Haarlem wil centrum blijven van bloembollencultuur RADIO DERODEPAARDEN Fanny Hij nam het niet zo nauw Zei U iets? Vierdelig voorstel van gemeentebestuur Depoorter overreden toch naar Australia? J Onder het vergrootglas °p h" n NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 3 November 1948 PAG. 3 Het is uit met de „potjes melk", schrijft een van onze be Tienduizend Russen deserteerden Volgens de persdienst van Van het station Hengelo zijn 544 Oostenrijkse kinderen, die door de zorgen van de „U.N.A.C." drie maanden in ons land verbleven, naar hun vaderland teruggekeerd. Namens de Oos: tenrijkse gezant was bij het afsheid aanwezig de Heer R. van Nowicki (rechts). Links de directeur van ed U.N.A.C.-Nederland de Heer J. Eggink, die de kinderen naar Weenen begeleidt. Hogere rantsoenen in Engeland 400.000 kilo melk voor Indonesie Cochran bracht bezoek aan Djogja begeven, waar hij een ontmoe reeds dat de tweede zending op ting had met Moh. Hatta en Moh. Roem. Des avonds is hij nog naar Batavia teruggekeerd, waar hij op het vliegveld Ke- majoran werd verwelkomd door minister Stikker. Met hetzelfde vliegtuig ver- trokken hedenmorgen de vier republikeinse ambtenaren, die Batavia zouden verlaten, naar Secretaresse pleegde diefstal „Oude" suiker verkocht tegen nieuwe prijs NEDERLANDS SCHIP heeft aanvaring op de Schelde DIAMANT- SMOKKELAARS verkochten ook valse dollarbiljetten Twee jaartallen uit't geschiedenisboekje V. ZITTING MEERVOUDIGE KAMER DE DISTRIBUTIEFRAUDE TE UTRECHT Nog meer arrestaties zullen vestigen. Werken. van Sartre op de Index programma OUD-MINISTER VOS Directeur van de Arbeidersbank £e„N2S?,a.nM Sni.«"bSaS hchopsrcad Banjcwcn,!. Teruggevonden goederen in kamp Tjihapif- Bandoeng Djogja wijst Nederlandse beschuldigingen af Directeur Loodswezen Als opvolger van kapitein ter zee J. Callenfels is met in gang van 1 November benoemd tot directeur van het loodswe zen in het 6e district Vlissingen, tevens belast met de functie van oudst-aanwezend zee-offi- cier kapitein-luitenant ter zee F. E. Krips. Kard. Frings zendt een telegram aan Truman Finse transportarbeiders gaan staken Internationale auto- zwendei ontdekt Een. dure tramrit FEUILLETON .FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH de Uit het Deens vertaald Nieuw Brits protest te Praag S KiSrS°« 18.151 Praag~en WaUis, de ambassa- I protest weerlegd. voorlichting is, de c aanhield' mmmtxr De plannen van het hoofdbe- stnur der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur om zijn hoofdzetel, die sinds jaar en dag in Haarlem gevestigd is ,te ver- plaatsen naar Hillegom, heeft het Haarlemse gemeentebestuur ge- alarmeerd en aangespoord voorzie- ningen te treffen, die op de in- trekking van deze verhuizings- plannen invloed zouden kunnen uitoefenen. De voornaamste redenen voor het verplaatsen van het hoofdkwartier van bloembollencultuur waren, dat de vereniging in Haarlem niet over een behoorlijke proef- en monster - tuin kon beschikken en dat haar beursgebouw, het Krelagehuis aan de Leidsevaart. in een staat was komen te verkeren, dat het niet lan- ger dienst kon doen. Het aanbod van de gemeente Hillegom tot fi nanciering van de nieuwbouw voor een beurs aldaar en het beschik- baarstellen van grond voor proef- tuinen was aanleiding de verhui- zing naar deze gemeente voor te stellen, een voorstel waarover noch- tans niet definitief is beslist. Thans heeft de Haarlemse ge- meenteraad van B. en W. een vier delig voorstel voorgelegd gekregen, dat moet dienen om de bloembol- lenvereniging uit de moeilijkheden te helpen. B. en W. van Haarlem willen aan Bloembollencultuur voor- stellen, in Haarlem te blijven en dan richtg'evers. Dit betekent, dat de de sociaal-democratische partij boeren - oak wel veehouders |m Hannover^zijn gejiurencWe genoemd geen melk meer mogen leveren aan particulie- Yen. Dat zit zo: we hebben het melkstandaardisatiebe. sluit, hetgeen betekent, dat de melk zo ver mogelijk wordt af- laaiste maanden ong. 10.000 Sovjet-Russische deserteurs de Russische zone ontvlucht. On- der hen zouden zich 25 gene- raals bevinden, onder wie ge- neraal Gregory Toajoff, en voorts Molotodowski, gewezen geroomd ten behoeve van de bo- directeur Van de economische ter, die straks twee gulden dienst van het Sovjet-Russische twintig per pond gaat kosten. jnstitUut der Noordelijke volke- Wil je een keer vclle melk heb- reri( en Brailowski, een Russi- ben, dan loopt de boer de kans, sche natuurkundige. dat hij proces-verbaal krijgt en de justitie zal het vonnis door- zenden naar de belasting- inspectie! Wat zijn dat voor Ge- stapo-manieren, vraagt een vee~ houder, die met z'n voile melk nog wel eens goed doet. Het lijkt heel kras te Jclinken, dat dure De Britse minister van voed selvoorziening, John Strachey, heeft in het parlement meege- deeld, dat de rantsoenen ver- snaperingen, suiker en vetten woord. maar als we er op letten, zuUen worden Verhoogd en dat dat dit Standaardisatiebeslmt Aq rantsoenering van alle soor- dateert uit de bezettingstijd. dan I ten jam en marrnelade zal wor ts de woordenkeus verklaarbaar. afgeschaft. De verkoop van Want wat moet de belasting in gQedkopere soorten versnape- een weer vrij normaal bestuur- - de staat met dat vonnis doen Het bedrag van de.boete ajtrek- ken van de aanslag?? Dat zal wel niet!! Nog meer voor boe- man spelen, dan al geschiedt? Maar a propos: wordt het geen tijd om die hele standaardisatie. ringen zal het volgend jaar vrij komen. Het nieuwe m.s. ..Garoet" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zal op de tweede uitreis van Rotterdam op 20 November a.s. de eerste zen- met haar Duitse besluit. mcluis. °?ng van een partij van 40o.ooo kilo aan de kant te zettenZodat we gecondenseerde melk, die door het een van de volgende vier regelingen te aanvaarden: Haarlem zal gratis grond aan de Zijlweg ter beschikking stellen voor het bouwen van een beursgebouw en het aanleg van tuinen; of: Haar lem geeft f 90.000.cadeau voor het stichten van een gebouw met tuinen binnen de gemeente; of: Haarlem geeft f 70.000.voor her- stel van het bestaande gebouw en stelt grond beschikbaar; of: Haar lem geeft f 70.000.— voor herstel van het bestaande gebouw en 20.000.voor grond. De Australische Dames-athletiek- bond doet nog steeds pogingen om Fanny Blankers- Koen over te ha- len naar Australie te komen. Nu uit berichten van Nederlandse zijde is gebleken, dat de weigering van Fanny op het feit berust, dat de kinderen niet zijn uitgenodigd en dat zij rust wilde hebben voor haar Amerikaanse tournee, zal Australie onze landgenote thans uitnodigen om na haar Amerikaanse tournee naar Australie te komen en de kin deren mee te brengen, op kosten van Australie. Dit aanbod zal van- daag worden getelegrafeerd. Men voegt er aan toe. dat de Australische bond tot nu toe geen aanbod had gedaan om ook de kin deren te laten komen, omdat men van mening was, dat door het be- talen van de overtocht van de ge- zinsleden de amateurstatus van Fanny in gevaar zou komen. weer voile melk krijgen. de clo ne van ons land van melk en honing! comite ,,Nederland helpt Indie" bij verschillende fabrieken hier te lan- de is aangekocht ten behoeve van de bevolking van Indonesie, naar Batavia brengen. De gehele partij omvat 20.000 kisten en heeft een waarde van een half millioen gul den. De melk is zowel voor de In- donesische als voor de Europese bevolking bestemd Men verwacht, dat de betrokken fabrieken 80,000 kilo per maand zullen kunnen leveren, zodat de ge BATAVIA, 2 Nov. (Aneta) Cochran heeft zich hedenmor- gen van Batavia naar Djogja hele partij binnen vijf maanden u vaar, verscheept kan zyn. Vast staat De Amsterdamse politie heeft op Schiphol bij aankomst van het toestel uit