West-Berlijn blijft de Geallieerden trouw J Een extra-kinderbijslag van vier cent per dag 1 Dakota's en Skymasters strijken onafgebroken op Gatow en Tempelhof neer RADIO MINISTER-PRESIDENT W. DREES EREDOCTOR EEN TWEEDE GOUDSTAVEN- ZWENDEL ONTDEKT DERODEPAARDEN Ip November Dinsdag NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Het leven in een geblokkeerde stad (I) PROGRAMMA mi Economische Hogeschool te Rotterdam schonk hem de eer Op de tentoonstelling van her ders-, politie- en legerhonden, die in Londen wordt gehouden, hebben de viervoeters, die moe ten werken voor de kost, staal- tjes van hun kunnen vertoond. Ann Smith is er niet helemaal zeker van of de beide herders- honden van haar moeder nu haar naar binnen brengen, of dat zij de honden naar hun plaats brengt. Den Haag wil E-vliegveld te IJpenburg St. Martinus- monument Tevreden, maar niet voldaan Veel geheimzinnigheden bij verkoop Dure taxirit en ongeduldige schuldeisers Werktijd personeel ziekenhuizen Ter gelegenheid van de 35ste dies van de Economische Hoge school te Rotterdam is in de Prinsekerk aan de minister-president de heer W. Drees, en aan de president-directeur van de Lever Brothers en Unilever N.V., de heer P. Rijkens, het eredoctoraat verleend in de economische wetenschappen. Dr. W. Drees neemt de bul in ontvangst uit handen van zijn promotor, prof. mr. C. W. de Vries. Onze doden Wereldkampioen zeven jaar achter slot Gezagvoerder zag een komeet De loonbijslag en de loonbelasting VERHOOGDE KINDERBIJSLAG GELDT OOK VOOR HET TWEEDE KIND Tankschip onderscheiden Centraal Orgaan voor Wederopbouw PEU I LLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Van onze Berlijnse correspondent) BIJNA drie maanden reeds zijn ongeveer 2 millioen Berlijners practisch volledig van de buitenwereld afgesneden. De goederenstations, Grunewald en Charlottenburg, liggen verlaten. Er komen geen kolentreinen meer uit het Westen, geen transpor- ten verse vis uit Hamburg. In de Westhaven van Berlijn heerst nog slechts weinig bedrijvigheid, want ook het scheepvaartver- keer ligt stil. De verzorging der stad met het allernoodzakelijkste geschiedt uitsluitend vanuit de lucht. Dakota's en Skymasters dalen in onafgebroken reeksen neer op de vliegvelden, Gatow en Tempelhof. Iedere twee minuten landt en stijgt een vliegtuig op, dag en nacht, zonder onderbreking, weer of geen weer. Bij 600 vluchten woden 4000 ton goederen aangevoerd. De kosten hiervan bedragen 200.000 dollar per dag. fen, indien zij bereid waren vier Russische marken voor 'n Westeiijke mark te betalen. Een huiseigenaar bijv. ontving uit huuropbrengst uit sluitend Russische mark, daar huren in geheel Berlijn met deze munt konden worden voldaan, Moest hij echter een reparatie laten verrich- ten, dan moest hij deze geheel of minstens voor de helft in Westeiijke marken betalen. Een schoenmaker weigerde schoenen te repareren, in dien niet de helft in Westgeld werd voldaan. In restaurants golden de prijzen vrijwel uitsluitend in West- mark. Op de schaarse en dure zwar- te markt werden producten uitslui tend tegen Westmark aangeboden of het viervoudige in Russ.tche mark. Het is een heel bedrag, deze twee ton aan dollars, doch in Berlijn staat meer op het spel dan de voedsel- voorziening der Berlijners alieen. De Britse en Amerikaanse piloten begrijpen dit. Daarom hebben zij al hun krachten ingezet om de luchtbrugonderneming te doen sia- gen. Een sportieve wedijver heeft zich tussen hen ontwikkeld wie per dag de grootste vracht naar Berlijn kan vliegen. Lang hielden de Britse pi loten het initiatief in handen. Zij hadden aanvankelijk 'n voorsprong op hun Amerikaanse collega's door het gebruik van York-machines en Sunderlands, welke laatste konden landen op het rustige water van he Havel en de Wannsee en een groot laadvermogen bezaten. De