening aan te gaan van f 94.000. Deze kosten bedragen: a. Bouw Noodziekenbarak c.a. f 116.741.21; b. vernieuwing ketel- installatie Centrale verwarming f 19.758.21; c. vernieuwing wasserij f 16.793.06;' d. aanschaffing rontgen- diagnostiek-apparaat f 36.000; totaal f 189.292.70. Hiervan is bij raadsbe- siuit van 22 Juli 1946 door een geldlening gedekt f 129.740, terwijl door afschrijving beschikbaar kwam f 10.921.37. Blijft nog te dekken: f 48.631.33. Voorts is nodig: e. voor aanschaf fing van de huishoudelijke en me dische inventaris voor de t.b.c.- barakken f 10.000.—; f. rontgen- therapie-apparaat f 28.000.g. bac- teriologisch laboratorium f 5400. h. instrumentarium pathaloog-ana- toom f 2000.—; totaal f 94.031.33. Regenten kunnen een lening slui- ten van f 94.000— tegen 2% pet, onder voorwaarde, dat de gemeente rente en aflossing garandeert. B. en W. stellen voor de lening goed te keuren en de gevraagde garantie te verstrekken. ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor een geldlening aan te gaan van f 1.500.000 ter voorzie ning in de behoefte aan kasgeld voor het jaar 1949. Tevens stellen zij voor met de Noorderbank een overeenkomst aan te gaan tot rentegevende belegging van ti.jdelijk beschikbare kasgelden over 1949. Voorts stellen zij voor de rente- verlaging te aanvaarden van 3% op 3 pet. van de in '22 t.b.v. de Am- bachtschool bij de ..Utrecht" aange- gane geldlening van f 92.258.53, waarvan nog resteert f 51.253.24. SCHAAKCLUB D. O. S. I er niet van kunnen overtuigen, dat hun voorstellen niet in het werke- lijke belang van het o.l.o. zouden zijn: redenen, waarom zij die voor- stellen ten voile handhaven. Het Wetboek van Strafrecht be vat niet voldoende bepalingen, om de jeugd te beschermen tegen on- geschikte lectuur, bij de versprei- ding waarvan de uitleenbibliothe. ken een belangrijke rol spelen. De Commissie voor het ontwer- pen van strafverordeningen acht het noodzakelijk, dat er vooral maatregelen worden getroffen, dat de jeugd niet via de uitleenbiblio- theken met voor haar verkeerde boeken in aanraking komt, hetgeen dikwijls gebeurt buiten medeweten der ouders Naar de mening van de Commis sie dient de gelegenheid tot het verkrijgen van slechte lectuur door de jeugd beperkt te worden. Zij stelt daarom voor in de politiever ordening nog enige bepalingen op te nemen, krachtens welke de open- bare leesbibliotheken enigermate onder toezicht van B. en W, komen. Hiervan zou al aanstonds een be langrijke preventieve werking uit gaan. De commissie zou 'n bepaling in de verordening willen opnemen die de eigenaren of beheerders ver. plicht een catalogus aan te leggen waarin de boeken, die aan jeugdige personen mogen worden uitgeleend. duidelijk zijn aangegeven, terwijl B. en W. de bevoegdheid hebben, in overeenstemming met het advies van een daartoe door hen te benoe men commissie, die boek-aandui dingen te schrappen, welke zij voor jeugdige personen ongeschikt ach ten. Daarbij zou een verbod 'moeten komen, om boeken buiten de cata logus om uit te lenen, speciaal aan Door 5 overwinningen en 3 ne- derlagen heeft Jan Feeke zich num. mer 4 geplaatst in een tournooi te Amsterdam, cadre 572. Zeer zeker een eervolle plaats in dit voor hem ongewone cadre. In klasse D werden de volgende resultaten behaald: De WaagDrie Ruiten 37 Excelsior—Ale. Victrix 4—6 