HET RAADSEL-RUDER Verraad of onvoor v.. Texel neemt wederopbouw over ALKMAAR EN OMSTREKEN J r "n J De brief van de Republiek Stikker spreekt niet meer met Hatta Voorlopig geen nieuwe school in den Burg PAG 2 NIEUW NOORDHQLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 9 November 1948 Cursus Paedagogie V- DE POLITIEKE DELINQUENT terug in de maatschappi Voorsfelling afgelast Nationaal Huldeblijk Biljart-uitslagen Onze agenda Steekt zwarte Handel de kop weer op? DEN HELDER Men behoeft nog niet te juichen dat aan de zwarte handel in Den Helder een einde is gemaakt. De po litie heeft bij een dame in de Joubertstraat een kleine voor- raad shag en cigaretten in be slag genomen, dat zij naar zij verklaarde, verkocht voor de prijs van f 2.50 per pakje ciga retten en f 3.50 per pakje shag. Zelf betrok zij „zwarte" shag en cigaretten bij J. H., bij wien eveneens een hoevelheid shag en cigaretten in beslag geno men werd. In verband met de ze ontdekking werden nog vijf jeugdige personen bekeurd ter- zake het kopen van rookartike- len voor de zwarte prijs. Een Republikeins woordvoer- der heeft verklaard, dat de Re- publikeinse delegatie haar ver- ontschuldigingen heeft aange- boden voor haar brief die, via de Commissie van Goede Dien- sten, aan de Nederlanders werd overhandigd. De woordvoerder zeide, dat de hele zaak een misverstand en een fout van de Republikeinse delegatie te Kalioerang is. Minister Stikker zal echter toch niet naar Djogja terugkeren. De „Nieuwsgier" schrijft he- den, dat deze brief een ontijdig einde maakt aan de pogingen van Mr. Stikker om iets in Djogja te bereiken. Het blad is daarom niet optimistisch t.a.v. de kans op een spoedige rege- ling met de Republiek. A.P. meldt hedenmorgen uit Bafavia, dat een Nederlandse woordvoerder heeft medege- deeld, dat thans vaststaat, dat minister Stikker zijn besprekin- gen met de Republikeinse pre mier Moh. Hatta niet zal her- vatten. De adviseurs van Mr. Stikker komen heden uit Djogja terug. Ook de informeel bespre- kingen via het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, zullen ophouden. Mr. Stikker is geens- zins van plan nog eens naar Djogja te gaan. Aanbesteding van Ambachtschool GEMEENTERAAD VAN TEXEL Voor het Bijz. Gerechtshof stond Maandagmiddag de 41-jarige Alk- maacse radio-handelaar Carel Emil Kuder terecht. Hem was ten laste gelegd. dat hij 'n inwoner van Aker- sloot, P. G. C. Groot en een bij hem gehuisveste onderduiker had ver- raden en diens woning aan de Duit- se politie had aangewezen. Verd. ontkende het hem ten laste gelegde, doch het getuigenverhoor was nogal bezwarend. Genoemde Groot had 'n radio bij hem gekocht en hem verteld, dat hij 'n onderduiker had. Enkele da- gen later kreeg hij bezoek van de Griine, die zijn radio in beslag nam en Groot met z'n onderduiker ar- resteerden. In Scheveningen werden Groot bij z'n verhoor vragen ge- steld, welke bij Groot het vermoe- den deden post vatten, dat Ruder hem verraden had. Hij had aan Ku der verteld. dat hij gehoord had, dat bij Garage Klaver aan de Het derseweg Engeise piloten in Duits uniform waren geweest. Aan Groot werd tijdens het verhoor gevraagd waar die uniformen vandaan kwa. men. Ook had Ruder hem eens ge vraagd. of hij wist waar Nel Lind zat. 'n bekend illegale werkster; ook hierover werd Groot in Sehevenin gen ondervraagd. Na 4 weken hechtenis kwam Groot uit Scheveningen vrij en of schoon ieder wist, dat ie daar geze ten had, deed Ruder of hij het niet wist; bij de eerstvolgende ontmoe ting vroeg Ruder hem weer, of hij wist, waar Nel Lind en burg, van Kinschot zaten. Verd. kon hier geen verklaring van geven; kort na de arrestatie van Groot werd ook hij naar de Euterpestraat gebracht en over de radio ondervraagd. Weer terug in Alkmaar v/oeg hij zijn vertrou wensman Er. v. d. Zijden om raad deze raadde hem aan rustig af te wachten. De onderduiker R. Duimer uit Vollenhoven deed bij het verhoor in Scheveningen, of hij nergens meer van wist; waarop hem werd toege voegd: je weet zeker ook niet meer dat er 'n radio-monteur bij jullie is geweest. Ruder was n.l. kort voor get.'s arrestatie ten huize van Groot geweest, waar hij 'n gesprek met get. had gevoerd. Deze get. had 14 mnd. gezeten. De voornaamste getuige was de vroegere journalist, C. Vermeere thans nog gedetineerd, die destijds als tolk en vertaler bij de Duitsers in dienst was. Door de „Sonder stab'' werd hij naar Alkmaar ge stuurd, om bij de ..Deutschfreund liche" Ruder 'n radiolamp te halen Op de Dienststelle in het Kenne merpark had hij verd. meermalen ontmoet en toen de Duitsers naar de woning van Groot gingen, had verd. hen de weg gewezen; toen hij de woning had aangewezen. werd aldus get. verd. met de motor teruggebracht. De President, Mr. v. d. Goot Czn las nog enkele bezwarende getui- gen-verklaringen voor, o.a. van T. Dblle, die ook door verd. in moei- Jijkheden was gekomen met de Duitsers. Andere verklaringen we- Jk/ei op de verkeerde gezindheid van verdachte. Op Mr. Keune, Proc. fiscaal, had verd. een hoogst onbetrouwbare m- druk gemaakt. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste jaar gevangenisstraf, met onmiddel- van zich Voor de cursus Paedagogie de Schola Publica hebben ruim 80 cursisten opgegeven Don- derdag begint de cursus met 'n les van de heer Keuss over Puberteit Men kan zich alsnog voor de hele cursus of voor een der avonden op- geven bij de Secretaris, de heer J. Dominicus, Roemervisscherstr. la] of 's avonds. aan de zaal. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren. Josephus E. L., z. van G. J. Ibink en G. A. Dolle; Marianne, d. van H Boek- winkel en E. Lagard; Maria J., d. van J. Jonkman en M. J. Schouten. Cornells F., z. van J. Kuilboer en F. K. Mangelaars; Catharina W. J. M„ d. v. A. A. van Campen en M. G. Konijn; Jan G N. M., z. van N. Nooy en J. R. Rits; Sijtje G.. d. van J. B. Donker en D. van Rijs- wijk; Peter, z. van W. P. van Zan- ten en G. G. Wilkens; Johannes J., z. van M. J. Hoogland en G. Kop- pes; Anna M., d. van J. Schouten en A. Pronk. Overleden: Andries van Dijk, oud 24 jaar. „LIEF EN LEED DER DIEREN" Wij maken onze lezers er op attent, vooral de ouders, dat a.s. Woensdag de film „Lief en leed der dieren" in Alkmaar zal komen. Deze film geeft naast belangrijke ge- deelten uit het werk van het hoofd- bestuur en van de inspectiedienst der Dierenbescherming prachtige opnamen te zien van verscheidene dieren, zodat het geheel, zowel voor ouderen als jongeren, een interes- sante vertoning wordt. Ook zal door het vertonen van deze suggestieve film antwoord worden gegeven op de vraag: „Wat is en doet de dieren bescherming eigenijlk?" 's Middags zal er in het Wapen van Heemskerk om 2 uur een voor- stelling zijn voor de jeugd, 's avonds om half acht voor de ouderen in de aula van het gymnasium. DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar aangetrof- fen een. klein cypers poesje (wit borstje, wit streepje op de neus); in de omgeving Straatweg een wit keeshondje. Ter beschikking een boxer, reu, 't liefst voor liefhebbers buiten de gemeente Alkmaar. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. FEESTAVOND ST. RAPHAEL De R.K. Bond van Spoor-. Tram-, Ato- en Buspersoneel hield dezer dagen in besloten kring een feest- avond, die ondanks het feit, dat verscheidene leden door dienst wa ren verhinderd. uitstekend bezocht was. De voorzitter, de heer Schou ten, dankte in zijn openingswoord alien, die tot het slagen van deze avond hadden medegewerkt en wees op de noodzakelijkheid om voort te blijven bouwen aan de organisatie. De avond werd verder gepasseerd in een gezellig samenziin, dat door verlotingen e.d. attractief werd ge maakt. lijke gevangenneming en ontzetting uit de rechten voor het' leven. Mr. v. Hilten wierp een ander licht op de persoon van verd. met wie hij door de Ulegaliteit kennis maakte. Tot Mei '43 was verd. niet met de Duitsers in contact geweest toen moest hij de ingeleverde ra diotoestellen taxeren. Vele ingeze tenen hielp hij om radio's te ver bergen of te repareren; hij wist waar Nel Lind en Van Kinschot za ten en nog veel meer. Daarom kon PI. niet aannemen dat verd. Groot verraden had. Opzet achtte pi, ieder geval uitgesloten. Vermoede lijk werd het geval-Groot via verd. clientele bij de S.D. bekend. Mr. v. Hilten concludeerde daar om tot vrijspraak; mocht het Hof opzet bewezen achten, dan verzocht Pi. clementie. Mr. Keune vond in het pleidooi van Mr. v. Hilten aanleiding zijn eis tot 2'/! jaar te reduceren, doch per sisteerde bij zijn eis tot onmiddel lijke gevangenneming. Verd. hield vol onschuldig te zijn Na raadkamer wees het Hof deze eis af. Uitspraak over 14 dg. SPREEKUUR WETHOUDER VOLKSHUISVESTING Het spreekuur van de heer W Coerts, wethouder voor de volks huisvesting, zal deze week niet op Woensdag, doch op Donderdag plaats vinden en wel van half vier tot half vijf. ANTI-LAYVAAI-CAMPAGNE Breng nimmer door lawaai, of bravour-gebaar, Het leven van uzelf of and'ren in gevaar. CREDITEURENLIJST In het weekblad ..Handelsbelan gen" van 10 November wordt o.a opgenomen de crediteurenlijst in het faillissement van H. Kaal, fotograaf te Alkmaar. Het passief is