Amerl- kanen hebben deze achterstand ech. ter weer ingehaald. Hun viermoto- rige Skymasters landen op Tempel hof en op Gatow, omdat de lan- dingscapaciteit van Tempelhof niet toereikend is om alle machines te ontvangen. Vooral 's avonds is het een in- drukwekkend schouwspel te zien, hoe de ene machine na de andere binnenglijdt en op de startbaan weer opstijgt. In een oogwenk zijn zij gelost en weer geladen met goede ren, die vanuit West-Berlijn moeten worden gevlogen naar West-Duits- land. De piloot heeft juist tijd om rap port uit te brengen over het verloop der vlucht en een kopje koffie te drinken. Dan taxiet hij zijn zware Skymaster weer naar de startbaan, waar hij geduldig in de rij zijn beurt moet afwachten, tot het'startsignaal gegeven wordt. Ernstige versobering noodzakelijk Het onafgebroken geronk der mo. toren klinkt de Berlijner als muziek in de oren. Was vroeger eens zijn vurigste wens geen vliegtuigen bo- ven het Berlijnse luchtruim te zien, nu kijkt hij zijn buurman bezorgd aan, indien er eens wat minder be drijvigheid in at; lucht heerst. De Berlijner weet, dat zijn bestaan van het werk der blokkadebrekers af- hankelijk is. 60.000 ton alieen- aan voedsel moeten zij per maand aan- voeren om de rantsoenen van twee en een kwart millioen Berlijners te kunnen honoreren.' En dit is een mi nimum. Want de komende winter maakt de vorming van voorraden noodzakelijk, wil men op alle ge- beurlijkheden zijn voorbereid. Het leven in Berlijn werd, de gro- te krachtsinspanningen der gealli eerden ten spijt, door de blokkade ernstig getroffen. er is een ernstige versobering ingetreden op vrijwel elk gebied van het dagelijkse le ven. De geallieerden moesten hun belofte om de rantsoenen met in- gang van I Juli j.l. te verhogen weer intrekken. Verse aardappe len, verse groente en vers vlees verdwenen van de dis des West- Berlijners. Hiervoor ontvingen zij kleverig aardappelmeelpoeder en Mexicaans blikvlees van zeer be- scheiden kwaliteit. De munthervorming, die in West- Duitsland zo'n gunstige perspectle- ven zou openen, verscherpte in Ber. lijn nog de reeds bestaande moei- lijkheden. De zgn. B-mark door de Westeiijke geallieerden in Berlijn ingevoerd, werd in de Sovet-sector verboden. Wie op het bezit van deze munt werd betrapt, werd gearres- teerd en gevangen gezet. Doch ook zonder dit verbod van Russische zij- de zouden de monetaire moeilijkhe- den reeds groot genoeg zijn geweest. De Russische mark daaide snel in waarde tot een kwart van de oor- spronkelijke koers. Duizenden arbei. ders werkten in de Sovjet-sector, doch woonden in de Westeiijke sec- toren. Hun loon werd in Russische mark uitbetaald. Maar talloze din- gen van dagelijks gebruik moesten zij in de Westeiijke B-mark betalen. Deze konden zij zich alieen verschaf WOENSDAG 10 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan 't werk, 9.00 Ziekenbezoek, 9.35 Symphonieconcert, 11.00 Viool en piano, 11.15 Hoorspei, 11.Tj Strijk- orkest, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.45 Kamermuziek, 14.00 Orkest, 14.45 Alt Rhapsodie van Brahms, 15.00 Jeugdconcert, 16.00 Over postzegels, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Zapaka- ra's, 18.00 Dameskoor, 18.30 Ciave- cimbel, 18.50 Orkest, 19.00 Nieuws, 19.45 Engeise les, 20.00 Nieuws, 21.45 Concertgebouwoj-kest en cellosolist, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmu- ziek, 23.47 Slotaccoord. HILVERSUM I, 301 M. 7,00 Nieuws, 7.30 Muziek, 8.00 Het nieuws, 8.18 Orkest en zang, 9.00 Muziek van Edward Elgar, 10.20 Onze keuken etc., 11.00 Popuiaire muziek, 12.00 Jan Vogel en zijn or kest, 12.30 Weerpraatje, 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Klankeft uit Zuid-Amerika, 14.00 „Esther de Boer-van Rijk' 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspei, 15.30 De Regenboog, 16.00 