Zurich de 34-jarige me- vrouw van der E„ moeder van twee kinderen, gearresteerd, die zich als secretaresse op een advo- catenkantoor te Amsterdam door veryalsing van de boekhouding en het uitgeven van valse cheques, in twee jaar een bedrag van 20.000 30.000 gulden heeft toegeeigend. Mevr. v. d. E. had een vertrou- wenspositie en heeft deze schro- melijk misbruikt. Geldbedragen, welke haar ter hand werden ge- steld als betalingen, boekte zij voor ontvangen, doch het geld stak zij in haar eigen zak. In begin van October kwam eeen en ander ech- ter aan het licht. Toen men tot arrestatie van de secretaresse wil de overgaan. bleek zij naar Zwit- serlarid te zijn gevlucht. Het bu reau criminele voorlichting te s-Gravenhage werd hterop inge- schakeld en dank zij de voortref- felijke samenwerking met de Zwit- serse politieautoriteiten gelukte het haar in Zurich aan te houden. Zij is vrijwillig naar Nederland teruggekeerd en op Schiphol ge arresteerd. Mevr. v. d. E. heeft de gelden geheel ten eigen bate aangewend. Er is vrijwel niets meer van over. De politie heeft slechts beslag kunnen leggen op een zeilboot met bultenboordmo- tor. Ook haar echtgenoot is. ver- dacht van schuldheling, gearres teerd. Een accountantsonderzoek zal uitmaken hoe groot het pre- ciese bedrag is van de verduiste ring. Te Groningen werd bij een gros- sier door ambtenaren van de prijs- beheersing een partij van 2550 kg. suiker in beslag genomen. Deze par tij vormde het restant van een par tij van 11000 kg, bestaande uit „oude" nog voor de oude prijs ingekochte suiker, waarvan het grootste gedeelte tegen de nieuwe prijs werd verkocht. Tegen de gros- sier is procesverbaal wegens prijs- opdrijving opgemaakt. In het dagblad „Les Sports" ge- tuigt de Franse wielerjournalist Jean Leulliot in zake het ongeval, destijds de Belgische renner Depoor ter overkomen tijdens de Ronde van Zwitserland. Men had aanvankelijk aangeno- men, dat Depoorter in eep van de tunnels was komen te vallen en aan een schedelbreuk was overleden. Leulliot schrijft in het artikel, dat hij in een Belgische auto heeft ge- zeten, die in de tunnel Depoorter heeft overreden. Hij voegt er aan toe dat het onmogelijk voor de be- stuurder moet zijn geweest door de scherpe overgang van licln naar donker het lichaam van de wiel- renner, dat na de val op de weg lag te ontwaren. Pas toen de auto een .kwamen wij, aldus December a.s. met de ..Willem Ruys" zal worden verzonden. VLISSINGEN, 2 Nov. Het Ne derlandse stoomschip ..Helena" van de K.N.S.M., groot 3918 bruto regis terton, komende van Antwerpen, is Dioqja waar zij zich blijvend 0p de Schelde ter hoogte van Bors - sele in aanvaring geweest met het Zweedse stoomschip Andaman groot 4765 bruto registerton. komen de van Port Said en bestemd voor Antwerpen. De Andaman" heeft schade boven de waterlijn opgelo pen. Beide schepen liggen thans bij Enkele dagen geleden probeer- den twee in Nederland wonendc buitenlanders twee twintig dollar biljetten in Amsterdam van de hand te doen. De politie greep echter in en arresteerde het twee- tal. Men ontdekte toen, dat de twintig dollarbiljetten vervalst waren. De twee buitenlanders verklaarden de bankbiljetten in Antwerpen gekocht te hebben. Dank zij de samenwerking tussen do Nederlandse en Belgische politie konden daarop in Antwerpen twee uit Polen afkomstige Joden, B. en J., die de dollars verkocht hadden, gearresteerd worden. Zij bleken juist wegens een hooglopende ruzie hun compagnonschap verbroken te hebben. Tijdens het verhoor vlogen de beschuldigingen over en weer en op deze wijze kwam de politie er ook achter, dat B. en J. diaman- ten naar de Ve nigde Staten smok- kelden. Zij leverden diamanten op bestelling. Het onderzoek is thans geheel in handen van de Belgische politie. December 1620: Onder ka- pitein Christopher Jones landt de ..Mayflower" nabij Plymouth Rock, aan de kust van Massachusets. 