groot f 10.850.26 waarvan f 4.615.94 preferent; het actief is nog niet juist bekend. Voor de Stichting Toezicht Poli tieke Delinquenten af deling Alk maar hield gisterenavond ds. N. Padt uit Zutphen een lezing over het onderwerp: „De terugkeer van de politieke delinquent in de maat- schappij". Het was zeer interessant de uiteenzettingen van ds. Padt aan te horen. Het zwaartepunt van zijn betoog was wel de houding van de gewone mensen, de politiek zuiveren, tegen- over de politieke delinquent. Spr. wees er hier op, dat men vooral naast deze mensen moet gaan staan om een steun voor hen te zijn in de maatschappij, waarin zij straks terug zullen keren. Doet men dit niet, dan is de kans groot, dat deze ontslagen delinquenten gaan samen klitten en dan zal het gevaar wel niet meer zijn N.S.B.. maar kon het wel eens worden C.P.N. Juist dit moet zoveel mogelijk vermeden worden en dit is mogelijk, wanneer men deze mensen helpt. Spreker vond, dat vele jongeren onder de delinquenten toch niet be- schouwd kunnen worden als oor- logsmisdadigers in het klein. In dit verband wees hij dan ook op de vele jeugdige personen, die geinter- neerd zijn. Hieronder bevinden zich knapen, die, toen zij in dienst tra- den bij de S.S. of de Landstorm of wat dies meer zij, net aan 17 jaar werden. Is een jongen van 17 jaar, aldus spreker. iets meer dan een groot kind? Het zijn kinderen, die in een roes van ideaal vallen en daardoor worden meegesleept. Als die jongens worden opgesloten, ko men zij r^i verloop van tijd. mis- schien van jaren, als kapotgeslagen in onze maatschappij terug. Dan zijn het waardeloze mensen gewor- den, die van geen enkel nut meer kunnen zijn. Spreker besloot met de woorden: Uit liefde voor ons volk moeten wij voor deze politieke delinquenten alles doen, wat in ons vermogen ligt. Ook voor deze mensen moet de toegang tot de maatschappij mogelijk zijn, de maatschappij, waar wij allemaal maats'zijn. Na een korte pauze bestond de gelegenheid van gedachten te wis- selen, waarvan door verscheidenen dankbaar gebruik werd gemaakt. ALKMAARSE MIXED HOCKEYCLUB AlkmaarIJsvogcls 21 (onder protest) Reeds direct bij het begin zien wij een sterk aanvallend Alkmaar, dat steeds, echter zonder succes, voor het IJsvogelsdoel verscheen. Vele strafcorners leverden niets op, hoe- wel slechts op enkele centimeters de bal langs de verkeerde kant van de doelpaal ging. Na twintig min. spelen maakte F..Beek de bal goed vrij en met een hard, hoog schot gaf hij Alkmaar de leiding. Na rust kreeg Alkmaar al spoedig even buiten de cirkel een vrije slag te nemen. Door snel ingrijpen kre- gen de IJsvogels geen kans positie te kiezen en de vrij staande D. Edens kreeg de bal. Met een strak schot verhoogde hij de voorsprong. Alkmaar deed het nu wat kalmer aan. zodat IJsvogels het Alkmaar- doel kon benaderen. Bij onvoldoen- de wegwerken van de Alkmaar-ver- dediging strafte de rechtsbinnen deze fout af door te doelpunten, 1. IJsvogels kreeg nog een straf- hully te nemen. die echter (volgens IJsvogels ten onrechte) niets op- leverde. HURLEY—ALKMAAR 0—3 In een futloze wedstrijd was het Alkmaar, dat beide punten aan de gastheren moest laten. In stromende regen werd er gespeeld, zodat geen der spelers op de been kan blijven. Al spoedig na het begin maakte Hurley haar eerste doelpunt, dat echter in buitenspel-positie werd gescoord, maar toch werd toege- kend. Dat was niet erg bemoedigend voor Alkmaar. Tot de rust werd erger voorkomen. Na rust moest de verdediging tweemaal wijken (03). B.D.H.C. 3—ALKMAAR 0—2 Hoewel BDHC sterker was, vielen aan de andere kant de slagen. Voor rust wist L. Rolff eenmaal te doel punten, na rust vergrootte T. Rolff uit een strafhoekslag de voorsprong. Deze ietwat geflatteerde uitslag is vooral te danken aan de achterhoede en bijzonder aan de keepster, A Kloosterboer. HOORN—ALKMAAR 2—1 Dames 2 wist het deze keer niet verder te brengen dan een 2 ncderlaag. Het slechte veld en pech hadden hier ook wel zijn oorzaak in. EXAMEN GEZINSIIULP WIT-GELE KRUIS Voor het examen voor gezins helpster bij het Wit-Gele Kruis hetwelk fn het St. Vincentiusge bouw te Alkmaar werd afgenomen slaagden: Truus van Langen en Gerry Brink, beiden te Heerhugo waard; Johanna Bruin te Waar land; Eva Bakker en Annie Kam per te Heiloo; Rie Stoop te Waar land; Cath. Kruijer en Gez. de Boer te 't Veld. Zes van de geslaagden komen in aanmerking voor het volgen van een bijscholingscursus ter opleiding tot gezinsverzorgster, welke cursus te Den Haag zal worden gegeven. SCHAAKWEDSTRIJD D.O.S. V. V. V. De plaatselijke wedstrijd DOS VVV 