Kinder- koor, 16.15 Het st(Tnd in de krant, 16.45 Vragenbus, 17.15 Orkestwer- ken, 18.00 Nieuws, 18.20 Zang met orkest, 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten, ,19.15 Kwartet, 20.00 Nieuws, 2O.20 Omroeporkest, so- praan en koor, 21.05 Hoorspei, 22.15 Piano, 22.45 Boekbespreking, 23.00 Nieuws, 33.15 Van over de Oceaan, 23.45 Rustige klanken. Geen trek in Russische lokaas Zes weken lang was geheel Ber lijn vrijwel volledig zonder geld, daar de Sovjet-Russische autoritei- ten de bankrekeningen van de be drijven in West-Berlijn en van het gemeentebestuur hadden geblok- keerd. Het personeel kon niet wor. den uitbetaald. Een oplossing zou zijn geweest meer Westmark in om- loop te brengen, doch de Westeiijke geallieerden voelden hiervoor niet veel. Zij vreesden dat de Westmark naar de Sovjet-zone zou worden ge- smokkeld en daar zou worden op- gepot. Zo ontstond in Berlijn een nijpende geldschaarste die ook nu nog niet geheel is opgeheven. De blokkade had de Westeiijke geallieerden, genoodzaakt hun be lofte om de voedselrantsoenen te verhogen in te' trekken. Hiervan maakten de Sovjet-Russische bezet- tingsautoriteiten gebruik om de W._ Berlijners verhoogde rantsoenen aan te bieden indien zij bereid waren hun levensmiddelenkaarten voortaan in de Sovjet-sector af te halen. Zij zouden recht krijgen op extra brood, verse aardappelen, groente, vlees en een toewijzing brandstoffen. Voor ieder district van Berlijn werden leveranciers in de Sovjet-sector aangewezen, waar de West-Bernj- ners zich konden laten inschrijven. Alhoewel het Sovjet-Rnssiach aan- bod zeer aanlokkelijk was, maak ten slechts 65.000 West-Berlijners hiervan gebruik. West-Berlijn, dat het toch werkelijk niet al te breed had, nam genoegen met de niet- verhoogde rantsoenen en bleef de zaak der Westeiijke geallieerden trouw. Wie de voedselvoorziening be- heerste had in feite de gehele stad in handen. Daarom werd de Russi sche geste een ernstige debacle, een zware knak voor het toch reeds met al te grote prestige der Sovjets. W.- Berlijn wilde de Russen de gehele stad niet voor een stuk brood en wat verse aardappelen in handen spelen. Ter gelegenheid van de 35ste dies natalis van de Economische Hogeschool te Rotterdam is aan Minister-President W. Drees en de president-directeur van de Unilever P. Rijkens het ere-docto- raat verleend. Tal van hoge autoriteiten woonden deze plechtig- heid bij, waaronder verschillende Ministers, de voorzitters der beide Kamers, de ambassadeurs van Canada, de Verenigde Staten en Engeland, alle Secretarissen-Generaal en talrijke andere prominente figuren uit het ambtelijk en maatschappelijk leven. H. M. de Koningin had Zich doen vertegenwoordigen door Haar Kamerheer in buitengewone dienst Mr. K. P. van der Mandele. Nadat de rector-magnificus Prof. Mr. Houwing de dies- rede had gehouden over: „De onwaarheid en het privaatrecht" nam de erepromotie een aanvang. De promotor van Minister-Presi dent Drees Prof. Mr. C. W. de Vries gaf in het kort een overzicht van diens werkzaamheden voor het eco- nomisch en sociaal leven in Neder- iand. „De vele wijzen, waarop hij" aldus de promotor, „het land diende geven hem het recht op dit eredoc- toraat." Hij vermeidde voorts diens werkzaamheden als vertrouwens- man der Regenng in bange dagen en daarna als sociaal vertrouwens- man als Minister van Sociale Za- ken. Hierna ontving Minister-Presi dent W. Drees de doctorsbul. In zijn dankwoord zei dr. W. Drees o.m. de samenwerking tussen de Stichting van de Arbeid, diverse orgamsaties en instellingen en de regering heeft geleid tot een ar- beidsvrede, die door een Engeise deskundige genoemd werd ..Without parallel". Werknemers hebben zelf- beheersing en zeifbeperking weten te betrachten in samenwerking met werkgevers. Sprekende over de economische moeiIijkheden