ONVERWACHTE NEK-AAN-NEK RACE TUSSEN TRUMAN EN DEWEY Om tien uur hedenmorgen had Truman een belangrijke voorsprong "f r Er werd druk gestemd in de V.S. De Grondwet van Thorbecke honderd jaar Republikeinen stelden hun overwinningsfeest uit Truman in een goed humeur HET Stokers te Lievin bieden hevig verzet tegen de politie He! duel aan de Amerikaanse stembus EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Een plan longresmeerderheid voor Truman Laatste nieuws Trunxsn heeft de leiding Moef het Huis beslissen? Minister Stikker naar Kalioerang Dom R. Schutte O.S.B. t J Vijf Nederlandse soldaten gedood Kinderbijslag loonarbeiders Br~ Buiten God is 't nergens veilia (Vondel) Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A. tel. adm. 204B, red. 2047 K 2200 Woensdag 3 November 1948 44e ]aargang No 11403 M ,.L 4243. Co,. Noo.d 77. M. 4362 K 2290, DEN HELDER. H—89. 1 280. 2230. SCHAGEN. 1 4S9 1 2240 58 S.'S ftySrWdl zich verenigd dach no, geen kieeman. DEWEY TRUMAN Dewey win* te New York Voor de benoeming tot president wordt een mini mum vereist van 266 kies mannen op bet totaal van 531. Wordt dit percentage niet bereikt, dan moet het Huis van Afgevaardigden, krachtens de bepalingen der Grondwet, beslissen. Deze beslissing zou dus in dat geval afhangen van de meerderheid in het Huis van Afgevaardig den. WEERSVERWACHTING Op Allerheiligen stierf in de St. Adelbertuspriory te Egmond de bekende Benedictijn dom Richard Schutte. Hij was drie en zeventig jaar en vijftig jaar priester. Ruim veertig jaar ge leden trad hij in de orde van de Benedictijnen. Hij was sub- p r van de Priory in Egmond. De begrafenis heeft morgen plaats op het kerkhof van de Priory, na de H. Uitvaartdienst, De Regent van Banjoewangi, Roemanggoeng Pandji Ach- mad Koesono, spreekt de raads- leden toe bij de installatie van de Regentschapsraad Banjoe wangi. Zeep gaat ook van de bon Henri de Greeve zendt Niwin Kerstpakketten Namens de radiospreker van „Het Lichtbaken", de zeereerw. die om kwart over tien gehou-1 ^eer jjenri Greeve, zullen den wordt Heden, Woensdag- -joor Niwin honderd Kerst- avond, om half zes zijn de ge- pakketten naar de militairen zongen Metten en Lauden. I overzee worden gezonden. V. DR. VAN MOOK hield afscheidsrede 5 annate, rij. Dr. Beel te Batavia BIJ OVERVAL DOOR INDONESISCHE BENDE BATAVIA, 2 Nov. Aneta. genactie ingezet. Teraardebesfelling van Edo Bergsma REGERING PLEEGT OVERLEG Fri5sw^",,~sfoot Maandag in Versna~~*'**'",r* worden duurder Nieuw Abormementsprljs f4.25 pet kwartaal, f1.43 pei maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief per edltle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aile editlef 26 ct. per m.m., minimum f 4.familie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. pet m.m. Bi] contract belangrijke kortlng. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankreiaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank No ordhollands HET EEIT VAN HEDEN NEW YORK, 3 Nov. (Reuter) Volgens de stand der uitslagem van de Amerikaanse presidents- verkiezingen te drie uur hedennacht plaatselijke tijd had president Truman (democraat) de leiding over gouverneur Thomas E. Dewey (republikein). Deze verkiezingsstrijd wordt de spannendste m de Amerikaanse geschiedenis genoemd. Volgens de te drie uur hedennacht door de Amerikaanse radio omgeroepen stand waren op Truman 14.800.000 stemmen uitgebracht, op Dewey 13.600.000 stemmen en op Henry Wallace (progressieve parti}) ongeveer 700.000 stemmen, evenals op gou- VOOR DE K.R.O. heeft pater Piet Wesseling C.s.s.R. in zijn wekelijks kwartier van de Jeugdraad, in