2, gespeeld voor de compe titie van de N.H.S.B., is geeindigd in een sprekende overwinning voor de V.V.V. reserves, ondanks 't feit dat deze met 5 invallers voor de borden verschenen. De uitslag was D.O.S. V.V.V. R. v. WezopDr. F. Helder 10 A. BurgersA. Kirhenier 01 C. MazereeuwO. Appel Sr. y K. BrinkhofGroenewoud 01 J. KooyA. Vis 01 A. NijmanJ. Vels 01 J. SlikkerJ. van Til 01 J. BakkerA. Vellinga 01 W. SpeetsP. J. Groeneberg 01 A. v. VlietJ. F. v. Brenk 1/2y Totaal uitslag 28 ST. ELOY JUBILEERT De afdeling Alkmaar van de R.K Metaalbewerkersbond herdacht j.l, Zondag op feestelijke wijze haar 45-jarig bestaan. Na de H. Mis, met algemene H. Communie in de Lau rentiuskerk, verenigden alien zich in cafe Marktzicht voor een feeste lijk ontbijt. Met de leden zaten aan de geestelijke adviseur, Kap. B Voets. de districtsbestuurder van St. Eloy, de heer P. Brussel uit Wormerveer en de heer W. de Boer als vertegenwoordiger van de plaatselijke K.A.B. In zijn openings woord merkte de voorzitter, de hr. Koopmeiners op, dat deze feestvie ring was georganiseerd. omdat de afdeling haar 40-jarig feest, waar- voor men reeds grootse plannen had gemaakt, door de oorlogsom- standigheden niet had kunnen vie- ren. Er heerste een prettige stem ming en de onderlinge band tussen de leden werd daardoor versterkt Na het ontbijt sprak kap. B. Voets de jubilerende vereniging toe. Hij herinnerde aan de moeilijke om- standigheden, waaronder de arbei- ders 45 jaar geleden moesten wer- ken; hij releverde de vrouwen en kinderarbeid in de metaalnijver- heid. waarover in die dagen ver- schillende enquetes waren uitge- geven. Er is door de organisatie veel bereikt. Maar vooral is hetnu de tijd, om aan de verdieping van het christelijke ideaal te beginnen, daar juist de metaalarbeiders meer dan anderen pal moeten staan om hun beginselen te verdedigen. Spr, spoorde aan, om daarom deel te nemen aan het' retraitewerk van de K.A.B. De heer P. Brussel feliciteerde hierna de afdeling met haar jubi- leum en wees erop, dat vooral nu de vijanden van de kerk in de vi- tale bedrijven van de metaalnijver- heid actief zijn. Het is daarom de plicht van onze katholieke arbei ders, zich hecht aaneen te sluiten en het gebied van hun arbeid te infiltreren met de katholieke prin ciepen. Dit kan alleen geschieden, wanneer de arbeiders zelf vol zijn van naastenliefde en wanneer ze zelf ten opzichte van hun patroons en medearbeiders zich laten leiden door het beginsel van rechtvaar- digheid. Namens de K.A.B. felici teerde de heer W. de Boer en hij spoorde aan tot getroulv vergade- ringbezoek. Het ligt in de bedoe- ling om dit feest enkele dagen la ter met een onderlinge feestavond voor de leden en hun vrouwen te besluiten. Op waardige wijze heeft de afdeling Alkmaar haar jubileum gevierd en wij vertrouwen vast, dat het veel vrucht voor de beweging zal afwerpen. De voorstelling van het toneel- stuk „Ambtenaar geef mij een huis", welke morgenavond in 't Gulden Vlies zou worden gege ven, gaat wegens omstandigheden niet door en is tot nader bericht uitgesteld. Met een waarderend schrijven van het Centraal Bureau van het Uitvoerend Comite Nationaal Hul deblijk is bij de voorzitter van het plaatselijk comite de mededeling ontvangen van de goede ontvangst van het bedrag van f 16.861.78, zijn- de de opbrengst van 22.000 in onze gemeente verkochte jubileuminsig- nes en extra-bi.idragen. Recht- streeks is bij het Centraal Bureau uit Alkmaar f 521.50 binnengekomen De uitslagen van klasse D zijn: Drie RuitenDriesprong 46 LindenhoekExcelsior 28 OptimistenDe Waag 64 Gekroonde ValkHarmoriie 82 Hedenavond worden in klasse B gespeeld: OptimistenExcelsior A cafe de Nachtegaal; ZEKZ7Lin denhoek, cafe te Bosch; Excelsior Harmonie, cafe de Nachtegaal. Drie RuitenVolharden, cafe Ven- neker. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Paulus B„ z. van M. J. Philips en A. H. Besselaar; Joseph W., z. van J. J. Bakker en A. A. Welker; Cornelia W. M., d. van J. A. Dekker en W. Timmer. Gehuwd: Klaas Termaat en Maar- tje P. Visser. Overleden: Antje van Rijn, 75 j., wed. van H. van Coevorden. DRONKENSCHAP Om 2 uur vannacht hield de poli tie in de Ridderstraat een luxe auto aan. waarvan de bestuurder in ken- nelijke staat van dronkenschap ver keerde. De man werd op het politiebureau ingesloten. GULDEN VLIES: 8 uur op- voering van het toneelstuk ..Westerman en Zoon" door ■t Voetlicht. BIOSCOPEN: HARMONIE: Hellza Poppin, 18 jaar VICTORIA: Mildred Pierce, volw. CINEMA: Fantasia, boven 14 jaar. A. B T.: Secret Service, 14 jaar. APOTHEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark, Langestr. 