LindenhoekGekr. Valk 28 In klasse B worden hedenavond de volgende wedstrijden gespeeld: Excelsior AZEKZ? hotel de Nach- tegaal: Lindenhoek—Optimisten, in cafe Huiberts; HarmonieDrie Rui ten, cafe Veth; Volharden—Excel sior B, cafe 't Wapen van Haarlem. van de bevolking tot wrakken ma- ken. Zie vooral de folder die deze week in Uw bus komt. Om maar enkele van de ontzettende tropen- ziekten te noemen. Het sterftecijfer is dan ook on- voorstelbaar hoog. vooral de zuige- lingensterfte. In Su-iname is deze 60 5 70 Van de 100 kinderen, die geboren worden, sterven er dus 30 a 40 beneden 1 jaar. In sommige streken van Borneo is dit getal zelfs 89! Jonge moeders. stelt U zich even voor wat dit betekent. SIMAVI nu tracht in deze nood te helpen. Zij subsidieert medische hulp aan deze mensen, hetzij die geboden wordt door de protestantse zending, door de R.K. missie of van Mohammedaanse zijde. Doet het Gouvernement dit dan niet? Zeer zeker. Het Gouverne ment neemt ook een deel van de kosten voor zijn rekening. Maar er is zo ontzettend veel nodig! Wan- neer er hier in Alkmaar Indische toestanden heersten, zouden we met ons 40.000 een halve dokter moeten delen! Simavi zorgt voor meer dok- ters, meer zusters, meer ziekenhuis- ruimte, meer medicijnen en tracht zodoende wat bij te dragen tot het levensgeluk van de zleken in Oost en West. Deze collecte wordt aanbevolen door: Mr. H. J. Wytema, Burge meester van Alkmaar, Dr. J. Dege- naar Jr., Ds. J. Dikboom, Deken Ja cobs, Dr. G. Sluymer G. A. M. Snij ders, Dr. J. H. H. C. Vrijman. Ds. W, Wesseldijk. Wij hopen dat nog vele collectan- ten en medewerksters zich zullen opgeven bii mevr. Berman Nieuw- landersingel 51 of bii mevr. Lourens Oudegracht 293 of bij de heer Brink Julianastraat 12. want vooral hun aantal hangt het welslagen van deze collecte af. M-a-t Legt uw bijdrage reeds nu klaar. Het heeft er wel min of meer hoort te worden. Onder reclame wordt in dit geval ook verstaan el ke vorm van propaganda, voor welk doel ook gevoerd. Het zal verboden zijn, in strijd met deze aanschrijving, muren, ge- timmerten, borden of andere voor werpen te hebben, bestemd of ge- bezigd tot reclame. Ook t.a.v. op slagplaatsen van afbraak, puin, oude Wervershoof f 49.367; De Haan en 1 t.j c i-i 1 a tic en nnn. materialen langs openbape land- of waterwegen, stellen B. en W. voor beperkende bepalingen in de ver ordening op te nemen, terwijl zij tenslotte voorstellen de politiever ordening aan te vullen t.a.v. de strafrechterlijke aansprakelijkheid van rechtspersonen. jeugdige personen. welke niet in de Drecajr voorgestaan of de simfonie- i nln <inni< Rfl I J1 TT/~V"*7 ^nlr H COl - catalogus 7—1 aangeduid als voor de jeugd geschikte werken. Onder „jeugd" zou de commissie in deze bepaling willen rangschikken per sonen, die de leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben, zulks in overeenstemming met het W. v. Str., waarop de voorgestelde bepaling een aanvulling is. Wat de jurisprudence betreft, kan naar de mening van de com missie aangenomen worden, dat de voorgestelde bepalingen de toets van onze hoogste rechter kunnen doorstaan. De Commissie heeft de door haar concerten van de HOV ook dit sei- zoen zouden doorgaan. Gelukkig is dit wel het geval en het eerste con cert in dit seizoen bleek, wat de belangstelling betrof, al een tegen- valler