De Gaulle boekt een grote overwinning bij Franse Senaatsverkiezingen m Dr. van Mook bij aankomst op Schiphol door Drees begroet M.R.P. en communisten lijden nederlaag Wil Tsjang-Kai-Sjek vrede met de communisten? Twee politieke kemphanen drukten elkaar de hand DE WERELD van vandaag Wie zal minder belasting belalen? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN ..Financiele acrobatiek" Dodelijk trein-ongeluk Stikker vroeg instructies 1 N Onlusten te Sjanghai Ik ben 'n displaced person Geen compromis in China Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Maandag 8 November 1948 44e Jaargang No 11407 tetoen, AIEMAAH. 42 A. W. ads, 2046. red. 2.47 K 2200, HOORN. 59. M. Hoo^ 77, ..L 4362 K 2290, DEN HELPER. MM^aa. 89. »L 280. K 2230, SCHAGEN, 52. ,°l «9 g 224. Erekerkhof op de Veluwe GENERAAL DE GAULLE heeft gisteren bij de verkiezingen voor de nieuwe Raad van de Republiek (Eerste Kamer) een grote overwinning geboekt, die ten koste ging vooral van de M.R.P., de partij van de vooruitstrevende katholieken. Het was de eerste maal, dat de partij van de Gaulle aan de verkiezingen van de Franse Senaat deelnam. Volgens de laatste officiele cijfers van het Franse ministerie van binnenlandse zaken, behaalde de Gaulle 114 van de 262 zetels, terwijl 269 leden moesten worden gekozen. Soustelle, de secretaris-generaal van de Gaulle's partij deelde echter mede, dat 121 gekozen leden van de Raad der Republiek alien een schriftelijke verklaring hadden getekend, dat zij de R.P.F.-groep en de doeleinden, die door de Gaulle uiteengezet zijn, zouden steunen. C.P.N.-bestuursleden vrijgesproken ALKMAARDER OVERREDEN De spoorbrug over de Warmonder Leede in de lijn Haarlem Leiden werd tijdens de oorlog zodanig vernield, dat een geheel nieuwe brug moet worden gebouwd, die tevens aan zwaardere eisen zal voldoen. Een overzicht van de werkzaamheden met rechts de noodbrug, waarover het treinverkeer thans wordt ge- leid en links de in aanbouw zijnde pijlers van de nieuwe brug. Repatrierende militairen Couden St. Vincentius- vereniging in de hoofdstad „Ik ben een displaced person", verklaarde dr. .van Mook, de afgetreden luitenant-gouverneur-generaal, die Zaterdagmiddag uit Indonesie op Schiphol arriveerde, lachend tot de talrijke journalisten. (Van onze eigen redacteur) HET was voor onze minister-president Zaterdagmiddag nu niet bepaald een pretje om de ex-luit-G.G. dr. van Mook op Schiphol te begroeten bij zijn aankomst in ons land. Men zag het dan ook duidelijk aan de gezichten, dat er tussen de regering en dr. van Mook enige schoenen wringen, die niet zo gemakke- lijk meer op te rekken zullen zijn. De enige die met zijn guile lach het pijnlijke van de situatie wist te verdrijven, was de heer Piet Kerstens, een man van ongeveer hetzelfde geestelijk kaliber als de afgetreden luit-G.G. Zwaar van stem en zwaar van pos- tuur, met iets van die kracht in zich, die alles overwint wat deze bulldoggen op hun stormachtige politieke wegen voor de voeten komt Minister vroaat aandacht voor minvermogenden WEERSVERWACHTINC Ernsfig onderzoek in zaak Kerkhoven en Co. Het Provinciale Water- leidingbedrijf Een foto van Prinses Elisabeth van Engeland in de kinderwa- gen, die zij straks ook voor haar eigen baby zal gebrui- ken. De geboorte van de ko- ninklijke baby wordt dezer da gen verwacht en zal waar schijnlijk in Buckingham Palace geschieden. 