de' rubriek „Dat is leven" een plan ont- vouwd in verband met de woon- ruimte-nood Ondanks de wet op de .doelmatige verdeling van woonruimte", zijn er nog tal van gevallen van schrijnend wyninggebrek en het is ook en niet het minst de jeugd, met name zij, die kunnen en willen trouwen, die daar de dupe van worden. Over de ellende, vooral de morele gevaren van de woningnood hebben we herhaaldelijk geschreven, aller- lei pogingen, ook bijv. door de K.A. en hier en daar door jongeren van de K.V.P., en niet te vergeten door vemeur Strom Thurmond, lichtbakens van Henri de Greeve, zijn gedaan, om aan de bestaande nood tegemoet te komen. Maar het is nog lang niet voldoende gelukt en er zijn ook altijd nog gevallen van willekeur, van onverwachte tegen- werking en gevallen mej; corruptie- ve neigingen, die goedbedoelde po- y0iqens SOmmiqe politieke waarnemers bestaat de mogelijk- vS£: h.id, dai de presidenlsverkiezing doe, het Hms van Afg.vaar- deren. digden beslist zal moeten worden. Voorzover later bekend werd, Nu. roep™ pa,ter„ Wesseli£L, had Truman de leiding in 27 staten met 267 kiesmannen, Dewey helpen^an6 adressen,P' °™aar nog in 17 staten met 226 kiesmannen, Thurmond in vier staten met woonruimte beschikbaar zou zijn. gg kiesmannen. Wallace had tot dan toe 618.705 stemmen op oTSi.'n'S N. telling v.„ ru.m de he» v.n ren, maar hij bedoelt, dat de jonge- het verwachte aantal uitgebrachte luidie adressen verkrijgen bij de stemmen ad vijftig millioen ver- bevoegde instanties. klaarde de nationale voorzitter van Dit is misschien een zwak punt. Want de praktijk leert, dat deze in- de democratische party, senator J. 6tanties niet altijd voldoende op de Howard McGrath, er van overtuigd hoogte zijn en de spreker zelf gaf te zijn_ dat Truman zou worden her- daar al voorbeelden van ^ovendien kczen Volgens hem zouden tenslotte stanties"? dtedlkwijls ambtelijke en de stemmen van de rechtse demo- dus bureaucratische instanties zijn, craten in de zuidelijke staten be- aan deze particuliere actie willen slissend zjjn. medewerken O half drie vannacht plaatselijke Maar wn hopen er het beste van en zouden wel de wens willen uit- tijd waren de resultaten als volgt. spreken, dat deze bevoegde instan- I Truman 13.900.000 stemmen ties alle kansen, om tot een zo goed Dewey 13.000.000 stemmen mogelijke toepassing van de wet op u 750.000 stemmen bdeenuTn.rU Ixh-mond 680.000 stemmen ingeleTd ^at* nojf drte volge£dePfs£ I Later bleek toch Dewey in de sen heeft Hij vraagt nu de adressen staat New York de leiding te hebben en wil dan ook adressen van jonge- gekregen, zij het. na het binnen- lui die kunnen en willen trouwen komen van meuwe cyfers uit New en dan gaat hij proberen, bij de York-City, met slechts een kleine mensen die nog woonruimte heb- marge. Nog wachtend op de uitslag ben jonggehuwden te plaatsen. Hij uit nog slechts enkele provinciale verwacht al deze gegevens aan zlln districten van deze staat schatte adres- Retraitehuis Noordwijker- men Dewey op 2.828.907 stemmen hout. En in de derde en vierde week tegen Truman 2.800.966 stemmen. zal hij vertellen, wat zijn verdere plannen zijn. Wij bevinden ons op een hellena vlak, met de huisvesting, is het oordeel van deze vunge Redempto rist en de achterstand wordt elk jaar groter, zegt hij terecht, als we het aan de woningbouw overlatem. Wij geloven, dat dat zo Is. En a nood van de jeugd is groter dan menigeen die nog veilig zit, wil ^UuiTenden jonge mensen zijn de v.