te zijn. Het heeft; geen zin hier de oorzaken van na te speuren maar het feit op zich is niet zeer bemoedigend. Het muzikale succes deze avond kan echter op ongetwijfeld stimulerend van volgende werken. Het zeer aantrekkelijk romantisch programma, ditmaal uitgevoerd o.l.v. dirigent Kees Hartvelt, kwam de voorgestelde maatregelen geformu- aigemene smaak wel zeer tegemoet leerd in een ontwerp tot aanvulling het was aiies overbekend melodisch van de politieverordening en geeft waarbij niemand zich behoef- -r-» i j;i I i. „nL4nvUnlor De uitslagen van de gespeelde wedstrijden luiden: Groep I: J. Bakker W. Speets 01 R. Pranger J. Obdam 10 Scholtes—J. Kooij afgebr. R. v. Wezepvan Vliet 10 J. KooijR. Pranger 10 R. v. WezepA. Burgers 10 Groep II: R. GodijnNijman Sr. 01 AppelWillemse 10 De Boervan Hoorn 01 Vrijdag 5 Nov. a.s. speelt DOS I haar eerste wedstrijd voor de bond en wel tegen WV 2 in haar club- lokaal „De Vriendschap" in de Schoolstraat. Aanvang 8 uur. de Raad in overweging dit ontwerp aldus te willen vaststellen. De verordening, welke de huls- nummering regelt, dateert van 1898. Van verschillende zijden, o.a. van twee(ie concertmeester van het Lon de P.T.T. is de aandacht van B. en certgebouworkest wel toevertrouwd W. erop gevestigd, dat de huis- Deze compositie vol sentiment blijft nummering in deze gemeente niet de luisteraar boeien en het was de duidelijk is en soms helemaal ont- grote verdienste van de solist, dat breekt. B. en W. stellen daarom hij een te grote gevoeligheid als het voor 'n nieuwe verordening vast te ware bewust vermeed. Zijn succes de in te spannen om te achterhalen wat de componist nu feitelijk wilde. Daar was allereerst de charmante en brillante ..Oberon"-ouverture van Weber in vitale en levendige uit voering. De violist Jan Keessen speelde het overbekende vioolcon cert van Max Bruch en dit was de stellen, waarin bepaald wordt dat eigenaren en gebruikers van gebou wen verplicht zijn toe te laten, dat straatnaam-borden aan hun perce- len worden aangebracht en eigena ren verplicht zijn er zorg voor te dragen. dat hun percelen, volgens door B. en W. gegeven richtlijnen van 'n huisnummer, moeten zijn voorzien, op 'n daarvoor geschikte plaats. Bij wijziging In de huisnumme- ring worden de nieuwe nummer- plaatjes voor de eerste maal voor rekening van de gemeente aange bracht. VERGOEDING REGENKLEDING B. en W. stellen de Raad voor de vergoeding voor regenkleding aan gemeentewerklieden te verhogen van f 10 tot f 20 per jaar. GEEN SPREEKUUR De wethouder voor Openbare Werken en Volkshulsvesting, de heer M. Coerts, is Woensdag 3 No vember a.s. verhinderd spreekuur te houden. was groot en zowel dirigent als orkest moesten in de bijval delen, Tot besluit de grote simfonie „uit de nieuwe wereld" van Dvorak en in dit werk bereikte de HOV wel het hoogtepunt van de avond. Het ensemble was hier zeer homogeen en aan kleurrijk orkestcoloriet kwam men niets tekort. De interpretatie van dit werk was uitnemend en de aanwezige luisteraars toonden zich hiervoor dan ook buitengewoon en thousiast. Er kwam aan het applaus schier geen einde. Dirigent Hartvelt liet terecht het orkest in de ovatie delen. Zo is dan het eerste concert, al thans in muzikaal opzicht, een groot succes geweest. Mogen de Alkmaar se muziekliefhebbers de HOV niet vergeten en de volgende concerten