i: Europese eenheid moet tot stand komen er is geen tijd te verliezen Grootste veldslag in China's geschiedenis ten noorden van de Jangtse Communisten in gevecht met de politie m Grote mogendheden dienen deel van hun grootheid op te offeren Meer dan een millioen man bij de strijd betrokken Principiele overeenstemming zegt Moh. Natsir Montgomery op Soestdijk Minister Drees geeft opening van zaken over de kwestie-van Mook DE WERELD van vandaag Drees rafeli zaak-van Mook uiteen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De Paus tot de Europese federalisten Rechten van God moeten hersteld Verjaardag Mgr. Huibers 10 millioen Duitsers heden in staking Regeringsleger „met succes" teruggetrokken Inzake hervatting der onderhandelingen Dollars uit export voor eigen gebruik? De Algemene Beschouwingen De Landvoogd was tenslotte boos dat hij niet werd ingelicht Wapenstilstandsviering te Parijs Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Vrijdag 1Z November 1948 44e jaargang No 1 1411 K^torera AIXMAAX to^ca. 42fl. leL adm. 2046. ,ed- 2047 K 2200, HOORN. Dtt.qlstog.l 59. 4243. G„.» Noord 77. M. 4362 K 2290, DEN HELDER. 89. »L 280. K iMO, SCHAGEN. Molen.m.0. 52. tel. K 2240 De Engelse regering heeft e? de laatste tijd de nadruk op gelegd, dat het land paraat moet zijn om iedere eventualiteit het hoofd te kunnen bieden. Zij is daarom een werfaciie voor vrijwilligers begonnen. Bij de bekende jaarlijkse Lord Mayor's Show werd hierop nog eens extra de aandacht gevestigd. De nieuwe hulp- korpsen lieten in de kleurige optocht uniformen van 1537 tot heden zien. 17e eeuwse musketiers trekken voorbij. Engels vliegtuig neergestort Brand in Vlaardingen DE H. VADER heeft gisteren 300 gedelegeerden van het tweede Congres der Europese federalisten, dat momenteel te Rome wordt gehouden, ontvangen op Zijn buitenverblijf te Castel Gan- dolfo. In een toespraak zeide de Paus, dat het hoog tijd is, dat de Europese eenheid tot stand lcomt. Er is geen tijd te verliezen en sommigen vragen zich zelis af, of het niet reeds te laat is. PLAN BIT DE REGERING IN OVERWEGING NEDERLANDSE ACTIES TEGEN DE TERREUR j Donderdagmorgen bracht veld- maarschalk Montgomery een bezoek aan de minister-presi dent op het Plein 1813. Na af- loop van de bespreking deed minister-president Drees de veldmaarschalk uitgeleide. OMGEXOMEN MARINEVLIEGERS Met militaire eerbegraven Nederlandse militairen contro- leren het legitimatiebewijs van een bewoner nabij de status- quo-lijn, een maatregel tegen infiltratie. 'Abonnementsprljs 14.25 per kwartaal, f1.43 pei maand. Incluslef Incasso. Advertentie-tarief: per edltle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum f4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. BIJ contract belangrljke korting. Directeur E. J. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT VAN HEDEN Naar gemeld wordt, worden 8 personen vermist, nadat een iijn- vliegtuig Donderdag in de mondmg van de Mersey neerstortte en zonk. Het vliegtuig, een tweemotorig He Havilland-lijntoestel was op weg van Dublin naar Speke (Lancashire) met 7 passagiers en een bemanning van twee koppen aan boord. Eta passagier werd opgepikt en een red- dingboot is op zoek naar andere overlevenden. Het laatste wat men van het vliegtuig opving was een radio- boodschap: „Geen benzine meer. Verliezen hoogte." Gisteravond om half twaalf werd brand ontdekt in het pand Vette Oordstraat 5, te Vlaardingen, waar- in gevestigd zijn een opslagpiaats van de aannemer J. Verhey en een timmermanswerkplaats van de heer J. Blok. Politie en brandweer wer- den dirett gewaarschuwd, doch voordat zij arriveerden sloegen de vlammen reeds boven het dak uit. De brandweer kon niet verhinderen dat het pand geheel uitbrandde. Om half een vannacht stortte de voor- gevel in en kort daarop was de brandweer het vuur meester. Nadat de H. Vader hen gedankt had voor hun bezoek, herinnerde de Paus er aan dat Hij in Juni J.l. het onderwerp van de Europ.ese Unle heeft behandeld. Er bij voegende dat de kerk zich wel wachtte tussen beide te komen in wereldse