1 WACHTDIENST TAXI's: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628 BONNEN AFHALEN: Woens dag 10 Nov. de letter H van Helder tot einde H WIELRIJDER TE WATER Vannacht om 4 uur bemerkte de hoofdagent van politie op de Oude- gracht, dat een wielrijder die voor hem uitreed, plotseling naar links het water van de Oudegracht in- reed. Met bebulp van twee voorbij- gangers, die juist van een vergade- ring terugkwamen, welke ook door de drenkeling was bezocht, werd de man weer op het droge gehaald. Hij bleek enigszing onder de in vloed van sterke drank te zijn Nadat G. in het cafe van droge kleren was voorzien, werd hij per taxi naar huis gebracht. DAMMEN H.D.C. HEILOO De uitslagen van de voor de zesde ronde gespeelde par tijen zijn als volgt: Groep I: H. VerverC. de Graaf 1 J. GeuzebroekS. de Geus 2- K. Tuinman—J. de Goede 20 A. DekkerJ. Sprenkeling 1- J. de GeusC. Adrichern 0— Na het spelen van de afgebroken partij van vorige ronde, Verver Sprenkeling, welke in remise ein digde, is de stand nu: Tuinman 9 punten, Verver 8 punten Geuze broek, Dekker en de Graaf 7 pun ten, Adrichern 6 punten, J. de Geus, Sprenkeling en J. de Goede 5 pun ten, S. de Goede 1 punt. Groep II: A. KroonA. Winterinck 20 J. MarsmanP. Beukers 2—0 J. SpaansC. de Jong 0—: P. Oud—D. Langendijk 2—0 Groep III: C. v LieshoutA. Alleman afgebr H. WeijersB. Hofman 02 J. HelderBruin 1 D. Smit—S. Hottentot 0—2 S. Mellemav. d. Werf 11, K. J. B. HEILOO Voor a.s. Woensdag staat een zeer interessante lezing op het programma, n.l. Over de ge schiedenis van oud-Heiloo. Dan krijgen we een denkbeeld, hoe Heiloo geboren werd, op een plaats waar eerst de Batavieren in de bos sen jacht maakten op de zwijnen Hoe ons dorp langzamerhand werd wat het nu is. Mannen, niemand van jullie mag deze avond missen Tot Woensdag dus. REDDEND ZWEMMEN CASTRICUM Dezer dagen had hier ter plaatse de oprichting plaats Van een reddingsbrigade, met name de Strandlopers. De E.H.B.O. en de afdeling van het Rode Kruis hebben hun medewerking toegezegd. Het bestuur doet een beroep op alien die ouder zijn dan 18 jaar en de zwemkunst machtig zijn, zich bij de brigade aan te sluiten. A PRIJSUITREIKING CASTRICUM Zaterdagavond had de prijsuitreiking plaats aan de inzenders van de tijdens de feest- week gehouden vee-, pluimvee- en tuinbouw-sierteelt tentoonstellingen De zaal van de heer Noordam was overvol toen de voorzitter van het uitvoerend comite „Nederland en Oranje" de aanwezigen een harte- lijk welkom toeriep, in het bijzonder de edelachtbare heer burgemeester die zich bereid had verklaard de prijzen aan de winnaars uit te rei- ken. Namens het uitvoerend comity werden alle medewerkers en inzen ders dank gebracht voor het prach tige resultaat, dat door onderlinge samenwerking werd verkregen. Castricum heeft door de organisatie van deze bijzonder goed geslaagde tentoonstellingen laten zien, dat het tot grootse dingen in staat is. Spr. sprak de wens uit, dat bij een vol- gende feestviering niet tevergeefs een beroep op alien zal worden ge- daan. V66r de prijsuitreiking sprak de burgemeester woorden van dank namens het gemeentebestuur aan alien zonder uitzondering, die heb ben medegewerkt de gehouden feestweek voor ons dorp tot een succes te maken, waar een ieder nog met voldoening op terug ziet. Bij de prijsuitreiking werden de winnaars gefeliciteerd met het be- haalde succes, hetgeen vergezeld ging van een applaus van alle aan wezigen. Zowel voor als na de prijsuitrei king zong de Castricumse tenor de heer H. Marcker, met begeleiding van de heer Koeman, enige licde- ren uit zijn repertoir, hetgeen zeer in de smaak viel, evenals het op- treden van de heer Zandbergen, violist, met begeleiding van de heer Jacobs. Aan het slot van deze aan- gename en kunstvolle avond dankte de voorzitter de heer Marcker, die tijdens de tentoonstelling ook als jurylid fungeerde, voor zijn optre- den. alsmede de andere musici. Het tentoonstellingsbestuur kan met vol doening op haar werk terugzien. 