van ons land zeide spr.: „Deze worden over het aige- meen niet ten voile begrepen. Bijna eike bevolkingsgroep voeit aan de moeiIijkheden van zichzelf. Men meent wel eens, dat men erin voorzien kan door voor de ene groep na de andere iets te doen. Men dient echter het geheel centraal te zien. De kloof, die wij hebben moeten sluiten of door het offeren van goud of door buiten- landse leningen waaraan ten slotte eens een einde komt wordt thans wel overbrugd door de Marshallhulp, maar zal ten slotte door het Nederlandse volk zelf moeten worden gedempt. Prof. Dr. J. Wisselink, promotor van Paul Rijkens schetste eerst de ontwikkelingsgang van de proven- dus die in 1910 als accountant be- gon en daarna opklom tot de func- tie, die hij heden bezit. In het bij- zonder wees Prof, Wisselink op de kwaiiteiten van de heer Rijkens in het consolideren van maatschapplj- en en het bewerksteiiigen van fusies tot allerhande wereldbedrijven tot de Unilever. „Bij hem", aldus Prof. Wisselink, „komt het sociaal juist handelen niet voort uit verstande- lijke overwegmgen, doch uit zijn so ciale verantwoordelijkheidsbesef, wat niet aiieen blijkf uit zijn eco nomised en sociaal dienend beheer van zijn concern, doch ook uit de verhouding tot zijn medewerkers." Na de doctorsbul in ontvangst te hebben genomen betuigde Dr. Rij kens zijn dank voor de hoge onder- scheiding, die hem ten deel was ge- vailen. Hierna hieid de jonge doctor een rede over de verhouding van het bedrijfsieven ten opzichte van de overheid en van het maatschap pelijk leven. Tevens adviseerde hij Naar het A.N.P. verneemt heeft het college van B. en W. van Den Haag besloten zich uit te spreken voor de aanleg van een E-vliegveld op Ypenburg. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de aanleg van een E-veld op Ypenburg zeer wel mo- gelijk is. Bovendien acht men de uitbreiding van Ypenburg tot E- veld goedkoper en efficienter dan de aanleg van een vliegveld bij Schieveen. terwijl met de uitbrei ding belangrijk minder tijd ge- moeid zal zijn. Te Utrecht is op het feest van St. Willibrord. ter ere waarVan inder- tijd eveneens een ruiterstandbeeld werd onthuld, een monument van St. Martinus, schutsnatroon van de stad Utrecht, gewijd. welke plech- tigheid werd verricht door Z.E. Kardinaal de Jong. In Mei 1940. toen deze stad nauwelijks aan het lot van dat van Rotterdam ont- kwam. werd het besluit genomen om uit dankbaarheid een stand- beeld op te richten. Ook dit monu ment werd ontwornen door de beeldhouwer Albert Termote en het heeft de vorm van een ruiterstand beeld gekregen. Bij deze plechtig- heid was de minister van justitie mr. Th. R. J. Wijers mede aanwe- zig. De MINISTERRAAD heeft thans de beslissing genomen over de toekenning van een extra RSnder- bijslag aan grote gezinnen, zulks in verband met de prijsstijging van verschillende artikelen. Met de Stichting van de Arbeid was over het regeringsvoorstel reeds overeenstemming bereikt. Zoals bekend komt de loonsverho- ging van een gulden slechts tege- moet aan gezinnen met twee kinde. ren. De bedoeling van het aanhan- gige voorstel is geen andere dan nu ook aan elk kind, dat het gezm meer telt, die verhoging ten goede te doen komen. Voor het derde kind zal de kin- derbijslag verhoogd worden tot 44 cent per dag en voor het vierde kind tot 54 cent per dag enz. Het gaat hier dus nu om een extra km. derbijslag van 4 cent per dag. Voor het lopende kwartaal zullen deze bedragen echter nog een cent min der zijn omdat dit kwartaal 1 Octo ber is aangeVangen en de prijsstij ging in November een feit is ge- worden. Het ontwerp zal, met de meeste spoed bij de Kamer worden ingediend. Weliswaar zal de verho ging eerst bij de periodieke uitbeta. ling van de kinderbijslag aan de betrokkenen ten goede komen, maar spoed is toch gewenst, omdat ook de administratieve