beter acte de presence geven, want wanneer we hier de simfonie-con- certen zouden moeten missen, dan zou muzikaal Alkmaar in cultureel opzicht verarmen. Moge dit worden voorkomen. W. SCHREURS. WESTER-ZWAAGDIJK. Ten ge- meentehuize te Zwaag, is, onder leiding van architect N. H. Oude- jans te Purmerend, aanbesteed het bouwen van een semi-permanente school, groot 4 lokalen, in de pa- rochie Wester-Zwaagdijk. Ingeschre- dijk f 45.619; Fa. Hoogzaad, Span- broek f 45.832; G. Jorritsma, Hoorn f 46.400; Steur en Tuyp, Volendam f 47.000; J. Faus, Nieuwe Niedorp f 47.700; Tol, Jong en v. d. Hoogen, Volendam f 48.000; Jan Botman, Wervershoof f 49.267; J. Nieuwboer, BURGERLIJKE STAND Geboren: Olga J. M. d.v. W. Rasch en A Th. v. d. Meer; Johannes P. B z.v. W. J. ten Broeke en W. de Nijs- Theodoras J. z.v. Th. Eilander en J van Graft; Sophia M. d.v. T. M de Wit en P. Pauw; Johan z.v. J. van Alfen en G. v. d. Berg; Ma rian d.v. J. J. Heemskerk en G. C. Avis; Johanna M. d.v. L. C. Waard en J. J. M. v. d. Vegt Gehuwd; Jan M. Krocke en Geer- truida C. Hulskamp; Ulrich J. Rut- ger en Gratho K. Daalder; Johannes M. Koopmans en Maria H. J. Arntz Overleden: Geertje Langedijk, 51 jaar, wed. van A. van Nijkerken. GESLAAGD Voor het middenexamen A van de Ned. Ver. van Leraren Engelse taal iBrittannial te 's-Gravenhage slaagde de heer C. N. Ruitef, alhier. BERGEN In het cafe van Nieuwedijk te Bergen wefd Vrijdag- Greenland worden opgevoerd. Reek, Alkmaar f 50.200; Fa Rizzi en Stor, Wijk aan Zee f 50.400.. Twee inschrijvingen vielen buiten mededinging, wegens het niet vol- doen aan een besteksbepaling. De gunning wordt aangehouden. voile medewerking te zullen ver- lenen. Daar er voor de rondvraag niets was, sloot de voorzitter met enige woorden van dank voor de correcte behandeling der punten van de agenda de vergadering en hoopte, dat een ieder zijn belangstelling zou blijven geven aan de vereniging „De Duinstreek". GEGUND BERGEN Aan de firma C. Eck te Alkmaar is het verbouwen van een voormalig smeerstation tot kleuterschool gegund. UITSLAGEN De uitslagen voor het maken van een deklaag van warm asphaltbe- ton op de nieuwe Bergerweg vanaf de Oude Bergerweg tot de spoor- wegovergang en op de Verlengde Dr. van Peltlaan vanaf de spoor- wegovergang tot de Van Borselen- laan, met bijkomende werken; a. porfier, b. met steenslag, zijn: Ned. Basalt Mij. te Zaandam a f 17.309, b f 16.300; J. Ooms te Avenhorn a f 16.590, b. f 15.450. Toneelverenlging „Pius X" HEERHUGOWAARD NRD. De toneelvereniging „Pius X" heeft in studie het nieuwe toneelstuk „Boeng Toni", en zal dit op 7 en 9 Novem ber a.s. in de zaal van de heer Jac. morgen de jaarvergadering van de Rundveefokvereniging „De Duin streek" gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer W. Kaag, werden de notulen voorgelezen. Uit het jaarverslag, behandeid door de heer Jb. Broersen, bleek o.a., dat „Boeng Toni" is een stuk dat han- delt over de militaire gebeurtenis- sen in Indie, en dat een goede kijk geeft op de toestand aldaar. Wij we- ten, dat genoemde vereniging in staat is iets goeds naar voren te brengen, zodat wij ervan overtuigd het ledental is gekomen op 136 en zjjn> ,ja(. zy qqJj (jeze kger weer suc- dat er plannen bestaan om in 1951, ces zuuen boeken. Vermelden wij bij het 25-jarig bestaan van de ver- nog dat het geheel gespeeld