'AKonfiementspriJs f 4.25 per kwartaal, f 1 -43 per maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief: per edltie 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle editlei 26 ct per m.m., minimum f4.familie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes Bankrelaties; Noorderbank. Nederl. Credietbank HET FEIT VAN HEDEN DartKreiaiies: iNOoraeroan*, inwucii. ouioivum* ■p Minister lieftinck verzet zich in zijn thans gepubliceerde antwoord op de financiele beschou- wingen (onderdeel van het z.g. Al- gemeen Debat) van de Tweede Ka- mer, terecht tegen de bewering van enkele leden, die hem „bepaalde ca- paciteiten op het gebied van kunst- en vliegwerk toedcnken", Hij ant. woordt, dat de leden, die dit mcnen zelf uitzonderlijk bedreven zijn in de kunst der geestelijke acrobatiek Wei, een zekere ..financiele aero batiek" kan Minister Lieftinck niet worden ontzegd en dit mag onzent- wege ook nog in zekere zin als een compliment worden beschouwd. De Minister deelt iets naders mede over de verlichtingen, die hij naar reeds bekend was, voornemens is aan te brengen in de belasting druk. Er komt een herzienmg van de fiscale winstbepaling en een lager tarief voor de inkomsten- en ioon- beiasting; wat dit laatste betreft, zal het gaan om een verhoging van het belastingvrije minimum en van de prtmaire kinderaftrek. Verder maakt de minister ons lekker met het vooruitzicht, dat hij enige voorgestelde belasting heffingen voor het nog te be handelen dekkingspian van de middelen voor de toekomstige oorlogsschadevergoeding, wil laten vervallen. Dat is natuurlijk geen belasting' verlaging; het is alleen de (voor de betrokkenen niettemin prettige) aankondiging, dat voor wat de Regering betreft, bepaalde be lastingverzwaringen niet zullen doorgaan. Het betreft hier belasting op de goederen in de dode hand en de hefting van 30 opcenten op de vermogensbelasting. De zeer zwaar drukkende verho ging van de omzetbeiasting blijft in het genoemde dekkingspian van de Regering dat overigens nu niet aan de orde is gehandhaafd. Wij menen, met alle respect voor de vooruitziende blik van Minis ter Lieftinck, te mogen opmerken dat. hoe het standpunt van de Ka mer bij de komende financiele de batten ook moge zijn, natuurlijk niet kan worden aanvaard, dat thans ten aanzien van dit dekkings plan of een onderdeel iets kan wor. den b e s 1 i s t. Dat dekkingspian komt straks aan de orde en de Ka mer zal er in vrijheid over moeten kunnen beslissen, het voor- en tegen van elk onderdeel tegen elkaar af wegend. Toen, ongeveer een jaar gele- deni het desbetreffende ontwerp met het dekkingspian, werd gepu- bliceerd, hebben wij aanstonds ge- zegd, dat een groot vraagteken op zijn plaats was bij de aangekondigde verhoging van de omzetbeiasting die nu eenmaal de neiging heeft het meest te drukken op de grote gezinnen, die toch al nog steeds in het hoekje zitten, waar de ^lagen vallen, al geloven sommigen dit Dat vraagteken blijft gehand haafd Vooral als minister Lieftinck ons vertelt, dat de voorgenomen verlaging van de inkomsten. en loonbelasting de verzwaarde belas- tingdruk als gevolg van de verhoog. de omzetbeiasting „ruimschoots zal kunnen compenseren". Is dit ook niet een staaltje van „financiele acrobatiek", om met de ene hand te geven, wat men met de andere neemt? Of zal de verlaging van het tarief der inkomsten- en loonbelasting werkelijk zo „ruim- schoots" zijn, dat de betrokkenen er werkelijk op vooruitgaan? Dit moet in elk geval nog worden algewacht, want de minister zegt ergens verderop in zijn be- schouwingen, dat hij gaarne met de Kamer van gedachten zal wisselen over de vraag, naar welke beginse- len de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting dient plaats te vlnden, „alvorens tot het berekenen van een nieuw tarief wordt over- gegaan Maar dit betekent, dat er ook nog niets definitiefs te zeggen is over de vooruitzichten in hoeverre de ver- laagde loobelasting de verhoogde omzetbeiasting zal compenseren, zo- dat er alle reden is om de„fi- nanciele acrobatiek" van minister Lieftinck c.s. met enig voorbehoud gade te slaan. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde hedenmorgen het vrij- sprekend vonnis van de rechtbank In de zaak tegen de bestuursleden Van de C.P.N. „De Waarheid", die zich zouden schuldig hebben ge- maakt aan belediging van de rege ring. De laatste cijfers van het minis terie van binnenlandse zaken voor 262 van de 269 zetels luiden als volgt: r. p. F. 114 zetels Radicaal-socialisten 43 Socialisten 46 Onafhankelijken 19 Communisten 16 M. R. P. 14 P. R. L. 3 Diversen 9 De uitslagen uit Martinique, Gua deloupe en Guiana moesten nog bin- nenkomen. De huidige raad van de republiek heeft 315 leden, t.w. 85 communis ten, 62 socialisten, 72 M.R.P.-leden (R.K.), 42 radicalen, 36 leden wan rechtse groeperingen en 18 koloniale en andere leden. De nieuwe raad zal 320 leden tellen. Hiervan werden er Zondag 269 gekozen (op 23 na alien vertegenwoordigers van het moederland) en de rest (vertegen woordigers van de overzeese ge- biedsdelen) op 14 November en 19 December. De verkiezingen hadden plaats door 103500 kiesmannen in Frank- rijk en enkele overzeese gebieds- delen, die reeds eerder gekozen waren. Zware verliezen hebben ook de communisten geleden, die van 85 zetels er slechts 16 overhielden. De communistische verliezen waren voor het grootste gedeelte het ge volg van het kiesstelsel, dat een absolute meerderheid eist voor elke gekozen man. Soustelle, de secretaris-generaal van de R.P.F., voegde aan zijn ver klaring, dat 121 gekozen leden de beginselen van de R.P.F. steunen nog toe, dat er nog meer namen aan deze lijst zouden worden toegevoegd en hij waarschuwde zijn hoorders tegen de „ongetwijfeld vervalste" statistieken van het ministerie van binnenlandse zaken. Hoewel de partij van de Gaulle een grote over winning heeft behaald, beheerst zij niet de meerderheid in de Senaat, zodat zij om overwicht te krijgen zal moeten proberen een hechte coalitie aan te gaaq met de radicaal- socialisten of andere gematigden. De overwinning van de Gaulle is in zover verwonderlijk, daar er de laatste weken grote meningsver- schillen waren ontstaan tussen de R.P.F. en haar radicale en onafhan- kelijke vrienden. Renter's correspondent seint echter uit Parijs, dat politieke waarnemers van oordeel zijn, dat „de overwinning" van de Gaulle zijn plannen ten goede komt om de ontbinding van de nationale vergadering te forceren en een nieuwe algemene' verkiezing te doen houden. De senaat moet bij het samenko- komen van het parlement, de vol- gende week, de voorzitter kiezen. Indien dit een Gaullist 2ou zijn, kan de Gaulle in bepaalde gevallen op een absolute meerderheid rekenen, zo gaat de correspondent verder. De senaat kan volgens de grondwet wetsontwerpen tegenhouden, tenzij de nationale vergadering met een absolute meerderheid voor het aan- nemen der wetsontwerpen is. Het valt te betwijfelen of de regering vaak een absolute meerderheid zal kunnen vinden. De communistische verliezen zijn in genen dele een weerspiegeling van een overeen- komstig verlies aan invloed bij de vakverenigingen. De communisten tonen geen veranderde houding ten opzichte van hun aan de regering verklaarde oorlog. Vannacht omstreeks 1 uur .werd de politie gewaarschuwd door de blokwachter der N. S. te Huis- waard, alwaar een dodelijk onge- Iuk had plaats gevonden. De 60-jarige A. Kleef, pakhuis- knecht te Alkmaar, was bij het passeren van de onbewaakte overweg door een trein aangere- den. De man was per rijwiel van Alk maar naar Huiswaard gereden en heeft waarschijnlijk de trein niet zien naderen. De machinist, die een lichtje had