Tsjang-Kai-Sjek: „De oorlog zal nog acht jaar duren China Marinevliegtuig bij Voorhout neergestort Woorden-duel in de Politieke Commissie bij behandeling Griekse kwestie Toenemende terreur op W.-Java DE WERELD in i$ It m i Voorzitter Spaak houdt de touwtjes in handen lifi van vandaag Infiltraties duren voort EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vier cent per dag meer vanaf hel tweede kind! Geen vrede met cfe communisten Grootscheepse voedselleveranties uit Amerika naar het Hemetse Rijk Hongerrelletjes te Sjanghai ■:l Pout! Adviseurs van Stikker naar Djogja Winkels geopend op Donderdagavond Beide officier-vliegers omgekomen Mr. Stikker deze week weer thuis? Boudewijn wil niet in de Senaat Zestig bendeleden gedood Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT Pagina 3 44e Jaargang No 11408 Dinsdag 9 November 1948 Kmlo,e„, ALKMAAR, tawtwal 42 A. Wl cdm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsto,.! 59, tel 4243, Grots Noord 77.t.l 4362 K 2290, DEN HELDER, Kekmtt.at 89. lei. 2800 K 2230; SCHAGEN. Moi.nstmat 52. 459 K 2240 TSJANG-KAI-SJEK heeli gisteren verklaard, dat de Chinese regering zich voorbereidt op een langdurige oorlog „om de communisten in China volledig van de baan te schuiven". De Generalissimus was van mening, dat men moest rekenen op een oorlog van acht jaar. De regering had het onwrikbaar be- sluit genomen tegen de communisten te strijden totdat de uitein- delijke overwinning is bereikt, aldus de generaal. PROF. VAN DAM krijgt zeven jaar WEERSVERWACHTING In de buurt van Havre heeft men in de Seine-monding een nieuw reuzen-watervliegtuig te water gelaten, waaraan 700 uitgezochte vaklieden maandenlang hebben gewerkt. De vleugelwijdte van het toestel bedraagt 57.43 meter, de lengte 43.40 meter, het ge- wicht 38% ton, het laadvermogen 35 .ton. De 6 motoren kunnen het vliegtuig 23 uur in de lucht houden en geven het een actie- radius van 6.000 km., waarvoor 38.000 liter benzine kunnen worden meegevoerd. REPUBLIEK ZOND DOCUMENT GEEN WINKELSLUITING OP ZONDAG 5 DECEMBER? ;T -r fe t u ft f/ W> v. Het verongelukte toestel even na deramp IN DE POLITIEKE COMMISSIE van de V.N. is het Maandag bij de behandeling van de Griekse kwestie gekomen tot een woor- denduel tussen Spaak en Bebler, de Joego-Slavische afgevaar- digde. Bebler had tevoren de stemming over een punt van de agenda, dat door Spaak tot driemaal toe buiten de orde werd verklaard, een uur lang opgehouden op een wijze, die, aldus Reuter, geleek op een poging tot obstructie. Met 21.500 gulden er van door De herdenking der doden van twee wereldoorlogen zal dit jaar op Zaterdag 13 November geschieden. Het Nederlands Oorlogsgravencomite heeft ter gelegenheid van poppyday een affiche uitgegeven, waarin de oude belofte van de lste we- reldoorlog wordt uitgebeeld: „Als in Vlaanderen de klajpro- zen bloeien, zullen wij hen ge- denken". Montgomery voerde besprekingen De Engelse Vereniging van Mu- sici heeft bij het ministerie ge protesteerd tegen het optreden van buitenlanders, die de werk gelegenheid aan de Engelse musici zouden ontnemen. De pianist Karl Schnabel, zoon van Arthur Schnabel, moest dien- tengevolge een deel van zijn tournee afzeggen. Zijn vrouw Helen, die reeds enige concer- ten heeft gegeven, heeft nu het plan opgevat in zijn plaats de tournee af te werken. Helen aan de piano onder het wa- kend oog van haar echtgenoot. Voldoende Amerikanen te Berlijn I Abonnementsprljs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 pet maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarlef: per editle 16 ct per m.m., minimum <2.50; In alle edltlei 26 ct per m.m., minimum