«4- t-klot-» van TDStGT wel rond vijftig prbrent. Dit zou Truman het presidentschap ver- zekeren. GiSteren nog voorspelde dr. Gallup 49.2 procent voor De wey en 44.2 voor Truman. London Press Service meldt, dat Truman de meerderheid in het congres heeft verworven. Te 2.45 uur plaatselijke tijd was de stand van de congres-verkiezings- uitslagen als volgt: Senaat gekozen zittend totaal democraten 13 30 43 republikeinen 2 33 35 De Senaat telt in totaal 96 zetels Huis van Afgev. gekozen democraten 110 republikeinen 11 arb.partij 1 Het totaal aantal zetels van het Huis van Afgevaardigden is 435. Het bekend worden van het feit, dat Truman voor het ogenblik de leiding had bij de verkiezingsuit slagen drukte enigszins de stem' ming op het republikeinse hoofd kwartier in het Roosevelt-hotel te New York, waar gouverneur Dewey aanwezig was om van de uitslagen kennis te nemen en waar een drie- honderdtal van zijn aanhangers in de balzaal verzameld was om het sein voor de aanvang van het „over winningsfeest" te kunnen geven Men had verwacht rond half vier hedenmorgen het feesten op grote schaal te kunnen aanvangen, doch op dat tijdstip lag Truman nog steeds voor op Dewey. De tot dusverre bekend gewor- den verkiezingsresultaten zijn in strijd met de voorspellingen van alle onderzoekingen omtrent de publieke opinie. Dr. G. Gallup, de leider van het bekende bureau voor opinie-on- derzoek, zou thans aan de jour- nalisten verklaren, dat het totaal aantal stemmen voor Truman gro ter zal zijn dan voor Dewey en Te kwart over vier hedennacht plaatselijke tijd was de situatie wat betreft de presidentsverkiezingen als volgt: Truman aan de leiding in 28 sta ten. die tezamen 292 kiesmannen aanwijzen. Dewey aan de leiding in 16 sta ten, die tezamen 201 kiesmannen aanwijzen. Het vereiste minimum-aantal kiesmannen is 266. Te vijf uur hedennacht plaatse lijke tijd was drie-vierde gedeelte van de uitgebrachte stemmen ge- teld. De cijfers van deze telling zijn als volgt: Truman 16.500.000 stemmen Dewey 15.250.000 stemmen De laatste officieuze cijfers voor New York geven Dewey met 28.000 stemmen de leiding boven Truman. Het radiostation ..Stem van Ameri- ka" verklaarde. dat Dewey de 41 New Yorkse kiesmannen definitief heeft gewonnen. hoewel met een kleine meerderheid. De voorzitter van het democrati sche nationale comit6 heeft toege- geven, dat Dewey de staat New York voor zich gewonnen heeft. doch hij weigerde toe te geven. dat Dewey de presidentsverkiezing zou winnen. Medegedeeld door het K.N.M.l. de De Bilt, geldig tot Donderdagavond. ZUID-WESTELIJKE WIND Meest zwaar bewolkt met ty- delijk enige regen of motre- gen voornamelijk in het Nrd. Westen van het land en hier en daar nevel of mist. Matige, later vooral in de kuststre- ken toenemende Zd-Weste- lijke wind. Weinig verande- ring van temperatuur. BATAVIA, 2 Nov. (Aneta). Minister Stikker zal de republi keinse premier Hatta Donderdag in Kalioerang op republikeins gebied ontmoeten. De keuze van Kalioe rang biedt de mogelijkheid, dat de heer Stikker ook contact kan op- nemen met de collega's van minis ter Hatta. Minister Stikker wil Zaterdag uit Kalioerang terugkeren en dan nog enkele andere plaatsen op Java be- zoeken. Waarschijnlijk keert hij Woensdag 10 November naar Ne- derland terug om verslag uit te brengen aan de regering. Verwacht wordt, dat over het resultaat van de besprekingen in Kalioerang niets zal worden bekend gemaakt, alvo- rens de regering in Den Haag is ingelicht. Op zijn reis naar de repu- bliek wordt de heer Stikker door enkele adviseurs vergezeld. (Van onze Haagse correspondent.) Naar wy vernemen wordt mo- mentee! overleg gepleegd over het vrijgeven van zeepproducten. Door een bevredigende aanvoer van grondstoffen is dit mogelijk