kwes- ties. „De eenheid van Europ.a, zo vervolgde de Paus, heeft ongetwij- feld met grote moeilijkheden te kampen, doch alles dient in het werk te worden gesteld, opdat zij ten spoedigste tot een goed einde worde gebracht. De betreurenswaardige gevolgen van de oorlog dienen over- wonnen te worden, en wij moeten ons schrap zetten tegen een even- tuele terugkeer van het geweld. Ten einde de zo vurig verlangde eenheid te bereiken, verzoek ik de grote mogendheden een deel van hun vroegere grootheid op te offeren en zich op een lijn te stellen met de andere volken van ons wereiddeei, en aldus tezamen een ware Europese familie te vormen". Daarna had Z.H. het over de grondslagen van die eenheid en hij deed iiitkomen dat Europa, om zijn evenwicht niet te verliezen, een hechte basis diende te vinden: „eer- tijds vormde de godsdienst die ster- ke grondslag: s.indsdien heeft het opgeloof steeds verder om zich heen gegrepen en de malaise verwekt, waaronder ons wereiddeei thans te lijden heeft: het geheim dat het suc- ces van Europa's herstel kan bewer. ken, is dus de opleving van het godsdienstig gevoelen". Daarom hebben wij, aldus de Paus aangedrongen op de noodzakenjk- heid de goddelijke rechten te her- stellen, als zijnde de natuuriijke rechten, waarop het menseiijk recht steunt: „zo lang men doof blijft voor de oproep der mensen van goede wil, zo besloot de Paus, kan niets duurzaams tot stand komen. Het is onze vurige wens dat uw inspan- ningen overal het nodige begrip ont. moeten". Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bis- schop van Haarlem, zal ter gelegen- heid van zijn verjaardag op Maan- dag 15 Nov. a.s. receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zus- ters) en de leken van 11 tot 12 uur en aan de priesters van 12 tot 1 uur. Z.H. Exc. zal echter Dinsdag 16 Nov. geen audientie verlenen. TJit Tientsin, een grote haven In Noord-China, wordt gemeld, dat hongerige militairen der rege- ringstroepen, die in Mandsjoerije vrij gekomen zijn, de restaurants en kleine winkels hebben be- stormd en straatverkopers aanvie- len om aan voedsel te komen. In Sjanghai bespoedigen consu late ambtenaren plannen voor de evacuatie van Engelsen. Amerika- nen in Noord-China werden gewaar schuwd dat indien zij niet wensten te blijven, zij terstond voorberei- dingen moesten treffen om per schip uit Tientsin te vertrekken. In een circulaire van de Amerikaanse consul-generaal in Tientsin werd medegedeeld, dat het volgende Ame rikaanse schip op 19 November uit Tientsin zou vertrekken. Het nieuwsagentschap van de Chinese centrale regering heeft be- kend gemaakt dat Wong Wen Hau, ministerpresident van Nanking- China zijn ontslag heeft ingetrok- ken. De regering-Nanking heeft Wong samen met de plaatsvervan- gende ministerpresident Tsjang Li Tsjeng en de minister van Defensie Ho Jing Tsjin aangev^zen om de DE CHINESE REGERING heeft medegedeeld, dat op het ogen blik de grootste veldslag in de geschiedenis van China aan de gang is ten Noorden van de Jangtse. Meer dan een millioen man is bij de strijd betrokken. Luitenant-generaal Ten Wen Yi verklaarde nam ens de Chinese regering, dat de slag woedt langs de Soetsjau-verdedigingslinie, welke de weg naar Nan king, de hoofdstad van China, beschermt Volgens generaal Wen Ten Yi waren de regeringstroepen de com- munistqn in de openingsfaze van de geweldige slag de baas maar tegelijkertijd waren.de regerings troepen op sommige plaatsen „met succes" teruggetrokken om hun verbindingen te verkorten. De re- gerings-generaal deelde verder me- de, dat de communisten alle strijd- krachten, waarover zij de beschik- king hebben in de strijd hebben geworpen. Het lot van het noorden van Midden-China staat op het spel, aldus de generaal. De communisten zouden naar schatting 500.000 man ter beschikklng hebben. Volgens berichten uit communistische bron, die door A.P. te San Francisco zijn opgevangen, is een regeringsstrijd- macht van 350.000 man in het ge- bied van Soetsjau door communis ten omsingeld. Volgens een woord- voerder van de Chinese regering hebben