M.famllie- berlchten 20 ct., resp. 50 ct per m.m. BfJ contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Barvkrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET VAN HEDEN Tsjang Kai Sjek noemde het ver- lies van Mandsjoerije ontmoedigend doch bracht naar voren, dat dit „de regering onthief van een ontzaglijke last op het gebied van militaire uit- gaven en het voor de regering mo- gelijk maakte zich voor de leger- handelingen te Zuiden van de grote muur te concentreren". Men over- weegt maatregelen om de patriotti- sche elementen onder de bevolking, die hun geld in de gouden Yoean hebben belegd en thans door de prijsverhogingen alles dreigen te verliezen, schadeloos te stellen. Op het voorstel van leden van de politieke raad der Kwomintang een duidelijker pro-Amerikaanse en anti-Sowjetrussische houding aan te nemen, ten einde zich te verzekeren van groter internatio- nale steun en sympathie, antwoord- de Tsjang, dat men nog behoed- zaamheid moet betrachten op het gebied van buitenlandse betrekkin- gen, waarmee hij indirect, aldus Keuter. het voorstel verwierp, dat Chinees-Sowjetrussische verdrag van vriendschap en bondgenoot- schap van. de hand zou wijzen. William Bullitt, voorstander van algehele hulp aan Tsjang Kai Sjek, is uit Washington naar Chi na vertrokken voor eert onderzoek ten behoeve van de Amerikaanse congres-commissie ter controle van de hulp aan het buitenland. Paul Hoffman, administrateur voor de E.C.A., heeft Maandag ver klaard, dat de hulp aan China vol- gens het opgestelde plan zou war den verleend, ondanks de militaire gebeurtenissen. Het sipeciale grogram voor het zenden van voedsel naar Moekden was echter na de verovering door de tegenstanders van de centrale regering afgelast. Roger Latham, hoofd van de mis- sie der E.V.A. in China heeft gis teren medegedeeld, dat Amerikaans voedsel een belangrijke rol zou spe- len bij het herstel van het distribu- tie-systeem in de grote steden van China. Duizenden tonnen tarwe- bloem waren reeds uit Amerika on- derweg en in haven aan de Ame rikaanse Westkust werd nog meer voedsel geladen. Voor het einde van de maand zouden uit Siam eveneens duizen den tonnen rijst naar Sjanghai, Ranking en Kanton verscheept worden. Naar men gelooft, aldus Reuter, legde hij deze verklaring af in een schaarste veroorzaakt door „onge- zonde economische maatregelen en door gebrekkige organisatie." Bij een dorp aan de Noordelijke buitenwijken van Sjanghai is het tot een rel gekomen waarbij de po- litie het vuur opende. Vier perso- nen werden gewond. Vluchtelingen beroofden het dorp van voedsel voordat de politie met pantser auto's ter plaatse was om de orde te herstellen. In de afgelopen 24 uur zijn op 3 verschillende plaatsen te Sjanghai relletjes uitgebroken. Een honderd- tal personen werd gearresteerd, doch spoedig weer vrijgelaten. Volgens uit Tientsin ontvangen berichten verlaten de regeringstroe- pen Tsjanteh, de hoofdstad van de provincie Jehol. Zij trekken Zuid- waarts om zich, naar men gelooft, te voegen bij de troepen, die voor de tegenstand in Noord-China ver- zameld worden. Een lange drom vluchtelingen trekt in een sneeuw- storm uit de stad naar Peiping, om de door communisten geleide legers te ontgaan. Het Amsterdamse Bijzonder_ Ge- rechtshof heeft heden de 52-jarige prof, van Dam, voorheen secretaris generaal van het Dep. van Opvoe- ding, Wetenschap en Cultuurbe- scherming. overeenkomstig de eis, veroordeeld tot zeven jaar gevan- genisstraf met aftrek van voorar- rest. Medegedeeld door het K. N. M. I. te dp Bilt geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. ZACHTER Half tot zwaar bewolkt met later in het noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Geleidclijk aanwak- kerende westelijke wind. Be- langrijk zachter, vooral in de nacht. gg|S (Van een bijzondere medewerker). BIJ de behandeling van de Nood- wet-Indonesie in de Eerste Ka- mer sprak ook de heer van der Kieft, leider van de P.v.d.A.