zal wor eniging, een keuringsdag te houden. ^en in een nieuw decor. Verder werden in 1947 ruim 25000 monsters onderzocht. In deze ver eniging zijn nu momenteel 2172 melkkoeien en wanneer men dan de kuikalveren, pinken, stierkalve- ren enz. mederekent, komt men tot het totaal van 1457. Wat de fokvee- handel betreft werden er in 1947 60 dieren verkocht voor f 26.502.50 en 28 aangekocht voor f 15.625.117 afstammingsbewijzen werden afge- geven. De gezondheidstoestand van de veestapel kwam ook ter sprake. Van de 3018 onderzochte dieren reageren er 331 of 11 pet. op t.b.c. De toe- stand ziet er dus allesbehalve roos- kleurig uit, temeer daar deze 331 reageerders voorkomen op 50 be- d rij ven. Slechts 86 leden kunnen K.J.B. HEILOO Hierbij een laatste op- roep aan de leden om Woensdag a.s. de lezing van de heer Stube- nitzky over radar bij te wonen. Ook niet-leden, die belangstelling heb ben voor dit leerrijke onderwerp, zijn tegen geringe entree van harte welkom. Tevens inschrijven van nieuwe leden onder de pauze en na de®ezing. EERSTE STEENLEGGING ST. PANCRAS Onder geringe belangstelling had de eerste steen- legging plaats van de nieuwe wo- ningwetwoningen, welke aan de bogen op een t.b.c.-vrije veestapel. Vijzellaan gebouwd worden. Er is De aigemene bedrijfstoestand be- vredigt maar matig. Na de maand Mei is het veel te droog geweest, met als gevolg weinig melk en magere dieren. Het hooi was prima, maar de hoeveelheid tekort. De ge- middelde melkprijs was weer onge- veer f 5.per kg melkvet. Na een droge opsomming van cijfers kwam de wateronttrekking ter sprake. Het is zeer teleurstel- lend, dat er door de provincie Nrd. alhier ook een woningbouwvereni- ging opgericht, maar daar de sta- tuten nog steeds niet zijn goedge- keurd, heeft het gemeentebestuur besloten zelf met de bouw van £en dubbele woning te beginnen, gezien het nijpende woninggebrek in onze gemeente. Bij de ceremonie waren aanwezig architect Visser, gemeen- te-opzichter Bruin, wethouder de Kraker, het bestuur van de woning- bouwver. St. Pancras en aannemer Holland niets gedaan wordt voor de Smit met zijn personeeL Alvorens veehouders, die alle dagen duizen den liters water aan de duinen en daardoor aan hun land zien ont trokken, Zo is b.v. door deze water onttrekking de opbrengst per koe f 100.— per jaar minder. De heer Jb. Broersen besloot zijn verslag met een woord van dank aan bestuur en leden voor de pret- tige samenwerking. De Eerw. Pater Gerritsen O.S.B. onderstreepte de woorden van de heer Jb. Broersen over de water onttrekking en vroeg, of het niet mogelijk was een document samen te stellen over dit onderwerp en dat door te sturen naar de provincie Het bestuur zeide hieraan haar tot de eerste steenlegginf over te gaan, sprak burgemeester Kroone- burg een kort woord, waarl* hij dank bracht aan de heren Bruhl en Visser voor de vlugge afdoenfSg van zaken. Hij hoopte, dat de wo* ningbouwvereniging gauw het werk zou kunnen overnemen. Hierna hanteerde de burgemeester op vak- kundige wijze de troffel en de spe cie. Nadat de heer Visser 'n dank- woord aan de burgemeester had gebracht, nam de heer Jn. v. Graft, bestuurslid van de Woningbouw- vereniging het woord. Hij prees de handelingen van het gemeentebe stuur, welke tijdelijk hulp in de nood had gebracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2