de communisten rondom Soetsjau 30.000 man verloren en de nationalisten drie keer zoveel. Vandaag zullen naar verwacht wordt 10 millioen Duitsers In de Brits-Amerikaanse zone in staking gaan als protest tegen de sttjgenr de prijzen. De staking begon gis- terenavond om 10 uur reeds toen de nachtploegen in de „Continen- tal"-rubberfabrieken het werk Meerlegden. Zij werden te mid dernacht gevolgd door de arbei- ders der Hanoma-fabrieken. Het aantal stakers in Wuerttem- berg-Baden (Amerikaanse zone) werd hedenochtend vroeg op 500.000 a 600.000 man geschat, aldus Dena. Te Miinchen stond om middernacht de tram stil en alle nachtploegen in Zuid-Beieren legden het werk neer. Volgens de Berlijnse radio in de Amerikaanse sector waren de ha- venarbeiders te Hamburg aan het werk. Te Bremen had men echter besloten tegen de nadrukkelijke wens van de Amerikaanse bezet- tingsautoriteiten in geen schepen te lossen. De Beierse vakverenigingsraad heeft de stakers opgeroepen zo lang in staking te blijven tot de eisen der vakverenigingen zijn ingewil- ligd. Naar schatting zal de staking aan Duitsland ongeveer 200 millioen Duitse marken kosten. Professor Ludwig Erhard, voor- zitter van het Duitse Bizonale be- stuur heeft de staking in een radio- rede veroordeeld. Zij zou de last van het Duitse volk niet verlich- ten. doch verzwaren. De regering van Tsjang-Kai-Sjek heeft alle mogelijke soorten vlieg- tuigen uit Nanking naar het front gezonden. Uit Amerikaanse en Chinese bron te Washington wordt vernomen. dat de eerste grote zending Amerikaan se wapens en munitie sindj het ver- lles van Mandsjoer gereed llgt om verscheept te worden. Officieel was hiervan geen bevestiging te verkrijgen. Van zijn kant heeft het ministerle van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. dat China reeds meer dan 112 millioen dollar gebruikt heeft van de 125 millioen die dit jaar door het congres voor militaire hulp aan China zijn toegestaan. Het be- drag is echter voeral besteed voor de aankoop van militaire uitrus- tingsstukken en niet voor wapens NEW YORK, 11 Nov. (Reuter). Volgens de correspondent te Den Haag van de „New York Times wordt door de Nederlandse auto- riteiten erostlg overwogen de de- viezenvoorschriften te wfjzigen teneinde de export naar de V.S. te stimuleren. Men zou het plan neD- ben de Nederlandse exporteurs in de gelegenheid te stellen om 5% van de dollaropbrengst van hun export voor eigen gebruik te be- houden. Deze dollars zouden dan niet in Jilederland kunnen worden verkocht. ®j kunnen worden gebruikt voor bet aanschaffen van goederen in de V S of andere tot het doilargebied behorende landen. De exporteurs zouden zelf mogen bepalen welke doederen *J niet hun dollars voor fevoer in Nederland zullen aanko ben De Nederlandse autoriteiten Eealiseren zich evenwel, aldus de correspondent van de ,.New york femes" dat een dergelijke regeimg W toinen l«den tot een dubbeie Iweselkoers voor de gulden. Naar het A.N.P. bij Informatle te fcevoegder plaatse verneemt, koes- tfept de Nederlandse regering, zoals bekend, inderdaad een dergelifk plan, dat lnmiddels aan de economic cooperation administration ter be- oordeling is voorgelegd, een besiis- gjng is te dien aanzien echter nog niet genomen. BATAVIA, 11 Nov. (Aneta) De republikeinse minister van voorllchting, Moh. Natsir, heeft, volgens de republikeinse radio „Voice of free Indonesia", heden- avond aangekondigd, dat beide partljen in principe een overeen stemming hebben bereikt om de politieke besprekingen te hervat- ten, met tussenkomst van de com- missie voor goede diensten en met het voorstel-Cochran als begin- selprogramma, indien dit een offi cieel voorstel van de C.v.g.D. wordt. Na het plaats hebben van deze informele orienterende besprekin gen kan men verwachten, dat de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek, wanneer deze kun nen worden hervat, niet veel tijd in beslag zullen nemen, aldus Moh. Natsir. Het tijdstip waarop de poli tieke onderhandelingen kunnen wor den hervat, kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide nog: er bestaat geen reden voor erg pessimisme, doch evenmin voor overdreven optimisme, daar de toe- stand zich elk ogenblik kan wijzi- gen. De dienst voor legercontacten be- richt: Nadat op 5 en 8 November Nederlandse patrouilles bij Salatiga vanuit de kampong Tegalredjo op republikeins gebied tegen de status quolijn beschoten werden, overschre- den. bij herhaling van de beschietin- gen', Nederlandse patrouilles op 10 November de status quolijn om de aanvallers onschadelijk te maken. De kampong Tegalredjo werd ge- zuiverd, waarna de patrouilles te- rugkeerden naar federaal gebied. De aanvallers verloren zes doden, terwijl tien van hen werden gevan- gen genomen. De Nederlandse pa trouilles leden geen verliezen. In het tijdvak van 27 October tot 9 Nov. zijn 111 gevallen van terreur binnen federaal gebied geconstateerd tegen Ir.donesische bestuursambtenaren en de bevolking, waarbij in totaal 47 personen vermoord, 46 ontvoerd en 18 verwond werden. Nadat Montgomery Donderdagmor gen een bezoek had gebracht aan de minister-president dr. W. Drees, is de veldmaarschalk naar Soestdijk vertrokken voor het gebruiken van de lunch met H.M. de Koningm en Prins Bernhard. Aan de lunch na- men tevens deel majoor-generaal R. F. K. Belchem, de chef-staf van de veldmaarschalk en luitenant-ge neraal Mr. H. J. Kruls, de chef van de Nederlandse generale staf Gisterenavond heeft de Minister van Oorlog: Mr. W. F. Schokking aan de veldmaarschalk een diner aangeboden op kasteel „Oud Wasse. naar". Aan dit diner zat o.m. aan de Britse Ambassadeur, Sir Philip Ni chols Heden veriaat Montgomery ons land om een driedaags bvzoak te brengen aan Brussel voor het voeren van besprekingen met de Belgische minister van dsffensie kolonel de Fraiseur. COMMUNISTISCHE 0PMARS IN CHINA DOOR COMMUNISTEN BEHEERST GEBIED MOEKDEN CHINCHOW PEIPtNQ PAOTIN DAIREN WEITSIN TSINAN AANVALSRICMTING COMMON TROEPEN AMEfi VLOOT BASIS 1NTSE AlTSOVl KAIFENG TSJANGPOELl TEGENAANVAL REG TROEPEN TSJANGTS SHANGHA? SJOERIJE OEKDEN ^.B/NNEIi MONGOLIA pbpiNg Nanking^ MANGKOU" SHANGHAI- civiele en militaire zaken te coor dineren. Er is een scherpe censuur mge- steld die voor Chinese zowel als voor buitenlandse correspondenten geldt. De officier-vlieger tweede klasse W. A. L. Limque en de luit. ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries die 8 November j.l. bij een vlieg- tuigongeluk te Voorhout het leven verloren, zijn met militaire eer be- graven op de algemene begraaf plaats „Westduin" te Den Haag. Aan het hoofd van de lange be- grafenisstoet gingen tamboers en pijpers van de marimers, gevolgd door de marinierskapel onder kap. G Nieuwland. Voor de lijkwagens waarop de met de driekleur gedek- te kisten stonden, liep een vuur- peleton van 25 man. Slippendragers waren officieren-vlieger van het marinevliegkamp Valkenburg. Ook liep een deputatie van dit vlieg- veld in de stoet mee, welke werd afgesloten door een aantal volg- rijtuigen. Op de begraafplaats waren o.m. aanwez. de commandant Zeemach Nederland schout hij nacht J. J. L. Willinge, de vlagofficier van de marine-luchUvaartdienst, de hoofd- officier-vlieger lste klasse H. Scha- per, de commandant van het ma"' nevliegkamp Valkenburg, de offi cier-vlieger lste klasse H. L. J. Swaab. Nadat de kisten, waarop de officierspetten en sabels lagen, on der tromgeroffel in de groeve wa ren neergelaten en het vuurpeleton een salvo had gegeven, sprak de officier-vlieger Swaab. die als com mandant van het marine-vliegkamp de beide omgekomen officieren on der zijn bevelen had gehad. Kapt. Huberts en een marine-officier dankten tenslotte namens de fami lies voor de belangstelling en be- tuigingen van deelneming. (Van onze parlementaire redacteur) DE MINISTER-PRESIDENT en de minister van financien hebben gisteren een hele middag nodig gehad voor het beantwoor- den van de in eerste aanleg gemaakte opmerkingen. De heer Drees is een gemoedelijk maar ernstig man, hij praatte ook nu weer op een wijze of hij bij U aan tafel zat, zowel de binnen- als de buitenlandse toestand besprekend. Maar bij de