■**r POLDER HENSBROEK m a BURGERLIJKE STANDEN stelt dieselbemaling in Logementhouder uit Purmerend voor het Hot Hollandse molen in gevaar ZWEMWEDSTRIJDEN van de reddingshrigade te Alkmaar Oost-lndonesie en de Republiek Verried in de illegaliteit zijn vrienden W: S wx m M SPORTNIEUWS Hugo Boys Dammen Onder het vergrootglas Sellout bij nochf Salm verlaat de dienst Voor de Politierechter ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN HET PARLEMENT VERMINDERD TOEREKENBAAR? 3, t4 BRUNE Katholiek Bouwblad op nieuwe wegen Ontslagaanvrage van Abdoelkadir aangehouden Smokkelaffaire aan het licht gekomen Zeug met 23 biggen IN DE LIFT S 'TSWrie te, Het wordt 4-1, 5-1 en een PAG. 4 NIEUW NQORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 9 November 1948 ET was Vrijdagmiddag voor de polder Hensbroek ongetwij- feld een grote eer dat zich. zovelen hadden opgemaakt om a an de uitnodiging gehoor te geven tot biiwoning van de officiele in gebruikneming van de nieuv>e dieselbemaling. In het heldere en lichte gebouw, met z'n wit bepleisterde muren, blonk de nieuwe bemalingsinstallatie, ogenschiinlijk nog pas uit de verL Hierom hadden zich geschaard het voltallige polderbestuur van Hensbroek, B. en W. van Hensbroek, ir. Rietveld namens de Prov. Waterstaat, afgevaardigden van de polders Obdam en Wogmeer, de technisch adviseur bij deze bouw, de heer W. Moejes te Oudorp, de vertegenwoordiger van de leveranciers der fa. W. Hubert Co., de heer Koelstra, en verschillende andere genodigden, w.o. de aannemers de heren D. Kooi en J. Naastepad, beiden te Hensbroek. De voorzitter der polder Hens broek sprak een hartelijk wel- komstwoord, waarna hij wees op de grote gebeurtenis voor zijn polder, die met deze bouw plaats vond. Sprekende over de hulp en samen- werking, die de polder Hensbroek onderhoudt met de naburige polders Obdam en Wogmeer, wilde spreker met een variant op de Grote Drie hier van de Kleine Drie spreken. Bijzondere dank bracht spr. aan de heer W. Moejes als technisch advi seur en huldigde aan de hand van de wandplaat met inscriptie, in het gemaal aangebracht bij gelegenheid van de stichting van het voorma- lige stoomgemaal in 1879, zijn voor- gangers. Spr. wees er op, dat in 1934 het stoomgemaal buiten werking was komen te staan en de ver-dek- kerde molen voor de polder alleen als bemalingsinstallatie was blijven bestaan. 14 jaren heeft de molen alleen zijn trouwe diensten gedaan, waarvan de eerste 11 zeker tot voile tevredenheid. Met het polderbestuur verheugde spr. zich over deze nieu we dieselbemalingsinstallatie, doch moest aan de andere kant constate- ren, dat de lasten door deze bouw met niet minder dan f 6.per ha werden verzwaard. Hoewel spreker een minder gunstige toekomst uit financieel oogpunt voor zijn polder tegemoet zag, vertrouwde hij er op, dat een hogere productiviteit, ten- gevolge van een betere bemaling, de kosten zou dekken. De heer Moejes verstrekte de aan- wezigen hierna een technische toe- lichting op de motor. De motor is geheel gesloten, in tegenstelling met vele andere en heeft een automa- tische smeerinrichting; er is snaar- aandrijving; de capaciteit is 50 pk bij 450 omwentelingen. Hierna werd de motor in bedrijf gesteld. Vervolgens voerde ir, Rietveld namens de directie van Prov. Water staat het woord en liet uitkomen, dat na de zeer nauwkeurige bereke- ningen de installatie ongetwijfeld aan de verwachtingen zal voldoen. Burgemeester Kooiman sprak na mens het gemeentebestuur van Hensbroek en haalde verschillende geschiedkundige herinneringen op uit de jaren van 1600-1700, toen door het water het vee nog naar elders vervoerd moest worden, en besloot met: „de polder op peil, is 's land- mans heil". Ook burgemeester de Boer putte uit de geschiedenis van beide pol ders. Spr. achtte het een groot voor' recht, dat Prov. Waterstaat niet het plan heeft doorgezet om de polders Hensbroek, Wogmeer en Obdam te verenigen. daar elke polder heel graag zelfstandig wenst te blijven. Tenslotte spraken nog de heren W. P. Oudejans, als oud-voorzitter van de polder Wogmeer en de heer Koelstra van de fa. Hubert Co. Nu zittende receptie De door omstandigheden gedwon- gen staande receptie in het polder- gemaal werd voortgezet in de raadszaal van het gemeentehuis waar het gezelschap nog een uurtje gezellig bijeen bleef, onder het ge not van gebak, wijn en een sigaar. Ook hier voerde de voorzitter van de polder Hensbroek weer 't woord en memoreerde humoristisch. dat door deze tractatie de post ad f 120, door hogerhand voor