50 JAAR BIJZONDERE SCHOOL SINT PANCRAS Onder grote belangstelling werd te St. Pancras het 50-jarig bestaan der Bijzondere School gevierd. In een officiele her- denkingsbijeenkomst van de leden der Christelijke Schoolvereniging werden tal van herinneringen opge- haald, die aan de stichting van de school, destijds nog een 6£nmans- school, verbonden waren. Onder de vele belangstellenden, die aanwezig waren, merkten wij op de inspecteur L.O. van de inspectie Alkmaar, de heer Vernooy, de heer Heukels, inspecteur van de Vereni ging voor Chr. Nationaal Onderwijs, de heer G. Hoytink, voorzitter der Scholenbond, vele hoofden van scholen uit de omtrek en oud-per- soneelsleden. Ook de kinderen hebben in de feestvreugde gedeeld. De school- jeugd heeft een genoegelijke middag gehad, die gevuld werd met schet- sen en liedjes, de oud-leerlingen boven de 17 jaar hebben een film- avond met vertoning van „De kin deren van de grote Fjeld" gehad en n^g een feestavond. LANTAARNPAAL GEKRAAKT SINT PANCRAS Maandag middag omstreeks 4 uur werd de lantaarnpaal van de straatverlich- ting voor de Chr. School aange- reden door een met paard bespan- nen vierwielig voertuig, volgeladen met bloembollenbakken. Het paard schrok en sprong opzij, waardoor de wagen tegen de lantaarnpaal aanbotste en bij de grond afbrak. Het paard werd bestuurd door de heer G. uit Alkmaar. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.. EEN AFSCHEID HEERHUGOWAARD Naar wij vernemen zal de hier goed bekende pater Doodeman van de congregatie van de Paters van de H. Geest op 12 November a.s. met de Grote Beer" als aalmoezenier naar de Oost vertrekken. Vele beste wensen ver- gezellen hem ongetwijfeld op deze tocht. HUISVLIJT FLORALIA TUINBOUW HEERHUGOWAARD. In de dezer dagen gehouden vergadering van de in 1929 opgerichte huis- vlijtvereniging deelde de voorzit ter de heer H. Hoogand mede. dat het de bedoeling is weer een ten toonstelling te gaan voorbereiden. De contributie werd van 25 ct. op 30 ct. per lid gebracht. De aanwe- zige oude bestuursleden, de dames Brouwer, A. Scholten, Tr. van Langen, Mw. De Groot en de he- ren H. Hoogland en C. Kuilboer werden herkozen. Als nieuwe be stuursleden werden gekozen mej, Tr. Beers en de heren Dirkmaat en A. van Tooren. Voorzitter werd de heer H. Hoog land, seer. mej. Tr. Beers en pe- ningm. mej. Tr. van Langen. Er zal bij de inwoners van Heerhugowaard door middel van een circulaire propaganda worden gemaakt, om leden te werven voor deze huis- vlijtvereniging. Ook kan men zich mondeling bij een der' bestuursle den opgeven. ST. JAN SPEELDE VOOR VIOS WARMENHUIZEN, Het is een goede gedachte geweest van het VIOS-bestuur om de toneelclub St. Jan uit Bergen uit te nodigen. Het blijspel „Polly Perkins", met vlot geschreven inhoud en vol leuke rake zetten, werd zeer goed ver- tolkt. Men kon zien dat er werd gespeeld met zin en overgave. Het zou niet goed zijn am enkele spe lers te noemen als uitblinkers; het geheel der spelenden was uitste kend. Men kon dat ook ontdekken aan het reageren der aanwezigen, die het stuk goed konden volgen en de inhoud wel hebben begrepen. St. Jan heeft op Warmenhuizen een goede indruk achter gelaten. BURGERLIJKE STAND CALLANTSOOG Geboren: Mar- tinus Cornells, z.v. P. Genet en J. Veldman. Ondertrouwd: B. Blom en T. Weij. Gehuwd: P. Zeeman en G. A. Baken. Overleden: J. Bleijendaal, oud 54 jaar. Ingekomen personen: T. Weij, van Bergen naar B. 65a; J. E. Die- deriks. van Texel naar B. 84a; C. M. Schilder, van Bergen naar C 3a; A. P. Noot, van Zijpe naar B. 31. Vertrokken personen: wed. A. Vries-Rademaker, van A. 34g naar Schagen, Spoorlaan D. 168; G. A. Baken. van A. 13 naar Ziine. Bur- eervlotbrug B. 73: E. Thomasz- Boeschoten. van B. 78 naar Den Helder, Asterstraat 17. TRAGISCH SLOOTDORP. Maandagmorgen voelde de landbouwer I. Kuperus zich onder het melken niet wel. Hij ging even zitten en overleed met- een. Vermoedelijk een hartverlam- ming. De heer Kuperus laat een vrouw en drie kinderen achter. DWO-HEREN TEGEN TONEGIDO Waar de toegewezen scheidsrech- ter niet opkwam, kon deze wedstr. niet voor de competitie gespeeld worden. Na enig overleg werd besloten, om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. met om beurten een sch.- 1 echter uit beide elftallen. Eerst speelde Ton. met 10 man en de wind in de rug en Ton. was direct in de aanval, doch doelman Krijne wist zijn heiligdom goed vrij te houden. Ook de bovenlat bleek voor Ton. 3 maal iets te laag te zijn aangebracht. Tot de rust gaat het spel mooi op en neer, maar doelpunten blij ven uit. Na de rust zorgt DWO voor ,.de fluitist", hetgeen Bennis goed af- ging- Hoewel DWO enkele mooie door- braken laat zien. strandt de voor- hoede op de goede keeper van Ton Bij een aanval van Ton. raakt Koos geblesseerd en verlaat het veld. Piet Grooteman valt in en niet onverdienstelijk. Nu volgen regelmatig aanvallen van beide kanten, waarbij Ton. pro- ductiever bleek. De schutters van hen brachten de stand op 30. Hoewel ..met de kous op de kop trok DWO in goede stemming huis- Het was weer een echte sportieve wedstrijd. REISBUREAUBEDRIJF IN SCHAGEN