101 om hun geloof vervolgde. vrijwil- lige ballingen uit Engeland vinden er, na 12 jaar van omzwervingen, in Holland een nieuwe wereld, waar zij vrijelijk hun geloof kunnen belijden. October 1948: 't Legertrans- portschip ..General Black" met 813 ontheemden uit Europa aan boord, die door Hitlers oorlog van e;gen erf werden verdreven, passeert het Vrijheidsbeeld in de ha ven van New-York. 1400 levensmlddelen-, textiel- en gemengde kaarten, plus een hoeveelheid losse bonnen.^ waar van de totale „zwarte" aankoop- waarde circa 25.000 gulden be- draagt, vonden rechercheurs van de economische dienst der Utrechtse politie onder de dak- pannen van een cafe in Johanna- polder (Hoekse waard). De cafe- houder was reeds drie weken ge leden in verband met de grote distributie-fraude te Utrecht ge arresteerd. gekomen. Even te voren had lk, die naast de bestuurder zat, een lichaam ontdekt, ik gaf een schreeuw, maar het was al te laat. Leulliot geeft in het artikel ver- volgens een beschrijving, waarom VATICAANSTAD, (Reuter) Alle werken van de Franse existentialistische schrijver Jean I Borssele voor anker. Direct gevaar Paul Sartre zijn op de index is, voor zover thans bekend, niet van verboden boeken geplaatst aanwezig. Langszij van de Helena A~ r™nre>- I Hgt het bergingsvaartuig ..Walrus volgens een door de Congre- van v d Taks Bergingsbedrijf. ten gatie van de H. Stoel uitgevaar- einde indien nodig, te kunnen in digd decreet. grijpen. JEUGD In het graafschap Kent heeft een meisje van nauwe- lijks acht jaar het gehele politie- corps van haar woonplaats op stei- ten gezet. Zij belde op en vertel- de, dat mannen bij haar thuis had den ingebroken en dat haar moe der was aangev^ien, waardoor bewusteloos raakte. In voile uitrusting arriveerden de bobbies aan het huis, waar het meisje op de stoep lachend de mannen ver- welkomde. Er was niets aan het handje. Zij wilde alleen maar eens kijken, hoe leuk het was, als al die politiemannen bij haar zouden komen. De mannen, die van over- al vandaan moesten worden opge- roepen, vonden het helemaal niet zo leuk en hebben dat ook be- Onder invloed van sterke drank mag niemand een of ander motor- rijtuig besturen, omdat de alcohol de aandacht van de bestuurder ver- slapt en dit ernstige ongelukken tengevolge kan hebben. A. A. T. uit Bergen had dit echter wel gedaan. Na eerst een paar borrels te heb ben gedronken was hij achter het stuur van zijn auto gaan zitten en weggereden. Dit rijden was echter niet bepaald meer 100 geweest, want een opperwachtmeester der Rijkspolitie ging T. achterna, en kon hem, aldus verklaarde de op- per ter zitting, met moeite inhalen, omdat T. behoorlijk hard reed. Ver- dachte had op de opperwachtmees ter absoluut de indruk gemaakt onder de invloed te zijn en werd daarom ook ingesloten voor een nachtje. Op de vraag van mr Krab- be, of verdachte daar geslapen had, zei T., dat hij dit niet had gedaan, maar daarentegen tien minuten lang op de bel had gedrukt, om aan te tonen, dat hij wakker was en nuchter. Verdachte zelf beweer- de absoluut nuchter- te zijn ge weest. Mr Holsteyn eiste in zijn requisi- toir bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, dat luidde 1 mnd. gevangenisstraf en ontzet- ting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van 2 jaar. Mr dr C. Berkhouwer, die als verdediger optrad, hield een uit- voerig pleidooi, waarin hij vrijwel alle punten van de ten lastelegging weerlegde. Een mistige geschiedenis stad "een razzia gehouden in e/n cafe op het Noordplein. 