dergelijke ge- legenheden per jaar maximaal toe- gestaan. wel zou worden overschre den. Hij hoopte evenwel, dat Prov Waterstaat, nu zelf tot de gastcn behorende, er toe zou bijdragen, dat een oogje werd dicht gedaan. Snr. bracht voorts enkele herin neringen uit de notulen, slechts sinds 1860 bijgehouden en soms nog zeer gebrekkig naar voren, Zo was de 2e watermolen, thans in gebruik. in '66 gegund voor f 19.950 In '78 kwam er bij het polderbe stuur een verzoekschrift van enige ingelanden om een stoomgemaal te bouwen (ook thans is de bouw van de nieuwe installatie in eerste in stantie van ingelanden uitgegaan) In '78 werd het gemaal voor plm f 32.000 gegund. De watermolen, in '27 geheel door brand verwoest en staande naast het stoomgemaal, kwam in het jaar van voltooring van het gemaal buiten werking te staan. En op zijn beurt kwam het stoomgemaal in '34 geheel buiten bedrijf, nadat gebleken was, dat de ketel in zeer slechte staat verkeerde en de poldermolen was ver-dekkerd (van stroomlijnroeden voorzien). De laatste 3 jaren heeft de poldermo len echter het water niet steeds op tijd weten te verwerkdn, al waren er 11 jaren niet noemenswaard lclachten. Vermelden we nog, dat bij gele genheid van het in gebruik nemen an de nieuwe bemalingsinstallatie een gedenkplaat in het gebouw is aangebracht. vermeldende de namen an het voltallige polderbestuur van Hensbroek, de namen van leveran ciers, aannemers en technisch advi seur. Vrijdag 12 November zal voor in- gezetenen en andere belangstellen- den van 9.3011.30 en van 24 uur de inrichting te bezichtigen zijn. Ongetwijfeld zullen velen hiervan gebruik maken. want de polder Hensbroek heeft thans een moto rische bemaling, waarop men met recht trots kan zijn. Schout bij Nacht G. B. Salm, die tot voor kort de toenmalige functie vervulde van onder-commandant van de zeemacht in Ned. Indie zal de marinedienst verlaten. Met in- gang van 1 December is hem op zijn verzoek eervol otslag verleend wegens langdurige dienst. Onze mooie Hollandse molen voert reeds jaren onder bedreiging van de voortschrijdende techniek een moeilijk bestaan. Met het toepassen an verschillende modermseringen, waardoor de capaciteit toenam, leek de strijd een gunstige wending voor de molen te nemen. We denken aan „ver-dekkering" en 't nog moderner systeem-Bilau, met stroomlijnroeden en zelfzwichting. Het Bilau-systeem vond, voor zo- ver onze informaties reiken, z'n eerste practische toepassing van be- tekenis te Obdam. De ervaringen zijn in de loop der plm. 10 jaren minder gunstig geweest. De polder Hensbroek bezat tot nu alleen wind- bemaling met 't Dekker-systeem, waarmede men oorspronkelijk dacht de waterstand voldoende te kunnen bedwingen. Echter bij grote regen- val en ongunstige wind bleek de capaciteit niet voldoende te zijn. Althans naar de eisen van de tijd, die steeds meer gericht zijn op een bemaling, die onder alle omstandig heden 't overtollige water binnen de kortstmogelijke tijd voldoende mach- tig is. De tjjdgeest eist hoge pro ductiviteit der landerljen en zo is men zowel te Hensbroek als te Ob dam tot het bouwen van een bema- lingsdieselinstallatie overgegaan, on- danks de tegenwoordig zeer hoge kosten. De inrichting te Hensbroek is Vrijdagmiddag officieel in ge bruik genomen: die te Obdam wordt in 1949 voltooid. Weliswaar blijven de tegenwoor- dige windmolens in beide polders in bedrijf. Nog in bedrijf? We durveri geen voorspelling wagen. Een feit is dat het onderhoud van een pol dermolen met rietbedekking in ver- gelijking met een, stenen bemalings- gebouw zeer ongunstig afsteekt. Mede verschillende andere aspecten in ogenschouw genomen, waarvan we er hiervoor enkele noemden, menen we niet mis te tasten als we voor de Hollandse molen, ondanks de moderniseringen, de toekomst duister inzien. Het is zeker reeds uitgesloten, dat een polderbestuur nu of in de toekomst nog tot het bouwen van een molen zou over- gaan. Er rest onze prachtige molen. die 't polderlandschap zo buitenge woon stoffeert, geleidelijk aan wei- nig meer dan in 't' gunstigste geval als natuurmonument te worden bewaard. Door de Politierechter, mr. Alblas, y/erden gisterenmiddag de volgende zaken berecht: Jannetje K, had in Mei '45 een fiets gestolen met een tas met inhoud: vrijspraak wegens gebrek aan bewijs; Teuntje K. uit Amsterdam had geld gestolen: f 25 of 10 dg. en 4 mnd. voorw. met een proeftljd van 3 jaar; Ties B. van Texel had bij elkaar f 80.— ont* vreemd: f 30.