geworden. Bovendien kunneii zeepproducten ook in Belgie vrij worden gekocht. Zo mogelijk zullen de betreffende distributie- bepalingen eind November of be gin December worden ingetrok- ken. AMERIKAANSE ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren mede, dat berichten uit het gehele land melding maken van een drukke stemming. Volgens het bulletin van het ministerie werd er drukker gestemd dan bij enige vorige nationale verkiezing, ondanks het slechte weer. In de loop van vandaag kan de uitslag worden voorspeld nog voor de telling geheel is geschied. Tussen de Oost- en Westkust bestaat een tijdsverschil van drie uur, hetgeen van invloed is op de sluitingsiiren en telling. wanhoop nabij het plan van pat« Wesseling is waard Hielpe worden en te slagen. De jeug en ouderen helpen mee. BATAVIA, 2 November In een afscheidsrede voor de radio bracht dr. van Mook de gebeurtenissen in herinnering, di# zich tijdens zijn bewind hadden voorgedaan. Hij be- tuigde zijn erkentelijkheid jegens hen die geloven in de noodzaak van sam'enwerking tussen Nederland en Indonesie en die geloven m de mp- gelijkheid om en /ANDAAG, 3 November, herdenken wij het feit, dot honderd dedphilippijnean'zijn pla'ats onder de V jaar geleden de Grondwetsherziening 1848 plechtig werd volken te doen innemen. afqekondiqd. En iedere Nederlander de Katholieke Nederlan- weTr°k\ef ednaardmedr^eT bed=d degr niet het minst - die iets weet von de grote betekems van een paleiskliek, die alleen bestaat in deze herziening en beseft welke invloed zij heeft uitgeoefend de verbeelding van jaloersen, bracht L,al vandaag met vreugde een eeuw terugdenken. Maar tevens drinVzynMa°fsckheidswoorden tot zijn zal hij hulde brengen aan de nagedachtenis van Mr. Johan republikeinse vrienden zeide hij het Rudol{ Thorbecke, onze grootste staatsman uit de 19e eeuw, een tehubnireetUhreSt kunnenTo^maken van I nationaie figuur bij uitnemendheid, die op de herzieninig van de omheining van prikkeldraad, 1848 een zodanige invloed heeft gehad, dat men met recht de waarachter zij zichzelf verborgen G ondwet na 1848 betiteld als de Grondwet van Thorbecke. had, haar eenheid zoekend in nega- j De Grondwetsherziening van 1848 v/as er een van radicaal karakter. Een diepingrijpende wijziging werd er gebracht in ons staatsbestel en daardoor werd ons volk onvatbaar gemaakt voor de revolutionaire stormen, die in die dagen over Europa voedden. Het conservatisme, dat van geen verandering wilde we- ten, bang als het was, dat door meer- dere volksinvloea in het staatsbe- stuur, het volk meer opstandig zou lvl Op worden, werd verslagen. J^st op -n„ tiid werden de bakens verzet. Thor- 30 October werd een patrouille bJcke plaatste met zijn Grondwet in de omgeving van Koeningan een krachtige dam tegen iedere mo- overvallen door een bende van gelijk^ revolutiepoging in ons va- 200 geinfiltreerde Indonesiers, ei an De toestand voor 1848. wactrbij aan Nederlandse zijde Onze staatsinrichting van voor een lid van de civiele politie minst sprake. De Tweede Ka- werd gewond, aldus meldt de mer werd gekozen door de yroY™_ yj >t rialp Staten, die op hun beurt wa- dienst legercontacten. Door Ne ren samengesteld door de z.g. drie derlandse patrouilles is een te- standen, te weten de Edelen of Rid- 1 Dr. Beel is te Batavia aangeko- men. Hij werd verwelkomd door een escorte van zes jagers, die zijn Constellation op het laatste traject escorteerden. Op het vliegveld wa ren ter begroeting aanwezig dr. van Mook, minister Stikker, de heer Neher, vice-admiraal Pinke en ge- neraal Spoor. Toen Truman te Independence zijn stem uitbracht, was