voorberei- ding enige tijd behoeft. In de kringen van de K.V.P. staat men op het standpunt, dat de hui- dige kmderbijslagregeiing voor de grote gezinnen onvoldoende is en deze werden nu dubbel gedupeerd door de prijsverhogingen omdat slechts voor gezinnen met twee kin- Men zal zich de goudstaven- zwendel, die in Juni van dit jaar aan het licht kwam, nog wel her- inneren en ook, hoe een fabri- kant uit Ede er voor f60.000 in- gelopen was. Het doet daarom vreemd aan, zo meent althans de poDtie. dat enkele weken nadat de berichten in de couranten zijn verschenen een inwoner uit de- zelfde plaats ook weer tegen de lamp loopt en een staaf „goud" koopt voor f4500. Tegen het einde van Juni ver- scheen een 27 jarige „eierverzame- laar" uit Ede, die op zoek was naar een staafje goud. Hij werd in con tact gebracht met enkele mannen, die hem er wel aan helpen konden, zoals ze zeiden, maar voordat hij de staaf mocht zien eisten ze f5UU Jiandgeld. Zoveel contanten had de Edenaar niet bij zich, maar enkele weken later, liet hij zich overhalen naar een cafe te gaan. Daar zat warempel de verkoper in spe al met ongeduld te wachten. In een rustig hoekje haalde de man met grote omzichtigheid een cartonnen doos onder zijn jas vandaan. Toen deze geopend was, lag daar in watten en vloeipapier de staaf, 24 karaats maar liefst en geen zwendei, zoals verzekerd werd. Uit alleDei gouden voorwerpen was ze bij t'kaar ge. smolten. Als de Edenaar 14500 kon fourneren, kon hij de staaf zo mee- nemen. Dure rit Onmiddellijk bestelde de Edenaar een taxi, reed naar zijn woonplaats. liet voor de gezelligheid een van de bemiddelaars nog meerijden, en leende in Ede links en rechts het geld bij elkaar. Daarop ging de rit in razend tempo retour naar Rot terdam, en in een donkere gang van een woning verwisselde de staai van eigenaar. Toen hij thuis met behulp van een beitel er enige stukjes, die als monster moesten dienen, wilde af- slaan, spleet de staaf al bij de eerste klap in tweeen. De staaf in al haar naaktheid bestond uit een ijzeren contra-gewicht uit een raamstijl, met een loden omhulsel, dat in een goudbad gedompeld was. Van schrik wist de Edenaar niet beter te doen dan het „goud" be- graven in zijn tuin. Schuldeisers klopten aan Maar na verloop van enkele we ken klopten de mensen, van wie hij geld geleend had, aan zijn deur en tben hij niet betalen kon, werd de nolitie uit Ede erin gemengd. Die kreeg bij stukjes en beetjes het verhaal van de goudhandel los. De Rotterdamse recherche werd inge- schakeld en die wist de twee be middelaars spoedig te ',dentificeren, een 33 jarige los werkman en een 34 jarige klokkenmaker. Maar wie was nu de man. die het geld geincasseerd had? Na veel -oeuren kwam men er achter, dat dit een 21 jarige metselaar moest zijn. Maar de man had een tip ge kregen en hield zich schuil, totdat hij distributiebesfheiKen moest ha len, zich naar buiten waagde en juist een hoofdagent van politie, die voor hetzelfde doel uit was, in de arm liep. De drie verdachten worden nu voor de officier van justitie geleid. Naar wij vernemen is de regering voornemens te bevorderen, dat, nu de werktijd voor verplegend per soneel in de ziekenhuizen en de krankzinnigengestichten van 53 op 51 uur is gebracht, ook de werktijd voor niet-verplegend personeel van die inrichtingen op 51 uur te bren gen. ^OVEMBER Allerzielen- maand. Onze gedachten gaan uit, meer dan anders, naar onze doden. De H. Schrift zegt ons, dat het goed is veel voor de overledenen te hidden. Het is 'n prijzenswaardig gebruik, de H. Mis te laten opdragen en bij te wonen voor onze dierbare ajge- storvenen. Wij zijn het aan hen verplicht, hen te hulp te komen door onze gebeden en goede wer ken. Misschien zijn zij in het Vagevuur. Misschien zijn zij reeds bij God. Maar hoe dan ook, wij weten ons een