gezien bij de overweg. heeft een stoot op de fluit gegeven, doch kon een aanrijding niet voor- komen. De man werd op slag ge- dood en werd ongeveer 50 meter verder langs de spoorbaan gevon den. BATAVIA, 7 Nov. (AP) Mr. D. U. Stikker, de minister van buitenland. se zaken, die gisteren bij zijn aan- komst in Batavia aan verslaggevers mededeelde, dat hij Zondagmorgen naar de republikeinse hoofdstad zou terugkeren. heeft deze reis afgelast. De minister zei: „Laat in de avond ontvingen wij een brief van de republikeinse delegatie, die het voor ons nodig mahkte opnieuw te beraadslagen. Daarom was het voor mij beter de reis af te gelasten." Een Nederlandse woordvoerder zei, dat Stikker gisteravond laat met Den Haag gesproken en om in structies gevraagd had. Van de zijde der Nederlandse delegatie was men van oordeel, dat de besprekingen van Stikker en Hatta door de repu blikeinse brief slechts vertraagd worden, maar dat het niet tot een crisis zou komen. y-:*i V |«£|J Op een 14 ha. groot, met wild bos begroeid terrein, aan de Groenen- daalseweg te Loenen (Veluwe) heeft de Nederlandse Oorlogsgravenstich- ting dezer dagen een begin gemaakt met de aanleg van een erekerkhof Het is de bedoeling, hier een waardige rustplaats te bereiden voor de stoffelijke resten van hen, die, tijdens de bezettingsjaren onvrijwil- lig naar Duitsland gegaan zijn en daar de dood hebben gevonden. Dit geldt slechts voor hen, wier stoffe- lijk overschot later werd ge'identifi- ceerd, hetgeen met plm. 25.000 der slachtoffers het geval is. Voor zo ver de nabestaanden er prijs op stellen, zullen de stoffelijke resten naar Nederland teruggebracht en op het erekerkhof worden begra- ven, tenzij men aan een particuliere begrafenis elders de voorkeur geeft. Hoevelen uiteindelijk hier hun laatste rustplaats zullen vinden, is dan ook niet te schatten. In het komende voor jaar zal men zover gereed zijn, dat de eerste bijzettin- gen kunnen geschieden. Op ieder graf wordt een kleine, platte steen aangebracht, terwijl de bomen zo- veel mogelijk gespaard zullen blij- ven. Voorts zal op het terrein een eenvoudige aula van rondhout wor den opgetrokken. Het zal wel enke le jaren duren, eer het werk zal zijn beeindigd. Het troepentransportschip „Wa- terman" wordt in de nacht van Maandag 8 November op Dinsdag 9 November met pl.m. 300 uit de tro- pen terugkerende militairen aan boord in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping begint Dinsdagmorgen te negen uur. Zaterdag gingen er te Nanking hardnekkige geruchten, volgens welke de Chinese regering stap- pen zou hebben ondemomen om tot vrede te komen met de Chi nese communistenleiders. De voor- malige Chinese ambassadeur te Moskou, Sjao Litze, zou contact zoeken met de door de communis ten geleide legers. De St. Vincentiusvereniging te Amsterdam heeft haar honderdjarig bestaan met grote plech%igheid ge- vierd. Z. H. Exc. Mgr. J .P. Hui- befs droeg in de kapel van de St. Josephgezellen een Pontificale H. Mis op, waarna een honderdtal Vincentianen in een feestelijke ver gadering bijeenkwam. Hier werd medegedeeld, dat de feestgave in de vorm van een katholiek tehuis voor daklozen was geschonken. Mgr. Huibers hield tevens een korte rede en huldigde het werk van de Vincentianen in de hoofd stad. Mgr. sprak er zijn blijdschap over uit, dat nu ook veel jongeren, den aangesloten bij deze vereniging. o.m. de meisjesstudenten, zich had- a Zet men daar. de schriele, hoe wel in zijn soort even taale, figuur van de heer Drees met het Char- ley-Chaplin-snorretje tegenover, waarvan het bijbehorend vriende- lijk lachje Zaterdag begrijpelijker- wijze achterwege bleef, dan zijn de tegenstellingen met enige vage