kwestie- Van Mook gekomen, kwamen de woorden er ook bij hem toch wel een beetje moeilijk uit, de minister van Overzeese Gebieds- delen zat onderwijl wat stuurs te kijken en men kreeg uit wat gezegd en niet gezegd werd, kennerlijk de indruk, dat hier een zaak ter sprake kwam waarover in onderdelen nogal wat ver- schil van mening had bestaan. Men moet de heer Drees echter de eer nageven, dat hij zich niet op de vlakte hield en eerlijk opbiechtte hoe het was gegaan. Haag de besprekingen met de Fe deralisten -een aanvang en deze be sprekingen werden tenslotte de aanleiding voor de nog onverwachte ontknoping. Want wat was het ge- val? Terwijl de onderhandelingen nog niet geheel waren afgesloten en de regering dus, dit dus zal ieder- een overigens niet geheel aanvaard- baar voorkomen, nog geen rapport voor Batavia had kunnen opstellen, las dr. van Mook de uitslag van de onderhandelingen al in da krant. Hij seinde hierop naar den Haag: Nu ik zelfs niet meer ingelicht word, bestaat er geen grondslag meer voor verdere samenwerking. Ik neem ontslag. En zo kwam dus het einde. De ministerpresident verbond aan dit verhaal nog de epiloog, dat het na hetgeen reeds voorgevallen was, gemakkelijker viel om in deze ontslagaanvrage te berusten. Helemaal afsluiten kon hij dit verhaal nog niet, zonder uit de grond van zijn eigen hart nog eens de verdienstan van de afgetreden landvoogd te memoreren en men kan het er over een Zijn, dat het verkwikkelijker ware geweest. wan neer dr. van Mook op een andere wijze aan zijn ambtelijk eind was gekomen. WAPENSTILSTANDSDAG. Vele landen hebben de wapenstilstands- dag van 11 November (de dag, waarop de eerste wereldoorlog ein- digde) herdacht, door het leggen van kransen en bloemen bij gedenkteke- nen en door de traditionele 1 min. stilte in acht te nemen van werk en verlceer. Daarbij werden alle doden van beide wereldoorlogen herdacht. In Polen echter heeft de officiele pers er over gezwegen, doch in Tsjecho-Slowakije heeft een onbekende een bloemenhulde ge bracht bij 't voetstuk, waarop voor- heen Woodrow Wilson, de ontwer- per en ondertekenaar van 't vredes- verdrag, stond. Dit beeld werd door de Duitsers weggehaald. NORTHOLT. De werktuigkun- digen van het vliegveld Northolt hebben besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers der vakvereni- ging, die nogal stormachtig verlle- pen. Ze besloten hierna in staking te blijven en andere werknemers verzocht men eveneens het werk neer te leggen. Hierdoor zal de B.E.A. nog niet kunnen vlicgen en blijven andere maatschappijen de passagiers opnemen. PHILADELPHJA. De republi keinse voorzitter voor buitenlandse betrekkingen, senator Vanjenberg, heeft in een rede verklaard, dat de Sovjet-Unie niet moet denken, dat na de verkiezing van Truman Arae- rika's buitenlandse politiek ten op- zichte van het communisme zal ver- anderen. Hij zeide voorts, dat Molo- tof zich kennelijk verrekend had met de invloed van de verkiezings- uitslag op de politiek. LONDEN. Tijdens een verga- dering van de „Sovjetvereniging in Londen" is het tot relletjes gekomen onder de aanwezigen, toen een der sprekers werd onderbroken door uitroepen, dat hij Russische propa ganda voerde. Het ging er warm toe en de orde moest tenslotte krachtig hersteld worden, aivcens men de vergadering kon hervatten. PALESTINA. Arabische berich ten melden, dat duizenden Arabi sche vluchtelingen het gebied van Jericho overstromen op zoek naar voedsel en onderkomen. Deze on verwachte invasie heeft zeer ern- stige problemen opgeworpen. Tevens wordt gemeld, dat Egyptische troe- pen ten noorden van Gaza tot de tegenaanval zijn overgegaan. Deze troepen worden met langdurige be- legering bedreigd. Voorts blijven nog steeds geruchten de ronde doen, dat een vrede aanstaande is, althans, dat er voortdurend pogingen tot overleg worden gedaan. Men meent te Tel Aviv te kunnen constateren, dat de Israelische expert in Arahi- sche aangelegenheden, Eilas Sas- soen, die in Geneve verblijft, in contact staat met afgezanten uit Egypte, Transjordanie en eveneens van de Libanon.