met hen in de Gemeenschap der Heiligen en waarin wij geloven. Onze doden Die uit onze eigen kring, uit onze parochie, uit onze omge- ving. De verlaten zielen aan wie niemand meer denkt. Vergeten wij onze doden niet. MARCUS De hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, neemt afscheid van dr. van Mook op het vliegveld Kema- joran bij Batavia voor het ver- trek van de afgetreden land- voogd naar Nederland. Het Bijzonder Geredhtshof te Amsterdam veroordeelde de NSB- propagandist Henri van Hoof uit Hilversum tot een gevangenisstraf voor de tijd van 7 jaar met aftrek en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van 12 jaar. Voor de oorlog had van H. eens het wereldkampioenschap in wel- sprekendheid behaald en was toen in triomph in Amerika ingehaald. Tijdens de bezetting gebruikte hij zijn welsprekendheid op verkeerde wijze en liet een stroom van woor- den ten gunste ran het nationaal socialisme over het Nederlandse volk neerdalen. Verdachte had na de Meidagen 1940 het boek „Z 66" geschreven, dat een beeld gaf van de strijd op de Grebbeberg en de mensen sterk- te in hun nationale gevoelens, maar schaarde zich daarna aan de zijde van de vijand. BATAVIA, 8 Nov. (Anete). De gezagvoerder van de ..Tabinta" telegrafeerde de meteorologische en geophysische dienst, dat hij op 7 Nov. om 5 uur 's ochtends. toen de „Tabinta" zich op 62 graden zuid en 105.6 graden oost bevond een komeet waarnam. De komeet had een lange staart en bevond zich on geveer 25 graden boven de zon in een stompe hoek met Venus en de zon. deren directe voorzieningen waren getroffen. Het aanhangige voorstel waar aan de Ministerraad Maandag zijn fiat heeft gegeven, heft dit extra- nadeel op, maar het heft echter niet de bezwaren op, die los van de prijsverhogingen tegen de hui- dige kinderbijslagregeling al be- stonden. Bij de debatten zal hierop van katholieke zijde ongetwijfeld de aandacht worden gevestigd, hierbn vooruitlopend op het principles.? debat, dat over deze aangelegenheid nog zal moeten worden gevoerd. Zoals in het regeringscommunique inzake lonen en prijzen d.d. 27 Oct. reeds werd medegedeeld, ligt het in het voornemen van de regering om, behaive de reeds toegekende loonbijslag van fl.— per week, een wijzigmg van de kinderbijslag te bevorderen teneinde tegemoet te komen aan de hogere onkosten, ten- gevolge van de gewijzigde subsidie. politiek ontstaan, in het bijzonder voor de gezinnen met meer dan twee kinderen. Het was (zo bleek later) daarbij de bedoeling om te komen tot een verhoging van de kinderbijslag van het derde kind af met 24 cents per week. Van de zijde van de Stichting van de Arbeid is de bijzondere aandacht van de regering gevraagd voorde moeilijkheid, die zich volgens de Stichting voordoet doordat van de toegekende loonbijslag van fl.per week loonbelasting moet worden betaald. Het gevolg daarvan is, dat in het bijzonder voor de gezinnen met twee kinderen de loonbijslag van fl.— blijft beneden het bedrag, waarmede de kosten van het levens- onderhoud, zonder rekening te hou. den met de „uitwijkmogelijkheden", voor deze categorie van gezinnen zijn verhoogd. Voor de ongehuwden, gehuwden zonder kinderen, of met een kind is in de loonbijslag van fl.per week een voldoende com pensate gelegen. Het overleg met de Stichting heeft ertoe geleid, dat de regering aanleiding heeft gevonden de ver hoging van de kinderbijslag van 24 cents per week ook voor het tweede kind te bevorderen. Het toekennen van deze kinder bijslag voor het tweede kind heeft uiteraard tot gevolg, dat ook alle gezinnen met meer dan twee kin deren de kinderbijslag voor het tweede kind ontvangen. Het betreft hier een tijdelijke maatregel. De hier genoemde moeilijkheid zou zich namelijk niet hebben voorgedaan, aldus het ministerie van sociale za- ken, indien de door de minister