trek- ken wel aangegeven, Beter zullen zij nog te vinden zijn op het jour- naal dat van deze aankomst werd gemaakt, waardoor een legertje ope- rateurs de Constellation ,,Pontianak bestormde toen deze nauwelijks zijn sierlijke gang over het veld beein digd had. Als de cameraman dat moment van de handdruk van' poli tieke kemphanen als van Mook en Zelfs een joviaal man als minister Gotzen# econoom en kenner van In die als zijn politieke antipode daar voor hem en man van brede guile levensstijl, verstarde tot een soort zoutzuil uit de geschiedenis van Lot toen het moment van de begroeting daar wasHet veelzeggende po litieke tafereeltje stond wel in schrille tegenstelling tot de harte lijkheid waarmede van Mook, ver- gezeld van zijn vrouw, die al in het vliegtuig een grote bos bloemen had gekregen, zijn kind in de armen sloot, vele vrienden de hand drukte en even later ook de armee van persmensen te woord stond, nadat hij een stapel begroetingstelegram- men had doorgelezen. Op een uit- nodiging van de Economische Ho- geschool in Rotterdam, waarin hem al aanstonds om een lezing werd verzocht, reageerde hij lachend met een vraag, of de heren dachten dat hij niets meer te doen had. Wat het pers-onderhoud betreft. dit was met de vertegenwoordigers van onze regering op de achtergrond al aanstonds gedoemd om geen regel hot news meer te leveren. Onze col- lega in Singapore heeft betere kan sen gehad, maar hij heeft ze blijk baar niet kunnen verwerken zonder tendentieus te worden. Volgens van Mook is hij er o.a. helemaal naast geweest, toen hij naar Europa seindSe, dat de ex- Iuit. G.G. onze regering beschouwt als een automobilist, die een land, waar rechts houden de gewoonte is. op het midden van de weg blijft rijden. Hij heeft alleen dit gezegd: „de regering is een typiseh ..middle-of-the-road"-regering, die wel eenfl de neiging heeft wat naar rechts uit te halen. Een beeld dat logisch is, terwijl de genoemde Reuterinterpretatie iedere zin mis te en niemand bevredigen kon. Maar over dergelijke voorvallen maakt de ambteloze burger van Mook zich geen zorgen. Eenmaal de adjudant van H. Majesteit, ka- pitein Buhrman, en de regering de rug toegekeerd, was hij weer de handige jongleur, die zijn geest- kracht na het emotionele moment van de ontmoeting. aanstonds te- rugvond. Vragen die hem gesteld werden om hem op politieke stok- paardjes te helpen werden beant- woord met: „Ik ben D.P., of eva- cue wanneer u wilt; draag geen verantwoordelijkheid meer en be moei me er dus niet meer mee" Drees heeft vastgelegd, dan is zijn journaal een historisch document dat zijn gewicht in goud enige ma len waard is.... Op de vraag of hij blij was van de soesah af te zijn, luidde het: „Soesah heeft mij nooit gedrukt". Tenslotte kwam er dan toch uit, dat hij van oordeel was, dat de situatie er ginds op achteruit gaat en dat met name in verschillende delen van de Republiek een volkomen chaos heerst. Naar mate de toestand er slechter wordt, wordt de kans op een toeneming van het „echte com- munisme" groter, al kan men nu ook weer niet zeggen, dat dit hoogst bedenkelijke verschijnsel uitsluitend aan die achteruitgang te danken is. Terug in de journalistieke duim duwde hij de mening. dat het aftre- den van Abdoel Kadir een loyali- teitsverklaring jegens hem, van Mook, zou zijn. „Wij hebben altijd samengewerkt en elkaar vervangen. Gaat in zo'n geval de een, dan is het logisch dat ook de ander gaat" De gang van minister Stikker naar Diokja kon van Mook onmo- geliik zien als een gang naar Canos- sa. Dat als plaats van samenkomst nu toevallig Djokja en niet Batavia is gekozen, zegt volgens hem niets. Dat hi.i van oordeel is, dat er in de Indische