— of 10 dg. en 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar; Hendricus L. uit Bergen had als huisknecht bij zijn patroon verschil lende busjes en pakjes levensmid- delen ontvreemd: f 30.of 10 dg. en 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar; Jan V. uit Den Holder had een horloge, dat hij gevonden had in het kleedlokaal van de zwem- vereniging „Marsdiep", meegeno- men naar huis en zich zodoende schuldig gemaakt aan verduistering: 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar, waarbij gedurende een jaar toezicht zal worden uitgeoefend door een gezinsvoogd; Klaas K. van Texel had zich beledigend uitge- laten tegen zijn broer: f 40.— of Bij het begin van de algemene beschouwingen op de regeringsver- klaring in het Oost-Indonesische parlement hebben verschillende fractieleiders gesproken. De eerste spreker was Andi Mas- sarappi (Nationale fractie), die o.m. zeide, dat zijn fractie het betreur- de, dat de regering niet genegen is, rechtstreeks besprekingen te voe- ren met de republiek. De tweede spreker in de zitting, die buitengewone belangstelling trok, was de leider van de pro- gressieve fractie, Mononotu, die verklaarde, dat zijn fractie vroeger de regering steunde, aangezie.n bei de uitgingen van het principe, dat .de souvereine Verenigde Staten van Indonesie moesten zijn geves- tigd voor 1 Januari a.s. Hij vroeg thans garanties, dat op 1 Januari vrijheid en souvereiniteit bereikt zouden zijn, opdat kan worden overgegaan tot het totstandbrengen van de Unie. Mononutu stelde verschillende vragen omtrent de bevoegdheden van dr. Beel en over de begrenzing van de bevoegdheden van dr. Beel en de interim-regering. Namens het Indo-Europese Ver- bond stelde mr. E. Lentze zich ach- ter de regering, evenals de partij- loze vertegenwoordiger van Soem- ba, Toenggoe Bili, en de Minahas- ser Pitoy. De zitting werd verdaagd tot 10 November. In de Overdekte Zweminrichting werden de kampioenschappen van de Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen verzwommen Deze kampioenschappen waren ge- organiseerd door de Alkmaarse Reddingsbrigade op verzoek van het districtsbestuur van de NBRD. De deelname hieraan was zeker niet slecht, hoewel er meer brigades zich op hadden moeten geven. Aan enthousiasme ontbrak het bij de deelnemers niet en vooral de jeugd zorgde voor de nodige aanmoe- digingen. Wat zwemmend redden betekent in ons waterland, werd bewezen door een vijfjarig meisje, dat te water sprong om een man, die daar in gevallen was. eruit te halen. Dit kleine meisje bezit reeds het di ploma A en B zwemmend redden. Een unieke prestatie voor zo'n klei ne peuter. die aantoonde niet bang te zijn voor water. Vanzelfsprekend was dit natuur- lijk bedoeld als een demonstratie voor reddend-zwemmen, een de monstratie, die zeker niet nagelaten zal hebben de nodige indruk te maken op de aanwezige toeschou- wers. De uitslagen van de gehouden wedstrijden zijn: Wisselslag estafette, dames ge- kleed: 1. Alkmaar I 1 min. 8.8 sec.. 10 pnt.; 2. Amsterdam I 1 min. 12.2 sec., 7 pnt; 3. IJmuiden, 1 min. 17.2 sec.. 5 pnt. Wisselslag estafette, heren ge- kleed: 1. Alkmaar I. 1 min. 6.2 sec. 10 pnt; 2. Amsterdam I, 1 min. 7 sec., 7 pnt; 3. Haarlem II, 1 min. 13 sec., 5 pnt. Schoolslag. popduiken en drenke- ling vervoeren, dames: 1. Th. Tur- kenburg (H.), 1 min. 16 sec., 5 pnt; 2. E. Koenen (Alk.), 1 min. 18.2 sec. 3 pnt; 3. J. Schuurman (Alk.) 1 min. 19.8 sec., 1 pnt. Idem heren: 1. v. Schagen (H) 1 min. 13 sec.. 5 pnt; 2. G. Spren- ger (A), 1 min, 19 sec., 3 pnt; 3. Strik (Alkm.) 1 min. 19.8 sec. Schoolslag. rugslag, adspiranten meisjes: 1. Timmermans (H) 51.6 sec., 5 pnt; 2. Koeman (IJ) 52 sec., 3 pnt; 3. Bontebal (IJ), 54 sec., 1 pnt. Id. adsp. jongens: Zut, Alkm. 45.8 5 pnt; 2. Hietberg (Zaandam) 47 sec., 3 pnt.; 3. v. Niekerken (IJ) 49.2 1 pnt. 4 x 25 M. sleepestafette. dames gekleed: 1. IJmuiden 2.37.8 min 10 pnt; 2. Alkmaar, 2.40 min., 7 pnt; 3. Haarlem 2.40.8 min.. 5 pnt. Idem heren gekleed: 1. Alkmaar 2.214 min., 10 pnt; 2. Amsterdam 2.28.8 min. 7 pnt; 3. Haarlem 2.41.3 min. 5 pnt 100 M schoolslag dames gekleed: 1. Turkenburg (Hi 1.55.7 min. 5 pnt; 2. Kint (IJ) 2.02.8 min., 3 pnt; 3 Piersma, (Alkm.) 2.06.4, 1 pnt. Idem heren gekleed: 1. v. d Grient (Alkm.) 1.41.6 min., 5 pnt; 2. Schepers (H) 1.58,4 min. 3 pnt; 3. Sorenger (A'dam) 2.17.4, 1 pnt Enkelvoudige rugslag, dames ge kleed: 1. Koenen (Alkm.) 1.04 min pnt; 2. Cremers (A'dam) 1.08.6 min., 3 pnt; 3. Turkenburg (H) 1.11.2 min. 1 pnt. Idem heren gekleed: 1. Schepers (H) 1 min. 5 pnt; 2. Dekker (H), 1.007.2 min., 3 pnt.; 3. Zut (Alkm.) 1.08 min., 1 pnt, 10 x 25 M schoolslag en vrije slag dames: 1. Haarlem, 3.14.4 min., 10 pnt; 2. Amsterdam 3,19.8 min., pnt: 3. Alkmaar 3.22.4 sec, 5 pnt Idem heren: 1. Alkmaar 2.51.6 min. 10 pnt; 2. Haarlem 3.09.3, pnt: 3. IJmuiden 3.14 min., 5 pnt. Definitieve einduitslag: 1 Alkmaar 74 pnt: 2. Haarlem. 