van financien aangekondigde verlaging van de loonbelastingtarieven tege- lijk met de loonbijslag zou hebben kunnen ingaan. Vandaar dat deze maatregel slechts zal gelden tot het ogenblik, waarop de nieuwe loon belastingtarieven van kracht zullen worden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft op het tankschip „Ondina" van de tot de koninklijke Shellgroep behoren- de petroleummaatschappij „La Co rona" de bronzen plaat onthuld, ten bewijze dat het schip is onderschei den met de „koninkIijke vermelding bij dagorder". De „Ondina" is het eerste schip, dat deze onderscheiding is ten deel gevallen, in verband met de strijd tegen twee Japanse hulp- kruisers. De Prins, die gekleed was in ad- miraalsuniform, gewaagde van de glorierijke actie, waaraan de „On- dina" heeft deelgenomen. „Deze Ver melding bij dagorder is een eer voor alle opvarenden", aldus Z.K.H. „Het is een uniek feit in de geschiedenis, want het zal toch nog wel nooit ge- beurd zijn, dat een tanker de vi>nd heeft aangevallen en de overwinning behaalde". Na de bronzen plaat onthuld te hebben, reikte Prins Bernhard aan elk der opvarenden van a'e „Ondi- na" die bij het gevecht aanwezig waren zomede aan de nabestaanden van de gesneuvelde leden der be- manning een oorkonde uit. De plechtigheid werd bijgewoond door vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, commandant van de Marine- staf, luit. admiraal b. d. C. E. L. Heiffrich, de Chinese ambassadeur dr. Henry Kong Hu Chang, de Brit se ambassadeur Sir Philip Nichols en de burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud. de economische studies zodanig in te richten, dat deze zowel op de theo. rie als op de praktijk zal worden gebaseerd, terwijl hij voorts een kortere studietijd bepleitte. Door de lange studieduur verliezen de can- didaten, die in het bedrijfsieven een plaats wensen, dikwijls practische mogelijkheden om zich goed aan te passen. Na de plechtigheden was er een receptie, die zeer druk bezocht werd, terwijl 's middags het ge meentebestuur van Rotterdam een diner aanbood aan de jonge doctor en vele genodigden. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft een advies- college ingesteld, dat als overkoe- pelend orgaan van provinciale con- tactorganen zal optreden. Dit col lege zal de naam dragen van „Cen- traal Orgaan voor de Wederopbouw en de Bouwnijverheid". Het zal de minister van advies dienen over alle vraagstukken betreffende de weder opbouw en/of de bouwnijverheid. Als voorzitter van het Centraal Or gaan zal optreden mr. J. in 't Veld, minister van wederopbouw en volks huisvesting. Tot ondervoorzitter is benoemd ir. H. W. Mouton, secre- taris-generaal van wederopbouw en volkshuisvesting. Voorts zullen o.a. als leden optreden vertegenwoor- digers van de anderg ministers. 75 Ole had nummer elf en reed als laatste, waar hij blij om was. Hij hield wat grotere af- stand dan eigenlijk moest om beter tegen Junker te kunnen praten. De tribunes waren overvol, het publiek stond in dichte rijen langs 4e baan. Allen concentreerden zich geheel op hun paard en zagen nau welijks naar de toeschouwers. Dicht bij de jurytoren viel Ole's blik plotseling op mevrouw Zita, die aan de uiterste rand van de baan stond, gekleed in een elegant zwart costuum met reusachtig grote hoed. Het leek hem een slecht voor- teken, maar iets verderop ontdekte hij Hovmand, die hem scheen toe te knikken, wat hem blij stemde. De mensen applaudisseerden luid de elf prachtig glanzende paarden met hun pikeurs in bonte kledij waren een lust voor de ogen. Me- nige blik bleef vol bewondering op Junker rusten en diens pikeur. Junker was zeer beslist de mooiste van alle paarden, en Ole was on getwijfeld de knapste en meest charmante pikeur. Junker liep als- of hij wist van hoe groot belang het was, een goede indruk te ma- ken, hij