-fractie. Ofschoon voor zijn partij oud-minis- ter Jonkman het woord had ge- vqerd, achtte hij het nodig nog „enkele opmerkingen" te maken. De eerste was: Laat de commu- nistische partijen in Indonesie niet meedoen aan de verkiezingen, want zij zijn geen eerlijke democratische deelnemers aan het politieke spel. Dulden de communisten in de lan- den achter het „ijzeren gordijn" deelname van niet-communistische partijen? „Gij vergist TJ", interrumpeerde het communistische Kamerlid Schoonenberg, aldus het Goebbelse „Es ist nicht wahr" vertalend. Na dit communistisch vertoon van brutale feitenverdraaiing van slaaf- se onderworpenheid aan de Com in form-propaganda en van ziekelijk onvermogen feiten te kunnen zien. terecht door de heer van der Kieft gebrandmerkt zeide dezelf- de spreker nog aan 't adres van de Christelijk-Historische Mr. Pollema: „Ook in onze fractie bestaat een zekere mate van zelfstandigheid van onderzoek en geweten". En ver der beschreef hij democratische verkiezingen op deze wijze: ..Wan- neer eenmaal de kiezers een fractie van een politieke partij naar een parlement sturen" (en deze fractie bli.ikt dan verdeeld te zijn), „dan weten deze kiezers nog niet wat zij aan zo'n fractie hebben". —TO raak zijn opmerkingen waren Am aan het adres van de commu nist, zo er naast waren die welke voor de christelijk-historische afge- vaardigde bestemd waren. Besef- fend dat de democratie ook be- bedreigd wordt door zichzelf, indien zij n.l. niet erin slaagt zich zuiver te handhaven, veroorloven wij ons de volgende opmerkingen: 1. In iedere kamerfractie behoort niet „een zekere mate", maar vol- ledige zelfstandigheid van onder zoek en geweten te bestaan. Het m- zicht kan door deskundigen wor den voorgelicht. en gevormd. maar is steeds persoonliik: nog sterker geldt dit voor het geweten. dat nim- mer door het politieke verband van een fmetie kan worden gebonden. 2. Kiezers sturen geen fracties van politieke partijen naar het par lement. Zij kiezen v o 1 k s vertegen- woordigers. die zich daarna in een practische werkclub verenigen, op grond van het programma waar- achter zij zich in de verkiezingspe- riode stelden. De voorlichting die zij van deskundigen behoeven, be- tekent echter niet een dictatuur der deskundigheid. Ieder Kamerlid heeft slechts te maken met de eed die hi.) aflegde on de grondwet. Dat zelfs de redelijke_ en bedacht- zame heer van der Kieft tot zo'n gevaarlijke formulering kwam als hij deed, is reden genoeg om er eens de aandacht op te vestigen. dit verkeerde denken is ongetwijfeld verder doorgedrongen dan wij meendentot schade van de de mocratie. BATAV1A, 8 Nov. (Aneta). Heden vertrokken de adviseurs van minister Stikker, die gisteren uit Djogja te Batavia waren terug- gekeerd, wederom naar Djogja voor het voeren van verdere be- sprekingen. Minister Stikker keerde Zaterdag- avond na een bezoek van twee en een halve dag aan Djogja te Batavia terug. Hij deeide toen aan de pers mede, dat hij het voornemen had, Zondag weer naar Djogja te ver trekken. Zijn vertrek werd echter uitgesteld in verband met een op Zaterdagvond door de heer Cochran ontvangen Republikeins document, dat overleg met de Nederlandse re gering noodzakelijk maakte. Een Republikeins woordvoerder te Batavia deeide aan Aneta mede, dat het Republikeinse document door het lid van de Republikeinse deiegatie