hij in goed humeur. Op de vraag van een ver- slaggever, wat hij van de uitslag dacht, antwoordde de president: ,.Ik kan niet anders verwachten dan een overwinning". Dewey, die met zijn echtgenote ziin stem uitbracht te Manhatten, zeide lachend tot de verslaggevers: „Dat zijn in elk geval twee stem- men voor ons". De berichten over de drukke op- komst van de kiezers in vele delen van de Ver. Staten deden de demo craten vertrouwen, dat Truman aan- tief verzet. In het gebied van Loeboek Aloeng (Sumatra's Westkust) werd op 28 October een patrouille van de Ne derlandse veili^heidspolitie voor de gedemilitairiseerde zone met mitrailleurs en andere wapens be- schoten. Een andere Nederlandse patrouille verleende bij stand, en de bende nam de vlucht over de bestandslijn. Een twintigtal perso- nen werd voor ondervraging aan- gehouden. derschappen, de Steden en de Lan- delijke Stand. En de Eerste Kamer was een College, waar de voorname vriendjes van de Koning een plaats kregen. De leden van onze Senaat van die tjjd vergaderden in het geheim en de Koning wist zich door zijn persoonlijke invloed steeds de steun van de Senatoren te verze- keren. Ministeriele verantwoorde- lijkheid en Kontnklijke Onschend- baarheid bestonden niet, zodat, wanneer men het waagde critiek te uiten op het regeringsbeleid, men steeds de kans llep van Ma- jesteitsschennis te worden beschul- digd. De Tweede Kamer ontbrak het aan bevoegdheden om werkelijke invloed uit te oefenen en het volk miste belangrijke rechten en vrij- heden; zoals de vrijheid van Onder- wijs, recht van vereniging en ver- gadering, vrijheid van godsdienst voor alle kerkgenootschappen. En de Koning regeerde bij besluit volgens het adagium: „Alles voor het volk, niets door het volk." Zo zag onze staatsinrichting er uit en zo was het ook in geheel Europa. Wat Thorbecke deed Maar wanneer de revolutionaire kreten uit Frankrijk en Duitsland tot ons doordringen, is er gelukkig een man, die weet welke weg ge- volgd moet worden om aan de revo- lutie te ontkomen; die man v/as de professor van Leiden, mr. J. R. Thor becke. Thorbecke, die voordat hij te Lei den doceerde, ook professor was geweest te Gent, had in verschillen de publicaties zijn denkbeelden om trent de staatsinrichting weergege' ven. Bekend is vooral zijn „Aante kening op de Grondwet", een samen' bundeling van zijn colleges aan de Leidse Universiteit over de Grond wetsgeschiedenis. Toch was Thorbecke in zjjn „Aantekening" nog niet zo radi caal als hij enkele jaren later zou zjjn. Thorbecke's denkbeelden ver- keerden nog in ontwikkeling. Wanneer hij echter in 1844 in de Tweede Kamer is gekomen, heb ben zijn gedachten een nog meer progessieve vorm gekregen. Met acht van zijn medeleden de z.g. negen mannen diende hij, ge- bruik makende van het recht van initiatief, een voorstel in tot her ziening van de Grondwet. Maar de. Kamer wilde er niet aan. Men vond zijn voorstel te radicaal. Men was van mening, dat een zo diep ingrijpend voorstel van de Ko ning behoorde uit te gaan, die ech ter, ook conservatief, van de nood- zakelijkheid van diepingrijpende veranderingen niet overtuigd was In het voorjaar van 1848 nreekt echter in Frankrijk de revolutie uit, die op Koning Willem II zo een diepe indruk maakte, dat hij, naar zijn eigen verklaring, „in 24 uur van zeer conservatief zeer liberaal" werd. Buiten zijn ministers om, ont- bood de Vorst de voorzitter van de Tweede Kamer, om van hem de wensen van de Kamer te vernemen Er werd een commissie benoemd, bestaande uit vijf leden, waarvan vier behoord hadden tot de negen mannen van 1844. De commissie had als