kromde zijn schoon ge- vormde hals en gedroeg zich zo trots en elegant als een werkelijk voorname jonker. Nu naderden de paarden de tri bune van de jury; alle pikeurs groetten met de zweep de voorzit ter der Vereniging voor het Draf- en Renwezen. die met zijn hoge hoed in de hand op het platform stond. Na het defile begonnen de meeste pikeurs de gewone defilerit. Eerst werd Tsaar langzaam gereden, maar plotseling shcoot hij vooruit, zijn pi keur Peter Jepsen reed een kwart van de baan full speed. Ole was verwonderd te zien hoe goed Tsaar liep en hoe ontzettend snel hij op gang kwam. De kleine Pierrot werd door een van de meest popuiaire trainers gereden. een korte dikke man. Madsen geheten, in de wan- deling nooit anders dan Mads ge noemd. Hij reed Pierrot intensief en kwam herhaaldelijk Ole opzij. Hassan, door Ole het meest ge- vreesd, draafde rustig voort. Ole reed bijna stapvoets, hij voel- de nog steeds de nerveuse onrust, die Junker beheerste. Junker liep keurig en schijnbaar kalm, maar hij luisterde scherp en het minste on- gewone geluid zou ongetwijfeld zijn kansen kunnen bederven. Een maal stapte Ole af en klopte Junker op de hals, kalm en beslist tegen hem pratend. Toen hij weer zat en ven der reed, merkte hij, dat Junker veel rustiger was geworden. De spanning op de tribune had nu het hoogtepunt bereikt. De men- senmassa was als een golvende zee, feestelijk wapperden de vlaggen, de muziek speelde een meeslepende melodi. Dit alles drong echter nau welijks tot Ole door, het enige, dat voor hem van betekenis was. waren Junker en de paarden. die hem de zege het meest betwistten. Het leek Ole toe dat het ontzet- end lang duurde eer het startsein gegeven werd; maar dit was im- mers d e grote wedren. waarbij het publiek behoorli.ik ti.id moest heb ben om te wedden. In snelle draf reed hii voort en kwam tot hele maal bij de stallen. Spiedend keek hij naar Bente uit en ontdekte haar einaelijk onder een grote vlier. Hij knikte haar toe, waarop ze terug knikte. Ze zag er zo kleintjes en verslagen uit en zal zo alieen onder de grote boom. Er kwam een won- derlijk plechtig gevoel over Ole, toen hii haar zo zag zitten. Hij wist in welk een spanning ze Junker zou volgen, niet alieen met haar ogen. maar met heel haar hart. Hij wilde zo ontzaglijk graag winnen, omdat de overwinning en het geld zo oneindig veel voor hem beteken- den; en voor Bente betekenden ze nog meer. Ole begreep dat haar ge- luk en haar hart op het spel ston- den. Terwille van Bente zou hij dan ook in deze grote strijd schier het onmogelijke van zichzelf vergen. Nu luidde de bel. Ole moest ke- ren en terugrijden naar de start- plaats. Hij hoorde 't lawaai der to- talisatormachines, er werd zeker hevig gewed. het was nu de uiter ste termijn om geld te zetten. De meeste paarden stonden bij de startvlag. Ole zag hoe ijverig de kleine. dikke Mads was met Pierrot. De lange. magere Mark- mann keek vol aandacht naar Jun ker. toen Ole langs hem reed. Mark mann had een fijne neus als het om paarden ging. zeker had hij achter- docht opgevat tegen Junker. Ole had het niet getroffen bij het trek ken van een nummer, maar vond 't niet erg; hij had verlof gekregen alieen te starten achter het hele veld, hij wist dat dit Junker het best zou passen. en op de grote af- stand betekende deze kleine achter stand niet veel. Nu begon het zenuwslopende ronddraaien, dat vele paarden zo nerveus maakt. Hoewel Junker al ieen was, toonde hij duidelijke teke- nen van onrust. zodat Ole van harte hoopte. dat het startsein gauw ge geven zou worden; toch duurde het nog vrij lang. Een paar in het mid den liggende paarden sprongen, en de kleine Mads, die op een van de beste plaatsen lag, bedierf tot drie maal toe de start door al te vlug weg te schieten. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3