«Mosje Sjertok, op weg naar Parijs, heeft dezer dagen eveneens Geneve aangedaan. Reeds bij de kabinetsformatie kwam vast te staan, aldus de mi nister-president, dat bij een aan- blijven van dr Van Mook geen vol- doende grondslag voor een regering zou zijn te vinden; niet in laatste aanleg, maar ook al tijdens de po gingen van dr Beel. Hieruit moet dus wel worden afgeleid, dat het zeker niet enkel de middenpartijen zijn geweest, die het hoofd van dr Van Mook hebben geeist. De redenen -voor deze aversie, aldus vertelde de ministerpresi dent verder, werden voor een deel aan het verleden ontleend, blijkbaar onderschreef hij ze zelf niet geheel, want hij stelde het uitdrukkelijk zo, dat hij in het midden wilde laten of deze al dan niet reeel waren. Naast deze redenen was er ook een meer po- sitief argument geweest en wel de wens om de voorbereidmg voor de nieuwe rechtsorde door een ander te doen geschUvien. Anderzijds was bekend, dat de heer van Mook ook zelf de wens koesterde om heen te gaan. Beslo ten werd, dat na de nationale plechtigheden van Mook zou wor den uitgenodigd om over te koipen voor een bespreking over zijn aftre- den. Blijkbaar behoefte voelend om zich op dit punt nog eens van een andere mening te distancieren, be kende de ministerpresident dat net hem persoonlijk liever zou zijn ge weest, wanneer de luit.-gouv.-gene- raal tot aan de interimregermg had kunnen aanblijven. Het verhaal tot zover gevorderd zijnde, komt nu dr. van Mook zelf ten tonele. Diens stemming was inmiddels ongunstig beinvloed door een schriftelijke me- dedeling, wie de afzender was ver telde de heer Drees niet, maar de zoals gezegd stuurs kiikende minis ter van Overzese Gebiedsdelen weet daar wel meer van. Hoe het zij, bij de met dr. van Mook gehou den bespreking bleek dat deze he lemaal nog geen zin had om heen te gaan hij wilde aanblijven tot de Ver. Staten van Indonesie zouden zijn tot stand gekomen en daarbij stelde hij zelfs de eis, dat de rege ring dit den volke ook uitdrukke lijk kond zou doen teneinde zijn door de geruchten wat wankel ge- worden posit-ie te versterken. Achter de schermen van het spei klinkt op dit ogenblik krijgsgerucht. De Communistische opstand in de Republiek kwam de besprekingen onderbreken en dr. van Mook stond er op onder die omstandigheden m elk geval weer naar zijn post te vertrekken, een standpunt dat door de regering werd gedeeld. De be sprekingen werden tot nader order opgeschort. Vervolgens namen echter m den PARIJS (A.P.) De Franse communisten hebben Donderdag' met de politie slag geleverd in het hartje van Parijs tijdens de wapen- stilstandherdenking. Er vielen schoten, terwijl trottoirstenen door de lueht vlogen. Verscheidene per sonen werden gewond en 20 per sonen werden gearresteerd, waar- onder twee communistische afge- vaardigden van de nationale ver gadering. Duizenden politiemannen waren op de been om de rust te herstellen op de Champs Elysees bij de Arc de Triomphe. Urenlang wisten de demonstran- ten een haastig over de straat op geworpen barricade te houden. Aan beide uiteinden van de barricade stond de nationale vlag, terwijl in het midden een rode vlag met hamer en sikkel en een kaart van Frank- rijk was aangebracht. Ongeveer een honderd meter ver der was de stelling van de politie. Nadat de politie versterkingen had gekregen wist een lid van het cen trale comite van de communistische partij de demonstranten over te ha- len hun verzet op te geven. Nadat deze demonstrate voorbij was, reed een politieauto de Champs Elysees op, hetgeen het teken werd voor een nieuwe demonstratie. De wagen werd omsingeld en de ruiten ingegooid. De inzittende politie- agenten vuurden bij hun poging om uit de menigte te ontsnappen ver- schillende schoten. Naar bericht wordt, werd edn man licht gewond. De Parijse politie heeft een spe- ciale editie van het communistische blad „Ce Soir", dat koppen droeg: ..Bloedige botsingen op de Champs Elysees". „De politie vuurt op de optocht van de elfde November", in beslag genomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1