64 pnt; 3 IJmuiden. 35 pnt; 4. Amsterdam, 28 punten. Met aardig slotstandmotief. Bij het oplossen kwamen dwaalwegen voor. Correspondentie B. M. te Akersloot, J. P. te St. Maarten en Alb. D. te Alkmaar. Over de toegezonden problemen zullen we u nog nader berichten. Probleem No. 213 van C. J. Ridder te Wognum Maandagmorgen is voor het Bij- zonder Gerechtshof te Arnhem een begin gemaakt met de behan- deling van de zaak tegen de 46- jarige logementhouder E. Brune uit Purmerend en de 41-jarige Geertrudis Klostermann uit Am sterdam, welke behandeling ver- moedeiyk drie dagen in beslag zal nemen. Beiden worden ervan beschuldigd verraad te hebben gepleegd ten gunste van de Duit- sers. Terwijl zij enerzijds bij illegale I organisaties waren aangesloten en veel goed werk Verrichtten, ver- leenden beiden anderzijds steun en hulp aan de vijand door het aan- 20 dg.; Filippus van der S. uit de hrengen van een aantal illegale wer Wieringerrneer had van het bedrijf, kers, waarvan een groot deel de waar hij werkzaam was, gerst en dood gevonden heeft. Aanvankelijk 4gr. t. MA Stand: Zwart 8 schijven op 2 6 11 18 22 27 32 43 en 1 dam op 47. Wit 10 schijven op 9 10 19 24 26 30 31 33 38 en 49. Wit speelt en wint. rogge meegenomen: f 25.of 10 Klaas Bl. uit Amsterdam had een herencostuum, dat door hem voor een ander naar Leeuwarden was gestuurd om gestoomd te worden, achtergehouden en verkocht: f 75. had men gerekend op grote publieke belangstelling, doch toen de zitting geoper.d werd was er niet bijster veel publiek aanwezig. Uit de krin- gen van het voormalig verzet waren echter verschillende prominente fi- of 25 dg.; Marinus B. uit Den Helder guren verschenen, die van zeer nabij machen wjr ein groszes Spiel". had van zijn baas lijnolie meege nomen zonder toestemming: f 40. of 20 dg.; Steven V. uit Lemmer had zich niet aanstonds op verzoek /an een zekere W. van diens schip verwijderd: f 100.of 30 dg.; An- dries Fl. uit Lemmer, die van het- zelfde beschuldigd werd, werd vrij- gesproken; Petrus Gl. uit Langedijk en Jacob M. uit Anna Paulowna hadden beiden verf gestolen en kre- gen nu elk f 50.of 25 dg.; Petrus Bl. uit Wognum had een meisje een paar klappen in het gelaat gegeven: f 25.of 10 dg.; Bernardus M. uit Venhuizen was onder de invloed van de nodige borrels en trapte toen maar bij iemand de voordeur in elkaar: f 30.of 15 dg.; Jan M. uit Opperdoes had een politie-ambte- naar een schop gegeven: f 150.of 30 dg.; Willem B. uit Den Burg had een kreupel paard zonder hoefbe- slag op een grindweg een zwaar beladen kar voort laten trekken. hetgeen dierenmishandeling is: f 100 of 30 dg. Reeds geruime tijd deed zich in een uitgebreide lezerskring van het Katholiek Bouwblad een grote be- hoefte gevoelen naar meer leiding en meer practische kennis t.a.v. de techniek van het bouwen. De re dactie is daaraan tegemoetgekomen de werkzaamheden van beide ver- dachten zowel ten goede als ten kwade hadden meegemaakt en on- dervonden. De psychiater dr. Heringa ver klaarde, voordat de verdachten wer den verhoord, dat beiden vermin- derd toerekenbaar geacht moesten worden, de vrouw wegens haar karakter en natuur, die geen eigen wilsleven leidde, de man roemde hij een zeer gevaarlijk mens en een hysterisch psychopaat. Hij maande het Hof grote voorzichfigheid aan ten aanzien van de zaak tegen Brune. die hij voorts beschreef als iemand met een vaag idealisme, waarbij alles schijn is, ook de hou- ding, die hij in bepaalde opzichten heeft aangenomen. Na zijn arres- tatie is deze Brune door de S.D. ernstig mishandeld en volgens zijn eigen zeggen heeft deze mishande- ling hem zodanig aangegrepen. dat hij is gaan doorslaan en namen heeft genoemd. Getuigen verklaar- den, dat hij niet de leidende figuren heeft verraden, doch personen van minder gewicht en bekwaamheid. Zodoende meende hij nog iets voor de goede zaak te kunnen doen. Zelfs een S.D.-er verklaarde, dat hij zich onder de mishandelingen als een man had gedragen. De namiddagzitting besteedde het Hof bijna uitsluitend om vele ge tuigen a charge te horen, waaronder verschillende S.D.