SCHAGEN. Door de minister van Economische Zaken is aan de garagehouder C. Kruit alhier yer- gunning verleend tot het vestigen van een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefemng van een reisbureaubedrijf in het perceel Loet E 156—157. Aan deze vergunning is de beperking ver bonden, dat uitsluitend het touring- carbedrijf mag worden uitgeoefend. DOORLICHTING SCHAGEN. Op Dinsdag 16 No vember n.s. zal in het consultatie- alhier het gemeentepersoneel wor den doorgelicht vanwege het Cen traal Burpau voor keuringen op me- disch-hygienisch gebied. Het is te hopen. "dat het voor alien een gun- stige uitslag zal hebben. Aangezien ook het personeel van de omliggen- de gemeenten verschijnt zal het eonsultatiebureau in het middelpunt van de belangstelling staan. HUIZE IRENE SCHAGEN Naar wij vernemen zal in de benedenverdieping van Huize Irene, waar thans de distri- butiedienst is gevestigd, met ingang van 1 December a.s. door de fa. Blaauboer Kossen een showroom voor tractoren en landbouwwerk- tuigen worden geopend. De distri- butiedienst zal dan op de tweede verdieping worden gehuisvest, het geen wegens het inkrimpen van het personeel thans zeer goed mo gelijk is geworden. Maandagmiddag vond te Schagen ten overstaan van de architect en het stichtingsfonds de aanbeste ding plaats voor het bouwen van de nieuwe ambachtsschool. Het bedraagt per begroting f 174.000.-. Kingma en Zn., te Leeuwarden f 182.150; S. Knuwer te Schagen f 178.600; Fa. Kops Zn., Heiloo f 178.000; D. Eriks, te Burgerbrug f 171.000; D. Boekel te Schagen f 170.845; Fa. S. Kuipers, Hoogwoud (De Weere) f 170.650; Fa. Doedens, 't Zand f 170.000; P. Bot, Heerhugo waard f 169.874; Kingma, Midden- meer f 168.440; J. de Vries, Nieuwe Niedorp f 167.000; Joh. Schutte te Zaandam f 166.200; W. Gultjes te 't Zand f 160.475; P. Tuin, 't Zand f 160.475. De gunning is nog aange- houden .Hieromtrent zal heden avond worden beslist. BURGERLIJKE STAND TEXEL. Geboren: Dirk C.. zoon van Cornells Pieter Drijver en Geer- truida Nauta; Johannes N„ zoon van Nicolaas Spaans en Annaatje Dijt; Marianne, dochter van Frederik Buijsman en Maria Kiljan; Willem, zoon van Klaas Eelman en Corne lia J. Geerts. Ondertrouwd: Jan C. Dogger en Trijntje Krotje; Cornells Bakker en Maria G. Schraag. Gehuwd: Luit Bruman en Martje de Vries. GEVONDEN VOORWERPEN TEXEL. 1. zw. portemonnaie. HET BELANGRIJKSTE BESLUIT van de in de afgelopen week gehouden raadsvergadering was de benoeming van perso neel in verband met de overname van het sub-bureau van de Wederopbouw. Nu deze overname een feit is, aldus de voorzitter, Burgemeester Rehorst, is een long gekoesterde wens in vervuL ling gegaan. De gemeente zal de verantwoordelijkheid en even- tuele critiek niet schuwen. De taak van de wederopbouw zal worden uitgevoerd onder leiding van de directeur van gemeen- tewerken, onder toezicht van B. en W. Dit betekent een zware taak voor de Dienst van Gemeentewerken, die al zwaar belast is. Tal van objecten vragen de aandacht STROOMTARIEVEN VOOR KOOKDOELEINDEN VERLAAGD Te noemen zijn de aanleg van het vliegveld, waarvoor thans de opdracht tot uitvoering van dit werk aan de Nederlandse Heide Maatschappij wordt Voorbereid. Ook de stichting van de nieuwe huis- houdschool zal onder algemeen toe zicht van gemeentewerken plaats vinden. Een teleurstelling is, dat de bouw van de nieuwe openbare la gere school te Den Burg geen door- gang kan vinden. Dit is een gevolg van het feit, dat scholenbouw alleen op semi-permanente voet is toege- staan. Hiervoor schrikt het gemeen tebestuur terug. Het wacht liever nog enige jaren, om dan een per manent gebouw te kunnen stichten. De bouwcapaciteit in de gemeente geeft geen reden tot klagen. Het moeilijke punt, de materialenpositie is echter nog een handicap. Moch- ten de bouwmaterialen vrij komen, dan kunnen er aldus spreker, tel- kenjare een voldoende aantal wo- ningen worden gebouwd. Vervolgens werden de heren G. van der Struis en E. de Lange van het voormalige sub-bureau overge- nomen in gemeentedienst. In de derde vacature zal nog nader wor den voorzien. Wijziging stroomtarieven, N.V. T.E.M. De voorzitter zegt thans de kwes- tie van de stroomtarieven ter spra- ke te willen brengen. De aanleiding hiertoe moet worden gezocht in de omstandigheid, dat het bedrijf vrij ernstige concurrentie ondervindt van het z.g. „Buta-gas". Daarom is gezocht naar een speciaal tarief, hetwelk ten doel heeft het verbruik van electriciteit voor kookdoelein- den te stimuleren. In de commissa- rissenvergadering werd besloten de stroomprijzen voor electrisch