prof. Soepomo, die Zater- dag met minister Stikker naar Ba tavia vloog, aan de heer Cochran ter hand was gesteld, die het door gaf aan de Nederlanders. De woord voerder verklaarde, dat een en an- der op een misverstand berustte en voegde er aan toe, dat dit misver stand thans was opgehelderd. Hij kon over de inhoud van de betrok ken brief geen mededeling doen. Wegens een receptie, die dr. Beei morgenavond ten paleize houdt, „mede in verband met de tegen- woordigheid van de minister van buitenlandse zaken", wordt het zeer waarschijniijk geacht, dat minister Stikker in ieder geval niet voor a.s. Woensdag naar Djogja zal terugke- ren. In het ontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet, dat,, zoals bekend, bij het ministerie van Economische Zaken in voor- bereiding is, zal o.m. worden voorgesteld, dat winkelbedrijven op werkdagen voor 5 en na 19 uur, op Dinsdagen na 13 uur en op Zondagen ges' den zullen zijn. Als compensatie voor de Dinsdag- middag zal worden toegestaan, dat de winkels op Donderdag avond tot 21 uur geopend zijn. De gemeentebesturen zullen een ander daggedeelte dan de Dinsdag- middag mogen aanwijzen. Voorts is er sprake van, dat voor Sint Nicolaas en Kerstmis dezelfde regeling zal gelden als het vorig jaar. Dan zouden de winkels dus geopend mogen zijn tot 10 uur des avonds en wel van 2 tot en met 5 December en van 22 tot en met 24 December. (Intussen valt 5 December dit jaar op Zondag en voor deze dag zal de vergunning tot open-zijn dan dus wel vervallen. Red.) - - 4 zijn. „Ik ben redelijk", aldus Bebler. ,Zij, die dit artikel hebben geschre- ven, zijn onredelijk". Bebler eiste toen stemming' over de afwijzing van zijn voorstel door de voorzitter. Met 48 tegen 2 stemmen, bij vier onthoudingen, keurde men het be- sluit van de voorzitter goed. Met 48 tegen nul stemmen (de oostelijke groep deed niet aan de stemming mee) keurde de commissie daarna artikel zes goed. In dit artikel wordt Albanie en Joegoslavie verzocht de steunverlening aan de Griekse gue rilla's onmiddellijk te staken. De bijeenkomst werd daarop verdaagd tot morgenochtend. Bebler stelde tenslotte voor de resolutie van de oostelijke groep voor die van de westerse rnogend- heden in stemming te brengen. Terstond nadat het Joegoslavische voorstel was verworpen kwam Bebler overeind van zijn zetel. „Neen, dr. Bebler", zeide Spaak, de voorzitter, „gaat u alstublieft zitten. Wanneer ge over een agenda- punt wilt spreken, moet ge daarom verzoeken". Bebler antwoordde met veront- waardigde stem: „Door deze stem ming hebt ge de zijde gekozen van de speciale commissie voor de Bal kan. Ge hebt u partijdig betoond Spaak: „Wij kunnen geen beledi- gingen tolereren. Wij kunnen geen vergadering leiden, wanneer de af- gevaardigden elkander niet respec- teren". Bebler: „Mijn land is beledigd, het is een schande voor de V.N.". Spaak: „Dat is onmogelijk. Ik roep u tot de orde. Ik mag geen beledigingen tolereren. Niemand heeft u beledigd". Bebler: „Mijn land is beledigd Spaak: „Gij kunt er van denken wat ge wilt, doch ge kunt geen beledigingen lanceren. Wij zullen ons werk voortzetten". Bebler stelde alles in het werk om de commissie aan het stemmen te houden over procedurekwesties. Bij elke gelegenheid eiste hij een schriftelijke stemming, die minstens 10 minuten in beslag neemt, terwijl het stemmen bij handopsteking slechts een minuut duurt. Spaak zeide, dat Bebler's tactiek neer- kwam op „systematische sabotage". Spaak, Foster Dulles en verschil lende andere afgevaardigden zaten de krant te lezen, toen Bebler we- derom het standpunt der oostelijke mogendheden uiteenzette, dat de V.S. en Engeland en niet