voorzitter: Thorbecke. Het werk gaat nu snel. Van 16 tot 24 Augustus debat in de Tweede, van 6 tot 8 September in de Eerste Kamer. Ondanks felle oppositie, met in het minst buiten de Kamers denk aan Da Costa met zijn gedicht .,1648 en 1848" tegen de geest der geuw worden de ontwerpen met grote meerderheid aangenomen. Slechts de ultra-conservatieven en de anti-papisten. de laatsten om de te geven vrijheid aan alle kerk genootschappen, stemden tegen. Op 7 October nam de Dubbele Kamer de ontwerpen aan; op 14 October tekent de Koning en op 3 November volgt de plechtige afkondiging. Wat in 1848 tot stand kwam, Wat bracht de Grondwet van Thorbecke? Allereerst rechtstreekse verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Zeker, er was nog geen alge meen kiesrecht doordat dit recht was gekoppeld aan het betalen van belastingen. Vervolgens afschaffing der Standen als staatkundige in- stelling. De Eerste Kamer niet meer samengesteld door de Koning, maar gekozen door de Provinciale Staten en deze gekozen door het volk. Pe- riodieke aftreding. Ministeriele ver- antwoordelijkheid en Koninklijke Onschendbaarheid. Ontbindbaarheid van de Volksvertegenwoordiging. De Kamers kregen uitgebreide rechten. De Tweede Kamer de rechten van interpellatie, van enquete, van amendement; de Eerste Kamer alleen het interpellatierecht. Voorts werden belangrijke volksvrijheden inge- voerd: van godsdienst. van onder- wijs, van vereniging en vergade- ring. Gemeenten en Provincien kre gen zelfbeschikkingsrecht. Na 1848 Thorbecke had eens geschreven ,De Grondwet mag niet een loutere vorm zijn, maar zij dient een natio nale kracht te wezen". Welnu, de Grondwet van 1848 werd een natio nale kracht. De Grondwet van Thor becke heeft de grondslag gelegd voor onze democratie. Het partij- wezen kon zich ontwikkelen. De in- voering van de Koninklijke on schendbaarheid en de ministeriele verantwoordelijkheid had tot con- sequentie het parlementaire stelsel, waarbij de regering het vertrouwen geniet van het Parlement. Het ko- ningschap schoot dieper wortel in ons volk doordat de Kroon verhe- ven was boven de partijpolitiek. De Bisschoppelijke Hierarchie kon in 1853 worden ingevoerd, waar in 1848 vrijheid werd verleend van godsdienst aan alle kerkgenoot schappen. Welke bejegening heeft Thorbecke hierbij niet ondervonden van protestantse zijde. Hij. de vrij- zinnige Lutheraan, hield echter voet bij stuk. Thorbecke bleef opkomen ook voor het recht der katholieken. Daarom brengen vandaag ook wij, zowel als Nederlander en als katho- liek, warme hulde aan Thorbecke en scharen ons in de rij van alle burgers, herhalende de woorden, die staan gegrift op zijn standbeeld te Amsterdam: „Optimo Civi Cives de burgers aan de allerbeste bur- M. P. J. zienlijk meer stemmen op zich zou verenigen dan algemeen verwacht werd. Uit de staten Pennsylvania, Ohio en Illinois, evenals uit Chicago, is melding gemaakt van drukke op- komst der kiezers. De 178.000 mijn- werkers in Pennsylvania namen, op instructie van hun leider. John Le wis, vrij om hun stem uit te bren gen. In New York werden klachten uitgebracht over defecte stemmachi- nes. Bij het „machinaal stemmen" moet de kiezer een handle neer- drukken naast de naam van de candidaat van zijn keuze, waardoor dan zijn stem wordt geregistreerd. Desgewenst kan hij een handle neer- drukken waardoor stemmen wor den geregistreerd voor alle candi- daten van een partij. Uit New York wordt gemeld. dat gouverneur J. Strom Thurmond, de candidaat van de staatsrechten- partij voor het presidentschap. in de staat Zuid-Carolina de overwin ning heeft behaald. Acht