70 perso- nen werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht, tegen 14 werd proces-verbaal opgemaakt en twee Rotterdamse .groothandelaars in distributiebescheiden zijn naar het huis van bewaring in de Dom- JEUGD II. Nog meer rare stre- ken van de jeugd. De expresse- trein naar Wolverhampton in En geland (voetballiefhebbers kennen die naam wel van de Cup-club) had een kwartier oponthoud dat een zwaruer cpomuuuu, De houding van de bevolking op Oost-Java heeft het mogehjk verschillende ruiten van de gemaakt de autonome structuur der regentschappen in TTon I -r T.i lr na TJ L/MrJlrincr irrtn ^wfno^.aals^rnalruk iegt op I stad^vlrgebrachT^evenals een „coi-| coupe's werden ingesmeten. Een I tg herstellen. Nadat half September de bevolking van de oneelukkige omstandigheden en iega", die in de Hofstad werd ge- stelletje kwajongens had eens ,„ri. .n_pn bii aeheime stemminq haar raadslieden had dat zf de bestuurder geen schuld ar?eSteerd. Totaal zijn na de grote ]en zien. hoe de splinters zouden 12 regentschappen Ol) geneime si mm g d °a actie op 19 October in Utrecht, nog viiegen, .ais de trem in voile vaart ^ekozen, kon reeds spoedig daarna tot de instailatie van tr 1 14 personen verbaliseerd, waarvan over de stenen reed, die zij op de I - 11 J— er 9 in het huis van bewaring zijn railg hadden neergelegd. Nou, ze opgesloten. Drie zullen ,he(Jenv0.°,r vlogen oar raar en de jongens er de officier worden geleid. Het^ uit- vermoedei;jk DONDERDAG 4 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Mozart en Men delssohn, 7.45 Morgengebed, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Mu- ziek van Joh. Strauss, 9.35 Hawaiian muziek, 9.45 ,.Veere"; 10.00 Piano; 10.45 Zang, 11.00 De Zonnebloem; 1140 Muziekcursus, 12.00 Angelus, 12.03 Piano, 12.30 Weeroverzicht, 12 33 Metropole Orkest, 13.00 Het Nieuws. 13.25 Orkest, 14.00 Muziek, 15.00 Kamermuziek, 15.30 Piano; 16 45 De Fonteinen van Rome, van Respighi, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Promenade orkest, 18.30 Orkest, 18 45 Problemen, 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Heils; 19.45 Orgel; 20.00 Nieuws, 20.15 Vrolijke avond, 21.3U Familiecompetitie, 22.00 Gramotoon, 22.25 Koor; 23.00 Nieuws; 23.15 Werken van Borodin. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws, 7,30 Victor Silvester's orkest; 8.00 Nieuws, 8.15 Orkesten, 9 00 Werken van Von Weber; 9.2U Een lied gaat de wereld rond, 10.15 gebreide onderzoek is nog niet gd- sloten in deze grote zaak en nieu we arrestaties worden verwacht. Ir H. Vos, oud-minister van ver- keer en waterstaat is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot di recteur van de N.V. Centrale Ar- beidersverzekerings- en Deposito bank, van welke N.V. hij van 1937 tot de oorlog commissaris was. In de oorlog trad hij uit in verband met het beheer door Rost van Ton- ningen. De tegenwoordige dfrec- teur, de heer G. M. Simonsz, die wegens zijn leeftijd ontslag heeft genomen, 'is thans tot commissaris benoemd. De heer Vos heeft nog met be slist, of hij in verband met zijn nieuwe functie het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal neer- leggen. regentschapsraden worden overgegaan. II dezer raden namen in eerste zitting bij acclamatie een resolutie aan, waarbij de leden zich uitspraken voor instelling van een „Negara Djawa ERENAAM Mackenzie King, de I Timoer". De Retomba van Oost-Java, Dr. Ch. O. van der Plas Canadese minister-president, is ook gpreek{ ^e openingsrede uit bij de instailatie van de Regent- ?iin ti-iomphale intocht maakte __in J 1.nnt« 711T1 Ook Gerrit Kl. uit Hoek van Hol land was in hoger beroep gekomen tegen een uitspraak van de kan tonrechter. Op de Afsluitdijk tus sen Den Oever en het Monument, was hij tegen een hem tegemoet- komende auto opgebotst, doordat hij, zoals in de ten laste legging stond. op de linkerrijhelft van de weg reed zonder snelheid te ,yer- minderen en zonder uit te wijken voor een tegenligger. Volgens een getui'ge-deskundige was Kl. ook degeen geweest. die de botsing veroorzaakt had. Mr Holsteyn eiste nu f 25 of 15 dagen. Als verdediger trad hier op mr Hoogenberg uit Rotterdam, die vrij ver op de zaak doorging. Vooral wees hij op de verklarinaen, die waren afgelegd dat het dit avond mistig was, zo dat het zicht ten zeerste belemmerd was. Verdachte verklaarde ongev. 