-lieden. De kri- minal-sekretar Blatt Gerste van de S.D. te Den Haag had na arrestatie Dat „Spiel" heeft hij inderdaad ook gemaakt en het bijzondere van dit alles was, dat hij speciaal ille gale vrienden, waarmee hij in on- enigheid leefde, of wel eens woor- den had gehad, verried. Over het verraad van de per- soonsbewijzencentrale te Amster dam werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Tenslotte bleek, dat dit verraad zo maar willekeurig was geschied, door een opmerking van Brune bij bezoek van de S.D. De Duitsers stonden er zelf verbaasd over, slat er zoveel arrestaties kon- den geschieden. Bij zijn vrijlating had hij tevens moeten beloven om de topleiding van de Ordedignst in handen van de S.D. te spelen en door er hem voortdurend aan te herinneren, wist hij tenslotte niet meer welke kant hij op moest. Na het verhoor van verschillende personen, die door het verraad van Brune in handen van de S.D. waren gevallen, werd de zitting geschorst. tevens B. ge- door het uitgeven van een technisch van Brune te Arnhem deze door- bouwblad, dat als onderdeel van het Katholiek Bouwblad zal wor den uitgegeven en waarin aan de praktijk van het bouwen de voile aandacht wordt gewijd. Officiele publicatie en mededelingen, voorzo- ver voor de bouwwereld van belang alsmede interessante publicaties zul len erin worden opgenomen. Het eigenlijke Bouwblad zal dan zijn Cultureel-aesthetische taak, die door velen naar hoge waarde wordt ge schat en die dit blad een zo bijzon- der cachet gaf, blijven voortzetten. Zoals het tijdschrift er nu uitziet, heeft het echter aanmerkelijk. voor al voor bouwers en aannemers, aan waarde gewonnen en zij. die het blad nog niet kennen, doen goed gekregen, omdat hij wel eens nuttig zou kunnen zijn. Brune zelf had in Den Haag bij het eerste verhoor alj over dit nut gesproken en gebruikte het gezegde: „Laat mij vrij, dan Met betrekking tot de ontslag- aanvrage van Abdoelkadir als voor zitter van de Nederlandse delegatie vernemen wlj, dat de Nederlandse regering deze aanvrage nog aan- houdt. De heer Abdoelkadir heeft hierin op het laatste ogenblik van eens een proefnummer aan'te vra-1 z«n verblijf in Nederland toege- gen bij de Uitgeefster, Nobelstraat sterna. 21, Heerlen. De politie van het bureau War- moesstraat. in samenwerking met de recherche van de dienst invoer- rechten en accijnzen, heeft een grote smokkelaffaire opgerold. Het betrof hier de clandestiene import van tienduizenden meters voilestof, afkomstig uit Belgie. De goederen werden hier binnenge- bracht door een schipper van een rijnaak, die de dozen met voile on der zijn lading verborg. De hoofdpersoon in deze affaire waarbij grote geldbedragen ge- moeid waren is nog voortvluch- tig. De zaak kwam aan het rollen, doordat de Amsterdamse politie in een cafe aan de Prins Hendrikkade enkele dozen, bevattende 18000 me ter voilestof, in beslag nam. Er werden niet minder dan elf personen aangehouden. Zij werden na te zijn verhoord, weer op vrije voeten gesteld. Een zeug van de landbouwer A. Hoving te Oosterhesselen wierp dezer dagen 23 biggen, waarvan er thans nog 13 in leven zijn. Deze zeug heeft thans in vijf maal 76 biggen ter wereld gebracht. ZIJPE Geboren: Pieter, z.v. K. Zeeman en E. Kuijt. Ondertrouwd: A. Leijen, oud 23 jaren en E. A. Kooijman, oud 28 j. J. Haringhuizen. oud 26 jaren en N. Breed, oud 24 jaren: A. Hoogland. oud 26 jaren en P. Janssen, oud 19 jaren. GRAFT. Geboren: Cornells Jo sef. zoon van J. J. Scholten en W. de Lange. Getrouwd:: N. J. van Diepen, bakker. wonende te Alkmaar en A. M. Mul. zonder beroep, wonen de te Graft. Overleden: Gerrit Schoenmaker. oud 82 jaren. echtgenoot van M. Weijman. HEILOO Geboren: Yvonne Elisabeth, d.v. J. N. Maasland en J. M. Grace; Margaretha Maria Ur sula. d.v. N. Bolten en G. M. Gaart- huis: Pieter Eelco. z.v. E. Verhoeve en H. Koster; Alexander Arnoldus Gresorius. z.v. J. J. A. Smit en B. M. Zonderhuis. Ondertrouwd: C. Liefiing en C. M. de Wit: G. W. Bon en G. J. Haihuis: G. Snel en R. Denneman. Getrouwd: J. C. de Vlugt ^n C. M. Sengers: J. de Leeuw en W. Bolten: J. J. Stammes en K. M. S. Rosendal; H. C. Wiemever en J. v. d. Steen; C. Ouweltjes en M. Brandsma. Overleden: W. Stoink, E. K. Siebrands. OUDF, NIEDORP Geboren: Maria Theresia, d.v. S. v. Schagen en G. M. Mes; Bea Helena, d.v. J. M. Derlagen en S. J. de Jong. Gehuwd: Jacobus v. d. Heide, oud 19 jaar. wonende te Oude Nie- dorp en Trijntje Corn Rijkeboer. oud 17 jaar, wonende te Langedijk. SINT-PANCRAS. Geboren: Marianne, d. v. Johan Bos en Cor nelia. P Schuit; Jacob, zoon van Cornelis van der Molen en Neeltje Keizer. Ondertrouwd: Geradus Jonke en Maartje Trijntie Laneedijk. Getrouwd: Pieter Balder, tuin- bouwer en Maartje Kuitwaard. zon der beroep. beiden wonende te St- Pancras; Geradus Jonker. slager, wonende alhier en Maartje T. Lan- gediik •'onder beroep, wonende te Langedijk. PURMEREND. —Geboren: Jeltje, dochter van Jentie Oostenveld en Antje Marijtje Ott: Hermanus Jan, zoon van Jan Hellingman en Maria Wilhelmina Margaretha Brinkman. Ondertrouwd: Hendrik Roelof van Noort, 27 jaren en Maria Ca- tharina de'Boer, 25 jaren. Getrouwd: Heinrich Josef Holthin- richs, 24 jaren wonende te Assen en Antoinette Francisca Hermana Ma ria Kimman, 24 jaren. Overleden: Wilhelmus Koopman, 77 jaren, wonende te Beemster; Geertje Plat, echtg. van Jacob Schilder, 68 jaar, wonende te Edam: Adriaantje van Graft, wed. van Cornelis Visser, 83 jaar; Cornells Maria Jozef van Langen, zes maan- den; Grietje Hooijberg, 72 jaar, wed. van Isse de Vries. VUURWERK. Een jongen van dertien jaar brak in bij een vuur- werkwinkel, om iets van zijn gading uit te zoeken. Een politieman, die hem in de gaten kreeg sloeg hij neer met een lege fles. „Waarom krjjgt mijn broer wel vuurwerk en ik niet" vroeg hij aan de rechter, die hem Wit eri M, van Tbuimen; Afra Catha- I voor drie jaren naar een tuchtschool I ™en stuurde. I Komr In een spannende en fraaie wedstrijd is het H. lukt wederom de punten mee naar huis te nemen. De voorhofede van HB zit steeds gevaarlijk voor het CZ-doel, doch dit koipt ook hoofdzakelijk door het gemis van Bakker en Stoop, prachtige kansen worden dcor de voorhoede van HB om zeep ge bracht en dit was dan ook de oor- zaak dat de rust aanbrak met ge- lijke stand, 00. Direct na de rust was het Pan cras die de score opelnde, 01. HB neemt nu het spel geheel in han den en de aanvallen rollen op het CZ-doel af. In deze periode weert Bakker zich geweldig en weet van ruimen. Ook CZ weet zo af en toe het spel te verplaafsen. Bij een corner op het HB-doel komt de bal angstig voor doel maar Pan- kras weet nog net te redden. De poeier van Dekker komt precies tegen de at. Een kwartier voor 't einde maakt G. Groot aan alle on- zekerheid een einde door de stand op 02 te brengen en hiermede de zege veilig te stellen. BAVO-NIEUWS URSEM Wederom slecht nieuws te melden. Het eerste verloor van Egmondia met 20. Het 3e in Span- broek met 1—0 en de adsp. van Grasshoppers met 70. Zondag komt bij 't eerste een nog onbe- kende tegenstander op bezoek, nl. Kwadijk. Aan een voorspelling zul len wij ons niet meer wagen, maar wij hopen dat alle spelers van ons eerste er van doordrongen zijn. dat als deze match wordt verloren. ze hun matten wel kunnen oprollen. Het 2e speelt om 12 uur eveneens tegen een nooit geziene gast, nl. VZV 2 uit 't Veld. Deze ploeg staat ongeslagen aan de kop, dus hier moet weer wat gepresteerd worden. Het 3e speelt weer uit tegen Oost- huizen 2 om 2 uur en de adsp. zijn vrij. Jongens, probeert nu eens alles op alles te zetten om de punten thuis te houden en te halen en de ingezetenen worden er op attent gemaakt, dat .als ze nog een lootje' van de Goudvissen willen hebben, er bijgepakt moet worden, want ze vliegen weg. Dan nog een zeer zwarte mede- deling. De training van de senioren wordt stopgezet, omdat de trainer zich niet langer voor de mal wil laten houden. De man komt van Alkmaar af fietsen om te trainen Meeuwe, die in 1914 op nog jeug-1 en dan zijn er van de 50 senioren- dige leeftijd is overleden, is vrijwel leden zegge en schrijve (schrik niet, unaniem met de hypothese van lezers) 4 man. Senioren van Sint ZAERDAG 6 NOVEMBER 1948 Correspondentie en oplossingen onder motto ..Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen No. 212 tot en met No. 219 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 6 December a.s. PROBLEEM No. 212 van C. Meeuwe te Amsterdam Stand: Zwart 11 schijven op 2 4 7 8 9 13 16 19 20 23 en 35. Wit 11 schijven op 21 22 27 28 33 34 37 38 41 42 en 44. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN Probleem No. 213 De naam van de problemist HOOGKARSPEL. Geboren: Marijke Elisabeth, dochter van P. Bakker en J. Klaver; Margaretha Petronella Maria, dochter van J. P. Wit en E. M. van Baar; Adrianus Martinus Maria, zoon van P. J. de moeilijke en ingewikkelde proble men. Zo is ook deze le klasse com- positie met schitterend ressource en meer<14gspel een ingewikkelde puzzle. De sleutelontknoping ver- loopt hierbij zo merkwaardig, dat rina Maria, dochter van Th. J. Hoo- geboom en A. M. Appelman; Arend Jan, zoon van K. Jager en A. Heida; Cornelia Helena, dochter van J. Spruit en C. H. Bosch; Cor, zoon van J. Koenis en K. C. Pereboom; Jan Wieber, zoon van J. de Vries en H. Kuik; Martha Maria Theresia. doch ter van W. A. Vertelman en M. Bak ker. Overleden: Petrus Neefjes, wed. van G. Hoogeboom, 67 jaar; Alida Veld, echtg. van P. Bierhaalder. 