kiesman nen zullen voor hem stemmen. Dit is het eerste volledige resultaat van een staat. stoffelijk overschot van de Het oud-burgemeester van Enschede en oud-voorzitter van de ANWB, zal Vrijdag a.s. des middags om half drie ter aarde worden besteld op de Oosterbegraafplaats te Enschede I niet verhoogd mag worden. In het perscommunique, dat de regering enige dagen geleden ge- publiceerd heeft inzake de loon- en prijspolitiek, werd medegedeeld dat door de genomen maatregelen een wijziging van de Kinderbij- slagwet in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen, een ver- hoogde mate van urgentie heeft verkregen. Het ministerie van So- ciale Zaken meldt ons. dat over dit ontwerp overleg gepleegd wordt tussen de Stichting van de Arbeid en het ministerie van Sociale Za ken. Zodra dit overleg is beem- digd, hetgeen vermoedelijk nog deze week het geval zal zijn, zal de minister van Sociale zaken de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslag- wet niet spoed bevorderen. (Van onze Haagse correspondent.) Naar wij vernemen zal Maandag 8 November a.s. de melkprijs met een cent worden verlaagd. De nriis verhoging van suiker wordt Vrij dag a.s. van kracht. Omtrent de datum waarop de zeep- en kolenprijzen mogen wor den verhoogd. is ook thans nog geen beslissing genomen. (Van onze Haagse correspondent.) Naar wij vernemen. zal het in- trekken van de subsidie mede tot gevolg hebben. een nrijsverhoging van versnaperingen. Deze prijsver- hoging zal een cent per ons bedra- gen. Een uitzondering hierop vor- men de z.g. stukgoederen. zoals chocolade-repen, waarvan de prys ger. Stakers in de streek van Lievin hebben Dinsdag de politie, die de mijnschachten kwam ontzetten, met benzine, brandende toortsen en granaten bestookt. De politie maakte van haar kant gebruik van granaten, Daarop deden de stakers een uitval en omsingelden een met munitie geladen jeep van de politie. Met het oog op de critieke toe- stand gaven de officieren van de orde-dienst hun mannen bevel voor de stakers in de grond te schieten. Bij de eerste schoten trokken de stakers zich terug, zonder gewonden achter te laten. Twee officieren en vier manschappen van de orde- dienst werden gewond door granaat- scherven en een adjunct van de Kykswacht werd in de borst getrol- fen door een gietijzeren scherf. Te elf uur was echter aan de scher- mutseling een einde gemaakt. In de middag ontruimden de stakers de mijn van Lievin. Een twintigtal personen werd gearresteerd, waarna de mijn zonder incidenten werd be- zet. Ten aanzien van de toestand in de havens werd gisteren van officiele nie. zijde vernomen, dat te Rouaan en Bordeaux de soldaten samen wer- ken met de havenarbeiders. Te Le Havre, Nantes, St, Nazaire en te La Dallice werken de soldaten alleen. Te Cherbourg zijn de havenarbei ders practisch voltallig aan het werk. Het Christelijk Vakverbond heeft verklaard, dat het in geen geval de verleden maand door de regering goedgekeurde loonsverhoging van 15 pet. voldoende vergoeding kan achten voor de prijsverhogingen sindsdien. Het ministerie van binnenlanase zaken meldde gisteren de bezetting van 48 schachten, 6 centrales, 6 co- kesfabrieken, 6 grote kantoren, 6 centrale werkplaatsen en 6 locomo- tievenbergplaatsen, d.w.z. alles wat nog te ontzetten viel. In het bekken van Lotharingen wordt een arbeids- liervatting van 100% gemeld en vandaag wordt gerekend op een productie van 25.000 ton. In het bekken van het departement du Nord breidt zich de werkhervattmg ook uit, alsmede in de bekkena Blanzy, van de Loire en v«n Apuia-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1