50 M. ver te kunnen zien en een getuige deskundige daarentegen zei. dat hij geen verder uitzicht had dan ongeveer 10 meter. Vol eens verdediger was Kl. met de schuldige. maar de chauffeur van de andere wagen. Hij had geld nodig Dirk Johannes Gerardus S. uit I Den Helder zat pen beetje in geld- moeilijkheden. Hij had een week vacantie en kwam toen een paar iosse centen tekort. Vanzelfspre- kend dacht hij er over na, hoe hij op de beste manier aan geld kon komen, en kwam toen op eens op het lumineus idee eens een kraak- je te plegen in een van de loodsen van de N.S. waar hij werkte. Des nachts om twaalf uur ging hij daar naar toe, verschafte zich toegang door een kapot raam en nam uit een kast een pak sigaretten. inhou- dende 5000 stuks, weg. Ook nam hij nog wat boter weg. Het kon niet anders, of dit kwam uit en Dirk kreeg zijn ontslag, terwijl hij daarbij nog werd opgesloten- in het Huis van Bewaring. De eis van de officier van justitie was 4 mnd on- voorwaardelijk, 4 mnd voorw. met een proefti.id van 3 jaar en onder toezicht stelling van de Reclasse- ring. Mr Berkhouwer trad op als verdediger. De uitspraak in alle zaken volgt over veertien dagen. De Nederlanas-Indische Bond van ex-krijgsgevangenen en -ge'inter- neerden, Nibeg, deelt mede: In het vroegere Tjihapitkamp te Bandoeng zijn van de daar en in het Kareeskamp ge'interneerd ge weest zijnde mannen en vrouwen bij hun overbrenging naar elders goederen achtergebleven, welke ten dele nog zijn aangetroffen na de Japanse capitulatie. Ofschoon velen reeds navraag ge daan hebben of hun eigendommen zich hieronder bevinden en zodoen- de een niet onaanzienlijke hoeveel heid goederen aan de rechthebben- den kon worden teruggegeven, ligt er nog steeds een belangrijke hoe veelheid goederen, welke niet door de eigenaren werden teruggevraagd. Aangezien het Nederlands-Indi- sche beheersinstituut, dat het be heer over deze goederen voert ten behoeve van de afwezige en onbe- kende eigenaren, niet tot in lengte van dagen al deze goederen kan bewaren en verzorgen, dient een spoedige opruiming daarvan te wor den geregeld. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot het secretariaat van de Nibeg, Koningslaan 19, Amsterdam. BATAVIA, 2 Nov. (Aneta) Het republikeinse ministerie van voor lichting betwist in een communique de waarheid van de Nederlandse beschuldigingen inzake republikeinse bestandsschendingen. Het communi que zegt, dat de republikeinse dele gate aan de commissie voor goede diensten verzocht heeft een onder zoek in te stellen naar de waarheid van de beschuldigingen en de ware stand van zaken bekend te maken. De Nederlandse beschuldigingen, aldus het communique, herinneren aan de Nederlandse publiciteit voor de politionele actie van verleden jaar met dit verschil, dat nu ver- tegenwoordigers van de Veiligheids! raad hier aanwezig zijn. „De rege- ring van de republiek zal verschei- dene keren haar invloed aanwen- den via.de radio en in circulaires, opdat de Indonesiers in de bezette gebieden de idealen op democra- tische wijze kunnen bereiken". aldus Antara. Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft een telegram ge- zonden aan president Truman, waarin namens de Duitse bisschop- pen wordt aangedrongen op uitstel van de executie van talrijke oor- logsmisdadigers. die in degevan- genis van Landsberg bij Muenchen vertoeven en behandeling van de zaak van deze veroordeelden voor een hof van beroep. ..Voortzetting van de executies zou de verzoening tussen de volkeren jaren vertragen" aldus het telegram. De Finse vakbond van transport arbeiders, die onder communistische leiding staat, heeft besloten op 6 November een staking uit te roepen ter ondersteuning