58 jaar; Jan Kort. echtg. van M. Rui- ter, 74 jaar; Pieter Aker. wed. van M. Paay, 84 jaar; Alida Hoffer, echt gen. van V. Noordeloos, 45 jaar. Getrouwd: P. Roosendaal uit Enk- huizen en T. Brander. Ingekomen: Wilhelmina Hooyboer van Venhuizen naar E 17: Trijntje Groot van W denes naar A 93; An- tonie M. Reus van Breukelen naar A 203d; Afra M. Reus van Haarlem naar A 109. Vertrokken: Albertus Hoogland van A 74 naar Obdair^Trijntje Hou- ten van B 9 naar Amsterdam; Jo hannes C. Noordeloos van B 43 naar Naarden; Emma Koenis van A 29 naar Sprang-Kapelle; Nicolaas Swart van C 31 naar Grevenbroich. BOVENKARSPEL. Geboren: Ge- sina Ch. H. dochter van Nicolaas Jong en Christina Peerdeman; Mar tinus J. ]\I., zoon van Cornelis Schooneman en Neeltje Laan; Jo hannes F. W., zoon van Wilhelmus Hoffer en Maria G. Deen: Johanna A. H. M., dochter van Hendrikus G. Schooneman en Cornelia Schoo neman; Cornelia, dochter van Pieter Kok en Trijntje H. Mantel. Geboren te Grotebroek: Anna M., dochter van Theodorus J. Koster en Marie Ruiter; Henricus J., zoon van Pe trus S. Postma en Divera Plukkel; Martha D. C., dochter van Allert van der Pal en Elisabeth Lamboo. Geboren te Enkhuizen: Anthonia C. M„ dochter van Johannes Snel en Anthonia Ruiter. Ondertrouwd: Wilhelmus Th. Baas en Dina Kok. MEDEMBLIK. Geboren: Cornelis Theodorus, zoon van Theodorus Dudink en Maria Cornelia Slagter, Bagijnhof 35; Geesina Elisabeth, dochter van Rijkent Hooiveld en Everdina Elisabeth Rozenbroek, Oostersteeg 42; Jelle Pieter, zoon van Markus Terpstra en Geertje Cnos sen, Hogesteeg 6. Getrouwd: Klaas Bankert, 33 ja ren,. typograaf en Maria Dievera Garoot, 27 jaren, zonder beroep. Overleden: Dirk Jongejans, 84 ja ren, veehouder, wonende te Assen- delft; Willem de Boer. 62 jaren, vis ser, echtgenoot van Trijntje van Le- verink; Lian Chou Chang, 50 jaren, zonder beroep. wonende te Amster dam. LECTUUR. Dan is dit een stukje beter, Zeshonderd schoolkinderen in de Staat West-Virginia (V.S.) verbrandden 2000 boekjes, die het niet al te nauwkeurig namen met het jeugdgevoel van eerlijkheid en schaamte. Tegelijk hebben ze stevig Bavo, begrijpt nu toch eens, dat dit finaal de verkeerde kant uitgaat. Hier moeten vroeg of laat brokken van komen. DREO 1—ALKMAAR 1 tenslotte tot de gevolgtrekking I Alkmaar speelde het eerst met dat men n.l. bij een dergelijk wind tegen en het_ was dan ook 1 DREO dat het heft in handen nam en de eerste goal scoorde. Dit was teveel voor Alkmaar en na aardig samenspel wist de rechts- buiten de score gelijk te maken. Met deze stand kwam de rust. Na de thee kreeg Alkmaar de wind mee en wist hiervan te orofiteren hetjuiste winstsysteem maar op idee moet komen. Probleem No. 2213 Van de in totaal 41 problemen, waaronder een drietal eindspelen, welke de problemist Ridder voor publicatie aan ons heeft afgestaan komen niet minder dan 10 eenzet geprotesteerd en cen geschrift naar I ters-problemen voor. Buitengewoon I (j0or in 10 min. twee goals te maken de gouverneur gezonden, om nu maar eens voor goed al die rommel te verbieden. Ook elders kan dit! HUIS. Dacht U, dat U alleen naar een woning loopt te zoeken? Micros kunstzinnige problemen, waarmede deze problemist zich een naam heeft verworven. Vier hiervan heb ben we reeds geplaatst en thans I volgt als No. 213 de vijfde van de serie. De auteur heeft eens ver- weet wel beter en het vergrootglas) klaard, dat hij met dit componeer systeem geinspireerd of op het idee is gekomen, naar aanleiding van het componeerwerk van Canadese problemisten, waarin z.g. acroba- tisch schijvenspel en vuurwerk- effecten voorkwamen, die in vroe- en zodoende de stand te brengen op 13. Hierna gelukte het DREO nog eenmaal het net te vinden, door on- houdbaar voor Lakeman in te schie- ten. Het was Alkmaar, dat 5 min. voor het einde alle onzekerheid weg nam en nog eenmaal keihard in- schoot, 24. Het tweede ontving RKAFC 4. Het was een wedstrijd die gelijk opging en het was AFC, dat de eerste goal wist te zetten, nadat de rust dubbel ontdekte in Engeland 23.000 fami lies, die drie jaren na de oorlog I nog steeds in de door de soldaten verlaten kampen leven. Ha, ha en ergens op een eilandje in de Grote Oceaan ver weg gelukkig le ven mensen die helemaal geen huis hebben. Die slapen zo maar op de grond en als ze honger hebben krabben ze met hun nagels de aar-1 de open, om naar wilde druiven te zoeken. Geen Truman en China, 11 -"s geen V.N. of loonbijslag. Alleen eenzetter, waarbij het spel met net jwee penalty's over te schieten. Met e 1 opspelen van de tekstzet evenals ger jaren en ook later in onze dam- I blank was ingegaan. Circa 25 min. rubriek zijn voorgekomem Welnu, na de rust weet de A.