koken te verlagen van 6'/! tot 5 cent per KWH. echter met een gelijktijdige van 20 tot 5(1 (opklimmend naar gelang van net aantal vertrekken) voor tarief F (woonhuizen) en van 30 tot 60 voor tarief G (winkels). Voor degenen, die niet electrisch koken blijven de bestaande tarieven gelden. De voorgestelde wijziging zal het bedrijf naar schatting een bedrag van f 10.000.per jaar kos- ten, een verliespost, welke hopenlijk op de duur gecompenseerd zal wor den door verhoogde stroomafname. De aanschaffing van de electrische apparaten speelt hier ook een be langrijke rol. Tevens werd voorge- steld een crediet van f 30.000.be- schikbaar te willen stellen ten be- hoeve van de aankoop van materia- len, benodigd voor diverse uitbrei- dingen. Zonder hoofdelijke stem ming werd besloten in de Algemene Vergadering van Aandeelhouders te doen stemmen voor bovengenoemde tariefwijzigingen en credietverle- ning. Van de minister van Binnenlandse Zaken werd bericht ontvangen, dat met ingang van 1 November 1948 aan het daarvoor in aanmerking ko- mende personeel een tijdelijke bij- slag dient te worden verleend van f 4.50 per maand. Deze regeling is analoog aan die van het particu- liere bedrijf. Benoemingen. Met algemene stemmen werd be- noemd tot hoofd der openbare la- gere school te Den Hoorn de heer H. L. Karsbergen te Twisk. De voorzitter hoopt, dat betrokkene zo spoedig mogelijk in dienst kan tre- den. Eveneens met algemene stemmen werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Midden-Eierland mevr. wed. C. A. M. van Moort-van 't Veer, aldaar. Zij was reeds enkele jaren aan ge noemde school w.erkzaam als tijde- lijk onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de open- bare lagere school te Oosterend werd met algemene stemmen be noemd mej. F. N. Rab te Den Burg, verhoging van de vastrechttarieven met ingang van 24 November 1948. De thans zitting hebbende leden advies-commissie woonruimtewet 1947, de heren Alb. Dfos Bzn., Jur. Beumkes, Jak. Bruin en H. Zijm werden benoemd. Allen aanvaard- den hun benoeming. De benoeming van een lid voor het dorp Ooster end werd nog aangehouden. Tot leden en plaatsvervangende leden voor de Commissie van G. O. werden- benoemd respectievelijk de heren Ab. Backer, H. Zijm. S. van der Vis en Jac. Westdorp, M. Bak ker en P. Vlaming. Vervolgens werd de algemene po- litieverordening aangevuld met een bepaling, welke inhoudt dat burge meester en wethouders voorwaar- den kunnen stellen, welke moeten worden in acht genomen bij te ver- richten werkzaamheden aan gebou- wen van historische waarde. De bedoeling hiervan is het brandge- vaar voor dergelijke gebouwen te beperken. Het legesbesluit Bevolkingsregis- ters van 1943 (een bezettingsmaat- regel) werd onlangs ingetrokken. Dientengevolge had de gemeente in deze materie te voorzien. Vastge- steld werd een verordening op de heffing van rechten voor inlichtin- gen, welke worden verstrekt uit het bevolkings- en verblijfsregister der gemeente. Deze verordening houdt over het algemeen dezelfde rechten in als het vervallen legesbesluit. Vervolgens werden enige perce- len grond verkocht. Ook vond een ruiling van bouwterrein plaats met de heer A. Beers. De salarisverordening voor het personeel in dienst her gemeente Texel werd gewijzigd in die zin, dat de aanpassing van deze salaris- sen aan het Rijkspeil wordt bevor- derd. De onlangs gehouden verga dering van de commissie voor Ge organiseerd Overleg leidde tot een sterke wijziging van het voorstel van B. en W. De heer Zijm zegt het gemeentebestuur openlijk te willen huldigen voor het ruime standpunt, dat wordt ingenomen bij- de vaststelling van de salarissen van de ambtenaren en arbeiders. In de rondvraag bepleitte de heer de Bruin de stichting van een tehuis voor Ouden van Dagen. De voorzit ter zegt dat de bouw van een ge- meenteliik tehuis voor Ouden van Dagen niet tot de practische moge- lijkheden behoort. Van verschillende zijden wordt er op aangedrongen de mogelijkheid te onderzoeken, dat de gemeente voor een vierde deelneemt in de bouw vai) het tehuis. dat particulieren nu willen bouwen, door in principe zitting te nemen in de commissie. De voorzitter zegt toe contact met de commissie op te nemen ten ein de deze mogelijkheid te onderzoe ken. De heer van der Vis dringt aan op een spoedige riolering van het dorp de Koog. De voorzitter merkt op dat er momenteel buitengewoon veel werk omhanden is. Ook het financiele gedeelte hiervan speelt terdege een rol. Niettemin zal deze kwestie nader worden bezien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2