van de eis tot loonsverhoging. Het geldt hier de havenarbeiders, chauffeurs e.d. Het Finse Algemene Vakverbond weigert deze staking goed te keu- ren. Het sociaal-democratisch be- stuur van dit verbond heeft zich onlangs uitgesproken voor handha- ving van de prijs- en loonstop. De politie van Oostende heeft vorige week een internationale bende ingerekend, die zich bezig hield met het stelen van auto's en die er tevens van verdacht wordt Amerikaanse auto's Europa te heb ben binnengesmokkeld, zonder hier- voor invoerrechten te hebben be- taald. De gearresteerden zouden verder in het bezit zijn geweest van een groot aantal valse dollarbiljetten. Naar ,.Het Laatste Nieuws" meldt, zouden enkele der gearresteerden behoren tot het personeel van de Amerikaanse diplomatieke vertegen- woordiging te Amsterdam. Een passagier van de Haagse tram kwam Maandag tot de onaan- gename ontdekking, dat zijn porte- feuille, inhoudende f 3000.als- mede distributiebescheiden, gerold was in lijn 9 of lijn 6. Het wordt mogelijk geacht, dat hij zijn porte- feuille verloren heeft. ons land. Wij herinneren ons zijn compliment, dat hij aan_ het be- kende mannenkoor ..Die Hagne. sangers" maakte. ..Als je ver van je land ie volkslied zo hoort zrn- gen als hier werd gedaan. dan bet pas een volkslied Goed. die- zelfde Mackenzie King heeft in Engeland, waar hij was. dezer da gen de eretitel gekregen -Waak- hond van het Rijk" Deze naam heeft hij met blijdschap en trots ontvangen en hij verzekerde. dat hij dit ook altijd zou blijven. een waalfhond van de vrijheid der we reld. Een groot man. die in eenvoud het ware zoekt. eijn Dat Het Britse ministerie van bui- tenlandse zaken heeft een twee de nota aan Musette, 10.50 Voor kleuters; I waakse regering gericht, waar- Orgel en alt, 11.45 Reportage; 12.00 geprotesteerd wordt tegen BoT^i9P38OpfaCa'l3 00 Nieuws; het „willekeurige en onbeleef- 13.20 Maria Zamora, 14.00 Voor- de optreden van e dracht, 14.20 Solistenconcert; 15.00 p0litie, die op 18 October J.l. Voor zieken en gezonden; 16.00 een deed in het Britse „Assortimento"; 17.00 Kaleidoscoop, jDureau van voorlichtina te UI tllllCH'-U w Sportpraatje, 18.30 Voor de Ned. de-secretans, aanhieia In de Striidkrachten, 19.00 Kinderverhaal, Britse nota worden de argu- 19.10 Avondschool; „20:(30__iNle^3s(j menten van het Tsjecho-Slo- van Victor Herbert. INSPIRATIE, Die Fransen leuke en charmante mensen. houdt Micros vol, ook al staken ze daar nog een jaar lang, ze blijven leuk en charmant. Zie in de krant en U ontdekt een troep stakers, die de puinhopen al weer opruimt. Die Franse kappers zijn ook charmant - - .en vindingrijk. daar weten de da- de Tsjecho-Slo- mes over mee te praten. Een van die beroemde Franse Coiffeur- (met een hoofdletter!) vloog van Parils naaar New York en door de te'ehntek van deze wonderlijke machines werd hij zodanig !pSr® pen, dat hem dit inspireerde op een nieuw kapsel. Een passagiere was bereid de inspiratie aan haar kapsel te dulden en er ontstond een wonderlijk geheel, dat de kun- stenaar-kapper Guillaume doopte in ..Petit demon, descendu du ciel het duiveltje, dat uit de wolken daalde). Charmant die Fransen, nietWaar? MICROS 70 Bente had haar zwarte japon aangetrokken en zag er een stuk beter uit. Tante Stance was plechtig gestemd. „Mikkel Pind en Jorgen krijgen een borrel, voor we afscheid ne- men," zei ze, met de fles en gla- zen komend. ..Natuurlijk drink jij mee, Ole, en zorg dat je wmt, an ders loopt het op ongelukken uit. Natuurlijk loopt het op een te- leurstelling uit, tante Stance; maar dat kan nooit een ongeluk worden voor u," antwoordde Ole. „Dacht je dat? Ik wil je alleen maar zeggen. dat ik, als je met wint, naar alle waarschijnlijkheid in een verbeteringsgesticht zal ko men. Ik heb vijfhonderd kronen ge- leend. je reinste oplichterij; maar ik heb het gedaan. Ik heb 'n goeie