-linksbinnen zijn studie hieromtrent en voor- na een prachtige voorzet van de namelijk wat No. 213 betreft is rechtshalf, met een mooie kopbal werkelijk niet zonder succes ge-1 (je stand weer gelijk te maken. Het weest, en dat dan nog wel met een was Alkmaar, dat nog kans zag maar wilde druiven en geen huis. Wie gaat er mee? WARBOEL. De hele wereld heeft de laatste tijd op zijn kop gestaan. Het ging tussen Truman en Dewey, China kwam te voorschijn en nog meer van die netelige problemen. Gelukkig ontdekte Micros in een klein hoekje ergens nog iets anders. Een krielkip te Oosterend (Fr.) heeft ergens stiekum negen kuiken- tjes uitgebroed en kwam er ineens trots mee aan wandelen. Tja, wat wil men, geheime diplomatic heeft tot vreemdere dingen geleid, dan dit geval. DANK U. In de Daily Expresse stond deze week een bericht recht streeks uit Amsterdam: ,,De Neder landse Regering heeft plannen, om een actie te openen voor huisvrou- wen. Deze zullen dan van de staat leren, hoe zij het best met hun huis- houdgeld kunnen omspringen". Ze ker in verband met dat huishoud- boekje van vader Drees en moeder Joekes? AL In Rostock stond een man als- maar naar de zee te kijken, iedere dag weer aan. Hij stond er maar en keek en dit wekte (natuurlijk) de argwaan van de Russen op. „Ik wacht daar op de beloofde schepen met voedsel" zei hij tegen de com mandant. Die krabde- toen achter zijn Russische oren en zei toen plot- seling: ,,Dan moet je niet naar de zee kijken. maar in de kranten". (Die het steeds beloven). De man is gelukkig (nog) niet spoorloos ver- dwenen. MICROS deze stand kwam het einde van een r ii iicnc o tanu nwaui uc o cmuc van ^.eL™A;^aa,?J^teI)irreNner2i3 fors gespeeMe wedstrijd, die echter automatisch verloopt (in No. 213 met een tijdsduur van 5 zetten) wil dit nog al heel wat zeggen. PROBLEEMOPLO S SIN GEN Probleem No. 190 van C. J. Ridder te Wognum door scheidsrechter werd geleid. de Boer goed ST. GEORGE 2—RKWS 1 6—1 Spanbroek wint de toss en speelt I eerst voor de wind, maar al on- Zwart U schijven op 8 9 11 tot middellijk is te zien, dat St. George 14 18 19 23 36 37 en 1 dam op 27 Wit 14 schijven op 22 24 25 28 30 31 34 35 40 42 tot 45 en 50. Oplossing: Wit 2520, 34 43, 40 29, 45 34, 28 19, 22 2 en 2 21 ge wonnen. Doordat dit bij de aanvangstand van dit probleem als laatste zet 3328 en zwart daarna 3237 had gespeeld. deed zich al dadelijk het zeldzame geval voor, dat zwart viermaal op slag kwam te staan, n.l. met 23 32, 37 26, 37 39 en 27 49. Werkelijk een unicum dat we tot 1 - J- 4u v\TTinl PPTY1 niets cadeau zal doen en binnen 5 min. weet N. Boots uit een mooie voorzet St. George de leiding te geven. St. George blijft in de buurt van het S.-doel en uittrappen moet veel redding brengen. S. weet zich iets los te spelen en nu zien wij ook bij het St. George-doel een paar corners nemen. St. George herneemt echter het offensief. Een mooie voor zet van Dekker wordt door Kunst ingekopt (2—0). Dan komt S. ge- ducht opzetten, maar keeper Keu- ning is in vorm en weet weg te dusverre* nog niet in een probleem I werken. Rust 20. hebben aangetroffen. Met de tekst- Na rust zitten beide partijen flink zet 25—20 kwam het hierbij maar op de balj maar >t }s weer St. George eventjes tot 5 maal slagkeuze spel- dat de keeper verrast: 30. Nu gaat Nu kan de wagen (eenzetter) aan hgt g toch te erg wonjen. De be- het rollen, maar hoewel het nu ver- zoe]cers dringen op het St. George- der alles automatisch ging, werd het met deze gang van zaken, toch doel aan, een misverstand en een met deze gang van zaKen, men S(. Qeorge.been zet de bal in eigen een hele uitzoekerij Men sPee't doel: 31. Nu wordt alles op alles oplossing er nogmaals eens op geze^ maar St. George gaat lustig Probleem No. V00rt met het maken van doelpun- oq paar minuten voor het einde wordt Wit 10 schijven op 35 tot 41 44 het nog 6-1. (De rechtsback van 46 49 St. George liep nog een gescheurde Oplossing: Wit 35—30. 37—32, 41lip op. De wedstrijd was echter niet 2i 363i, 4641, 3934, 34:1 en ruw. De scheidsrechter leidde keu- 145 gewonnen.. I rig-)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4