de noor delijke naburen van Griekenland zich aan inmenging schuldig maak- ten. Volgens Bebler is de chef van het Griekse oppercommando „slechts de ordonnans van generaal van Fleet" (militair leider van de Ame rikaanse hulpmissie voor Grieken land) en wordt Griekenland tot basis van Amerika voor een toe- komstige oorlog gemaakt. Toen het debat vier uur had ge- duurd, stelde Bebler voor de ver gadering tot heden te verdagen. Voorzitter Spaak zei, dat de ver gadering zou kunnen worden ver daagd na afhandeling van 't artikel onder discussie: artikel zes. Een kwartier later, toen men nog steeds bezig was met de bespreking van artikel 6, stelde Bebler opnieuw voor over het al of niet verdagen van de vergadering te stemmen. Spaak wees dit voorstel van de hand en verzocht Bebler redelijk te Zaterdagmorgen is de 34-jarige kantoorbediende J. B. wonende in de Pretoriusstraat te Amsterdam, met 21.500 gulden wisselgeld van de melkfabriek ..Holland" te Am sterdam verdwenen. De man had opdracht het geld te brengen naar de Incassobank aan de Ceintuur- baan. Hij is om half elf van het kantoor vertrokken. Om half 12 belde de bank op om te vragen waar het wisselgeld bleef. Toen werd duidelijk, dat B. er met het geld vandoor was. De politie heeft nog geen spoor van de voortvluch- tige kunnen vinden. Gistermiddag omstreeks drie uur is in de gemeente Voorhout bij Leiden een militair vliegtuig van het type Fire-fly neergestort, waarbij de beide inzittenden om het leven kwamen. Het toestel stortte vlak achter het gemeen- tehuis naar beneden, nadat het in een vrille was geraakt, waaruit het niet meer los kon komen en het boorde zich diep in de grond. Onmiddellijk spoedden zich me- dici en geestelijken naar de plaats van het ongeluk, doch voor de slachtoffers mocht hulp niet meer baten. Het twee-persoons marinevlieg tuig was afkomstig van het vlieg- veld Valkenburg en werd gebruikt om piloten vertrouwd te maken met dit type, dat o.a. vanaf he_t vliegkampschip „Karel Doorman gebruikt wordt. De machine werd totaal vernield, doch geraakte met in brand. De beide inzittenden zijn op slag gedood. De beide inzittenden waren de officier-vlieger tweede klasse W. A. Limque der K..M.R. en de It. ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries. De officier-vlieger tweede klasse W A. Limque der Koninklijke Ma rine Reserve tijdelijk verband werd 14 November 1922 te Modjokerto ge- boren. Hij kwam 1 October 1941 als leerlmg onderofficiervlieger in Ne- derlands Indie in marinedienst. Juli 1943 kwam hij in Engeland Hij werd ingedeeld bij het Engelse ,,800 squadron". Daar werd hij met vier andere Nederlandse jachtvlie. gers op het vliegkampschip „Empe- ror" geplaatst. De ..Emperor" on- dersteunde de landing der gealli- eerden in Zuid Frankrijk. Deze vijf Nederlanders zijn alle zeer bekend geworden in de geallieerde vlieg. BATAVIA. 8 Nov. (Aneta). Minister Stikker zal waarschijniijk volgens het schema, tien dagen na zijn aankomst in Indonesie naar Nederland terugkeren, zodat het dus aannemelijk geacht kan worden, dat hij a.s. Woensdag of Donderdag vertrekken zal. Pierre Vermeylen, de Belgische minister van Binnenlandse Zaken. heeft bekend gemaakt, dat Prins Boudewijn, de zoon van Koning Leopold, de uitnodiging van de re gering, zitting te nemen in de se naat. wanneer het parlement heden wordt geopend. van de hand gewe- zen. Prins Boudewijn, die met zijn vader in de buurt van Geneve ver- blijf houdt. werd bij het bereiken van de 18-jarige leeftijd automa tisch uitgenodigd zijn bij de grond wet bepaalde recht op zitting in de de senaat te doen gelden. Volgens professor Pirenne. secre taris van Koning Leopold, zal Prins Boudewijn ..tot nader aankondiging" de senaatzittingen niet bijwonen. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta). Ten oosten van Tjikampek, in de nabijheid van de plaats, waar op 22 October een treinaanslag gepleegd werd, kwam het Zondag tot een botsing tussen Nederlandse. patrouil les en een goedbewapende republl keinse bende. 2 Nederlandse mili tairen sneuvelden; 60 leden van de bende werden gedood. Een zware mitrailleur, twee lichte mitrailleurs. een brengun, een stengun, een aan- tal geweren en karabijnen werden in beslag genomen. Maandag heeft veldmaarschalk Montgomery geheime besprekingen gevoerd met de militaire gouver- neurs van de drie Westelijke zones. Een agenda van hun besprekin gen, die Maandagmiddag zou wor den bekend gemaakt, werd op het laatste ogenblik ingetrokken. De conference werd gehouden te Ostenwalde bij Melle, het verblijf van generaal Robertson, de Britse 1 gouverneur. wereld. Zij werden alle neergescno ten in hun toestellen maar brachten er steeds het leven af. Behalve Lim que waren de officieren vlieger H, de Wit, G. Greve, J. Helfrich en W Saltikoff in deze Nederlandse groep aan boord van de ..Emperor". Hij was gehuwd en woonde te s Gravenhage. De luitenant ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries werd 1 Juni 1922 te Huizum bij Leeuwarden geboren. Hij trad 28 Augustus 1944 in het be- vrijde Zuiden van Nederland als oorlogsvrijwilliger in marinedienst (adspirant reserve off icier). In Juli 46 werd hij oudste officifer op H.M. Mijnenveger „Borndiep" te IJmui den. Een jaar later werd hij gede tacheerd bij de luchtstrijdkrachten op Gilze Rijen om tot vlieger opge leid te worden. Vier October 1948 werd hij op het vliegveld Valken burg geplaatst. DUITSLAND. De Franse rege- ing heeft zich ten sterkste gekant tegen het Brits-Amerikaanse plan, dat van de gedachte uitgaat, om het voorlopige eigendom van de steen- kool- en staalindustrie in het Ruhr- gebied aan Duitse beheerders over te dragen, aldus weet Londen te melden. Men verwacht, dat Britten en Amerikanen dit plan Woensdag aan de Duitse leiders bekend zal maken. Indertijd legden de Fran- sen zich neer bij het besluit, om de mijnen in het gebied over te laten aan Duits personeel, mits Engeland en de V.S. het voorlopige eigen dom zouden behouden. PALESTINA. Een woordvoerder van het Joodse ministerie van bui tenlandse Zaken heeft ontkend, dat er pogingen tot vredesonderhande- lingen gaande waren. De Israe- scshe vertegenwoordiger in de V.S. Epstein had een verklaring ver- strekt, als zou een groot Arabisch land dergelijke pogingen in het werk stellen. Ook het Joodse blad .Palestina Post" ontkende ten stel- ligste dergelijke geruchten. Over het ontruimen van thans ingeno- men posities (een Brits voorstel in de Veiligheidsraad)sprak de Pre mier David Ben Goerion, toen hij zeide, dat de grenzen van de Israe- lische staat afhangen van het ver- dedigingsleger. Naar tevens ver- luidt, zou dit leger de belangrijke Egyptische basis Gaza (waar de Palestijns-Arabische regering inder tijd werd uitgeroepen en gevestigd) hebben veroverd. INDIA. Godse, de moordenaar van Gandhi, die tesamen met zeven anderen na de dood van Gandhi gearresteerd werd, heeft voor het gcredit te New Delhi bekend, dat hij de dodelijke schoten gelost heeft. Hij ontkende echter, dat de anslag iets uitstaande had met een samenzwering en verzekerde ten stelligste, dat hij alleen verant- woordelijk was voor de daad. Hij beschouwde het als zijn plicht een einde te maken aan het leven van de zoogenaamde vader van het volk. Hij was tevens van oordeel, dat Gandhi met zijn leven had te boeten voor zijn „onrechtvaardige, ornationale en gevaarlijke voorkeur voor een dweepzuchtig deel van het land. CANADA. Men verwacht, dat de tekst van het voorgestelde Noord- Atlontische veiligheidspact mis- schien nog voor Kerstmis a.s. op papier zal komen. Waarschijnhjk zouden dan de Westelijke diploma- ten voor deze tijd te Washington bijeen komen voor opstelling van de overeenkomst. Van Canada wordt niet verwacht, dat het be langrijke troepencontingenten be- schikbaar zal stellen voor onmid- dellijke dienst over zee. HAMBURG. Alle maatregelen zijn getroffen voor een algemene sta king in de Anglo-Amerikaanse zone van Duitsland, welke staking tien milloen mensen zou omvatten. Deze zou als protest tegen de duur- te worden opgezet. De militaire gouverneurs Clay en Robertson hebben tijdens de besprekingen met de vakverenigingsleiders niet ge- poogd de vakbeweging van haar besluit af te brengen. omdat zij dit alles beschouwen als een interne Duitse aangelegenheid. De Amerikaanse commandant te Berlijn, kolonel Frank Howley, heeft tegenover Duitse politieke leiders verklaard, dat er voldoen de Amerikaanse soldaten in de stad waren om een eventuele commu nistische poging tot een „coup" te voorkomen. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta) Over de situstie in West-Java deelt de dienst legercontacten mede, dat in het Oostelijk deel van West-Java op hat ogenblik de Tentara Nega- ra Islam Indonesia optreedt. Een document, dat thans in Neder landse handen is, toont aan, dat deze troepen werd aanbevolen aanvallen uit te voeren op Neder landse detachementen, wegver- sperringen op te richten, de poli- tiek van de verschroeide aarde toe te passen en, indien nodig, chaos te verwekken op reeds in bedrijf zijnde Nederlandse onder- nemingen. In het Zuidelijk deel van de vlakte van Tjiandjoer is de vijandeiijke activiteit voornamelijk tegen de be volking gericht, waardoor zij met meer de rubbertuinen durft tap- pen. Ook ten Westen van Soeka- boemi is door benden terreur op de bevolking uitgeoefend, waarbij her haaldelijk brandschatting en ge- dwongen evacuatie voorkomen. In het gebied van Krawang en Poer wak ageerden onruststokers door middel van dreigbrieven en waar schuwingen aan het adres van de Partai Rakjat Pasoendan om de sa- menwerking met de Nederlanders te staken. Voorts werden burger- ambtenaren ontvoerd, terwijl sprake is van een republikeins „schaduw- bestuur" ten zuiden van Poerwakar- ta. In het gehele regentschap Cheri- bon is de vijandeiijke activiteit op- geleefd, evenals in het Madjalengka- se, waar goed bewapende onderdelen van de tweede brigade der algeme ne reserve van de T.N.I, opereren. Ook uit het zud-oostelijk deel van west-Java wordt een toenemen van de subversieve activiteit gemeld, en welke zich uit in moorden en ont- voeringen. Republikeinse troepen uit het ge bied ten zuiden van Malang begin- nen naar het door de Nederlanders bezette gebied, vooral naar Probo- linggo en Pasoeroean, te infiltreren. Het betreft hier grotendeels bende leden, die in Februari j.l. uit deze gebieden zijn geevacueerd. Deze benden is thans opgedragen zich opnieuw in het oude operatiegebied aaneen te sluiten voor het voeren van propaganda onder de bevolking en hq.t plegen van sabotage. De sub versieve activiteit in dit gebied wordt centraal geleid door het zgn. „kommanda daerah militer probo- linggo", dat onder leiding staat van de bekende Abdoel Sjarif. Voorts wordt in dit gebied activiteit opge- merkt van de hizboellah (gevechts- organisatie van de Masjoemi). En deze troepen staan onder leiding van de vroegere bataljonscomman- dant Moedjahiddin.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1