vriendin van me, die oovendien nog met een dominee getrouwd is, overgehaald me het geld te geven En ik heb het tot de laatste kroon op Junker gezet." Ole schrok en werd kwaad. ..Dat is onverantwoordelijk," zei hij. ..Ik hoop dat het nog te niet gedaan kan worden. In ieder geval speel ik niet voor je en ik hoop dat Jorgen en Mikkel het ook niet zul len doen." „Je denkt toch zeker niet dat ik bij de totalisator speel. Nee, dat is het enig, goede, dat ik van Zita ge- leerd heb, ik bedien me van een bookmaker, m'n jongen. Ik heb die beste Jensen al alles gestuurd, wat ik zelf bijeen kon schrapen. en nu heeft hij het geld van de prest ook gekregen. En Zondag wil ik de winst zien, Ole." Ole schudde het hoofd. Tante Stance handelde geheel in strijd met de wet; maar zoals ze daar te genover hem stond. heel haar le- lijke ('geaicht een brede glimlach, was ze kostelijk, het gaf niets, te gen haar in te gaan. ..Hoe moet dat aflopen. viel Claus in, de fles wegnemend „Doe nou maar niet zo braaf. Clausje, je speelt zelf ook," kwam tante Stance lachend. „Zeker, ik heb er hqnderd kro nen aan gewaagd, en ik zal geen kik geven als ik verlies; ik wilde in ieder geval tonen, dat ik ver- trouwen in je heb. Offer." ..Dorte en ik hebben lange tijd gespaard, maar we hebben het met verder kunnen brengen dan tot vijf- tig kronen. We zetten het geld ook niet om te verdienen. nee, we wil len, net als Claus. tonen dat we ver'trouwen in Junker stellen." ,,Ja maar die verantwoordelijk- heid is veel te zwaar, hoe moet het als ik niet win," protesteerde Ole half lachend. „Wat mii betreft zit er met an ders op dan het spinhuis; de prest is een vroom man. maar dat ver- geeft hij me nooit." Nadat ze hun koffie op hadden. bleven Ole en Bente alleen in de huiskamer achter. Bente pakte haar tasje en nam er twee honderd kronen uit. „Hier heb ik twee honderd kronen. Ole. Dat geld heb ik van mijn oude tan te Karen gekregen voor ze stierf. En waarvoor wil je dat geld ge- br'uiken? Ben je ook van plan te wedden?" vroeg Ole. ..Nee, niet wedden, ja, dat wn zeggen' ik wil Zondag ook op Jun ker zetten. maar niet zoveel. Nee, ik wilde je vragen deze tweehon- derd kronen te zenden aan het Be- stuur voor het Draf- en Renwezen. Je weet dat vader Junker heeft ingeschreven voor het kampioen- schap van Scandinavie te Stock holm. Vier honderd kronen zijn al gestort. ..Ja. en dat geld is weg ant woordde Ole. „Maar niettemin wilde ik je vra gen ook deze twee honderd kronen te sturen. Het is het laatste dat ik bezit; maar ik wil laten zien dat ik vertrouwen heb in Junker." Een ogenblik zag Ole Bente aan, daarop nam hij het geld zonder zich te verzetten. „Als deze twee honderd kronen overgemaakt zijn, mag Junker star- ten. Ik heb vertrouwen in Junker, Ole, en ik ben er van overtuigd, dat het van grote betekenis is, ver trouwen in ieqaand te stellen. Ik was bang toen Zita kwam en ons opnieuw allerlei moeilijkheden in de weg wilde leggen. Maar nu ben ik kalm en rustig, en ik geloof vast dat Onze Lieve Heer ons zal helpen. Wel te rusten, en dank je wel dat je zo lief voor me geweest bent." Bente ging naar boven; even la ter volgde Ole. Lang bleef hij naar het tapijt op zijn kamer zitten kij ken. Nadat Bente zo vertrouwelijk met hem gesproken had. opende het prachtige borduurwerk onein- dig wijdere perspectieven voor hem en vergunde het hem binnen te treden in haar wereld. HOOFDSTUK XIX. De volgende Zondag waren Mik kel en Jorgen Semillie op hun post te Kopenhagen. De drie paarden. Junker. Tip en Top, waren onder- gebracht in de stal van de trainer Jens Moller. De stal was een lang- werpig houten gebouw, ver naar achter in het complex van stallen gelegen. tamelijk afgezonderd. Ole was 's Zaterdags gekomen; hij had gezfen dat Tip en Top geoefend werden, maar Junker had hij niet gezien. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3