zaken de laatste jaren amateurs, zowel binnen- als buiten- landse. aan het werk zijn geweest. is ons althans goed overgekabeld uit Singapore. Van Mook bleef erbij dat dit het geval was. Het zijn voor al de buitenlandse die de zaken zo moeilijk hebben gemaakt. voegde hij er hier aan toe. Het aantal Nederlanders dat in de Republiek nog gevangen zou wor den gehouden schatte van Mook minder hoog dan het ciifer dat hier- nver onlangs genoemd is van 15.000 Er was de laatste tijd contact ge- noeg tussen Batavia en Djokja over deze kwestie en men had de indruk dat er niet zo veel meer ziin. Mo- geliik nog wat familie van Tndone- sisehe soldaten in het KNIL, die echter misschien niet eens meer de wens te kennen geven om terug te kunnen. Nadat reeds Zaterdag winkels waren geplunderd te Sjanghai, is de politie ook Zondag uitgerukt om hongerige menigten ervan terug te houden de rijstwinkels te bestor- men. De prijs van een picul rijst is van de ene nacht op de andere ge- stegen van 250 tot 500 gouden joean dollar. De prijzen, zo meldt Reuter voorts, zijn gestegen tot een hoogte buiten het bereik van de gewone man en voorspellen een economi sche en sociale ramp van ongelofe- lijke omvang. Te Sjanghai zijn plannen bespro- ken om deze op drie na grootste stad ter wereld tot open of inter- nationale stad te verklaren. Volgens de Amerikaanse „Sjanghai Evening Post" zijn zowel Chinezen als bui- tcnlanders voorstander hiervan; De bevolking van Sjanghai is verheugd over de duidelijke veilig- heidsmaatregelen, zoals de aanwe- zigheid van de 13.600 ton metende zware Amerikaanse kruiser „St. Paul and Helena" en de Britse tor- pedobootjager ..Cossack" (1710 ton). De buitenlandse consulaten tref- fen druk maatfegelen om hun res- pectieve staatsburgers te bescher- men. Een leger van honderdduizend manschappen van het dodr de com munisten geleide leger. dat uit Zuid-Sjantoeng en Oost-Honan komt stelt zich in het noorden van de provincie Kiangsoe op om een aan val in te zetten op Hsoetsjou, een spoorwegknooppunt van het net Tsipoe-Loenghai en het laatste bol- werk der regeringstroepen tussen de Gele Rivier en het Jangtse-dal. Uit dezelfde bron verneemt men, dat de regering in de buurt van Hsoetsjou met het oog op een slag, die door velen als beslissend wordt beschouwd, een leger van een half millioen samentrekt. De chef van de algemene legerstaf, Koe Tsjoe Toeng, die thans te Hsoetsjou ver- blijft leidt de operaties. De Minister van Binnenlandse Zaken eeft in 'h schrijven aan de gemeentebesturen bijzondere aan- dacht gevraagd voor de ondersteun- den in de zin van de Armenwet. In verband met de prijsverhogingen zal in het bijzonder het levenspeil van deze categorie beinvloed wor den. Daar deze ondersteuning tot de taak der gemeente beho^rt, ver- trouwt de Minister er op, dat de gemeentebesturen, evenals vroeger de wegen zullen vinden om deze mensen te kunnen helpen. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft var.daag te Nanking verklaard, dat de oorlog met de communis ten „tot het bittere einde zal wor den uitgestreden". Hij wees alle opmerkingen over vredes-onder- handelingen van de hand. „Er bestaat geen grond voor een compromis", aldus zeide hy op een vergadering van de Kwomin- tang. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. VRIJ KOUD Wisselend bewolkt met in het noord-westen van het land plaatselijk enkele buien. In het overige deel van het land droog weer. Meest matige, later wat afnemende wind tussen noord- oost en noord. Vannacht op vele plaatsen flinke nachtvorst, Morgen overdag vrij koud. Van de zijde der justitie wordt medegedeeld, dat reeds enige tijd een ernstig onderzoek wordt inge- steld naar de handelingen der fir- manten van het effectenkantoor Kerkhoven en Co. te Amsterdam. Tot op heden is nog niet geble- ken of er verduisteringen of andere onregelmatigheden zijn gepleegd. Accountants zijn bezig met het controleren van de boeken. Deze controle zal nog geruime tijd beslag nemen. De begroting 1949 van het Provin- ciaal Waterleidingbedrijf sluit met een bedrag van f 4.136.000. De wa- terverkoop is geraamd op f 3.800.000 (dit jaar f 2.950.000). Bij deze bere- kening hebben de gewijzigde tarie- ven, welke 1 Januari van kracht worden, een grote rol gespeeld. Een bedrag van f 25.000 is uitgetrokken voor het bureau Wateronttrekking IJsselmeer. Terwijl dit jaar de re- serve-post pro memorie voorkomt, is voor 1949 geraamd een bedrag van f 461.000. Dit bedrag zal in la tere jaren nodig zijn, wanneer gro te kapitaalsbedragen kunnen wor den uitgegeven. Op de buitengewo- ne begroting is voor deze werken uitgetrokken f 2.535.000. De enorme ontwikkeling van -het waterverbruik op het complex Schiphol maakt het nodig ruim opgezette maatregelen te treffen, ten einde op dit wereldvliegcentrum te alien tijde een goede drinkwater- voorziening te waarborgen. Een crediet ter grootte van f 120.000 wordt aangevraagd voor* het leggen van een leiding tussen het eindpunt van de Schipholweg en de toegang naar Schiphol. BELGIE De Belgische socialis- tische partij heeft tijdens een con- gres een resolutie uitgevaardigd, waarin wordt aangedrongen op de erkenning van Israel in het kader van een vreedzame regeling tussen Joden en Arabieren. Voorts ver- meldde dezelfde resolutie een posi- tieve verklaring, dat de kwestie- Leopold alleen kan worden opgelost door troonsafstand, terwijl de par tij het kabinet-Spaak voile vertrou- wen schenkt. Wat de soc.-kath. coa- litieregering betreft, staat het con- gres op het standpunt, dat voort- zetting ervan zeer gewenst is. RUSLAND. Ter gelegenheid van de 31ste verjaardag van de Octo- berrevolutie heeft te Moskou we- derom de traditionele parade plaats gehad, afgenomen door Maarschalk Stalin en geleid door de uit de 2de oorlog bekende generaal Timosjeo- ko, die geruime tijd geleden opzij gezet werd, doch de laatste maan- den plotseling weer in het open- baar verscheen. Er werden rede- voeringen gehouden over de agres- sieve politiek van Amerika en En geland. ISRAEL. Epstein, de speciale vertegenwoordiger van Israel in de Verenigde Staten, maakte bekend, dat in de afgelopen dagen door een ..groot Arabisch land vredesvoelho- rens van betek-liis naar Israel wa ren uitgestoken." Hij zei voorts, dat reeds verscheiden keren Arabische voorstellen waren binnengekomen, doch geen enkele was zo concreet en veelbelovend als dit laatste. Het voorstel zou kort na de verkiezing van Truman zijn ontvangen. BERLIJN. Het in de Sovjetzone verschijnende ..Berliner Zeitung" weet te melden, dat de positie van generaal Clay, de Amerikaanse mi- litaire bestuurder, minder hecht is dan voor de verkiezingen. Clay was republikein en het dagblad ziet in het feit, dat hij geen felicitatie- telegram gestuurd zou hebben, een teken, dat hij spoedig vervangen wordt. GRIEKENLAND. De vorige week door een Atheens militair gerechts hof ter dood veroordeelde zeelie- den, die heden, 8 November, zouden worden terechtgesteld, hebben ver- nomen. dat dit niet zal geschieden. De politike commissie van de V. N. had de Griekse delegatie verzocht, alle stappen te doen ter vernieti- ging van de vonnissen. De Griekse premier heeft echter medegedeelS, dat het bevel tot opschorting der executies reeds gegeven was, voor- dat het voorstel van de politieke commissie ter sprake was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1